جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/26 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3790


خبر پزشکي


بهداشت رواني كودكان استثنايي
استاد: دكتر احدي دانشجو: صبا اژدري(قسمت هفتم)

توصيه‌هايي تغذيه‌اي به چاق‌ها و لاغر‌ها


مسواك زدن را از دوران نوزادي آغاز كنيد


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

تومور يا رشد غيرطبيعي سلول‌ها

بدن انسان از تعداد بسيار زيادي سلول تشكيل شده است كه طي يك فرآيند منظم و كنترل شده تكثير مي‌يابند؛ اگر تحت هر شرايطي اين فرآيند، غير قابل كنترل شود، توده‌اي از سلول‌ها در بدن تشكيل مي‌شود كه در اصطلاح به آن تومور گفته مي‌شود.دكتر بايزيد قادري، فوق‌تخصص سرطان‌شناسي در‌اين‌باره به جام‌جم مي‌گويد: تومورها بر اثر رشد غيرطبيعي سلول‌هاي مشخصي در بدن به وجود مي‌آيند و با توجه به اين‌كه زمان بين به وجود آمدن يك تومور و تشخيص آن اغلب بسيار طولاني است، بيماران معمولا بسيار دير به‌وجود تومور پي مي‌برند كه همين عامل، درمان را با مشكل روبه‌رو مي‌كند.

انواع

تومور مي‌تواند در بافت‌ها و اندام‌هاي مختلف بدن ايجاد شود؛ با توجه به نحوه رشد، نوع پراكندگي در بدن و شكل ظاهري، تومورها به 2 دسته خوش‌خيم و بدخيم تقسيم‌مي‌شوند.اين استاديار دانشگاه مي‌گويد: تومورهاي خوش‌خيم كه شباهت بيشتري به سلول‌هاي اوليه داشته، به آهستگي رشد كرده و به بافت‌هاي ديگر تهاجم نمي‌كنند و رشدشان نيز ممكن است پس از مدتي متوقف شود و بدون تغيير باقي‌بماند.دكتر قادري مي‌افزايد: در تومورهاي بدخيم كه شباهت كمتري به سلول‌هاي اوليه دارند، رشد سريع بوده، سلول‌ها شكلي بسيار نامنظم داشته و اغلب متاستاز (انتشار سلول‌هاي سرطاني از يك بافت به بافت ديگر) روي مي‌دهد. متاستازها به طور خيلي شايع در غدد لنفاوي، ريه‌، كبد، استخوان‌ها، غدد فوق‌كليوي، كليه‌ و مغز يافت مي‌شوند.

نشانه‌ها

تومورهاي بدخيم ممكن است در ابتدا هيچ علامت كلينيكي نداشته باشند، ‌اما با پيشرفت رشد، ضعف و بي‌حالي، تحليل عضلاني، كاهش وزن و كم‌خوني از علائم شايع است. دكتر قادري معتقد است: مرگ ناشي از تومورهاي بدخيم مي‌تواند به علل مختلفي روي دهد، ولي عوارضي از قبيل عفونت و درگيري بافت‌هاي حياتي از دلايل شايع اين مرگ‌هاست. به عنوان مثال تومورهاي دستگاه گوارشي با ايجاد انسداد يا تومورهاي كبد به خاطر بروز متاستاز و درگير‌كردن كبد، مي‌توانند باعث مرگ شوند.اين فوق‌تخصص سرطان‌شناسي توصيه مي‌كند: برخي نشانه‌ها نظير خال‌هاي غيرطبيعي و تغيير تعداد و اندازه آنها، وجود خون در مدفوع و ادرار، وجود زخم‌هاي غير‌قابل بهبود با ظاهري غيرطبيعي، خارش مداوم و شديد بدن، وجود هرگونه توده سخت يا توده غيرمشخص در بدن، تب با منشاء غيرمشخص، عرق كردن شديد شبانه، استفراغ خوني، بزرگي طحال، قاعدگي نامنظم و خونريزي غيرطبيعي در زنان و... به علت شباهت به علائم سرطان بايد مورد توجه قرار گيرند، هر چند وجود اين نشانه‌ها دليل قطعي سرطان نيست.

عوارض

هر چند وجود هر نوع تومور در بدن، نشانه خوشايندي نيست، اما دكتر قادري مي‌گويد: تومورهاي خوش‌خيم طول عمر بيمار را كوتاه نمي‌كند و با برداشتن كامل اين تومورها به‌وسيله عمل جراحي، اغلب خطر عود آن نيز از بين مي‌رود؛ البته وجود تومورهاي خوش‌خيم در محل‌هاي خاصي نظير مغز، به دليل فشاري كه به بافت‌هاي مجاور ممكن است وارد كنند، كشنده باشد.اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي كردستان مي‌افزايد: هرچند تومورهاي بدخيم در مراحل اوليه قابل درمان هستند، اما در مراحل بالاتر، درمان آنها به دليل متاستازهاي دوردست بسيار مشكل و گاهي ناممكن است و به همين دليل است كه اصولا تومورهاي بدخيم را به نام سرطان مي‌شناسند.وي مي‌گويد: نبايد فراموش كرد كه برخي تومورهاي خوش‌خيم نظير پوليپ روده نيز تمايل به بدخيم شدن دارند. در پايان انجام معاينات دوره‌اي همچون ماموگرافي بعد از 40 سالگي، آزمايش مدفوع از نظر خون مخفي، آزمايش پاپ اسمير و... را از راه‌هاي غربالگري سرطان مي‌داند و مي‌گويد: هرچند امروزه با اقداماتي نظير جراحي، شيمي‌درماني، راديوتراپي، ژن‌درماني و ساير اقدامات درماني تا حدود زيادي مي‌توان تومورهاي بدخيم را درمان كرد، اما هميشه پيشگيري مقدم بر درمان است.


  بهداشت رواني كودكان استثنايي 
 استاد: دكتر احدي دانشجو: صبا اژدري(قسمت هفتم)

در حقيقت اين بي مسئووليتي ممكن است باعث شود كه والدين زمان قابل توجهي را صرف نظارت بر فعاليتهاي كودكشان كنند .دراين زمان ممكن است فشار بيشتري بر ولي وارد شود و مادر در معرض افسردگي قرار گيرد. ‏چندين الگوي بارز رشدي براي اين اختلال طي دوران نوجواني وجود دارد. بسياري از كودكان مبتلا به ‏ADHD‏ نشانه هاي اصلي اين اختلال را تا سالهاي بعد ظاهر مي سازند كه دامنه آن از 30 درصد تا 70 درصد تخمين زده شده است. كودكان مبتلا به ‏ADHD‏ , خالص , كه پرخاشگري يا مشكلات قابل ملاحظه اي را در ارتباط با همسالانشان نشان نمي دهند احتمالا مشكلات مداومي را از جهت بي توجهي و تكانشگري ظاهر مي سازند كه عمدتا منجر به عملكرد ضعيف در مدرسه مي شود . از اين كودكان نوعا به كم آموزها نام برده مي شود اين گروه احتمالا در ارتباط با رفتار خود در خارج از مدرسه و محل كار مشكلات كمتري نسبت به دوران مدرسه دارند. در مقابل آنهايي كه آشكارا پرخاشگري و مشكلات سلوك نشان مي دهند بيشتر در معرض ناسازگاري قابل ملاحظه هستند. در اين موارد نه تنها مشكلات مربوط به عملكرد تحصيلي مشهود است بلكه رفتارهاي بزهكارانه در اجتماع نيز ممكن است ظاهر شود و مشكلات ارتباط با همسالان ممكن است ادامه يابد و يا اينكه شديدتر شود قرايني وجود دارد دال بر اينكه نوجوانان مبتلا به ‏ADHD‏ با احتمال زيادتر به سوء مصرف الكل مبادرت مي ورزند و درعين حال يافته هاي متناقضي نيز در اين زمينه وجود دارد . به علاوه اين نوجوانان بيشتر در معرض حوادث اتومبيل , اخراج از مدرسه و عزت نفس و مقبوليت اجتماعي پايين هستند. در مجموع الگوهاي رفتاري كه در بالا توصيف شدند ممكن است حتي تا بزرگسالي ادامه يابند بيشتر مطالعات پيگيري حاكي از آنند كه افرادي كه در كودكي مبتلا به ‏ADHD‏ بوده اند نسبت به خواهران و برادران طبيعي خود در چندين حوزه ( مثلا موقعيتهاي اجتماعي روان شناختي و شغلي ) اختلال نشان مي دهند. به ويژه آنها را خطر اختلال شخصيت ضد اجتماعي , الكليسم و مشكلات ميان فردي و روان شناختي تهديد مي كند .اين يافته ها قطعا نشانگر آن هستند كه اختلال بزرگسالان هم ارز و يا باقيمانده اي از مشكلات ‏ADHD‏ كودكي هستند.

علت شناسي اختلال ‏ADHD‏

عوامل سببي بسيار متنوعي براي ‏ADHD‏ مطرح شده است با وجود اين هيچ متغيري را به تنهايي نمي توان عامل تكوين و پيدايش آن دانست . در حقيقت ممكن است محتاط ترين راه آن باشد كه ‏ADHD‏ را مسير مشترك و نهايي برخي رويدادهاي سبب شناسي احتمالي دانست كه بيشتر شبيه به عقب ماندگي ذهني يا ديگر ناتوانايي هاي رشدي است. بطور كلي متغيرهاي عمده سبب را كه شناسايي شده اند مي توان تحت عنوان عوامل عصبي واكنشهاي سمي , عوامل زيستي و عوامل محيطي مقوله بندي كرد. در مورد نقش سبب شناسي متغير هاي عصبي طي سالهاي متمادي تحقيقات وسيعي انجام شده است . در ابتدا صدمات مغزي ناشي از ضربات وارد شده به سر و يا بيماريهاي عصبي علت عمده ‏ADHD‏ فرض مي شد. در واقع زماني اين طور فرض مي شد كه تمامي كودكان مبتلا به ‏ADHD‏ حتي در فقدان قراين صدمات مغزي داراي سطحي از اختلال ساختي مغز هستند از اين رو اصطلا حات , صدمه خفيف مغزي , يا بدكاركردي خفيف , ‏MBD‏ براي كودكاني كه داراي آسيب شناسي ‏ADHD‏ بودند استفاده مي شد . تحقيقات اخير اين فرض را رد كرد زيرا كمتر از 5 درصد كودكان ‏ADHD‏ به دشواري قراين حاكي از صدمه عصبي را نشان مي دهند. و اكثر كودكاني كه صدمات مغزي ديده اند نيز نشانه هاي ‏ADHD‏ ظاهر نمي سازند . با وجود فقدان قراين آسيب هاي ساختي شواهد بغرنجي وجود دارد.

ادامه دارد...


 توصيه‌هايي تغذيه‌اي به چاق‌ها و لاغر‌ها 

0بدن انسان به دنبال عملكرد سيستم‌هاي پيچيده، تعادل ميان انرژي دريافتي و انرژي مصرفي را حفظ مي‌كند. بر هم خوردن اين تعادل با بروز پديده‌هاي چاقي يا لاغري همراه است. به گفته متخصصان چاقي و لاغري هر دو نوعي بيماري محسوب شده و به عنوان عامل خطر بيماري‌هاي ديگرنيز محسوب مي‌شوند. به گزارش ايسنا، افزايش ميزان چربي بدن به صورت موضعي يا عمومي را چاقي مي‌گويند. همچنين مصرف بيش از نياز كالري غذايي به ويژه شيريني‌ها و چربي‌ها، كمبود تحرك، برخي از اختلالات هورموني و زمينه‌هاي ارثي از علل عمده چاقي به شمار مي‌روند. بيماري‌هاي قلبي - عروقي، فشار خون بالا، ديابت، سرطان، سنگ‌هاي صفراوي، تغييرات نامطلوب چربي خون و پرخوري عصبي نيز از عوارض مهم چاقي محسوب مي‌شوند.

توصيه‌هايي براي مبتلايان به چاقي

بر اساس اعلام انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي كشور، كاهش تدريجي وزن حدود نيم كيلوگرم در هفته و پيروي از يك رژيم غذايي متعادل با توجه به شرايط جسماني (سن، جنس و فعاليت جسماني) براي افراد چاق توصيه مي‌شود. چاق‌ها بهتر است وعده‌هاي غذايي خود را به شش وعده كوچك و منظم تقسيم كرده و به صبحانه به عنوان يك وعده غذايي مهم توجه كنند و هنگام شام غذايي سبك مصرف كنند. همچنين مصرفي كافي آب و مايعات به منظور دفع مواد زايد بدن و پرهيز از مصرف نوشابه‌هاي شيرين و گازدار در مبتلايان به چاقي ضروري است. افراد چاق بهتر است استفاده از سالاد و سبزي‌ها و يا سوپ‌هاي رقيق قبل از غذا را براي كاهش اشتها در دستور كار داشته باشند. كاهش مصرف نمك، شيريني و شكلات، غذاهاي چرب و سرخ شده در مبتلايان به چاقي تاكيد مي‌شود. چاق‌ها بهتر است از مواد غذايي به صورت آب پز، بخارپز يا كبابي استفاده كنند. افزايش فعاليت بدني و ورزش منظم، مصرف غذاهاي پروتئيني مانند گوشت كم چرب، ماهي، حبوبات، لبنيات كم چرب در هر وعده غذايي براي كمك به احساس سيري، جايگزين كردن نان‌هاي سبوس‌دار به جاي نان‌هاي سفيد، پرهيز از رژيم‌هاي خيلي سخت و كم كالري و خودسرانه، استفاده از چاشني‌هايي مانند آب ليمو و يا آبغوره يا سركه به جاي نمك و سس سالاد در مبتلايان به چاقي توصيه مي‌شود.

لاغري و توصيه‌هاي تغذيه‌اي براي اين افراد

در عين حال كمبود وزن نيز مشكلي است كه 8 تا 9 درصد جمعيت كشور به آن مبتلا هستند. عادت‌هاي غذايي غلط، مصرف ناكافي مواد غذايي و انرژي، فعاليت بدني بيش از حد، اختلال در جذب مواد مغذي، ابتلا به بيماري‌هاي تحليل رونده مانند پركاري تيروئيد يا سرطان، عفونت، استرس و ...، فشارهاي روحي و رواني و بي‌اشتهايي عصبي از جمله علل مهم لاغري هستند. افزايش تدريجي وزن حدود نيم كيلوگرم در هفته و استفاده ازادويه‌ها و افزودني‌هاي محرك اشتها مانند انواع ترشي‌ها در افراد لاغر توصيه مي‌شود. همچنين تهيه و سرو غذا به صورت دلپذير و مصرف گوشت و غلات براي بهبود اشتها مي‌تواند كمك موثري به اين افراد داشته باشد. مصرف انواع ميوه و آب ميوه طبيعي و سبزي‌هاي تازه به عنوان منابع خوب ويتامين‌ها واملاح، مصرف مواد نشاسته‌اي بيشتر مانند نان، برنج، سيب زميني براي تامين انرژي، مصرف انواع مغزها و خشكبار در فواصل وعده‌هاي غذايي مانند پسته، فندق، بادام و ... و مشاوره تغذيه جهت تنظيم يك برنامه مناسب براي افراد لاغر توصيه مي‌شود.


 مسواك زدن را از دوران نوزادي آغاز كنيد  

متخصصان اطفال تاكيد دارند كه هيچ زماني براي مراقبت كردن از بهداشت و سلامت دهان و دندان نوزاد دير نيست و والدين بايد به اين نكته مهم از همان بدو تولد فرزندانشان توجه داشته باشند. به گزارش ايسنا، كارشناسان انجمن دندانپزشكي آمريكا تاكيد كردند حتي زماني كه نوزاد هنوز دندان درنياورده است والدين با تميز كردن لثه‌هاي كودك خود به روش صحيح و با توصيه متخصص، مي‌توانند به سلامت بهتر دهان و دندان فرزندشان كمك كنند. بنا برگزارش سايت اينترنتي هلت ديلي نيوز، اين كارشناسان چندين راه كار مفيد را براي اين منظور ارائه كرده‌اند. آنها پيشنهاد مي‌كنند كه والدين مي‌توانند قبل از اينكه نوزادشان دندان در بياورد با كمك يك گاز تميز يا يك قاشق كوچك سرد لثه‌هاي كودك را ماساژ داده و تميز كنند. به محضي كه دندان‌هاي كودك نمايان شد بايد با آب و مسواك مناسب تميز شوند. وقتي كودك به سن دو سالگي رسيد مي‌توان از مقدار بسيار اندكي به اندازه يك نخود خميردندان حاوي فلورايد براي كودك استفاده كرد. اين كارشناسان همچنين توصيه مي‌كنند كه هرگز به كودك خود اجازه ندهيد با شيشه شير به رختخواب برود. بر اساس اين گزارش، يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي لثه در كودكان، ‌ژنژيويت يا التهاب لثه است. التهاب لثه در كودكان در نتيجه بهداشت ضعيف دهان بوده و معمولا در دهان اين كودكان پلاك ميكروبي و جرم تشكيل مي‌شود. رعايت بهداشت دهان و دندان‌ها از بدو تولد در پيشگيري و بهبود ژنژيويت موثر است. معمولا در كودكان همزمان با افتادن دندان‌هاي شيري و رويش دندان‌هاي دايمي، ‌ژنژيويت ايجاد مي‌شود كه علت آن باقي ماندن مواد غذايي در آن ناحيه است و تا زماني كه دندان در محل صحيح خود قرار نگرفته است در رعايت بهداشت آن بايد دقت بيشتري نمود. بيماري‌هاي ديگر لثه نيز ممكن است در كودكان رخ دهد كه البته خيلي شايع نيستند. تحليل موضعي لثه و يا در مواردي افزايش حجم لثه به صورتي كه روي دندان‌ها را بگيرد، مشاهده مي‌شود كه در همه اين موارد مراجعه به دندانپزشك ضروري است. سلامت لثه به مقدار زيادي بستگي به رعايت بهداشت دهان دارد. در صورت استفاده نكردن صحيح از مسواك و نخ‌ دندان و باقي ماندن ذرات مواد غذاي در حاشيه لثه، التهاب در ناحيه ايجاد مي‌شود كه در ابتدا با تورم و قرمزي لبه‌هاي لثه مشخص مي‌شود. اين حالت مي‌تواند گاهي با خونريزي همراه شود. خوشبختانه در سيستم دندان شيري اين حالت تا حد زيادي قابل برگشت بوده و با رعايت بهداشت دهان به حالت طبيعي در مي‌آيد ولي رعايت نكردن بهداشت دهان در سنين نوجواني و جواني مي‌تواند آثار زيانبخش و برگشت ناپذيري روي لثه داشته باشد.


 خبرها از عالم علم 

نقش جنسيت در افزايش خطر ابتلا به ام اس

پزشكان مي‌گويند زنان به لحاظ ژنتيكي بيشتر مستعد ابتلا به بيماري ام اس يا فلج اعصاب هستند. به گزارش ايسنا، نتايج آزمايشات جديد نشان داده است كه فاكتور ژنتيك در بروز ام اس در زنان بيش از مردان مبتلا به اين بيماري نقش دارد. اين بررسي‌ها هم چنين حاكي از آن است كه شمار افرادي كه بيماري ام اس در آنها تشخيص داده مي‌شود، رو به افزايش است و افزايش سرعت ابتلا در بين زنان به مراتب بيشتر از مردان است. بنا براين گزارش، علت بروز بيماري ام اس هنوز ناشناخته است اما شواهد پزشكي نشان مي‌دهد كه فاكتورهاي محيط زيستي در افرادي كه به لحاظ ژنتيكي مستعد ابتلا به ام اس هستند در بروز اين بيماري تاثيرگذار هستند. به گزارش سايت اينترنتي اخبار بين‌المللي آسيا، ژن اصلي مرتبط با بيماري ام اس ژن طبقه II آنتي ژن لوكوسيت انساني است اما بيشترين خطر در بروز اين بيماري از تعامل هر دو ژن والديني ناشي مي‌شود. متخصصان آمريكايي در اين مطالعات، ژن‌هاي فوق را در 1055 خانواده كه بيش از يك فرد مبتلا به ام اس را در سابقه خانوادگي خود داشتند، مورد آزمايش قرار داده و به نتايج فوق دست يافتند. اين يافته در مجله پزشكي نورولوژي به چاپ رسيده است.

تاكيد انجمن بيماري‌هاي قلبي آمريكا
بر كاهش مصرف نمك

انجمن بيماري‌هاي قلبي ايالات متحده آمريكا در گزارشي بر كاهش مصرف نمك تاكيد كرد. بر اساس گزارش انجمن بيماري‌هاي قلبي ايالات متحده آمريكا ـ AHA ـ هر فرد بايد كمتر از يك‌هزار و 500 ميلي گرم در هر روز از نمك طعام در غذاي خود استفاده كند؛ چرا كه استفاده بيش از حد از نمك باعث رسوب اين ماده در رگ‌ها و بروز بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي و كليوي مي‌شود. به گزارش ايسنا، بر اساس توصيه كارشناسان تغذيه انجمن بيماري‌هاي قلبي آمريكا، در صورت استفاده 400 ميلي گرم نمك در روز، فرد مي‌تواند براي مدت زمان بيشتري از اين ماده استفاده كند و در برابر بيماري‌هاي ناشي از افراط در مصرف نمك مصون مي‌ماند. بر اساس اين گزارش، افراط در مصرف نمك باعث بروز بيماري‌هايي همچون سكته مغزي، حملات قلبي و بيماري‌هاي كليوي مي‌شود. همچنين فشار خون بالا يكي از بيماري‌هاي رايج در ميان مصرف كنندگان زياد نمك طعام است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه