جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3800


سرمقاله


هاشمي: مجلس مخالف واگذاري ايران خودرو است


مدودف:‌ جامعه بين‌المللي هيچ مدرکي عليه ايران ندارد


دفاع "عبدالله گل" از روابط با ايران


جيمز بيکر: گزينه نظامي عليه ايران وجود ندارد


تاکيد برزيل بر ديپلماسي در قبال تهران

رييس جمهور:
هيچ ملتي به اندازه ايران فرهنگ ساز نبوده است

مصباحي‌مقدم:
مشکلات صنعت هوايي منحصر به تحريم نيست


ميز خبر


پاسخ مجلس به نامه اخير رييس‌جمهور


آلمان و ايران خواستار رفع موانع توسعه روابط شدند


سران قوا، سخني مانع وحدت نگويند


راهي جزمذاكره با ايران نيست


استيضاح وزير راه جدي است


جليلي: غربي‌ها دچاراشتباه محاسباتي نشوند


كوتاه از سياست


 سرمقاله 

تشکيل فرهنگستان مشترك فارسي

چندي پيش اسفنديارمشايي رييس دفتر رييس جمهور ايران در هفتمين همايش استادان زبان فارسي مساله ي مهمي را درميان گذاشت و اشاره کرد که فرهنگستان مشترک زبان فارسي بايد حد اقل بين سه کشور ايران، افغانستان و تاجيکستان تشکيل گردد .اين ايده هر چند دهه ها است مشغله اصلي بسياري از ادب دوستان و استادان زبان فارسي در گستره کشور هاي فارسي زبان و حوزه تمدن ايراني بوده است اما بنا به دلايل گوناگوني از جمله عدم نگاه جدي دولت هاو کمبود همکاري هاي فر هنگي و... به تاخير افتاده است .در اين حال بي شک شنيدن خبر تشکيل اينگونه نهاد هاي مشترک فرهنگي براي فارسي زبانان جهان، خبر شاد و اميدوار کننده اي مي باشد. در واقع اگر نگاهي به وضعيت کنوني زبان فارسي در جهان داشته باشيم در مي‌يابيم هر چند روزگاري گستره نفوذ زبان فارسي از آسياسي صغيرو هند نيز فراتر ميرفت اما بنا به دلايل گوناگون سياسي و... امروزه از قدرت آن تا حدي كاسته شده و اکنون نيز خطرات بسياري اين زبان را تهديد مي‌کند. در اين راستا در ايران نيز به عنوان بزرگترين کشور فارسي زبان تاکنون حمايت کافي از اين زبان به عمل نيامده است و حتي فرهنگستان موجود زبان فارسي درداخل کشور نيز نشان داده است نتوانسته آنچنان که بايد در مقابل تحولات جديد و گسترش زبان فارسي در ساير نقاط جهان عمل کند در اين راستا نيز وضعيت زبان فارسي در اينترنت نيز مورد توجه است وضعيتي که سالهاست از بي متولي بودن زبان فارسي در اين حوزه سخن گفته مي‌شود. علاوه بر اين نيز در حوزه بين المللي هم‌اکنون بسياري از واژه‌هاي زبان فارسي بين اين سه کشور اصلي فارسي زبان تفاوت زيادي و جوددارد و با تحت تاثير قرار گرفتن لهجه‌هاي زبان فارسي از زبان هاي بيگانه در کشور هاي فارسي زبان عملا هر يک از کشورها اصطلاحات و واژگان ويژه خود را ايجاد کرده اند که بيشک با تداوم آن باعث دور شدن تدريجي گويند گان اين زبان از هم خواهد شد.در اين حال بنيان فرهنگستان زبان فارسي مشترک حداقل در بين سه کشور فارسي زبان منطقه مي تواند پيامدهاي مثبت و چشمگيري داشته باشد. نخست انکه با توجه به مشکلات پديد آمده بر اثر تفاوت گويش و لهجه در واژگان زبان فارسي و نيز موانع همزباني و مفاهمه پارسي زبانان، ايجاد فرهنگستان مشترك زبان و ادبيات پارسي دست کم ميان سه كشور ايران، ‌تاجيكستان و افغانستان که اکنون از اصطلاحات و واژه هاي خارجي متفاوتي استفاده مي کنند آسان تر خواهد کرد و موجب خواهد شد تا اين سه کشور از واژه هاي مشترک براي اين اصطلاحات استفاده کنند. دوم آنکه در واقع اين فرهنگستان در کنار رشد ار تباطات فرهنگي بين سه کشور اصلي فارسي زبان به رشد و تقويت زبان فارسي در اين سه کشور کمک خواهد کرد و باعث خواهد شد تا استادان و فرهنگ دوستان داراي رابطه بيشتري با هم باشند و جدا از آن به همکاري فرهنگي سياسي و اقتصادي بين مردم و دولت‌هاي کشور هاي فارسي زبان کمک شاياني خواهد کرد تا وضعيت به گونه اي نباشد که امروزه هنوز بسياري در ايران نمي دانند که مثلا تاجيک هانيز به زبان فارسي سخن مي‌گويند. سوم انکه در واقع تقويت زبان فارسي در منطقه حوزه تمدن ايراني در واقع جايگاه اين زبان را در جهان ، يونسکو و سازمان ملل تقويت خواهد کرد و مي تواند به گونه اي در بهتر شناخته شدن فرهنگ کشورهاي حوزه تمدن ايراني و بويژه ايران کمک شاياني کند.

علي رمضاني بونش


 هاشمي: مجلس مخالف واگذاري ايران خودرو است  

رئيس کميسيون صنايع و معادن مجلس ادغام شرکت‌هاي خودروسازي ايران‌خودرو و سايپا را مانع رشد کيفي صنعت خودروسازي کشور خواند و گفت: مجلس، مخالف واگذاري ايران‌خودرو به سايپا است و براي جلوگيري از اين امر تلاش مي‌کند. "سيد حسين هاشمي" در گفت و گو با خانه ملت، با اشاره به اينکه کساني با خريد سهام‌هاي خُرد ايران خودرو قصد دارند مجمع اين شرکت خودرو سازي را در دست بگيرند، گفت: نبايد با ادغام اين دو شرکت سهل‌انگارانه برخورد کرد، زيرا روند شکل‌گيري مديريت‌هاي يکسان، منجر به فلج شدن صنعت خودروسازي داخلي مي‌شود و امکان رقابت را از بين مي‌برد.نماينده ميانه تصريح کرد: تعرفه 90 درصدي واردات خودرو، يکي از مهم‌ترين نشانه‌هاي حمايت از خودروسازي ملي است که در صورت ادغام شرکت‌ها و کاهش دامنه رقابت در داخل، اين تعرفه وجاهت قانوني نخواهد داشت.


 مدودف:‌ جامعه بين‌المللي هيچ مدرکي عليه ايران ندارد 

گروه سياسي:
رييس جمهور روسيه اتهامات يک‌جانبه آمريکا و متحدانش عليه برنامه صلح‌آميز هسته‌اي ايران را بي‌اساس خواند. به گزارش ايسنا، "دميتري مدودف" در چهل و يکمين مجمع جهاني اقتصاد در داووس سوئيس، گفت: جامعه جهاني هيچ مدرکي براي اثبات اين مدعا که جمهوري اسلامي ايران تسليحات هسته‌اي توليد مي‌کند در اختيار ندارد.

مدودف خطاب به سران کشورهاي جهان، مديران ارشد و کارشناسان اقتصادي حاضر در اين نشست، گفت: روسيه روابط نزديک و طولاني مدتي با جمهوري اسلامي ايران داشته است. وي در ادامه ابراز اميدواري کرد که مسکو بتواند نقش سازنده‌اي را در مذاکرات آتي ايران و غرب ايفا کند.

رييس جمهور روسيه همچنين با اشاره به گفت‌وگوي تلفني اخيرش با محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهور ايران، خاطرنشان کرد: وي در اين گفت وگوي تلفني از همتاي ايراني خود خواسته است تا ايران با هدف اعتمادسازي بيشتر، آشکارا نشان دهد که برنامه صلح‌آميز هسته‌اي را دنبال مي‌کند. رييس انجمن دوستي ايران و روسيه نيز ضمن اعلام مخالفت مسکو با تحريم‌هاي يک‌جانبه عليه ايران، اين تحريم‌ها را غير قابل پذيرش خوانده است. پروفسور "آلکساندر پاليشوک" همچنين با تاکيد بر حق مسلم ايران براي دستيابي به فن‌آوري صلح‌آميز هسته‌اي، خواستار لغو هرچه سريع‌تر اين تحريم‌ها شده است.

آمريكا و متحدان اروپايي‌اش بارها جمهوري اسلامي ايران را به تلاش براي توليد تسليحات هسته‌اي متهم کرده‌اند، در حالي كه اين اتهامات شديدا از سوي مقامات ايران تکذيب شده است. شوراي امنيت سازمان ملل متحد در ماه ژوئن گذشته در مخالفت با برنامه صلح‌آميز هسته‌اي ايران با صدور قطعنامه جديدي، دور چهارم تحريم‌ها بر ضد ايران را تصويب کرد.

مقامات جمهوري اسلامي ايران اين تحريم‌ها را مغاير با قوانين بين‌المللي دانسته و تاکيد کرده‌اند که اين گونه اقدامات نمي‌تواند تهران را از حق دستيابي به دانش صلح‌آميز هسته‌اي که عمدتا براي مصارف تحقيقاتي و پزشکي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، محروم کنند. همچنين، مقامات ايراني اعلام کرده‌اند، تهران به عنوان يکي از امضاکنندگان پيمان منع گسترش تسليحات هسته‌اي (ان پي تي) و اعضاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي حق دارد از فن‌آوري مسالمت‌آميز هسته‌اي برخوردار باشد.

تهران در 14 دي‌ماه سال جاري نمايندگان گروه‌هاي جغرافيايي و سياسي گروه وين مستقر در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و برخي کشورهاي عضو اتحاديه اروپا، گروه 77 و جنبش عدم تعهد را براي بازديد از تاسيسات هسته‎اي ايران دعوت کرد. نمايندگان بيش از 120 کشور جهان در سفري دو روزه به ايران از راکتور آب سنگين ايران واقع در استان مرکزي (اراک) و تاسيسات غني‌سازي اورانيوم نطنز ديدار کردند. علي اصغر سلطانيه، نماينده دايم ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پس از انجام اين ديدار تاکيد کرد: اين هيات در گزارش خود درباره اين سفر و بازديد از تاسيسات هسته‌اي ايران نظرات مثبتي را ابراز کرده‌اند.


 دفاع "عبدالله گل" از روابط با ايران 

گروه سياسي:
رييس جمهور ترکيه با بسيار خوب توصيف کردن روابط کشورش با ايران، اعلام کرد: هيچ دليلي براي نگراني در روابط دو کشور وجود ندارد. به گزارش ايسنا، "عبدالله گل" در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني فرانس 24، در پاسخ به سوالي درباره رويکرد جديد ترکيه در روابط خود با ايران و سوريه که غرب آنرا نگران کننده مي داند و از آن به نوعي نگرش از غرب به شرق برداشت مي شود، گفت: دراين زمينه هيچ دليلي براي نگراني وجود ندارد و مسايلي که مطرح مي شود در حقيقت جنبه رواني دارد. رييس جمهور ترکيه با اشاره به رابطه تجاري دو کشور، افزود: به عنوان نمونه صادرات ما به تهران بيشتر از صادرات دو کشور فرانسه و آلمان به ايران نيست. عبدالله گل خاطرنشان کرد: زماني که آنها صادرات به ايران دارند هيچ مشکلي وجود ندارد؛ اما زماني‌که ما به ايران کالا و خدمات صادر مي‌کنيم آنگاه مشکل بوجود مي‌آيد، در نتيجه اين تنها مي تواند يک فضاسازي رواني باشد. فرانس 24 در اين مصاحبه به تلاش ترکيه در زمينه مذاکرات ايران و گروه 1+5 اشاره کرد که عبدالله گل در پاسخ گفت: آنچه که ترکيه در زمينه برنامه هسته‌اي ايران انجام مي دهد تنها کمک به حل مشکل است. رييس جمهور ترکيه ادامه داد: اگرمسئله‌اي در همسايگي ما اتفاق بيفتد اين حق ما است که آنرا پيگيري کنيم. گل تاکيد کرد: ترکيه در اين مورد قصد ندارد تا نقش يک ميانجي را بازي کند و تنها بدنبال حل مشکل است؛ ما معتقديم که اين مسئله در نهايت به نفع طرفين مذاکره کننده خواهد بود.


 جيمز بيکر: گزينه نظامي عليه ايران وجود ندارد 

گروه سياسي:
وزير امور خارجه اسبق آمريکا گزينه حمله نظامي عليه برنامه هسته‌اي ايران را رد کرد. به گزارش عصر ايران، "جيمز بيکر" در گفت وگو با روزنامه "هاآرتص"، گفت: براي نابودي برنامه هسته اي ايران گزينه نظامي وجود ندارد. تبعات اقدام نظامي عليه ايران را نمي توان با کلمات توصيف کرد. اين اقدام، شبيه حمله نظامي اسرائيل به تاسيسات هسته اي عراق نيست. ايراني ها از اين حمله نظامي، درس عبرت گرفته اند و تاسيسات هسته اي خود را در همه جاي سرزمين پهناورشان توزيع کرده اند. نيروي هوايي رژيم صهيونيستي در سال 1981 با حمله هوايي به نيروگاه هسته اي تموز عراق در81 کيلومتري جنوب غربي بغداد به برنامه هسته اي اين کشور پايان داد.بيکر که در زمان حمله نظامي رژيم صهيونيستي به تاسيسات هسته‌اي عراق، رئيس کارمندان کاخ سفيد بود ادامه داد: تنها راه پايان دادن موفقيت آميز به تلاش هاي هسته اي ايران براي توليد بمب اتمي، حمله نظامي زميني است که معتقدم آمريکا تمايل يا قدرت چنين عملياتي را ندارد. وي ادامه داد: عمليات هاي امنيتي که در فضاي الکترونيکي انجام داده ايم به نظرم شيوه مناسب براي مقابله با ايران است که از سوي مئير داگان رئيس سابق موساد نيز تاييد شد. داگان گفته بود که ساخت بمب اتمي ايران پنج سال به طول مي انجامد ولي او را مورد انتقاد قرار دادند زيرا وي واقعيت را گفته بود.


 تاکيد برزيل بر ديپلماسي در قبال تهران 

گروه سياسي:
وزير امور خارجه جديد برزيل، اعلام کرد: اين کشور همچنان ديپلماسي را بهترين راه براي حل مسئله هسته‌اي ايران مي‌داند. به گزارش ايسنا "آنتونيو پاتريوتا" كه كار خود را از اول ماه ژانويه در دولت جديد "ديلما روسف" رئيس جمهور جديد برزيل آغاز كرد، گفت: مشخص نيست كه تحريم‌هاي اعمال شده توسط سازمان ملل، آمريكا و اتحاديه‌ اروپا تاثيري روي ايران دارند و يا در نهايت موضع تهران را در زمينه‌ غني سازي اورانيوم تغيير خواهند داد يا خير؟ پاتريوتا در گفت‌وگو با خبرگزارس رويترز در مسير سفربه بروكسل، گفت: من طرفدار گفت‌وگو و مذاكره هستم. مشخص نيست كه آيا تحريم‌ها تاثيري مطلوب را دارد يا خير. برزيل مدتهاست كه به جاي تحريم‌ها از مذاكرات به عنوان ابزاري براي رفع نگراني‌هاي غرب درباره‌ برنامه‌ هسته‌اي ايران حمايت كرده است. برزيل سال ميلادي گذشته به همراه تركيه به توافق نامه‌اي با ايران دست يافت، كه كشورهاي غربي به بهانه‌ اينكه، اين توافقنامه به اندازه‌ كافي بر ايران فشار اعمال نمي‌كند، آن را رد كردند. اين كشور علاوه بر آن به دليل دادن راي مخالف به تحريم‌ها در سازمان ملل موجب عصبانيت آمريكا شد.


 رييس جمهور:
 هيچ ملتي به اندازه ايران فرهنگ ساز نبوده است  

گروه سياسي:
رئيس جمهور شناساندن حقيقت انسان به انسان را مسئوليتي بزرگ خواند و با اشاره به وجه ممتاز فرهنگي و تمدني ايران زمين، تاکيد کرد: هيچ ملتي به اندازه ايران فرهنگ ساز نبوده و امروز هيچ‌کس جز ملت ايران حرفي براي گفتن در عرصه جهاني ندارد. به گزارش مهر، محمود احمدي‌نژاد که روز پنج‌شنبه در مراسم هفدهمين سالگرد انتشار روزنامه ايران در جمع کارکنان اين روزنامه سخن مي‌گفت، با اشاره به تقابل هميشگي جبهه عدالت طلبان و موحدان با قدرتهاي استکباري، گفت: ملت ايران با عبور از مستکبران در مسير استقرار عدالت جهاني و حرکت جهاني امام عصر (عج) قرار گرفته است.

احمدي نژاد تاکيد کرد: ملت ايران با تاريخي پرفراز و نشيب، اکنون در حساس ترين شرايط جهاني ، ماموريتي مهم بر عهده گرفته است و از تهديدهاي دشمنان واهمه ندارد.رئيس جمهور با اشاره به 100 سال دروغ پردازي رسانه هاي استعماري و تحميل غير منطقي ترين سيستم سياسي بر دنيا، افزود: رسانه هاي مستقل و آزاد از جمله روزنامه ايران در خط مقدم جبهه عدالت طلبان قرار دارند و بايد پيام اين جبهه را به بهترين وجه ممکن و متفاوت از الگوهاي غربي منتشر کنند.

رئيس قوه مجريه مسئوليت امروز ايران را مسئوليتي تاريخي و جهاني توصيف کرد و افزود: امروز ديگر کسي شک ندارد که ملت ايران در طول تاريخ با هدايت الهي ساخته و پرداخته شده است تا در اين مقطع حساس ماموريت تاريخي خود را ايفا نمايد. مرحله اي که در آن بشر به حکومتي جهاني، عادل، پاک، با محبت و زمينه ساز براي شکوفايي همه استعدادهايش نيازمند است.احمدي نژاد، افزود: موقعيت خاص جمهوري اسلامي ايران در اين دوره گذار به جهان جديد اقتضاء مي کند که ابزاري براي پيام رساني در طراز اين موقعيت داشته باشيم و روزنامه ايران نه تنها بايد روزنامه دولت بلکه بايد روزنامه متعلق به مردم، انقلاب اسلامي و تمام بشريت باشد و وظيفه خطير اطلاع رساني در اين عرصه را به بهترين نحو ممکن ايفا نمايد.

رئيس جمهور ادامه داد شما بايد پيام جبهه موحدان را به جهان منتقل کرده و از ادبياتي براي اين منظور استفاده کنيد که در آن انسان، کمال انساني، ‌کرامت انساني و عدالت مورد توجه قرار گيرد و اگر هم مجبور بوديم از ابزار اطلاع رساني فعلي استفاده کنيم آنها را در خدمت هدف متعالي جبهه حق يعني بيان حقايق قرار دهيم.احمدي‌نژاد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تلاش مستکبران براي ممانعت از حرکت پيشروانه ملت ايران و صدور قطعنامه‌هاي متعدد و تحريم اقتصادي، خاطرنشان کرد: ملت ايران براي دشمنان تره هم خرد نکرد. شما هم نبايد به مطالب دم دستي و بي اهميت که هيچ تاثيري در سازندگي ايران اسلامي ندارد ورود کنيد اما روي عدالت، منطق، برنامه و قانون محکم بايستيد و تحليل هاي قوي، درست، مطالعه شده به جامعه ارائه دهيد. اميد آفريني را در کانون توجه خود قرار دهيد چرا که از جمله القائات شيطان ايجاد ياس در افراد است.

احمدي نژاد با بيان اينکه اگر به دنبال اثر گذاري عميق و ماندگار در جامعه هستيد بايد ابتدا درون خودتان يک علم حقيقي و بستري از اخلاق ايجاد کنيد، افزود: با دقت و حساب شده روي حقوق ملت‌ها، ‌کرامت انسان، عزت ايران و ارتقاء روحيه استکبار ستيزي بايستيد و اگر در گوشه اي از اداره کشور ضعفي به چشم شما آمد آن را با انصاف و عدالت نقد کنيد.رئيس جمهور از کارکنان روزنامه ايران خواست تا همواره خط مستقيم را طي کنند و تصريح کرد: فضاي کشور را به فضاي منطق و گفت و گوي دوستانه تبديل کنيد و مانع از آن شويد که عده اي هر موضوع کوچک را به جنجال تبديل کنند. عده اي دوست دارند هر بحثي که پيش مي آيد سريع آن را وارد فضاي کفر و ايمان کنند و طرف خود را متهم به کفر ورزيدن نمايند. شما با تلاش براي ايجاد فضاي بحث منطقي به هر ترتيب ممکن مانع از تحقق نيت اين عده شويد.


 مصباحي‌مقدم:
  مشکلات صنعت هوايي منحصر به تحريم نيست 

گروه سياسي:
رئيس کميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي مشکلات فعلي صنعت هوايي کشور را منحصر به تحريم‌ها عليه ايران ندانست و اعلام کرد؛ کشور ما امکان خريد هواپيماهاي نسبتا نو را دارد. غلامرضا مصباحي مقدم در گفتگو با مهر، با اشاره به سقوط هواپيماي تهران - اروميه و کشته شدن چندين تن از مسافران اين پرواز، گفت: تحريم‌هاي بلند مدت عليه ايران بر روي صنعت هواپيمايي کشور اثر گذاشته است و نه تحريم هاي اخير شوراي امنيت. وي ادامه داد: اينکه کشورهاي توليدکننده هواپيماهاي پيشرفته از تحويل هواپيماهاي نو به ايران خودداري مي کنند موجب مي‌شود که تاثير منفي بر صنعت هواپيمايي ايران بگذارد.مصباحي مقدم با بيان اينکه شرکت هاي پيشرفته توليد کننده هواپيماهاي مسافربري مثل جمبوجت و ايرباس، ملت ايران را تحت فشار قرارداده اند، تاکيد کرد: ولي مشکلات فعلي صنعت هواپيمايي ايران منحصر به تحريم‌ها نيست چرا که کشور اين امکان را دارد که هواپيماهاي دسته دوم با کارکرد پنج ساله خريداري کند.رئيس کميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي يادآورشد: ايران مي تواند با وجود تحريم ها، حتي هواپيماي نسبتا نو خريداري کند اما بستر مناسب براي انجام اين کار در وزارت راه فراهم نيست. نماينده مردم تهران اضافه کرد: بخش خصوصي آمادگي دارد که هواپيماهاي مناسبي را به ناوگان هوايي کشور وارد کند اما کمک و مساعدت لازم از سوي دولت به اين بخش نمي‌شود و متاسفانه هواپيماهايي که اخيرا به ناوگان هواپيمايي کشور وارد شده عمري بالاي 15 سال دارند که بخش مهمي از عمر مفيد خود را طي کرده اند.مصباحي مقدم معتقد است: سخت‌گيري هايي که اکنون در وزارت راه نسبت به موافقت با خريداري هواپيما از سوي بخش خصوصي مي شود بايد کنارگذاشته شود چرا که با توجه به قيمتي که الان بليت هواپيما دارد براي بخش خصوصي بسيار با صرفه است که هواپيماهاي نسبتا نو را وارد صنعت هوايي کشور کند و حمل و نقل هوايي ايران را بهبود بخشد.وي در بيان اينکه بخش حمل و نقل هوايي کشور تا چه حد امنيت جاني مردم را تامين مي‌کند، خاطرنشان کرد: امنيت جاني مسافران در حمل و نقل هوايي حرف اول را مي زند ولي متاسفانه استفاده از هواپيماهاي فرسوده دقيقا نقطه مقابل ايمني حمل و نقل است. رئيس کميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي، گفت: در زمان حاضر بسياري از مردم با ترس و اضطراب سفر هوايي مي کنند و نگرانند، اين نگراني هم بيجا نيست و اتفاقاتي که افتاده اين نگراني ها را تشديد کرده است. به اعتقاد مصباحي مقدم، وزارت راه بايد به صورت جدي در صدد اصلاح وضعيت حمل و نقل هوايي کشور برآيد و يکي از علل مهم استيضاح بهبهاني وزير راه نيز همين موضوع است و من استيضاح وزير راه را در مسير رفع مشکلات صنعت هوايي کشور موثر مي دانم.


 ميز خبر 

عباسپور: صالحي موضع خود را اعلام کند

گروه سياسي:
رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با خوب ارزيابي کردن تجارب بين‌المللي گزينه پيشنهادي رئيس جمهور براي وزارت امور خارجه به مجلس، تاکيد کرد: صالحي بايد موضع خودش را به روشني درباره استقلال وزارت امورخارجه بيان کند. علي عباسپور تهراني‌فرد در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به معرفي علي اکبر صالحي به عنوان وزير پيشنهادي امور خارجه به مجلس ، گفت: آقاي دکتر صالحي تجارب خوبي نسبت به مسايل بين المللي دارند؛ اما نکته اي که در اين ميان ضرورت دارد بايد استقلال وزارت امور خارجه و شخص وزير خارجه در چارچوب قانون بايد حفظ شود. نماينده تهران در تشريح لزوم حفظ استقلال وزارت امور خارجه و شخص وزير اين وزارتخانه، تصريح کرد: نمي توان بخشي از شرح و وظايف وزارت خارجه را در ارتباط با کشورهايي که جمهوري اسلامي با آنها رابطه دارد کسان ديگري خارج از اين وزارتخانه انجام دهند.عباسپور در اين راستا خواستار بيان موضع روشن صالحي در خصوص حفظ استقلال خود و وزارت امور خارجه شد و اظهار کرد: گزينه پيشنهادي رئيس جمهور براي وزارت امور خارجه بايد برنامه‌هاي خود را دقيق‌تر براي اداره دستگاه ديپلماسي کشور بيان کند.

سيد احمدخاتمي: کشور بايد براساس قانون اداره شود

گروه سياسي: خطيب نماز جمعه تهران از شکل‌گيري خاورميانه اسلامي با محوريت اسلام، دين و مردم‌سالاري ديني خبر داد و با تاکيد بر عدم رسانه‌اي شدن اختلافات مسئولان نظام، اعلام کرد: کشور بايد براساس قانون اداره شود. به گزارش مهر، سيد احمد خاتمي در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته تهران با اشاره به اينکه سه نکته مهم در عرصه اداره کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: نکته اول اين است که بايد کشور براساس قانون اداره شود و قانون است که به کشور سامان مي‌دهد و هيچکسي نبايد با رانت سياسي و اقتصادي در حاشيه امن قرار گيرد چرا که قانون براي همه يکسان است. وي نکته دوم را اطاعت از ولايت فقيه که واجب شرعي براي همه است خواند و افزود: اين اطاعت براي مسئولان اوجب است چرا که سه قوه زير نظر ولايت مطلقه عمل مي‌کنند و بايد از ولايت فقيه حرف شنوي داشته باشند و تخطي از ولايت فقيه از هيچکس پذيرفته نيست. خطيب جمعه تهران با بيان اينکه مقام معظم رهبري بارها تاکيد کردند اختلافات مسئولان نبايد رسانه‌اي شود، افزود:‌ اين نکته سوم است که مسئولان بايد از رسانه‌اي کردن اختلافات خود پرهيز کنند چرا که اين موجب اختلاف ميان مردم مي‌شود.وي با تاکيد بر بيانات رهبري مبني بر اينکه رسانه‌اي کردن اختلافات مسئولان خلاف شرع است، صميمانه از مسئولان کشور خواست تا اختلافات خود را در جمع خصوصي و در بحث‌هاي طلبگي مطرح کنند. خاتمي گفت: از مسئولان کشور تقاضا دارم اظهارنظرهاي خود را به تريبون نکشانند و ابتدا فکر کنند که اگر اين سخنان را بگويند چه کساني شاد مي‌شوند چرا که در برخي از اظهارنظرهاي مسئولان ضدانقلاب شاد مي‌شود و براساس آيات قرآن اظهاراتي که موجب سوء استفاده دشمنان مي‌شود نبايد بيان کرد.خاتمي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مسايل منطقه خاورميانه و کشورهاي عربي، گفت: اين روزها در خاورميانه اتفاقاتي مي‌افتد که نمي‌توان به راحتي از کنار آن گذشت. مردم مسلمان تونس ديکتاتوري 23 ساله مستبد را از تخت به زير کشيدند و در مصر موج خروش و فرياد مردم به غضب تبديل شده است و وضعيت يمن، عمان و اردن نيز همين گونه است و اينها همه پس لرزه‌هاي انقلاب اسلامي است که شما مردم آن را آفريديد.وي با اشاره به ايکه در آستانه سي و دومين سال پيروزي انقلاب هستيم، گفت: بسيار منصفانه و بديع است که بگوييم وقايع امروز خاورميانه وتحرکاتي که در کشورهاي مسلمان اتفاق افتاد است پس لرزه‌هاي اين انقلاب بزرگ است.

هفته پرکار درانتظار مجلس

گروه سياسي: مجلس شوراي اسلامي هفته پر كاري را در جلسات علني روزهاي يكشنبه و سه شنبه پيش رو خواهد داشت. راي اعتماد نمايندگان به وزير خارجه پيشنهادي رئيس جمهور و استيضاح وزير راه و ترابري از مهم ترين موضوعات جلسات علني اين هفته مجلس است. به گزارش خبرنگار آفرينش، نمايندگان مجلس فردا به بررسي برنامه و صلاحيت علي‌اكبر صالحي براي تصدي وزارت امور خارجه و اخذ راي اعتماد به وي مي‌پردازند و در جلسه روز سه‌شنبه ، استيضاح وزير راه و ترابري بررسي مي‌شود. هم چنين سوال سيدسلمان ذاكر، جواد جهانگيرزاده و نادر قاضي‌پور نمايندگان اروميه از صادق خليليان، وزير جهاد كشاورزي نيز اين هفته بررسي خواهد شد. گزارش كميسيون صنايع در مورد تحقيق و تفحص از حادثه انفجار معدن باب‌نيزو كرمان نيز اين هفته قرائت خواهد شد. گزارشات كميسيون اقتصادي در مورد طرح استفساريه جزء الف بند 7 ماده واحده قانون بودجه سال 89 كل كشور و طرح اصلاح مواد 38 و 39 قانون ماليات بر ارزش افزوده هم اين هفته بررسي خواهد شد. استماع گزارش كميسيون ويژه اصل 44 قانون اساسي در مورد طرح اصلاح تبصره 3 بند الف ماده 3 قانون اصلاح موادي از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي در دستور كار مجلس قرار دارد . ادامه رسيدگي به گزارش كميسيون قضايي و حقوقي در مورد لايحه تشكيلات دادسرا و دادگاه عالي و نظارت انتظامي بر رفتار قضايي و ارايه گزارش اين كميسيون در رابطه با موافقت‌نامه انتقال محكومين به حبس بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري هند نيز اين هفته در دستور كار مجلس قرار دارد.

مقام پارلماني روسيه: مخالف تحريم ايرانيم

گروه سياسي: معاون پارلمان دوماي روسيه در ملاقات گروه دوستي پارلماني ايران و روسيه و سفير ايران در مسکو، گفت: از مواضع اصولي جمهوري اسلامي ايران حمايت و جانبداري مي‌كنيم. به گزارش فارس، "ولاديمير ژيرينفسكي" با تأكيد بر اهميت مناسبات و همكاري‌هاي ايران و روسيه، خاطرنشان کرد: ما معتقد به گسترش روابط و توسعه مناسبات با ايران هستيم. معاون پارلمان روسيه گفت: ما مخالف اعمال تحريم‌هاي آمريكا و اتحاديه اروپا عليه ايران هستيم و از مشاركت روسيه در اين تحريم‌ها نيز ناخرسند هستيم. ژيرينفسكي افزود: تلاش مي‌كنيم در سياست‌هاي خارجي روسيه بويژه نسبت به ايران، تجديد نظر و بازنگري صورت گيرد و از اجراي توافق‌ها و قراردادها بويژه قرار داد تحويل تسليحات اس-300 به ايران نيز حمايت مي‌كنيم و اطمينان داريم كه بهبود روابط و مناسبات بين دو كشور سودمند و سازنده مي‌باشد. وي با اشاره به وجود نقاط مثبت مشترك در روابط ايران و روسيه و نقش تعيين كننده ايران در منطقه، تصريح كرد: روابط دو كشور بايد تعميق يابد و براي تقويت همكاري بايد مناسبات تجاري و اقتصادي افزايش پيدا كند.

هاشم‌زاده هريسي: وحدت با شعار امكان‌پذير نيست

گروه سياسي:
يك عضو مجلس خبرگان رهبري وحدت را حلال همه مشکلات دانست و با تاکيد بر اينکه وحدت تنها با شعار، توضيح وفلسفه بافتن تحقق نمي‌يابد، خاطرنشان کرد: پيروزي انقلاب اسلامي به خاطر وجود وحدت در ميان همه‌ اقشار جامعه به تمام معنا بود. هاشم‌زاده هريسي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اين‌كه مساله‌ وحدت زيباترين، اصيل‌ترين و محوري‌ترين مساله در اسلام است كه از توحيد الهي نشأت مي‌گيرد، اظهار كرد: وحدت ريشه‌ توحيدي دارد و در دين توحيدي بايد وحدت وجود داشته باشد. وي با اشاره به اهميت توحيد در اسلام، تصريح كرد: شرك بزرگ‌ترين گناه است و همان‌طور كه در قرآن آمده است، خداوند با توبه تمام گناهان را مي‌بخشد، به جز شرك كه گناهي نابخشودني است و همان‌طور كه توحيد بزرگ‌ترين عبادت است و بالاتر از آن نيست، شرك بدترين گناه است كه بدتر از آن نيست؛ چون توحيد نشانه، ضامن، پشتوانه‌ اجرايي و منشأ وحدت است؛ در حالي كه شرك منشأ و نشانه‌ اختلاف است. اين عضو مجلس خبرگان رهبري افزود: اگر ادعا كنيم نظام و جامعه‌ ما توحيدي است، اما در آن وحدت وجود نداشته باشد و اختلاف وجود داشته باشد به معناي دوري از توحيد و نشانه‌ شرك است. هاشم‌زاده هريسي با بيان اين‌كه همه‌ پيشرفت‌ها و عظمت‌ها از وحدت سرچشمه مي‌گيرد، گفت: پيروزي انقلاب به خاطر وجود وحدت به تمام معنا بود و حتي آنها كه انگيزه‌هاي ديگر داشتند زير يك پرچم يعني اسلام و رهبريت و در راس آن حضرت امام (ره) گرد آمدند.


 پاسخ مجلس به نامه اخير رييس‌جمهور 

گروه سياسي:
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در كميته حل اختلاف مجلس و دولت طي جوابيه‌اي به نامه رييس جمهور، نگارش اين نامه را كه نسبت به برخي مصوبات برنامه پنجم ايراداتي را وارد كرده بود، به مصلحت کشور ندانستند.به گزارش خانه ملت، ‌در بخشي از متن نامه "سيدمحمدحسن ابوترابي فرد" نايب رييس مجلس، "محمدرضا باهنر"، رييس كميسيون تلفيق برنامه پنجم توسعه،‌ "احمد توكلي" رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس و "محمد دهقاني" عضو هيات رييسه به "محمود احمدي نژاد" آمده است: در شرايط خطير امروز، حفظ وحدت و انسجام قوا و پرهيز از هر سخن و اقدامي كه زمينه نگراني ملت عزيز و سوء استفاده دشمنان را فراهم آورد يك ضرورت انكار ناپذير است. در اين وضعيت، انتظار نمي‌رفت اركان كليدي نظام و رؤساي محترم قواي مقننه، قضائيه و مجمع تشخيص كه زير نظر رهبر معظم و فرزانه، ناخداي خدا محور و هوشمند انقلاب اسلامي قرار دارند و تصميمات و اقدامات آنان به خوبي رصد مي‌گردد به توطئه آفريني عليه دولت محترم و سوء استفاده از قدرت متهم گردند.

ادب اقتضاء نمود نامه جنابعالي را بي‌ پاسخ نگذاريم ولي چون كشاندن مسائل بين قوا را به ميان جامعه به صلاح كشور نمي‌دانيم، با پرهيز از واژه‌ها و كلمات جدال برانگيز، به حداقل بسنده مي‌كنيم. با توجه به حضور مستمرمان در جلساتي كه در دفتر حضرت آيت الله جنتي به درخواست شماره 192956 مورخ 30/9/88 جنابعالي از مقام معظم رهبري تشكيل گرديد و با عنايت به اطلاع و حضور در روند تقديم لايحه برنامه پنجم توسعه كشور و بررسي آن در مجلس شوراي اسلامي و نهايتاً مجمع تشخيص مصلحت نظام، نكاتي را معروض مي‌داريم:

1- روح حاكم بر نامه جنابعالي به نمايندگان محترم، صرف نظر از اتهاماتي كه در آن مطرح شده است، مفاد نامه شماره 192956 مورخ 30/9/1388 آن برادر محترم به رهبر معظم را تداعي مي‌نمايد. همانگونه كه استحضار داريد در پي درخواست شما ، مقام معظم رهبري طي ابلاغيه شماره 4765-1 /م مورخ 18/1/ 1389، شوراي محترم نگهبان را مامور رسيدگي به موضوع با حضور صاحب نظراني از مجلس، دولت ، و دانشگاه فرمودند. با دعوت و مديريت شايسته حضرت آيت ا... جنتي تمام موضوعات مورد نظر جنابعالي ( كه بعضاً در اين نامه سرگشاده بدان‌ها اشاره شده است) با حضور اينجانبان از مجلس شوراي اسلامي ، سه نفر از معاونان محترم آنجناب ، سه نفر از دانشگاهيان ، سه نفر از اعضاي محترم شوراي نگهبان و سه كارشناس از دفتر مقام معظم رهبري، طي هجده جلسه طولاني در تابستان و پاييز امسال، مورد بحث و بررسي دقيق قرار گرفت و نهايتاً حضرت آيت ا... جنتي گزارش كامل جلسات را همراه با نظرات مكتوب دولت و اينجانبان طي نامه شماره 40517/30/89 مورخ 20/8/1389 تقديم مقام رهبري نمودند. همان‌گونه كه جنابعالي به درستي در نامه خود مرقوم داشته‌ايد " بر اساس اصل 110 قانون اساسي حل اختلاف و تنظيم روابط قواي سه گانه از اختيارات رهبري است " بنابراين انتظار مي‌رفت ( به ويژه از آنجناب كه بارها در نامه خود بر ضرورت تبعيت از رهبري تاكيد فرموده‌ايد) بعد از سير مراحل مذكور اقدام به نگارش اين نامه سرگشاده اختلاف‌ برانگيز نمي‌فرموديد كه نه وجه قانوني دارد و نه وجه مصلحتي.

2- در نامه خويش اشاراتي داشتيد كه مجلس و مجمع تشخيص مصلحت نظام بر خلاف رهنمودهاي رهبري معظم تصميم گرفته‌اند. با توجه به حضور در روند اين تصميم سازي شهادت مي‌دهيم كه اين تصور مقرون به صواب نيست و نوعي اتهام تلقي مي‌گردد. رهنمودهاي رهبري در ارتباط با برنامه پنجم توسعه توسط اينجانبان ( ابوترابي، باهنر و توكلي ) و رياست محترم مجلس شوراي اسلامي به طور دقيق به عرض همكاران ارجمند در كميسيون تلفيق رسيد و نمايندگان محترم در راستاي همكاري و تعامل با دولت محترم مصوبات كميسيون تلفيق را در چارچوب آئين نامه داخلي بازنگري كردند و در عموم قريب به اتفاق مواد برنامه نظر دولت مورد توجه قرار گرفت.

3- علاوه بر آنچه اشاره گرديد، در مورد صندوق توسعه ملي و بانك مركزي ، جنابعالي نظرتان را خدمت مقام معظم رهبري منعكس نموديد و در اين راستا به منظور رفع دغدغه رئيس جمهور محترم، مقام معظم رهبري با دستور مورخ 26/10/89 به مجمع تشخيص مصلحت نظام، كار رسيدگي و تصويب لايحه برنامه پنجم توسعه را جز در مورد بانك مركزي ختم فرمودند و طبق بند 8 اصل 110 حل موضوع بانك مركزي را نيز به عنوان معضل به مجمع تشحيص مصلحت نظام واگذاردند. نظر به شخصيت حقيقي و حقوقي شما و با عنايت به اين‌كه آنجناب بارها در نامه سرگشاده خويش بر ضرورت التزام به قانون اساسي و رهنمودهاي رهبري معظم تاكيد نموده‌ايد، به نظر مي‌رسد با سير مذكور، ديگر جايي براي نگارش اين نامه كه ، زمينه نگراني مردم شريف را فراهم آورد وجود نداشت.

در بخش پاياني اين نامه هم خطاب به احمدي نژاد آمده است: با استناد به اصول متعدد قانون اساسي براي اكثر مباحث حقوقي مطروحه درنامه سرگشاده جنابعالي پاسخ مناسب وجود دارد و نسبت‌ها و اتهامات وارده نيز به روشنگري نياز دارد، ليكن به دليل شرايط خطير كشور و دنياي اسلام در رويارويي با نظام سلطه، دفاع از حقوق مشروع هسته‌اي و اجراي قانون مهم و تعيين كننده هدفمندسازي يارانه‌ها، در شرايطي كه جنابعالي بار سنگين اداره كشور را بر دوش داريد، رسالت عقلي ، ديني ، و ملي خود مي‌دانيم كه در راستاي گره گشايي از كار مردم ، كشور و انقلاب شما را ياري نمائيم؛ در موارد بروز اختلاف كه ضرورت يك جامعه پويا است، با استفاده از راهكارهاي قانوني و جايگاه فاخر رهبري به عنوان تنظيم كننده روابط قواي سه گانه بدون انتقال تنش به جامعه به حل آن همت گماريم؛ و اگر تنوير افكار عمومي هم مقصود باشد ، نحوه كار را چنان انتخاب كنيم كه اختلاف بين نظرها را نشان دهد، نه تنازع بين افراد را. از اين منظر و با الهام از رهنمودهاي هميشه راهگشاي رهبري و دستورات اكيد ايشان، به ويژه به رؤساي محترم قوا، خويشتن و جنابعالي و همه همكاران ارجمند را در قوه مقننه ، قوه قضائيه ، و نهادها و دستگاه هاي اجرايي كشور، به همدلي و همراهي و پرهيز از هر سخن، رفتار اختلاف برانگيز و تنش‌آفرين، جهت بهبود امور دنيا و آخرت ولي نعمتانمان كه مردم اند، فرا مي‌خوانيم.


 آلمان و ايران خواستار رفع موانع توسعه روابط شدند 

گروه سياسي: در ديدار"ولف روتهاردن بورن" معاون وزيرخارجه آلمان با "علي اكبر صالحي" سرپرست وزارت امورخارجه، طرفين بر رفع موانع در روابط و توسعه مناسبات اظهار تمايل كردند. به گزارش وزارت امور خارجه، علي اکبر صالحي در اين ديدار، ضمن اشاره به روابط ديرينه و تاريخي و فرهنگي في مابين دو كشور، گفت: ماعلاقه‌منديم آلمان با سياست مستقل روابط خود را با جمهوري اسلامي ايران توسعه دهد و از اين فرصت براي تقويت روابط استفاده كند. وي با انتقاد از رويكردهاي فرا قطعنامه‌اي اروپا عليه جمهوري اسلامي ايران، افزود: ما همواره خواستار توسعه روابط و رفع موانع موجود براي پيشرفت مناسبات هستيم و برغم فراز و نشيب هايي كه در روابط تاريخي و طولاني مدت دو كشور وجود داشته است، اميدواريم مانعي براي توسعه روابط به وجود نيايد و روابط ما در همه زمينه ها توسعه يابد. معاون وزيرخارجه آلمان نيز در اين ديدار ضمن اشاره به روابط دو كشور گفت: ما علاقه منديم روابط با شما را به ويژه در زمينه هاي مختلف توسعه دهيم و مشكلات موجود بر سر همكاري هاي في مابين را رفع نمائيم. صالحي همچنين در ديدار "دانوك دان جنيدي"، نائب رئيس مجلس مالزي ضمن خوش آمدگويي به "جنيدي" و هيات همراه ايشان، روابط دو كشور بزرگ و مسلمان ايران و مالزي را خوب و روبه رشد توصيف كرد. وي افزود: ايران و مالزي با همكاري ساير كشورهاي اسلامي مي توانند از ظرفيتها و توانمندي هاي خود به نفع جهان اسلام استفاده كنند. سرپرست وزارت امور خارجه حجم روابط في مابين دو كشور را متناسب با ظرفيت هاي بالقوه دو كشور ندانست و گفت: ما مي توانيم با سرمايه گذاري و توليد مشترك از ظرفيت بازار كشورهاي شرق اسيا و آسياي مركزي در زمينه توليد ماشين و ساير محصولات خود استفاده نمائيم. وي آمادگي ايران را براي توسعه همكاري‌هاي في مابين با مالزي در تمامي زمينه‌ها اعلام کرد و افزود: توسعه و ارتقاي سطح همكاريها با كشور مالزي يكي از اولويت هاي جمهوري اسلامي ايران است. نايب رئيس مجلس مالزي نيز در اين ديدار ضمن استقبال از پيشنهادات صالحي، گفت: ما معتقديم امت اسلامي جامعه بزرگي را تشكيل مي دهند كه مي توانند حجم بالايي از تجارت را با توليدات خود از جمله در زمينه مواد غذايي حلال تشكيل دهند و براي توليد و سرمايه گذاري مشترك در زمينه هاي مختلف اعم از ماشين سازي و ساير محصولات همكاري نمايند. "دانوك دان جنيدي"، افزود: دو كشور ايران و مالزي مي توانند در زمينه هاي مختلف تبادل همكاري و تجربه داشته باشند و حجم تبادلات خود را در كشورهاي اسلامي و همسايه توسعه دهند.


 سران قوا، سخني مانع وحدت نگويند  

مهر:
امام جمعه قم از سران قواي سه گانه خواست سخني نگويند که مانع وحدت شود. سيد هاشم حسيني بوشهري در خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته قم که درحرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، با تاکيد بر لزوم تقويت وحدت در سطوح مختلف جامعه و به ويژه در سطح مسئولان نظام، گفت: آنچه براي ما مهم است وحدت مردم و دولتمردان است و انتظار است سران قوا با يکديگر وحدت داشته و مراقب باشند سخني نگويند که مانع وحدت شود.امام جمعه قم همچنين با اشاره به فرارسيدن ايام الله دهه فجر انقلاب اسلامي، گفت: امام خميني(ره) در 12 بهمن قهرمانانه وارد کشور شدند و انقلاب نيز 22 بهمن ماه به پيروزي رسيد.وي با بيان اينکه انقلاب ايران، انقلاب مهمي بود، خاطرنشان کرد: اين انقلاب توانست سفاک‌ترين افراد را برکنار و فکري جديد بر پايه موازين اسلامي ايجاد کند، حتي انقلاب اسلامي در سطح بين‌المللي نيز شکاف بزرگي ميان جبهه‌هاي کفر ايجاد کرده است.


 راهي جزمذاكره با ايران نيست 

ايرنا:
معاون وزير خارجه روسيه با تاكيد بر اهميت گفت و گو با ايران، اعلام کرد: راهي جز تداوم مذاكره با ايران وجود ندارد. به گزارش ايرنا، "سرگئي ريابكوف" که پنجشنبه شب در مركز "نيكسون" واشنگتن سخن مي‌گفت، تصريح کرد: اجلاس استانبول با نتايجي همراه بود و طرفين توانستند برخلاف دور قبلي مذاكرات در ژنو به مدت دو روز با يكديگر مذاكره كنند. مذاکراه کننده ارشد روسي در مذاکرات استانبول با ايران، افزود: نشست استانبول با پيشرفت نسبي همراه بود و در جريان آن نيز طرح جديد تبادل سوخت هسته اي ارايه شد. معاون وزير خارجه روسيه با رد ديدگاه‌هاي مقام‌هاي آمريكايي در باره تاثير پذيري تحريم ها عليه ايران، گفت: مسكو معتقد است كه تحريم ها عليه ايران بيفايده و فاقد كارايي است و اين سياست تاثيري بر ايران ندارد. ريابكوف گفت: بكارگيري تحريم ها عليه كشورها، باعث سر سخت تر شدن و تشديد مواضع آنها مي شود.


 استيضاح وزير راه جدي است 

مهر:
نايب رئيس کميسيون عمران مجلس با تاکيد بر اينکه پيگيري موضوع استيضاح وزير راه در مجلس جدي است، گفت: اين در حاليست که اگر بهبهاني در جلسه روز سه شنبه به سئوالات نمايندگان پاسخ‌هاي منطقي بدهد مجلس استيضاح را عملياتي نمي کند. محمدرضا ملکشاهي در يک نشست خبري در خرم آباد، با اشاره به طرح استيضاح وزير راه و ترابري در مجلس، خاطرنشان کرد: وزارت راه فقط 13 درصد تعهدات خود را در برنامه چهارم توسعه عملياتي کرده است. وي با تاکيد بر اينکه اساسا وزارت راه بايد در ساختار خود تغييرات جدي ايجاد کند، افزود: از سوي ديگر اين وزارتخانه بايد توسعه عمراني در ابعاد مختلف از جمله حمل و نقل هوايي، احداث راه آهن، بزرگراه و ... را با شتاب بيشتري دنبال کند. نماينده خرم آباد با اشاره به برخي مسائل مطرح شده در زمينه خريد هواپيما، خاطرنشان کرد: بخش خصوصي مدعي است که اگر دولت حمايت کند مي تواند ناوگان حمل و نقل هوايي کشور را تغيير دهد و اقدام به خريد بيش از 50 هواپيما در کشور کند.


 جليلي: غربي‌ها دچاراشتباه محاسباتي نشوند  

گروه سياسي:
دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران درباره پيامد تکرار اشتباه‌هاي گذشته غرب درخصوص برخورد با ايران به آنها هشدار داد و به قدرت‌هاي غربي توصيه کرد که در محاسبات خود دچار اشتباه نشوند و مسير اشتباه گذشته را تکرار نکنند. به گزارش ايسنا، سعيد جليلي در گفت‌وگو با شبکه العالم درباره احتمال روي آوردن قدرت‌هاي غربي به اعمال تحريم‌هاي جديد عليه ايران در شوراي امنيت با بيان اينکه اعمال هر نوع تحريم جديدي عليه ايران براي غرب پرهزينه‌تر خواهد بود، گفت: اين مساله جديدي نيست. آنها بارها چنين اقدامي انجام داده‌اند. ما به آنها گفته‌ايم که مباني مسيراشتباهي که شما طي مي‌کنيد، اشتباهاتي است که مرتکب مي‌شويد. وي افزود: جمهوري اسلامي ايران امروز در بهترين شرايط اقتصادي، اجتماعي و سياسي به سر مي‌برد و گواه آن نيز همين طرح بزرگ اقتصادي است که در ايران شروع شد. ما بزرگ‌ترين جراحي اقتصادي تاريخ کشورمان را در اين شرايط شروع کرديم، طرحي که ناشي از اعتماد به نفس بالاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي است. ما امروز در شرايط بسيار خوبي به سر مي‌بريم؛ لذا ما به آنها توصيه مي‌کنيم که دچار اشتباه محاسباتي نشوند و مسيرهاي غلط گذشته را طي نکنند؛ زيرا آن مسيرها بيش از همه براي آنها پرهيزنه و بي‌فايده است. جليلي درباره ديدگاه قدرت‌هاي غربي و ديدگاه جمهوري اسلامي ايران به تعاملات بين‌المللي، گفت: ما فکر مي‌کنيم که در اين خصوص دو رويکرد وجود دارد؛ رويکردي که ما به آن قائل هستيم و رويکردي که آنها در پيش مي‌گيرند. رويکرد ما اين است که بايد گفتگوها و مناسبات جهاني بر مبناني عدالت و احترام به حقوق ملت‌ها و اجتناب از مقابله با حقوق ملت‌ها باشد، اما نگاه آنها اين است که مناسبات جهاني را بر مبناي قدرت نظامي هسته‌اي تعريف مي‌کند. آنها فکر مي‌کنند اگر کشوري اين مولفه‌هاي قدرت را داشت باشد، حق دارد درباره ساير ملت‌ها نيز تصميم‌گيري کند. طبيعي است که اين دو نگاه با يکديگر تفاوت اساسي دارد و براي اينکه اين نگاه‌ها به هم نزديک شود، زمان مي‌برد. دبير شوراي عالي امنيت ملي درباره مرحله آينده درباره روابط با کشورهاي 1+5، گفت: ما آماده هستيم و ظرفيت‌هاي خوبي داريم، نگاه ما درباره امور بين‌المللي مشخص و منطق ما منطقي روشن و قابل دفاع است. حتي امروز شنيدم که خانم اشتون در مصاحبه تلويزيوني‌اش گفته است جمهوري اسلامي ايران بر اساس يک منطق صحبت و بر اين منطق تاکيد مي‌کرد.


 كوتاه از سياست 

رسيدگي دستگاه قضايي به جرايم امنيتي خارج از نوبت

گروه سياسي:
معاون اول قوه قضائيه کشور از رسيدگي دستگاه قضايي به جرايم امنيتي خارج از نوبت خبرداد. ابراهيم رئيسي شامگاه پنجشنبه در حاشيه مراسم معارفه رئيس دادگستري اردبيل در گفتگو با مهر، گفت: برخورد دستگاه قضايي با مجرماني که ترس را در دل مردم ايجاد مي کنند، بدون اغماض خواهد بود. وي با بيان اينکه دستگاه قضايي پيشگيري از وقوع جرم را در دستور کار خود قرار داده است، اضافه کرد: حوزه معاونت پيشگيري از وقوع جرم دستگاه قضايي وظيفه دارد که ساز و کارهاي لازم را با همکاريهاي دستگاه‌هاي ديگر براي پيشگيري از وقوع جرم در جامعه ايجاد کند.معاون اول قوه قضائيه گسترش اخلاق اسلامي را در جامعه مهمترين عامل جلوگيري از وقوع جرم در کشور دانست و افزود: دستگاه‌هاي فرهنگي، مراکز آموزشي و تربيتي و بويژه صدا و سيما در اين خصوص نقش موثري مي توانند داشته باشند.وي حضور به موقع نيرو هاي انتظامي و زمان شناسي پليس را از ديگر عوامل پيشگيري از وقوع جرم عنوان کرد و ياد آور شد: همه دستگاه‌ها وظيفه دارند با نگاه پيشگيرانه از وقوع جرم و ناهنجاري‌ها در جامعه برنامه ريزي کنند.

ايران رئيس گروه 77 شد

گروه سياسي: جمهوري اسلامي ايران براي نخستين بار به رياست گروه 77 که 130 کشور جهان در آن حضور دارند برگزيده شد. به گزارش مهر، در جلسه روز چهارشنبه گروه 77 در وين پايتخت اتريش که با حضور سفرا و نمايندگان 130 کشور جهان برگزار شد، رياست اين مجمع بين المللي از الجزاير به جمهوري اسلامي ايران منتقل شد. بدين ترتيب از روز چهارشنبه علي اصغر سلطانيه سفير ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي و نماينده ايران در سازمان هاي بين المللي مستقر در وين به عنوان رئيس گروه 77 برگزيده شده است. گروه 77 در ژوئن سال 1964 با امضاء «بيانيه مشترک هفتاد و هفت کشور»‌ از سوي هفتاد و هفت کشور در حال توسعه که در پايان اولين نشست کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد ( آنکتاد) در ژنو صادر شد، به تاسيس رسيد. با برگزاري اولين نشست وزراي گروه 77 در الجزاير اساسنامه آن موسوم به منشور الجزاير تصويب شد و به تدريج اين نهاد دائمي توسعه يافته و به ايجاد شعبه هاي گروه 77 با دفاتر ارتباطي در ژنو (آنکتاد)، نايروبي (يونپ )، پاريس(يونسکو)، رم (فائو و ايفاد‍)،‌ وين (يونيدو) و گروه 24 در واشنگتن (صندوق بين المللي پول و بانک جهاني) منجر شد. اگر چه اعضاي گروه 77 به 130 کشور افزايش يافته است با اين حال نام اوليه به دليل اهميت تاريخي آن حفظ شده است.

اسماعيلي:دولت بايد مجري قانون باشد

گروه سياسي: عضو فراکسيون انقلاب اسلامي با بيان اينکه دولت بايد مجري قانون باشد، گفت: ساير قوا نيز بايد از دولت در ميدان هدفمندي يارانه‌ها حمايت کنند. ولي اسماعيلي در گفت‌و‌گو با خانه ملت، در مورد نامه رئيس جمهور به نمايندگان، گفت: تاکيد ايشان به پاسداري قانون اساسي و رعايت تفکيک قواست که اگر از سوي روساي همه قواي سه گانه مورد توجه قرار گيرد گامي مثبت در تعامل و هماهنگي ارکان حاکميت برداشته خواهد شد. وي افزود: احمدي‌نژاد در نامه خود دو گلايه داشت که بحث مربوط به بانک مرکزي وارد است چون بانک مرکزي يک نهاد اجرايي بوده و تصميم گيري راجع به تغيير و تحول در آن مي‌بايست تحت نظر قوه مجريه باشد تا اگر مشکلي پيش آمد رئيس جمهور با اختيار کامل به مسئله ورود کند و در ميدان اجرا ديگر منتظر هماهنگي با ساير قوا نشود. عضو فراکسيون انقلاب اسلامي تصريح کرد: گلايه دوم رئيس جمهور در رابطه با صندوق توسعه ملي مورد نقد هست چراکه بايد قبل از رسانه‌اي شدن اين مسئله روساي سه قوه روي مديريت آن کار تخصصي بيشتري انجام مي‌دادند در چنين شرايطي نتيجه بهتري بدست مي‌آمد.

سفرهيات پارلماني آلمان تا پايان سال به تهران

گروه سياسي: رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از برنامه سفر هيات پارلماني ايران به ايتاليا و سفر هيات پارلماني آلمان به ايران تا پايان سال جاري خبر داد. علاءالدين بروجردي در گفتگو با مهر، تاکيد کرد: با توجه به دعوت رئيس کميسيون سياست خارجي مجلس ايتاليا هياتي از ايران بنا است عازم رم شود که زمان آن هنوز نهايي نشده است. وي افزود: همچنين بر اساس دعوتي که ما داشته ايم آقاي پونس رئيس کميسيون سياست خارجي مجلس آلمان در راس هياتي به تهران سفر خواهد کرد. بروجردي زمان انجام اين دو سفر را تا ظرف ماه آينده و قبل از پايان سال 89 اعلام کرد. وي همچنين از برنامه سفر گروه دوستي پارلماني ترکيه به ايران در آينده نزديک خبر داد. هيات پارلماني از ايران هم اکنون براي گفتگو با مقامات روسيه در مسکو به سر مي برد.

بازداشت قاتل شهروند ايراني مقيم كانادا

گروه سياسي: با تلاش‌هاي وزارت امور خارجه و سفارت ايران در كانادا، قاتل مرحومه "الهام دشتي رحمت آبادي" شهروند ايراني مقيم اين کشور بازداشت شد.به گزارش اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، علي اکبر صالحي، سرپرست وزارت امور خارجه ايران در اين زمينه علاوه بر ارسال يادداشت هاي مكرر و انجام چندين ملاقات با مقامات ذيربط كانادايي با احضار كاردار كانادا برضرورت تسريع در پيگيري اين پرونده تاكيد كرده است. صالحي درچارچوب اولويت ويژه مربوط به پيگيري حقوق ايرانيان خارج ازكشور در نخستين روزهاي انتصاب به عنوان سرپرست دستگاه ديپلماسي كشورمان با ارسال نامه‌اي به همتاي كانادايي خود خواستار پيگيري فوري و جدي دولت كانادا نسبت به پرونده قتل سه شهروند ايراني در آن كشور شده بود. وزارت امور خارجه با تاكيد بر وظيفه ذاتي خود مبني بر پيگيري حقوق هموطنان خارج از كشور از جمله دركانادا، به پيگيري هاي فشرده خود براي شناسايي و مجازات عاملين قتل سه شهروند ايراني در كانادا،ادامه خواهد داد.

دستگيري 2 عضو وابسته به القاعده در سردشت

گروه سياسي: يك منبع مطلع، از دستگيري دو عضو وابسته به گروهك القاعده در سردشت خبر داد. اين منبع مطلع كه خواست نامش فاش نشود، روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا، گفت: اين دو نفر كه "نعمت" و "ناصر" نام دارند از دو روز گذشته توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) دستگير شده و هم اكنون در بازداشت به سر مي برند. وي خاطرنشان كرد: از اين افراد تعدادي جزوه و كتاب در خصوص فرقه ضاله وهابيت به دست آمده است. اين منبع مطلع، گفت: اين دو از اهالي سردشت بوده و به كار تبليغ فرقه ضاله وهابيت مشغول بودند كه با تلاش شبانه روزي نيروهاي امنيتي دستگير شده و به زودي محاكمه خواهند شد. در اوايل دي ماه نيز هفت عضو القاعده در شهرستان سردشت دستگير شده بودند. اين افراد، بهمن امسال شناسايي شده و تحت پيگرد قانوني بودند كه به دستور مراجع قضايي دستگير شدند.

قطع رابطه با انگليس بزودي در دستور کار مجلس

گروه سياسي:
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به پايان يافتن مراحل تدوين و بررسي‌هاي پيراموني در خصوص قطع رابطه با دولت انگليس، اين موضوع را يکي از مهم‌ترين دستورکارهاي مجلس عنوان کرد و گفت: قطع رابطه با انگليس بزودي در دستور کار مجلس قرار مي‌گيرد. پرويز سروري در گفت‌و‌گو با خانه ملت، با اشاره به ارائه طرح قطع رابطه با انگليس از سوي کميسيون امنيت ملي به هيات رييسه مجلس، گفت: کار کميسيون درخصوص موضوع قطع رابطه با دولت انگلستان به پايان رسيده و اين طرح را نيز به هيات رييسه ارائه کرده است، اما حجم کار مجلس از جمله بررسي فشرده برنامه پنجم و برخي دستور کارهاي ديگر تاکنون اجازه قرار گرفتن اين موضوع در دستور کار علني مجلس را نداده است. نماينده تهران با تاکيد بر اينکه طرح قطع رابطه با انگليس يکي از مهم‌ترين دستورکارهاي مجلس است، گفت: اين موضوع به زودي در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت و اگر در هفته جاري موضوع معرفي وزير امور خارجه و استيضاح وزير راه و ترابري مطرح نبود، به احتمال زياد اين هفته بررسي مي‌شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه