جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/02 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3795


کوتاه از اقتصاد


بانك و بيمه


فلز گرانبها سقوط كرد

معاون وزير نفت خبر داد؛
خط لوله اسلامي از ايران تا اروپا

عضو هيات مديره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران تاکيد کرد؛
تلاش در جهت تثبيت قيمت رهن و اجاره


جزئيات جديدي از عرضه سيم کارت هاي نسل سوم


 کوتاه از اقتصاد 

رييس کل گمرک اعلام کرد:

19 ميليارد دلار حجم صادرات غيرنفتي کشور
در 9 ماهه امسال

رييس کل گمرک حجم صادرات غيرنفتي کشور در 9 ماهه ابتداي امسال را 19 ميليارد و 143 ميليون دلار اعلام کرد. به گزارش مهر، عباس معمارنژاد با اعلام اين خبر، ميزان واردات کشور در 9 ماهه سال جاري را نيز حدود 47ميليارد دلار اعلام کرد که 35 درصد آن از طريق بندر شهيد رجايي صورت گرفته است.رييس کل گمرک ايران با بيان اينکه تمام رويه هاي گمرکي طي چند سال اخير نرخ صعودي داشته اند، ارزش ترانزيت انجام شده طي 9 ماهه امسال از گمرکات کشور را بيش از 23 ميليارد دلار با حجمي معادل 5/7 ميليون تن اعلام کرد که با تردد بيش از 30 هزار کاميون در کشور حاصل شده است.وي تعداد پرونده هاي مکشوفه قاچاق توسط گمرکات کشور طي اين مدت را 26 هزار پرونده به ارزش 437 ميليارد تومان اعلام کرد.معمارنژاد با بيان اينکه 10 گمرک عمده از 167 گمرک سراسر کشور، بيشترين حجم تردد ورود و خروج مسافر را پوشش مي دهند، رتبه اول تردد مسافر در کشور را مربوط به گمرک فرودگاه امام خميني (ره) با تعداد روزانه 15 هزار خروجي عنوان کرد.معاون وزير امور اقتصادي و دارايي تعداد مسافران ورودي و خروجي کشور در 6 ماهه نخست سال جاري را 6 ميليون و 800 هزار نفر اعلام و پيش بيني کرد که تا پايان سال اين رقم به دو برابر افزايش خواهد يافت.وي ميزان حقوق وصولي کالا توسط هر کارمند گمرک در طول يکسال را به طور متوسط 14 ميليارد تومان اعلام کرد، در حالي که سرانه هزينه هاي جاري، اعم از حقوق، هزينه آب، برق و ساير هزينه ها به ازاي هر کارمند تنها 16 ميليون تومان در سال مي شود.معمارنژاد با بيان رقم 61 هزار ميليارد ريالي براي ميزان وصولي گمرک در سال 1388، ميزان وصولي هاي امسال گمرک طي نه ماهه سال جاري را 52 هزار ميليارد ريال اعلام و پيش بيني کرد اين رقم تا پايان سال به 75 هزار ميليارد ريال افزايش يابد.

پوشاک و گوشت در زمره اقلام
فروش فوق‌العاده شب عيد

امسال هم اصناف نمايشگاه‌هاي فروش فوق‌العاده شب عيد را مديريت خواهند كرد و علاوه بر اقلام هر سال پوشاک و گوشت را نيز عرضه مي‌كنند. به گزارش ايسنا، عباس قبادي رييس سازمان بازرگاني تهران با بيان اين مطلب گفت: طبق توافق انجام شده ثبات قيمت تا پايان سال جاري وجود خواهد داشت و در حال حاضر در حال بررسي راهکارهاي مؤثر در فروش فوق‌العاده شب عيد هستيم. وي همچنين اعلام کرد که فروش فوق‌العاده 20 در صدي از هم‌اکنون در حال اجراست و امسال علاوه بر فروش فوق‌العاده ميوه، اقلامي چون پوشاک و گوشت هم شامل اين طرح خواهند.

وزير بازرگاني:

روش‌هاي توليدي هدردهنده انرژي بايد تغيير كنند

وزير بازرگاني يكي از اهداف قانون هدفمندسازي يارانه‌ها را اصلاح رفتار اقتصادي در حوزه اقتصاد عنوان كرد و افزود: دولت با تدابير خوبي كه انديشيده معتقد است روش‌هاي توليدي كه انرژي را هدر مي‌دهند، بايد تغيير كنند. مهدي غضنفري در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: وزارت بازرگاني و وزارت صنايع آماده‌اند تا تسهيلات مناسبي را در اختيار صنايع و اصناف توليدي قرار دهند تا آنها با تغيير فناوري، تكنولوژي و ماشين‌آلات خود انرژي كمتري مصرف كنند و كالاهاي كه با اين روش توليد مي‌شود با قيمت مناسب در بازار رقابت پذير خواهد بود.

وزيرجهاد كشاورزي:

همزمان با هدفمندشدن يارانه‌ها 10 بسته حمايتي براي کشاورزان آماده کرديم

وزير جهادكشاورزي گفت: همراهي مردم در اجراي هدفمندي يارانه‌ها موفقيتي ديگر را در عرصه اقتصاد کشور رقم زد و اجراي موفق، اقتدار دولت را نشان داد. به گزارش ايسنا، خليليان افزود: در شرايط حاضر در مرحله‌اي از پيشرفت قرار داريم که طرح هدفمند کردن يارانه‌ها در حال اجراست که سبب تحول بزرگي در اقتصاد کشور شده است و باعث شده زنجيرهايي که در چند سال گذشته به پيشرفت اقتصادي کشور بسته شده بود را باز کند و پيشرفت کشور در تمامي زمينه‌ها سرعت دوچنداني به خود بگيرد. وي افزود: در حال حاضر با اصلاح قيمت‌ها در حامل‌هاي انرژي اين فرصت فراهم شده است که تمام قشرهاي مردم از يارانه‌هاي آن برخوردار شوند و به دنبال آن قدرت مالي مردم بيشتر شده است. وي افزود: در بخش کشاورزي در زمينه طرح هدفمند کردن يارانه‌ها 10 بسته حمايتي براي کشاورزان آماده کرده‌ايم و با توافق هاي انجام شده تسهيلات ارزان قيمتي براي کشاورزان در نظر گرفته‌ايم تا کشاورزان بتوانند نقدينگي خود را تامين کنند تا در پرداخت هاي جاري خود دچار مشکل نشوند که باز پرداخت اين تسهيلات بعد از دو سال است. خليليان گفت: با هدف كاهش مصرف هزينه‌هاي تامين خوراك دام در واحدهاي دامي و مرغداري ها هم يك ميليون تن جو و يك ميليون تن گندم با قيمت‌هاي ناچيز در اختيار اين واحد ها قرارمي گيرد. وي گفت: براي صرفه جويي و استفاده بهينه از آب در زمينه کشاورزي طرح‌هايي آماده ارائه داريم که به زودي اعلام خواهيم کرد.

قائم مقام وزارت بازرگاني:

مبادلات بانكي ايران با تمامي كشورها
در حال انجام است

قائم مقام وزارت بازرگاني با بيان اين مطلب كه جريان مبادلات بانكي ميان ايران و تمام كشورهاي جهان همچنان برقرار است گفت: ما دچار مشكلاتي با برخي از كشورها هستيم كه البته بسياري از اين مشكلات به نحوي رفع شده است. تجارت ما دائما در حال رشد است؛ مبادلات بانكي ما با كشورهاي مختلف در حال انجام است و البته در رابطه با برخي از كشورها محدود شده است اما همچنان ادامه دارد. مسعود موحدي در گفت‌وگو با ايلنا در رابطه با نتايج اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها پس از گذشت يك ماه از اجراي اين قانون گفت: طرح هدفمند كردن يارانه‌ها به صورت آرام و منطقي در حال پيشروي است و هيچ مشكلي از باب اجراي اين قانون در جامعه وجود ندارد. وي در رابطه با شايعاتي كه حاكي از افزايش ناگهاني قيمت كالاها در فروردين ماه 90 است نيز اظهار داشت: بازار جريان طبيعي خود را طي خواهد كرد و اين شايعات بي اساس نيز نقشي در روند اجرايي آن نخواهد داشت. به طو كلي اگر قرار بر تغيراتي باشد تغييراتي طبيعي است و موضوع جديدي نيست. قائم مقام وزارت بازرگاني در ادامه در پاسخ به اين پرسش كه وزارت بازرگاني براي رفع مشكل تجار و بازرگاناني كه از عدم امكان گشايش ال سي در بانك‌هاي خارجي گله‌مند هستند چه چاره‌اي انديشيده است نيز گفت: كميته‌اي در سازمان توسعه تجارت مسوول پيگيري اين موضوع است. كميته مشابه‌اي نيز در اتاق بازرگاني ايران وجود دارد كه مشكلات بين تجار ما و كشورهاي ديگر را مورد رسيدگي قرار مي‌دهد. ما از مكانيزم‌هاي بانكي براي حل و فصل مشكلات بازار سرمايه خود استفاده خواهيم كرد.

عرضه محصولات ايران خودرو با مدل سال90
در دهه فجر

فروش ويژه محصولات ايران خودرو در دهه مبارك فجر با مدل سال90 در نمايندگي‌هاي مجاز اين شركت در سرتاسر كشور آغاز شد. به گزارش فارس روابط عمومي ايران خودرو، علي اصغر سرايي نيا معاون بازاريابي و فروش ايران خودرو گفت: مسوولان شماره گذاري خودرو در ناجا طي همكاري بسيار نزديك با اين شركت وعده دادند كه به دليل انجام تعهدات ايران خودرو مبني بر توليد خودرو با تجهيزات ايمني از جمله ايموبيلايزر و ترمز ABS، محصولات اين شركت از 22 بهمن ماه جاري با مدل سال 90 شماره گذاري شوند. وي با اشاره به اين كه در فروش ويژه دهه مبارك فجر تمامي محصولات ايران خودرو با شرايط ويژه نقد و اقساط به بازار عرضه مي‌شوند، افزود: در اين ماه سعي شده تا با همكاري ليزينگ هاي ايرانيان و پارسيان شرايط و تسهيلات مناسب براي انواع محصولات 405، سمند،206، سوزوكي گراند ويتارا و خودروهاي سفارشي فراهم شود. معاون بازاريابي و فروش ايران خودرو گفت: از خانواده سمند مدل دوگانه سوز، سمند ال ايكس مالتي پلكس، سمند SE و سرير براي فروش دهه مبارك فجر در نظر گرفته شده اند. سرايي نيا يادآور شد: در اين ماه از خانواده 405؛ مدل دوگانه سوز، موتور كم مصرف (TU5)، سفارشي و 405 معمولي و از خانواده 206 نيز مدل‌هاي تيپ دو، سه، پنج و شش با شرايط ويژه به بازار عرضه مي‌شوند. سرايي نيا در خصوص 206 صندوق‌دار نيز خاطرنشان كرد: اين خودرو به دليل مصرف سوخت پايين و كيفيت بالا نزد خانواده‌ها جايگاه ويژه‌اي دارد بنابراين در اين ماه براي پاسخ‌گويي به نياز مشتريان؛ سه مدل پر تقاضاي اين خودرو را كه شامل V1؛ V8 و نوع اتومات يعني V9 هستند در سبد فروش محصولات ايران خودرو قرار داده ايم. وي در خصوص سوزوكي گراند ويتارا نيز گفت اين خودرو از محبوبيت خاصي در بازار خودرو كشور برخوردار است و بر همين اساس در دهه مبارك فجر تمامي مدل‌هاي اين خودرو به بازار عرضه مي‌شوند.


 بانك و بيمه 

رييس كل بيمه مرکزي خبر داد؛

آزادسازي قيمت ها در صنعت بيمه تا پايان سال

رييس کل بيمه مرکزي از اجراي کامل برنامه اصلاح نظام تعرفه اي و آزادسازي قيمت ها تا پايان سال جاري خبرداد و گفت: مرحله ششم و هفتم اصلاح نظام تعرفه تا دو ماه ديگر نهايي مي شود. جواد فرشباف ماهريان در گفت و گو با مهر با بيان اينکه تاکنون 5 مرحله از 7 مرحله اصلاح نظام تعرفه اي و آزادسازي قيمت ها در صنعت بيمه کشور انجام شده است، گفت: تا پايان امسال مرحله ششم و هفتم اصلاح نظام تعرفه اي در صنعت بيمه عملياتي خواهد شد.رييس کل بيمه مرکزي جمهوري اسلامي ايران اصلاح نظام تعرفه اي و کاهش تعرفه ها را باعث بهره مندي بيشتر مردم از مزيت هاي بيمه در کشور اعلام و بيان کرد: صنعت بيمه کشور همزمان با ساير اصلاحات اقتصادي در کشور اقداماتي را انجام داده است.اين مقام مسئول در صنعت بيمه کشور تحول صنعت بيمه را يکي از 7 محور طرح تحول اقتصادي دولت اعلام و بيان کرد: طرح تحول صنعت بيمه کشور بيش از دو سال است که اجرايي شده و اقدامات زيادي در راستاي اجراي 10 دستور رييس جمهور در اين صنعت انجام شده است.وي جايگاه صنعت بيمه کشور را مطلوب ارزيابي و تصريح کرد: با توجه به اينکه اجراي برنامه هاي مربوط به اصلاح نظام اقتصادي که يکي از بخش‌هاي مهم آن هدفمندي يارانه ها است، آغاز شده است، اصلاح ساير بخش‌ها از جمله بيمه، بانک، ماليات، گمرک و غيره نيز در دستور کار قرار گرفته است.رييس شورايعالي صنعت بيمه کشور با تاکيد بر اينکه هم اکنون اصلاحات نظام بيمه اي کشور در حال انجام است، عنوان کرد: در حال حاضر با اجراي برنامه هاي تحول صنعت بيمه و اصلاح نظام تعرفه اي، صنعت بيمه به سمت رقابتي شدن حرکت کرده است.

موفقيت هاي بانک ملت درميان بانک هاي
استان سيستان و بلوچستان

بانک ملت موفق شد در پايان ماه نهم سال جاري، در ميان بانک هاي تجاري استان به موفقيت هاي مطلوبي دست پيدا کند.به گزارش روابط عمومي بانک ملت و بر اساس اعلام شوراي هماهنگي بانک هاي استان سيستان و بلوچستان، اين بانک موفق شد در پايان مقطع سوم برنامه عملياتي، رتبه نخست را در افزايش سهم درصد چهار سپرده خصوصي در ميان بانک هاي تجاري استان از آن خود کند.مديريت شعب استان سيستان و بلوچستان همچنين با 19 درصد رشد در چهار سپرده بخش خصوصي، رتبه دوم درصد رشد اين سپرده ها را در ميان بانک هاي تجاري استان از آن خود کرد.در عين حال بانک ملت استان سيستان و بلوچستان با 8/24 درصد رشد، براي سومين ماه متوالي، مقام نخست درصد رشد کل منابع ارزي و ريالي را در نظام بانکي استان در مقطع پايان آذرماه 89 کسب کرد.در خبري ديگر بانک ملت منطقه کرج موفق شد در بخش جذب سپرده ها رتبه دوم را در ميان بانک هاي استان از آن خود کند.بر اساس آمار شوراي هماهنگي بانک هاي استان البرز، مديريت شعب منطقه کرج در ماه هاي شهريور و مهرماه سال جاري، در ميان بانک هاي تجاري استان پس از بانک ملي، در رتبه دوم جذب سپرده ها قرار گرفت.بر اساس اين گزارش، بانک ملت منطقه کرج در تعداد پايانه هاي فروشگاهي هم پس از بانک صادرات، با 24 درصد سهم درصد، رتبه دوم را در ميان بانک هاي استان به خود اختصاص داده است.

فاز اول طرح واريز دسته اي چک ها در بانک ملي

فاز اول طرح واريز دسته اي چک ها در بانک ملي ايران عملياتي شد. در فاز اول اين طرح شعب بانک ملي ايران و در استان هاي تهران، البرز، آذربايجان شرقي، اصفهان و فارس، نرم افزار تهيه فايل چک هاي واگذاري به حساب هاي متمرکز را در اختيار مشتريان قرار خواهند داد. بر اين اساس مشتريان شعب استان هاي مذکور مي توانند با مراجعه به شعبه نگهدارنده حساب خود ضمن استفاده از مزاياي اين خدمت نوين بانک ملي ايران از واريز وجه چک ها ظرف مدت 24 ساعت به حساب خود بهره مند شوند. اطلاعات بيشتر در خصوص اين خدمت جديد در سايت اينترنتي بانک ملي ايران به آدرس www.bmi.ir در دسترس متقاضيان قرار دارد.

برگزاري جشنواره خريد اينترنتي و غير حضوري پرداخت امن پاسارگاد

سامانه پرداخت امن پاسارگاد با هدف ترويج خريد غير حضوري اقدام به برگزاري جشنواره خريد اينترنتي و غير حضوري با حضور برترين فروشگاه هاي اينترنتي مي نمايد. در اين جشنواره دائمي که اولين دوره آن اسفند ماه سال جاري ، همزمان با خريد نوروزي شهروندان آغاز مي شود با استفاده از ابزارهاي مناسب تشويقي (نظير کارت هاي بانکي خريد اينترنتي ، روش هاي نوين پرداخت نظير امپاد "سفارش کالا از طريق تلفن همراه"، اهداي جوايز و ... ) و تبليغات گسترده، کاربران اينترنتي به سمت انجام خريدهاي خود از طريق اينترنت تشويق خواهند شد. خريداران از نيمه اسفند ماه مي توانند با مراجعه به سايتwww.shopfestival.ir کالاهاي مورد نظر خود را با تخفيف خريداري کنند.


 فلز گرانبها سقوط كرد 

به دنبال قوي‌تر شدن دلار که تقاضا براي طلا به عنوان سرمايه گذاري جايگزين را کاهش داد، قيمت اين فلز گران‌بها در نيويورک به پايين ترين حد در دو ماه گذشته سقوط کرد. به گزارش ايسنا، به نقل از بلومبرگ، در حالي که دلار با خوش بيني نسبت به اقتصاد آمريکا در برابر سبد شش ارز بزرگ افزايش يافت، طلا به سمت نخستين کاهش ماهانه از ماه ژوييه و پس از 10 سال رشد، پيش مي‌رود. معاملات طلا براي تحويل در ماه فوريه در بازار کامکس نيويورک 80/21 دلار يا 6/1 درصد کاهش يافته و به هزار و 348 دلار و 40 سنت در هر اونس رسيد. پيش از اين قيمت طلا به هزار و 342 دلار و 40 سنت رسيده بود که پايين‌ترين ميزان از 19 نوامبر بود. فلزات ارزشمند ديگر نيز با اين احتمال که چين نرخ‌هاي بهره را براي مقابله با افزايش قيمت، بالا مي‌برد، تنزل قيمت داشتند. نقره براي تحويل در ماه مارس 211/1 دلار يا 2/4 درصد کاهش يافت و به 59/27 دلار در هر اونس رسيد. اين فلز که در سال گذشته 84 درصد افزايش قيمت داشت، در ماه ميلادي جاري 9/6 درصد تنزل داشته است. معاملات پلاتين براي تحويل در ماه آوريل در بازار بورس کالاي نيويورک 10/32 دلار در هر اونس يا 7/1 درصد کاهش يافت و به هزار و 806 دلار در هر اونس رسيد. معاملات پلاديم براي تحويل در ماه مارس 70/18 دلار يا 3/2 درصد کاهش يافته و به 05/801 دلار در هر اونس کاهش يافت. ارزش دلار نيز پس از انتشار آمار اميدوارکننده در آمريکا و اطمينان يافتن سرمايه‌گذاران نسبت به تداوم احياي اقتصاد اين کشور، صعود کرد. به نقل از وال استريت ژورنال؛ يورو از 3475/1 دلار پيش از زمان انتشار اطلاعات در معاملات ساعات پاياني در نيويورک به 3396/1 دلار تنزل کرد. دلار در برابر ين ژاپن نيز افزايش يافت و از 72/82 ين پيش از انتشار آمار به 08/83 ين رسيد. آمارهاي جديد نشان مي‌دهند فروش خانه‌هاي موجود در ماه ميلادي گذشته بيش از حد انتظار افزايش يافت و يک دليل براي خوش‌بيني فراهم کرد.


 معاون وزير نفت خبر داد؛
 خط لوله اسلامي از ايران تا اروپا 

با امضاي سندي بين ايران و سوريه، صادرات گاز از مسير ايران ـ عراق ـ سوريه ـ جنوب لبنان ـ مديترانه و اروپا مورد توافق نهايي قرار گرفت. جواد اوجي مديرعامل شركت ملي گاز ايران، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب اظهار كرد: پس از چندين دور مذاكرات كارشناسي، مسير جديد صادرات گاز ايران به اروپا با امضاي سندي مورد توافق طرفين قرار گفت. وي با تاكيد بر اين‌كه قرار است در مدت يك ماه آينده تيم كارشناسي مشترك سه كشور ايران، عراق و سوريه در خصوص برآورد اقتصادي و تعيين مسير دقيق مسير جديد انتقال گاز تصميم‌گيري كنند، افزود: البته مسيرهاي قبلي همچنان درحال بررسي هستند، زيرا باتوجه به اين‌كه در دو تا سه سال آينده توليد گاز ايران دو برابر مي‌شود، بايد چندين مسير صادرات گاز تعريف و عملياتي شود. وي با اشاره به احتمال نام‌گذاري اين مسير جديد به نام "خط لوله اسلامي" تصريح كرد: قرار است به اين منظور خط لوله 56 اينچ و به ظرفيت انتقال روزانه 110 ميليون متر مكعب گاز در سه كشور ساخته شود كه منبع توليد گاز آن عسلويه و ميدان گازي پارس جنوبي خواهد بود. اوجي با بيان اين‌كه اين خط لوله نياز گازي عراق، سوريه و بخشي از نياز لبنان را تامين مي‌كند و مابقي ظرفيت آن نيز به اروپا منتقل خواهد شد، توضيح داد: توافق شده پس از مذاكرات تيم فني، يك مشاور بين‌المللي گرفته شود و همچنين كنسرسيوم ايران، سوريه و عراق، با حضور شركتي خارجي براي سرمايه‌گذاري ايجاد شود كه اين كنسرسيوم به صورت فاينانس خط لوله را خواهند ساخت. وي با تاكيد بر اين‌كه در حاشيه سفر دو روزه وزير نفت ايران به سوريه با دو شركت خارجي علاقه‌مند براي فاينانس اين پروژه مذاكره شده است، يادآوري كرد: ميزان نياز گازي كشورهاي در مسير خط لوله تا افق 2020 ميلادي در عراق روزانه 10 تا 15 ميليون متر مكعب، در سوريه روزانه 15 تا 20 ميليون متر مكعب و در لبنان بين پنج تا هفت ميليون متر مكعب برآورد شده است. معاون وزيرنفت درباره توافق كشورهاي روي فرمول قيمت فروش گاز توضيح داد: اين موضوع در جلسات بعدي كنسرسيوم كه در ساخت خط لوله نيز مشاركت مي‌كنند، تعيين خواهد شد. همچينن پيش‌بيني سه كشور مبني بر بهره‌برداري از اين خط لوله جديد در سال‌هاي 2013 تا 2014 ميلادي است. وي درباره توافق با كشور عراق كه گاز صادراتي ايران از خاك اين كشور نيز مي‌گذرد، توضيح داد: پيش‌تر بين سوريه و عراق و همچنين ايران و عراق توافق‌هايي صورت گرفته و گاز صادراتي ايران نيز قرار است در نيروگاه‌هاي عراق مصرف شود. به گفته وي طول خط لوله جديد صادراتي دربخش عراق حدود 490 كيلومتر و در سوريه حدود 600 كيلومتر خواهد بود. در بخش ايران نيز طول خط لوله كه از عسلويه آغاز مي‌شود و پس از تعيين محل دقيق صادرات گاز به عراق نهايي خواهد شد. همچنين حجم كل سرمايه‌گذاري مورد نياز در ساخت خط لوله در سه كشور بين دو تا 5/2 ميليارد دلار برآورد شده است. وي در خصوص احتمال صادرات گاز ايران به سوريه از مسير تركيه گفت: با توجه به آماده بودن خط لوله انتقال گاز در تركيه، توافقي به اين منظور داشته‌ايم. براساس آن مي‌توانيم به صورت موقف و تا زماني بهره‌برداري از خط لوله جديد صادرات گاز به سوريه از مسير عراق، گاز مورد نياز سوريه را از طريق خاك تركيه تامين كنيم. اوجي با اشاره به اين‌كه صادرات گاز ايران به تركيه موقت و براي دو تا سه سال خواهد بود، يادآوري كرد: هم‌اكنون روي بحث‌هاي قيمت گاز مذاكره مي‌شود و درصورت توافق مي‌توانيم گاز مورد نياز سوريه را از اين مسير تامين كنيم. وي شركت ملي گاز را متولي اجراي پروژه صادرات گاز به اروپا در مسير جديد دانست و گفت: در حال حاضر اسامي افراد حاضر در تيم كارشناسي مشخص شده و قرار است تا دو هفته آينده براي حضور در نشست مشترك از آنها دعوت شود. براساس اين گزارش، توافق‌نامه صادرات گاز ايران و سوريه در ديدار وزيران ايران و سوريه، بين جواد اوجي (معاون وزير نفت ايران در امور گاز) و علي عباس (معاون وزير نفت و منابع معدني سوريه در بخش گاز) امضا شده است.


 عضو هيات مديره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران تاکيد کرد؛
 تلاش در جهت تثبيت قيمت رهن و اجاره 

محمدعلي رباني عضو هيات مديره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران در گفت و گو با خبرنگار موج، در رابطه با تاثير اجراي لايحه‌ هدفمند كردن يارانه‌ها بر بخش مسكن گفت: در صورتي که قانون هدفمندي يارانه‌ها به درستي اجرا شود، موجب تغييرات مثبت در عرصه اقتصاد كشور مي‌شود. به گفته وي، روند افزايش قيمت مسکن نبايد تبديل به سونامي در کشور شود.عضو هيات مديره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران، اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها را مثبت ارزيابي کرد و گفت: براي اجراي اين طرح، بايد تبعات آن را پذيرفت و منتظر آثار خوشايند آن در آينده بود.عضو هيات مديره انجمن انبوه سازان مسکن اذعان داشت: از زمان احداث مسكن مهر، حاشيه‌نشيني شهرها كاهش قابل توجهي داشته است. رباني با اشاره به روند اجراي سياست صنعتي‌سازي مسكن در برنامه پنجم يادآور شد: در برنامه سوم توسعه، سهم صنعتي‌سازي مسكن در كشور يك درصد و در برنامه چهارم 2 درصد است كه با حمايت جدي دولت، سهم ساخت و ساز كشور به شيوه صنعتي به 18 درصد رسيده است.وي با بيان اين مطلب که به انبوه سازان تضمين خريد مسکن ارائه مي شود، تصريح کرد: در حال حاضر، وزارت مسکن و شهرسازي از صنعتي سازي حمايت مي کند و قراردادهاي بزرگي را در قالب طرح مسکن مهر در شهرهاي جديد منعقد مي کند.عضو انجمن انبوه سازان مسکن کشور با اشاره به اين مطلب که وزارت مسکن و شهر سازي هم اکنون مشکلي با بانک مرکزي ندارد، خاطرنشان ساخت: در حال حاضر بانک مرکزي در عالي ترين سطح در باب مسکن مهر با وزارت مسکن و شهرسازي همکاري مي کند.وي، سياست ساخت مسکن مهر را در کشور موجب ثبات قيمت زمين و مسكن عنوان کرد و افزود: قيمت رهن و اجاره به صورت كارشناسي از قيمت خريد و فروش ملك تبعيت مي‌كند. رباني تصريح كرد: اميدواريم با اجراي طرح مسكن مهر و ساخت يك ميليون واحد مسكوني براي واجدان شرايط، بتوانيم پاسخگوي تقاضاها باشيم تا اين امر منجر به تثبيت قيمت رهن و اجاره شود.عضو هيات مديره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران با بيان اين كه فلسفه وجودي انبوه‌ سازي كمك به كاهش قيمت مسكن است، يادآور شد: انبوه سازي، توليد بيشتر، كاهش تقاضا و در نتيجه هدايت بازار به سمت مطلوب را در پي دارد.وي در ادامه تصريح کرد: متاسفانه در دوران ركود نه تنها حمايت لازم از توليدكنندگان صورت نگرفت، بلكه اقداماتي در جهت خلاف گسترش توليد نيز انجام شد.


 جزئيات جديدي از عرضه سيم کارت هاي نسل سوم 

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از راه اندازي آزمايشي شبکه اپراتور سوم تلفن همراه کشور در بهمن ماه خبر داد.محمد کرم پور معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از راه اندازي آزمايشي شبکه اپراتور سوم تلفن همراه کشور در بهمن ماه خبر داد و گفت: اپراتور سوم در تلاش است حداکثر تا يک ماه آينده پايلوت سيم کارت هاي نسل سوم را در يکي از شهرهاي کشور راه اندازي کند.کرم پور افزود: اپراتور سوم متعهد شده است که با عرضه سيم کارت هاي جديد علاوه بر مکالمه، ارسال و دريافت پيامک، امکان استفاده از اينترنت در هر شرايطي براي کاربر را مهيا کند و انتقال داده ها را با سرعتي بالا ممکن سازد. معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه از نظر ما همه چيز آماده راه اندازي پروژه است و تمام تعهدات اين پروژه انجام شده است، گفت: تامين تله کام در حال آماده سازي تجهيزات و طراحي شبکه و امور اجرايي است تا در صورت تست هاي نهايي پايلوت پروژه اجرايي شود. کرم پور گفت: پيش بيني مي شود براي فاز آزمايشي سيم کارت هاي اپراتور سوم در تهران و يا شهرهاي نزديک عرضه شود. سيم کارت هاي اين اپراتور با کد 092 عرضه مي شود و حداکثر قيمت در نظر گرفته شده براي فروش سيم کارت اين اپراتور 120 هزار تومان است و تعرفه سرويس هاي ارائه شده از سوي آن نيز بعد از بررسي و تصويب در کميسيون تنظيم مقررات اعلام مي شود. همچنين حق السهم دولت از اپراتور سوم سالانه 6/23 درصد است که اگر اين رقم محقق شود در طول 15 سال 16هزار ميليارد تومان براي کشور درآمد خواهد داشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه