جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3800


ايران زمين

عزيز اكبريان نماينده كرج در مجلس:
كاهش قاچاق سوخت مهم‌ترين تأثير هدفمندي يارانه‌هاست

وزير مسكن
در دهه فجر سال جاري 90هزار مسكن مهر درسراسر کشوربه بهره‌برداري مي‌رسد

رييس سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان :
كمتر از 20 درصد محصولات استان فرآوري مي شود

مدير عامل شرکت آب منطقه اي همدان :
3705 ميليون متر مکعب آب صرفه جويي شده با کاهش ضايعات نان


ايران شناسي


خبر


 ايران زمين 

بخشدار مرکزي فيروزکوه

ورزش داراي بعد تبليغاتي وجهانيست

فيروزکوه :خبرنگار آفرينش

يكي از دغدغه هاي مهم ورزش عدم توجه به پيشكسوتان و عدم مديريت در هيأتها مي باشدبه گزارش خبرنگار آفرينش :همداني بخشدار مركزي در جلسه اي كه با حضور پيشكسوتان ورزش در سالن اجتماعات بخشداري برگزار گرديد در خصوص اهميت و جايگاه ورزش خاطر نشان ساخت : ورزش از ديدگاه ائمه اطهار به دفعات بيان شده تا جايي كه پيامبر عظيم شان اسلام به تيراندازي ، شنا و سواركاري اشاره داشتند و همين موضوع نشان دهنده جايگاه والاي ورزش است . همداني عنوان داشت : ورزش داراي يك بعد تبليغاتي و نمايشيست و در واقع ورزش به معناي توانايي ها و استعدادهاي يك ملت در مقابل ملل ديگر است . همداني تصريح كرد : با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري ورزش همگاني بايد سرلوحه كار تربيت بدني قرار گيرد. سپس قاسم سراج رئيس تربيت بدني شهرستان فيروزكوه با بيان نمودن نقش مهم هيأتهاي ورزشي گفت : هيأتهاي ورزشي بايد نسبت به ورزشهاي پايه ، نوجوانان و جوانان و هيأتها برنامه ريزي اي هيأتها براي خود داشته باشند تا در جهت تقويت و همچنين نسبت به مجوز باشگاهي اقدام كنند. وي گفت : يكي از دغدغه هاي مهم ورزش عدم توجه به پيشكسوتان و عدم مديريت در هيأتها بوده با توجه به انسجام مسئولين فيروزكوه و جامعه ورزش از هم اكنون بايد تفكر مثبت انديشي را جايگزين تخريب كنند و اميد است با نشست صميمي در غالب همدلي و هم انديشي بار ديگر ورزش فيروزكوه به درجه ي بالايي برسد .سراج متذكر شد : خوشبختانه مسئولين ورزشي استان از جمله معاونين و مسئولين ستادي اداره كل از عناصر فعال و كارشناسان ورزش مي باشند كه ما بايد از اين فرصت استثنايي استفاده كنيم و از تمامي اين موارد براي خدمت به ورزش فيروزكوه بهره كافي را ببريم .الحمد الله با حمايت افتخاري مدير كل تربيت بدني‌استان تهران يك باب سالن ورزشي چند منظوره(تخصيص) و يك چمن مصنوعي كه نياز فوتبال شهرستان بوده و همچنين احداث سكوي چند هزار نفره و احداث زمين روستايي و احداث ساختمان اداري در سال جاري از جمله هديه هاي مدير كل ارزشي بوده كه نصيب جامعه ورزشي فيروزكوه گرديده است .رئيس اداره تربيت بدني گفت : يكي از كارهاي زيبا و نمادين كه در دستور كار تربيت بدني قرار دارد اين است فيروزكوه و جوانان برومند و اقشار مردم علاقمند به ورزش هستند لازم است براي اجراي همگاني كردن ورزش و توجه به آن بايد از خانواده ها در جهت سلامت روح و جسم آغاز كرد وي گفت با پيگيري هايي كه در جلسات شوراي محترم عالي ورزش صورت خواهد گرفت در يكي از روزهاي فصل تابستان شاهد نمادين حركت بزرگ پياده روي با حضور مسئولين استاني و شهرستاني خواهيم بود.

 

راحيل کيا عضو شوراي شهر کرج:

شهرداري کرج توانايي کافي براي ساماندهي وضعيت زباله را ندارد

کرج - خبرنگارآفرينش

عضو شوراي شهر کرج گفت: شهرداري توانايي و اراده لازم را براي ساماندهي وضعيت زباله در اين کلانشهر ندارد.راحيل کيا اظهار داشت: در صورت عدم توجه به وضعيت زباله و ساماندهي آن فاجعه اي جهاني رقم خواهد خورد.وي بيان داشت:شهرداري توانايي و اراده لازم را براي ساماندهي وضعيت زباله در اين کلانشهرندارد.کيا افزود:‌ روزانه يک هزار و 200 تن زباله در کرج توليد مي شود اما هيچ برنامه منسجمي براي ساماندهي آن وجود ندارد.اين عضو شورا خاطر نشان کرد: درحال حاضر به دليل عدم توانايي در اجراي بهينه طرح تفکيک از مبداء و تبديل آن به کمپوست خسارتهاي فراوان زيست محيطي به منطقه حلقه دره وارد مي شود.وي با اشاره به اينکه در صورت وقوع زلزله فاجعه اي جهاني رخ خواهد داد، يادآور شد: کرج در کنار استان تهران از جمله شهرهايي است که بر روي گسل فعال زلزله قرار گرفته که در صورت وقوع زلزله شيرابه هاي حاصل از زباله به جريان درآمده و وسعت زيادي از کشور را آلوده خواهد کرد.کيا گفت:‌متاسفانه تاکنون هيچ تشکل يا گروهي نتوانسته است براي ساماندهي وضعيت زباله حلقه دره برنامه اي منسجم ارائه دهد.عضو شوراي شهر کرج تاکيد کرد:‌علي رغم تذکرات فراواني که در اين رابطه به شهرداري داده شده تاکنون اقدام موثري صورت نگرفته است.

پرداخت سود سهام عدالت كاركنان برخي از ادارات آذربايجان غربي آغازشد

اروميه _خبر نگار آفرينش

دبيرخانه ستاد سهام عدالت آذربايجان غربي از آغاز پرداخت سود سهام عدالت كاركنان شاغل در دانشگاه علوم پزشكي، جهاد كشاورزي و دادگستري اين استان بابت عملكرد سال 1386 خبر داد.به گزارش روابط عمومي سازمان امور اقتصادي و دارايي آذربايجان غربي، سود سهام عدالت كاركنان اين سه دستگاه دولتي بابت عملكرد و كاركرد اين سهام در سال 86 به ازاي هر نفر 400 هزار ريال و هر خانوار تا سقف 2 ميليون ريال از طريق شبكه بانكي (بانك كشاورزي) پرداخت مي‌شود. براي دريافت اين سود، برگه‌هاي سود سهام عدالت توسط دبيرخانه استاني ستاد سهام عدالت در اختيار نمايندگان دستگاه‌هاي فوق‌الذكر قرار داده شده و از طريق آنان به كاركنان مشمول تحويل داده خواهد شد. افراد پس از دريافت برگه‌هاي دريافت سود سهام عدالت خود و اعضاي خانوار با در دست داشتن مدارك شناسايي به منظور دريافت وجوه اختصاص يافته به شعب بانك كشاورزي سراسر استان مراجعه كنند. منظور از شاغلان دستگاه‌هاي اجرايي در اين اطلاعيه آن دسته از مستخدماني است كه به هنگام ثبت‌نام مرحله سوم مشمولان سهام عدالت شاغل در دستگاه‌هاي اجرايي بوده و يا بعد از اين تاريخ بازنشست شده باشند. در اين مرحله از پرداخت سود سهام عدالت براي بيش از 77 هزار و 600 نفر از شاغلان دستگاه‌هاي اجرايي و خانواده آنها در آذربايجان غربي مبلغي معادل 30 ميليارد و 413 ميليون و897 هزار و 600 ريال اختصاص يافته است. پرداخت سود عملكرد سهام عدالت كاركنان ساير دستگاه‌هاي اجرايي از روز شنبه 18 دي ماه سال جاري آغاز شده است و هم اكنون ادامه دارد.

كارگران ساختماني آذربايجان غربي بيمه شدند

اروميه-خبرنگار آفرينش

مديركل تأمين اجتماعي آذربايجان غربي گفت: كارگران ساختماني اين استان از خدمات تأمين اجتماعي بهره‌مند شدند.رضا وجداني اظهار داشت: در گذشته كارگران ساختماني زيرپوشش بيمه تأمين اجتماعي نبودند، ولي با اقدامات انجام گرفته در حال حاضر كارگران ساختماني مي‌توانند زيرپوشش بيمه تأمين اجتماعي قرار بگيرند. وي با بيان اينكه كارگران ساختماني فقط با پرداخت 210 هزار ريال مي‌توانند زيرپوشش بيمه تأمين اجتماعي قرار گيرند، تصريح كرد: كارگران ساختماني مي‌توانند با پرداخت هفت درصد حداقل دستمزد سال جاري به صورت ماهانه تا پايان اعتبار كارت مهارت فني، خود و افراد تحت تكفل خود را زيرپوشش بيمه تأمين اجتماعي قرار دهند و از خدمات اين سازمان بهره لازم را ببرند. وجداني با اشاره به اينكه حق بيمه سهم كارفرمايان كارگران ساختماني نيز براساس نرخ حق بيمه و متراژ زيربناي ساختمان محاسبه مي‌شود و از كارفرمايان وصول مي‌شود، افزود: در اين ارتباط حق بيمه پرداختي توسط كارگران ساختماني 21 هزار تومان است كه بايد ماهانه به حساب سازمان پرداخت شود.

مراكز تربيت معلم در اردبيل احيا مي‌شود

اردبيل- خبرنگارآفرينش

مراكز تربيت معلم در استان از مهر‌ ماه سال آينده احيا مي شوداحمدمحمودزاده مديركل آموزش و پرورش استان اردبيل در ديدار با اعضاي شوراي پژوهش و برنامه‌ريزي آموزش و پرورش اين استان اظهار داشت: با اجراي اين عمل از سال آينده نيروي انساني مورد نياز آموزش و پرورش از اين طريق تأمين خواهد شد. وي نياز اساسي آموزش و پرورش استان اردبيل را كيفيت آموزشي و پرورشي اعلام كرد و افزود: در اين راستا با ايجاد مجتمع‌هاي آموزشي در قالب طرح ترنم ولايت وارد عمل شده‌ايم و اميدواريم نتيجه مطلوبي از اين مجتمع‌ها عايد آموزش و پرورش استان اردبيل شود. محمودزاده باز‌تعريف مديريت در آموزش و پروش استان اردبيل، تغيير نظام آموزشي و استقرار نظام آموزشي جديد در قالب 6-3-3 را يادآور شد و افزود: به اين ترتيب نظام آموزشي جديد در استان اردبيل مستقر مي‌شود.

توسعه صنعت گردشگري نيازمند طرح هاي جامع

اروميه-خبرنگار آفرينش

معاون عمراني استاندار آذربايجان غربي گفت: براي توسعه صنعت گردشگري در استان بايد طرح هاي جامع پايه اي تهيه شود. جواد محمودي در جلسه کميسيون تخصصي مسکن و شهرسازي آذربايجان غربي که با حضور اعضاي اين کميسيون برگزار شد افزود: مديريت نظام مند حرکت توسعه اي استان در بخش گردشگري نيازمند تهيه برنامه هاي راهبردي بر مبناي مطالعات جامعي است که بر اساس آن مي توان نقشه هاي پايه اي را براي سرمايه گذاري و اجراي طرحهاي فاخر عمراني ارائه کرد.وي انسجام بخشي به طرح هاي گردشگري، افزايش جذب سرمايه گذاري بخش خصوصي و رونق صنعت گردشگري در استان را از مزاياي تهيه طرح هاي پايه اي عنوان کرد.معاون عمراني استاندار آذربايجان غربي همچنين بر افزايش نظارت دستگاههاي مسئول بر روند ساخت و سازها و جلوگيري از تخريب اراضي با ارزش کشاورزي در استان تاکيد کرد.

مهار15ميليون متر مكعب سيلاب در استان

بندرعباس- خبرنگار آفرينش

مدير كل منابع طبيعي ازمهار15ميليون متر مكعبي سيلاب در استان خبر داد. مدير كل منابع طبيعي هرمزگان گفت :در پي بارندگي اخير به طور متوسط به ميزان 2/12 ميلي متر در سطح استان ،بخشي از سازه هاي آبخيزداري استان آبگيري شد . به گزارش روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي هرمزگان در اين بارندگي سدها و بندهاي خاكي و سنگي ملاتي آبخيزداري در سطح شهرستانهاي پارسيان ، بستك ، بندرلنگه ، بندرعباس و حاجي آباد به ميزان از 20 تا 100 درصد آبگيري شدند . مهندس «يكتا پور» از مهار پانزده ميليون مترمكعب سيلاب توسط سازه هاي آبخيزداري در سطح استان در طي همين بارندگي خبر داد .وي بيشترين ميزان آبگيري مذكور را مربوط به شهرستان پارسيان
اعلام كردند.


 عزيز اكبريان نماينده كرج در مجلس:
 كاهش قاچاق سوخت مهم‌ترين تأثير هدفمندي يارانه‌هاست 

کرج - خبرنگارآفرينش

نماينده كرج در مجلس شوراي اسلامي از كاهش چشمگير قاچاق سوخت و همچنين بهينه‌سازي مصرف انرژي در كشور به عنوان مهم‌ترين تأثير اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها نام برد.عزيز اكبريان اظهار داشت: يكي از معضلاتي كه همواره اقتصاد كشور را رنج مي‌داد، بحث قاچاق سوخت بود. وي تصريح كرد: علت اصلي قاچاق سوخت به كشورهاي همسايه تفاوت فاحش قيمت اين محصولات در داخل با كشورهاي همسايه بود، به صورتي كه چند سال قبل قيمت بنزين در تركيه بيش از30 برابر قيمت اين محصول در ايران بود.عضو كميسيون صنايع مجلس با اشاره به مصرف بي‌رويه نفت و گازوئيل در كشور خاطرنشان كرد: بر اساس گزارشي كه چندي پيش ميركاظمي وزير نفت به مجلس در جلسه غيرعلني ارائه كرد، اگر شيوه مصرف انرژي به همان صورت گذشته ادامه پيدا مي‌كرد، به طور قطع ما در سال‌هاي آينده بايد نفت و گاز خود را وارد مي‌كرديم. اكبريان ادامه داد: از سوي ديگر آمارهاي رسمي نشان مي‌دهد كه سالانه حجم زيادي بنزين از كشور قاچاق مي‌شد كه خسارت اين معضل ده‌ها ميليارد ريال در سال برآورد شده است. وي با اشاره به دستاوردهاي مهم سهميه‌بندي سوخت و اجراي قانون هدفمندي ‌يارانه‌ها در كشور تصريح كرد: مهم‌ترين دستاورد اين قانون كاهش قاچاق سوخت است و ما شاهد اين هستيم كه ديگر سرمايه‌هاي ملت ايران به راحتي از كشور خارج نمي‌شود. علت اين امر هم مطابقت‌سازي قيمت سوخت در ايران با كشورهاي همسايه‌ و همچنين سهميه‌بندي بنزين است. نماينده كرج در خانه ملت اذعان داشت: دستاورد ديگر اين قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي در كشور است و ما شاهد هستيم كه طي يك ماه گذشته حدود 30 درصد مصرف گازوئيل و 20 درصد مصرف گاز در كشور كاهش پيدا كرده است.اكبريان اظهار داشت: اميدواريم شاهد اين كاهش مصرف در حوزه بنزين و نفت سفيد نيز باشيم و در صورت تحقق اين مهم اكثر اهداف قانون هدفمند‌ي يارانه‌ها محقق مي‌شود. اين مسئول در پايان تأكيد كرد: تحقق اهداف كلان قانون فوق نيازمند همراهي و تعامل بيش از پيش مردم و دولت است.


 وزير مسكن
  در دهه فجر سال جاري 90هزار مسكن مهر درسراسر کشوربه بهره‌برداري مي‌رسد 

خر م اباد - خبرنگارآفرينش

علي نيک زاد وزير مسکن وشهرسازي در سفربه استان لرستان در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر 270 هزار واحدمسكوني خود مالك در سطح كشور در حال ساخت است و دردهه فجر تعداد90هزار واحد مسکوني مهر در کشور به بهره برداري مي رسد .وي هدف از سفر خود به لرستان را بازديد از بافت‌هاي فرسوده خرم‌آباد و مسكن مهر شهرهاي خرم‌آباد، الشتر و نورآبادعنوان كرد وگفت : در حال حاضر دو هزار و 100 تخت بيمارستاني با اعتباري هزينه شده بالغ بر 46 ميليارد تومان و بااختصاص 18ميليارد تومان درسال جاري در سطح لرستان در حال ساخت مي باشند که براي تكميل اين تعداد تخت‌هاي بيمارستاني در لرستان 111 ميليارد تومان اعتبار نياز است.نيكزاد در ادامه به بيمارستان شهيد رحيمي خرم‌آباد اشاره كرد و گفت: اين بيمارستان 95.5 درصد پيشرفت فيزيكي دارد كه امسال اعتباراتي براي تجهيز آن در نظر گرفته شده است .بنابه گزارش خبر نگار ما در ادامه وزير مسكن در بازديد از پروژه هاي مسکن مهر کمالوند خر م آباد با بيان اين مطلب که سال 90 سال شكوفايي مسكن مهر در لرستان است گفت : سال 90 سال شكوفايي مسكن مهر و ساماندهي بافت‌هاي فرسوده و سكونتگاه‌هاي غيررسمي در لرستان است .وي گفت: يكي از كارهاي اساسي و اولويت‌هايي كه به جد در حال پيگيري آن هستيم ساماندهي سكونتگاه‌هاي غير رسمي در لرستان است که به دليل وضعيت جغرافيايي و توپوگرافي شهر خرم‌آباد طوري بوده كه برخي از اين افراد در اين مناطق به طور غير رسمي سكونت يافته‌اند که مردم لرستان بايد تمام تلاش و همكاري با مسئولان داشته باشند. وي در ادامه با تشكر از رئيس دانشگاه لرستان اظهار داشت: دانشگاه لرستان زميني براي تعداد
4 هزار واحد مسكن مهر در خرم‌آباد به مسكن شهرسازي لرستان اختصاص داده است که علاوه بر اين تعداد، 6 هزار واحد مسكوني مهر ديگر در سطح شهرستان‌هاي استان در نظر گرفته شده است .وي افزود: در سطح لرستان 9 شهر بالاي 25 هزار نفر جمعيت و 14 شهر زير 25 هزار نفر جمعيت وجود دارد که در حال حاضر 21 هزار و 300 نفر متقاضي مسكن مهر در سطح لرستان ثبت‌نام كرده‌اند وي گفت: تاكنون 25 هزار و 500 فنداسيون در سطح لرستان ريخته و 15 هزار و 500 واحد به اسكلت و سقف رسيده‌اند که علاوه بر اين 8 هزار واحد در مرحله سفت‌كاري و 4 هزار واحد ديگر در مرحله نازك‌كاري هستند .نيكزاد تصريح كرد: به علت اينكه استان لرستان داراي روستاهاي زيادي است سهميه سال جاري براي روستاهاي اين استان 8 هزار و 300 واحد در نظر گرفته شده كه توسط بنياد مسكن طي 6 ماهه نخست امسال تمامي آنها اجرا شده است .وي سهميه جديد سال جاري مسكن مهر روستاييان لرستان را 13 هزار واحد عنوان كرد و گفت: در مجموع 21 هزار و 300 واحد براي روستاهاي لرستان در نظر گرفته شده است .وي اظهار داشت: 42 هزار و 500 واحد مسكوني طرح مسكن مهر در مناطق مختلف استان لرستان با هفت هزار ميليارد ريال اعتبار در دست ساخت است كه اين طرح ها زمينه اشتغال بكار 90 هزار نفر ار در استان فراهم كرده است.


 رييس سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان :
 كمتر از 20 درصد محصولات استان فرآوري مي شود  

اصفهان - خبرنگارآفرينش

رييس سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان گفت: كمتر از 20 درصد محصولات توليدي استان اصفهان فرآوري مي شود. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ، محمد رضا نريماني در مراسم افتتاحيه نهمين نمايشگاه بين المللي كشاورزي و صنايع وابسته اظهار داشت: از مجموع 2/6 ميليون تن توليد سالانه محصولات كشاورزي استان، 1/1 ميليون تن فرآوري مي شود.وي ادامه داد: برنامه استان اصفهان در افق 1400 رسيدن به توليد محصولات فرآوري شده تا دو برابر ميزان موجود است كه اين امر از طريق افزايش ظرفيت واحدهاي صنايع تبديلي تا 1 ميليون و 167 هزار تن قابل اجرا خواهد بود. نريماني توسعه پايدار و خودكفايي، تقويت صادرات، تحول در نيروي انساني و استفاده بيشتر از نيروهاي كارآمد و متخصص، سرمايه گذاري بيشتر شركت ها در زمينه خريد ماشين آلات جديد و افزايش كيفيت محصولات و ميزان توليد را از دغدغه هاي اصلي استان در بخش كشاورزي دانست. رييس سازمان جهاد كشاورزي استان همچنين اصلاح و نوسازي انبارهاي فني، بهسازي ترمينال هاي كشاورزي، اتقاي بهره وري در واحدها و تجهيز واحدهاي صنايع لبني را از ديگر برنامه هاي اين سازمان اعلام كرد. وي با اشاره به اين كه وزارت جهاد كشاورزي موفق شده است زمينه توسعه فناوري در توليد ماشين آلات و ادوات بخش كشاورزي را فراهم كند، بيان داشت: استان اصفهان نيز بايد در زمينه افزايش رشد شاخص هاي مكانيزاسيون كشاورزي، اقتصادي كردن توليدات و اخذ استانداردهاي بين المللي گام بردارد. رييس سازمان جهاد كشاورزي استان، اصفهان را از استان هاي برتر كشور در زمينه توليد نهال دانست و گفت: توليدات نهالي استان از 95 درصد سلامت نسبي برخوردار هستند. وي اعلام كرد: در سال جاري بيش از 5 ميليون تن اصله نهال از استان اصفهان وارد بازار شده است كه در اين ميان بيشترين نهال ها مربوط به ميوه انار با توليد 900 هزار اصله بوده است.


 مدير عامل شرکت آب منطقه اي همدان :
 3705 ميليون متر مکعب آب صرفه جويي شده با کاهش ضايعات نان 

همدان - خبرنگارآفرينش

مدير عامل شرکت آب منطقه اي همدان گفت : اگر ضايعات نان در استان به نصف مقدار فعلي آن کاهش يابد ، حجم آب صرفه جويي شده حاصل از آن در هر سال برابر 3705 ميليون متر مکعب يعني به طور تقريبي معادل حجم آب تنظيمي ساليانه سد اکباتان خواهد بود . مهندس صفر علي کمنداني افزود : پيش از اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها بدليل پايين بودن قيمت نان ضايعات در اين بخش زياد بود بطوريکه در استان همدان سالانه 30 هزار تن از نان توليدي ، تبديل به نان خشک شده و از چرخه مصرف خارج مي شد .وي خاطر نشان ساخت : براي توليد هر کيلو گرم 5/2 متر مکعب آب و براي توليد 30 هزار تن گندم 75 ميليون متر مکعب آب مصرف مي شود ، پس مي توان برآورد کرد که در هر سال 75 ميليون متر مکعب از آبهاي استان از طريق ضايعات نان هدر مي رود و اين ميزان دو برابر ظرفيت سد اکباتان است . مدير عامل شرکت آب منطقه اي همدان ياد آور شد : تلفات ساليانه 75 ميليون متر مکعبي آب ناشي از ضايعات نان بيش از کل آبي است که در هر سال در بخش صنعت و خدمات استان مصرف مي شود (مصرف آب در بخش صنعت و خدمات استان در هر سال 60 ميليون متر مکعب است ) و همين‌طور 75 ميليون متر مکعب تلفات آب معادل 42 درصد کل آب مورد نياز بخش شرب و بهداشت استان مي باشد (مصرف آب در بخش شرب و بهداشت استان در هر سال 180 ميليون متر مکعب است ).وي با اشاره به اينکه براي تامين آب مورد نياز محصولات کشاورزي بايد طرح هاي تامين آب ساخته شوند و طرحهاي تامين آب ، بخصوص طرحهاي سد سازي بسيار پرهزينه هستند گفت : يکي از طرح هاي بزرگ تامين آب استان طرح افزايش ارتفاع سد اکباتان بود که اجرا شد و به بهره برداري رسيد، اين سد که در مدت 5 سال و با هزينه 50 ميليارد تومان ساخته شد در هر سال 43 ميليون متر مکعب آب را تنظيم مي نمايد .


 ايران شناسي 

استان گلستان

قسمت چهارم

صنايع دستي

پلاس:

پلاس يا همان گليم، دستبافي بدون پرز بوده که از هزار سال پيش با طرحي ذهني بافته مي شده است. نقشه هاي آن بيشتر از تکرار گل هاي کوچک تشکيل مي گردد که در اين ميان گل آيدي قديمي ترين نقش پلاس است.اين نقش شامل نه گلبرگ است از اين رو در ميان ترکمنان که عدد نه را مقدس مي شمارند، بسيار مورد احترام است.مهمترين مراکز بافت پلاس، شهرستان هاي گنبد، کلاله،آق قلا است.

نگارگري

“نگارگري يکي از زيباترين جلوه هاي طراحي است که با ترکيب شمايل انساني، طرح هاي طبيعت و رنگ بندي بعد دار اثري بي بديل به وجود مي آورد که هنرمندان نگارگر ادامه دهنده اسلوب ها و شيوه هاي مکتب هاي هنري و خالق آثار هنري بي بديل هستند.”

شيشه گري

“شيشه گري شامل تراش و نقاشي روي انواع گلدان و ظروف مصرفي و تزييني مانند انواع ليوان، شربت خوري، بشقاب و… مي باشد که محصولي زيبا و همه پسند مي باشد.”

خاتم

“خاتم يکي ديگر از صنايع دستي زيبا و جذاب کشور است. از محصولات خاتم مي توان به قاب عکس هاي خاتم، جعبه هاي جواهر خاتم، ساعت خاتم و تابلوهاي خاتم اشاره کرد که در ابعاد و اندازه هاي مختلف ساخته و عرضه مي شوند. هنر خاتم در اصل متعلق به شيراز است.”

خامه دوزي

خامه دوزي بسيار شبيه سوزندوزي بلوچ است با اين تفاوت که در آن فقط از نخ سفيد يک رنگ استفاده مي شود. اين هنر تنها در روستاهاي گلستان رواج دارد. محصولات خامه دوزي شامل عرقچين، لباس، پيش سينه، جانماز، روميزي و ... است، که اکثراً براي افراد مسن خاص تهيه مي شود.

سکه دوزي

تنها مورد ديگر تزئين منازل ، سکه دوزي است. سکه دوزي را يا به ديوار مي آويزند و يا جهت تزيين روي رختخواب مي اندازند و يا در عروسي ها به گردن شتر مي آويزند. به جهت وجوه اشتراک فراواني که بين اهالي بلوچستان ايران با اقوام ساکن در کشورهاي مجاور منطقه از نظر قومي، نژاد، زبان و فرهنگ وجود دارد، مشابهت هايي هم در هنرهاي دستي ساکنين اين مناطق وجود دارد که امري کاملاً طبيعي است. بهمين دليل تشابهاتي بين سکه دوزي بلوچ ايران با محصولات هند و پاکستان وجود دارد.


 خبر 

توسط شركت ملي حفاري ايران صورت گرفت:

انجام 5 هزار و 120 نوع عمليات حفاري
در 9 ماه نخست سال جاري

اهواز- خبرنگار آفرينش

در 9 ماه نخست امسال بيش از 5 هزار و 120 نوع عمليات حفاري توسط شركت ملي حفاري ايران صورت گرفته است كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7 درصد رشد نشان مي دهد. معاون مديرعامل شركت ملي حفاري ايران در امور فني و مهندسي اظهار داشت: در 9 ماه نخست سال جاري بيش از 5 هزار و 120 نوع خدمات حفاردي در قالب 16 سرويس خدمات فني ويژه به چاه هاي در حال حفاري و چاه هاي در حال بهره برداري صورت گرفته است كه نسبت به سال گذشته 7 درصد رشد را نشان مي دهد.محمد ابوالحسني تصريح كرد: در سه دهه گذشته صنعت حفاري به عنوان يك صنعت بالادستي و استراتژيك، جايگاه خود را در پروسه توليد نفت و گاز كشور حفظ كرده و به عنوان بازوي توانمند صنعت نفت كشور قابليت ها و شايستگي هاي خود را به نمايش گذاشته و در سايه تلاش و زحمات طاقت فرسا و شبانه روزي كاركنان سخت كوش، جلوه شور انگيزي از غرور، خلاقيت، نوآوري و ابتكار را به منصه ظهور رسانده است. وي ادامه داد:برنامه ريزي جهت افزايش ناوگان لوله مغزي سيار به ده دستگاه از جمله اقدامات اين شركت است كه گذشته از ارائه خدمات فني، امكان حفاري چاه هاي تعميراتي را نيز به وجود مي آورد؛ اين ناوگان براي اولين بار در يكي از چاه هاي گچساران 105 متر حفاري كرده است.ابوالحسني در خصوص برنامه ريزي شركت ملي حفاري ايران در جهت توسعه ناوگان نمودارگيري از گل حفاري افزود:اين شركت قادر است گذشته از انجام سرويس فني به دكل هاي حفاري ملكي، به دكل هاي حفاري استيجاري كه تحت نظارت شركت ملي حفاري ايران انجام وظيفه مي كنند نيز خدمات نمودارگيري ارائه دهد.مدير امور فني و مهندسي شركت ملي حفاري ايران گفت: با توجه به وضعيت مخازن بزودي يك مجموعه ديگر به مجموعه قبلي حفاري فروتعادلي (U.B.D) اضافه خواهد شد.ابوالحسني اضافه كرد: در راستاي تحقق برنامه وزارت نفت براي حفاري و تعمير هزار و 840 حلقه چاه در خشكي و 620 حلقه چاه در دريا تا پايان برنامه پنجم توسعه، اين معاونت برنامه ريزي لازم در خصوص ارائه مطلوب خدمات فني و ويژه حفاري را در دستور كار خود قرار داده است.وي با اشاره به ساخت كاميون هاي نمودارگيري و سيستم هاي جانبي آن افزود :خوشبختانه با دانشگاه هاي كشور از جمله دانشگاه صنعتي شريف، دانشگاه اميركبير، پارك فن آوري دانشگاه تهران و دانشگاه اهواز قراردادهايي در اين خصوص منعقد شده است.مدير امور فني و مهندسي شركت ملي حفاري ايران يادآور شد: اولين فاز ساخت پنل سطحي نمودارگيري الكتريكي دريافت و با مقايسه آن با نوع قبلي كه توسط شركت هاي خارجي ساخته شده بود مشخص شد كه از راندمان بالاتري برخوردار است و تا كنون در چند نوع عمليات درنقاط مختلف كشور ، در چاه هاي در حال حفاري يا در حال بهره برداري مورد استفاده قرار گرفته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه