جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/26 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3790


ايران زمين

نماينده ولي فقيه و امام جمعه كرج :
دستگيري تروريست ها، مهارت ماموران امنيتي كشورمان را به نمايش گذاشت

مديرجهادکشاورزي فامنين اعلام داشت:
سهم دويست هزارتني شهرستان فامنين درتوليدات کشاورزي استان همدان


ايران شناسي


خبر


 ايران زمين 

دنبال اجراي طرح هدفمندي يارانه ها:

مصرف گاز طبيعي در استان كردستان در هفته گذشته حدود 10 درصد كاهش يافت

سنندج – خبرنگار آفرينش

معاون بهره برداري شركت گاز استان كردستان با اشاره به آغاز اجراي طرح هدفمندي يارانه ها، گفت: از آغاز اجراي اين طرح تاكنون مصرف گاز مشتركان بخش خانگي اين استان به رغم سرد شدن هوا حدود 10 درصد كاهش يافته است.مهندس قدرت الله فعله گري با اشاره به اينكه در هفته قبل از آغاز اجراي طرح هدفمندي يارانه ها در اين استان هفت ميليون و 600 هزار متر مكعب گاز طبيعي مصرف شد، افزود: اين رقم بعد از آغاز اجراي اين طرح به شش ميليون و 400 هزار مترمكعب كاهش يافت.وي اطلاع رساني هاي دقيق از سوي دولت در ارتباط با صرفه جويي را از دلايل اصلي اين كاهش دانست و گفت: خوشبختانه مردم در حال حاضر براساس الگوهاي مصرف اعلام شده از سوي شركت ملي گاز ايران اقدام به مصرف مي‌كنند.وي با قدرداني از مشتركان گاز طبيعي در استان كردستان در زمينه كاهش مصرف درخواست كرد تا رويه صرفه جويي را در تمام فصول سال ادامه دهند.وي اظهار داشت: اجراي هرچه بهتر طرح هدفمندي يارانه ها نياز به همكاري و همراهي مردم در صرفه جويي و مصرف بهينه دارد.وي با اشاره به كاهش دماي هوا و بارش برف و باران در اين استان ، گفت: برغم سرد شدن دماي هوا مشتركان اقدام به صرفه جويي 10 درصدي در مصرف گاز طبيعي كردند. مهندس فعله گري با تاكيد بر اينكه براي تامين گاز طبيعي مشتركان استان مشكلي وجود ندارد بر رعايت الگوهاي مصرف ارائه شده توسط شركت ملي گاز تاكيد كرد و افزود: به ازاي هر يك درجه كاهش دماي منازل، 13 ميليون مترمكعب به اندازه مصرف دو استان هم سطح كردستان در مصرف گاز طبيعي در سطح كشور صرفه جويي مي شود.وي دماي رفاه در منازل را بين 18 تا 21 درجه سانتي گراد اعلام كرد و گفت: ميانگين دماي هواي منازل در ايران 25 درجه سانتي گراد است كه اين دما را بايد تا حد نرمال كاهش داد.وي همچنين بر مديريت مصرف انرژي در منازل تاكيد كرد و گفت: صرفه جويي در مصرف انرژي عايدات بسياري براي كشور دارد و ديگر مجبور به قطع گاز نيروگاه ها و وارد كردن بخشي از نيازهاي سوخت هاي مايع نخواهيم بود. وي در پايان به تعداد مشتركان گاز طبيعي در استان كردستان نيز اشاره كرد و گفت: اكنون 243 هزار و 226 مشترك در 20 شهر و 302 روستا از نعمت گاز طبيعي برخوردار مي باشند.وي با اشاره به اينكه 94 درصد مشتركان اين استان مشترك خانگي است، تعداد مشتركان صنعتي استان را 615 مشترك و مصارف عمومي را نيز 13 هزار و يكصد مشترك ذكر كرد. استان كردستان يك ميليون و 450 هزار نفر جمعيت دارد كه از اين ميزان بيش از 5/99 درصد از جمعيت شهري و بيش از 40 درصد از جمعيت روستايي از نعمت گاز طبيعي برخوردار هستند.

ايجاد 12 هزار شغل در شهرک‌هاي صنعتي قزوين

قزوين - خبرنگارآفرينش

مديرعامل شرکت شهرک‌هاي صنعتي استان قزوين گفت: در شهرک‌هاي صنعتي فعال استان قزوين در حال حاضر بيش از 12 هزار اشتغال ايجاد شده است. عبدالقهار ناصحي در ديدار با سرپرست جهاد دانشگاهي استان قزوين بيان داشت: نگاه ما در استان با جهاد دانشگاهي بر اساس همکاري متقابل است و تلاش مي‌شود اين همکاري‌ها روز به روز افزايش يابد. وي ادامه داد: توسعه مراکز توسعه خدمات فناوري و کسب و کار در شهرک‌هاي صنعتي با همکاري جهاد دانشگاهي مي‌تواند صورت گيرد. مديرعامل شرکت شهرک‌هاي صنعتي استان قزوين اضافه کرد: در شهرک‌هاي صنعتي فعال استان در حال حاضر بيش از 12 هزار اشتغال ايجاد شده است و بيش از يک‌هزار و 600 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري شده است و نياز ما به آموزش‌ها، مشاوره‌ها و خدمات فني و تخصصي جهاد دانشگاهي است. وي عنوان داشت: ايجاد شهرک‌هاي صنعتي در نواحي مختلف کشور و استان راهکار مناسبي براي تثبيت جمعيت و تمرکززدايي است و جهاد دانشگاهي مي‌تواند نقش خود را در زمينه‌هاي مختلف نرم‌افزاري ايفا کند. در ادامه سرپرست جهاد دانشگاهي استان قزوين اظهار داشت: جهاد دانشگاهي استان قزوين در مدت کوتاه تأسيس خود در استان فعاليت‌هاي خوبي را در زمينه‌هاي مختلف آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و اطلاع‌رساني و کارآفريني به انجام رسانده و موفق عمل کرده است. عبدالله شفيعي با تأکيد بر اينکه جهاد دانشگاهي خواهان تعامل، همکاري و ارائه خدمات با همه دستگاه‌هاي علمي و اجرايي به ويژه مراکز صنعتي و شهرک‌هاي صنعتي است، تصريح کرد: استان قزوين نيز نسبت به ساير استان‌ها نوپاست و بايد دستگاه‌هاي استان با حمايت خود زمينه‌اي را فراهم کنند تا جهاد دانشگاهي خدمات خود را به همه مجموعه استان ارائه کند. وي خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهي استان از حمايت و پشتيباني کل مجموعه جهاد دانشگاهي برخوردار است و در حال حاضر جهاد دانشگاهي دهها مرکز خدمات تخصصي و 10 پارک و مرکز رشد علم و فناوري موفق دارد که کارآمدي خود را در زمينه‌هاي مختلف صنعتي و مديريتي به اثبات رسانده است و آماده است تا خدمات خود را به مجموعه صنعتي استان ارائه کند. در ادامه سرپرست معاونت آموزشي جهاد دانشگاهي استان قزوين نيز گفت: جهاد دانشگاهي نهاد تأثيرگذار آموزشي در کشور و استان است و در طراحي، اجرا و برگزاري آموزش‌ها نيز موفق است و آمادگي دارد پروژه‌هاي آموزشي شرکت شهرک‌ها و مجموعه شهرک‌هاي صنعتي استان را بر عهده بگيرد. بيتا باقرزاده عنوان داشت: نگاه جهاد دانشگاهي به مقوله آموزش حرفه‌اي و تخصصي است و بايد سطح همکاري‌ها با شرکت شهرک‌هاي صنعتي استان متحول شود.

راههاي ارتباطي مسدود شده شهرستان تکاب بازگشائي شد

اروميه – خبرنگارآفرينش

فرماندار تکاب با اعلام اين خبر گفت : راه ارتباطي 57 روستا و همچنين محور ارتباطي تکاب به استان زنجان در مسير دندي - تخت سليمان که بعلت بارش سنگين برف و کولاک شديد درچند روز اخير بسته شده بود با تلاش راهداران بازگشايي شد و هم اکنون در تمامي راههاي مواصلاتي اين شهرستان تردد جريان دارد.محمد علي داعي افزود : ارتفاع برف در سطح شهرتکاب 35 سانتي متر ،در روستا ها 45 و در ارتفاعات اين شهرستان به 65 سانتي متر مي رسد

افزايش 22 درصدي بارگيري در راه?آهن هرمزگان

بندرعباس- خبرنگارآفرينش

مديرکل راه آهن هرمزگان گفت: طي 9 ماهه سال جاري، تناژ بارگيري و تخليه در اين اداره کل 22 درصد رشد داشته است. رضا شاکري با تشريح عملکرد اداره کل راه آهن هرمزگان در بخش بار طي 9 ماهه سال جاري گفت: در اين مدت بيش از 11 ميليون و 540 هزار تن بار در ايستگاه هاي راه آهن هرمزگان بارگيري و تخليه شده است که اين شاخص علاوه بر رشد 22 درصدي نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نشان دهنده تحقق 97 درصدي اهداف برنامه تعيين شده براي اين اداره کل مي باشد.شاکري خاطرنشان كرد: حمل اين ميزان بار به وسيله 177 هزار و 823 واگن انجام شده كه نسبت به مدت مشابه قبلي 23 درصد رشد داشته است.وي دلايل اصلي اين ميزان رشد را افزايش بارگيري محمولات معدني، کانتينر، ترانزيت و افزايش تخليه گوگرد، آهن آلات، پنبه مازوت و ... اعلام کرد.طي اين مدت در بخش ترانزيت نيز بيش از 856 هزار و 757 تن بار حمل شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد 7 درصدي برخوردار بوده است.

ايجاد اشتغال در نوار مرزي آذربايجان غربي الزامي است

اروميه _خبرنگار آفرينش

دبيركميته ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز آذربايجان غربي گفت: ايجاد اشتغال در 25 كيلومتري نوار مرزي بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد.عبدالرضا اصغري در يازدهمين جلسه كميته پيشگيري و ساماندهي اقتصادي كه در سالن جلسات سازمان بازرگاني آذربايجان غربي تشكيل شد، اظهار داشت: به منظور كاهش ميزان قاچاق كالا در استان به ويژه مناطق مرزي در 25 كيلومتري نوار مرزي استان بايد ايجاد اشتغال بيشتر از اين مد نظر قرار گيرد كه در اين راستا آموزش قاليبافي براي مرزنشينان يكي از ضروريات است. وي با بيان اينكه مناطق مرزي آذربايجان غربي ظرفيت كشاورزي چنداني ندارند ‌تصريح كرد: در صورت ارائه آموزش‌هاي لازم و ايجاد كارگاه آموزشي و تهيه مواد اوليه مي‌توان در منازل نيز ايجاد اشتغال كرد. اين مقام مسئول گفت: در چند سال اخير ساكنان مرزي از بحث اقتصادي غافل مانده‌اند و الان بايد سيستم آموزشي در مرزها اعمال شود تا مرزنشينان را براي اشتغال در زمينه‌هاي مختلف توليدي ترغيب كرد.

سرانه مصرف نان در ماکو به 7.5 کيلوگرم کاهش مي يابد

اروميه-خبرنگار آفرينش

فرماندار ماکو از کاهش سرانه مصرف نان در اين شهرستان به 7.5 کيلوگرم تا پايان سالجاري خبر داد. حميد احمديان در جلسه ارتقاي قيمت نان در ماکو با اشاره به صرفه جويي 15 درصدي مصرف نان در اين شهرستان از ابتداي آغاز اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها، افزود: هم اکنون سرانه مصرف نان در ماکو 10.5 کيلوگرم بوده که با تداوم اجراي قانون هدفمندي يارانه ها اين مقدار به 7.5 کيلوگرم کاهش خواهد يافت.وي با اشاره به لزوم توسعه و افزايش واحدهاي توليد نان صنعتي در سطح شهرستان، بيان داشت: متصديان نانوايي ماکو بايد براي ايجاد نانواييهاي صنعتي به صورت تعاوني اقدام کنند.شهرستان ماکو يکي از شهرستانهاي مرزي آذربايجان غربي در شمال غرب ايران بوده و طبق آمار آخرين سرشماري عمومي نفوس و مسکن شهرستان ماکو در سال 1375 بيش از 202 هزار نفر جمعيت داشته و 13.8 درصد از جمعيت کل استان را شامل شده، از اين تعداد بالغ بر 71 هزار نفر شهري و 131 هزار نفر در سطح روستاهاي اين شهرستان زندگي مي کنند.

100 كيلومتر بزرگراه در اردبيل احداث شده است

اردبيل - خبرنگارآفرينش

در پنج سال گذشته 100 كيلومتر بزرگراه در استان احداث شده است.سيد‌‌كريم هدايتي مديرکل راه وترابري استان اردبيل در نشست خبري يا خبرنگاران اردبيل اظهار داشت: با احداث اين بزرگراه‌ها علاوه بر كاهش تلفات جاده‌اي يك روند مطلوب را در رضايت‌مندي مسافران و گردشگران كه سالانه بيش از 6 ميليون نفر وارد استان اردبيل مي‌شوند، جلب و جذب شده است. وي از توسعه سيستم‌هاي روشنايي در جاده‌هاي استان اردبيل خبر داد و افزود: در اين مدت بيش از 133 كيلومتر سيستم روشنايي در سطح جاده‌هاي استان اردبيل نصب شده و هم‌اكنون اهالي استان اردبيل و مسافران و گردشگران از اين موهبت بهره‌مند هستند. ‌مدير کل راه وترابري استان اردبيل تصريح كرد: با اجراي اين طرح به ويژه در نقاط حادثه‌خيز و تقاطع‌هاي مختلف ميزان تلفات جاده‌اي كاهش يافته و يك روند مطلوب را در تردد‌ها شاهد هستيم.


 نماينده ولي فقيه و امام جمعه كرج :
 دستگيري تروريست ها، مهارت ماموران امنيتي كشورمان را به نمايش گذاشت 

کرج - خبرنگار آفرينش

نماينده ولي فقيه و امام جمعه كرج گفت :‌ شناسايي و دستگيري عوامل شهادت دكتر مسعود علي محمدي دانشمند فيزيك ايران ، توانمندي و مهارت ماموران امنيتي و سربازان گمنام امام عصر (عج ) را به نمايش گذاشت . ، حجت الاسلام و المسلمين محسن كازروني در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه كرج افزود: توكل به خدا ، مهارت و از خود گذشتگي سربازان گمنام امام زمان (عج ) در ماموريت هاي برون مرزي سبب شد تا آنان بتوانند در عمق شبكه هاي بين المللي تروريستي مانند سرويس جاسوسي رژيم غاصب صهيونيستي نفوذ كنند. وي ضمن تشكر از ماموران وزارت اطلاعات، خاطرنشان كرد:‌ امروز بعد از يكسال با تلاش اين عزيزان شاهد شناسايي و دستگيري عاملان ترور شهيد علي محمدي هستيم. امام جمعه كرج گفت : انتظار است با تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج )در آينده نزديك نيز شاهد شناسايي و دستگيري عوامل شهادت ديگر دانشمند كشورمان شهيد شهرياري باشيم .وي در بخش ديگري از سخنانش با گلايه از دوستي برخي كشورهاي عربي با رژيم صهيونيستي بيان داشت:‌ متاسفانه امروز برخي از اين كشورها به جاي دوستي با جمهوري اسلامي ايران ، همكاري با رژيم صهيونيستي را پيشه كرده و حتي در خوش خدمتي به اين رژيم غاصب از يكديگر سبقت مي گيرند. وي افزود:‌ اين درحالي است كه طبق اسناد منتشر شده طي دو هفته گذشته توسط دولت انگليس، اگر جنگي بين اعراب و رژيم غاصب صهيونيستي رخ دهد اين رژيم براي شكست و نابودي كشورهاي عربي از بمب اتم استفاده خواهد كرد.امام جمعه كرج خاطرنشان كرد: در ادامه اين گزارش آمده رژيم صهيونيستي بيش از 600 بمب اتمي آماده شليك دارد. كازروني به حادثه اخير سقوط هواپيماي بويينگ در اروميه اشاره كرد و با تسليت درگذشت شماري از هموطنان در اين حادثه ،بر پيگيري علت آن و جلوگيري از تكرار چنين حادثه تلخي تاكيد كرد.


 مديرجهادکشاورزي فامنين اعلام داشت:
 سهم دويست هزارتني شهرستان فامنين درتوليدات کشاورزي استان همدان 

همدان- خبرنگار آفرينش

مديرجهادکشاورزي شهرستان فامنين با اشاره به برخي توانمندي هاي شهرستان جديدالتاسيس فامنين گفت:اين شهرستان با132هزارو900هکتار وسعت (شامل 8/6 درصد استان) و45هزارنفرجمعيت (6/2درصدجمعيت استان)بيش از180هزارتن محصول کشاورزي توليد مي کند که حدود 4درصد توليدات استان همدان راشامل مي شود. اميرلاهوتيان سطح زيرکشت محصولات زراعي شهرستان راحدود 66هزارهکتار وتوليدات زراعي شهرستان را166هزارتن براوردنمود وافزود:اماسطح باغات شهرستان تنها400هکتار است،که حدود 4هزارو250تن محصول برداشت مي شود.وي درادامه بااشاره به توليدساليانه 10هزارو520تن توليدات دامي گفت:جمعيت دامي شهرستان بالغ بر189هزارواحددامي شامل 8هزار راس دام سنگين ،136هزارراس دام سبک و5هزارقطعه مرغ گوشتي است و38واحدصنعتي پرورش دام وطيور درشهرستان فعال است .لاهوتيان اضافه کرد:4واحدگلخانه اي به مساحت 20هزارمتر مربع ،يک واحدپرورش قارچ،1920کندوي زنبورعسل ،يک مجتمع توليدي دامپروري شامل 132واحدباظرفيت 5هزارو375راس،88مزرعه آبزي پروري و7واحد صنايع تبديلي باظرفيت جذب 80هزارتن ازجمله توانمندي هاي موجوددربخش کشاورزي شهرستان فامنين به شمار مي رود.مديرجهادکشاورزي شهرستان فامنين بااشاره به تجهيز 3هزارو500هکتار ازاراضي شهرستان به سيستم آبياري تحت فشارخاطر نشان کرد:15استخر ذخيره آب ،5بند انحرافي،760حلقه چاه آب کشاورزي ،65کيلومتر کانال آبياري وپوشش انهار،350کيلومتر جاده بين مزارع ،223کيلومتر اراضي تجهيز ونوسازي شده ،85رشته قنات ،1200تراکتور وکمباين و7هزارو150دستگاه سايرادوات مکانيزه ،يک تشکل خصوصي مکانيزه ،12فروشگاه لوازم يدکي ماشين آلات کشاورزي ،4انبارچندمنظوره ،3شرکت خدمات فني مهندسي و2شرکت تعاوني توليد روستايي ازجمله زيرساختهاي موجود دربخش کشاورزي اين شهرستان است.وي درادامه گفت:درسال زراعي 89-88 افزون بر 184هزار تن محصولات زراعي وباغي به ارزش 229ميلياردريال دراين شهرستان توليد شده که محصول يونجه با72هزارتن بيشترين سهم رادارد،گندم با46هزارتن وجو31هزارتن دررتبه هاي بعدي قراردارند.وي اضافه کرد:توليدات دامي شهرستان نيز افزون بر 10هزارو150تن به ارزش ريالي 253ميلياردريال پيش بيني مي شود.مديرجهادکشاورزي فا منين در ادامه به اهم فعاليت هاي مديريت جهاد کشا ورزي شهرستان در سال 89 پرداخت و بيان داشت: اجراي 1440 هکتار سامانه آبياري تحت فشار با حدود 50 ميليارد ريال هزينه که صرفه جويي 7ميليون مترمکعب آب کشاورزي را در پي داشته است يکي از فعاليت هاي شاخص اين مديريت در سالجاري بوده است که از نظر در صد انجام تعهد رتبه اول استاني را داراست . همچنين در بخش اشتغال 6،4 درصد از تعهدات استان سهميه اين شهرستان بود که تاکنون 93 درصد آن يعني 246 نفر اشتغال پايدار ايجاد شده که تا پايان سال همه تعهد شهرستان تحقق خواهد يافت .وي با بيان اينکه در سال جاري براي اولين بار پوشش بيمه اي صددرصدي ايجاد شده که تعداد 7457فقره يعني حدود 68 هزار و 500 هکتار قرار داد بيمه منعقد گرديد .لاهوتيان افزود: 7 هزار و 754 تن انواع کود شيميايي و 350 تن انواع بذور گواهي شده و همچنين 31 دستگاه تراکتور و 2 دستگاه کمباين در حوره مکانيزاسيون تحويل زراعين شده است .مدير جهاد کشاورزي شهرستان فامنين خاطر نشان کرد: با ارائه 3500 نفر روز آموزش هاي مختلف بيش از 70 درصد تعهدات جهاد کشاورزي در اين خصوص تحقق يافته است .لاهوتيان گفت: عمليات حفظ نبات در سطح 45 هزار هکتار شامل (مبارزه با آفات گندم و جو ، مبارزه با سن و علفهاي هرز) از ديگر فعاليت هاي اين مديريت در سالجاري بوده است.وي ادامه داد: بهر ه برداري از 21 پروژه توليدي خدماتي کشاورزي با اعتباري بالغ بر370 ميليارد و 500 ريال که زمينه اشتغال 37 نفر را فراهم نموده ، تشکيل نظام صنفي کشاورزان ،اجراي طرح بسيج سازندگي به ميزان 500نفر روزبااعتبار 12هزارو500ميليون ريال ،اجراي طرح هجرت 3به ميزان 2620نفرروزبا81هزارو224ميليون ريال اعتبار ازديگر اقدامات سال جاري مديريت جهادکشاورزي فامنين بوده است.وي بااشاره به اينکه درمجموع 9درصد ازاعتبارات استان جذب اين شهرستان مي شود گفت:8هزارو910ميليون ريال شامل1/8 درصد اعتبارات سال 88خشکسالي استان به اين شهرستان اختصاص يافته بودکه درزمينه آبياري تحت فشار،احداث کانال هاي آبرساني ،احيا ومرمت قنوات هزينه شده است . همچنين ازمحل تملک دارايي‌هاي استان 6هزارو681ميليون ريال به اين شهرستان اختصاص يافته بود که باتخصيص 52درصدآن دوفصل شامل 8برنامه و30پروژه هزينه شده است .مديرجهادکشاورزي شهرستان فامنين بااشاره به برخي فراوري بخش کشاورزي گفت:افت شديد منابع آب زيرزميني ،خردوپراکنده بودن اراضي ،مستقيم دهقاني وخرده مالکي ،3برابري دام نسبت به مرتع ،نبودصنايع تبديلي وانبارهاي سرد نگهداري محصولات کشاورزي ،مشاع ياعادي بودن اسناد مالکيت اراضي که مانع ازجذب اعتبارات وتسهيلات مي باشدوشفاف بودن برنامه تعيين خسارتها درخصوص بيمه وجديدالتاسيس بودن شهرستان ازمهمترين محدوديت هاي کشاورزي دراين شهرستان است.وي درخصوص راهکارها وبرنامه هاي بخش کشاورزي گفت:جلوگيري ازخرد شدن اراضي ،حفظ مالکيت ،تعيين تکليف اراضي قولنامه هاي عادي واستفاده بهينه از آبهاي سطحي ، ايجادآب بندانها،بهسازي کانالهاي آبياري ،ايجاداستخرهاي ذخيره آب،مرمت ولايروبي قنوات ،استفاده ازروشهاي نوين آبياري ،تجهيز ونوسازي اراضي ،توسعه آبخيزداري ،توجه به منابع طبيعي ،توسعه آبزي پروري ،گسترش کلينيک هاي گياه پزشکي وشرکت هاي خدمات مشاوره اي ،گسترش تعاوني هاي توليد ،تقويت وحمايت تشکلهاي خصوصي ،ساماندهي واحدهاي دامداري سنتي ،اجرايي نمودن برنامه اصلاحي کشت،گسترش گلخانه ها،توسعه صنايع تبديلي وانبارها وساخت سيلوي گندم ازجمله برنامه ها وراهکارهاي مديريت جهادکشاورزي شهرستان فامنين درجهت پايداري وتوسعه کشاورزي دراين شهرستان است.وي درخاتمه بااشاره به هدفمند شدن يارانه ها گفت:يارانه هاي بخش کشاورزي کاهش نخواهديافت بلکه جهت‌گيري يارانه ها به سمت توليد وحمايت ازتوليد کننده خواهد بود که بااين تغيير جهت اصلاح سيستم‌هاي مصرف انرژي سوخت وآب وبرق باکمک هاي دولت انجام خواهد گرفت که بطورحتم شکوفايي وپويايي بخش کشاورزي رابه دنبال خواهدداشت.


 ايران شناسي 

استان كرمانشاه

قسمت هفتم

بازيهاي محلي استان کرمانشاه :

خرمايله (خواستگارى از شرف نسا )

اين بازى نمايشى بسيار قديمى است و نشان‌دهنده مراسم خواستگارى دختران کوچک است و اشعارى که در اين بازى خوانده مى‌شود نوع خاصى از اشعار هفت هجائى است. خرمايله يعنى موخرمائى که اشاره به عروس است. بازيکنى که نقش عروس را بازى مى‌کند در جمع دختران سر به‌زير مى‌نشيند و دو نفر از دختران دسته داماد دست به گردن هم مى‌اندازند و جلو مى‌آيند و شعرى را مى‌خوانند که در آن از عروس تعريف و به او سلام مى‌کنند. اطرافيان عروس جواب سلام را مى‌دهند . فرستادگان داماد مى‌گويند که طشت طلا هديه آورده‌اند تا شرف نسا را ببرند آن‌وقت چشم عروس را مى‌بندند و او را به‌همان شکل که نشسته از زمين بلند مى‌کنند، در حالى‌که انگشت‌هاى بزرگ پاى خود را در مشت گرفته است. او نبايد انگشت‌هاى خود را رها کند. سپس او را به مکان‌هائى که قبلاً مشخص کرده‌اند به‌نام بهشت و دوزخ و برزخ مى‌برند و مى‌پرسند که کدام‌يک را مى‌خواهد . اگر دوزخ را انتخاب کند برسرش مى‌کوبند و او را دوزخى مى‌نامند. اگر برزخ را انتخاب کند برسرش مى‌کوبند و مى‌گويند 'گِل برسرت برزخي' ولى اگر بهشت را انتخاب کند مى‌گويند 'گُل برسرت بهشتي' که اين نشانه خوشبختى عروس است. اين بازى امروزه به‌شکل ديگرى اجراء مى‌شود. بدين صورت که خانواده عروس و داماد دو دسته مى‌شوند و در مقابل هم قرار مى‌گيرند. خانواده داماد مى‌گويند هديه آورده‌اند که عروس را ببرند ولى خانواده عروس هديه را رد مى‌کنند . خواستگارها عقب مى‌نشينند و دوباره با هديه ديگرى برمى‌گردند. پس از چندبار پيشنهاد دادن و رد شدن پيشنهاد، يکى از خواستگارها سعى مى‌کند يکى از افراد عروس را به دسته خود بکشاند. اين وضع ادامه مى‌يابد تا در دسته عروس بازيکنى باقى نماند .

کتک‌پرانى

به‌هنگام آوردن عروس به خانه داماد، جوانان و بزرگان ورزيده و سوارکار دست به عمليات نمايشى جالبى مى‌زنند. هر سوار يک کتک خوش‌خط و خال و زيبا در دست گرفته و شروع به تاختن در اطراف کاروان عروس مى‌کند و با پرتاب کتک خود در حين تاختن به زمين و گرفتن مجدد آن باعث حيرت و شگفتى بيننده مى‌شود. به ازاء هر پرتاب کتک و گرفتن يا عدم گرفتن آن، از سوى سر سوارکاروان امتيازى به سوارکار داده و يا امتيازى از او کم مى‌شود. البته اين امتيازها فقط لفظى است و از نظر مورد توجه قرار گرفتن سوارکار نزد مردم اهميت دارد .

www.rasekhoon.net


 خبر 

معاون مطالعات شرکت آب منطقه اي :

وضعيت آب 32 دشت استان بحراني است

بندرعباس- خبرنگارآفرينش

معاون مطالعات شرکت آب منطقه اي استان گفت: مطالعه دشت هاي استان و محاسبات بيلان هيدرولوژي حاکي از آن است که تاکنون 32 دشت مهم استان براي حفظ و نگهداري آبخوان هاي موجود از نظر توسعه بهره برداري ممنوعه اعلام شده است. مجتبي معزي نيا افزود:از مجموع 54 دشت داراي شبکه رفتار سنجي آب زيرزميني، طي دوره اندازه گيري منتهي به شهريور ماه سالجاري بالغ بر90 درصد از دشتها داراي کسري حجم مخزن زيرزميني بوده که در اين ميان دشتهاي شميل، تخت و قلعه قاضي با 16 ميليون مترمکعب بيشترين و دشت هاي سندرک با رقم 002/ ميليون متر مکعب کمترين ميزان کسري مخزن ساليانه را دارند. «معزي نيا» بيان داشت:محدوديتهاي کمي موجود در دشت ها که ناشي از اثرات افت شديد سطح آب زيرزميني بوده و کاهش آبدهي چاه هاي بهره برداري را به همراه دارد، علاوه بر تحميل بار سنگين مالي بر کشاورزان، خسارت هاي جبران ناپذيري بر منابع زيرزميني بر جاي گذاشته است. معاون مطالعات آب منطقه اي اضافه کرد: تداوم خشکسالي هاي چند سال اخير و گسترش مصرف بي رويه و خارج از توان مخازن آبي نه تنها باعث افزايش اثرات خشکسالي شده بلکه اثرات مخربي بر منابع آبي استان وارد نموده است. به عبارت ديگر سطح آب مخازن زيرزميني 22 درصد دشت هاي استان تا قبل از شروع دوره هاي خشک اخير با کاهش عمق سطح آب ازحداقل 01/ متر تا حداکثر 71/2 متر مواجه بوده، در صورتيکه در شرايط حاضر و پس از دوره خشکسالي، کاهش سطح آب بيش از 90 درصد از دشت هاي استان را شامل شده است و با افت سطح آب معادل نيم متر و حداکثر 28 متر روبرو بوده ايم.

برگزاري نشست مشاوران جوان صنعت آب وبرق در اهواز

اهواز- خبرنگار آفرينش

نشست مشاوران جوان صنعت آب وبرق جنوب غرب کشور با حضور مشاوران جوان صنعت آب وبرق خوزستان و کهگيلويه و بوير احمد در سالن بوستان اهواز برگزارشد.مشاور جوان وزير نيرو در اين نشست گفت: فلسفه وجودي مشاوران جوان در دولت نهم اتفاق افتاد و در دولت دهم محقق شد که تقويت تقواي الهي، ولايت پذيري و خدمت به خلق خدا سه شاخص اصلي گروه مشاوران جوان وزارت نيرو در کشور است. مهندس اکبرصادقي افزود: بررسي کتاب اول، کنترل پروژه ها، رصد کردن ابعاد هدفمندي يارانه ها در استان ها و شناسايي مديران آينده صنعت، از جمله وظايف مشاوران جوان هستند که اين افراد بايد در خدمت سيستم باشند. وي ادامه داد: مديراني که در دستگاهها به جوانان اهميت مي دهند در دوران جواني موفق بوده اند و اين در همه عرصه ها به اثبات رسيده است. صادقي تصريح کرد: هيج دولتي به اندازه دولت هاي نهم و دهم زمينه را براي حضور فعال جوانان فراهم نکرده است. وي با اشاره به جايگاه خوزستان در صنعت آب و برق کشور اظهار داشت: خوزستان وزارتخانه اي کوچک است و انتظار بيشتري براي اهميت دادن به مشاوره هاي جوانان از آن مي رود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه