جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/26 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3790


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد


بانك و بيمه

وزير مسكن:
بازار اجاره بها در آرامش است


بنزين دو نرخي شد


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

36550 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

405000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

361000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

181000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

91000 تومان

دلار

1089 تومان

يورو

1445 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

معاون وزير بازرگاني اعلام کرد؛

نبود استانداردهاي گندم، آرد و نان

معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزارت بازرگاني با بيان توضيحاتي در مورد چگونگي بهبود كيفيت نان در كشور، شرط حمايت اين وزارت‌خانه از توليد انواع مختلف نان‌هاي سنتي و نان‌هاي صنعتي را رعايت حال مصرف‌كننده ذكر كرد و گفت: اين نان‌ها بايد استانداردهاي حداقل را كه براي مصرف‌كننده مفيد است داشته باشند. محمود دودانگه در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد كيفيت نان عنوان كرد: ‌بايد از ابعاد مختلف به موضوع كيفيت نان نگاه كرد. كشت گندم، نحوه نگهداري آن در سيلو، حمل‌ونقل، تبديل آن به آرد، افزودني‌هاي آن در كارخانه آرد، فرآوري و تبديل آن به نان و مصرف آن يك زنجيره است كه اگر بخواهيم كيفيت نان را ارتقا دهيم و مصرف‌كننده از آن راضي باشد بايد اين زنجيره گندم، آرد و نان و فرآيندهاي مرتبط را پايش كنيم. وي ادامه داد:‌ اگر همه مجموعه‌هايي كه در اين زنجيره نقش ايفا مي‌كنند با هدف ارتقا كيفيت نان سامان پيدا كنند و با هم تعامل نزديك داشته باشند و با نگاه يكپارچه موضوع را دنبال كنند، حتما كيفيت نان كه هدف اصلي اعضاي زنجيره و مردم هست مي‌تواند محقق شود. دودانگه با اشاره به وجود مشكلات در حوزه آرد، بخشي از آن را به نبود استانداردهاي گندم، آرد و نان مربوط دانست و افزود: بخشي ديگر از اين مشكلات به اين‌كه چه گندمي تحويل كارخانجات آرد مي‌شود، برمي‌گردد. طبيعتا اگر گندمي كه تحويل كارخانجات آرد مي‌شود، گندم كيفي و مناسب باشد، خروجي واحد آردسازي نيز با كيفيت خواهد بود. وي اذعان كرد: بعضا به لحاظ مسائلي كه در گندم كشور ما است و بخشي از گندم، كيفي نيست، خروجي كارخانه‌ها آرد هم طبيعتا كيفي نمي‌تواند باشد.

صدور قبض جديد برق آغاز شد

يك منبع آگاه گفت: صدور قبض برق خانگي در برخي از مناطق تهران و سراسر كشور آغاز شد.اين منبع آگاه در گفت‌وگو با فارس افزود: طراحي قبض‌هاي جديد برق نهايي شده و خوشبختانه نسبت به طرحي كه هفته گذشته در
رسانه هاي منتشر شده، هيچ تغييري نكرده است و قرار شده صدور قبض برق برخي از مناطق تهران و حتي سراسر كشور آغاز شود. وي ادامه داد: تقريبا از امروز به هر منطقه‌اي از تهران كه به دو ماه تقسيم شده است قبض برق خواهد رفت و طي چند روز آينده در كل مناطق تهران قبض برقشان صادر خواهد شد. وي تأكيد كرد: در حال حاضر قبض‌هاي برق خانگي عادي توزيع خواهد شد و صدور قبض‌هاي برق ديماندي (مشتركين پر مصرف) طي روزهاي آينده صورت خواهد گرفت.

عيدي کارمندان و بازنشستگان اعلام شد

عيدي پايان سال کارمندان و بازنشستگان بر اساس فرمول قانون مديريت خدمات کشوري 318 هزار و 500 تومان خواهد بود که در بهمن ماه به تصويب دولت خواهد رسيد. معاون بودجه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري در گفت و گو با مهر با اشاره به فرمول تعيين عيدي کارمندان و بازنشستگان دولت در قانون خدمات کشوري گفت: بر اساس فرمول مذکور، ضريب ريالي که رقمي معادل 637 هزار تومان است، ضرب در عدد 500 خواهد شد که رقمي معادل 318 هزار و 500 تومان خواهد شد.رحيم ممبيني اين رقم و ضريب را فرضي عنوان کرد و افزود: تصميم نهايي در اين خصوص توسط دولت اتخاذ خواهد شد.وي با تاکيد بر اينکه معمولا هيات وزيران در بهمن ماه ميزان عيدي را به تصويب مي رساند و نهايي مي کند، اظهارداشت: عيدي پايان سال کارمندان و بازنشستگان دولت بر اساس فرمول مذکور خواهد بود.سال گذشته عيدي 300 هزار توماني کارمندان در ابتداي اسفندماه همراه با حقوق پايان بهمن ماه به حساب کارمندان و بازنشستگان دولت واريز شده بود. همچنين هر ساله عيدي کارمندان و بازنشستگان دولتي تا اوايل اسفندماه به حساب آنان واريز مي شود.ممبيني همچنين با تاکيد بر اينکه بودجه سال 90 نهايي شده است، گفت: کارهاي مربوط به بودجه 90 در حال انجام است و به زودي اخبار آن را اعلام خواهيم کرد.

رييس سازمان اوپک:

بازار جهاني نفت کشش قيمت هاي بالاتر
از 100 دلار را دارد

وزير نفت با بيان اينکه در حال حاضر قيمت واقعي هر بشکه نفت 11 دلار است، دلايل افزايش بهاي طلاي سياه در بازارهاي جهاني را تشريح کرد و گفت: اگر قيمت نفت به بشکه‌اي بالاتر از 100 دلار هم افزايش يابد جاي نگراني وجود ندارد. سيدمسعود ميرکاظمي در گفت و گو با مهر درباره نوسانات اخير قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني و افزايش قيمت اين کالاي استراتژيک به بيش از 90 دلار، گفت: در حال حاضر قيمت واقعي نفت را بايد با قدرت خريد و ارزش دلار مورد مقايسه قرار داد.رييس سازمان اوپک با تاکيد بر اينکه با مبنا قراردادن قيمتهاي سال 1970 ميلادي در شرايط فعلي قيمت واقعي هر بشکه نفت خام حدود 11 دلار است، تصريح کرد: يکي از دلايل افزايش قيمت نفت را بايد به علت ضعف دلار و کاهش ارزش دلار عنوان کرد.اين عضو کابينه دولت با اعلام اينکه در حال حاضر هيچ گونه کمبود نفتي در سطح بازار جهاني مشاهده نمي شود، اظهار داشت: از اين بررسي وضعيت عرضه و تقاضا در بازار جهاني نشان مي دهد که نياز به برگزاري نشست فوق العاده اوپک نيست.وزير نفت با با بيان اينکه حتي اگر قيمت نفت خام به بشکه اي بالاتر از 100 دلار افزايش يابد جاي نگراني وجود ندارد، بيان کرد: در حال حاضر بازار جهاني نفت کشش قيمت هاي بالاتر از بشکه اي 100 دلار را هم دارد.

اتمام حجت با ايرلاين‌ها براي خروج توپولف

رييس سازمان هواپيمايي كشوري طي نامه‌اي به شركت‌هاي هواپيمايي داراي توپولف 154 به آنها تأكيد كرد كه از ابتداي اسفندماه سال جاري به هيچ وجه مجاز به تنظيم برنامه پرواز براي هواپيما‌هاي توپولف خود نخواهند بود.رضا نخجواني در گفت‌و‌گو با باشگاه خبري فارس در پاسخ به اين سؤال كه زمين‌گيري توپولف‌هاي 154 ناوگان هو‌ايي كشور تا 30 بهمن‌ماه سال جاري قطعي خواهد بود؟، اظهار داشت: تمامي ايرلاين‌هاي داخلي كه در ناوگان خود داراي توپولف 154 هستند، موظفند توپولوف‌هاي خود را تا سي‌ام بهمن‌ماه سال جاري زمين‌گير كنند. وي با اشاره به اينكه در خصوص الزام زمين‌گيري توپولف‌ها چندين دستور‌العمل به شركت‌هاي هواپيمايي داخلي كه در ناوگان خود داراي توپولوف هستند، ابلاغ شده است، بيان کرد: در اين‌باره مي‌توان به چندين نامه كه از سوي سازمان هواپيمايي كشوري به ايرلاين‌ها ابلاغ شده است، اشاره كرد.


 بانك و بيمه 

در سمپوزيوم بين المللي روابط عمومي ها؛

بانك قوامين براي سومين سال متوالي تنديس ويژه را دريافت كرد

تنديس ويژه روابط عمومي برتر در ششمين سمپوزيوم بين الملي روابط عمومي براي سومين سال متوالي به بانک قوامين اهداء شد. در ششمين سمپوزيوم بين المللي روابط عمومي که با حضور رييس انجمن بين المللي روابط عمومي IPRA، عضو هيأت مديره کنفدراسيون روابط عمومي اروپا، ساروخاني رييس هيأت رييس سمپوزيوم، زارعيان و ساير برگزيدگان اين عرصه در مرکز همايش هاي بين المللي برج ميلاد برگزار شد؛ هيأت دوران تنديس ويژه روابط عمومي برتر را براي سومين سال متوالي به خاطر اطلاع رساني مطلوب به مخاطبان به روابط عمومي بانک قوامين اهداء نمود. در لوح سپاسي که به همين منظور به روابط عمومي اين بانک اهداء شد؛ رتبه برتر قوامين در بخش اطلاع رساني صحيح و به هنگام به مخاطبان، موفقيتي حائز توجه براي روابط عمومي اين سازمان اعلام شده است.

تفاهم نامه همکاري بانک رفاه و بيمه سينا

بانک رفاه با هدف فراهم کردن زمينه هاي همکاري و تقويت روابط فيما بين در خصوص ارائه خدمات، با شرکت بيمه سينا تفاهم نامه امضاء کرد. به گزارش روابط عمومي بانک رفاه کارگران؛ در اين تفاهم نامه بانک رفاه تعهداتي را مبني بر تعاملات لازم در خصوص اجرايي نمودن «طرح بيمه روستايي» در سطح کشور توسط بيمه سينا و همچنين صدور کارت هاي الکترونيکي مورد نياز آن شرکت پذيرفت و مقرر گرديد بيمه سينا نيز نسبت به توديع حق بيمه دريافتي از بيمه شدگان پس از کسر هزينه هاي بيمه گري و قانوني در نزد بانک اقدام نمايد.

فراخوان ليزينگ اقتصادنوين براي تعويض دفترچه‌هاي اقساط

به منظور تسهيل پرداخت اقساط مشتريان ليزينگ اقتصادنوين، اين شرکت دفترچه‌هاي اقساط را تعويض مي‌کند.به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين، مشتريان شرکت ليزينگ اقتصادنوين مي‌توانند با بهره‌مندي از دفترچه جديد، اقساط خود را در تمام شعب اين بانک، پرداخت کنند ضمن اينکه به همت معاونت فناوري اطلاعات بانک اقتصادنوين، با استفاده از اين دفترچه‌ها امکان پرداخت اقساط از طريق پايگاه پرداخت اينترنتي بانک اقتصادنوين به آدرس www.enbank.ir ، دستگاه‌هاي خودپرداز و کيوسک‌هاي پرداخت قبوض نيز فراهم شده است.شرکت ليزينگ اقتصادنوين اعلام کرد، مشترياني که تا ارديبهشت‌ماه سال 1390 نسبت به تعويض دفترچه‌هاي اقساط خود اقدام کنند در قرعه‌کشي که به مناسبت دهمين سالگرد تاسيس بانک اقتصادنوين برگزار مي‌شود حضور خواهند داشت.در اين قرعه‌کشي به ده مشتري خوش حساب خوش شانس ده جايزه نقدي 10 ميليون ريالي اهدا خواهد شد.

مديرعامل بيمه آسيا:

صنعت بيمه به طور مستقيم از هدفمند كردن يارانه‌ها تاثير نمي‌گيرد

مديرعامل بيمه آسيا با بيان اين‌كه هدفمند كردن يارانه‌ها به طور مستقيم بر صنعت بيمه اثرگذار نيست، مصوبات برنامه پنجم توسعه در زمينه صنعت بيمه را مفيد ارزيابي كرد. محمدعلي عليپور يزدي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره بي‌برنامگي صنعت بيمه در اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها اظهار كرد: صنعت بيمه به طور مستقيم از هدفمند كردن يارانه‌ها تاثير نمي‌گيرد و اين صنعت تابع شرايط اقتصادي پس از هدفمند كردن يارانه‌ها است. وي درباره شرايط اقتصادي پس از هدفمند كردن يارانه‌ها و تاثير آن بر صنعت بيمه گفت: در اين باره جلسات و سمينارهايي گذاشته شده تا اين آثار بررسي شود. برنامه‌هايي هم براي جذب منابع نقدي مردم به سمت صنعت بيمه وجود دارد و تاثيراتي هم كه بر روي نوع خدمات و حق بيمه‌ها گذاشته مي‌شود، در حال بررسي است اما حالا نمي‌توان جمع‌بندي قطعي در اين باره داشت. وي درباره مصوبات برنامه پنجم توسعه درباره صنعت بيمه گفت: در مصوبات نمايندگان مجلس تا اندازه زيادي آنچه كه از قبل برنامه‌ريزي شده بود، برآورده شده است.

آغاز به کار سايت آموزش بانکداري الکترونيک ملت در مديريت شعب استان اردبيل

مديريت شعب استان اردبيل نسبت به راه اندازي سايت آموزش بانکداري الکترونيک براي مشتريان اقدام کرد.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، اين سايت داراي 18 دستگاه رايانه با لوازم جانبي و مجهز به دستگاه هاي ويدئو پروژکتور، ويژولايزر و پرده نمايش است.بر اساس اين گزارش، سايت آموزش بانکداري الکترونيک بانک ملت استان اردبيل با هدف استانداردسازي آموزش هاي بانکداري و افزايش سطح کيفيت دوره هاي برگزار شده براي مشتريان راه اندازي شده است.


 وزير مسكن:
 بازار اجاره بها در آرامش است 

وزير مسكن و شهرسازي با تاكيد بر ‌اين‌كه داستان شهرسازي مفصل است، اظهار كرد: آن چيزي كه ما اكنون مي‌سازيم روي حساب و كتاب است و شهرسازي است و آن‌چه كه قبلا در حاشيه ساختند، بد بوده است. علي نيكزاد در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به ساخت خانه با درب ضد سرقت، كف سراميك، آسانسور، نما و ايجاد خدمات زيربنايي، مسجد و مدرسه تصريح كرد: قصد داريم به سمتي حركت ‌كنيم كه بتوانيم اندروني و بيروني را جدا كرده و نماي شهر اسلامي را ايجاد كنيم. وي در ادامه در توضيح شهرسازي گفت: اين مساله مفصل است و در يك جمله نمي‌گنجد. نيكزاد ادامه داد: پولي كه بانك مركزي به ما مي‌دهد با سود 12 درصد است و ما خط اعتباري را در اختيار بانك مسكن قرار مي‌دهيم تا بانك مسكن با سود 4 درصد در اختيار مردم قرار دهد. وزير مسكن و شهرسازي ادامه داد: 8 درصد مابه‌التفاوت را معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي دولت با دستور رييس جمهوري پرداخت مي‌كند به عبارت ديگر ما پول را از دولت مي‌گيريم و به دولت مي‌دهيم بنابراين تقاضا داريم بانك مركزي خط اعتباري با سود صفر بدهد. وي با بيان اين‌كه در پر متقاضي‌ترين زمان ممكن توفيق خدمتگذاري به مردم را داريم، تصريح كرد: در هشت ماهه گذشته ميزان صدور پروانه ساختماني از 78 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار شده‌اند. وزير مسكن خاطرنشان كرد: خارج كرد هزينه زمين از قيمت تمام شده آن بر كاهش قيمت مسكن موثر است. نيكزاد در ادامه درباره نرخ اجاره گفت: سال گذشته در بخش اجاره مشكلاتي اتفاقاتي افتاد و قول داديم كميته‌اي براي سقف اجاره بها در مناطق شهر تهران تشكيل دهيم تا ميزان اجاره بها را تعيين كند. وزير مسكن و شهرسازي با بيان اين‌كه در اين راستا از كارشناسان بخش خصوصي و دولتي مشاوران املاك و... استفاده مي‌كنيم، تصريح كرد: ‌اكنون در بازار اجاره بها آرامش حاكم است و حق الزحمه مشاوران املاك نسبت به قبل از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها نيز با تغيير روبرو نشده است. مدير امور اعتبارات سرمايه‌گذاري بانك مسكن نيز گفت: انتظار متقاضيان خريد مسكن از يك سو و جذب متقاضيان به سمت مسكن مهر باعث شده تا دريافت وام 18 ميليون توماني خريد مسكن در سال جاري كاهش يابد. غلامرضا سربندي در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اين سوال كه پيشنهاد افزايش تسهيلات ساخت مسكن به كجا رسيد، گفت: تمام طرح‌هايي كه مي‌خواهيم اجرا كنيم بانك مركزي بايد مجوز آن را صادر كند يعني ممكن است ما پيشنهاد داده باشيم كه سقف وام ساخت مسكن به 40 ميليون تومان برسد، اما هنوز بانك مركزي تصويب نكرده است. وي ادامه داد: يعني بانك مركزي در سطح كلان كشور بررسي مي‌كند و نقدينگي، رشد نقدينگي و تزريق پول را بررسي مي‌كنند و بر مبناي آن تصميم مي‌گيرد كه آيا افزايش تسهيلات ساخت مسكن اجرايي شود يا خير. سربندي در پاسخ به اين سوال كه تحليل شما از وضعيت كنوني بازار مسكن بعد از اجراي هدفمندي يارانه‌ها چيست گفت: در حال حاضر انصراف از خريد و يا فروش مسكن احساس ايجاد شده در كشور است چرا كه در جامعه تصور مي‌شود كه قيمت‌ها بعد از هدفمندي يارانه‌ها افزايش يافته و يا خواهد يافت در حاليكه پيش‌بيني ما رشد قيمت مسكن نيست. وي ادامه داد: برخي از متقاضيان مسكن احساس مي‌كنند چون نزديك به آخر سال هستيم، پس بايد منتظر ماند و تقاضاي خود را به سال جديد موكول كرد ولي طبق بررسي‌هاي كارشناسي شده پيش‌بيني افزايش قيمت مسكن در سال آينده نيز وجود ندارد.


 بنزين دو نرخي شد 

براساس جديدترين تصميم دولت با تثبيت سهميه بنزين نيمه يارانه اي (400 توماني) خودروهاي شخصي و عمومي در بهمن ماه، احتمال اختصاص سهميه بنزين ويژه - حمايتي خودروها (نرخ 100 توماني) منتفي شد. به گزارش مهر، با ورود به دومين ماه از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها سهميه بنزين نيمه يارانه اي (400 توماني) خودروهاي عمومي و شخصي در دولت تعيين و نهايي شده است که در روزهاي آينده به طور رسمي اعلام مي شود.در بهمن ماه سال جاري با توجه به اينکه مصرف بنزين روزانه کشور کاهش قابل توجه اي نيافته است، احتمال اختصاص سهميه بنزين ويژه حمايتي خودروهاي شخصي و عمومي (با نرخ 100 توماني) منتفي به نظر مي رسد.به استناد آمارهاي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي و با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها، متوسط مصرف بنزين کشور با کاهشي حدود سه ميليون ليتري به حدود 59 ميليون ليتر در روز رسيده است.در اين ميان، با تصميم دولتمردان سهميه بنزين نيمه يارانه اي (400 توماني) و آزاد (700 توماني) خودروهاي شخصي و عمومي در بهمن ماه سال جاري بدون تغيير مي ماند.با اين تصميم به خودروهاي شخصي در بهمن ماه 60 ليتر سهميه بنزين نيمه يارانه اي اختصاص مي يابد، همچنين سهميه بنزين آزاد اين خودروها در دومين ماه فصل زمستان 500 ليتر در ماه تعيين شده است.فريد عامري مدير عامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي با تاکيد بر اينکه سهميه بنزين بهمن ماه خودروهاي شخصي و عمومي نهايي شده است، به مهر اعلام کرد: اما هنوز جزئيات اين سهميه ها به شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي اعلام نشده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه