جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3800


کوتاه از اقتصاد


بانك و بيمه

در پي هدفمندي يارانه ها ؛
وزير مسکن: بازار مسکن تکان نخورده است

سخنگوي كميسيون انرژي مجلس پيش بيني كرد؛
تداوم سهميه 400 توماني بنزين در سال آينده


 کوتاه از اقتصاد 

بيمه واحدهاي صنفي کم درآمد از امروز

يک ميليون واحد صنفي کم درآمد از امروزدر سراسر کشور بيمه مي شوند. رئيس مرکز اصناف و امور بازرگاني گفت: براساس توافق هايي ميان وزارتخانه هاي بازرگاني و رفاه و امور اجتماعي از امروز، 800 هزار واحد صنفي کم درآمد داراي پروانه کسب و 200 هزار راننده آژانس زير پوشش بيمه تامين اجتماعي قرار مي گيرند.به گزارش شبکه خبر،رادمرد افزود: برخوردار نبودن از بيمه هاي ديگر يکي از شرايط استفاده از بيمه تامين اجتماعي است.وي گفت: محاسبه واحدهاي صنفي کم درآمد به اين شيوه است که از 27 درصد بيمه کارفرمايي، 17 درصد را کارفرما (واحد صنفي يا راننده) و 10 درصد را دولت از محل هدفمندي يارانه ها پرداخت مي کند.رئيس مرکز اصناف و امور بازرگاني افزود: ليست واحدهاي مشمول طرح به زودي تهيه، و پس از تاييد وزير بازرگاني به طور رسمي ابلاغ مي شود.وي درباره 200 هزار راننده آژانس در سراسر کشور نيز گفت: از مجموع 27 درصد حق بيمه 5 / 13 درصد را راننده مي پردازد و بقيه را دولت تقبل مي کند.مقام مسئول در وزارت بازرگاني افزود: پس از ارسال اسامي به ستاد هدفمندي يارانه ها بيمه کارگري و کارفرمايي براي مشمولان در نظر گرفته مي شود.

مديرعامل آب و فاضلاب كشور:

جيره بندي آب در دستور كار نيست

مديرعامل شركت آب و فاضلاب كشور گفت: به هيچ عنوان جيره بندي آب در سطح شهرهاي كشور در دستور كار قرار ندارد اما در نظر است در سطح پنج شهر كشور نوبت‌بندي آب صورت گيرد. سيدمهدي ثمره هاشمي در
گفت و گو با ايرنا، اظهار داشت: جيره بندي آب در پنج شهر كشور بدين معناست كه سهم مصرف در شبانه‌روز تعيين شده و مصرف بيش از آن امكان‌پذير نباشد، اما نوبت‌بندي در يك منطقه به اين معناست كه در ساعات مشخص و محدودي آب قطع شده و در ساعاتي كه آب قطع نشده مشتركين مي توانند به اندازه نياز خود آب مصرف كنند. وي ادامه داد: جيره‌بندي آب پنج شهر كشور در ميان بيش از يكهزار و 60 شهر چندان پيچيده و حساس به نظر نمي رسد و تا حدودي طبيعي است چرا كه كشور ما در منطقه خشكي واقع شده و در برخي مناطق تامين آب شرب مردم بسيار مشكل و هزينه بردار است. وي با بيان آنكه ميزان نوبت‌بندي آب در كشور نسبت به سال‌هاي گذشته كاهش يافته، گفت: هم اكنون تعداد شهرهايي كه در آنها آب جيره‌بندي مي شود نيز افت يافته است. وي در پايان ابراز اميدواري كرد با نزول بركات الهي شاهد بارندگي بيشتري در سال‌جاري باشيم تا جبران بخشي از خشكسالي‌هاي اخير شود.

روزهاي طلايي فلز گران بها به پايان رسيد

رييس اتحاديه كشوري طلا و جواهر گفت: كاهش قيمت طلا در بازارهاي جهاني به دليل بهبود شاخص هاي اقتصادي اروپا و آمريكا و كاهش تورم در چين بوده، اما آنچه كه مشخص است اين است كه در آينده مازاد درآمدهاي اين كشورها به سمت خريد طلا رفته و باز هم شاهد رشد قيمت طلا خواهيم بود. محمد كشتي آراي در گفت و گو با فارس افزود: يكي از دليل افت قيمت طلا در بازارهاي جهاني كاهش تورم در چين بوده كه باعث افزايش عرضه طلا در بازارهاي جهاني شد. وي ادامه داد: يكي ديگر از دلايل افت قيمت طلا، نشانه‌هاي بهبود اقتصادي در شاخص‌هاي اروپا و آمريكا است كه آمارها حاكي از بهبود وضعيت اقتصادي اروپا و آمريكا است. وي خاطر نشان كرد: وقتي ارزش دلار كاهش مي‌يابد قيمت نفت و طلا نيز افزايش مي‌يابد و وقتي وضعيت اقتصادي دنيا به هم مي‌ريزد سرمايه‌ها به سمت خريد طلا سوق مي‌يابد. كشتي آراي گفت: حال كه وضعيت اقتصادي دنيا بهبود يافته طبيعتا سرمايه‌ها به سمت سهام و سرمايه‌گذاري بر روي صنايع و واحدهاي توليدي مي‌رود، بنابراين افرادي كه سرمايه‌گذاري بر روي طلا كرده‌اند سريع اقدام به عرضه طلا مي‌كنند و سرمايه خود را به نقدينگي تبديل مي‌كنند و همين موضوع يك عامل بسيار مهم در دنيا است كه تعادل قيمت را به هم بزند.


 بانك و بيمه 

بانك مركزي:

محدوديتي براي گردش ايران‌چک يک ميليون ريالي وجود ندارد

بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد: محدوديتي براي گردش ايران‌چک يک ميليون ريالي در مبادلات روزمره وجود ندارد. به گزارش ايسنا، پيرو بخشنامه صادره از سوي اين بانک موضوع ابلاغ دستور العمل نحوه توليد، توزيع، جمع‌آوري و ابطال ايران چک بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران اعلام شد كه هدف از ابلاغ بخشنامه يادشده حذف ايران چک يک ميليون ريالي از چرخه مبادلات کشور نبوده و تنها در مرحله خريد و فروش ايران‌چک در شعب بانک‌ها از خريدار و فروشنده احراز هويت مي‌شود. بديهي است گردش ايران‌چک مذکور در مبادلات روزمره ميان مردم و معتمدين برقرار بوده و محدوديتي براي آن وجود نخواهد داشت. اين بانك هم‌چنين بخشنامه‌اي در زمينه جمع‌آوري ايران‌چک‌ يک ميليون ريالي به بانك‌ها ابلاغ كرد. به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، مديرکل مقررات، مجوزهاي بانکي و مبارزه با پولشوئي اين بانک طي بخشنامه‌اي در اجراي دستورالعمل 18 دي ماه 89 درباره نحوه توليد، توزيع، جمع آوري و ابطال ايران چک بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران مواردي را براي تبيين نحوه اجراي بخشنامه يادشده به کليه بانک‌هاي دولتي، غيردولتي، شرکت دولتي پست بانک و موسسه اعتباري توسعه ابلاغ کرد.بر اساس اين بخش‌نامه تمامي بانك‌ها موظفند ايران‌چك‌هاي يك ميليون ريالي دريافتي از مشتريان را پس از احراز هويت و درج شماره ملي پشت آن، باطل كنند. همچنين بانك‌ها تا برطرف شدن مشكلات زيرساختي تنها با نوشتن عبارت باطل شد يا مهر آن ايران‌چك را از چرخه بيرون كنند و بايد از پانچ و آسيب فيزيكي به آن خوددداري كنند.

پرونده انتشاراسکناس درشت باز است

مديرکل فناوري اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزي گفت: پرونده انتشار اسکناس درشت باز است. مهران شريفي در گفتگو با مهر درباره آمادگي بانک‌ها براي ايام پاياني سال و افزايش حجم فعاليتها و مراجعات مردم گفت: انتشار اسکناسها افزايش خواهد يافت و ايران چک بيشتري در اختيار مردم قرار مي دهيم تا بانک‌ها بتوانند آنها را در شعب و خودپردازهاي خود به مردم ارائه کنند. مدير کل فناوري اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزي با بيان اينکه اين اقدام از برنامه هاي قطعي بانک مرکزي است که در پايان هر سال اجرا مي شود، يکي ديگر از برنامه ها را در صورت نياز افزايش ساعت کار بانک‌ها و دستور بانک مرکزي به بانک‌ها در اين زمينه اعلام کرد و افزود: البته هنوز چنين دستوري را به بانک‌ها صادر نکرده ايم.وي در بيان يکي ديگر از اقدامات در اين زمينه عنوان کرد: بانک مرکزي از بانک‌ها درخواست خواهد کرد که با شدت بيشتري بر عملکرد دستگاه‌هاي خود پرداز خود نظارت کنند تا خودپردازها خالي از اسکناس و ايران چک نباشند و پول گذاري در خودپردازها به طور مرتب انجام شود و از اين بابت مردم به کم و کاستي برخورد نکنند.به گفته اين مقام مسئول در بانک مرکزي، اطلاعات دريافتي از بانک‌ها نشان مي دهد که در سال گذشته عملکرد بانک‌ها در اين زمينه نسبت به سالهاي قبل تر از آن بهتر بوده است و مردم کمتر با خودپردازهاي خالي مواجه بودند.وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ابطال ايران چکهاي 100 هزار توماني در زمان ارائه آنها به بانک گفت: براي اينکه مردم دچار کمبود اسکناس و ايران چک نشوند، ميزان انتشار اسکناسهاي 10 هزار توماني را تا پايان سال دو برابر خواهيم کرد.اين مقام مسئول در بانک مرکزي تعداد اسکناسهاي 10 هزار توماني منتشر شده تاکنون را 170 ميليون قطعه ذکر و تصريح کرد: اين تعداد اسکناس تا پايان سال جاري به 340 ميليون قطعه خواهد رسيد.شريفي عنوان کرد: بانک مرکزي به بانک‌ها اعلام کرده است که يک کاست از 4 کاست دستگاههاي خودپرداز خود را به اسکناس 10 هزار توماني اختصاص دهند و براي تامين اين ميزان اسکناس 10 هزار توماني بانک مرکزي به بانک‌ها اعلام آمادگي کرده است که به هر ميزان که اين اسکناس را بخواهند در اختيار آنها قرار خواهد گرفت.


 در پي هدفمندي يارانه ها ؛
 وزير مسکن: بازار مسکن تکان نخورده است 

وزير مسکن و شهرسازي دولت دهم گفت: در پي هدفمندي يارانه ها در کشور قيمت ها در بازار مسکن به هيچ عنوان تکان نخورده است. به گزارش شبکه خبر،علي نيکزاد اظهار داشت: قيمت مسکن از مولفه هايي چون مصالح ساختماني، دستمزد، زمين و خدمات فني و مهندسي تاثير مي پذيرد. وي تصريح کرد: اين در حاليست که از ابتداي هدفمندي يارانه ها در کشور تاکنون قيمت ها در هيچ کدام از اين بخش ها تغييري نداشته است. وزير مسکن و شهرسازي دولت دهم ضمن رد برخي اخبار در مورد افزايش قيمت مصالح ساختماني در کشور، خاطرنشان کرد: قيمت ها در اين بخش ثابت بوده است و تغييري نداشته ايم. نيکزاد همچنين از رونق بازار مسکن در کشور خبر داد و بيان داشت: در 9 ماه نخست سالجاري ساخت و ساز در کشور بيش از 57 درصد رشد داشته است. وي ادامه داد: اين در حاليست که رشد ساخت و سازها در تهران بيش از 78 درصد بوده است. وزير مسکن و شهرسازي دولت دهم يادآور شد: رشد ساخت و سازها در کشور در حالي رخ مي دهد که قيمت مسکن در کشور ثبات داشته است. نيکزاد با تاکيد بر اينکه قيمت مسکن در کشور بالا نرفته است، خاطر نشان کرد: از سوي ديگر مطابق آمارها صدور پروانه ساختمان و ساخت و ساز در بافت فرسوده کشور رشد قابل توجهي داشته است. وي همچنين در پاسخ به سئوال ديگر در مورد ساماندهي اجاره بها در کشور، بيان داشت: ساماندهي اجاره بها و تدوين بسته اجاره بها در تهران در دستور کار قرار دارد. وزير مسکن و شهرسازي دولت دهم در پاسخ به اينکه آيا در شهرستانها هم مشابه اين بسته تدوين خواهد شد يا خير، تصريح کرد: خوشبختانه در اين زمينه در شهرستانها مشکلي وجود ندارد و بحث ساماندهي اجاره بها مسکن مربوط به تهران است. همچنين،وزير مسكن و شهرسازي گفت: در سال‌ جاري 50 هزار ميليارد تومان تسهيلات به مسكن مهر در سطح كشور اختصاص يافته است. علي‌نيكزاد اظهار داشت: در حال حاضر بيش از يك ميليون و 800 هزار مسكن مهر در حال ساخت است كه يك ميليون و 100 هزار واحد آن در شهرها، 600 هزار واحد در روستاها و 100 هزار واحد نيز در بافت‌هاي فرسوده است. وي افزود: در دوسال بايد 2 ميليون و 550 هزار واحد مسكوني در سطح كشور ساخته شود، كه اين رقم در تاريخ ايران بي‌سابقه بوده است. وزير مسكن و شهرسازي گفت: از اين تعداد 710 هزار واحد روستايي، 250 هزار بافت فرسود، 392 هزار واحد در شهرهاي بالاي 25 هزار نفر جمعيت و .... است. نيكزاد يادآورشد: در طول دولت نهم در سطح روستاهاي كشور تنها 81 هزار و 332 واحد ساخته شده است، اما امروز با شجاعت دولت عدالت محور به سالانه 200 هزار واحد و امسال نيز اين ميزان به 600 هزار واحد روستايي رسيده كه در تاريخ يك كشور بي‌سابقه بوده است.


 سخنگوي كميسيون انرژي مجلس پيش بيني كرد؛
 تداوم سهميه 400 توماني بنزين در سال آينده 

سخنگوي كميسيون انرژي مجلس، با اين پيش‌بيني كه سهميه بنزين و گازوئيل در سال آينده تداوم خواهد داشت، گفت: با توجه به افزايش قيمت بنزين و گازوئيل در سال جاري، به نظر مي‌رسد در سال آينده شاهد افزايش قيمت گازوئيل و بنزين نباشيم. سيدعماد حسيني در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: در اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها از دولت انتظار مي‌رود كه طبق پيش‌بيني‌هاي قانون، قيمت حامل‌هاي انرژي را افزايش دهد. در اين رابطه اين انتقاد وجود دارد كه دولت افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را به نسبت 20 درصدي كه انتظار مي‌رفت، انجام نداد و به يكباره برخي قيمت‌ها به خصوص قيمت بنزين را به قيمت فوب خليج‌فارس رساند. وي افزود: البته در اين رابطه دولت اظهار مي‌كند كه در قانون ميزان شيب اجرايي آن و افزايش قيمت‌ها تعيين نشده است و مي‌تواند سالانه قيمت‌ها را افزايش دهد. از سوي ديگر دولت بر اين باور است كه با افزايش سال اول قيمت‌ها تلاش كرده تا شوك لازم به لحاظ تورمي در جامعه ايجاد كند. نماينده مردم قروه در خانه ملت، ادامه داد: انتظار داريم كه در سال آينده افزايش قيمت‌ها با توجه به قيمت‌هاي موجود در سطح منطقه و هم‌چنين توان خريد مردم به خصوص اقشار آسيب‌پذير باشد تا مردم بتوانند مايحتاج خود را خريداري كنند. حسيني در مورد پرداخت نقدي يارانه‌ها نيز، گفت: اگر شيوه پرداخت نقدي يارانه‌ها به همين روش ادامه پيدا كند، ممكن است دولت براي دستيابي به منابع با مشكلاتي مواجه شود. در اين رابطه به دولت پيشنهاد داده‌ايم با تعيين ساز و كارهايي كارت انرژي را جايگزين يارانه نقدي كند تا پرداخت‌ها بر اساس كارت‌هاي انرژي انجام شود و منابع دولت نيز دست‌يافتني گردد. سخنگوي كميسيون انرژي مجلس در ادامه با اين پيش‌بيني كه سال آينده افزايش محسوسي در مورد قيمت بنزين نخواهيم داشت، توضيح داد: از آن جا كه دولت با تعيين قيمت آزاد 700 توماني بنزين، اين قيمت را به ميزان فوب خليج‌فارس رساند و قيمت 400 توماني نيز تفاوتي با قيمت تمام شده ندارد، فكر مي‌كنم در سال آينده تغيير محسوسي در مورد قيمت بنزين حداقل در مورد سهميه‌بندي رخ نخواهد داد. وي همچنين با بيان اين‌كه در سال آينده سهميه 400 توماني بنزين تداوم خواهد داشت، افزود: انتظار مي‌رفت دولت براي رعايت شيب اجراي قانون در طول پنج‌سال، سهميه 100 توماني بنزين را همچنان تداوم دهد كه با رخ ندادن اين امر، به نظر مي‌رسد سهميه بنزين 400 به ميزان كافي و با كمترين افزايش سال آينده در اختيار مردم قرار گيرد. اين عضو هيات رييسه كميسيون انرژي مجلس هم‌چنين در مورد ميزان افزايش قيمت گازوييل در سال آينده گفت: با توجه به افزايش 10 برابري قيمت سهميه‌بندي گازوئيل و 25 درصدي نرخ آزاد گازوئيل، به نظر مي‌رسد سال آينده همچنان سهميه گازوئيل باقي مانده و تغييرات محسوسي در قيمت گازوئيل شاهد نباشيم. وي در ادامه اظهار كرد: به نظر مي‌رسد دولت براي بهينه مصرف كردن بنزين و گازوئيل به يكباره افزايش قيمت را به اندازه سال آينده و به عبارتي به اندازه دو سال انجام داده است. با اين حال اين انتظار وجود دارد كه در سال آينده افزايش قيمت‌ها چنان محسوس نباشد كه در جامعه تورم ايجاد كرده و مشكلات خاصي را به دنبال داشته باشد. حسيني افزايش قيمت گازوئيل در سال آينده را مستلزم هماهنگ كردن با قدرت خريد مردم دانست و افزود: با توجه به مصرف زياد گازوييل در بخش كشاورزي، بايد بتوان بيشترين موازنه را بين منابع كشاورزي و قدرت خريد مردم ايجاد كرد. سخنگوي كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، در ادامه توضيح داد: قانون اين اختيار را به دولت داده كه قيمت‌هاي ترجيحي را اعمال كند. بدان معنا كه در شرايطي كه دولت ببيند در بخش كشاورزي به كاهش قيمت گازوئيل نياز است، مي‌تواند قيمت‌ها و يا سهميه‌هاي ترجيحي را به اين بخش اختصاص دهد. حسيني، در پايان در مورد افزايش قيمت آب، برق و گاز مصرفي خانواده‌ها در سال آينده نيز، گفت: در اين مورد نيز به نظر مي‌رسد دولت بيش از اين يكسال اين قيمت‌ها را افزايش داده است.بدان معنا كه اگر قرار است اين افزايش قيمت‌ها در طول پنج‌سال با شيب ملايمي افزايش يابد، احساس مي‌شود كه در سال اول بيشتر بوده و دولت پيش‌بيني افزايش قيمت سال دوم را نيز انجام داده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه