جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/02 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3795


سرمقاله


50 كشته و 175 زخمي در انفجار كربلا


لاريجاني: حق هسته‌اي ايران بايد درتمام ابعاد محقق شود


تحريم‌هاي يکجانبه سوئيس عليه ايران


تمديد قراردادهاي چين با ايران


ديپلمات‌ها: اوباما غني‌سازي را در ايران بپذيريد


برگزاري روزنخست مذاکرات استانبول درفضاي مثبت


ميز خبر

رييس جمهور:
شعاردو بچه كافيست، متعلق به نظام‌هاي غربي است


کاتوزيان: به پايبندي روس ها به تعهدات اميدوار نيستيم


مادرمشكلات « بي‌تقوايي» است


رفع نقص از قانون خصوصي‌سازي


حرف غيرکارشناسي نمي‌زنيم


سلطانيه: غني‌سازي درايران هرگزمتوقف نمي‌شود


كوتاه از سياست


 سرمقاله 

لبنان؛ آينده سياسي ثبات ويا نا امني

در يک هفته اخير بار ديگر لبنان در شرايط هشدار قرار گرفته است شرايطي که اين کشور کو چک و زيباي خاورميانه را مي‌تواند به سوي تنشي دوباره هدايت کندو عملا بازگشتي به شرايط تنش‌هاي داخلي فزاينده و بي ثباتي مداوم باشد. در اين راستا وزيران گروه 8 مارس (شامل حزب الله و ديگران ) در قبال رويکرد 14 مارس چاره اي جز استعفا نيافتند و دولت سعد حريري را از را هي دمکراتيک ساقط کردند. در اين بين اکنون اين کشور با دو مساله مهم و سرنوشت ساز روبرو‌ست.
نخست اعلام راي دادگاه بين المللي ترور رفيق حريري و دوم تشکيل دولتي جديد در اين کشور. در اين بين با شکست تلاشهاي سوريه و عربستان در حل مسائل لبنان در روزهاي اخير در حين سفر حريري به امريکا و کناره گيري عربستان از روند صلح در واقع سخنراني سيد حسن نصرالله اعلام مواضعي مهم در قبال رويدادهاي اين کشور بود. در اين ميان با سخنراني سيد حسن نصر الله در چند روز گذشته و اعلام نظر گروه 8 مارس در برابر بسياري از مسائل اين کشور به نظر ميرسد شکاف بين دو جناح عمده يعني 8 مارس با 14 مارس افزايش يافته است و 8 مارس هم چنان مطالبات و خواسته‌هايي (شامل دولت لبنان پرو تکل الحاقي را با دادگاه ترور حريري پس بگيرد و رسما اعلام کند با دادگاه پرو تکلي ندارد ، قاضي‌هاي لبناني در اين دادگاه بودند آنها را فرابخواند و منابع مالي دادگاه که توسط دولت لبنان تامين مي‌شود قطع شود) دارد خواسته‌هايي که تاکنون با بي‌اعتنايي 14 مارس روبرو بوده است. در اين حال اين اختلاف نظر ها در حالي است که اکنون در شرايط جديد از نگاه 8 مارس نخست وزيري دوباره حريري ممکن نيست و عملا اين کشور وارد دوري تازه از رايزني و مذاکره داخلي و منطقه اي و بين المللي شده است . آنچه مشخص است در واقع لبنان با توجه به نفوذ قدرت هاي منطقه اي و بين المللي و ساختار موزائيکي آن توافقات زماني اتفاق مي‌افتد که در ميان کشورهاي منطقه اي داراي نفوذ در لبنان مذاکرات انجام شود و اگر اين تلاش هابه نتيجه رسد گروه‌هاي لبناني هم به توافق مي‌رسند. در اين بين اکنون که تلاش هاي تر کيه سوريه و قطر براي حل اين بحران آغاز شده است به نوعي مي‌تواند اميد وار کننده باشد اما با توجه به نقش کم ترکيه و قطر در لبنان نمي‌توان به آينده آن زياد خوشبين بود .در اين بين بايد به رويکرد واشنگتن و فرانسه نيز اشاره کرد مسلما اگر اين دو کشور اصرار بر اعلام راي نتيجه دادگاه حريري در شرايط کنوني و انجام فعاليت هايي بر ضد 8 مارس داشته باشند فضاي سياسي لبنان به سوي تنش بيشتر حرکت خواهد کرد تنشي که به نظر مي‌رسد بيشتر رژيم اشغالگر از آن نفع مي‌برند تا جريان هاي داخلي لبناني.گذشته از اين هر چند اعلام حکم دادگاه ترور حريري که به نظر مي‌رسد عملا بر ضد حزب اله است قرار بود در روزهاي اخير اعلام شود که به نوبه خود مي توانست تنش‌ها را در لبنان افزايش دهد اما به نظر مي‌رسد که در شرايط فعلي اعلام اين راي به تاخير افتاده است و در کوتاه مدت نيز مي‌تواند دامنه تنش‌ها را کاهش دهد اما اگر اين راي در شرايط کنوني لبنان اعلام گردد و با توجه به واکنش هاي تند 8 مارس و حرب اله بر عليه اين دادگاه و راي ناعادلانه ان بايد گفت که پيش بيني تنش بيشتر در لبنان و افزايش مشکلات و نامعلوم بودن دولت آينده لبنان را بايد متصور شد .

علي رمضاني


 50 كشته و 175 زخمي در انفجار كربلا  

انفجار دو بمب در روز پنج شنبه نزديك شهر كربلا در عراق، دست‌كم 50 كشته و 175 زخمي برجاي گذاشت. به گزارش ايرنا، خبرگزاري "آسوشيتدپرس" از بغداد خبر داد كه مقامات پليس و بيمارستان شهر كربلا كشته شدن 50 نفر را بر اثر انفجار دو بمب نزديك ايستگاه‌هاي بازرسي در ورودي هاي شهر مقدس كربلا تاييد كرده اند. بنابر اين گزارش، بمب گذاري‌ها درحالي صورت مي گيرد كه زايران براي برگزاري مراسم و شعائر ديني ( اربعين حسني ) راهي كربلا هستند. انتظار مي رود شمار تلفات مرگ و مير بر اثر اين بمب گذاري ها افزايش يابد؛ زيرا 175 نفر نيز در اين حوادث زخمي شده اند. به گفته مقامات محلي، بمب ها نزديك دو ايستگاه بازرسي پليس بيرون شهر كربلا و در 90 كيلومتري جنوب بغداد، پايتخت عراق، منفجر شده است.


 لاريجاني: حق هسته‌اي ايران بايد درتمام ابعاد محقق شود  

گروه سياسي: رئيس مجلس شوراي اسلامي خواستار احقاق هسته‌اي ايران در تمامي ابعاد شد و اعلام کرد: اگر غرب تصور مي‌کند مي‌تواند حيله‌اي به‌کار ببرد تا منابع اورانيوم غني‌شده ما را به نحوي از دستمان دربياورد و براي ما هزينه بلاوجه بتراشد، تصور اشتباهي کرده است. علي لاريجاني در گفتگو با خانه ملت، در پاسخ به اين سوال که چه محورهايي بايد مورد تاکيد تيم مذاکره کننده جمهوري اسلامي ايران در مذاکرات استانبول قرارگيرد، گفت: غربي‌ها و کشورهاي مختلف تقريبا ماهيت و جوهره کار هسته‌اي ما را مي شناسند و اگر در مذاکرات گاهي مسير ديگري را مي‌روند خود را به‌ تغافل مي‌زنند، نه اينکه نمي‌دانند، بلکه مي دانند و عمد دارند. وي با بيان اينکه اين نسيان و فراموشي از موضوع هسته‌اي ايران به نفع غرب است، تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران بايد در اين زمينه چه به وسيله ديپلماسي رسمي کشور و چه از طرق ديگر روشنگري کند.

لاريجاني گفت: اما اينکه در مذاکرات چه مسيري را بايد طي کنيم، بايد توجه داشت که اولا ايران يک سخن روراستي را از نظرهسته‌اي مطرح مي‌کند و ما دليلي بر پيچيده کردن موضوع نداريم، مساله ما اين است که موضوع فناوري هسته‌اي حق ماست و ما بايد بتوانيم اين حق را در همه ابعاد بالفعل کنيم. رئيس قوه مقننه خاطرنشان کرد: گاهي در اين مذاکرات مي‌گويند ما حق شما را قبول داريم ولي شما يک مدتي فعاليت‌هايتان را متوقف کنيد، اين حرف کهنه‌اي است و کسي هم قبول ندارد. ما حقي را که در تاقچه بگذاريم و تماشايش کنيم را لازم نداريم. مي‌خواهيم حق ما نقد شود. وي ادامه داد: غرب مدتي ستيزکرد ولي ايران مقاومت نشان داد تا اين حق تا حد زيادي نقد شد. لاريجاني تصريح کرد: امروز روزي است که کشورهاي ديگر اگر دنبال پيشرفت هستند مي توانند با رويکرد جديدي سخن بگويند يعني از حرف‌هاي کهنه و ارتجاعي در مذاکرات بگذرند و رويکرد ديگري درمسائل مهم جهاني که مطرح است را مبنا قرار دهند. رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: در موضوع هسته اي حتما بايد حقوق ايران در نظر گرفته شود، همان حقوقي که براي ديگران هم هست اما اينکه تاکتيک ما چه باشد، تاکتيک ها مي تواند متناسب با زمان تغيير کند. وي يادآور شد: يک نکته وجود دارد و آن اينکه اگر غرب تصور مي کند مي تواند حيله‌اي به کار ببرد تا منابع اورانيوم غني شده ما را به نحوي از دستمان در بياورد و براي ما هزينه بلاوجه بتراشد، تصور اشتباهي کرده است. لاريجاني گفت: يعني هميشه در اين امور بايد توجه داشته باشند که ميدان ديپلماسي ميدان تعامل هوشيارانه است، اگر پيشنهادي دارند مابه ازاي روشني بايد داشته باشد. رئيس قوه مقننه تصريح کرد: اينکه مثلا وزير امور خارجه آمريکا سخنراني مي‌کند و فکر مي‌کند کسي حرفش را اينطوري گوش مي دهد، اشتباه است. کسي با سخنراني، سياست‌هاي استراتژيک خود را عوض نمي کند. وي افزود: بايد مشخص شود که پيشنهاد اينها(گروه 1+5) دقيقا چيست، چه عملي مي خواهند انجام دهند و چه عملي را انتظار دارند. اينکه فکر مي‌کنند با فرمايشات خود مي‌توانند شرايط مذاکرات را تغيير دهند رويکرد دقيقي نيست.لاريجاني گفت: فکر مي کنم مذاکرات استامبول فرصتي است که گروه 1+5 مي تواند با چارچوب هاي نظري جديدي وارد مذاکرات هسته اي شود.


 تحريم‌هاي يکجانبه سوئيس عليه ايران  

گروه سياسي: دولت سوئيس از اعمال تحريم‌هاي يکجانبه اين کشور عليه ايران خبر داد. به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري رويترز، دولت سوئيس اعلام کرد؛ تحريم‌ها عليه ايران را به ميزاني که با تحريم‌هاي اعمالي از سوي شرکاي تجاري سوئيس برابري کند؛ افزايش مي دهد.دولت سوئيس در بيانيه روز چهارشنبه خود، اضافه کرد: اجراي تحريم‌هاي مستقل سوئيس عليه ايران از روز پنجشنبه آغاز مي شود. اين تحريم ها باعث مي شود ايران نتواند از سوئيس به عنوان محلي براي واردات کالاهايي استفاده کند که نمي تواند آنها را از ديگر کشورها به دست آورد. براساس تحريم هاي يکجانبه برن، از اين پس شرکت هاي سوئيسي نمي توانند کالاهاي داراي کاربرد دوگانه را به ايران بفروشند يا ارائه کنند. کالاهاي داراي کاربرد دوگانه به کالاهايي گفته مي شود که مي توان از آنها علاوه بر کاربرد هاي غيرنظامي، استفاده هاي نظامي نيز داشت. وزارت امور خارجه سوئيس نيز در بيانيه اي اعلام کرد، اين کشور ضمن تعهد به اجراي تحريم هاي سازمان ملل متحد، آمريکا و اتحاديه اروپا عليه ايران، خود نيز تحريم هاي مستقلي را عليه تهران اعلام مي کند. اين تحريم ها همچنين شامل ممنوعيت صادرات همه انواع کالاهاي مورد استفاده در بخش نظامي مي شود. دولت سوئيس محدوديت هايي را هم بر صادرات کالاها و فناورهاي معيني که قابليت استفاده در بخش نفت و گاز ايران دارند؛ اعمال مي کند. اين محدوديت ها شامل تامين يا حمايت مالي شرکت هاي سوئيسي از بخش هاي نفت و گاز ايران نيز مي شود. سوئيس هم اکنون محدوديت هايي را در بخش ارائه خدمات مالي به ايران اجرا مي کند. ارزش صادرات سوئيس به ايران در سال 2010 به رقم 730 ميليون دلار رسيد.


 تمديد قراردادهاي چين با ايران  

گروه سياسي: خبرگزاري رويترز گزارش داد كه چين قراردادهاي واردات نفت خام از ايران را براي سال2011 تمديد کرده است. به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز به نقل از دو منبع آگاه صنعتي كه با اين خبرگزاري گفت‌وگو كردند، گزارش داد؛ چين قراردادهاي واردات نفت خام از ايران را براي سال2011 تمديد کرد و ميزان نفت وارداتي در اين قراردادها تقريبا برابر با سال گذشته حدود 460 هزار بشکه در روز است. اين منابع که مدعي‌اند، اطلاعات مستقيم از اين قراردادها در دست دارند، افزودند؛ شرکت دولتي ژوهاي شنرونگ که بزرگ‌ترين شرکت وارد کننده نفت خام ايران به شمار مي‌رود با شرکت ملي نفت ايران براي خريد روزانه 240 هزار بشکه نفت خام در روز در سال 2011 ميلادي توافق کرده است. شرکت سينوپک نيز که بزرگ‌ترين شرکت پالايشي آسيا و نيز بزرگ‌ترين پالايش کننده نهايي نفت خام ايران نيز محسوب مي شود براي خريد 220 هزار بشکه نفت خام در روز با شرکت ملي نفت خام ايران توافق کرده است. اين منابع در اشاره به قرارداد شرکت ملي نفت ايران و شرکت ژنرونگ افزودند: هيچ تغييري در حجم و کيفيت نفت صادراتي ايران به چين ايجاد نشده است و تقريبا برابر با سال گذشته ميلادي است. شرکت ژوهاي ژنرونگ بيشتر اين 240 هزار بشکه نفت خام را به پالايشگاهاي شرکت سينوپک مي فروشد و حدود 20 هزار بشکه را نيز به پالايشگاه‌هاي پتروچاينا مي‌فروشد که دومين شرکت پالايش کننده نفت خام در چين به شمار مي رود. ايران پس از عربستان و آنگولا سومين صادر کننده نفت خام به چين به ‌شمار مي‌آيد.


 ديپلمات‌ها: اوباما غني‌سازي را در ايران بپذيريد 

گروه سياسي
: در آستانه مذاكرات استانبول ميان ايران و گروه 1+5 جمعي از ديپلمات‌ها، كارشناسان كنترل تسليحات، كارشناسان امور ايران، آمريكايي‌هاي ايراني‌الاصل با صدور بيانيه‌اي از دولت آمريكا خواستند تا غني‌سازي اورانيوم توسط ايران را پذيرفته و با تهران فراتر از موضوع هسته‌اي گفت‌وگو كند. به گزارش فارس به نقل از شوراي ملي ايرانيان آمريكا، جمعي از كارشناسان بين‌المللي از جمله "جان ليمبرت" سفير سابق آمريكا در ايران، "ريچارد دالتون" سفير سابق انگليس در ايران، "برونو پلائود " معاون سابق مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي،"گري سيك " مشاور سابق كاخ سفيد در امور مربوط به ايران و "چاس فريمن" سفير سابق آمريكا در عربستان سعودي در آستانه نشست ايران و 1+5 (آمريكا، انگليس، فرانسه، روسيه، چين بعلاوه آلمان) بيانيه‌اي را صادر كردند و از دولت "باراك اوباما " درخواست كردند تا ديپلماسي با ايران را مجدداً از سرگيرد. در اين بيانيه تصريح شده است در حاليكه آمريكا براي دور جديدي از مذاكرات چندجانبه با ايران آماده مي‌شود، لازم است كه دولت اوباما مصرانه تمامي تلاش خود را به كار گيرد و از طريق دنبال كردن تعامل با تهران، ديپلماسي با اين كشور را مجددا از سرگيرد.


 برگزاري روزنخست مذاکرات استانبول درفضاي مثبت 

گروه سياسي:
دور جديد مذاکرات ايران با پنج عضو دايم شوراي امنيت سازمان ملل به علاوه آلمان موسوم به گروه 1+5 ديروز در هتل چراغان شهر استانبول ترکيه برگزار شد. اين مذاکرات روز گذشته در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد. قرار است دور ديگر اين گفت‌وگوها از صبح امروز از سرگرفته شود. به گزارش خبرگزاري‌ها، دور نخست اين مذاكرات، ديروز از ساعت 11:45 دقيقه به وقت تهران آغاز و درفضايي مثبت پايان يافت. در اين دور از مذاكرات، طرفين مواضع خود را اعلام و بر ادامه مذاكرات بر مبناي توافقات صورت گرفته در مذاكرات ژنو 3 تاكيد كردند. "كاترين اشتون"، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز به نمايندگي از كشورهاي پنج عضو دايم شوراي امنيت(آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه و چين) به علاوه آلمان پذيرفت كه مذاكرات براي يافتن نقاط مشترك ادامه يابد. بر اساس اين گزارش‌ها، محور مذاكرات ايران و گروه 1+5 تلاش براي ايجاد مسيرهايي در زمينه تعامل بيشتر خواهد بود.

پيش از اين، ايران و گروه 1+5 در مذاکرات ژنو 3 که طي روزهاي 15 و 16 آذرماه سالجاري برگزار شد، توافق کرده بودند که ادامه مذاکرات در شهر استانبول ترکيه با دستور کار «همکاري حول نقاط مشترک» ادامه يابد. هيات ايراني شركت كننده در مذاكرات استانبول روز پنجشنبه به سرپرستي سعيد جليلي نماينده مقام معظم رهبري و دبير شوراي عالي امنيت ملي به ترکيه رفت. علي باقري معاون سياست خارجي و امنيت بين‌الملل دبير شوراي عالي امنيت ملي، حميدرضا عسگري مشاور رئيس سازمان انرژي اتمي و وزارت امور خارجه، علي آهني معاون اروپاي وزارت امور خارجه و ابوالفضل ظهره‌وند معاون رسانه‌اي دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، ديگر اعضاي هيات ايراني اعزامي به استانبول را تشكيل مي‌دهند.

همچنين از طرف گروه 1+5 نيز علاوه بر"کاترين اشتون" مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا که رياست هيات طرف مقابل را هم بر عهده دارد، "ويليام برنز" معاون وزير خارجه آمريکا، "ژاک اودي‌بر" معاون وزير خارجه فرانسه، "جيمز جفري" معاون وزير خارجه انگليس، "هوخوي‌لونگ" نماينده چين، "سرگئي ريابکوف" معاون وزير خارجه روسيه و "اميلي هاربر" معاون وزير خارجه آلمان حضور دارند. هر چند ديروز جزئيات بيشتري از دو دور مذاکرات ايران با گروه 1+5 که پشت درهاي بسته برگزار شد به بيرون درز نکرد، اما ديپلمات‌ها در تهران مي گويند که ايران برنامه ريزي وسيعي براي تمرکز روي اين دستور کار در مذاکرات استانبول انجام داده است.

همچنين برخي اخبار حکايت از آن دارد که 1+5 در پي تدوين يک «مداليته مذاکراتي» با ايران در مذاکرات استانبول است. مقصود از مداليته مذاکراتي تدوين يک جدول کاري است که گام هاي هر يک طرفين در يک فرايند مذاکراتي طولاني مدت را مشخص مي‌کند. برخي خبرها نيز حکايت ازآن دارد که ايران براي ورود به اين فرآيند وتدوين يک مداليته مذاکراتي در چارچوب مقرارت بين المللي آمادگي دارد. در همين حال خبرگزاري آلمان از تاكيد ديپلمات‌هاي ايراني حاضر در محل مذاكرات بر لزوم رفع تحريم‌ها براي حصول هر گونه پيشرفت خبر داد.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري آلمان به نقل از منابعي در هيات ايراني گزارش داد: به محض آن كه مذاكرات آغاز شد، ديپلمات‌هاي ايراني گفتند كه براي هرگونه پيشرفت جدي درباره مسائل، تحريم‌ها بايد رفع شود. در عين حال بنا بر گزارش ايسنا، سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در نشست صبح مذاكرات استانبول پيشنهادات قابل توجهي را به طرف مقابل ارائه كرده است كه مورد توجه گروه 1+5 قرار گرفت. جزييات بيشتري از اين پيشنهادها ديروز منتشر نشد. هر چند که هيات ايراني روز گذشته، پيش از برگزاري دور دوم نشست که بعد از نماز مغرب از سرگرفته شد، ديدارهاي جداگانه‌اي را با اعضاي گروه 1+5 برگزار کرد.پنج شنبه شب نيز کاترين اشتون و سعيد جليلي در ضيافت شام وزير خارجه ترکيه با يکديگر ديدار و گفت وگو کرده بودند.پيش از برگزاري اين دور از مذاکرات، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا هم اعلام كرده بود؛ نماينده كشورش قصد دارد طرح به روز شده تبادل سوخت را در مذاكرات استانبول مطرح كند. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، "فيليپ كراولي" در بيانيه‌اي كتبي اعلام كرد؛ ما به دنبال روندي جدي و عملي هستيم كه به مسائل مهم برنامه هسته‌اي ايران بپردازد.

وي ادامه داد: همان طور كه 1+5 همواره به روشني اعلام كرده، ما متعهديم كه ايران را مسئول تعهدات بين‌المللي‌اش قلمداد كنيم و به چنين كاري تا زماني ادامه خواهيم داد كه ايران گام‌هايي ملموس براي حل نگراني‌هاي بين‌المللي بر دارد. همچنين "مارك تونر"، سخنگوي ديگر وزارت امور خارجه آمريكا گفت: كشورش انتظار پيشرفت چنداني را از مذاكرات استانبول ندارد اما قصد دارد درباره پيشنهاد به روز شده‌ تبادل سوخت هسته‌اي مذاكره كند. وي تصريح کرد: هرگونه پيشنهاد تبادل سوخت بايد به روز شده باشد تا منعكس كننده پيشرفت حاصله در ايران از 2009 تا كنون باشد. ايران اعلام كرده است، حاضر است در چارچوب بيانيه تهران درباره تبادل سوخت با گروه وين مذاكره كند.

درحالي که مقامات آمريکايي نسبت به پيشرفت در مذاکرات ترکيه ابراز ترديد کرده‌اند، اما هيات اعزامي از چين به مذاکرات استانبول درباره نتيجه‌بخش بودن اين دور از مذاکرات ابراز اميدواري کردند. به گزارش مهر، "هوخوي‌لونگ" رئيس هيات اعزامي چين پنج شنبه شب در بدو ورود به استانبول، گفت: درباره نتيجه بخش بودن مذاکرات استانبول که از روز جمعه اول بهمن آغاز مي شود، خوشبين است. هايلانگ به خبرگزاري "شينهوا" دراين‌باره، گفت: معتقدم که از طريق مذاکره پيشرفت‌هايي حاصل خواهد شد. وي در ادامه افزود: اگر تمام طرفهاي حاضر در مذاکرات استانبول اندکي انعطاف از خود نشان بدهند مطمئنا پيشرفت‌هايي در مذاکرات استانبول حاصل مي شود. دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران نيز چندي پيش و در آستانه سفر به استانبول در گفت‌ و گو با تلويزيون دولتي تركيه، گفته بود: اگر طرف مقابل با ديدگاه عاقلانه و مثبتي به مذاكرات ايران و گروه 1+5 نگاه كند،‌ مي توان به نتايج بسيار خوبي در نشست استانبول رسيد. جليلي با قدرداني از تلاش‌هاي تركيه درباره موضوع برنامه هسته‌اي ايران، اضافه كرد: آژانس بين‌المللي انرژي اتمي 25 بار در گزارش‌هاي خود به اين موضوع كه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران صلح آميز است و هيچ انحرافي از اهداف صلح آميز ندارد،‌ اذعان كرده است . جليلي تاكيد كرد: برخي قدرت ها خود را نماينده افكار عمومي جهان معرفي مي كنند ولي زمان آن رسيده است كه به اين طرز فكر خود پايان دهند.


 ميز خبر 

امامي کاشاني:غرب بايد از تاريخ عبرت بگيرد

گروه سياسي:
خطيب نماز جمعه اين هفته تهران با بيان اينکه غرب بايد از تاريخ عبرت بگيرد، ابراز اميدواري کرد؛ مذاکرات پيش رو با 1+5 با بيداري طرف مقابل و نماينده غرب با موفقيت انجام شود. به گزارش مهر، آيت الله محمد امامي کاشاني طي سخناني با اشاره به روند مذاکرات 1+5 و ايران در شهر استانبول ترکيه، گفت: اميدوارم غرب بيدار شده و مذاکرات در مسير واقع بيني پيش رود.وي با اشاره به بازديد نمايندگان 120 کشور از تاسيسات هسته‌اي ايران، خاطرنشان کرد: اين اقدام نشان مي دهد تحريم ها و فشارها عليه ملت ايران آنان را از حرکت پيش رو باز نمي دارد و فقط باعث رنج و زحمت غربي ها مي شود. خطيب جمعه تهران ابراز اميدواري کرد: مذاکرات پيش رو با بيداري طرف مقابل و نماينده غرب به نتيجه مفيد و سودمندي برسد.خطيب جمعه تهران در بخش ديگري از سخنان خود به تلاش ملت آذربايجان در مقابله با ممنوعيت حجاب در اين کشور اشاره کرد و گفت: خوشا به حال آنان که براي حفظ حدود اسلام ايستادگي کرده و عزت اسلام را خواستارند. وي گفت: اگر قانون خدا را مورد احترام قرار دهيم خداوند در مواقع مختلف ما را محترم مي دارد اما اگر به قانون خدا بي احترامي کنيم در همين دنيا موجبات تحقير ما فراهم مي شود.حدود اسلام را رعايت کردن از نشانه هاي انتظار است.

وي با تقدير از ايستادگي زنان آذربايجان براي حفظ حدود اسلام ابراز اميدواري کرد، دولت و آموزش و پرورش اين کشور متنبه شده و بيدار شود و بين دولت و ملت فاصله نياندازد.امامي کاشاني گفت: در آخرالزمان بين دولتها و ملتها فاصله خواهد افتاد و طوري خواهد بود که مردم از قدرتها مايوس مي شوند و از حکومت‌ها مي برند لذا وقتي صداي امام عصر(عج) از کنار کعبه برخاست و فرمود منم حجت خدا ازهمه دنيا به او اقبال مي کنند.خطيب نماز جمعه تهران با اشاره به حرکات ضد اسلامي در گوشه هاي مختلف دنيا خاطرنشان کرد: بايد در برابر هجمه ها عليه اسلام ايستادگي کرد.وي به حوادث تونس و تلاش مردم براي بيرون کردن ديکتاتور از اين کشور اشاره کرد و گفت: هنوز اين حرکتهاي خياباني در تونس ادامه دارد و با استقرار دولت موقت هم مردم از پاي ننشستند. اين حرکت به حق است و خاموش نمي شود.

پيگيري جدي الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت درمجمع

گروه سياسي: دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه با تدوين الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت ديگر تغيير و تحولات در سياست، چندان برنامه هاي کشور را دستخوش تغييرات نخواهد کرد، گفت: بر اين اساس همه در چارچوب يک الگوي رفتاري حرکت خواهند کرد و برنامه ريزي و مديريت کشور ثبات بيشتري خواهد يافت. محسن رضايي در گفتگو با مهر، با بيان اينکه الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت به صورت جدي در کميسيون‌ها و دبيرخانه مجمع تشخيص مصلحت نظام پيگيري مي شود، گفت: اين الگو براي کشور سرآغاز يک حرکت مثبت خواهد بود. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار کرد: الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت نه تنها مي تواند بر برنامه هاي 20 ساله کشور تاثيرگذار باشد، بلکه چشم انداز 30 و 40 ساله کشور را نيز مي تواند تحت تاثير قرار دهد. وي با بيان اينکه اين حرکت مقام معظم رهبري يک گام به جلو نسبت به برنامه چشم انداز 20 ساله کشور بوده است، افزود: به همين دليل نيز مجمع تشخيص مصلحت نظام اين موضوع را بسيار جدي گرفت.رضايي با اشاره به اينکه هم اکنون الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت در مجمع تشخيص مصلحت نظام مورد بحث و بررسي است، گفت: سال آينده در اين زمينه همايشي را برگزار خواهيم کرد.وي الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت را بسيار مهم و کليدي در توسعه و پيشرفت ايران اسلامي ارزيابي کرد و افزود: اگر اين الگو تدوين شود، آن زمان ديگر تغيير و تحولات در سياست چندان برنامه هاي کشور را دستخوش تغييرات نخواهد کرد.دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح کرد: بر اين اساس همه در چارچوب يک الگوي رفتاري حرکت خواهند کرد و ثبات بيشتري به برنامه ريزي و مديريت کشور خواهد داد.

درخواست تشکيل هيات داوري اصولگرايان

گروه سياسي: يک عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس خواستار اين شد که براي عملياتي کردن شاخص‌هاي منشور اصولگرايي هيات داوري از سوي مجمعي متشکل از اصولگرايان تشکيل شود تا بتواند سازوکار عملياتي کردن اين منشور را فراهم کند. محمد جواد ابطحي در گفتگو با مهر، با اشاره به تدوين منشور اصولگرايي از سوي جامعتين، گفت: تدوين منشور اصولگرايي قدمي رو به جلو است و موجب شفاف سازي مرزهاي اصولگرايي و پرهيز از مواضع مبهم و دو پهلو شده است.نماينده خميني شهر افزود: اين منشور باعث مي شود کساني که مدعي اصولگرايي بودند با اين شاخص ها عملا از جرگه اصولگرايان خارج شوند. ابطحي با تاکيد بر اينکه اين منشور قدمي اساسي در عرصه جريان اصولگرايي است، افزود: اين منشور موجب همدلي و همگرايي بيشتر در ميان اصولگرايان مي شود. نماينده خميني شهر در خصوص اينکه چه سازوکاري بايد در عملياتي کردن اين منشور در نظر گرفته شود، گفت: بايد يک مجمع متشکل از شاخه‌هاي مختلف اصولگرايي همچون جبهه پيروان خط امام و رهبري، جامعه مدرسين، جامعه روحانيت و رايحه خوش خدمت ايجاد شود و اين مجمع يک هيات داوري با ضمانت اجرايي لازم را تشکيل دهند و تعيين کنند چه کساني اصولگرا هستند و چه کساني از اضلاع اصولگرايي خارج مي شوند. وي در بيان اينکه آيا همه اصولگرايان اين منشور را مي پذيرند، گفت: اين شاخص ها که از سوي جامعتين مشخص شده است شاخص هايي نيستند که کسي نتواند آن را بپذيرد و بر اساس آموزه هاي اسلامي و قرآني ما مشخص شده اند.

رئيسي: دستگاه‌ها براي رشد قانوگرايي تلاش كنند

گروه سياسي:
معاون اول قوه قضاييه در مراسم معارفه رييس کل دادگستري استان فارس و در جمع مديران قضايي و اجرايي فارس با تاكيد بر پيشگيري از وقوع جرم، گفت: بايد انگيزه‌هاي ايجاد جرم را كم كرد. به گزارش ايسنا، سيدابراهيم رييسي افزود: تمامي دستگاه‌ها در کشور اعم از اجرايي، قانونگذاري و قضايي بايد در جهت کاهش جرم، جنايت و تخلفات و رشد قانونمداري، قانوگرايي و ضدارزش دانستن اشکال مختلف قانون گريزي، تلاش کنند. وي با بيان اينكه "خودکنترلي از جمله اتخاذ تدابير براي کاهش انگيزه وقوع جرم است" گفت: براي کاهش جرم بايد کاري کرد تا انگيزه وقوع جرم کم شده و يا اصلا به وجود نيايد. وي ادامه داد: اولين گام‌هايي که در تربيت ديني مطرح مي شود؛ اخلاق، توجه به خدا و خود کنترلي است. معاون اول رييس قوه قضاييه از خود کنترلي به عنوان کارآمدترين و مطمئن‌ترين نظام کنترلي ياد کرد و ادامه داد: به هر ميزان که توجه به خدا، معاد و مباني اعتقادي بيشتر باشد، انگيزه وقوع جرم کاهش مي‌يابد.

عليخاني:استاني شدن انتخابات، کيفيت مجلس را بالا مي‌برد

گروه سياسي: نماينده قزوين استاني شدن انتخابات را موجب کاهش اختلافات ميان نمايندگان در حوزه‌هاي مختلف عنوان کرد و گفت: استاني شدن انتخابات، کيفيت مجلس را بالا مي‌برد. قدرت‌الله عليخاني در گفت و گو با خانه ملت، با استقبال از استاني شدن انتخابات در انتخابات آتي مجلس، گفت: گسترده شدن حوزه انتخابيه از يک حوزه کوچک به سطح استان موجب کاهش اختلافات در حوزه‌هاي مختلف مي شود و مخارج انتخابات و ورود به مجلس نيز کم مي‌شود.عليخاني با تاکيد بر اينکه استاني شدن به هيچ وجه موجب کمتر شدن رابطه نمايندگان با مردم نخواهد شد، تصريح کرد: استاني شدن تاثيري بر کار نمايندگان نخواهد داشت و نماينده اي که اهل کار باشد تغييري در رفتار او ايجاد نمي‌شود؛ چراکه بر اثر استاني شدن روابط مردمي با نمايندگان کم نمي شود، اما در عوض سطح مجلس بالا مي رود.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي با تاکيد بر اينکه استاني شدن انتخابات جايگاه و شان مجلس را حفظ مي کند بر تقويت نظارت مجلس در صورت اجراي اين طرح اشاره کرد و گفت: استاني شدن موجب قوي‌تر شدن نمايندگان مي‌شود و مجلسي که قوي تر و با کيفيت تر باشد در آن مجلس نظارت بر حسن اجراي قانون هم قوي‌تر مي‌شود.


 رييس جمهور:
 شعاردو بچه كافيست، متعلق به نظام‌هاي غربي است 

گروه سياسي:
رئيس جمهور شعار دو بچه كافي است را متعلق به نظام‌هاي ليبراليستي و غربي دانست و اعلام کرد: آنرا قبول ندارد. به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد که در جمع مديران استان يزد سخن مي گفت، بار ديگر با انتقاد از سياست كنترل جمعيت در کشور، فرمول دو بچه كافي است را فرمول نابودي جامعه دانست و اظهار کرد: اين فرمول در نهايت ما را به اروپايي‌ها مي‌رساند كه امروزه گرفتار شده‌اند. اگر نگاهي به نخبگان بيندازيم مي‌بينيم كه بيشتر نخبگان در خانواده‌هاي پرجمعيت بزرگ شدند. شعار دو بچه كافي است متعلق به نظام‌هاي ليبراليستي و غربي است و ما قبول نداريم. وي افزود: چه كسي گفته است اگر جمعيت كم باشد رفاه ايجاد مي‌شود؟ كسي كه چنين ادعايي دارد بيايد با من بحث كند. در اول انقلاب كه 35 ميليون نفر جمعيت داشتيم و پنج ميليون بشكه نفت صادر مي‌كرديم رفاه مردم به اندازه امروز نبود كه 75 ميليون نفر جمعيت داريم و 5/ 2 ميليون بشكه نفت صادر مي‌كنيم.

به گزارش ايرنا، رييس جمهور دربخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه غربي‌ها مي گويند ازدواج سبب فقر مي شود، افزود: در واقع آنها با بيان اينكه ازدواج نكنيد مي خواهند مفاسد را گسترش دهند. وي يادآورشد: در حال حاضر به گونه اي اين مساله در جامعه ما جا انداخته شده كه جوانان تا خانه و ماشين نداشته باشند نبايد ازدواج كنند و از اين رو سن متوسط ازدواج دختران 23 و پسران 26 سال رسيده است. احمدي نژاد با تاكيد براينكه تاخير در سن ازدواج عواقب روحي، رواني و فرهنگي دارد گفت: خداوند در باره ازدواج مي گويد اگر از فقر مي ترسيد ازدواج كنيد. رييس جمهور خاطرنشان ساخت: غرب انسان را رها شده در برهوت شهوات مي خواهد در حاليكه ما انسان را رها شده در ملكوت آسمان مي خواهيم. در نتيجه راهكار ما با غرب متفاوت است و بايد به تدريج الگوي اسلامي ايراني را در انديشه خود تبلور يافته و آن را وارد زندگي و كار خود كنيم. وي با تاكيد بر اينكه روش هاي نظام سرمايه داري ما را به جامعه و حاكميت مهدوي (عج) نمي رساند، بالاترين عبادت را خدمت به مردم و باز كردن گره از كار يك ملت دانست و گفت: اكنون در شرايطي قرار داريم كه در تاريخ كمتر اتفاق مي افتد يا اصلا اتفاق نيفتاده است چرا كه اكنون زمان سرنوشت ساز عبور از همه تجربيات تاريخي بشر و آماده شدن براي پذيرش حاكميت الله در سراسر زمين است.

رئيس قوه مجريه با تاكيد براينكه جمهوري اسلامي يك هديه الهي براي همه بشريت است تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران همانند حكومت هاي مادي دنيا نيست و به جغرافيا و نژاد خاص ما نيز تعلق ندارد بلكه جمهوري اسلامي ادامه راه انبياي الهي براي رساندن بشر به سرمنزل مقصود است. او گفت: جمهوري اسلامي مقدمه و زمينه اي است تا راه‌ها را باز كند و به رنج هاي تاريخي بشر پايان دهد. احمدي نژاد با تاكيد براينكه از لحظات بايد به خوبي استفاده كنيم، افزود: نبايد پرداختن به مسايل كلان ما را از پيگيري امور جزيي غافل كند چرا كه همه امور با هم است. احمدي نژاد در ادامه سخنانش، با بيان اينكه امروز بهترين ماموريت ما ساختن ايران است، تصريح كرد: اين ساختن نيازمند الگو است. وي با بيان اينكه در حال حاضر به طور مشخص در دنيا دو الگو وجود دارد، "الگوي برنامه ريزي توسعه" را از جمله الگو هاي رايج در دنيا دانست و گفت: نظام‌هاي سرمايه‌داري اكنون با اين الگو تلاش دارند به نقطه اي برسند كه اروپايي ها و امريكايي ها به آن رسيده اند، در واقع آنان مدعي اند نقطه اوج الگوي برنامه ريزي همان جايي است كه اكنون امريكا به آن رسيده و آن نقطه كمال بشريت است. رييس دولت دهم با تاكيد براينكه ما نمي خواهيم به چنين نقطه اي برسيم، گفت: ما به دنبال جامعه اي هستيم كه خانواده و فرهنگ ما همانند غرب نشود يعني جامعه اي كه انسان ها، محترم، بدون فقر و جامعه همراه با عدالت، يگانه پرستي و پاكي باشد تا همه انسان ها و آحاد جامعه فرصت كمال و شكوفايي پيدا كنند. احمدي نژاد با بيان اينكه هر كس هر جا كه تلاش مي كند بايد نگاه به قله آرماني داشته باشد، افزود: اوج قله مطلوبي ما رسيدن به حاكميت جهاني و حكومت مهدوي (عج) است. در واقع، اين راه "الگوي اسلامي پيشرفت" نامگذاري شده است. احمدي نژاد تصريح كرد: ما مخالف علم و تكنولوژي جديد نيستيم اما اگر در دنيا علمي است، بايد آن را آورده و هماهنگ با سيستم خودمان استفاده كنيم.

رييس جمهور همچنين در ديدار با جمعي از منتخبان و فرهيختگان استان يزد، در پاسخ به سوال يك استاد دانشگاه درباره مهاجرت نخبگان كشور، گفت: چطور انتظار داريد فردي كه از نظر علمي برجسته مي شود مهاجرت نكند زيرا شما در دانشگاه، قله علمي را كه تعريف كرده ايد، در آن سوي مرزها قرار دارد. وي افزود: قطار و ريلي كه براي آموزش عالي كشور ترسيم شده در آن سوي آبها است. در اين صورت نبايد انتظار داشت كه مهاجرت نخبگان صورت نگيرد. احمدي نژاد تاكيد كرد: در صورتي مي توان از نخبگان بهره كامل برد كه مسير ريل به قله علمي تغيير كند و اساتيد و جامعه علمي كشور در راس قله علمي دنيا قرار گيرند.


 کاتوزيان: به پايبندي روس ها به تعهدات اميدوار نيستيم 

گروه سياسي:
رييس کميسيون انرژي مجلس از اعتراض به مسئولان بخش انرژي مجلس دوماي روسيه در حاشيه نشست APA خبر داد و گفت: روس‌ها در پروژه نيروگاه بوشهر بدقولي مي‌کنند و هرگز به تعهدات خود پايبند نبوده‌اند و اين موضوع همواره از سوي اعضاي کميسيون انرژي و من بعنوان رييس اين کميسيون مورد اعتراض قرار گرفته است."حميدرضا کاتوزيان" در گفت و گو با خانه ملت، با انتقاد از پايبند نبودن روس‌ها به تعهدات خود در قبال ايران و به خصوص موضوع نيروگاه اتمي بوشهر، گفت: متاسفانه روس‌ها هيچ وقت به تعهداتي که در قبال نيروگاه اتمي بوشهر داشتند، پايبند نبودند و همواره شاهد تاخير در انجام کار از سوي آنان و کارشکني‌هاي متعدد بوديم، ضمن اينکه روس‌ها هيچ وقت تعداد پرسنلي را که قول داده بودند در نيروگاه بوشهر بياورند، در اين نيروگاه فعال نکرده اند و هميشه تعداد اين افراد بسيار کمتر از قراردادهاي ميان ايران و روسيه بوده است. نماينده مردم تهران با بيان اينکه عهد شکني روس‌ها در سال‌هاي اخير نمونه هاي زيادي دارد، گفت: روس‌ها در انجام پروژه نيروگاه بوشهر بهانه گيري هاي زيادي داشتند از جمله اينکه پرداخت ها به آنان به موقع نبوده است، درصورتي‌که اين ادعا از اساس دروغ بود و ايران همواره به تعهدات خود در قبال آنان عمل کرده بود. وي همچنين افزود: در بسياري موارد که ما انتظار داشتيم روس ها کارشان را به موقع انجام دهند، متاسفانه با وجود اينکه ايران به تعهدات خود عمل کرده بود، آنها حاضر به انجام وظايف خود نشدند و در حال حاضر هم در مورد پروژه نيروگاه بوشهر تعلل مي‌کنند.رييس کميسيون انرژي در ادامه سخنان خود با بيان اينکه موضوع بدقولي روس‌ها را بارها به سازمان انرژي اتمي گوشزد کرده‌ايم، گفت: بعيد مي‌دانم با روندي که روس‌ها تاکنون در انجام به تعهداتشان در قبال ايران از خود نشان داده اند، شاهد اين باشيم که در مورد نيروگاه اتمي بوشهر به قولي که داده اند عمل کنند و برق توليدي نيروگاه اتمي بوشهر وارد مدار شود. کاتوزيان با اشاره به اختلاف نظر کميسيون انرژي با سازمان انرژي اتمي در خصوص پايبندي روس‌ها به تعهدات خود، گفت: ما همچنان به اينکه روس ها به تعهدات خود پايبند باشند، اميدوار نيستيم، گرچه رييس سازمان انرژي اتمي و نمايندگان آن در جلسات کميسيون انرژي تمام سعي شان بر اين بود که کميسيون را متقاعد کنند، آنچه روس ها دارند قول مي دهند عملي خواهد شد.


 مادرمشكلات « بي‌تقوايي» است 

ايسنا:
يك عضو فراكسيون خط امام(ره) مجلس اعلام کرد: در رقابت‌هاي سياسي، اختلافات به طور طبيعي ناشي از فعاليت است؛ لذا بايد به طور سازمان يافته به آن پرداخته شود تا حداقل فاصله ايجاد شود. عليرضا محجوب اظهار كرد: اصولا موضوع رقابت و وحدت بايد با هم تلفيق شود. وي گفت: مسائل سياسي پرتنش و پر كشش هستند؛ بنابراين بايد همه خود را ملزم به جهت‌گيري به سمت وحدت بدانند. وي تاكيد كرد كه فعالان سياسي در عرصه رقابت‌هاي خود بايد تقوا را ملاك قرار دهند؛ چراكه مادر مشكلات « بي‌تقوايي» است. وي با بيان اين‌كه «سياستمداران و سياست پيشگان بايد تقواي سياسي را ملاك اصلي اخلاق سياسي قرار دهند»، گفت:‌ اگر فعالان سياسي پرهيزگار باشند بايد از دادن نسبت‌ها، عناوين و تهمت‌هاي ناروا بپرهيزند تا بدين ترتيب اخلاق سياست به جريان افتد. وي همچنين بر ضرورت پرهيز از تقليد كوركورانه از الگوهاي سياسي غرب و رقابت‌هاي دروغين جهت نزديك شدن به اخلاق اسلامي و تقوا تاكيد كرد.


 رفع نقص از قانون خصوصي‌سازي 

خانه ملت:
رييس کميسيون نظارت و پيگيري بر اجراي اصل 44 با تاکيد بر اينکه قسمت عمده‌اي از مشکلات در خصوصي‌سازي به نحوه نادرست اجراي اين قانون برمي‌گردد و تنها بخش کمي از آن به نواقص اين قانون، از تصميم کميسيون اصل 44 براي رفع اين نواقص قانوني خبر داد. حميدرضا فولادگربا اشاره به مشکلات بوجود آمده در روند اجراي قانون اصل 44، عمده اين مشکلات را مربوط به نحوه اجرا دانست و گفت: بخش اعظمي از مشکلاتي که در روند خصوصي سازي در کشور اتفاق افتاده است به نحوه نادرست اجراي اين قانون برمي گردد که در صورت اصلاح شيوه‌هاي اجرا، حتما اين مشکلات رفع خواهد شد. نماينده اصفهان تصريح کرد: حواشي که در چند وقت اخير بر سر واگذاري برخي شرکت‌هاي دولتي به بخش خصوصي بوجود آمد و باعث طرح موضوع جايگزيني شرکت‌هاي شبه دولتي به جاي بخش خصوصي واقعي شد، از نمونه‌هايي است که نشان مي‌دهد، سياست‌هاي کلي اصل 44 درست اجرا نشده است.


 حرف غيرکارشناسي نمي‌زنيم 

ايلنا:
رئيس سازمان بازرسي کل کشور از تأخير در اجراي برخي پروژه‌ها نظير پروژه آزادراه تهران ـ شمال انتقاد کرد و گفت: بايد تکليف اين پروژه سريعتر مشخص شود. اين خيلي بهتر است تا اين‌که با تأخيرهاي ناصحيح و نادرست، فضاي آزاردهنده براي کشور به‌وجود آوريم. مصطفي پورمحمدي که در شوراي اداري استان مازندران سخن مي‌گفت؛ ضرورت برنامه‌ريزي و حرکت در مسير برنامه تدوين‌شده را يادآوري کرد و افزود: براي تحقق برنامه بايد حرکت و اقدامي منسجم و هماهنگ داشت. وي خاطرنشان کرد: مشکلات، هميشه بوده و خواهد بود، اما مهم اين است که با کنترل و نظارت دقيق از منابع موجود استفاده بهينه کرد. رئيس سازمان بازرسي کل کشور افزود: ما در سازمان بازرسي سخت‌ترين کنترل و نظارت را بر مجموعه خود داريم. حرف غيرکارشناسي نمي‌زنيم و از رسانه‌ها و همگان هم خواستيم تا بازرسي را علني نقد کنند و مطمئن هستيم اين نقد دلسوزانه به تقويت مجموعه بازرسي منجر خواهد شد.


 سلطانيه: غني‌سازي درايران هرگزمتوقف نمي‌شود  

گروه سياسي
: نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي با اعلام اينکه ايران برغني سازي اشراف کامل دارد و به هيچ وجه غني سازي و همکاري با آژانس را تعليق نمي کند، خاطرنشان کرد: فرآيند غني سازي در ايران با قطعنامه؛ تحريم ؛ تهديد ؛ ويروس و حتي حمله نظامي متوقف نمي شود. به گزارش واحد مرکزي خبر، علي اصغر سلطانيه طي يک نشست خبري در مسکو با تاکيد بر اينکه همکاري ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي ادامه دارد، گفت: جمهوري اسلامي ايران از هيچ تلاشي براي اثبات صلح آميز بودن فعاليت صلح آميز هسته اي خود دريغ نکرده است و بيش از 4 هزار نفر روز از تاسيسات ايران آن‌هم با مداخله جويانه ترين روش ها بازرسي شده که در تاريخ آژانس بي سابقه است. وي افزود: ايران تاکنون به روش هاي مختلف شفاف سازي کرده است و افکار عمومي جهان مي دانند فعاليت ايران صلح آميز است و هرگونه تهديد تاسيسات اتمي ايران به حمله نظامي محکوم است. نماينده ايران در آژانس اضافه کرد: ايران چون در اين فناوري خودکفاست؛ اگر هم به ما حمله کنند؛ متخصصان متعهد کشور دوباره سانتريفيوژ مي سازند و دوباره غني سازي مي کنيم.وي افزود: اميدوارم کشورها خود را با واقعيت ايران هسته اي تطبيق دهند و دست از تقابل بردارند و به همکاري روي بياورند.سلطانيه گفت: ايران برغني سازي اشراف کامل دارد و به هيچ وجه غني سازي و همکاري با آژانس را تعليق نمي کند. نماينده ايران در آژانس با تاکيد بر دستور و فتواي امام خميني(ره) رهبر فقيد انقلاب اسلامي ايران و حضرت آيت الله خامنه اي مقام معظم رهبري مبني بر حرام بودن استفاده از سلاح هسته اي، گفت: ايران استفاده و داشتن سلاح هسته اي و کشتار جمعي را حرام مي داند و در جنگ تحميلي 8 ساله با وجود استفاده صدام از سلاح شيميايي ايران اين تعهد خود را اثبات کرد. وي گفت: دليل ديگر بي نيازي ايران از سلاح هسته اي اين است که به فرض حرکت ايران به سمت سلاح هسته اي؛ چند سلاح مي توانيم توليد کنيم؛ آيا مي توانيم با بيش از27 هزار کلاهک هسته اي کشورهاي داراي سلاح هسته اي رقابت کنيم؛ همان کشورهايي که الآن با آنها در حال مذاکره هستيم.سلطانيه افزود: ما در اين مذاکرات اعلام کرديم؛ مذاکره بدون پيش شرط و در شرايط برابر؛ حال اگر سلاح هسته اي داشته باشيم؛ چون سلاح کمتري داريم در موضع ضعف خواهيم بود و اين اشتباه راهبردي ايران خواهد بود.وي تصريح کرد: جمهور اسلامي ايران بدون سلاح هسته اي با 5 کشور هسته‌اي در شرايط برابر قرار دارد.نماينده ايران در آژانس همچنين با بيان اينکه قدرت ايران اصول قانون اساسي کشور است، گفت: بر اساس اين اصول دسترسي به علم و فناوري حق هر کشوري از جمله ملت ايران است.سلطانيه درباره پيشنهاد تاسيس بانک سوخت نيز گفت: آمريکا و اروپا پيشنهادي براي تاسيس بانک سوخت دادند اما به صراحت اعلام کردند کشورهايي که در شوراي حکام مورد بحث هستند از آن محروم خواهند بود که البته اين پيشنهاد تصويب نشد. وي درباره موضوع غني سازي در روسيه نيز تصريح کرد: قرار بود روسيه سوخت را تا 20 درصد غني سازي کند و تحويل فرانسه بدهد و فرانسه سوخت را به ايران بدهد؛ که اعلام کرديم وقتي فرانسه 50 تن اوارنيوم طبيعي ايران را 30 سال است نمي دهد چگونه به انها اطمينان کنيم. سلطانيه گفت: براي اعتماد سازي پيشنهاد دادم اين 50 تن را به روسيه بدهيد تا براي بوشهر استفاده کند که بازهم قبول نکردند. وي افزود: در متن جديد قرار بود روسيه مسئول و طرف مقابل ما باشد که پيشنهاد ما بود ؛ ولي متاسفانه تاکنون به ميز مذاکره باز نگشته اند و بيش از يک سال است که منتظر سوخت هستيم و رآکتور تهران به همين علت با ظرفيت کم کار مي کند.


 كوتاه از سياست 

امام‌جمعه اصفهان: حكومت به تمام گروه‌هاي مردم نياز دارد

گروه سياسي
: امام جمعه اصفهان با اشاره به اين كه امنيت، جوانب مختلفي دارد، اظهار کرد: امنيت فكري يكي از انواع امنيت است. نبايد امنيت فكري مردم را مختل كنيم. به گزارش ايسنا، آيت‌الله "يوسف طباطبايي‌نژاد" با بيان اين كه در صورت وجود نقيصه‌اي بايد از طريق قانوني عمل كرد، افزود: نواقص را بايد ابتدا تذكر دهيم و سپس در صورت نياز از طريق قانوني شكايت كنيم. طباطبايي‌نژاد با اشاره به اين كه سپاه، ارتش، نيروي زميني، دريايي و هوايي جنودالله هستند، اضافه كرد: لشكريان، زينت حكومت‌اند، چرا كه حكومت به وسيله آنها سربلند است. وي با بيان اين كه لشكريان دژ حكومت هستند، خاطرنشان كرد: هر لشكري دژ مردم نيست، بلكه لشكري كه در راه خدا حركت كند، چنين ويژگي‌هايي دارد. وي با بيان اين كه حكومت به تمام گروه‌هاي مردم نياز دارد، گفت: اين گروه‌ها حقي به گردن حكومت دارند و حكومت هم حقي به گردن آنها دارد. امام جمعه اصفهان بيان كرد: لشكريان موجب ايجاد عزت براي حكومت مي‌شوند، جامعه را از ناهنجاري‌ها محافظت مي‌كنند، راه‌ها را امن مي‌كنند و به همين دليل مردم بدون آنها نمي‌توانند زندگي كنند.

تقاضاي امان‌نامه از سوي7 شروردربم

گروه سياسي: دادستان شهرستان بم اعلام کرد؛ يک گروه هفت نفره از اشرار در اين شهرستان از دستگاه قضايي تقاضاي امان نامه کرده‌اند. به گزارش ايسنا، دادستان عمومي وانقلاب بم با اشاره به اعلام دستگاه قضايي به اشرار و باندهاي مخّل امنيت در سطح استان مبني بربازگشت به دامن جامعه وتقاضاي امان نامه از نظام، گفت: در همين رابطه يک گروه مسلح هفت نفره که سال‌ها در مناطق مختلف بم و ريگان متواري بوده و به اقدامات مجرمانه دست مي زدند، خود را تسليم و سلاح ومهمات خود را تحويل دادند. محمدرضا سنجري افزود: اقدامات اوليه براي بررسي صلاحيت واحراز توبه و ندامت اين افراد در حال انجام است و در صورت اثبات اين امر توسط دستگاه‌هاي ذيربط، امان نامه موقت شش ماهه به اين افراد اعطا مي‌شود. وي يادآور شد: تاکنون تعداد 24 نفر از اعضاي گروه‌ها و باندهاي شرارت وناامني، خود را تسليم وتقاضاي دريافت امان نامه كرد‌ه‌اند.

روسيه و چين جاي ژاپن در بازار ايران را مي‌گيرند

گروه سياسي: سفير ايران در ژاپن اعلام کرد، امتناع ژاپن از شرکت در پروژه‌هاي نفتي ايران به ضرر شركت‌هاي ژاپني خواهد بود. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري نووستي، سيد عباس عراقچي اعلام کرد؛ امتناع ژاپن از شرکت در پروژه‌هاي نفتي ايران به هيچ عنوان بر اقتصاد جمهوري اسلامي تاثير نداشته و نفع آن به شركت‌هاي روسي و چيني رسيده است و ژاپن فقط متحمل ضرر خواهد شد. وي اعلام کرد، انصراف ژاپن از شرکت در بهره‌برداري از طرح "آزادگان" تحت فشارهاي آمريکا، فقط به ضرر خود شركت‌هاي ژاپني خواهد بود و "اين تحريم دولت ژاپن عليه شركت‌هاي داخلي است". عراقچي گفت: "روسيه و چين از فرصت بازرگاني که شركت‌هاي ژاپني از دست دادند، استفاده کردند". در همين حال او به توسعه روابط دوجانبه با ژاپن در زمينه اتمي و همکاري در زمينه ساخت اتوبان‌ها ابراز اميدواري كرد.

آمادگي تايلند براي گسترش روابط با تهران

گروه سياسي: وزير امورخارجه تايلند در ديدار با سخنگوي وزارت امورخارجه ايران اعلام کرد، بانكوك آماده گسترش روابط با تهران است. به گزارش ايرنا؛ "كاست پيروميا" در اين ديدار كه در بانكوك صورت گرفت؛ تصريح كرد: اين آمادگي برگرفته از مشتركات دو كشور و نيز نقش مهم ايران و تايلند در ارتباط غرب و شرق آسيا است. وزير امور خارجه تايلند برگزاري كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور در مهرماه آينده در بانكوك را اقدامي مهم برشمرد و از همكاري مستقيم رسانه هاي دو كشور و تبادل هيات هاي رسانه اي استقبال كرد. رامين مهمانپرست نيز در اين ديدار با اشاره به روابط خوب تاريخي و مشتركات فراوان فرهنگي ميان دو كشور، گفت: ظرفيت‌هاي همكاري بين ايران و تايلند امكان ارتقاي هر چه بيشتر سطح روابط را مي دهد. سخنگوي وزارت خارجه ايران، تصريح كرد: بايستي تلاش كرد تا فرصت هاي موجود در زمينه هاي اقتصادي فرهنگي و سياسي به فعليت برسد. وي به نقش مهم رسانه‌ها در ديپلماسي عمومي آشاره كرد و فعاليت و ارتباط مستقيم رسانه هاي دو كشور را در جهت معرفي ظرفيت ها ي موجود همكاري بسيار موثر شمرد.

اکرمي:مبناي منشوراصولگرايي، جذب حداکثري است

گروه سياسي:
نماينده تهران با استقبال از تدوين منشور اصولگرايي توسط جامعه مدرسين حوزه علميه قم و جامعه روحانيت مبارز، اين منشور را عاملي براي اتحاد ميان دلسوزان نظام جمهوري اسلامي عنوان کرد و گفت: مبناي منشور اصولگرايي جذب حداکثري است. سيد رضا اکرمي در گفت‌و‌گو با خانه ملت، با بيان اينکه منشور اصولگرايي روي اصول محوري از قبيل قانون اساسي، نظام جمهوري اسلامي و ولايت فقيه اهتمام دارد، گفت: بندهايي که در منشور تدوين شده از نظر محتوا و مبنا داراي پايه‌هايي محکم و اصولي است و با رويکردي منطقي بنا را بر جذب حداکثري و دفع حداقلي گذاشته است. نماينده اصولگراي مردم تهران با تاکيد بر لزوم تعريف معناي دقيق اصولگرايي، افزود: دليل اينکه تاکنون پالايش در جريان اصولگرايي اتفاق نيفتاده است به اين برمي گردد که اصولگرايي هنوز بين خود اصولگرايان معنا نشده است و با تعريف دقيق از اصولگرايي چه بسا بسياري از افرادي که در حال حاضر به عنوان اصلاح طلب يا غير اصولگرا شناخته مي‌شوند، زير چتر اصولگرايي جمع شوند.

اميدوار رضايي: مسوولان از مردم درس بگيرند

گروه سياسي: يك نماينده اصولگراي مجلس، هماهنگي بين شخصيت‌هاي مختلف كشور در مسائل كلان و در عرصه‌هاي سياسي را امري واجب دانست. اميدوار رضايي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌كه «هر كسي كه نسبت به كشور و نظام احساس مسووليت مي‌كند و به اصول و ارزش‌هاي اصلي انقلاب پايبند است بايد در جهت حركت بر روي اين اصول - كه مشترك همه گروه‌ها و جناح‌هاست- همت كند»، افزود: همه گروه‌ها بايد در بحث هم‌گرايي و هم‌افزايي از هيچ اقدامي فروگذاري نكنند. وي با بيان اين‌كه «اصولگرايي نيز از اين مساله نشات مي‌گيرد»، اظهار كرد: در حقيقت در جلسات، همايش‌ها و بحث‌هاي مختلف بايد بر روي اصول تلاش دوچندان شود، مخصوصا در شرايط فعلي كشور و شرايط منطقه‌اي و بين‌المللي اين مساله به شدت احساس مي‌شود و اين يك فرصت طلايي است كه فضاي اصولگرايي در حال حاضر به دست آورده و بايد حداكثر استفاده را از آن انجام دهد. وي همچنين درباره درس‌هايي كه فعالان سياسي در رقابت‌هاي سياسي مي‌توانند از چنين هماهنگي‌هايي بگيرند نيز گفت: اولين درسي كه دوستان و مسوولان گروه‌هاي سياسي بايد بگيرند، درس از «مردم» است؛ چراكه مردم هميشه در صحنه و در شرايط سخت بوده‌اند و در زمينه‌هاي مختلف كمك كرده‌اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه