جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/26 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3790


اخبار هنري


پايان تصويربرداري «زيرخاكي» در خرم آباد


اجراي 30 برنامه فرهنگي‌ـ‌ مذهبي در سوگواره «عصر سوره»


«داماد خجالتي» 16 بهمن‌ماه اکران مي‌شود


اكران «صعود ميمون‌ها» به تعويق افتاد


نگارگري «زيارت وارث» با66 هنرمند تجسمي


«جاده‌هاي خلوت جنگ» به چاپ سوم رسيد


«باد و مه» نماينده ايران در جشنواره فيلم برلين


 اخبار هنري 

برنامه‌هاي شبکه آموزش متحول مي‌شود

رضا پورحسين مدير شبکه آموزش متحول شدن برنامه‌هاي اين شبکه را در دستور کار قرار داد. رضا پورحسين مدير شبکه آموزش از متحول شدن برنامه‌هاي شبکه آموزش خبر داد و گفت:‌ عزم جدي مديران شبکه بر متحول شدن برنامه‌هاي اين شبکه است. وي افزود: توجه به مهارت آموزي، آموزش مستقيم و غير مستقيم و آموزش رسمي و غيررسمي از برنامه‌ريزي‌هاي شبکه آموزش است که در دستور کار مديران شبکه قرار داده شده است. پورحسين با اشاره به تنوع پخش برنامه‌هاي شبکه در روزهاي جمعه گفت: فلسفه تعليم و تربيت اسلامي، پاسخ به سئوالات، طرح يک دوره تربيت اسلامي، ميز مشاوره و خانواده محبوب من از جمله برنامه‌هاي آموزشي در روزهاي جمعه است. برنامه‌هاي پنجشنبه‌هاي شبکه آموزش هر هفته به يک موضوع اختصاص دارد که در قالب گفتگو، مستند و برنامه‌هاي نمايشي است.وي در پايان بيان داشت: تحول برنامه‌هاي شبکه آموزش با همراهي و همفکري شوراي راهبردي در کيفي کردن بازتعريف اين شبکه موثر خواهد بود.

فيلم مستند «همه مادران من» در جشنواره
بين المللي فيلم بوستون

فيلم مستند بلند «همه مادران من» به کارگرداني ابراهيم سعيدي و زهاوي سنجاوي در جشنواره بين المللي فيلم هاي ايراني در شهر بوستون در آمريکا به نمايش درمي آيد. ، فيلم مستند بلند «همه مادران من» به کارگرداني ابراهيم سعيدي، زهاوي سنجاوي و به تهيه کنندگي عباس غزالي ساعت 15:30 چهارم بهمن (26 ژانويه) در جشنواره بين المللي فيلم هاي ايراني بوستون در محل موزه هنرهاي زيباي شهر بوستون در کشور آمريکا به روي پرده مي رود.فيلم مستند «همه مادران من» که محصول مشترک ايران و اقليم کردستان عراق است در ارتباط با جنايات رژيم بعث و کشتار دسته جمعي کردها در کردستان عراق است، اين فيلم به ميان چند خانواده باقي مانده از اين جنايت هولناک مي رود و زندگي سخت و طاقت فرساي مادران، دختران و همسران قربانيان اين جنايت دسته جمعي کردها را به بيننده خود نشان مي دهد.اين جشنواره با نمايش 12 فيلم سينمايي و مستند از کارگردانان ايراني در روزهاي 24 دي تا 9 بهمن امسال (14 تا 29 ژانويه) در محل موزه فينه آرت شهر بوستون پايتخت ايالت ماساچوست در کشور آمريکا برگزار مي شود.

براي حضور در جشنواره فيلم فجر؛

«اميريل ارجمند» موسيقي «بدون اجازه» را مي‌سازد

فيلم سينمايي «بدون اجازه» به كارگرداني مرتضي احمدي هرندي و به تهيه كنندگي محمود فلاح در آخرين مراحل فني قرار دارد. تدوين فيلم سينمايي «بدون اجازه» كه توسط واروژ كريم مسيحي از ماه گذشته و با پايان فيلمبرداري آغاز شده بود طي چند روز آينده به پايان خواهد رسيد. ضمن اينكه صداگذاري فيلم توسط پرويز آبنار طي دو هفته آينده به پايان خواهد رسيد و به تازگي نيز ساخت موسيقي توسط «اميريل ارجمند» آغاز شده تا فيلم براي نمايش در جشنواره فيلم فجر آماده نمايش شود. داريوش ارجمند، مهدي پاكدل، نسرين مقانلو، اميريل ارجمند، حميد طالقاني، باران زماني، زهره حميدي، سولماز آقمقاني، فرج الله گل سفيدي، ساناز كمالوند و... و با معرفي ياسمينا باهر و با حضور محمد كاسبي از بازيگران اصلي اين فيلم هستند. «بدون اجازه» مضموني اجتماعي دارد و با نگاهي نو به نوعي از جرايم كه در جامعه حال حاضر نيز به وفور يافت مي شود مي پردازد. ساير عوامل اصلي اين فيلم عبارتند از: نويسنده: علي حسيني، مجري طرح: مجتبي هنرمند پارسا، مدير فيلمبرداري: مسعود كراني، مدير صدابرداري: محمد شاهوردي، طراح چهره پردازي: محسن بابائي، دستيار اول كارگردان و مدير برنامه ريزي: حميد همتي، جانشين توليد: محسن كرباسيان، مدير تداركات: رحيم بياباني، طراح صحنه: مجيد علي اسلام، طراح لباس: ونوس ابوذري، دستيار دوم كارگردان: حامد پوراسفندياني، منشي صحنه: نسيم ناطقيان، عكاس: مسعود پاكدل و مشاور رسانه اي: امين داداشي.

براتي: «کليد» حق انتخاب را به تماشاگر واگذار مي‌کند

«علي براتي» مجري و طراح حرکات گفت: ويژگي نمايش «کليد» اين است که راه را نشان نمي‌دهد و حق انتخاب را به تماشاگر واگذار مي‌کند.به گزارش روابط عمومي نمايش کليد، «علي براتي» مجري و طراح حرکات اين نمايش با بيان مطلب فوق افزود: ما براي تمرين‌ها 20 روز فرصت داشتيم. با توجه به اين موضوع، زمان تمرين‌ها را زياد کرديم و هر روز 6 تا 8 ساعت به تمرين پرداختيم تا بتوانيم به آمادگي لازم براي انجام کار برسيم.وي با بيان اينکه 16 نفر در گروه حرکت فعاليت مي‌کنند، بيان داشت: حرکت‌هاي اين نمايش به دليل متفاوت بودن کار، مدرن است. به خاطر اين موضوع خيلي حرکت‌ها رو نيست و تماشاگر بايد حرکت‌ها را دنبال کند. مخصوصا زماني که سفيدي و سياهي نمايش داده مي‌شود، تماشاگر بايد در طول زمان به مفهوم حرکات برسد.براتي ادامه داد: در اين نمايش سعي کردم حرکت‌هاي ناهماهنگ و در عين حال موزون را اجرا کنم، دليل آن هم اين است که حرکت مدرن اين خاصيت را دارد که اين نمايش به كارگرداني «محمدرضا مداحيان» به همت «گروه فرهنگي هنري تراب» همه روزه‌از ساعت 19:30 اجرا مي‌شود.

برگزيده كتاب سال جمهوري اسلامي ايران:

داستان كوتاه دفاع مقدس وضعيت خوبي دارد

احمد بيگدلي با تاکيد بر نقش جوايز ادبي در تثبيت روند ادبيات در کشور عنوان کرد: خوشبختانه داستان کوتاه دفاع مقدس در کشور از وضعيت مناسبي برخوردار است و به گمان من بخشي از اين موفقيت مرهون جايزه ادبي يوسف است.به نقل از ستاد خبري چهارمين جشنواره داستان کوتاه دفاع مقدس، احمد بيگدلي نويسنده و برگزيده كتاب سال جمهوري اسلامي ايران گفت: به نظر من اين جايزه تاکنون توانسته گام‌هاي بلندي بردارد و به اهداف خوبي نائل شود، اما با توجه به شناختي که از ادبيات امروز ايران دارم، بايد بگويم که مشکل ما پيش از آنکه به جشنواره‌هاي ادبي مرتبط باشد به خود نويسندگان بر مي‌گردد.نويسنده «اندکي سايه» با موفق ارزيابي‌کردن گونه ادبي داستان کوتاه در ايران اظهار داشت: من به عنوان يک خواننده پيگير آثار داستاني، روند رو به رشدي را در اين زمينه مشاهده مي‌کنم، اگرچه معتقدم ما هنوز در زمينه رمان و داستان بلند ضعف‌هاي زيادي داريم که بايد آنها را مرتفع کرد.وي با تاکيد بر اهميت برگزاري جشنواره‌هاي ادبي آبرومند، تصريح کرد: اگر نهاد برگزاري جشنواره‌اي معيوب باشد و نتواند آنچنان که بايد در سطح جامعه ظاهر شود، اثرات منفي آن متوجه جامعه خواهد بود و اين به نفع کشور نيست.وي با انتقاد از برخي نويسندگان و هنرمندان جشنواره‌اي که اهداف اقتصادي مشخصي را دنبال مي‌کنند، اظهار کرد: عده‌اي با سياه‌نمايي اوضاع سعي در جلب توجه غربي‌ها دارند و متاسفانه اين خط فکري در جريان داستان کوتاه کشور هم دنبال مي‌شود.نويسنده رمان در دست انتشار «بي‌ترديد سه شنبه بود» خواستار توجه بيشتر دولت به نويسندگان شد و افزود: اين که بخش دولتي متولي برگزاري يک جايزه ادبي باشد، بسيار خوب است؛ اما پيش از آن بايد به نويسندگان اطمينان داد که آثارشان حذف و حصر نمي‌شود.بيگدلي در پايان خاطرنشان کرد: اگرچه عمر برپايي جايزه ادبي يوسف به پنج سال هم نمي‌رسد، اما اين جايزه با عملکرد خوبي که داشته، توانسته است اعتماد نويسندگان را جلب کند و اين بدون ترديد به رشد گونه ادبي داستان کوتاه دفاع مقدس در کشور منجر مي‌شود.

تصويربرداري «آرزوهاي خط‌خورده» 10 روز ديگر به پايان مي‌رسد

تصويربرداري مجموعه مستند «آرزوهاي خط‌خورده» به تهيه‌كنندگي و كارگرداني آزيتا رصافي تا 10 روز ديگر به پايان مي‌رسد.«آرزوهاي خط‌خورده» برنامه مستند است كه در 26 قسمت 30 دقيقه‌اي براي شبكه‌ زاگرس ساخته مي‌شود. بر اساس اين گزارش، 70 درصد از تصويربرداري اين مجموعه انجام شده و تا 10 روز ديگر اين بخش از كار به پايان مي‌رسد. تدوين مجموعه نيز در حال انجام است. موضوع برنامه اعتياد است و محور اصلي برنامه افرادي هستند كه پس از سال‌ها توانسته‌اند بر اين بيماري غلبه كنند. معتاد ترك كرده از روزها و شب‌هاي دهشت‌بار گذشته‌اش مي‌گويد و بخش‌هايي از آن نيز بازسازي خواهد شد. نمايش بخش‌هايي از رفتارهاي نادرست معتادين، نمايش برخي از تأثيرات و نتايج مخرب اعتياد، دوربين مخفي و مراجعه به مراكز تجمع معتادين، روايت داستان يك اعتياد، افراد و اماكن تحت كنترل و ... بخش‌هاي مختلف اين برنامه هستند. در هر قسمت سعي مي‌شود با اميدبخشي پايان يابد. تهيه‌كننده و كارگردان اين برنامه اظهار اميدواري كرده اين برنامه با توجه به پرداختن به موضوع اعتياد به عنوان يكي از مشكلات و معضلات اجتماعي، استفاده از ويژگي‌هاي بصري و ارائه موضوعات چالش‌برانگيز، به خلق برنامه‌اي تأثيرگذار در جهت پيش‌گيري از ابتلا به اعتياد و كنترل آن بعد از ابتلا نائل شود. عوامل برنامه عبارتند از: تهيه‌كننده و كارگردان: آزيتا رصافي، تصويربردار: رامين دانيالي، صدابردار: محمدباقر محمدي و تدوين‌گر: سيروس زارعي .

برگزاري جشن بزرگ رسانه‌هاي سينمايي همزمان با آغاز دهه فجر

جشن بزرگ رسانه‌هاي سينمايي ايران همزمان با سي و دومين سالروز بازگشت حضرت امام خميني (ره) به ايران برگزار خواهد شد. به نقل از دبيرخانه جشن رسانه‌هاي سينمايي، اين جشن همزمان با آغاز ايام دهه فجر روز 11 بهمن برگزار مي‌شود. بنا بر اين گزارش هدف از برگزاري اين جشن ايجاد انسجام در رسانه‌هاي سينمايي براي بهينه سازي نقش و تاثير آنان در جنبه‌هاي مختلف سينماي كشور است. دومين نشست هم‌انديشي رسانه‌ها براي تصميم‌گيري در خصوص كليات برگزاري جشن، اين هفته با حضور نماينده رسانه‌هاي سينمايي كه در نخستين جلسه، براي حضور در مراحل بعدي اعلام آمادگي كرده‌اند برگزار خواهد شد.


 پايان تصويربرداري «زيرخاكي» در خرم آباد 

تصويربرداري فيلم تلويزيوني «زيرخاكي» سومين تجربه كارگرداني تلويزيوني شهره لرستاني در مقام كارگردان در خرم‌آباد به پايان رسيد. تصويربرداري فيلم تلويزيوني «زيرخاكي» به كارگرداني شهره لرستاني اوايل هفته در استان لرستان به پايان رسيد و گروه عازم تهران شدند. هنوز تدوينگري براي فيلم مشخص نشده است. تصويربرداري «زيرخاكي» طي 25 جلسه و در استان لرستان و اطراف قم انجام شد. «زيرخاكي» به نوعي بخش ديگري از زندگي ماه منير (ساخته قبلي فيلمساز) را روايت مي‌كند. در اين فيلم جواني به نام مرتضي به دنبال گنج مي‌رود كه باماه منير مواجه مي‌شود. ماه منير در زندگي او مؤثر است و او را به مسيري جديد سوق مي‌دهد. در اين فيلم بازيگراني چون فاطمه گودرزي (ماه منير)، خشايار راد (گودرز)،محمد آقا محمدي (شيرمراد)، شاهين غلامرضايي (مرتضي)، محمد يگانه، هيلداخسروي، فريبا تركاشوند، فرنوش آل‌احمد، قاسم تركاشوند، عزت درگاهي و...به ايفاي نقش مي‌پردازند. تعدادي از عواملي كه در ساخت فيلم همكاري دارند، عبارتند از: نويسنده فيلمنامه، كارگردان و تهيه‌كننده: شهره لرستاني/ مشاور فيلمنامه: دنا ضيايي/ مديرتوليد و برنامه ريز: داريوش عبادي/مديرتصويربرداري: احمد احمدي/ صدابردار: عباس رستگارپور/ طراح چهره‌پردازي: مهري شيرازي/ طراح صحنه و لباس: قاسم تركاشوند/دستيار اول كارگردان: وحيد رزاقي/ دستياردوم كارگردان: نرگس نافذ/ منشي صحنه: شيدايوسفي/گروه تصويربرداري: جهان آذري، مهدي نفري، مرتضي اعطاسي، حامد شفيع‌زاده، احمد افروز/ دستياران چهره‌پردازي: معين خسروي، ياسمن محب‌اهري/ دستياران صحنه و لباس: امين جهاني، مرجان گلپايگاني/ مدير تداركات: سعيد شعشعه/ دستيار تداركات: سام ناصري/ خدمات: بهزاد سليمي. «زيرخاكي» به سفارش گروه فيلم و سريال شبكه اول سيما تهيه و توليد مي‌شود. «شهره لرستاني» پيش از اين ساخت دو تله‌فيلم «ماه منير» و «بي‌بي خاتون» را در كارنامه هنري خود به ثبت رسانده است كه فيلم «ماه منير» بارها از شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني داخلي و خارجي از جمله كشورهاي روسيه و قرقيزستان پخش شده است. ساخت تله‌تئاترهاي «آرامش از نوع ديگر» و «پوست شير» كه برنده ديپلم افتخار بهترين كارگرداني شده است، از ديگر فعاليت‌هاي هنري لرستاني به شمار مي‌آيد.


 اجراي 30 برنامه فرهنگي‌ـ‌ مذهبي در سوگواره «عصر سوره» 

مدير مركز امور محافل و جشنواره‌هاي حوزه هنري از اجراي بيش از 20 برنامه فرهنگي، هنري و مذهبي از 2 تا 4 بهمن، به مناسبت اربعين حسيني تحت عنوان سوگواره «عصر سوره» خبر داد.علي قرباني مدير مركز امور محافل و جشنواره‌هاي حوزه هنري گفت: به تازگي دفتري تحت عنوان «مركز امور محافل و رسانه‌ها» براي ايجاد وحدت رويه در برگزاري جشنواره‌ها در حوزه‌ هنري تأسيس شده است. وي گفت: اين برنامه‌ها از 2 تا 4 بهمن در حوزه هنري برگزار مي‌شود كه آغاز آن با اجراي اشعاري از «عمان ساماني» توسط حسام‌الدين سراج و گروه نينوا همراه خواهد بود. قرباني ادامه داد: نمايش «كليد» كه هم اكنون نيز بر روي صحنه مي‌رود، از ديگر ويژه برنامه‌هاي سوگواره عصر سوره در روز اول است. همچنين تكيه هنرمندان در فضاي باز حوزه هنري بر پا خواهد شد و در سه شب، تعزيه‌هاي «حر»، «حضرت عباس» و «بازار شام و شهادت حضرت رقيه» برگزار خواهد شد. مدير مركز امور محافل و جشنواره‌ها با اشاره به ديگر برنامه‌‌هاي حوزه هنري به مناسبت اربعين حسيني گفت: نمايشگاه عكس‌هاي برگزيده جشنواره «شورش عكس‌ها و جوشش رنگ‌ها» و همچنين عكس‌ها منتخب «اميرعلي جواديان» در حوزه هنري داير خواهد شد. وي به ويژه‌برنامه «همنوا با زينب» ويژه بانوان اشاره كرد و گفت: اين برنامه در روز دوم سوگواره يعني يكشنبه 3 بهمن از ساعت 15:30 تا 17:30 با سخنراني يكي از اساتيد برتر حوزوي برگزار مي‌شود. قرباني افزود: همچنين در دو روز فيلم سينمايي «عصر روز دهم» به كارگرداني مجتبي راعي، پخش و با حضور عوامل فيلم نقد مي‌شود. 2 شب شعر با حضور شعراي آييني از جمله «محمدعلي مجاهدي» برگزار مي‌شود. وي همچنين به برگزاري دو كارگاه پژوهشي به همت بسيج حوزه هنري اشاره كرد و گفت: اين دو كارگاه با حضور افرادي همچون «شهيريار بحراني» و با اجرا و كارشناسي «جواد محقق» برگزار مي‌شود. قرباني در پايان سخنان خود گفت: همانند ويژه‌برنامه دفاع مقدس كه 20 هزار بسته فرهنگي به مخاطبان و علاقه‌مندان اهدا شد، در سوگواره «عصر سوره» نيز بسته‌هاي فرهنگي به صورت منسجم‌‌تر ميان مردم و علاقه‌مندان تقسيم مي‌شود.


 «داماد خجالتي» 16 بهمن‌ماه اکران مي‌شود 

فيلم سينمايي «داماد خجالتي» به کارگرداني آرش معيريان 16 بهمن‌ماه اکران عمومي مي‌شود. سيدمحسن وزيري تهيه‌کننده اين فيلم سينمايي به مهر گفت: اکران اين فيلم از 16 بهمن‌ماه در تهران و شهرستان‌ها شروع مي‌شود، سينما استقلال در تهران سرگروه اين فيلم است. با توجه به شرايط اکران و مشکلاتي که وجود دارد زماني بهتر از اين براي اکران «داماد خجالتي» پيدا نکرديم.وي ادامه داد: تنها زمان کمي از اکران فيلم با جشنواره فجر تداخل دارد و اميدوارم پس از پايان جشنواره نمايش عمومي فيلم با استقبال مخاطبان همراه شود، فيلم خوب مي‌تواند براي مخاطب جذاب باشد، حتي اگر تبليغات مناسب نداشته باشد يا در شرايط مناسب روي پرده نرود، "داماد خجالتي" اين امتيازها را دارد.فيلم سينمايي «داماد خجالتي» به کارگرداني آرش معيريان و بازي حميد گودرزي، حديث فولادوند، يوسف صيادي، سحر کرمانيان، محمدرضا وزيري، رضا شفيعي جم، فتحعلي اويسي، آيدا قهرمان، نعيمه نظام دوست، داريوش سليمي و سحر کرمانيان يک کمدي خانوادگي است.


 اكران «صعود ميمون‌ها» به تعويق افتاد 

با توجه به تغييرات به وجود آمده در تاريخ اكران جديد ترين محصولات شركت فيلمسازي فوكس قرن بيستم ،‌مسؤولان اين كمپاني تارخ اكران «صعود ميمون‌ها» را از 24 جون به 23 نوامبر (2 آذر) سال آينده تغيير دادند. ايسنا، «تام فلتون» بازيگر نقش مالفوي در سري آثار هري پاتر نيز چندي پيش به پروژه سينمايي «صعود ميمون‌ها» پيوست. اين پروژه سينمايي توسط شركت فيلمسازي فوكس قرن بيستم تهيه و توليد مي‌شود. بنا براعلام ورايتي، بخش‌هايي از اين فيلم با استفاده از آخرين دستاوردهاي ديجيتال كه در آثاري چون «ارباب حلقه‌ها» و «كينگ كونگ» مورد بهره قرار گرفته‌اند ساخته مي‌شود. در سال 2029 فضانوردي به نام لئو ديويدسون در يک سفينه محافظ براي انجام يک بازديد معمولي از ايستگاه فضايي شان به خارج از ايستگاه مي رود. فيلم «سياره ميمون‌ها» در اغلب مجامع سينماي جهان به عنوان بهترين فيلم آخر زماني شناخته شده است.


 نگارگري «زيارت وارث» با66 هنرمند تجسمي 

16هنرمند نام آشناي رشته نگارگري به همراه 50 تن از هنرآموزان اين رشته، زيارت وارث را نگارگري مي کنند.به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، کارگاه 2 روزه «مهرهامون» همزمان با اربعين حسيني مصادف با چهارم و پنجم بهمن ماه از سوي مديريت هنرهاي تجسمي معاونت هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در موزه هنر امام علي(ع) برپا مي شود.در اين کارگاه که با هدف ترويج فرهنگ و هنر شيعي با رويکرد عاشورايي برگزار مي شود، قرار است بازخواني زيارت وارث از منظر هنرمندان نگارگر که پيوندي است بين مضامين شيعي و هنر ناب ايراني انجام شود.اين کارگاه در دو بخش اصلي با حضور 16 هنرمند نام آشناي رشته نگارگري و بخش جنبي با حضور 50 نفر از شاگردان اين اساتيد، از ساعت 15 تا 19 روزهاي دوشنبه و سه شنبه 3 و 4 بهمن ماه در موزه هنر امام علي(ع) برگزار مي شود. همچنين مراسم سخنراني نيز در خلال برپايي اين کارگاه با حضور اساتيد اين رشته انجام خواهد شد.محمد باقـرآقاميري، رضا بدرالـسماء، مامك آذرم‌گين،سليمان سعيد آبادي، رويا كازروني، فاطمه منظوري، حسين عصمتي، سلينا پوريا، پرويز حاصلي، امير حسين آقاميري، امير طهماسبي، احمدرضا رحيمي، رضا مهدوي و مهدي فرخي از جمله اين هنرمندان هستند.آثار خلق شده در اين کارگاه در کتابي به چاپ خواهد رسيد که رونمايي از اين کتاب همزمان با آيين گشايش نمايشگاه آثار خلق شده اجرا مي شود.


 «جاده‌هاي خلوت جنگ» به چاپ سوم رسيد 

«جاده‌هاي خلوت جنگ» خاطرات خودنوشت محسن مطلق از دوران دفاع مقدس توسط انتشارات سوره مهر به چاپ سوم رسيد.«جاده‌هاي خلوت جنگ» خاطرات خودنوشت محسن مطلق است که نويسنده به صورت مفصل به نوشتن خاطرات خود از نخستين روزهاي حضورش در جبهه ها تا روزهاي پاياني جنگ تحميلي پرداخته است.اين کتاب نامزد جايزه کتاب سال جمهوري اسلامي ايران در سال 1378 شد و در همان سال نيز رتبه دوم بخش خاطره را در مراسم انتخاب کتاب سال دفاع مقدس کسب کرد. محسن مطلق درباره چگونگي نگارش اين کتاب گفت:در جلسه‌اي آقاي سرهنگي به چند نفر از بچه هايي که خاطرات مي نويسند پيشنهاد کرد خاطراتشان را در عرصه دفاع مقدس به صورت مفصل بنويسند که از آنها افراد تنها من خاطراتم را نوشتم. وي «جاده‌هاي خلوت جنگ» را يک منبع تحقيقي کامل براي کساني که درباره مسائل اجتماعي جنگ مي نويسند عنوان کرد و افزود: در اين کتاب خاستگاه و محيط اجتماعي بچه هايي که داوطلبانه به جنگ مي رفتند بيان شده است. نويسنده کتاب طنز «مگيل» تصريح کرد: اين کتاب نمي تواند مخاطب عام داشته باشد و بيشتر براي افرادي است که بر روي جنبه‌هاي خاصي از جنگ تحقيق مي کنند. جامعه شناسان، روانشناسان و محققان مي‌توانند مخاطبان اين کتاب باشند. مطلق به گفته خودش درهنگام نگارش اين خاطرات از منابعي استفاده کرده است که وقايع را کاملا تشريح کند تا اگر کسي خواست کار تحقيقي انجام دهد اين کتاب به کار او آيد. چاپ سوم کتاب «جاده‌هاي خلوت جنگ» که در 655 صفحه و با شمارگان 2 هزار و 500 نسخه توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شد.


 «باد و مه» نماينده ايران در جشنواره فيلم برلين 

«باد و مه» به كارگرداني محمد علي طالبي در جشنواره فيلم برلين حضور خواهد داشت.به نقل از روابط عمومي معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري، فيلم سينمايي «باد و مه» به كارگرداني محمدعلي طالبي در جشنواره فيلم برلين حضور خواهد داشت. «باد و مه» با نام قبلي «دوباره پرواز كن»، بر اساس كتاب «تابستان و غاز سفيد» نوشته مژگان شيخي ساخته شده كه داستان آن درباره كودكي است كه در دوران جنگ تحميلي بر اثر بمباران، مادر خود را از دست داده و خود نيز بر اثر انفجار كر و لال شده است. انيس شكوري، معصومه شكوري، پيام اري و زهرا شكوري‌نژاد از جمله بازيگراني هستند كه در اين فيلم نقش‌آفريني كرده‌اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه