جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/02 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3795


خبر پزشکي


بهداشت رواني كودكان استثنايي
استاد: دكتر احدي دانشجو: صبا اژدري(قسمت دوازدهم)

علف هزار برگ بومادران


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

چگونه مي‌توان از زخم پاي ديابتي در امان بود؟

به گفته كارشناسان، در اغلب جوامع پس از تصادفات، ديابت مهم‌ترين عامل از دست‌دادن پاهاست. بيماران ديابتي به دلايل مختلفي در معرض ايجاد زخم در پاهاي خود قرار مي‌گيرند كه مهم‌ترين آن كاهش حس لمس و درد در پاهاست و همين امر زمينه‌ساز ايجاد زخم پاي ديابتي است. به گزارش ايسنا، كارشناسان تاكيد دارند كه آسيب پاها در ديابت كاملا قابل پيشگيري بوده و با همراهي و هماهنگي تيم درمان ديابت و بيمار در اغلب موارد اين زخم‌ها اگرچه به سختي ولي بهبود يافته و پاها حفظ مي‌شوند.

چگونه مي‌توان از زخم پاي ديابتي در امان بود؟

ديابتي‌ها روزانه پاهاي خود را وارسي كنند:

- هر روز پاهاي خود را با دقت از نظر وجود قرمزي، ترك خوردگي، پوسته پوسته شدن و تورم بررسي كنيد.

- براي ديدن كف پاهايتان از آيينه استفاده كنيد.

ديابتي‌ها هر روز پاهاي خود را شستشو دهند:

- پاهاي خود را با آب ولرم بشوييد. قبل از استحمام و يا شستشوي پاها حرارت آب را كنترل كنيد.

- پس از شستشو بين انگشتان پا را كاملا خشك كنيد.

- از قرار دادن پا در وان، ظرف آب يا موارد مشابه به مدت طولاني براي خيس خوردن، جلوگيري كنيد.

ديابتي‌ها پاهاي خود را چرب نگهدارند:

- پس از شستشوي پاها و خشك كردن آن با حوله، در صورت خشكي پوست‌تان از كمي كرم يا وازلين براي رفع خشكي استفاده كنيد اما هيچ وقت بين انگشتان پا كرم نزنيد.

ديابتي‌ها ناخن‌هاي خود را كوتاه نگه دارند:

- ناخن‌ها را به صورت افقي بگيريد و گوشه‌هاي آن را با سوهان مرتب كنيد.

- در افراد مسن توصيه مي‌شود خود فرد اقدام به اين كار نكرده و ناخن توسط فرد ديگر كوتاه شود.

ديابتي‌ها از پوشش مناسب براي پاها استفاده كنند:

- جوراب نخي و بدون درز بپوشيد و هر روز جوراب‌هايتان را تعويض كنيد.

- جوراب تعمير شده يا از جنس نايلون نپوشيد.

- پاهايتان را در زمستان با جوراب پشمي مناسب گرم نگه داريد.

- كفش مناسب بپوشيد.

پوشيدن كفش‌هاي مناسب در ديابتي‌ها باعث كاهش فشار بر پاها مي‌شود:

- كفش مناسب از نظر جنس و اندازه (نه تنگ و نه گشاد) با كفي محكم انتخاب كنيد.

- قبل از پوشيدن كفش داخل آن را از نظر وجود هر نوع جسم خارجي وارسي كنيد.

- كفش لژدار براي پا مناسب است.

ديابتي‌ها شيوه زندگي سالم در پيش بگيرند:

- تنظيم قند خون و رعايت رژيم غذايي مناسب براي پيشگيري از عوارض ديابت از جمله زخم پاي ديابتي ضروري است.

- داشتن وزن مطلوب فشار بر پاها را كم مي‌كند.

- سيگار را ترك كنيد؛ چرا كه سبب بروز و گسترش زخم مي‌شود.

ديابتي‌ها با پزشك خود مشورت داشته باشند:

- براي انجام معاينات ادواري و در صورت بروز هر گونه ضايعه جديد در پاهايتان به پزشك مراجعه كنيد.

- شايد لازم باشد براي رفع بدشكلي‌هاي ساختاري پاهايتان عمل جراحي پيشگيرانه انجام دهيد. برداشتن كال‌ها و پينه‌ها تحت نظر پزشك به شما در پيشگيري از بروز زخم كمك مي‌كند.

- از هر گونه دستكاري زخم توسط افراد غيرمجرب خودداري كنيد.


  بهداشت رواني كودكان استثنايي 
 استاد: دكتر احدي دانشجو: صبا اژدري(قسمت دوازدهم)

با اين حال شاخص هاي اصلي براي دارو درماني شدت مشكلات كودك و ميزان نگراني كودك والدين و معلمان است براي كمك به اين امر رهنمودهاي چندي توسط باركلي ارائه شده است كه به اين قرارند:

 1- آيا از كودك ارزيابي دقيق جسماني روان شناختي شده است؟ اگر كودك به طور مستقيم و كامل معاينه نشده است هرگز نبايد دارو تجويز كرد.

2 -كودك چند ساله است؟ درمان دارويي براي كودك زير 4 سال اغلب اوقات بي تاثير است يا عوارض جانبي شديد تري ايجاد مي كند. بنابراين براي اين گروه نبايد دارو تجويز شود.

3 - آيا از درمانهاي ديگر نيز استفاده شده است؟ اگر اين اولين تماس خانواده با متخصص است تجويز دارو بايد به تاخير افتد تا مداخلات درماني ديگر مورد آزمايش قرار گيرند( مثلا آموزش دادن به والدين درمهارت هاي كنترل كودك ) چنانچه رفتار كودك يك مشكل جدي باشد و خانواده نتواند در آموز ش كنترل كودك شركت كند استفاده از دارو ممكن است تنها انتخاب ممكن باشد.

4- رفتار فعلي كودك تا چه اندازه شديد است؟ زماني كه كودك فوق العاده غير قابل كنترل يا موجب نگراني شديد خانواده است درمان دارويي مي تواند سريعترين و موثر ترين راه برخورد با بحران باشد تا اينكه بتوان روش ها ديگر درماني را آغاز كرد.

5 - آيا خانواده توان ادامه دارو درماني و پرداخت هزينه آن را دارد ( مثلا ملاقاتهاي پيگيري ) ؟

ميزان همكاري بلند مدت نوعا ضعيف است و ممكن است مخصوصا براي خانواده هايي كه داراي وضعيت اقتصادي اجتماعي پاييني هستند مشكل باشد.

6- آيا والدين توانايي نظارت مناسب بر استفاده از اين گونه دارو ها و جلوگيري از سو مصرف آن را دارند؟

7- نگرش والدين نسبت به دارو درماني چگونه است؟ بعضي از والدين به طور مطلق با استفاده از دارو مخالف هستند و هرگز نبايد آنها را به زور وادار به استفاده از اين درمان كرد .

8- آيا برادر يا خواهر بزهكار و يا والدين سوء استفاده كننده دارو در خانه هست؟ در صورت وجود اين موارد داروهاي محرك روان را نبايد تجويز كرد چرا كه خطر زيادي براي استفاده غير مجاز يا فروش آن وجود دارد.

9- آيا كودك داراي هرگونه سابقه تيك , اختلال روان پريشي يا اختلال تفكر است؟ اگر چنين باشد از داروهاي محرك نبايد استفاده كرد.

10- آيا كودك فوق العاده مضطرب و ترسان است يا بيشتر از اختلالات بدني شكايت دارد؟ اگر چنين است استفاده از داروي ضد افسردگي ممكن است سودمند تر از تجويز داروي محرك باشد.

11- آيا پزشك زمان كافي براي ارزيابي دقيق تاثيرات دارو را دارد؟

12- احساس كودك در مورد استفاده از دارو درماني و انتخابهاي درماني ديگر چگونه است؟ لازم است كه درباره استعمال داروهاي فوق با كودكان بزرگتر و نوجوان صحبت شود و منطق استفاده از ان را به قدر كافي روشن كرد.

در مواردي كه كودك نگرش منفي نسبت به استعمال دارو دارد ممكن است در قبال مصرف دارو كارشكنيهايي انجام دهد( مثال فروندادن قرصها) .

تعميم درمان

درميان مداخلات موجود در درمان ‏ADHD‏ دارودرماني طولاني ترين اثرات را در موقعيتهاي مختلف ايجاد ميكند.

با قبول اين فرض كه با گذشت زمان سازگاريهايي با مقادير مصرف خفيف به وجود مي آيد دارو درماني نوعا تا زماني كه كودك به آن نياز دارد ( مثلا چندين سال ) موثر و مفيد خواهد بود .

همان طور كه انتظار مي رود اثرات دارو به دوره فعال دارو يعني 3 تا 7 ساعت ( با توجه به ماده موثر آن ) بستگي دارد.

رفتار هايي كه بعد از زمان تاثير دارو ظاهر مي شوند ممكن است بهبود نيابند و در حقيقت ممكن است به علت محو شدن يا از بين رفتن اثر دارو بدتر شوند. كنترل رفتاري ناشي از تاثير دارو را مي توان در خانه , مدرسه و ساير مكانهاي عمومي مشاهده كرد.

ادامه دارد...


  علف هزار برگ بومادران 

گياه بومادران ، نامي بر گفته از اعماق تاريخ و قابل كاربرد در بسياري از بيماري هاست. به گزارش ايرنا بومادران گياهي است از تيره گل‌ستاره‌اي‌ها (كاسنيان) از خانواده بومادران‌ها (Achillea). بخش مورد استفاده آن سرشاخه‌هاي گلدار گياه و عصاره روغني حاصل از گل است. نام لاتين اين گياه برگرفته از نام آشيل، قهرمان افسانه‌اي يونان است و گفته مي‌شود در دوران نبردهاي تروآ (حدود 1200 سال قبل از ميلاد) از بومادران براي درمان زخم و جلوگيري از خونريزي و عفونت استفاده مي‌شد. اين گياه در دوره ساكسون‌ها براي دفع چشم بد به كار مي ‌رفت و نيز در مراسم سحر و جادو هم از آن استفاده مي‌شد.نام مرسوم آن يعني ' خون دماغ' كاربرد سنتي بند آورنده خونريزي آن را بيان مي‌كند.

ويژگي‌هاي گياه‌شناسي

گياهي است پايا، به ارتفاع 20 تا 90 سانتيمتر و حتي بيشتر كه برگ‌هايي بدون دمبرگ، دراز و پوشيده از كرك دارد كه داراي بريدگي‌هاي زياد و باريكي است. گل‌هاي سفيد رنگ آن در قسمت انتهايي ساقه قرار گرفته‌اند ، همه قسمت‌هاي گياه داراي بوي نافذ و تلخ مزه ‌است. بومادران گونه millefolium داراي گل‌هاي سفيد رنگ است ولي گونه santolina از نظر اندازه، گياهي كوچك تر و داراي گل‌هايي به رنگ زرد با بويي معطر و نافذ است. گرد بومادران به رنگ سبز روشن با بوي معطر و مخصوص و طعم تلخ بوده و در زير ميكروسكوپ شامل قسمت‌ها و تارهاي غيرترشحي كه اختصاصي است. بخشي از فيبرهاي ساقه، بخشي از گلبرگ با پارانشيم كنگره‌اي، بخشي از ميله پرچم و دانه گرده به شكل كروي و خاردار است.

محل رويش و زمان جمع آوري

بومادران علف هرز مزارع است و به صورت خودرو در دشت‌ها و كنار جاده‌ها و نواحي كوهستاني اروپا و در مناطقي از شمال ايران و ارتفاعات البرز مي‌رويد. زمان گلدهي گياه از اواخر ارديبهشت تا پايان تيرماه و بهترين زمان برداشت نيمه اول تيرماه است، بومادران در گويش شمال خراسان و آذربايجان' ساريگل ' نام دارد.

فرآورده‌ها

فرآورده هاي‌ موجود از اين گياه به صورت كپسول، عصاره، پودر، چاي، تنتور، لوسيون، baths دارويي موجود در بازار، يكي از اجزاي متشكله پودر شيرينوش و از اجزاي دهانشويه پرسيكا است.

خواص درماني

درمان مشكلات سيستم تنفسي، ضد حساسيت، قابض مخاط ، ضد احتقان، خلط آور، ضد التهاب و ضد اسپاسم، مرطوب كننده پوست، پاك كننده آرايشي، ضد شوره سر، محرك رشد مو، التيام دهنده موضعي و كاربرد در ساخت شامپوها. برگ: محرك انعقاد خون، التيام دهنده زخم و جراحات ، جويدن برگ تازه آن براي دندان درد توصيه مي‌شود. همچنين درمان مشكلات سيستم گوارشي ، آرام بخش دردهاي معدي ، محرك گوارشي، مقوي معده، ضد نفخ، ملين، صفرا آور، برطرف كننده بي اشتهايي ، رفع كننده بواسير، درمان مشكلات سيستم ادراري - تناسلي ،‌ ضد عفوني كننده مجاري ادراري، ادرار آور، قاعده آور، منظم كننده قاعدگي ، كاهش دهنده خونروي ماهيانه و كاهش درد، درمان مشكلات سيستم قلبي - عروقي ، محرك گردش خون، شل كننده عروق محيطي، كاهنده پر فشاري خون، ضد ترومبوز مغزي و شرياني، تقويت كننده رگ‌ هاي واريسي، معرق و تب بر، ضد ويروس، ضد باكتري، ضد كرم، پشه كش، حشره كش ، شستشو دهنده و ضد عفوني كننده، درمان اگزما و ساير مشكلات پوستي، ضد درد و مسكن از ديگر خواص اين گياه است.

تركيب با گياهان دارويي ديگر

بذر كرفس: افزايش دفع اسيد اوريك و درمان نقرس

آقطي و نعناع: مفيد براي سرماخوردگي و آنفولانزا

زيژفول يا بداغ برفي: درمان فشار خون بالا

افشره، دم اسب و بارهنگ نيزه‌اي: درمان شكنندگي مويرگ‌ها

سپرك و دم شير : درمان PMS و قاعدگي دردناك

طريقه و مقدار مصرف

4-2 گرم از سرشاخه‌هاي گلدار را با حدود يك ليوان آب به مدت 10 دقيقه جوشانده و صاف كرده و پس از سرد شدن، يك تا سه بار در روز ميل شود (با نبات يا عسل).

عوارض جانبي

بومادران جزو گياهان با حداقل عوارض جانبي است و در دوز مصرفي سر شاخه‌هاي گلدار به صورت دم كرده، عوارض جانبي آن نادر است.ولي با اين حال عوارضي همچون خواب آلودگي ، سداسيون، تهوع ، استفراغ ، بي اشتهايي ، حساسيت به نور (مصرف دراز مدت)، درماتيت تماسي (به احتمال قوي در اثر گوايانوليد پراكسيدها از جمله آلفا- پروكسي آشي فوليد) را به آن نسبت داده اند.

موارد احتياط و منع مصرف

حاملگي (محرك انقباض رحم است)، شيردهي، كودكان زير دو سال، حساسيت به بومادران و ساير اعضاي خانواده Compositae از مصرف اين دارو در ناحيه اطراف و داخل چشم خودداري شود.


 خبرها از عالم علم 

مراقبت از كودك در فصل آنفلوآنزا

متخصصان مركز پزشكي بيمارستان اطفال سينسيناتي در آمريكا، چند نكته و راه كار موثر را براي حفاظت از كودكان در فصل آنفلوآنزا و سرماخوردگي پيشنهاد كرده‌اند. به گزارش ايسنا، آنفلوآنزا عبارت از عفونت مخاط بيني، گلو و ريه‌ها است كه در اثر فعاليت انواع مختلفي از نسخه‌هاي ويروس آنفلوآنزا بروز مي‌كند. هرچند اين بيماري معمولا علائم خفيفي دارد اما در برخي موارد مي‌تواند به قدري شدت پيدا كند كه كار به بيمارستان و حتي مرگ بيمار بكشد. اين بيماري در فصل زمستان و اوائل بهار شايعتر مي‌شود. به گزارش روزنامه تلگراف، كارشناسان بيمارستان‌ اطفال سينسيناتي و آكادمي پزشكان اطفال در آمريكا مي‌گويند در عين حال كه بهترين روش براي مقابله با اين بيماري واكسيناسيون است اما مي‌توان با رعايت كردن نكات زير از انتشار اين ويروس به شدت واگيردار تا حد زيادي جلوگيري كرد و از كودكان خود در برابر اين بيماري بيشتر محافظت نمود. اين متخصصان توصيه مي‌كنند عادت كنيد كه حتما داخل دستمال عطسه و سرفه كنيد و اگر زمان دسترسي به دستمال نداريد با بازو روي بيني و دهان خود را هنگام عطسه و يا سرفه بپوشانيد و اين روش را به كودك خود نيز بياموزيد. اگر زياد عطسه يا سرفه مي‌كنيد از ماسك استفاده كنيد. اما در موارد كمتر حتما از دستمال استفاده كنيد و پس از هر بار مصرف دستمال را دور بياندازيد. اگر شما يا كودكتان بيمار هستيد در هر حال از بوسيدن فرزندتان خودداري كنيد. مطمئن شويد كه تمام افراد خانواده و اطرافيانتان قبل و پس از تماس با فرد مبتلا به آنفلوآنزا دستهايشان را خوب بشويند. هر فردي بايد دستهاي خود را حداق 15 ثانيه با آب گرم و صابون بشويد. همچنين مي‌توان از پاك كننده‌هاي بدون آب استفاده كرد. اجازه ندهيد كودكتان فنجان، قاشق، چنگال، حوله و يا مسواك خود را با كسي تعويض كند. ظروف خانه را با آب داغ و مايع شوينده يا داخل ماشين ظرف شويي خوب تمييز كرده وآبكشي كنيد. حوله‌ها را زود به زود تعويض كرده و آنها را در آب داغ بشوييد. تمام سطوح از جمله اسباب بازيها را با صابون و آب داغ بشوييد. كودكان را از تماس با دود سيگار دور نگه داريد چون تماس با دود سيگار خطر ابتلا به بيماريهاي تنفسي را در كودك تشديد مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه