جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/07 - روزنامه سراسري صبح ايران ( پنجشنبه) نسخه شماره 3799


سرمقاله


بررسي آلودگي هواي تهران در کميسيون اصل 90


لاوروف: با تحريم‌هاي يكجانبه عليه ايران مخالفيم


اوباما : روي ايران و کره شمالي تمرکز مي‌کنيم


هدايتخواه: حد و حدود اعتمادسازي مشخص شود


انتقاد از افزايش حجم گازي که بي‌تدبير سوزانده مي‌شود


تلاش ترکيه براي ادامه مذاکرات ايران و1+ 5


تل آويو: تحريم‌ها عليه تهران بي‌تاثير است


صدور حکم جلب بين المللي بن علي


ميز خبر

فلاحت پيشه:
بي‌نتيجه گذاشتن مذاکرات، سياست جديد1+5 است


اجراي طرح جامع پدافند هوايي كشور در قالب برنامه 5 ساله


مردم مي‌خواهند وزير راه استيضاح شود


كشورهاي 1+5صادق نيستند


تاکيد كويت بر رايزني اعراب با ايران


مصباحي‌مقدم:هرگونه تضعيف قوا به صلاح نظام نيست


كوتاه از سياست


 سرمقاله 

تداوم قاچاق كالا و علل تشديد آن

اگر بخواهيم به مساله اي که همواره اقتصاد کشور ماو هر کشور ديگري را مورد خسارت و لطمات قرار داده است و مي‌دهد اشاره کنيم بايد به مساله قاچاق تداوم و يا افزايش آن اشاره کرد در اين راستا اين مساله در کشور هايي نظير کشور ما مشهود تر و علني تر است گستره پيامد هاي آن نيز مورد تو جه ترو بيشتر بوده است . در اين بين اگر بخواهيم به پديده قاچاق بنگريم بايد گفت که در عمل هر محموله و كالايي كه از كانال غير رسمي بدون در نظر گرفتن منافع دولت وارد كشوري مي‌شود و سود و عوارض گمركي آن پرداخت نشود و تعرفه‌هاي آن رعايت نشود به آن قاچاق مي‌گويند. در اين ميان و جود كالاهاي قاچاق شده به داخل كشور در سال‌هاي اخير حداقل به 19 ميليارد دلار در سال رسيده است که خود شايان توجهي دو چندان است از اين رو تداوم اين روند با توجه به پيامدهاي ان بر روي اقتصاد کشور نه تنها در کوتاه مدت بلکه در بلند مدت نيز ويرانگر است و عملا هر روز که از عدم مقابله جدي با ان دور ميشويم خسار تهاي ميلياردي ان نصيب کشور و جامعه مي گردد . در واقع پديده قاچاق علل گوناگوني داشته و دارد و يك عامل از انها ميزان تعرفه است. گذشته از آن بوروكراسي‌ چند لايه و مشکل زا كه در كشور ما وجود دارد و در قاچاق كالا موثر است. يكي ديگراز مشكلات قاچاق كالا دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هايي است كه گاه بدون در نظر گرفتن کار دقيق علمي و کارشناسي صادر مي‌شود و خود نيز با مساله عدم پايداري مواجه است. علاوه بر ان نيز ميزان تاثير پايين بودن نرخ ارز در افزايش حجم واردات کالاهاي قاچاق به کشورو منفعت طلبي و.. نيز در اين راستا مورد توجه است. آنچه مشخص است پديده قاچاق واقعيتي گريز ناپذير براي کشور ماست واقعيتي که پيامد هاي چند گانه ان همواره ادامه داشته است به طور مثال اگر به رابطه پديده قاچاق با بحران بيکاري در کشور بنگريم بايد گفت که به ازاي هريک ميليارد دلار قاچاق کالا 100 هزار فرصت شغلي در کشور از بين خواهد رفت اين يعني وقتي حدود 20 ميليارد دلار قاچاق به داخل كشور ما صورت ميگيرد 20 ميليارد دلار پول از ايران بيرون مي‌رودو حدود 2 ميليون فرصت شغلي هم از بين مي‌رود و دو ميليون فرصت شغلي هم خود بخش زيادي از درصد بيكاري ايران است .در واقع بايد گفت که با توجه به آمار ها ي موجود و تاثيرات قاچاق در کشور رقم قاچاقي كه ما امروزه در كشور داريم نگران‌كننده است و بايد به دنبال چاره انديشي اساسي براي حل اين مشکل برويم در اين حال تا چه زماني ما بايد شاهد تداوم اين روند در کشور و ناتواني بخش هاي گوناگون براي مقابله با اين امر در کشور باشيم در حالي که به طور مثال پيامد هايي ناشي از آن همانند بحران بيکاري در ميان نسل جوان بطور گسترده اي و جود دارد ؟

علي رمضاني


 بررسي آلودگي هواي تهران در کميسيون اصل 90 

گروه سياسي: کميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي ديروز دلايل آلودگي هواي تهران را با حضور مسئولان مربوطه و کارشناسان محيط زيست بررسي کرد. به گزارش خانه ملت، جلسه کميسيون اصل 90 به منظور بررسي عوامل اثرگذار بر آلودگي‌هاي تهران ديروز با حضور تعدادي از اعضاي مجمع نمايندگان استان تهران، قائم مقام سازمان محيط زيست، مدير کل حفاظت محيط زيست استان تهران، نماينده شهرداري تهران و جمعي از کار‌شناسان و متخصصان محيط زيست در محل اين کميسيون برگزار شد. در ابتداي اين جلسه، "حسين فدايي" نايب رييس کميسيون اصل 90، گفت: در کميسيون اصل 90 گزارش مبسوطي پيرامون مشکلات زيست محيطي کلانشهر تهران با تاکيد بر آلودگي هواي اين شهر وجود دارد. نماينده تهران، افزود: کميسيون تاکنون جلسات و پيگيري‌هاي زيادي را به منظور بررسي دلايل مشکلات و معضلات زيست محيطي تهران انجام داده است و نتيجه اين پيگيري‌ها از دستگاه‌هاي نظارتي و اجرايي و بررسي‌هاي مربوط به خلع‌هاي قانوني منجر به تهيه گزارش جديدي شده است که پس از طي مراحل نهايي در صحن علني قرائت خواهد شد. بعد از سخنان فدايي، "تقوي" کار‌شناس و متخصص مسائل محيط زيست توضيحاتي را در خصوص طرح جامع مديريت کيفيت هوا در شهرهاي بزرگ کشور ارائه داد.


 لاوروف: با تحريم‌هاي يكجانبه عليه ايران مخالفيم 

گروه سياسي:
وزير امور خارجه روسيه از تحريم‌هاي يكجانبه عليه ايران انتقاد كرد. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري ايتارتاس، سرگئي لاوروف، گفت: تحريم‌ها عليه ايران در حال اعمال شدن است، برخي كشورها برنامه‌اي براي تحريم‌هاي سخت‌تر دارند. وي تاكيد كرد: ما با تحريم‌هاي يكجانبه مخالفيم. همچنين خبرگزاري نووستي به نقل از سرگئي لاوروف كه پس از مذاكرات دو روزه‌ استانبول ميان ايران و 1+5 صحبت مي‌كرد، گزارش داد: مسكو مي‌خواهد شاهد تداوم گفت‌و‌گو ميان تهران و ميانجي‌گران بين‌المللي درباره مساله‌ هسته‌اي ايران باشد.

وزير امور خارجه‌ روسيه روز سه‌شنبه به خبرنگاران در مسكو گفت: "نتيجه‌ اصلي گفت‌و‌گوهاي استانبول اين است كه ما همگي متوجه شديم كه ضروري است گام به گام و از يك مرحله به مرحله‌ ديگر برويم." وي ادامه داد: ايران بايد به درخواست‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و شوراي امنيت سازمان ملل پايبند باشد و در عين حال چشم‌اندازهايي را كه در صورت همكاري اين كشور با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي باز خواهند شد را تشخيص دهد. لاوروف با ذكر اين كه "ما براي ادامه يافتن اين گفت‌و‌گو كار خواهيم كرد" افزود: مساله‌ ايران فقط از طريق توافقات سياسي مي‌تواند حل شود.

بنا بر گزارش خبرگزاري نووستي، وزير امور خارجه روسيه همچنين اظهار کرد: در مورد ديدار نمايندگان گروه "1+5" با سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران که اخيرا در استانبول برگزار شد بايد گفت که همه شرکت کنندگان اين ديدار نتايج آن را برابر شکست نمي دانند. پيرامون کليه مسائلي که به اعتقاد ما بايد ماهيت مذاکرات آتي را تعيين کنند گفت‌وگويي بسيار جدي، کاملا مشخص و صريحي رد و بدل شد که البته لزوم روشن شدن کليه مسائل مربوط به برنامه هسته‌اي ايران محور توجه روسيه و ديگر اعضاي
گروه بود.

در همين حال وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد: مسکو خواستار آن است که "مذاکرات موضوعات ديگري که مورد توجه ايران است را نيز در برگيرد". به گفته وزير امور خارجه روسيه تاريخ ديدار جديد ميان نمايندگان گروه "1+5" و ايران هنوز تعيين نشده است.


 اوباما : روي ايران و کره شمالي تمرکز مي‌کنيم 

گروه سياسي:
رئيس جمهور آمريکا در نخستين سخنراني خود در سال 2011 اعلام کرد؛ واشنگتن در سال جديد بر موضوع ايران و کره شمالي تمرکز مي کند و کمتر به مسئله خاورميانه توجه خواهد نمود. به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري رويترز، "باراک اوباما" که اولين سخنراني عمومي خود را در سال 2011 انجام مي داد در تشريح سياست خارجي آمريکا براي سال جاري ميلادي، گفت: آمريکا در مواردي چون ترميم روابط خود با روسيه، افزايش همکاري با هند و افزايش تلاش براي کنترل گسترش سلاح هاي هسته اي اقدام خواهد کرد.رئيس جمهور آمريکا در ادامه گفت: در مورد موضوع صلح خاورميانه نيز بايد گفت هر چند در سال جاري تمرکز کمتري بر روي آن خواهيم داشت اما اين به آن معنا نيست که ديگر متعهد به صلح خاورميانه نيستيم. وي در ادامه با اشاره به تحولات تونس نيز گفت: آمريکا در کنار مردم تونس خواهد بود و از خواست آنها حمايت مي کند.اوباما در مورد عراق نيز وعده خود را تکرار کرد و گفت: آمريکا همچنان تحولات اين کشور را دنبال مي کند و در مورد افغانستان نيز با فرا رسيدن ماه جولاي خروج نظاميان آمريکايي از اين کشور آغاز مي شود. اوباما خطاب به القاعده نيز گفت: مطمئن باشيد که ما شما را شکست مي دهيم.رئيس جمهور آمريکا در ادامه با اشاره به ادعاي اين کشور مبني بر جلوگيري از افزايش سلاح هاي هسته اي در جهان گفت: ما همچنان به ايستادگي در برابر برنامه هسته اي ايران و فعاليت هاي کره شمالي ادامه خواهيم داد.


 هدايتخواه: حد و حدود اعتمادسازي مشخص شود 

گروه سياسي
: عضو كميسيون فرهنگي مجلس با اشاره به مذاكرات اخير ايران و كشورهاي 1+5 "اعتمادسازي" از ديدگاه غربي‌ها را واژه مبهمي دانست و گفت: هيچ كشوري به اندازه ايران در زمينه انرژي هسته اي با غرب همراهي نكرده و در فعاليت‌هاي هسته اي خود شفاف نبوده است.ستار هدايت خواه در گفت و گو با ايرنا، افزود: اعتماد سازي از ديد گروه 1+5 يعني تعطيلي كامل طرح هاي صلح آميز هسته اي و دست برداشتن از حقوق حقه ملت و اين موضوعي است كه مردم ايران از آن كوتاه نخواهد آمد. وي اعتمادسازي در تعريف غرب را برآورده شدن خواسته هاي آنان توصيف كرد و گفت: مباني و معيارهاي قانوني و مصالح و منافع ملت‌ها به هيچ وجه براي غربي‌ها مهم نيست. نماينده بويراحمد و دنا "اعتمادسازي" را صرفا بهانه و تعبير مبهمي دانست كه غربيها بكار مي برند و افزود: هنگامي‌كه غربي‌ها در عرصه گفت و گو و مذاكره منطقي حرفي براي گفتن ندارند مباحث مبهمي همچون "اعتماد سازي" را مطرح مي كنند تا به نوعي به فرافكني پرداخته و بر شكست خود در مذاكرات و گفت و گوهاي منطقي سرپوش بگذارند. اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس با تاكيد بر اينكه بايد حد و حدود اعتمادسازي مشخص شود، با طرح اين سوال كه جمهوري اسلامي ايران كجا براي اعتماد سازي كم گذاشته است، گفت: قاعدتا غرب هيچ مبنايي در اين زمينه ندارند. اين نماينده مجلس در ادامه با تاكيد بر منطق روشن ايران در مذاكرات، گفت: پايبندي به قواعد بين المللي و رعايت حقوق همه ملتها از جمله ملت ايران در دستور كار تيم مذاكره كننده كشورمان بوده است و لذا ايران هميشه بر اين اساس در مذاكرات حضور مي يابد.


 انتقاد از افزايش حجم گازي که بي‌تدبير سوزانده مي‌شود 

رئيس کميسيون انرژي مجلس از افزايش حجم گازهاي در حال سوختن انتقاد کرد و گفت: حتي اگر هر متر مکعب گاز يک سنت فروخته شود به نفع ماست تا اينکه سالانه بر حجم گازهاي درحال سوختن افزوده شود و استفاده بهينه از آن نشود. حميدرضا کاتوزيان در گفتگو با مهر، خاطرنشان کرد: يکي از بحث هايي که ما در کميسيون انرژي مجلس دنبال مي کنيم بحث سوزاندن گازي است که بدون تدبير انجام مي شود.وي ادامه داد: سال گذشته مصوب شده بود که سوزاندن گازها بايد متوقف شود و بايد از اين ميزان گاز استفاده بهينه شود اما متاسفانه هم اکنون حجم گازي که روزانه مي سوزانيم بالاي 50 ميليون متر مکعب است در حالي که سال گذشته اين ميزان 45 ميليون متر مکعب بود. رئيس کميسيون انرژي مجلس، تصريح کرد: سوزاندن گاز هم آثار منفي زيست محيطي و هم آثار اقتصادي دارد و وزارت نفت موظف است اين موضوع را کنترل کند.کاتوزيان گفت: حتي اگر هر متر مکعب گاز به يک سنت بفروش برسد باز هم به نفع کشور است. وي ادامه داد: چند عضو کميسيون انرژي مجلس پيگير موضوع مذکور شده اند تا مشخص شود چرا وزارت نفت نسبت به اين موضوع تدبير خاصي که در راستاي منافع کشور باشد ندارد.


 تلاش ترکيه براي ادامه مذاکرات ايران و1+ 5  

گروه سياسي:
رييس جمهوري تركيه پس از آنکه مذاکرات استانبول ميان ايران و گروه 1+5 به نتيجه مشخص نرسيد، اعلام کرد: دولت تركيه براي ادامه مذاكرات ميان ايران و گروه 1+5 تلاش مي‌كند. به گزارش ايرنا، عبدالله گل اين مطلب را در گفتگو با خبرنگاراني كه وي را در سفر به استراسبورگ همراهي مي‌كردند، عنوان كرد. وي با اشاره به اهميت نشست اخير ايران و 1+5 در استانبول اضافه كرد: نفس برگزاري اين عمل خود موفقيتي بزرگ است. رييس جمهور تركيه با انتقاد از تحليل برخي رسانه ها در مورد بي نتيجه بودن مذاكرات اخير ميان ايران و گروه 1+5 در استانبول، گفت: هدف اين گونه تحليل‌ها بي اهميت نشان دادن تلاش هاي انجام شده براي برگزاري اين نشست بوده است. وي تاكيد كرد: تركيه براي ادامه اين مذاكرات و دستيابي به نتيجه تلاش خواهد كرد.

همزمان با اظهارات رئيس جمهور ترکيه، وزارت امور خارجه تركيه با صدور بيانيه‌اي با اشاره به مذاکرات ايران و گروه 1+5 در شهر بندري استانبول، اعلام کرد: طرفين در راستاي يافتن زمينه مشترك همكاري در موضوعات هسته‌اي تماس‌هايي انجام داده و بدين وسيله انتظارات خود را به طور متقابل بيان كرده‌اند. اين بيانيه مي‌افزايد: در اثناي مذاكرات براي نخستين بار كشورهاي گروه وين (آمريكا، روسيه، فرانسه) با ايران نشستي جداگانه نيز برگزار كردند. كشورمان (تركيه) طي مذاكرات مذكور در راستاي تقاضاهاي موجود با طرفين مذاكره تماس‌هايي برقرار و توصيه‌هاي سازنده لازم را ارائه كرده است، طبيعتاً در اين روند؛ اصل، حصول توافق بين طرفين است. در بيانيه وزارت خارجه تركيه آمده است: از اين كه طرفين به منظور حل مسائل بر اساس نتايج مذاكرات، راه مذاكره در دوره آتي را باز گذاشته‌اند استقبال مي‌كنيم و انتظار داريم پيشنهادات ارائه شده در استانبول را به دقت مورد ارزيابي قرار دهند. كشورمان بعد از اين نيز همانند گذشته تلاش‌هاي خود را در راستاي پيشرفت اين روند و حل مسالمت‌آميز موضوع ادامه خواهد داد. در اين بيانيه همچنين از كاترين اشتون نماينده روابط خارجي و سياست‌هاي امنيتي اتحاديه اروپا و معاون كميسيون اروپا و نمايندگان 1+5 و سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان به دليل موضع دور انديشانه‌اي كه در مذاكرات استانبول اتخاذ كردند و همچنين همكاري كه با تركيه داشته‌اند، قدرداني و آرزوي موفقيت در تلاش‌هاي آتي شده است.

تاکيد روسيه وچين برادامه مذاکرات1+5 با ايران

همزمان با ارزيابي مثبت مقامات ترک از مذاکرات استانبول، مقام‌هاي چين و روسيه نيز با مثبت ارزيابي كردن گفت‌وگوهاي استانبول، ادامه مذاكره گروه 1+5 با ايران را خواستار شدند. به گزارش ايلنا به نقل از شبکه خبري دويچه‌وله آلمان، «هونگ لي»، سخنگوي وزارت خارجه‌ چين اعلام کرد: مسئله هسته‌اي ايران فقط از راه مذاکره حل خواهد شد و از طرفين خواست تا مذاکراتي را که 21 و 22 ژانويه در استانبول برگزار شد، ادامه دهند. «سرگئي لاوروف»، وزير خارجه‌ روسيه نيز از اعضاي گروه 1+5 خواست تا گفت‌وگو با ايران را ادامه دهند. لاوروف گفت: مذاکرات استانبول بسيار جدي و مشخص بود و مي‌تواند اساس گفت‌وگوهاي آينده باشد. وي تاکيد کرد: برخي شرکت‌کنندگان در نشست استانبول از نتايج آن راضي بوده‌اند. پنج عضو دايم شوراي امنيت(آمريکا، فرانسه، روسيه، چين و انگليس) به علاوه آلمان ، موسوم به گروه 1+5 اول و دوم بهمن ماه در شهر استانبول ترکيه با هياتي از جمهوري اسلامي ايران گفت وگو کردند.


 تل آويو: تحريم‌ها عليه تهران بي‌تاثير است  

گروه سياسي: رئيس جديد سازمان جاسوسي نظامي رژيم صهيونيستي ضمن طرح ادعاهايي عليه ايران، اعلام کرد: تحريم‌ها، برنامه هسته اي ايران را متوقف نکرده است. به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري رويترز، ژنرال "افيف کوخافي" همچنين مدعي شد، ايران مي تواند در مدت دو سال به توانايي ساخت بمب اتمي دست يابد. پيش از اين مقامات آمريکايي مدت زمان طولاني تري را براي اين موضوع اعلام کرده بودند."مئير داگان" رئيس وقت موساد نيز چندي پيش اعلام کرده بود، ايران تا سال 2015 به بمب اتمي دست پيدا نمي کند.سخنگوي کوخافي گفت: وي در نخستين سخنراني در کميته دفاع پارلمان اسرائيل (کنيست) اعلام کرد: تحريم ها عليه اقتصاد ايران تاثير گذار بوده ولي تاثيري بر برنامه هسته اي اين کشور نداشته است.کوخافي ادامه داد: مسئله اين نيست که ايران چه زماني به بمب اتمي دست پيدا مي‌کند بلکه مسئله اين است که سران ايران چه زماني تصميم مي‌گيرند غني‌سازي اورانيوم را افزايش دهند. وي افزود: با استناد به زيرساخت ايران و تجربه‌هاي فني ايراني‌ها و اورانيومي که در اختيار دارند؛ پس از آنکه تصميم به ساخت بمب اتم بگيرند يک تا دو سال طول مي‌کشد.کوخافي تصريح کرد: اولين بمب هسته‌اي توليدي ايران اگر ساخته شود؛ ابتدائي خواهد بود. وي ادامه داد: ايران به توليد بمب اتمي اقدام نکرده است. ايران هم اکنون براي توليد بمب اتمي اقدام نمي‌کند اما اگر تصميم به چنين کاري بگيرد مي تواند آن را در يک يا دو سال آينده بسازد. او گفت: احتمال اينکه ايران به طور فوري و يکباره به غني سازي 90 درصدي دست بزند، بسيار اندک است زيرا اين موضوع باعث تشديد تحريم هاي اقتصادي يا اقدام نظامي عليه تهران مي شود. ايران هم اکنون به غني سازي 20 درصدي براي تهيه سوخت تاسيسات داراي کاربرد غيرنظامي اقدام مي کند.يکي از حاضران در نشست سخنراني رئيس جديد سازمان جاسوسي نظامي رژيم صهيونيستي نيز به نقل از وي، مدعي شد: همچنان در مقابل ايران چند سال براي توسعه برنامه هسته اي اش وجود دارد تا کلاهک جنگي – هسته اي را بسازد که بتوان آن را بر موشک هاي با برد بلند نصب کند.


 صدور حکم جلب بين المللي بن علي  

حکم جلب بين المللي زين العابدين بن علي، ديکتاتور سابق تونس، صادر شد. به گزارش واحد مرکزي خبر به نقل از شبکه تلويزيوني فرانس24، وزير دادگستري تونس ديروز، اعلام کرد: دستگاه قضايي تونس عليه زين العابدين بن علي رئيس جمهوري مخلوع تونس که به همراه همسرش ليلا طرابلسي همسرش به عربستان سعودي پناهنده شده حکم بازداشت بين‌المللي صادر کرده است. وي درپي اعتراضات شديد مردمي پس از 24 سال تصميم به کناره گيري از قدرت گرفت و به عربستان گريخت.هم اکنون "محمد الغنوشي" طبق ماده 56 قانون اساسي تونس تا زمان برگزاري انتخابات زودهنگام رئيس جمهور موقت اين کشور است.


 ميز خبر 

سرنخ‌هاي جديد از ترور دانشمندان هسته‌اي ايران

گروه سياسي:
وزير اطلاعات از شناسايي سرنخ هاي جديد دخالت و حمايت‌هاي موساد و سيا از برخي افراد فريب خورده در ترور شهيد عليمحمدي خبر داد. به گزارش واحد مرکزي خبر ، حيدر مصلحي در حاشيه مراسم گراميداشت بيست و نهمين سالگرد واقعه ششم بهمن سال 60 آمل، گفت: در پيگيري هاي سربازان گمنام امام زمان ( عج ) همه ترفندهايي که اين عوامل براي ترور دانشمندان هسته اي به کار مي بردند شناسايي شدند و به زودي اطلاعات خوبي را در اين خصوص به مردم خواهيم داد. وزير اطلاعات افزود: متاسفانه سازمان هاي جاسوسي موساد و سي آي اي با سوء استفاده از برخي افراد فريب خورده داخلي و حمايت همه جانبه از آنان اقدامات شومشان را در کشورمان اجرايي مي کردند. مصلحي همچنين به فعاليت هاي گروهک تروريستي ريگي اشاره کرد وگفت: سازمان‌هاي جاسوسي موساد، سيا و سازمان اطلاعات انگليس از گروهک تروريستي ريگي حمايت مي کنند و اين مجموعه ها مجموعه هايي نيستند که از عمليات خرابکارانه شان دست بردارند. وي با تاکيد بر اينکه خوشبختانه اکنون تمام حرکت هاي تروريستي منافقان تحت اشرافيت کامل نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي کشورمان قرار دارد، موفقيت‌هاي دستگاه اطلاعاتي را در سايه همراهي مردم دانست و گفت: مردم با اطلاع رساني، تماس‌ها و همراهي‌شان سرنخ‌هاي خوبي از عمليات‌هاي تروريستي و ساير اقدامات خرابکارانه استکبار به ما دادند که باعث موفقيت‌هايي شد.

ابراهيمي:درصلاحيت صالحي ترديدي نداريم

گروه سياسي: نايب رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، علي اكبر صالحي را چهره‌اي مناسب براي وزارت امور خارجه ارزيابي كرد. حسين ابراهيمي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به معرفي وزير پيشنهادي امور خارجه به مجلس، گفت: يكي از شاخص‌هايي كه وزير خارجه بايد داشته باشد تجربه است، وزير خارجه بايد با تجربه‌ كافي بتواند سياست خارجي را درك و تجزيه و تحليل كرده و مطابق سياست‌هاي كلي نظام عمل كند كه خوشبختانه آقاي صالحي در اين زمينه تجربيات خوبي دارد. وي با اشاره به سوابق كاري صالحي در زمان مسووليت سازمان انرژي هسته‌اي و نيز رياست دانشگاه شريف و معاونت آموزش عالي، خاطرنشان كرد: گذشته نشان مي‌دهد كه دكتر صالحي هرجا بوده موفقيت‌هاي خوبي كسب كرده است. به گفته‌ ابراهيمي، وزير پيشنهادي امور خارجه به لحاظ علمي نيز در جايگاه مناسبي قرار دارد و از ميزان تحصيلات خوب و تخصص بالايي برخوردار است. اين نماينده‌ اصولگراي مجلس، افزود: صالحي به زبان‌هاي انگليسي، عربي، فرانسه و آلماني تسلط دارد و به برخي زبان‌هاي زنده‌ دنيا نيز صحبت مي‌كند، لذا مي‌تواند در محاورات دست بالا را داشته باشد. ابراهيمي با بيان اين‌كه درصلاحيت و سلامت صالحي ترديدي نداريم، به ويژگي ولايت‌مدار و متدين بودن او اشاره كرد و گفت: تا جايي كه من بررسي كرده‌ام، صالحي در وزارت خارجه نيز مورد قبول تعدادي از معاونان و مديران كل اين وزارتخانه است.

سبحاني‌نيا: مجلس به نامه ‌رئيس جمهور ‌پاسخ مي‌دهد

گروه سياسي: عضو هيات رئيسه مجلس اعلام کرد؛ مجلس حتماً به نامه اخير رئيس جمهور به نمايندگان پاسخي حقوقي، مستند و مستدل خواهد داد. حسين سبحاني‌نيا در گفت‌و‌گو با فارس، در خصوص نامه رئيس جمهور به نمايندگان مبني بر انتقاد از رفتار مجمع تشخصيص مصلحت نظام، گفت: مجلس حتماً به اين نامه پاسخي حقوقي، مستند و مستدل خواهد داد. وي افزود: البته نمايندگان ملت نيز در مصاحبه‌هاي خود با رسانه‌ها، بخشي از نظرات خود را در اين‌باره مطرح كرده‌اند.

اميدوار رضايي:به منشوراصولگرايي نگاه تنگ‌نظرانه نشود

گروه سياسي:
يك عضو هيات رييسه مجلس با تاكيد به اينكه نبايد به منشور اصولگرايي تنگ‌نظرانه و انحصارطلبانه نگاه شود، گفت: در اين‌صورت اين منشور تمام طيف‌هاي اصولگرايي را در برخواهد گرفت. اميدوار رضايي در گفت‌وگو با ايسنا، در ارزيابي از تدوين منشور اصولگرايي توسط جامعتين و ميزان قابليت اجرايي شدن آن، گفت: طبيعي است اختلافاتي كه در چند سال اخير بين دوستان اصولگرا وجود داشته و نقطه نظرات و برداشت‌هاي مختلفي كه بعضا از اسلام و اصولگرايي در تئوري و عمل بين اين جريان وجود دارد و خود را در اين چند سال بروز داده است و همچنين شرايط داخلي و خارجي و بين‌المللي، ضرورت تدوين اين منشور را دوچندان كرد. رضايي با اعتقاد به اينكه اين منشور بايد زودتر از اين‌ها تدوين مي‌شد، تصريح كرد: هر چند دير هنگام اين كار صورت گرفت اما دوستان بالاخره اين كار را انجام دادند كه بايد آن را مثبت تلقي كرد. اين عضو هيات‌رييسه مجلس با تاكيد بر اين كه اين منشور بايد تمام طيف‌هاي اصولگرايي را در بر‌گيرد، گفت:‌ اين منشور بايد درست فهميده شود و بدون تنگ‌نظري و انحصارخواهي و گروه‌گرايي مورد برداشت قرار گيرد.

باهنر: دلايل دولت براي تاخير در ارائه بودجه مقبول نيست

گروه سياسي: معاون نظارت مجلس شوراي اسلامي دلايل دولت در خصوص تاخير در ارائه لايحه بودجه سال 90 را مقبول ندانست و اعلام کرد: در صورت ادامه يافتن اين تاخيرها ممکن است مجلس مجبور شود از شيوه چند دوازدهم در خصوص لايحه بودجه استفاده کند و اين مساله اتفاق خوشايندي براي دولت نخواهد بود."محمدرضا باهنر" در گفتگو با خانه ملت، در خصوص تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه سال 90، گفت: در مذاکراتي که با معاون امور پارلماني رييس جمهور انجام شد ايشان اعلام کردند که بررسي لايحه بودجه در هيات دولت به پايان رسيده است و ما اميدواريم لايحه بودجه تا اواخر اين هفته تقديم مجلس شود. وي به اظهارات معاون پارلماني رييس جمهور در خصوص دلايل تاخير در ارائه بودجه از سوي دولت اشاره کرد و گفت: ايشان عنوان مي کردند که چون قانون برنامه ابلاغ نشده دولت نتوانسته تاکنون لايحه بودجه را تنظيم کند اما من به عنوان رييس کميسيون تلفيق برنامه پنجم که در جريان جزئيات دقيق قانون برنامه هستم معتقدم اين اظهارات نوعي بهانه‌گيري است. نايب رييس فراکسيون اصولگرايان، تصريح کرد: کليات و جهت‌گيري برنامه پنجم توسعه از حدودا يک ماه و نيم قبل کاملا روشن بود و مشخص بود که چه آثاري در بودجه ساليانه خواهد داشت بنابراين اين دلايل مقبول و منطقي نبود.باهنر با بيان اينکه اگر دولت باز هم در ارائه لايحه بودجه تاخير کند مجلس نمي تواند کاري جز تذکر شفاهي انجام دهد، خاطرنشان ساخت: مجلس نمي تواند کسي را به خاطر اين مساله استيضاح کند يا سوال بپرسد؛ اما تاخيرها مطمئنا بررسي و تصويب لايحه بودجه را به تاخير خواهد انداخت و اگر رعايت ضوابط آئين‌نامه در خصوص مدت زمان بررسي لايحه بودجه قبل از پايان سال امکانپذير نباشد ممکن است نهايي شدن برنامه به سال بعد موکول شود و قانون بودجه در فروردين ماه به دست دولت نخواهد رسيد. رييس کميسيون تلفيق تاکيد کرد: در صورت ادامه يافتن اين تاخيرها ممکن است مجلس مجبور شود از شيوه چند دوازدهم در خصوص لايحه بودجه استفاده کند و اين مساله اتفاق خوشايندي براي دولت نخواهد بود.

درخواست آمريكا براي گفت‌وگو با ايران درباره عراق

گروه سياسي: سفارت آمريكا در بغداد اعلام كرد كه مايل است در موضوع عراق با ايران گفت‌وگو كند. به گزارش فارس، "ديويد رانز "، سخنگوي رسمي سفارت آمريكا در بغداد در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌اي "الشرق الاوسط " تاكيد كرد: در زمان كنوني مذاكره ايران و آمريكا تنها در قالب گروه 1+5 و درباره برنامه هسته‌اي اين كشور است. وي با اشاره به اينكه هيچ مذاكره‌اي بين ايران و آمريكا درباره عراق جريان ندارد، گفت: آمريكا از چنين مذاكراتي استقبال مي‌كند اما ايراني‌ها از آن استقبال نمي‌كنند. اين منبع ادامه داد كه خروج همه نظاميان آمريكايي بر اساس توافقنامه امنيتي از عراق به معناي پايان همكاري واشنگتن با بغداد نيست بلكه فرماندهي نظامي آْمريكا به فرماندهي غيرنظامي تغيير مي‌كند. ديويد رانز تاكيد كرد: پس از عقب‌نشيني نظامي، افسران آمريكايي تحت فرماندهي سفير آمريكا در عراق و مستشاران نظامي با دفتر كمك‌هاي امنيتي در عراق كار خواهند كرد و نيروهاي گارد آمريكايي نيز همچنان به حضور خود در عراق ادامه مي‌دهند.


 فلاحت پيشه:
  بي‌نتيجه گذاشتن مذاکرات، سياست جديد1+5 است  

گروه سياسي:
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس دليل بي‌نتيجه ماندن مذاکرات استانبول را سياست جديد گروه 1+5 در قبال ايران دانست و اعلام کرد: گروه 1+5 در اين مذاکرات نخواست تعهدي براي خود ايجاد کند. حشمت‌الله فلاحت‌پيشه در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به مذاکرات اخير ايران و گروه 1+5 در شهر استانبول ترکيه که از سوي "كاترين اشتون"، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا دلسرد كننده توصيف شد، گفت: من اعتقادم بر اين است که گروه 1+5 و مشخصا آمريکا و انگليس به دنبال يکسري سياست مبتني بر فشار تازه عليه جمهوري اسلامي هستند و به همين دليل هم سعي کردند، مذاکرات استانبول را در حالت قهر تمام کرده و تعهدي براي خود ايجاد نکنند، تا بتوانند در آينده سياست‎هاي قهرآميز خود را دنبال کنند.نماينده اسلام آباد غرب، تصريح کرد: اگر 1+5 در مذاکرات استانبول اظهار خوشحالي مي کرد و يا اعلام مي کرد که مذاکرات فضاي خوبي داشته و گام‌هاي مثبت آينده را مطرح مي کردند؛ در چنين فضايي، آن موقع، اين انتظار از آنها وجود داشت که يک مقدار سياست‌هاي تقابلي را کم کرده و تحريم‌ها را عليه جمهوري اسلامي کاهش دهند. وي افزود: ولي وقتي گروه 1+5 با حالت قهر ميز مذاکرات را ترک کرده و بلافاصله اين موضوع را مطرح کردند که از فضاي مذاکرات دلسرد شده‌اند؛ به نظرم وارد فاز جديدي شدند تا دست خود را براي اقدامات بعدي تقابلي و تحريمي عليه جمهوري اسلامي باز نگه دارند؛ به اين اميد که تهران را وادار به يک واکنش از موضع ضعف کرده و يا ديپلماسي مبتني برفشار خود، براي تضعيف موضع ايران را ادامه دهند تا در آينده بتوانند وارد فاز مذاکراتي تازه‌اي شوند. فلاحت‌پيشه بر اين اساس با اعلام اينکه من اظهار نا اميدي از سوي خانم اشتون پس از مذاکرات استانبول را به معناي نااميدي نسبت به کل مذاکرات نمي‌دانم، خاطرنشان کرد: معتقدم؛ ابراز دلسري از فضاي مذاکرات استانبول يک گام سياسي در راستاي استفاده از ديپلماسي مبتني بر فشار در آينده عليه ايران بود. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در پاسخ به اين پرسش که تهران چه تاکتيکي براي خنثي کردن سياست‎هاي غرب مي‌تواند پياده کند، افزود: معتقدم که جمهوري اسلامي بعد از 31 سال تحمل سياست‌هاي تقابلي، الان يک بازيگر تاکتيک خوان است که به راحتي مي‌تواند تاکتيک طرف مقابل را ديده و در غالب آن بيايد، موضع‌گيري کند. وي همچنين با تاکيد بر ادامه همکاري‌ها با آژانس بين المللي انرژي اتمي و تداوم فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي ايران، خاطرنشان کرد: تهران بايد علاوه بر ادامه اين سياست‌هاي دو سويه پيشين خود، ديپلماسي عمومي لازم را در اين راستا براي دفاع از حقانيت خود بکار گيرد.فلاحت‌پيشه در پايان تصريح کرد: نتيجه بکار گرفتن چنين سياستي از سوي جمهوري اسلامي، شتاب گرفتن غرب براي برگشت دوباره به ميز مذاکرات است. مذاکرات ايران و گروه پنج عضو دايم شوراي امنيت(آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه، چين و انگليس) به علاوه آلمان، موسوم به گروه 1+5، اول و دوم بهمن‌ماه در شهر استانبول ترکيه در سه دور انجام شد. پس از پايان اين مذاکرات، كاترين اشتون"، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اين گفت‌ وگوها را دلسرد كننده توصيف کرد. اما سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران با اعلام اينکه گفت وگوها بايد مبتني بر منطق مشترک باشد، اظهار کرد: ما بر ادامه مذاکرات براساس نقاط مشترک تاکيد داشتيم، اما خانم اشتون گفت؛ بايد برويم نقاط مشترک را پيدا کنيم و ما اميدواريم با پيدا کردن نقاط مشترک در گفت ‌وگوهاي آينده شرکت کنند. وي ادامه داد: تهران هميشه براي شرکت در اين مذاکرات آمادگي دارد.


 اجراي طرح جامع پدافند هوايي كشور در قالب برنامه 5 ساله 

گروه سياسي: فرمانده كل ارتش جمهوري اسلامي ايران از طرح جامع پدافند هوايي كشور با شكل بهينه اي در تجديد استقرار و مديريت فرماندهي و كنترل براي پوشش كامل فضاي كشور در قالب يك برنامه پنج ساله خبر داد. به گزارش روابط عمومي قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبيا(ص)، امير سرلشگر عطاالله صالحي ديروز در مراسم توديع و معارفه فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) ‌گفت: هدف از اجراي اين طرح پوشش كامل فضاي كشور توسط قرارگاه پدافند هوايي است. وي افزود: آن مقدار نيازمندي پدافند هوايي كه قابل توليد و تجهيز هست نيز در طول اين برنامه پنج ساله تحقق مي‌يابد تا بتوانيم پدافند هوايي مطمئني براي كل فضاي كشور داشته باشيم. فرمانده كل ارتش گفت: اين طرح با كمك كاركنان قرارگاه پدافند هوايي ترسيم و در ستاد كل نيروهاي مسلح تكميل شده است و بزودي و با تصويب فرماندهي معظم كل قوا در طول يك برنامه پنج ساله اجرايي و عملياتي مي‌شود. امير سرلشگر صالحي با اشاره به فرمايش فرماندهي معظم كل قوا خاطر نشان كرد:همانطور‌ كه مقام معظم رهبري بارها فرموده اند: پدافند هوايي خط مقدم ماست و هم و غم سپاه و ارتش در وهله اول پدافند هوايي است. وي با بيان اينكه ما در خصوص پدافند هوايي ديدگاه روشني داريم، افزود: نرم افزار مورد نياز پدافند هوايي بوسيله صنايع دفاع و حمايت دانشگاه‌ها و علمي كه در داخل كشور داريم رو به جلو در حال حركت است و در بحث سامانه هاي راداري در طول برنامه فوق مي‌خواهيم فضاي كشور را از لحاظ پوشش راداري بطور 24 ساعته تا سقف پنج هزار پا پوشش كامل بدهيم. سرلشكر صالحي با بيان اينكه در سامانه‌هاي ارتفاع كم هيچ‌گونه مشكلي نداريم و تمامي نياز مندي‌هاي آن به لحاظ مهمات و سلاح در داخل كشور توليد مي شود، گفت: سامانه‌هاي موشكي با پوشش راداري براي بُرد و ارتفاع متوسط به بالا نيز قابل تامين است. به گفته وي، در اين راستا بزودي گسترش سامانه موشكي مرصاد را با موشك شاهين در يگان هاي قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) تكميل مي كنيم. وي با بيان اينكه الان سامانه‌هاي مختص ارتفاع بالا را نيز توليد مي كنيم و نمونه‌اش را انجام داده‌ايم، تاكيد كرد: يكي از بخش‌هاي مهم طرح جامع پدافند هوايي سامانه‌هاي بُرد بلند است كه بزودي خبرهاي خوشي از آن به اطلاع ملت بزرگ ايران خواهد رسيد. فرمانده كل ارتش بحث فرماندهي و كنترل در پدافند هوايي را بسيار مهم دانست و خاطر نشان كرد: يكپارچه كردن و اداره كردن از هر مركزي نسبت به شبكه سراسري در خيلي از مراكز كشور توسط متخصصان خود قرارگاه پدافند هوايي انجام شده است و در رزمايش اخير قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) نيز بخش هاي زيادي از آن عملياتي شد. فرمانده كل ارتش سپس با ابلاغ و تحويل حكم فرماندهي معظم كل قوا به امير سرتيپ ستاد "فرزاد اسماعيلي" وي را به عنوان فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) منصوب كرد. سرلشگر صالحي ضمن آرزوي توفيق براي امير سرتيپ اسماعيلي كه پرچم فرماندهي و بار سنگين امانت را در قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) بر عهده گرفتند، گفت: همانطوري كه فرماندهي معظم كل قوا در حكمشان تصريح فرموده اند فرمانده جديد پدافند هوايي بايد تلاش كند با استفاده از همه ظرفيت ها در ارتش، سپاه، ناجا و همه نيروها شبكه فرماندهي و كنترل را بهينه كند و لايه هاي آن را اطمينان بخش سازد. وي با تاكيد بر اين كه از همين الان تلاش كنيم كه از اين ظرفيت ها بگونه اي براي آمادگي خود بهره برداري كنيم كه غافلگير نشويم؛ گفت: انشاالله بتوانيم آن نيت فرماندهي معظم كل قوا در خصوص از بين بردن 20 درصد تهديد در شرايط غافگيري را اجرايي كنيم.


 مردم مي‌خواهند وزير راه استيضاح شود  

ايلنا:
يك نماينده مجلس گفت: ما به عنوان نمايندگان ملت در مجلس مامور رسيدگي به خواست آنها براي سر و سامان دادن به وضعيت خطوط پروازي كشور و استيضاح وزير راه هستيم. نادر قاضي پور با بيان اين مطلب كه بنده يكي از امضا‌كنندگان طرح استيضاح وزير راه و ترابري بودم و به هيچ وجه نيز امضاي خود را پس نخواهم گرفت، افزود: سقوط هواپيماي ايران اير غم و اندوه فراواني را در ميان مردم اروميه به وجود آورده است و اين مردم از ما به‌عنوان وكلاي خود خواهان پيگيري استيضاح بهباني هستند. وي تاكيد كرد: علاوه بر اين بدهي‌هاي كلاني كه مجموعه وزارت راه و ترابري به پيمانكاران دارد ما را براي به ثمر رسيدن اين استيضاح مصرتر كرده است. نماينده اروميه با عنوان اين مطلب كه متاسفانه طرح‌ها و مصوباتي كه در مجموعه وزارت راه و ترابري وجود داشت نيز تا كنون به ثمر نرسيده است، گفت: ما انتظار داشتيم با گذشت چندين سال از عملكرد دولت‌هاي نهم و دهم اين پروژه‌ها به ثمر برسد.


 كشورهاي 1+5صادق نيستند  

ايرنا:
رييس مجمع نمايندگان استان بوشهر در مجلس، گفت: بررسي فرايند مذاكرات هسته‌اي ايران با نمايندگان كشورهاي 1+5نشان مي دهد، اين كشورها صادق نيستند. ايوب پاپري مقدم افزود: كشورهاي 1+5 در مذاكرات خود موضوع گفت وگو و تعامل را مطرح مي كنند اما در عمل با صدور قعطنامه، ضد انساني‌ترين تحريم‌ها را عليه جمهوري اسلامي انجام مي دهند. نماينده دشتستان تصريح کرد: مدعيان دورغين دفاع از حقوق بشر، كشورهايي كه با آنها همسو نيستند را با تحريم قطعاتي كه به طور مستقيم با جان انسان ها ارتباط دارد در تنگنا قرار مي دهند. اين نماينده مجلس با اشاره به تحريم ايران براي تامين قطعات هواپيما، گفت: اين امر نشان مي دهد كه آنان در گفتار و عملشان تناقض فاحش ديده مي شود. عضو كميسيون سياست داخلي وامورشوراهاي مجلس تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران همواره بر صلح آميز بودن فعاليت هايش تاكيد كرده است و دنيا نيز بايد ايران را به عنوان يك قدرت هسته اي بپذيرد.


 تاکيد كويت بر رايزني اعراب با ايران 

ايرنا: سفير كويت در ايران با اشاره به تشكيل دولت جديد در لبنان بر لزوم رايزني ميان كشورهاي عربي با تهران به عنوان يك قدرت منطقه اي براي تقويت ثبات در اين كشور تاكيد كرد. "مجدي احمد الظفيري" ديروز در حاشيه مراسم پنجاهمين سالگرد استقلال اين كشور در پاسخ به سوالي در باره نقش اتحاديه عرب در مورد بازگرداندن ثبات به لبنان با توجه به تشكيل دولت جديد در اين كشور گفت:‌ فكر مي كنم تمامي كشورها به ويژه كشورهاي منطقه نگران ثبات در لبنان هستند. وي تصريح كرد: رايزني و تماس ميان كشورهاي عربي و همچنين ايران به عنوان يك قدرت منطقه اي در رابطه با برقراري ثبات و تقويت امنيت در لبنان در جريان است. اين ديپلمات كويتي در پاسخ به سوال ديگري در مورد روابط ايران و كويت، گفت: سطح روابط دو كشور عالي است و زمينه هاي مشترك فراواني براي همكاري ها وجود دارد.


 مصباحي‌مقدم:هرگونه تضعيف قوا به صلاح نظام نيست 

گروه سياسي:
عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس هرگونه سرکشي در برابر رهنمودهاي رهبري را برخلاف مسير هماهنگي بين قوا و مصالح ملي دانست و تاکيد کرد: مجلس شوراي اسلامي تاکنون به خوبي اثبات کرده که تابع کامل نظر رهبري معظم است و اين تابعيت را در راي به وزرا، تصويب قانون هدفمندکردن يارانه‌ها و لايحه برنامه پنجم توسعه به خوبي نشان داد. غلامرضا مصباحي مقدم در گفتگو با خانه ملت، در خصوص نامه رييس جمهور به نمايندگان مجلس پيرامون بررسي لايحه برنامه پنجم توسعه، گفت: بروز التهاب در شرايطي که کشور از يک سو در شرايط تحريم اقتصادي و در حال اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌هاست و از سوي ديگر تحولات لبنان و تونس را در صحنه بين المللي و منطقه‌اي داريم به هيچ وجه شايسته نيست و تنها موجب نگراني و التهاب در بين مردم مي‌شود. نماينده تهران، مقام معظم رهبري را مرجع حل اختلافات بين مجلس و دولت عنوان کرد و افزود: براساس قانون اساسي رهبري معظم هماهنگ کننده و رافع اختلافات بين قوا هستند و پيش از نيز، اين اختلافات خدمت ايشان ارجاع شد و ايشان نيز دستور تشکيل کميته مشترکي از مجلس، دولت و شوراي نگهبان را دادند تا اين اختلافات را مورد بررسي قرار دهند. عضو کميسيون اقتصادي ادامه داد: شايسته است در چنين وضعيتي که مقام معظم رهبري نيز ورود کرده‌اند کمي تامل و صبر پيشه کنيم تا نتايج بررسي‌هاي اين کميته مشترک منتشر و معلوم شود که آيا مجلس و دولت تخلفي داشته‌اند يا خير. مصباحي مقدم هرگونه سرکشي در برابر رهنمودهاي رهبري را برخلاف مسير هماهنگي بين قوا و مصالح ملي دانست و تاکيد کرد: مجلس شوراي اسلامي تاکنون به خوبي اثبات کرده که تابع کامل نظر رهبري معظم است و اين تابعيت را در راي به وزرا، تصويب قانون هدفمند کردن يارانه‌ها و لايحه برنامه پنجم توسعه به خوبي نشان داد. رييس کميسيون ويژه بررسي طرح تحول اقتصادي هرگونه تضعيف قوا را به صلاح نظام ندانست و گفت: نهادهاي قانوني مثل دولت، مجلس، قوه قضائيه، مجمع تشخيص مصلحت نظام و شوراي نگهبان هرگز نبايد تضعيف شوند و در ‌‌نهايت اتحاد، همکاري و تعامل با يکديگر حرکت کنند. مصباحي مقدم در ادامه با بيان اينکه اين نهاد‌ها از جمله مجلس وابسته به شخص نيستند، تصريح کرد: اين گونه نيست که رييس مجلس در جايگاه دستور دادن به نمايندگان باشد و نمايندگان به حساب رياست از او تبعيت کنند؛ بلکه هر نماينده‌اي داراي انديشه و راي است و اين رييس مجلس است که تابع نظرات جمعي نمايندگان است. نماينده اصولگراي مجلس با تاکيد بر اينکه همکاري مجلس با دولت در بسياري از مقاطع به خوبي اثبات شده است، افزود: بخشي از اين همکاري‌ها از جمله راي به وزرا و قانون هدفمند سازي يارانه‌ها تحت تاثير نظر مقام معظم رهبري بوده اما در برخي مقاطع از جمله در قضيه سفر رييس جمهور به لبنان و مواضع هسته‌اي ايشان و اجراي قانون هدفمند سازي يارانه‌ها نيز مجلس راسا حمايت‌هاي جدي را از دولت کرده است. وي افزود: معنا و مفهوم اين اقدامات اين است که مجلس هرگز درصدد کارشکني نسبت به دولت نبوده و هر جا که نظر کار‌شناسي مجلس همخوان و هماهنگ با دولت بوده به خوبي همراهي خود را نشان داده است. عضو ارشد جامعه روحانيت مبارز اختلاف نظر بين مجلس و دولت را طبيعي دانست و تاکيد کرد: راه حل اين اختلافات برگزاري نشست‌هاي مشترک، ايجاد کميته‌هاي مشترک و نزديک کردن ديدگاه‌ها به هم است. نماينده تهران خاطرنشان ساخت: اگر رييس جمهور انتظار دارند که مجلس تابع نظرات ايشان باشند انتظار به جايي نيست و اگر قبول دارند که مجلس قانونگذار است و گاهي مي‌تواند ديدگاه‌هاي متفاوتي داشته باشد، بايد اولا در قانونگذاري تابع نظرات مجلس باشند؛ چرا که مردم رييس جمهور را براي اجرا انتخاب کرده‌اند، ثانيا اگر نظرات متفاوتي دارند با ارائه يک استدلال قوي در کنار ارائه لايحه بر نظرات و آرا نمايندگان اثر بگذارند. عضو کميسيون اقتصادي با تاکيد بر اينکه نظرات رييس جمهور در خصوص انتصاب رييس بانک مرکزي با اشاره مقام معظم رهبري به مجمع تشخيص تامين شده است، خاطرنشان ساخت: نامه نگاري و گله گذاري بعد از به نتيجه رسيدن کار آن هم نامه‌اي که عموم ملت در جريان آن قرار مي‌گيرند به هيچ وجه شايسته نبود.


 كوتاه از سياست 

پيام تسليت آيت ا...هاشمي رفسنجاني به مناسبت
درگذشت شيخ محمدعلي العمري

گروه سياسي:
در پي درگذشت آيت‌الله شيخ محمدعلي العمري پيام تسليتي از سوي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني ارسال شد. به گزارش ايسنا، متن پيام بدين شرح است: انالله و انا اليه راجعون

حجت‌الاسلام والمسلمين كاظم العمري

درگذشت پدر بزرگوار جناب‌عالي، حضرت آيت‌الله شيخ محمدعلي العمري، باعث تأسف و تألم‌خاطر گرديد. با تسليت اين مصيبت به جناب‌عالي، خانواده محترم و شيعيان كشور عربستان و پيروان مكتب اهل بيت (عليهم‌السلام)، اميدوارم شاگردان و دوستداران با استفاده از آثار فراوان ايشان، براي آشنا كردن بيشتر اين شخصيت به دنياي اسلام تلاش مضاعف نمايند.

رييس‌جمهور براي دفاع از صالحي به مجلس مي‌رود

گروه سياسي: معاون پارلماني رييس‌جمهور، اعلام کرد: رييس‌جمهور علي‌القاعده روز يكشنبه براي دفاع از علي اکبر صالحي به مجلس شوراي اسلامي مي رود. محمدرضا ميرتاج‌الديني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اين‌كه «علي‌اكبر صالحي سرپرست وزارت امور خارجه در روز شنبه و يكشنبه با تعدادي از كميسيون‌هاي مجلس ديدار و گفت‌وگو خواهد داشت»، خاطرنشان كرد: در روز يكشنبه جلسه راي اعتماد به وي برگزار خواهد شد و ما اميدواريم با توجه به فضاي خوبي كه در بين نمايندگان مجلس در ارتباط با آقاي صالحي وجود دارد ايشان راي اعتماد كسب كند.

سفر دبيركل سازمان كنفرانس اسلامي به تهران

گروه سياسي: اكمل الدين احسان اوغلو دبيركل سازمان كنفرانس اسلامي به منظور ديدار با مقامات جمهوري اسلامي ايران امروز به تهران مي‌آيد. به گزارش فارس، احسان اوغلو قرار است امروز با مقامات كشورمان از جمله علي اكبر صالحي سرپرست وزارت امور خارجه ديدار و در خصوص مسائل مختلف منطقه‌اي و بين‌المللي بحث و تبادل نظر كند.

اسلامي: شكايت ازعملكرد رئيس مجلس مبناي حقوقي ندارد

گروه سياسي:
عضو هيات رئيسه كميسيون اصل 90 مجلس اعلام کرد؛ نامه شكايت برخي از نمايندگان از عملكرد رئيس و هيات رئيسه مجلس مبناي حقوقي ندارد و در صحن علني مجلس قابل طرح نيست.حسين اسلامي در گفت‌و‌گو با فارس، در خصوص شكايت برخي از نمايندگان مجلس از عملكرد رئيس و هيات رئيسه مجلس، گفت: آقاي لاريجاني از نظر مراتب دانش و فضل، اخلاق و مرام و سبقه سياسي و اجرايي داراي شخصيت ممتازي در كشور است. نماينده ساوه افزود: بر مبناي اختياراتي كه در آئين‌نامه داخلي مجلس براي رئيس مجلس در تشخيص موضوع در نظر گرفته شده است وي نيز بر مبناي تشخيص خود عمل كرده و اين قانون است و اگر بخواهد تغيير كند بايد آئين‌نامه مجلس را تغيير داد چراكه در حال حاضر چنين شفافيتي در آئين نامه نيست. عضو هيات رئيسه كميسيون اصل 90 مجلس، خاطرنشان كرد: بر اين اساس نامه نمايندگان شكايت كننده مبناي حقوقي ندارد، بلكه شائبه سياسي دارد و از نظر بنده در صحن علني مجلس قابل طرح نيست.

مجلس خواستارارائه لايحه بودجه تا دهم بهمن‌ماه شد

گروه سياسي: نايب رييس مجلس شوراي اسلامي در نامه‌اي خطاب به محمود احمدي نژاد رييس جمهور خواستار ارائه لايحه بودجه تا تاريخ دهم بهمن ماه شد. به گزارش خانه ملت، متن نامه سيد شهاب الدين صدر به احمدي نژاد بدين شرح است: با عرص تسليت به مناسبت اربعين شهادت اباعبدالله الحسين، در اجراي اصل پنجاه و دوم (52) قانون اساسي و با عنايت به محدوديت زماني و ضرورت رعايت ماده 216 آئين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي که زمان بندي رسيدگي به لايحه بودجه را تعيين مي نمايد، مقتضي است دستور فرمائيد به نحوي برنامه ريزي و تدبير شود تا لايحه بودجه سال 1390 تا روز يکشنبه موره 10/11/89 تقديم مجلس شوراي اسلامي گردد. اميد است با همکاري تعامل سازنده تا روزهاي پاياني سال جاري لايحه مذکور پس از تصويب مجلس و تاييد شوراي محترم نگهبان در اختيار هيات محترم وزيران قرار گيرد. طبق ماده 216 آئين نامه داخلي مجلس، دولت بايد لايحه بودجه سال 89 را تا 15 آذرماه تقديم مجلس مي‌کرد.

مخالفت اتاق بازرگاني آمريكا با تحريم‌ها عليه ايران

گروه سياسي: رئيس اتاق بازرگاني ايران با اعلام استعفاي مسئول مستقيم تحريم عليه ايران در كاخ سفيد، گفت: فضاي اقتصادي آمريكا و اروپا مخالف تحريم ايران هستند.محمد نهاونديان در گفت و گو با فارس ،خاطرنشان کرد: استعفاي استوارت لوي معاون خزانه داري آمريكا خبر خوبي بود كه شنيديم زيرا او مسئول اصلي اجراي تحريم ها عليه ايران بوده است. وي افزود: در داخل آمريكا خيلي ها مخالف اين تحريم ها بوده‌اند و حتي در بيانيه‌اي كه اتاق بازرگاني آمريكا به همراه هفت موسسه ديگر براي ما ارسال كرده بودند، مخالفت با تحريم‌ها عليه ايران توسط بخش خصوصي آمريكا مورد تاكيد قرار گرفته بود. رئيس اتاق بازرگاني ايران، گفت: فضاي اقتصادي آمريكا و اروپا روي خوشي نسبت به تحريم ها عليه ايران ندارند.

سفرهيات پارلماني ايران به مسکو

گروه سياسي: هياتي از جمهوري اسلامي ايران متشکل از اعضاي گروه دوستي و پارلماني ايران و روسيه صبح ديروز به دعوت همتاي روس خود عازم مسکو شد. به گزارش مهر، اعضاي گروه دوستي و پارلماني ايران و روسيه به رياست مهدي سنايي صبح ديروز عازم روسيه شدند تا علاوه بر ديدار با گروه دوستي و پارلماني روسيه و ايران و با برخي ديگر از مقامات اين کشور نيز ديدار داشته باشند. هيات پارلماني ايران در اين سفر چهار روزه با حافظ صالح اف رئيس گروه دوستي پارلماني روسيه و ايران ديدار و گفتگو خواهند کرد. ديدار با رئيس دوماي روسيه، معاون وزير خارجه و رئيس شوراي مفتي‌هاي روسيه نيز در برنامه هيات ايران در سفر به روسيه قرار دارد.

نگراني ايران از دخالت‌هاي آمريكا در تونس

گروه سياسي:
سخنگوي وزارت امور خارجه ايران از دخالت‌هاي آمريكا در تونس و نهضت مردمي اين كشور ابراز نگراني كرد. به گزارش اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، نگراني "رامين مهمانپرست" در واكنش به تحركات آمريكايي ها و سفر دستيار وزير امور خارجه آمريكا به تونس، درباره دخالت هاي واشنگتن در تونس بيان شد. سخنگوي وزارت امور خارجه ايران با تاكيد به لزوم هوشياري و حفظ وحدت ملي مردم مسلمان تونس ابراز اميدواري كرد با برقراري نظامي مردمي در اين كشور مبتني بر باورها و ارزشهاي اعتقادي، خواسته هاي مردم مسلمان تونس تحقق يابد.

‌ تقي رهبر: در مقابله با تهاجم فرهنگي دچار استحاله شده‌ايم

گروه سياسي: نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: جامعه انقلابي و مومن ما تحمل ناهنجاري و دهن‌كجي به مقدسات را ندارد. به گزارش ايلنا، محمد تقي‌رهبر که در مراسم عزاداري دهه آخر صفر حزب موتلفه اسلامي سخن مي گفت؛ با تاکيد بر ضرورت حفظ حجاب و عفاف در جامعه، گفت: حضرت زينب(س) نمونه بارز يک بانوي کامل اسلامي است و بايد الگوي زنان باشد، متاسفانه برخي مسئولين در باره وظيفه شان در خصوص عفاف و حجاب خوابشان برده است. نماينده اصفهان با تاکيد بر ضرورت توجه به تهاجم فرهنگي دشمن هم گفت: در مقايسه با سال‌هاي اول انقلاب كم كم در حال استحاله شدن هستيم و غفلت مي‌کنيم. نبايد طرح دشمن در تهاجم فرهنگي عليه ما شکل بگيرد. رهبر در پايان تصريح کرد: درباره طرح حجاب و عفاف مطالبي را نوشته‌ام که براي ثبت در تاريخ آنها را ارائه خواهم کرد، جامعه انقلابي و مومن ما تحمل ناهنجاري و دهن‌كجي به مقدسات را ندارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه