جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/02 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3795


ايران زمين

نماينده مردم رباط کريم در مجلس خبر داد :
بخش گلستان و بوستان به زودي به شهرستان تبديل خواهد شد

فرماندار دماوند خبر داد:
شوراها مي بايست مردم را ناظربرعملکرد خود بدانند


172کيلومتر کاهش مسير و 17 ميليارد تومان صرفه جويي سوخت


ايران شناسي


خبر


 ايران زمين 

نماينده دزفول از احداث پالايشگاه نفت
در دزفول خبرداد

دزفول- خبرنگارآفرينش

با پيگيري هاي انجام شده ، مجوز احداث پالايشگاه نفت در دزفول صادر شد. سيد احمد آوايي نماينده دزفول د رمجلس با اعلام اين خبر افزود: با راه اندازي اين پروژه مهم اقتصادي در سطح منطقه که درسال 1394 محقق خواهد شد، روزانه 150 هزار بشکه نفت خام سبک از منطقه لب سفيد دزفول استخراج خواهد شد. وي سرمايه لازم را براي اجراي اين طرح سه ميليارد دلار اعلام کرد و افزود: اين پالايشگاه ظرفيت ايجاد 6000 فرصت شغلي مستقيم و غير مستقيم را در منطقه دارد و ونقش موثري د رحل مشکل بيکاري منطقه خواهد داشت. به گفته وي محصولات اين پالايشگاه ، بنزين ، گاز مايع ، نفت سفيد ، نفت گاز ، نفت کوره ، گوگرد و... است که در حال پيگيري براي ايجاد صنايع پايين دست و بالادست دراين مجموعه هستيم. وي با اشاره به ميزان سرمايه گذاري مورد نياز اين طرح گفت : براي جذب سرمايه گذار د رحال پيگيري هستيم واز سوي مسئولان شهرستان از جمله فرماندار براي اخذ مجوز هاي لازم ا ز سازمانها ي مربوطه پيگيري هاي لازم در حال انجام است . نماينده دزفول با اشاره به ضرورت جلوگيري از آلودگي محيط زيست در منطقه گفت: : در احداث اين پالايشگاه ، از سازو کار تکنولوژي جديد در صنايع پتروشيمي متناسب با فن آوري روز دنيا استفاده خواهد شد تا بتوان ضمن رعايت استاندارهاي لازم زيست محيطي زمينه هاي لازم را براي ايجاد صنايع پايين دست بوجود آورد. نماينده دزفول خاطر نشان کرد موافقتنامه اين پالايشگاه پس از سه سال پيگيري لازم اخذ شده و بستري مناسب براي براي جذب جوانان و متخصصان منطقه است

توزيع بسته هاي حمايتي بين مادران باردار سردشت

اروميه _خبرنگار آفرينش

250 بسته حمايتي مادران باردار در شهرستان سردشت توزيع مي شود .رئيس شبکه بهداشت و درمان سردشت با اعلام اين مطلب گفت : اين بسته هاي حمايتي 14 قلم مواد خوراکي از جمله برنج ، روغن ، نخود ، کنسرو و کمپوت را شامل مي شود که از سوي دفتر مقام معظم رهبري براي حمايت تغذيه زنان باردار توسط بنياد علوي امسال در 5 نوبت به اين شبکه تحويل داده شده است .دکتر ثاني در ادامه به شناسايي مادران باردار اشاره کرد و گفت : کارکنان اين شبکه با همکاري بنياد علوي به درب منازل زنان باردار مراجعه و نسبت به تحويل اين بسته ها حمايتي اقدام مي کنند .

سيد علي آقازاده شهردار کرج :

ناحيه محوري راهبرد اساسي اداره کلانشهرها است

کرج- خاکپور

شهردار کلانشهر کرج گفت: برنامه ريزي و مديريت شهري بر اساس مدل «ناحيه محوري» راهبرد اساسي در اداره کلانشهرها است .مهندس سيد علي آقازده اظهارداشت: بحث ناحيه محوري همواره يکي از مسائلي بوده که در کنار ديگر مسائل مهم شهري مي تواند نقش بسزايي در سهولت خدمات رساني به شهروندان ايفا کند. وي افزود:تجربيات موجود نشان مي دهد که بهترين شيوه در اجراي امور شهر، تقسيم وظايف است، به شکلي که اجراي کار و وظايف محوله به صورت غيرمتمرکز توزيع، اما نظارت عاليه بر آن به صورت متمرکز و دقيق مديريت شود. اين مسئول ادامه داد: ناحيه محوري جهت تسريع در امور اداري شهروندان انجام خواهد گرفت به اين معنا که در هر محله ناحيه اي از يک منطقه شهرداري تاسيس و به طور جداگانه به مشکلات اهالي محله رسيدگي خواهد کرد. آقازاده بيان داشت:برنامه ريزي و مديريت شهري بر اساس مدل «ناحيه محوري» راهبرد اساسي ما در مديريت کلان شهرکرج خواهدبود. وي گفت: ايجاد توافق و همسويي بين علايق متفاوت شهروندان و سازمان هاي مرتبط با توسعه شهري نکته مهمي است که بايد سرلوحه فعاليت ها قرار گيرد. شهردار کرج تصريح کرد:بر اساس اين مدل، اجراي کار مردم در موارد يادشده به يک شبکه غيرمتمرکز و اقماري مشتمل بر چند ناحيه محول شده است و شهروندان به جاي مراجعه مستقيم به شهرداري هاي مناطق، به شهرداري ناحيه مربوطه مراجعه و تقاضاي خود را مطرح مي کنند. اين مسئول خاطرنشان کرد:عملي کردن اين ايده نيازمند ايجاد زيرساخت مناسب براي ارتباطات الکترونيکي، وجود نيروي کافي و کار آزموده، هماهنگي است. آقازاده يادآور شد: خوشبختانه هم اکنون اين رويکرد در تصميم گيري هاي شوراي اسلامي شهر کرج نيز وجود دارد که زمينه ساز ايجاد ناحيه جديد سهرابيه واقع در منطقه 4 شهرداري کرج شده است .

معاون استاندار هرمزگان :

سامانه «سامد» يک سيستم مکانيزه و کار آمد
در راستاي پاسخگويي سريع به مردم است

بندرعباس – خبرنگار آفرينش

سامانه الكترونيكي ارتباط مردم و دولت «سامد» در استان هرمزگان با حضور پرويز سالاري معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري ،همزمان با سراسر كشور مورد بهره برداري قرار گرفت.معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري در توضيح علت راه اندازي اين مركز بيان داشت: نگرش عدالت محورانه و در پي آن حركت بزرگ و انقلابي سفرهاي استاني عزم دولت را در پيگيري بهنگام موضوعات مطروحه دو چندان نمود. پرويز سالاري ادامه داد: به دنبال سفر هاي استاني و رسيدگي به انبوه مطالبات مردمي خلاء وجود سيستمي مكانيزه و كارآمد در راستاي رسيدگي و پاسخگويي نمايان شد كه راه اندازي سامانه الكترونيكي ارتباط مردم و دولت(سامد) به همين جهت است.سالاري از مزاياي مهم اجرايي شدن اين طرح را تعامل آسان مردم و دولت، تسريع در انتقال مشكلات و نظرات مردمي به مراجع مربوط، پاسخگويي سريع و رسيدگي مؤثر به تقاضاي مردم عنوان كرد و اظهار داشت: اين پروژه که به منظورتعامل آسان بين مردم و دولت و تسريع در انتقال مشکلات و نظرات مردمي راه اندازي شده است، نظارت موثر دولت بر کليه فرآيندهاي رسيدگي به شکايات و درخواستهاي مردم را فراهم مي کند.وي گفت: اين سامانه با هدف ارتقاي تعامل دو سويه مفيد و موثر مردم و دولت و در راستاي سياست هاي دولت خدمتگزار راه اندازي شد.وي تصريح كرد: پاسخگويي سريع و شفاف با شيوه هاي علمي جديد و با رصد لحظه به لحظه و مسيرخواني مطالبات مردمي، جلوگيري از انباشتگي درخواست هاي مردمي از ديگر اهداف راه اندازي اين سامانه است.خاطر نشان كرد: در اين سامانه، با تعريف سرشماره 111 در هر نقطه از استان هر شهروند مي تواند با سايت پاسخگويي سامد ارتباط برقرار کرده و درخواست ها و شکايات خود را مطرح کند. قابل ذكر است در اين سامانه با ارائه کُد رهگيري مردم مي توانند در هر مرحله پرونده خود را پيگيري کنند.

استقرار شش اداره ديگر در شهرستان ملارد

ملارد - برزگر

با اختصاص فضاي اداري در شهر مارليک, شش اداره ديگر درشهرستان ملارد مستقر مي شوند . بنياد شهيد و امور ايثارگران , محيط زيست , اداره بهزيستي , صنايع و معادن , اداره تعاون و دفتر واحد مرکزي خبر از جمله اداراتي هستند که مکان اداري در اختيارشان قرار گرفته و آغاز بکار مي کنند . .فرماندار ملارد درباره استقرار ساير ادارات نيز گفت : با هماهنگي بعمل آمده با شهرداري و شوراي اسلامي شهرهاي ملارد و صفادشت مقدمات واگذاري فضاي اداري به اين ادارات هم فراهم و تا چهل روز آينده مستقر خواهند شد .ناصر بورد از نهائي شدن قرارداد اجاره يک مجتمع 33 واحدي در سه راه مارليک خبر داد و افزود : تا پايان سال همه ادارات در اين مجتمع استقرار خواهند يافت . وي در ادامه به ضرورت حضور برخي ادارات در سطح شهرستان اشاره کرد و اداراتي مانند تامين اجتماعي , بنياد مسکن , امور مالياتي و منابع طبيعي را از اين جمله دانست .

مرکز آموزش کمکهاي اوليه و امداد و نجات در البرز

کرج - خبرنگارآفرينش

مدير جمعيت هلال احمر البرز از راه اندازي مرکز آموزش کمکهاي اوليه و امداد و نجات خاورميانه در اين استان خبر داد.علي منتظري در حاشيه کارگروه گردشگري استان البرز اظهار داشت: بر اساس هماهنگي هاي صورت گرفته بزودي مرکز آموزش کمکهاي اوليه و امداد و نجات خاورميانه در بخش آساراي استان البرز راه اندازي مي گردد.وي افزود: در اين مرکز انواع آموزشهاي تخصصي مربوط به مقابله با سوانح طبيعي و مديريت سوانح به مسوولان امداد و نجات کشورهاي منطقه خاورميانه تدريس خواهد شد.اين مسئول خاطرنشان کرد: اين مرکز در هر دوره ظرفيت برگزاري دوره هاي تخصصي براي 30 نفر از اين افراد را خواهد داشت.مدير جمعيت هلال احمر البرز بيان كرد: تا پايان سال جاري اين مرکز به بهره برداري خواهد رسيد و پيش بيني مي شود از ابتداي سال آينده دوره هاي آموزشي در اين مرکز آغاز شود.چندي پيش مانور امداد و نجات بين االمللي با همکاري جمعيت هلال احمر کرج و با حضور چند کشور خارجي در اين استان برگزار شد.

تعويض درايو كليد قدرت نيروگاه مسجدسليمان

اهواز- خبرنگار آفرينش

سرپرست سد و نيروگاه مسجدسليمان از تعويض درايو هيدروليكي كليد قدرت واحد 1 اين نيروگاه و اتصال موفقيت آميز آن به شبكه سراسري برق كشور خبر داد. مهندس "سيد حميد صالحي" افزود: به علت بروز اشكال در كليد ژنراتور كه از اجزاي اصلي واحد به شمار مي آيد، واحد يك نيروگاه از مدار خارج و امكان اتصال به شبكه ميسر نبود.وي ادامه داد: با توان كارشناسان صنعت برق سازمان آب و برق خوزستان، هم اكنون اين واحد با توان 250 مگاوات در مدار قرار گرفته است. سرپرست سد و نيروگاه مسجدسليمان اضافه كرد: اين عمليات در مدت سه شبانه روز و با صرف هزينه اي بالغ بر يك ميليارد ريال انجام شد.درايو هيدروليكي يكي از بخشهاي اصلي كليد قدرت ژنراتور است كه اتصال و سنكرون واحد با شبكه سراسري توسط اين كليد صورت مي گيرد.

انتقال آب به درياچه اروميه آغاز شده است

اروميه _خبر نگار آفرينش

معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي گفت: با اختصاص اعتباري به ميزان 6 هزار و 800 ميليارد ريال انتقال آب از حوزه‌هاي ديگر به درياچه اروميه آغاز شده است.سيدجواد محمودي در كار‌گروه مخاطرات زيست محيطي در اروميه اظهار داشت: با اختصاص اعتباري به ميزان 6 هزار و 800 ميليارد ريال انتقال آب از حوزه‌هاي ديگر به دريا‌چه اروميه آغاز شده از اين رو دستگاه‌هاي مختلف به طور جدي اقدامات اجرايي را پيگيري مي‌كنند. وي تصريح كرد: براي بارور كر‌دن ابرها نيز مسائل مهم و كاربردي مختلفي در طول جلسه‌هاي مختلف توسط مسئولان دستگاه‌هاي مختلف به تصويب رسيده لذا اعتبار مورد نياز براي آغاز بارور كردن ابرها نيز اختصاص يافته تا به زودي مصوبات عملياتي مي‌شود. اين مقام مسئول خاطرنشان كرد: اگر تبعات مخرب ناشي از خشكي تدريجي درياچه اروميه جدي گرفته نشود در آينده نزديك اين درياچه به عامل مهم در آلايندگي هوا تبديل مي‌شود و از اين موضوع نه تنها مردم اروميه بلكه مردم سه استان مجاور درياچه اروميه نيز متأثر مي‌شوند.


 نماينده مردم رباط کريم در مجلس خبر داد :
 بخش گلستان و بوستان به زودي به شهرستان تبديل خواهد شد 

رباط کريم – خبرنگار آفرينش

نماينده مردم شهرستان رباط کريم در مجلس شوراي اسلامي گفت : بخش هاي گلستان وبوستان به زودي به يک شهرستان مستقل تبديل خواهد شد.به گزارش خبرنگارما از رباط کريم ، حجت الاسلام نوروزي در جمع شهروندان بخش گلستان اظهار داشت : با پيگيري هاي صورت گرفته واستعدادهاي ويژه بخش هاي گلستان وبوستان در آينده نه چندان دور اين دو بخش به يک شهرستان مستقل تبديل خواهند شد.به گفته وي طي جلسه اي که بارياست جمهوري داشتيم مقرر گرديد شهرستان شدن اين 2بخش خارج از نوبت محقق شود .وي در ادامه سخنان خود به تغيير تحولات اخيرو اقدامات صورت گرفته در بخش گلستان اشاره کرد وافزود : امروز خوشبختانه شهر گلستان داراي نيروهاي ارزشي مي باشدوبااين روند آينده روشني در انتظار اين شهر مي باشد.نوروزي اضافه کرد : با برچيده شدن زمينه فساد وبرخي تخلفات مشهود شهرو شهروندان به يک آرامش خاصي رسيده است . نماينده مردم شهرستان رباط کريم در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان ساخت در گذشته شهرگلستان در گردابي از تخلفات در حوزه شهري غرق شده بود ومردم نيز در سايه اين معضلات دست وپنجه نرم مي کردند .نوروزي ضمن اشاره به ورود نيروهاي حزب اللهي به بدنه ادارات بخش گلستان گفت : امروز هيچکس نمي تواند مدعي شود که در ادارات بخش گلستان بابرچيده شدن زمينه عوامل تخلفات وحضور نيروهاي ارزشي وحزب اللهي در بدنه دستگاههاي اجرايي وخدمات رسان رشوه گيري و ديگر تخلفات اداري صورت مي گيرد.اين نماينده مجلس خاطر نشان ساخت : امروز بخش گلستان يکي از سالم ترين بخش هاي کشور مي باشدکه آينده روشني در انتظار اين بخش مي باشد.نوروزي در ادامه به فعاليت هاي صورت گرفته توسط شهرداري گلستان پرداخت و تصريح کرد : خوشبختانه با شروع فعاليت آقاي شهرام عابديني به عنوان سرپرست شهرداري گلستان اقدامات بسيار گسترده اي در حوزه شهري و خدماتي صورت گرفته است .وي با اشاره به بازپس گيري سرانه هاي اين شهر توسط شهرداري نيزادامه داد : به رغم اينکه در گذشته نه چندان دور سرانه هاي اصلي اين شهر توسط عده اي تصرف و از بين رفته بود ولي امروز با حضور آقا ي عابديني و شناسايي سرانه هاي اين شهر و تبديل اين زمين ها به بوستانهاي محلي اقدام وسيعي بود که در هيچ مقطعي انجام نشده بود .نوروزي در ادامه به عدم ساخت و سازهاي غير مجاز د ر اين شهر پرداخت و افزود : خوشبختانه از زماني که نيروهاي ارزشي در شهرداري گلستان فعاليت خود را آغاز نموده اند از هر گونه ساخت و سازهاي غير مجازجلوگيري شده است .وي اين اقدام را براي شهر گلستان که بدليل حجم جمعيت بعضا با مشکلاتي مواجه مي باشد را مهم ارزيابي کرد و خواستار تداوم اينگونه اقدامات در اين شهر شد . نماينده مردم شهرستان رباط کريم در ادامه به احداث بزرگترين پايانه آبزيان کشور در شهرستان رباط کريم پرداخت و اظهار داشت : با پيگيري هاي صورت گرفته با حضور وزير تعاون عمليات اجرايي احداث بزرگترين پايانه کشور در شهرستان رباط کريم با اعتباري بالغ بر 500 ميليارد ريال آغاز شده است .به گفته وي با احداث و تکميل اين پروژه عظيم تحولات عظيمي در سطح شهرستان رباط کريم صورت خواهد گرفت .نماينده مردم شهرستان رباط کريم در پايان از مصوب شدن چندشهرک صنعتي ديگر و همچنين احداث مراکز فرهنگي در اين شهرستان خبر داد.


 فرماندار دماوند خبر داد:
 شوراها مي بايست مردم را ناظربرعملکرد خود بدانند 

دماوند - ايرج صادقعلي

در نشست مشترک مسئولان فرمانداري دماوند و مدير کل بنياد مسکن استان تهران مشکلات طرحهاي هادي روستايي اين شهرستان مورد بررسي قرار گرفت و بزودي نتايج مثبتي از تصميمات نشست مذکور استحصال خواهد شد.به گزارش خبرنگار آفرينش : نورمحمد فردي در نشست مجمع شوراهاي اسلامي شهر و بخش که با حضور اعضاي شوراي اسلامي، بخشداران و شهرداران شهرستان دماوند برگزار شد طي سخناني خاطرنشان کرد: شوراهاي اسلامي شهر و روستا عصاره و چکيده مردم هستند.اين مسئول با اشاره به نحوه اداره شهرها و روستاهاي کشور پيش از انقلاب اسلامي يادآور شد: در روزهاي پيش از پيروزي انقلاب اسلامي ايران امور مناطق روستايي کشور بصورت کدخدامنشي و شهرها در قالب تشکلهايي تحت عنوان انجمن اداره مي شد. وي ادامه داد: البته هيچيک از نهادهاي ياد شده آن روزگار را نمي توان به عنوان نماينده مردم قلمداد کرد از اين رو گردش نخبگان و انتقال قدرت در طرق مذکور به شکل امروزي جريان نداشت. فردي دموکراسي در کشورهاي غربي را يک ادعاي تحقق نيافته دانست و افزود: با پيروزي انقلاب اسلامي و انتخاب شوراها در مناطق روستايي و شهري، کشور گام در عرصه گردش قدرت توسط آراي مستقيم مردم گذاشت که اين امر همان دموکراسي تحقق نيافته در جهان غرب است. فرماندار شهرستان دماوند با تاکيد بر لزوم پيگيري مشکلات مردم توسط اعضاي شوراهاي اسلامي اظهار داشت: مردم شهر و روستا طبق قانون و شرع وظيفه دارند مشکلاتشان را پيگيري نمايند اما کارکرد مذکور براي همه اقشار جامعه امکانپذير نيست از اين رو نمايندگاني برگزيده تحت عنوان شورا مطالبات مردمي را پيگيري مي کنند. اين مسئول بيان داشت: شوراها مي بايست مردم را ناظر بر عملکرد خود دانسته و به نظرات آنها اهميت قائل شوند چراکه پرسش حق مردم و پاسخگويي وظيفه مسئولان است. وي افکار عمومي را بهترين معيار سنجش عملکرد مسئولان خواند و گفت: اگر خدمت رساني با صداقت همراه باشد مردم بخوبي مسائل مختلف را مي پذيرند و پر واضح است که افکار عمومي کمتر اشتباه خواهند کرد. فردي با اشاره به مشکلات ايجاد شده از طرح هادي روستايي عنوان کرد: نشستي با حضور مدير کل بنياد مسکن استان برگزار شد که در آن مشکلات طرحهاي هادي مناطق روستايي شهرستان دماوند مطرح و تصميمات مناسبي در اين زمينه اتخاذ شد که به زودي مردم شاهد ثمرات مثبت آن خواهند بود. شهرستان دماوند با مساحتي حدود 188 هزار هکتار در محدوده شهرستانهاي فيروزکوه، آمل، ورامين، گرمسار و تهران قرار دارد که متوسط ارتفاع آن از سطح دريا حدود دو هزار متر است و بر طبق نتايج سرشماري سال 1385مرکز ملي آمار ايران تعداد 27 هزار و 418 خانوار شامل 96 هزار و 860 نفر در اين شهرستان سکونت دارند


 172کيلومتر کاهش مسير و 17 ميليارد تومان صرفه جويي سوخت 

قزوين - خبرنگارآفرينش

مديرکل راه و ترابري استان قزوين در خصوص مزاياي متعدد ساخت جاده قزوين - الموت به تنکابن افزود : مسيرهاي دسترسي به شمال که همواره از راههاي پرترافيک کشور بشمار مي رود و سالانه با وقوع سوانح متعدد موجب تحميل خسارات جاني و مالي فراواني به کشور مي شود مسئولان را در احداث راههاي جديد در اين مسير مجاب کرده که در صورت تکميل اين جاده مي توان ترافيک پرحجم مسافران شمال غرب و مرکز کشور به شمال را از پايتخت کم و در اين مسير هدايت کرد.وي گفت: مسافران استانهاي همدان، آذربايجان شرقي و غربي، زنجان، کرمانشاه و لرستان و کردستان مي توانند بجاي استفاده از جاده هراز، فيروزکوه و چالوس از اين مسير استفاده کرده و به ترافيک مسيرهاي قبلي هم دچار نشوند.

پيش بيني تردد روزانه پنج هزار خودرو در جاده قزوين - الموت به تنکابن

پيش بيني مي شود روزانه بيش از پنج هزار دستگاه خودرو در اين مسير تردد کنند که بدليل مسافت کم و چشم اندازهاي مسير اين ترافيک هر سال افزايش خواهد يافت.مدير کل راه وترابري استان قزوين اظهار داشت: مسير 330 کيلومتري قزوين به تنکابن با احداث اين جاده با 172 کيلومتر کاهش به 158 کيلومتر خواهد رسيد و مسافران دو ساعت زودتر به مقصد خود در مازندران مي رسند.وي تصريح کرد: با کاهش قابل توجه مسافت اين مسير، سالانه و با احتساب بنزين 400 توماني حدود 170 ميليارد ريال در مصرف سوخت خودروها صرفه جويي خواهد شد که اين کار به اقتصاد مردم و کشور کمک شاياني خواهد کرد.

کاهش مهاجرت، توسعه گردشگري و رونق اقتصادي منطقه

مديرکل راه و ترابري استان قزوين کاهش هزينه جابجايي کالا از استان قزوين به مازندران و بندرانزلي در استان گيلان را از ديگر مزاياي ساخت اين جاده دانست و گفت: با وجود قلل مرتفع و مناطق گردشگري سه هزار تنکابن، احداث اين جاده مهم، دسترسي آسان و کم هزينه ورزشکاران و علاقمندان به مناطق ديدني، شناسايي آثار باستاني اين دو استان را بيشتر خواهد کرد و با خروج 87 روستاي منطقه الموت و 40 روستاي مازندران از بن بست ضمن جلوگيري از مهاجرت روستائيان شکوفايي و رونق اقتصادي اين منطقه زيبا نيز شتاب فزاينده اي خواهد گرفت.به گفته نصراللهي زاده تا پايان سال مالي 90 و سه ماهه اول سال 91 شاهد افتتاح طرح و بهره برداري از اين مسير خواهيم بود.

اولويت وزارت راه، تسريع در تکميل جاده قزوين به تنکابن

معاون برنامه ريزي و اقتصاد حمل و نقل وزارت راه و ترابري هم در خصوص اين جاده گفت: اين جاده از طرحهاي مهم وزارت راه و ترابري است که بازگشايي آن مي تواند ضمن اتصال استانهاي مازندران و قزوين به کاهش بار ترافيکي پايتخت هم کمک شاياني کند و سفر مردم به مناطق شمالي کشور را با هزينه کم و سرعت بيشتري فراهم کند.مجيد اسعدي تصريح کرد: به دليل اهميت موضوع و با قول مساعد براي تامين اعتبارات مورد نياز از مسئولان استان قزوين انتظار داريم با تامين منابع استاني به سرعت اجراي اين طرح کمک کنند و يکي از اولويت هاي وزارت راه در استان تکميل اين مسير تا پايان سال 90 است که مديرکل راه وترابري قزوين را موظف کرده ايم تا در اين زمينه جديت و تلاش بيشتري کند.

صرفه جويي سالانه چهار ميليون ليتر
سوخت

وي گفت: اهميت ساخت و تکميل اين جاده که بويژه با اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها و بهينه سازي مصرف از اولويت ويژه اي برخوردار شده به گونه اي است که تنها ماهانه 400 هزار ليتر و سالانه چهار ميليون و 800 هزار ليتر در مصرف بنزين صرفه جويي خواهد شد که رقم قابل توجهي است.

تملک و احراز مالکيت اراضي مسير از مشکلات اجراي طرح بوده است

رمضان علي شهبازي مدير اجرايي پروژه ملي قزوين، الموت به تنکابن نيز اجراي طرح هاي زيربنايي و جاده سازي را پر هزينه و زمان بر دانست و گفت: کوهستاني و صعب العبور بودن برخي از مسيرها و طبيعت خشن منطقه الموت موجب بروز برخي مشکلات در اجراي اين طرح شد اما با عزم جدي مسئولان کشوري و حمايت مسئولان استاني از جمله استاندار و معاون عمراني اميدواريم اين مسير در زمان پيش بيني شده به
بهره برداري برسد.


 ايران شناسي 

استان كهكيلويه وبويراحمد

قسمت پنجم

بازيهاي محلي

چو بازي يا تركه بازي :

اين بازي نوعي رقص مردانه است و در مراسم عروسي و ختنه سورون و جشنها برگزار مي شود . بازي كن همراه با آهنگ ساز و نقاره حركت پاهاي خود را تنظيم مي كند . شخصي كه تركه را در دست گرفته سعي مي كند آن را به پاي حريف خود بزند حريف نيز با چوب بلند و كلفتري كه دارد سعي مي كند مانع برخورد تركه به پاي خود شود . برنده كسي است كه چوب را به پاي حريف بزند با آنكه مانع از كتك خوردن خود شود .

بازي اسوم رأس :

اين بازي مانند قايم موشك است با اين تفاوت كه افراد جوينده چنانچه فردي از تيم مخفي شونده را پيدا كنند ، يكي از آنان بر دوش شخصي مخفي شده تا محل جايگاه داوري سوار مي شود . در غير اينصور تيم مخفي شونده كه موفق شده خود را به جايگاه داوري برساند و از سوي تيم مخالف پيدا شده اند بر تيم جوينده سوارمي شوند و به سوي خانه اي راه مي افتند . از صاحبخانه مي پرسند كه سوار سواره ؟ يا پياده سواره ؟ صاحبخانه احتمال دارد بگويد سوار سواره . در اين صورت مجدداً تا محل داوري سوار بر تيم مخالف بر مي گردند

بازي بند پا :

اين بازي در بهار انجام مي شود . ابتدا گودالي حفر مي كنند يكنفر با طناب پاي خود را مي بندد و در گودال مي نشيند . شخصي هم با طنابي كه در دست دارد از نزديك شدن ساير افراد نجات دهنده فرد نشسته جلوگيري مي كند . افراد براي نجات شخص درون گودال سعي مي كنند بند پاي وي را بر يابند . چنانچه طناب نگهبان به يكي از آنان برخورد كرد آن شخص به جاي فردي كه در گودال مانده مي نشيند .

دستمال بازي :

اين بازي ويژه زنان است . معمولاً در مراسم جشن و سرور برگزار مي شود . در اين بازي زنان با لباسهاي رنگارنگ و دستمالهاي رنگارنگ شركت مي كنند . در اين بازي همچون چوب بازي زنان مي بايست باريتم و آهنگ ساز ونقاره دستمالهاي خود را را حركت دهند . رقص كنان مي بايست با ريتم هاي مختلف خود را همساز كنند . آنكه بتواند با رتيم و آهنگ دست و پاي خود را هم ساز كند و بهتر برقصد ، برنده بازي است.

كل يا كل كل برد :

ابزار اين بازي سنگ است . معمولاً دو گروه رقيب هر كدام تعداد هفت تخته سنگ را انتخاب و شش تخته سنگ را در يك رديف و يكي را در جلو آنها با فاصله 20 متر از مقابل حريف قرار مي دهند . رقبا سعي مي كنند كه سنگهاي حريف را با سنگهاي كوچك و سنگپراني بزنند . برنده آن است كه تعداد بيشتري از سنگها را بزند.

سايت حوزه هنري استان کهگيلويه و بوير احمد


 خبر 

در حال حاضر 53 درصد از سطح درياچه اروميه خشک شده است

اروميه _خبرنگار آفرينش

بنا بر گزارش مسئول روابط عمومي اداره کل حفاظت محيط زيست آذر بايجان غربي در حال حاضر سطح تراز درياچه اروميه به حداقل سطح تراز در طي بيش از يکصد سال گذشته رسيده واز نظر حجمي نيز در مقايسه با حداکثر سطح تراز در حدود 25 ميليارد متر مکعب از آب اين در ياچه کاهش يافته است. همچنين در وضعيت فعلي حدوداً 53 درصد از عرصه ي آب درياچه به نمکزار تبديل شده که در صورت تداوم وضعيت خشکسالي ادامه روند افزايش دما و تبخير ،عدم کاهش مصرف آب در حوضه آبخير وعدم اجراي برنامه جامع مديريت حوضه آبخيز اين درياچه پيش بيني مي شود ميزان خشک شدن عرصه آبي در سال آينده به 70 درصد افزايش يابد

مدير کل دفتر هماهنگي امور اقتصادي کردستان:

اشتغال ايجاد شده در کردستان راستي آزمايي مي شود

سنندج - اسرين مقصودي

مديرکل دفتر هماهنگي امور اقتصادي استاندار کردستان از اجراي طرح راستي آزمايي اشتغال ايجاد شده استان در سال جاري خبر داد.نيازي يعقوبي در اين خصوص اظهار داشت: با توجه به ايجاد 20 هزار فرصت شغلي در استان کردستان و در راستاي بررسي اين مهم، طرح راستي آزمايي ايجاد اين ميزان فرصت شغلي در سال جاري در استان با تشکيل يک گروه کارشناسي اجرا مي شود. وي خاطرنشان کرد: با توجه به مصوبه هيئت دولت و همزمان با سراسر کشور، مقرر شد که در سال جاري 20 هزار فرصت شغلي در استان کردستان ايجاد شود که با توجه به آمارهاي سامانه ثبت اشتغال و ادارات دولتي کردستان در پايان 9 ماهه سال 89 اين ميزان اشتغال محقق شده است.مدير کل دفتر هماهنگي امور اقتصادي استاندار کردستان بيان داشت: قرار است که يک تيم کارشناسي متشکل از استانداري ، اداره کل کار و امور اجتماعي و دستگاه اجرايي متولي کار تشکيل و طرح راستي آزمايي 20 هزار شغل ايجاد شده در سطح استان را اجرا کنند. يعقوبي گفت: اين تيم کارشناسي به صورت رندوم و تصادفي در هر شهرستان 20 درصد از تعداد شغل هاي ايجاد شده را انتخاب و با اخذ آدرس محل کار و نام و نام خانوادگي به محل مورد نظر مراجعه در خصوص صحت ايجاد اين فرصت شغلي تحقيق خواهند کرد. وي افزود: اين طرح قرار است که به مدت يک ماه و در سراسر استان اجرايي شود و در نهايت با تجزيه و تحليل اطلاعات به دست آمده مي توان ميزان واقعي اشتغال ايجاد شده در استان در سال جاري را به دست آورد. با توجه به مصوبه هيئت دولت و شوراي عالي اشتغال قرار بود که در سال جاري و همزمان با سراسر کشور 20 هزار فرصت جديد شغلي در استان ايجاد شود که بنا به گفته مدير کل کار و امور اجتماعي استان در پايان 9 ماهه سال جاري اين رقم در کردستان محقق شده است و برنامه ريزي براي ايجاد پنج هزار فرصت شغلي جديد تا پايان سال نيز انجام شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه