جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/26 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3790


ميز خبر


كوتاه از سياست

مهمانپرست:
مشکل توقيف کشتي‌هاي ايراني به زودي حل مي‌شود


رونمايي از دستاوردهاي جديد هسته‌اي ايران


سوال به دليل تعلل در ساخت زندان


کنترل با هواپيماهاي بدون سرنشين


1+5 فرصت را غنيمت بشمارد


سرمقاله


تصميم وزارتخانه‌هاي آموزشي براي اعتراض جهاني


بازداشت تعدادي ازاعضاي خانواده بن علي درتونس


ونايي:سهم ماليات در بودجه کشور بايد دو برابر شود

رئيس جمهور:
مي‌خواهيم همه مرفه باشند


اذعان سفراي آژانس به شفافيت فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران


 ميز خبر 

جزئيات جلسه هيات‌رييسه مجلس خبرگان رهبري

گروه سياسي: يك عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري با اشاره به جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري و روساي كميسيون‌هاي اين مجلس، گفت: بر اساس تبصره‌ 2 ماده 15 آيين‌نامه داخلي خبرگان اين جلسه شكل گرفت. سيداحمد خاتمي در گفت‌وگو با ايسنا، ادامه داد: بر اساس اين تبصره، هيات رييسه بين دو اجلاس، بايد ميان اجلاسي را با حضور روساي كميسيون‌ها، اعضاي هيات رييسه و 5 نفر از اعضاي خبرگان با انتخاب هيات رييسه برگزار كند و هدف آن پيگيري مسايل مهم خبرگان و مسائل كميسيون‌هاست تا اگر مشكلي وجود دارد براي آن‌ها تدبيري در نظر گرفته شود. وي با بيان اين‌كه در اين جلسه اولين موضوعي كه مطرح شد اين بود كه اين جلسه شرايط ديگر كميسيون‌ها را دارد، تصريح كرد: در اين جلسه ابتدا يك رييس، دو نايب رييس، منشي و مخبر تعيين شد و هيات رييسه خبرگان به عنوان روساي اين كميسيون انتخاب شدند.خاتمي عمر اين ميان اجلاس را تا اجلاس بعدي خبرگان در اسفندماه ذكر كرد و افزود: در اجلاس اسفندماه خبرگان، كميسيون‌ها، اعضاي كميسيون‌ها، روساي كميسيون‌ها و هيات رييسه خبرگان با راي مجدد اعضا انتخاب خواهند شد. اين عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اين‌كه اين اولين جلسه بين دو اجلاس خبرگان و بر اساس مصوبه اجلاس شهريورماه خبرگان بود، افزود: در اين جلسه در مورد انتخابات هيات رييسه و كميسيون‌ها كه در اجلاس اسفندماه برگزار مي‌شود، بحثي صورت نگرفت.

احضار سفير افغانستان به وزارت خارجه

گروه سياسي:
سفير افغانستان در تهران در پي تجمع عده‌اي در مقابل سفارت ايران در كابل و تعرض به آن سفارتخانه، به وزارت امور خارجه كشور احضار و مراتب اعتراض ايران به وي ابلاغ شد. به گزارش اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، به دنبال تجمع عده‌اي در مقابل سفارت جمهوري اسلامي ايران در كابل و تعرض به آن سفارتخانه، «عبيدالله عبيد» سفير افغانستان در تهران به وزارت امور خارجه كشورمان احضار و ضمن تسليم يادداشت اعتراضيه دولت جمهوري اسلامي ايران به نامبرده، مراتب اعتراض شديد دولت جمهوري اسلامي ايران نسبت به اين تعرضات به وي ابلاغ شد. قانع‌زاده، مديركل آسياي غربي وزارت امور خارجه ايران در اين ديدار ضمن مغاير دانستن اين اقدامات با روند حاكم بر مناسبات دو كشور، نسبت به تأثيرات منفي اين گونه تحركات بر روابط دوجانبه هشدار داد. وي همچنين از دولت افغانستان خواست با عاملان اين حادثه برخورد قانوني لازم صورت پذيرد. عبيدالله عبيد سفير افغانستان در تهران نيز ضمن ابراز تأسف دولت متبوعش از حوادث رخ داده، اطمينان داد كه دولت افغانستان اقدامات لازم را در اين زمينه به عمل خواهد آورد.

مشايي: صالحي قطعا راي خواهد آورد

گروه سياسي: رييس دفتر رييس جمهور اعلام کرد، اگر علي اكبر صالحي به عنوان وزير امور خارجه معرفي شود، قطعا راي خواهد آورد. به گزارش ايرنا، اسفنديار رحيم مشايي ديروز در حاشيه نشست تخصصي بررسي نقش رسانه ها در تعامل با ايرانيان مقيم خارج از كشور، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاري كه نام‌هاي باقري، صالحي و ذاكر اصفهاني را به عنوان گزينه هاي احتمالي براي تصدي وزارت خارجه مطرح كرد، گفت: چنين فهرستي موضوعيت ندارد. وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين كه شانس كدام را بيشتر مي بينيد، گفت: اساسا چنين موضوعي شانسي نيست اما اگر آقاي صالحي معرفي شود به اعتقاد بنده قطعا راي خواهد آورد. مشايي در خصوص احياي سمت معاون اجرايي رييس جمهور، گفت: معاونت اجرايي هيچ زمان از بين نرفته بود و فقط براي آن فردي منصوب نشده بود. وي با بيان اينكه پست معاونت اجرايي در رياست جمهوري حذف نشده است، افزود: به احتمال زياد در آينده نزديك فردي را به عنوان معاون اجرايي خواهيم داشت. مشايي گفت: معاون اجرايي تنها به خاطر ايجاد هماهنگي هاي لازم ميان دفتر رييس جمهور و معاون اول رييس جمهور منصوب نشده است و بسياري از وظايف معاون اجرايي هم اكنون به معاون اول رييس جمهور تفويض شده است. وي افزود: تشخيص آقاي رييس جمهور اين بود كه فعلا براي ايجاد اين هماهنگي ها معاون اجرايي تعيين نشود. مشايي گفت: در حال نهادينه كردن روابط ميان دفتر معاون اول، معاون اجرايي و رييس دفتر هستيم ولي به احتمال زياد در آينده معاونت اجرايي خواهيم داشت. وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته براي ايرانيان خارج از كشور تصريح کرد: بيمارستاني مجهز براي ايرانيان در تهران و دانشگاهي در كيش احداث خواهيم كرد.

عضو مجلس خبرگان: مردم از سياستمداران آرامش مي‌خواهند

گروه سياسي: يك عضو مجلس خبرگان رهبري با اعلام اينکه سياست‌مداران و دولت‌ها بايد در خدمت انسان و انسانيت باشند، خاطرنشان کرد: يکي از خواسته‌هاي مردم از سياست‌مداران ايجاد آرامش است و مي‌خواهند که اسباب منفعت کشور حفظ گردد و سياست‌مداران نيز بايد به اين امر اهتمام ورزند. به‌ گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين بهشتي طي سخناني در سمينار بين‌المللي بهره‌وري و توسعه منابع انساني که در سالن شهيد مطهري مرکز جهاني علوم اهل‌بيت‌(ع) قم برگزار شد، با اشاره به کرامت انسان‌ها و لزوم حفظ آن، اظهار كرد: انسان به قدري در نزد پروردگار ارزش دارد که تمام هستي را بخاطر او آفريده و حتي براي هدايت بشر انبياء الهي را نيز مبعوث کرده است. وي اين مساله را از ديد فلسفه مورد بررسي قرار داد و گفت: از نظر فلسفه نظري، الهيات زيربناي اعتقادات انسان‌ها مي‌باشد. اين عضو مجلس خبرگان رهبري فلسفه علمي را مسايل روبنايي دانست و افزود: البته اين قسمت شامل چند بخش اساسي مي‌گردد که مهمترين آن اخلاق است. وي افزود: سياست به آن معناي عام و پوچي که شايع مي‌باشد، نيست، بلکه منظور تدبير است؛ يعني سياست مي‌گويد براي زندگي انسان‌ها بايد تدابيري انديشيده شود.

دلخوش: اعدام قاچاقچيان در مجلس تصويب نمي‌شود

گروه سياسي:
رييس فراكسيون گمرك مجلس در مورد پيشنهاد جديد ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز مبني بر اعدام قاچاقچيان كالا، اين‌گونه پيش‌بيني كرد كه اين موضوع تصويب نشود.به گزارش ايسنا، چند روز قبل وقتي رييس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز به تجربه كشور چين در مورد اعدام قاچاقچيان اشاره مي‌كرد، يادآور شده بود كه اين موضوع در لايحه‌اي كه قرار است در دولت بررسي و تصويب شود مطرح شده است. در اين مورد سيد کاظم دلخوش، رييس فراكسيون گمرك مجلس با بيان نظر كارشناسي خود در اين مورد پيش‌بيني كرد كه اين موضوع تصويب و اجرا نشود. دلخوش در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: اين حكم به نوع قاچاق كه قاچاق انسان و يا مواد مخدر باشد بستگي دارد كه هركدام براي خود مراتبي دارند. وي در پاسخ به اين سوال كه اگر موضوع اعدام قاچاقچيان كالا پس از تصويب دولت به مجلس بيايد، فكر مي‌كند تصويب شود يا نه؟ گفت: ما حكم اعدام نمي‌توانيم بدهيم. بلكه اين موضوع به بايد قوه قضاييه برود و در آنجا لايحه تهيه شود و سپس به كميسيون قضايي بيايد. لايحه اين‌گونه قوانين را خود قوه قضائيه بايد تهيه كند و سپس در كميسيون قضايي مجلس رسيدگي و پيگيري ‌شود. دلخوش يادآور شد: در مجلس بحث قاچاق به دو بخش كميسيون اقتصادي و كميسيون قضايي مربوط مي‌شود كه آن‌هايي كه جرايم آن‌ها سنگين باشد به آن كميسيون قضايي برمي‌گردد و آن‌هايي كه بحث اقتصادي باشند در كميسيون اقتصادي بررسي مي‌شوند. ما مي‌توانيم در مورد مدت حبس و ميزان جريمه آن كسي كه اقدام به قاچاق كرد بررسي‌هايي داشته باشيم. وي در ادامه در مورد حكم اعدام براي قاچاقچيان كالا با اشاره به اين‌كه پيش از اين، چنين قانوني در مورد قاچاق نبوده است، تصريح كرد: اين را نمي‌گذارند. دلخوش اضافه كرد: پيش‌بيني من اين است كه اين موضوع تصويب نشود. وي يادآور شد: ما اخيرا هم يك نشستي با ستاد مبارزه با قاچاق كالا داشتيم كه در نوشتن قانون و لايحه و اين‌ گونه موارد در حال همكاري هستيم و فعلا در بخش جرايم آن مي‌توان اقداماتي پيش‌بيني‌ كرد.


 كوتاه از سياست 

بررسي سانحه سقوط هواپيما درکميسيون عمران

گروه سياسي: كميسيون عمران مجلس امروز با حضور وزير راه و ترابري و مسوولان ذيربط سانحه سقوط هواپيماي مسافربري تهران - اروميه را بررسي مي كند. به گزارش آفرينش، سانحه سقوط هواپيماي مسافربري بويينگ 727 تهران - اروميه با حضور حميد بهبهاني وزير راه و ترابري، رييس سازمان هواپيمايي كشوري، مدير عامل شركت هواپيمايي هما، مدير عامل شركت فرودگاه هاي كشور، سازمان هواشناسي كشور، جمعيت هلال احمر و مدير بيمه ايران در كميسيون عمران مجلس رسيدگي مي شود. يك فروند هواپيماي 727 تهران - اروميه يكشنبه گذشته در نزديكي شهر اروميه دچار سانحه شد كه در اين سانحه 78 نفر كشته و 26 تن ديگر مجروح شدند. وزير راه و ترابري روز سه شنبه نيز با حضور در اين كميسيون به پرسش هاي 10 نماينده مجلس پاسخ مي دهد.

سوال از وزير به دليل بيمه نبودن خودروهاي ارتش

گروه سياسي:
نماينده مشکين‌شهر به دليل بيمه نبودن خودروهاي ارتش از وزير دفاع سوال کرد. "يونس اسدي" در گفت وگو با خانه ملت، در تشريح سوال خود از "احمد وحيدي"، وزير دفاع که قرار است در جلسه امروز کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس بررسي شود، گفت: يکي از سوال‌هاي من از وزير دفاع اين است که چرا خودروهاي ارتش بيمه نيستند.نماينده مشکين شهر به تصادف يکي از خودروهاي ارتش اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در اين تصادف به دليل بيمه نبودن خودرو، يکي از پرسنل رسمي ارتش آسيب جدي ديد و کسي هم نيست ديه اين فرد را بپرازد و اين در حالي است که دادگاه حکم پرداخت ديه صادر کرده و کسي مسئوليت پرداخت ديه را به دليل بيمه نبودن خودرو نمي‌پذيرد.

بررسي طرح تغييرنظام انتخاباتي مجلس درکميسيون شوراها

گروه سياسي: كميسيون شوراها و امور داخلي كشور ادامه‌ رسيدگي به طرح تغيير نظام انتخاباتي مجلس را در دستور كار اين هفته خود دارد. به گزارش خبرنگار آفرينش، همچنين كميسيون تدوين آيين‌نامه‌ داخلي مجلس به بررسي مصوبات كميته‌هاي اين كميسيون در خصوص طرح اصلاح موادي از آيين‌نامه‌ داخلي مجلس مي‌پردازد.

بررسي عملکرد بخش صنعت در برنامه چهارم

گروه سياسي: گزارش کميسيون صنايع و معادن از عملکرد بخش صنعت کشور و مقايسه آن با اهداف و تکاليف برنامه چهارم توسعه اين هفته در مجلس بررسي مي شود. به گزارش خبرنگار آفرينش، همچنين اين کميسيون در جلسات اين هفته خود لايحه اصلاح قانون معادن را مورد بررسي قرار مي‌دهد.

بررسي طرح بيمه بيکاري در کميسيون برنامه وبودجه

گروه سياسي: کميسيون برنامه و بودجه مجلس با دعوت از مسئولان خواستار ارائه گزارش عملکرد 9 ماهه بودجه سال 89 کل کشور از حيث مصارف شد. به گزارش خبرنگار آفرينش، دعوت از مسئولان مربوطه براي ارائه گزارش عملکرد 9 ماهه بودجه سال 8 کل کشور از حيث مصارف و بررسي طرح بيمه بيکاري و حمايت از بيکاران متقاي روز سه شنبه در دستور کميسيون برنامه و بودجه مجلس قرار دارد.هيات تحقيق و تفحص از عملکرد دولت در برنامه چهارم نيز روز دوشنبه در جلسه اي گزارش خود را جمع بندي خواهد کرد.

احضار وزيران رفاه، فرهنگ و اقتصاد به صحن مجلس

گروه سياسي: وزيران رفاه و تامين اجتماعي، فرهنگ و ارشاد اسلامي و اقتصاد و امور دارايي براي پاسخ به سوال 4 نماينده مجلس به صحن مجلس فراخوانده شدند. به گزارش خبرنگار آفرينش، صادق محصولي وزير رفاه و تامين اجتماعي براي پاسخ به سوال محمدرضا خباز نماينده کاشمر و سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي براي پاسخ به سوال حميد رسايي نماينده تهران هفته جاري در صحن مجلس حاضر مي شوند.شمس الدين حسيني وزير امور اقتصاد و دارايي نيز در اين هفته براي پاسخ به سوال علي اصغر يوسف نژاد نماينده ساري و علي مطهري نماينده تهران به صحن مجلس مي رود.

بررسي چندين پرونده زمين‌خواري درکميسيون اصل90

گروه سياسي:
رئيس کميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي از بررسي پرونده‌هاي مربوط به زمين‌خواري منابع طبيعي و اراضي ملي در اين کميسيون خبرداد. محمد ابراهيم نکونام در گفت وگو با خانه ملت، با اعلام اينکه چندين پرونده در خصوص زمين خواري از منابع طبيعي و اراضي ملي در کميسيون اصل 90 تشکيل شده و درحال بررسي است، افزود: اين پرونده‌ها هم مربوط به تهران و هم شامل ديگر شهرستان‌ها مي شود.

بررسي لايحه حمايت خانواده در کميسيون قضايي

گروه سياسي: کميسيون حقوقي و قضايي مجلس در جلسات اين هفته خود مواد باقيمانده از لايحه حمايت خانواده را بررسي مي‌کند. سه ماده لايحه حمايت از خانواده که مربوط به ازدواج هاي موقت، دايم و مهريه زنان مي‌شود براي بررسي بيشتر به کميسيون حقوقي و قضايي ارجاع شده است.به گزارش خبرنگار آفرينش، اين هفته وزير دادگستري همچنين براي پاسخگويي به سئوالات احمدعلي مقيمي، نماينده بهشهر و نکاء، عيسي جعفري، نماينده بهار و کبودراهنگ، مجيد نصيرپور، نماينده سراب وعلي اکبرکائيدي، نماينده پلدختردرجلسات کميسيون قضايي و حقوقي حاضر مي شود.بررسي لايحه موافقتنامه انتقال محکومين به حبس بين دولت ايران و هند از ديگر دستور کارهاي اين کميسيون در هفته جاري است.کارگروه حقوق خصوصي نيز طي هفته جاري به بررسي لايحه حمايت از خانواده و کارگروه خاص بررسي لايحه تجارت به بررسي لايحه تجارت و کارگروه حقوق جزا به بررسي لايحه مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غيرمجاز مي‌پردازند.


 مهمانپرست:
 مشکل توقيف کشتي‌هاي ايراني به زودي حل مي‌شود 

گروه سياسي
: سخنگوي وزارت امور خارجه مسائل پيش آمده در خصوص سقوط دولت لبنان را کاملا طبيعي دانست و با اشاره به توقيف برخي کشتي‌هاي ايراني، اعلام کرد: مشکل توقيف کشتي‌هاي ايراني به زودي حل مي‌شود.به گزارش مهر، رامين مهمانپرست ديروز در حاشيه همايش نقش رسانه ها در تعامل با ايرانيان خارج از کشور در گفتگو با خبرنگاران، با تاکيد بر اينکه مسائلي که در داخل لبنان اتفاق افتاده کاملا طبيعي است و فکر نمي‌کنيم جاي نگراني باشد، افزود: خوشبختانه همه گروه‌ها و جرياناتي که در لبنان فعاليت مي‌کنند از بلوغ سياسي بالايي برخوردار هستند. وي شرايط بيش آمده در لبنان را به عنوان يک اصل در دولت‌هاي ائتلافي مورد تحليل قرار داد و افزود: طبيعي است زماني که دولتي از ائتلاف برخي از احزاب تشکيل مي‌شود دچار اختلافاتي شود.مهمانپرست ادامه داد: لبنان يک روند سياسي همراه با دموکراسي را طي مي‌کند و اميدواريم با هوشياري و درايت به مداخله گران اجازه ندهد نقش مخرب را در کشورشان داشته باشند. سخنگوي وزارت امور خارجه در ادامه با اشاره به تحولات اخير تونس به گروه‌هاي سياسي و فکري اين کشور توصيه کرد که با درايت، امنيت را در اين کشور برقرار کنند. مهمانپرست ادامه داد: ما به دقت تحولات داخلي کشور تونس را زير نظر داريم و به همه رهبران جريان هاي فکري و سياسي توصيه مي کنيم با درايت لازم امنيت را در آنجا برقرار و وضعيتي را که به نفع مردم تونس است دنبال کنند.وي افزود: آنچه براي همه ما اهميت دارد اجراي خواست ملت تونس در بهترين شرايط به عنوان کشوري است که مي تواند نقش موثري در جهان اسلام داشته باشد.سخنگوي وزارت خارجه افزود: اميدواريم هرچه سريعتر امنيت در کشور تونس برقرار شود و آن چيزي که خواست ملت تونس است به بهترين شکل دنبال شود. مهمانپرست در ادامه با تاکيد بر اينکه وزارات امور خارجه به شدت پيگير حق و حقوق ايرانيان مقيم کشورهاي جهان است، از تشکيل گروهاي ويژه و پيگيري اين مورد در وزارت امور خارجه ايران خبر داد و گفت: ما پرونده اتباع خود را به طرق مختلف پيگيري مي‌کنيم و سفير سوئيس را به عنوان حافظ منافع کشور آمريکا احضار کرديم. وي با بيان اينکه وزارت امور خارجه از همه مسيرهاي جهاني براي پيگيري وضعيت اتباع خود استفاده مي کند افزود: اميدواريم که کشورها از رويه غيراخلاقي خود دست بردارند. سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالي درباره توقيف برخي کشتي‌هاي ايراني در کشورهايي مثل سنگاپور و اقدامات ايران براي آزادسازي آنها، گفت: کشتيراني جمهوري اسلامي ايران در حال پيگيري جدي موضوع است و ما هم در کنار آنها هستيم. مهمانپرست افزود: برخي مشکلات به وجود آمده ، مشکلات فني مربوط به پرداخت بدهي هاي اين کشتي ها بوده است و از نظر سيستم بانکي مشکلاتي براي ما وجود داشت. وي گفت: با کمک وزارت امور خارجه و تلاش کشتيراني جمهوري اسلامي ايران فکر مي‌کنم چون بدهي ها پرداخت شده ، اين مشکلات به زودي قابل حل است.مهمانپرست افزود: اينکه مسائل سياسي چقدر (در توقيف اين کشتي‌ها) نقش داشته باشد، بيشتر به تحريم ها و فشارهايي بر مي گردد که مي کوشند به ما وارد کنند و بالاخره موانعي ايجاد مي کنند اما با درايت مسئولان انشاءالله موانع رفع مي شود.وي در ادامه مواضع کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا را در خصوص پرونده هسته اي کشورمان يادآور شد و افزود: آنچه که مهم است نحوه ورود به مذاکرات و برخورد1+5 خواهد بود. مهمانپرست ايجاد يک شبکه منسجم و کارآمد را به عنوان بهترين و راهکار در بالا بردن تعامل ايرانيان مقيم خارج با داخل کشور دانست و افزود: اين روند موجب مي شود تعامل مطلوب و مورد نياز بين ايرانيان داخل و خارج از کشور و بالا بردن سطح تعاملات مي شود. وي ادامه داد: ايجاد شبکه موجب مي شود پتانسيل هاي ايرانيان خارج از کشور شناسايي شده و در راستاي استفاده از اين پتانسيل ها برنامه ريزي مناسب صورت بگيريد.


 رونمايي از دستاوردهاي جديد هسته‌اي ايران 

گروه سياسي: دستاوردهاي جديد ايران در عرصه كاربرد انرژي صلح آميز هسته اي در حضور نمايندگان ديپلماتيك بيش از 120 كشور جهان در مجتمع آب سنگين اراك رونمايي شد. به گزارش ايرنا، علي اكبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي و سرپرست وزارت امور خارجه عصر ديروز از سه دستاورد جديد ايران در كاربرد دانش هسته‌اي رونمايي كرد. در اين مراسم و براي نخستين بار در كشور تركيبات "دوتره" كه توسط متخصصان ايراني توليد شده و داراي كاربردهاي بسيار گسترده‌اي در زمينه‌هاي مختلف علمي و تحقيقاتي است رونمايي شد. استفاده به عنوان حلال براي شناسايي تركيبات جديد سنتزي با استفاده از تكنيك NMR رديابي مسير واكنش هاي پيچيده شيميايي و ارزيابي فنيتيكي آنها استفاده از داروهاي نشان‌دار در رديابي عملكرد داروها در بدن، بهينه سازي خواص بعضي از داروها و ساخت فيبرهاي نوري و پليمرهاي هادي در صنايع پليمر كاربرد دارد. براساس اين گزارش، با توجه به كاربرد روزافزون اين تركيبات تهيه آنها توسط مراكز علمي و تحقيقاتي كشور در شرايط تحريم پيش از اين با دشواري هاي فراوان همراه بود و بعضا از منابع غيررسمي و غيرمطمئن صورت مي گرفت. آب سنگين توليد شده در مجتمع اراك به عنوان منبع تامين "دوتريم" در سنتز تركيبات "دوتره" استفاده مي شود و پژوهشگران كشور پس از رسيدن به خودكفايي در زمينه توليدات آب سنگين براي آن شدند تا با سنتز حلال هاي "دوتره" نياز جامعه علمي كشور را برآورده سازند. تحقيقات مربوط به توليد حلال هاي "دوتره" با مشاركت علمي دانشگاه هاي كشور از دو سال پيش در مجتمع آب سنگين اراك آغاز شد و ديروز خودكفايي در زمينه تامين 5 نوع مختلف از تركيبات "دوتره" مورد نياز مراكز علمي و تحقيقاتي كشور به ثمر نشست. بر اساس اين گزارش، در آينده‌اي نزديك تعداد تركيبات "دوتره" توليدي در كشور به دو برابر ميزان كنوني افزايش خواهد يافت. شماري از تركيبات توليد شده در سال جاري و در واحدهاي آزمايشگاهي دانشگاه هاي معتبركشور استفاده شده و مورد تاييد قرار گرفته اند. در حال حاضر حلال هاي "دوتره" قابل عرضه به دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي و تحقيقاتي كشور است. اين گزارش مي افزايد: مواد توليد شده در مجتمع آب سنگين اراك از نظر كيفيت قابل رقابت با نمونه هاي مشابه خارجي است و از نظر اقتصادي به خودكفايي رسيده و از خروج مقادير زيادي ارز از كشور جلوگيري مي كند.

خبرهاي خوش براي بيماران سرطاني

اعلام توليد دو راديو داروي جديد خبر خوشي بود كه از اين نشست براي جامعه سلامت كشور و بيماران سرطاني مخابره شد. همچنين توليد راديو داروي "لوتسيوم 177- EDTMP" كه از جديدترين راديوداروهاي درمان دردهاي سرطان استخوان است از جمله اين راديو داروها بود كه با تلاش پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي سازمان انرژي اتمي ايران به توليد رسيده است. "يد 131 – كلروتوكسين" راديو داروي ديگري بود که در اين مراسم رونمايي شد كه با اتصال به سلول هاي تومار مغزي باعث از بين رفتن آنها مي شود. اين دو راديو دارو تنها در تعداد معدودي از كشورهاي جهان توليد مي شود. پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي سازمان انرژي اتمي ايران در سال هاي گذشته در راستاي گسترش كاربردهاي هسته اي در علوم پزشكي محصولات متعدد راديودارويي جهت تشخيص و درمان انواع بيماري ها به جامعه پزشكي عرضه كرده اند.


 سوال به دليل تعلل در ساخت زندان  

خانه ملت
: نماينده بهشهر در مجلس دليل طرح سوال خود از وزير دادگستري را تعلل در اجراي مصوبه دولت در ساخت زندان جديد در حوزه انتخابيه‌اش اعلام کرد. "احمدعلي مقيمي" در تشريح موضوع سوال خود از وزير دادگستري که در دستور کار امروز کميسيون قضايي مجلس قرار دارد، گفت: با توجه به اينکه زندان بهشهر براي 60 نفر در سال 1314 ساخته شده، ولي الان در همين زندان، 1000 زنداني وجود دارد که وضعيت آن را اضطراري کرده است. عضو کميسيون عمران مجلس با اعلام اينکه پيش از اين در دور دوم سفرهاي استاني دولت مصوبه شده بود که زنداني جديد در بهشهر ساخته شود، افزود: با گذشت 4 سال از تصويب اين مصوبه، اين زندان با وجود در اختيار گذاشتن 5 هکتار زمين، ساخته نشده است. مقيمي با بيان اينکه پيش از اين چندين بار با ارائه تذکر خواستار اجراي مصوبه دولت درخصوص ساخت زندان در شهرستان بهشهر شده است، خاطرنشان کرد: به دليل نتيجه نگرفتن از راه تذکر، موضوع را به صورت طرح سوال از وزير مطرح کرده است.


 کنترل با هواپيماهاي بدون سرنشين 

ايرنا
: وزير كشور با بيان اينكه بودجه انسداد مرزها در دولت نهم و دهم نسبت به دولت هاي گذشته بيش از 17 برابر شده است، گفت: با هواپيماهاي بدون سرنشين مرزها را مسدود و كنترل خواهيم كرد. مصطفي محمد نجار ديروز در حاشيه نخستين همايش سازمان‌هاي مردم نهاد فعال در حوزه كاهش تقاضاي مواد مخدر كشورهاي عضو اكو در جمع خبرنگاران با اعلام اينکه ايران يكي از پيش تازان مقابله با مواد مخدر است افزود: ايران در زمينه مبارزه با مواد مخدر، كاهش تقاضا، آسيب و درمان معتادان تجربيات ارزشمندي دارد و حاضر است اين تجربيات را در اختيار ديگر كشورها قرار دهد. وي با بيان اينكه سازمان مردم نهاد در ايران فعاليت هاي خوبي انجام مي دهند، تصريح كرد: اين سازمان ها بايد بتوانند با يكديگر در زمينه كاهش آسيب، تقاضا و مقابله ، هم انديشي و هم فكري داشته باشند. وي بر گسترش سازمان هاي مردم نهاد در كشور تاكيد كرد و گفت: دولت از سازمان هاي مردم نهاد در زمينه مبارزه با مواد مخدر حمايت مي كند.


 1+5 فرصت را غنيمت بشمارد  

ايرنا:
رييس سازمان انرژي اتمي به گروه 1+5 توصيه کرد که فرصت مذاكره با ايران را در استانبول غنيمت بشمارد. اين مذاکرات قرار است در اول و دوم بهمن ماه برگزار شود. به گزارش ايرنا، علي اكبر صالحي عصر ديروز در مراسم رونمايي از دستاوردهاي هسته‌اي جديد ايران در حضور نمايندگان ديپلماتيك بيش از 120 كشور جهان در مجتمع آب سنگين اراك، ضمن خوش آمدگويي به اين هيات، گفت: بازديد ديپلمات ها و كارنامه شفاف ايران نشان مي دهد كه گفتار و عمل ايران در زمينه فعاليت صلح آميز هسته اي صادقانه است. در ادامه اين مراسم نمايندگان جنبش عدم تعهد، گروه 77 و اتحاديه عرب در آژانس بين المللي انرژي اتمي دعوت اعتمادساز ايران را مورد تقدير قرار دادند. سفرا و نمايندگان دائم الجزاير، كوبا، مصر، سوريه، ونزوئلا، عمان و اتحاديه عرب در سخنان خود بر حمايت خود از حق ايران در داشتن برنامه هسته اي صلح آميز تاكيد كردند.


 سرمقاله 

شفاف‌سازي در سوخت مانعي براي شايعات

بعد از آنکه در حدود 9 ماه پيش وقتي وزير نفت از خودكفايي بنزين براي مصرف داخلي خبر داد بسياري ا ز کارشناسان و مقامات با ابراز خوشحالي از اين امر آن را به فال نيک گرفتند و مسئولان نيز از ان به عنوان خوکفايي مهم ياد نمودند.در اين حال از ان به بعد جسته و گريخته امري که همچنان در ميان کارشناسان و حتي برخي مقامات و نمايند گان مجلس و شهروندان و جود داشته نگراني نسبت به کيفيت سوخت هاي توليدي در کشور و مطابقت انها با استانداردهاي لازم و جهاني بوِيژه در مورد توليد بنزين و گازوئيل بوده است در اين حال اين نگراني هاو ابهام‌ها زماني گسترش يافت که هواي بسياري از کلان شهرهاي کشور بوِيژه تهران با آلودگي هاي پايداري مواجه شد و هم چنان نيز شايعات گسترده اي درباره ارتباط آلود گي هوا با نوع سوخت وتوليدي داخلي در پالايشگاه‌ها بويژه در توليد بنزين به گوش مي‌رسد .در اين ميان دو نوع نگاه نسبت به سوخت توليدي در کشور و جود داشته است در يک طرف برخي از مقامات بر اين عقيده‌اند که در واقع آلودگي هواي شهر تهران و برخي از کلان شهرها هيچ گونه ربطي به كيفيت بنزين ندارد و بعضي از اطلاعات و اخباري هم كه در رسانه‌ها در رابطه با كيفيت بنزين و...منتشر شده است فاقد پشتوانه كارشناسي و غلط است و در حقيقت مشكل اصلي ايجاد آلودگي هواي شهرها خودروهاي فاقد استاندارد و مصرف سوخت آنهاست تا مشکل فرآورده‌هاي نفتي.در مقابل اين ديدگاه نيز بوده‌اند کارشناسان و مخالفاني که با مقايسه استانداردهاي توليد سوخت در کشور با مقايسه با خارج و استانداردهاي يورو بر اين نظرند که سوخت هاي توليد داخل با مشکلاتي روبرو ست و خبر ها و نظر هايي هم در مورد اينکه ميزان بنزن موجود در بنزين بالا است گفته ‌شد و حتي نظرهايي در مورد اينکه ميزان بنزن موجود در بنزين در ايران 100برابر استاندارهاي جهاني است ايراد شد و همچنين در مورد و جود گو گرد در گازوئيل نيز اظهاراتي شده بود . در اين بين بايد اضافه کرد که رويکرد برخي از مقامات در باره اين نوع مشکلات در سوخت‌هاي توليدي کشور بيشتر انکار بوده است تا پذيرش و برخي نيز با تاکيد بر «بايد قبل از پاسخ‌گويي درباره اين موضوع تحقيق كنند» و يا «بايد بررسي كنيم» از کنار آن گذشته‌اند اين در حالي است که حتي برخي نمايند گان مجلس نيز بر اين نظرند که بنزيني كه در پالايشگاه‌ها توليد مي‌شود مي‌تواند در آلودگي هوا نقش داشته باشد.در اين بين آنچه هنوز نامشخص است وجود ابهام هاي بسياري در مورد کيفيت توليد سوخت‌هاي توليدي در کشور و نقش احتمالي آن در آلودگي هاي روبه فزاينده در هواي شهر هايي نظير تهران و پيامد هاي ناگوار ناشي از آن در گذشته حال و آينده است در اين حال امر مهمي که به نظر مي‌رسد در اين ميان مورد غفلت قرار گرفته است شفاف سازي اين امر براي شهروندان و مردم است و جدا از آن نيز بايد گفت که اگر به راستي توليد سوخت هاي داخلي ما در مقايسه با استانداردهاي پذيرفته شده بين المللي تفاوت دارد مسئولان چه وظايفي در اين مورد دارند و آيا صرف انکار يک موضوع و عدم تلاش جدي در جهت حل اين مشکل ره به جايي خواهد برد ؟

علي رمضاني


 تصميم وزارتخانه‌هاي آموزشي براي اعتراض جهاني  

گروه سياسي: وزير بهداشت درخصوص اعتراض به موضوع ترور دانشمندان ايراني، اعلام کرد: وزارتخانه هاي آموزشي کشور در صدد تهيه برنامه اي هستند که يک کار جهاني و بين المللي براي اعتراض به ترور دانشمندان ايراني تدارک ببينند. مرضيه وحيد دستجردي در گفتگو با مهر، در خصوص اعتراض به موضوع ترور دانشمندان ايراني، افزود: وزارت بهداشت به طور اختصاصي اعتراضي به مجامع جهاني اعلام نکرده اما افرادي که در کنگره ها و مجامع جهاني شرکت کردند اين کار را انجام داده اند.وزير بهداشت درباره موضوع تشکيل کميته حفاظت از دانشمندان که از سوي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري مطرح شد، گفت: به طور حتم وزارت بهداشت هم عضو کميته اي که براي حفظ جان دانشمندان تشکيل مي شود است و ما از اين موضوع استقبال مي کنيم.


 بازداشت تعدادي ازاعضاي خانواده بن علي درتونس  

گروه سياسي
: منابع خبري در تونس از بازداشت تعدادي از اعضاي خانواده زين العابدين بن علي رئيس جمهوري مخلوع اين کشور خبر دادند. به گزارش واحد مرکزي خبر، پايگاه خبري ميدل ايست آنلاين در اين زمينه به نقل از خلبان هواپيماي خانوادگي زين العابدين بن علي نوشت: او از انتقال خانواده بن علي به خارج از کشور امتناع کرده است و در ادامه چند تن از اعضاي خانواده رييس جمهوري مخلوع تونس به دست معترضان بازداشت شدند. شبکه تلويزيوني "نسمه تي وي"‌از شبکه هاي مستقل تونس به نقل از محمد بن کيلاني خلبان يکي از شرکت هاي هواپيمايي تونس، خبر داد: وقتي فهميد در هواپيمايي که قرار بود فرودگاه بين المللي قرطاج تونس را به مقصد شهر ليون فرانسه ترک کند، برخي از اعضاي خانواده بن علي حضور دارند حاضر نشد هدايت اين هواپيما را به دست بگيرد. در همين حال معاون صخر الماطري، داماد زين العابدين بن علي خبر بازداشت او را تکذيب کرد و گفت: ‌الماطري به همراه خانواده اش وارد دبي شده است. خبر ديگر اينکه معترضان روز جمعه به يک شرکت حمل و نقل در منطقه "حلق الوادي" در پايتخت ، که مالکيتش در دست صخر الماطري داماد بن علي بود حمله کردند و حدود ششصد خودروي جديد را از اين شرکت غارت کردند. همچنين شعبه بانک الزيتونه که بخشي از دارايي هاي شخصي داماد بن علي بود به آتش کشيده شد. پيش از اين گفته مي شد داماد بن علي به همراه چند تن از برادران همسر رييس جمهوري مخلوع، از جمله بلحسن الطرابلسي، بازداشت شدند.زين العابدين بن علي، رئيس جمهور سرنگون شده تونس و خانواده اش پس از سرنگوني به کشورعربستان پناهنده شده اند.خبرگزاري رسمي عربستان "اسپا" به نقل از بيانيه پادشاهي اين کشور ديروز تأييد کرد که بن علي پس از آن که روز جمعه از تونس گريخت در نخستين ساعات بامداد شنبه وارد عربستان شده است و بدين ترتيب به 23 ساله حکومت پس از تظاهرات اخير در اين کشور که با تلفات همراه بوده است، پايان داد.در اين بيانيه آمده است: دولت عربستان جداي از نگراني خود درباره اوضاع و شرايط استثنايي که مردم کشور برادر تونس با آن مواجه هستند و در حمايت از امنيت و ثبات اين کشور، از حضور زين العابدين بن علي رئيس جمهور و خانواده اش در اين پادشاهي استقبال کرده و آنها را پذيرفته است.در بخشي از اين بيانيه اضافه شده است: پادشاهي عربستان کاملا در کنار مردم کشور برادر تونس ايستاده و اميدوار است آنها به منظور غلبه بر اين مقطع دشوار و حساس در کشورشان، فاصله ها را از ميان بردارند. يک منبع سعودي پيشتر اعلام کرد، هواپيماي حامل بن علي نيمه شب در شهر جده فرود آمده است اما مشخص نکرد همراهان وي چه کساني هستند.


 ونايي:سهم ماليات در بودجه کشور بايد دو برابر شود 

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس از بهبود وضعيت نظام مالياتي کشور در سال‌هاي گذشته خبر داد و گفت: در حال حاضر سهم ماليات در تامين بودجه ساليانه کشور 20 درصد است که طبق هدف‌گذاري برنامه پنجم اين مقدار بايد به 40 درصد در سال پاياني اجراي برنامه پنجم توسعه برسد. حسن ونايي در گفت‌و‌گو با خانه ملت، با بيان اينکه اصلاح نظام مالياتي کشور يکي از محورهاي مهم طرح تحول اقتصادي است، افزود: نظام مالياتي ما در حال حاضر نسبت به سالهاي گذشته از قوام و ثبات خوبي برخوردار شده است و جايگاه خوبي هم در تامين بودجه سنواتي کشور کسب کرده به گونه‌اي که در حال حاضر 20 درصد از بودجه سنواتي کشور از ماليات تامين مي‌شود و در صورت اصلاح برخي رويه‌هاي مالياتي اين مقدار افزايش نيز خواهد يافت. نماينده ملاير با تاکيد بر لزوم حرکت به سمت اخذ ماليات از بخش‌هاي پنهان اقتصاد مانند بخش‌هاي مربوط به دلالي و بازار، گفت: حرکت نظام مالياتي ما بايد به گونه‌اي باشد که بخش‌هاي پنهان و فراري از ماليات مانند دلالي‌ها و برخي از بخش‌هاي بازار را شناسايي ماليات فعاليت اقتصادي آن‌ها را اخذ کند؛ چراکه ماليات متعلق به اين بخش‌ها ماليات قابل توجهي است که متاسفانه سالهاست در پرداخت آن فرار صورت مي‌گيرد.


 رئيس جمهور:
 مي‌خواهيم همه مرفه باشند 

گروه سياسي: رئيس جمهور ايرانيان را نخستين پايه گذار فناوري در تاريخ بشريت اعلام کرد و افزود: ما به دنبال جامعه اي بوديم که همه مرفه باشند. به گزارش مهر، محمود احمدي‌نژاد ديروز در مراسم تجليل از دانشجويان نمونه کشوري با تاکيد بر اينکه امروز مي خواهيم پيشرفت کنيم، گفت: خوشبختانه هم اکنون يک عزم ملي براي پيشرفت شکل گرفته است. يک جوشش از نوآوري، همت هاي بلند و کار و تلاش بوجود آمده است به طوري‌که کارخانه هاي زيادي در سراسر کشور در حال ساختند که اعضاي هيات دولت به دليل حجم سنگين کارها وقت نمي کنند که براي افتتاح و بهره برداري از آنها بروند.رئيس قوه مجريه با تاکيد بر اينکه همه مي خواهيم پيشرفت کنيم، خاطرنشان کرد: آيا هر اقدام و دستاوردي پيشرفت است؟ پيشرفت زماني معنا پيدا مي کند که هدف روشن و مشخص باشد. اگر به سمت آن هدف مشخص رفتيم آن وقت نام آن حرکت پيشرفت خواهد بود.احمدي نژاد با طرح اين سوال که مي خواهيم در 20 -30 سال آينده ايران چه رنگي باشد، آدم ها چه شکلي باشند، البته منظور سطح رفاه جامعه است.وي با طرح اين سوال که آيا مي خواهيم به جايي برسيم که حاکمان ما براي آنکه مشکل سرمايه داران را حل کنند جنگ به راه بيندازند؟، گفت: حتما پاسخ منفي است. ما به دنبال جامعه اي بوديم که همه مرفه باشند همه با هم دوست باشند پاکي، عشق، انسانيت باشد و دروغ، فريب و کلک نباشد. اين الگوي خودمان است الگوي ايراني - اسلامي همين است.رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه ايراني ها هميشه خوب بوده اند و وقتي اسلام به ايران آمد مطالبات خوبشان دو برابر شد، گفت: ايرانيان اسلام را رشد و پرورش دادند. احمدي نژاد اضافه کرد: ايرانيان هميشه موحد بوده اند، طرفدار پاکي، عشق و عدالت بوده اند و سنت هاي ايراني همه در جهت استحکام خانواده و دوستي ها بوده است و سنت هايي نداريم که تفرقه ايجاد کند. مثلا نوروز را ببينيد که چقدر زيباست.وي با اشاره به روحيه ايرانيان عنوان کرد: ايراني ها هميشه از هر چيزي بهترينش را مي خواستند. ايراني ها هميشه قله را چه در علم، چه در هنر و چه در اقتصاد مي خواستند ايراني ها هميشه عزت را مي خواستند و ذلت را نخواستند.وي يادآور شد: شما ببينيد که در تاريخ چندبار ايران اشغال شده؟بعد از آن سرنوشت اشغالگران چه شد و سرنوشت ايرانيان چه شد؟رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنانش به موضوع هسته‌اي شدن ايران پرداخت و گفت: در موضوع هسته اي غرب و دشمنان جمهوري اسلامي ايران همه توان خود را به کار بردند تا ايران هسته اي نشود اما ملت ايران ايستادگي کرد و همه را منکوب کرد و هسته اي شد. احمدي نژاد با تاکيد بر اينکه روش ها، توانمندي ها و استعدادهاي ايراني بسيار مهم است گفت: ما نمي خواهيم استعدادها و توانمندي هاي ما وارداتي باشد.وي ايرانيان را اولين پايه گذار فناوري در تاريخ بشر به شمار آورد و افزود: 1000 سال پيش اولين جراحي معده را ايرانيان انجام دادند و دستگاهش را نيز اختراع کردند. اساسا هر کاري را که کردند هميشه بهينه و هماهنگ با طبيعت بوده است.رئيس جمهور افزود: تمام دانشمندان دنيا را يک طرف بگذاريد و ابن سينا را طرف ديگر، خواهيد ديد که همه آنها به اندازه ابن سينا نمي شوند اين حرف من نيست بلکه همه مي گويند. احمدي نژاد تصريح کرد: روش هاي ايراني هميشه روش هايي کوتاه و مهندسي بوده است.وي در بخش ديگري از سخنانش به موضوع هدفمند کردن يارانه ها اشاره کرد و گفت: ببنيد در هدفمند کردن يارانه ها مردم چقدر زيبا عمل کردند. چون هدفمند کردن يارانه ها روشي ايراني است و با اتکا به توانمندي هاي خودمان است. رئيس جمهور در ادامه با تاکيد مجدد بر اينکه بايد ايران را بسازيم به طوري‌که ايران در تمامي عرصه ها و شاخص ها بالاترين رتبه ها را کسب کند، گفت: اين شايستگي ملت ايران است که در تمامي عرصه ها رتبه نخست را به خود اختصاص دهد.احمدي نژاد در ادامه به سند چشم انداز 20 سال کشور اشاره کرد و گفت: کساني که برنامه چشم انداز 20 ساله را نوشتند اطلاعي از توانمندي هاي ملت ايران نداشتند که 20 سال ديگر ايران در همه عرصه ها در منطقه اول شود. اين در حاليست که هم اکنون ايران در بسياري از عرصه ها نه در منطقه بلکه در دنيا اول شده است.وي در عين حال تصريح کرد: البته اصل طراحي چنين برنامه و چشم اندازي خوب است اما تا 15 سال ديگر ايران بايد در تمامي عرصه ها در دنيا بدرخشد. هم اکنون اقتصاد ما در رتبه 17 جهاني قرار دارد که ما بايد بعد از اجراي برنامه پنجم توسعه اين رتبه را به زير 12 بياوريم و بعد از دو برنامه ديگر آن را به زير رتبه 5 بياوريم.رئيس جمهور افزود: اين يک باور عميقي است که در دل من و شماست و ملت ايران شايستگي فتح قله هاي بلند را دارد.


 اذعان سفراي آژانس به شفافيت فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران  

گروه سياسي: سفراي آژانس بين المللي انرژي اتمي در بازديد از تأسيسات آب سنگين اراک، به شفافيت فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ايران اذعان کردند. نمايندگان شش کشور مصر، کوبا، الجزاير، ونزوئلا، سوريه و عمان به دعوت جمهوري اسلامي ايران براي بازديد از تأسيسات هسته اي به ايران آمده اند. اين شش سفير نماينده 120 کشور عضو آژانس بين المللي انرژي اتمي هستند.به گزارش واحد مرکزي خبر، در نشستي که با حضور نمايندگان شش کشور، علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي و علي اصغرسلطانيه نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي برگزار شد، صالحي گفت: دعوت جمهوري اسلامي ايران از نمايندگان آژانس بين المللي انرژي اتمي نشانه حسن نيت ايران است. وي از اينکه برخي کشورها از اين فرصت استفاده نکردند ابراز تأسف کرد.همچنين نماينده الجزاير به عنوان سفير گروه 77، گفت: اين دعوت امکان ادامه گفتگوها و همکاري هاي بيشتر را ميان ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي فراهم کرده است. وي ديدار خود را از تأسيسات آب سنگين اراک مثبت توصيف کرد.نماينده مصر نيز گفت: اينکه ايران دائما با گروه هاي بين المللي در خصوص فعاليت هاي هسته اي خود در حال تماس و مشورت است حسن نيت ايران را نشان مي دهد. نماينده سوريه گفت: دعوت ايران از سفراي آژانس بين المللي انرژي اتمي مي تواند شفافيت بيشتري در برنامه هاي صلح آميز هسته اي ايران فراهم کند.وي افزود: آقاي سلطانيه تصوير درست و شفافي از برنامه هاي هسته اي ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي به جامعه جهاني ارائه کرد. نماينده کوبا هم با انتقاد از اينکه برخي کشورها پرونده هسته اي ايران را سياسي کرده اند گفت: موضع رسمي کوبا در قبال برنامه هسته اي ايران، اعلام صلح آميز بودن اين برنامه هاست.وي از اينکه برخي کشورها از اين فرصت براي پاسخ به دعوت ايران استفاده نکردند ابراز تأسف کرد.نماينده کوبا تاکيد کرد: پرونده ايران بايد از شوراي امنيت به آژانس بين المللي انرژي اتمي برگردد.وي با بيان اينکه جامعه جهاني ترور دانشمندان هسته اي را نمي پذيرد از موضع برخي کشورها براي تحميل نظر خود به ايران انتقاد کرد.نماينده عمان نيز گفت: اين ديدارها مي تواند به همکاري هاي بيشتر در آينده بينجامد.وي به کشورهايي که از فرصت دعوت ايران به بازديد از تأسيسات هسته اي استفاده نکردند پيشنهاد کرد در آينده به اين دعوت ها پاسخ مثبت دهند. نماينده ونزوئلا هم برنامه صلح آميز هسته اي ايران را داراي پيشرفت هاي چشمگيري دانست و گفت: اين امر اراده ايران را به پيشرفت نشان مي دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه