جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3800


خبر ويژه


اخبار کوتاه


كوتاه از ورزش


ناگفته هاي فرهاد مجيدي

يک ايراني ورزشکار جوانمرد سال2010 جهان
همه مبهوت شدند!


كاماچو منتفي شد


تكليف كريمي امروزمشخص مي‌شود


بازگشت ماتيچ به ايران


افشاريان تست آمادگي جسماني نداد


سوت پايان


دقيقه نود

5 بازي و 11 گل خورده
پرسپوليس تيم بي دفاع

بهرام افشارزاده دبيركل كميته ملي المپيك:
مربيان خارجي هدايت تيم ملي و اميد را بر عهده خواهند گرفت


 خبر ويژه 

مسموميت 27 کاراته کاي زن

سازمان آتش نشاني تهران اعلام کرد صبح پنجشنبه قبل از طلوع آفتاب گازگرفتگي در خوابگاه دختران در فدراسيون کاراته در سالن کبکانيان مجتمع ورزشي شهيد شيرودي منجر به مسموميت 27 ورزشکار دختر شد.آتش‌نشانان پس از بررسي محل حادثه و استفاده از دستگاه گازسنج دريافتند که هواي تازه درخوابگاه وجود نداشته و گاز منواکسيد کربن تمام فضا را پر کرده که علت آن استفاده از بخاري با دودکش نامناسب بوده است.همچنين مسئولان اورژانس تهران اعلام کردند: پيش از رسيدن اورژانس تعدادي از مصدومان اين حادثه به وسيله يک دستگاه ميني‌بوس متعلق به ورزشگاه به بيمارستان فيروزگر منتقل شدند که امدادگران اورژانس تنها يک مسموم اين حادثه را به بيمارستان منتقل کردند.

مربي يكي از تيم‌ها:

گفتند موضوع به جايي درز پيدا نكند

مربي يكي از تيم‌هاي حادثه ديده درباره گاز‌گرفتگي بازيكنان تيم‌هاي كاراته بانوان استان‌هاي همدان، مركزي و سمنان در خوابگاه سالن شهيد كبكانيان گفت: مسوولان فدراسيون از ما خواستند كه موضوع گازگرفتگي كاراته‌كاران به جايي درز پيدا نكند، در واقع آنها دوست نداشتند ورزشكاران ما با خبرنگاران روبه‌رو شوند! اين مربي كه نمي‌خواست نامش فاش شود، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه اين براي دومين بار است كه بانوان كاراته‌كار دچار حادثه گازگرفتگي مي‌شوند، تصريح كرد: سال قبل پنج نفر از ورزشكاران تيم كرمانشاه به دليل سرما در خوابگاه اجاق گاز را روشن كرده بودند كه دچار گازگرفتگي شدند. اين بار هم يك بخاري بزرگ براي گرم كردن سه اتاق روشن شده بود كه روي آن نوشته بود لطفا دست نزنيد. اين بخاري استاندارد نبود و باعث گازگرفتگي ورزشكاران شد. حال بازيكنان همدان خيلي بدتر از تيمهاي مركزي و سمنان بود. من آلرژي دارم، به همين دليل نسبت به بقيه زودتر حالم بد شد، همه را بيدار كردم بعد اورژانس آمد و كاراته‌كاران را به بيمارستان منتقل كرد. وي ادامه داد: به ازاي هر نفر 10 هزار تومان براي خوابگاه پرداخت كرديم، با اين حال چند نفر از ورزشكاران تيم كرمانشاه هم به اتاق ما آمدند. ما به اين موضوع اعتراض كرديم ولي فايده‌اي نداشت. به فدراسيون گفتم چرا بايد 10 هزار تومان براي اتاقي پول بدهيم كه تخت نداشته باشد و بازيكنان يك تيم ديگر به اتاق ما بيايند؟! كه مسوولان فدراسيون به ما گفتند ديگر تكرار نمي‌شود. وي با بيان اينكه تا صبح هيچ كس از مسوولان فدراسيون در بيمارستان حاضر نشد تا از وضعيت كاراته‌كاران مطلع شود، خاطرنشان كرد: ما به مسوولان فدراسيون زنگ زديم و گفتيم كه پول نداريم تا ورزشكاران را مرخص كنيم و آنها هم شخصي را فرستادند تا هزينه‌ي بيمارستان را حساب كند. نايب رئيس فدراسيون هم صبح پنجشنبه آمد و گفت خدا را شكر كه اتفاقي نيفتاده است! بعد هم پول خوابگاه‌ها را به ما برگرداندند.

سيدعباس احمد پناهي رييس فدراسيون كاراته:

شركت پيمانكار بايد پاسخگوي اين حادثه باشد

سيدعباس احمد پناهي رييس فدراسيون كاراته با بيان اينكه حال عمومي تمامي 27 بانوي كاراته كا خوب مي باشد، گفت: شركت پيمانكار بايد پاسخگوي حادثه نشت گاز در خوابگاه شهيد كبكانيان باشد. وي در گفت و گو با ايرنا افزود: چندي پيش با 40 ميليون تومان هزينه، خوابگاه شهيد كبكانيان كاملا بازسازي و تجهيز شد و شركت پيمانكار طرف قرارداد با فدراسيون كاراته بايد علت نشت گاز را كاملا توضيح دهد. وي ادامه داد: پس از بازسازي و تجهيز اين خوابگاه چند دستگاه بخاري در راهرو كار گذاشته شده بود كه بدليل نشت گاز از يك بخاري اين اتفاق صورت گرفته است. پناهي با تاكيد بر اينكه تا به امروز مشكلي در اين خوابگاه رخ نداده است ، تصريح كرد: خوابگاه شهيد كبكانيان در اختيار ورزشكاراني كه توان مستقر شدن در هتل هاي تهران را ندارند ، قرار مي گيرد. وي گفت: در اولين ساعت وقوع اين حادثه در بيمارستان فيروزگر حاضر و وضعيت درماني اين ورزشكاران را پيگيري كردم. رييس فدراسيون كاراته افزود: پس از ترخيص اين بانوان ورزشكار از بيمارستان مقرر شد كه يك هفته استراحت براي آنان محسوب و هفته بعد مسابقات خود را پيگيري كنند كه بدليل بهبودي كامل و بنا به درخواست اين ورزشكاران ، مسابقات با حضور آنان آغاز شد.


 اخبار کوتاه 

مسابقات جهاني دووميداني معلولان

احمدرضا کاظمي به مدال برنز دست يافت

در ششمين روز از مسابقات جهاني دووميداني معلولان در نيوزيلند احمدرضا کاظمي، دونده کم بيناي کشورمان توانست در ماده دوي 200 متر به مدال برنز دست پيدا کند. احمدرضا کاظمي، دونده کم بيناي کشورمان در فينال مسابقات دووميداني به مصاف حريفان جهاني خود رفت. او که در کلاس T13 ماده دوي 200 متر روي پيست مسابقات جهاني حاضر شده بود، با ثبت رکورد 23 ثانيه و 46 صدم ثانيه بعد از ورزشکاراني از روسيه و عراق عنوان سوم و مدال برنز اين ماده را به خود اختصاص داد.

حرداني مدال نقره گرفت

جواد حرداني در ماده پرتاب نيزه رقابت هاي دووميداني معلولان جهان که در نيوزلند در جريان است به مدال نقره رسيد. حرداني در ماده پرتاب نيزه کلاس اف 38-37 با پرتابي به عنوان دوم دست پيدا کرد. فرزاد سپهوند ديگر مدال آور ايران در اين رقابت ها بود. سپهوند در ماده پرتاب ديسک کلاس اف 44 به مدال برنز رسيد.


 كوتاه از ورزش 

المپيك زمستاني دانشجويان جهان

ايران با يك ورزشكار زن و سه ورزشكار مرد براي نخستين بار در المپيك زمستاني دانشجويان

بيست و پنجمين دوره المپيك زمستاني دانشجويان جهان با شركت تيم اسكي دانشجويان ايران در شهر ارض روم در شرق تركيه آغاز شد. گفتني است ، در اين دوره از مسابقات حدود 3000 ورزشكار از 58 كشور جهان شركت دارند.مراسم افتتاح رسمي ديشب با حضور 'عبدالله گل' رييس جمهوري ، 'رجب طيب اردوغان' نخست وزير و 'محمد علي شاهين' رييس مجلس تركيه برگزار خواهد شد. گزارشهاي دريافتي حاكي است، تيم ملي اسكي آلپاين دانشجويان ايران با تركيب يك ورزشكار زن و سه ورزشكار مرد براي نخستين بار در المپيك زمستاني دانشجويان جهان در تركيه شركت كرده است. اين تيم با تركيب 'بهنام كياشمشكي'، 'حامد كياشمشكي'، 'حسين كلهر' و 'سميرا رجب بلوكات' به عنوان ورزشكار و سيدرضا صيد سرمربي و مرتضي ساوه شمشكي به عنوان سرپرست در مسابقات ياد شده حضور خواهند داشت. آئين افتتاحيه رسمي اين اين المپيك زمستاني امشب با حضور ورزشكاران كشورهاي جهان برگزار مي‌شود كه سميرا بلوكات مسووليت پرچمداري تيم ايران را برعهده خواهد داشت. بيست و پنجمين دوره المپيك زمستاني دانشجويان جهان تا 17 بهمن ماه ادامه خواهد داشت. مسابقات المپيك دانشجويان جهان هر دوسال يك بار به صورت تابستاني و زمستاني برگزار مي شود.

يونيورسياد زمستاني دانشجويان جهان

سميرا بلوكات پرچمدار ايران بود

بيست و پنجمين دوره يونيورسياد زمستاني دانشجويان جهان در تركيه در حالي در استاديوم بزرگ شهر ارض روم برگزار شد كه سميرا بلوكات عهده‌دار حمل پرچم جمهوري اسلامي ايران بود. در اين مراسم كه همراه با بارندگي برف شديد برگزار شد كشورهاي شركت كننده همراه با ورزشكاران خود رژه رفتند. تيم ملي اسكي دانشجويان كشورمان كه براي نخستين بار راهي اين ديدارها شده است به پرچمداري تنها بانوي ورزشكار تيم سميرا رجب بلوكات از جلوي جايگاه رژه رفت. در اين آيين باشكوه برفي مسئولان ورزشي كشور تركيه، به همراه جورج كيليان رئيس فدراسيون جهاني ورزش دانشجويان در سخنراني‌هايي براي ورزشكاران آرزوي برگزاري مسابقه‌ها خوب كردند. در ادامه اين مراسم و بعد از رژه تيم‌هاي ورزشي، پرچم ورزش‌هاي دانشگاهي جهان برافراشته و سرود اين رقابت‌ها نواخته شد. همچنين مشعل بازي‌ها در چهار گوشه زمين روشن شد. گروه‌هاي نمايشي هم به اجراي سنت‌هاي اين كشور پرداختند.

سامان طهماسبي در جام جهاني براي آذربايجان کشتي مي‌گيرد

سامان طهماسبي فرنگي کار ايراني الاصل تيم آذربايجان در رقابتهاي جام جهاني بلاروس براي اين کشور به ميدان مي رود. به گزارش مهر، سامان طهماسبي فرنگي کار ايراني الاصل تيم آذربايجان که دو مدال رقابتهاي جهاني را در وزن 84 کيلوگرم در کارنامه دارد، از سال گذشته و در رقابتهاي جهاني مسکو براي آذربايجاني ها به ميدان رفت.طهماسبي که بتازگي در رقابتهاي قهرماني اين کشور به مقام نخست رسيده است هم اکنون تمرينات خود را در سنندج دنبال مي کند و قرار است در رقابتهاي جام جهاني بلاروس در ترکيب يکي از رقباي ايران در اواخر بهمن ماه به ميدان برود. اين کشتي گير ايراني در صورت موفقيت در بلاروس در رقابتهاي قهرماني اروپا نيز به ميدان مي رود تا جايزه 300 هزار دلاري را در صورت موفقيت در اين مسابقات که فروردين ماه به ميزباني کشور آذربايجان برگزار مي شود،
کسب کند

امير قلعه نوعي سرمربي سپاهان:

به تيم ملي فکر نمي کنم

امير قلعه نوعي سرمربي سپاهان در مورد اينكه در آخرين نشست كميته فني فدراسيون فوتبال در مورد انتخاب سرمربي جديد تيم ملي چه صحبت‌هايي انجام شد، گفت: معيارهاي انتخاب مربي جديد را به كميته تيم‌هاي ملي و فدراسيون فوتبال ارائه كرديم. وي ادامه داد: در اين نشست اعضا چند معيار اساسي و مهم كه در انتخاب سرمربي خارجي نقش دارد را اعلام كردند. وي در پاسخ به اين سؤال كه چه معيارهايي براي انتخاب سرمربي جديد تيم ملي ارائه شد، گفت: بهتر است فريدون معيني به عنوان سرپرست كميته تيم‌هاي ملي فدراسيون فوتبال آنها را اعلام كند. در هر حال اميدوارم پس از بررسي‌ها، يك سرمربي خوب خارجي هدايت تيم ملي را برعهده بگيرد. سرمربي سابق تيم ملي در مورد شايعه حضور دوباره‌اش در اين سمت تأكيد كرد: تيم فعلي من در حال حاضر سپاهان است و روي تيم خودم تمركز كرده‌ام و در مورد تيم ملي هيچ پيشنهادي به من نشده است.

پايان نام‌نويسي انتخابات رياست فدراسيون واليبال؛

داورزني، منظمي و سليمي ثبت نام كردند

مهلت 10 روزه ثبت نام انتخابات رياست فدراسيون واليبال به اتمام رسيد و تنها سه نفر براي حضور در اين انتخابات نام‌نويسي كردند. محمدرضا داورزني رييس فدراسيون واليبال، اميرحسين منظمي بازيكن سال‌هاي گذشته تيم ملي و عليرضا سليمي عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي سه نامزد احراز پست رياست فدراسيون واليبال هستند. انتخابات رياست فدراسيون واليبال تا پايان سال جاري برگزار مي‌شود و تا زمان برگزاري مجمع داورزني مسووليت فدراسيون را بر عهده خواهد داشت.


 ناگفته هاي فرهاد مجيدي 

فرهاد مجيدي كاپيتان سابق تيم فوتبال استقلال پيرامون مشكلات به وجود آمده بين او و باشگاه استقلال گفت : دوست نداشتم درباره اين مسائل بي‌ارزش حرفي بزنم، اما متاسفانه در اين چند روزه اتفاقاتي افتاد كه مجبورم صحبت‌هايي را داشته باشم. برايم جالب بود چرا آقايان در باشگاه استقلال اين مسائل را در مطبوعات مطرح كردند؛ بهتر بود آن‌ها واقعيت را مي‌گفتند. وي در گفت و گوبا ايسنا افزود: جمعه شب گذشته علي فتح‌الله زاده (سرپرست باشگاه استقلال) با يكي از دوستانم تماسي گرفت و با الفاظي ناشايست مسائلي را در مورد من مطرح كرد. وي به دوستم گفته بود كه فرهاد براي ما فوتبال بازي نمي‌كند. فرهاد رفيق واعظي آشتياني است، "دارد توي كار ما مي‌گذارد" و يكسري حرف‌هاي نامربوط ديگر كه از عنوان كردن آن‌ها خودداري مي‌كنم. در پايان هم گفته بود فرهاد سر تمرين نيايد تا تكليفش را معلوم كنم. مجيدي ادامه داد: ‌پس از انتقال اين صحبتها به من، سه بار با فتح‌الله زاده تماس گرفتم كه ايشان در هر سه مرتبه تلفن همراهش را جواب نداد. پس از آن با منصور پورحيدري (سرپرست تيم فوتبال استقلال) تماس گرفته و تمامي مطالب را به وي منتقل كردم و ايشان هم از تمام ماجرا باخبر شد. جالب بود كه پس از تمرين فرداي آن روز در ساعت 12، آقايان 30 ميليون تومان من را جريمه كردند! اصلا دوست نداشتم اين موارد در مطبوعات عنوان شود چرا كه اعتقاد داشتم، اين يك مساله خانوادگي است. حتي در چند روز گذشته هم صحبتي با هيچ رسانه‌اي نداشتم. پس از آن ديدم آقايان مسئله برگشت خوردن چكم را علت عدم حضورم در تمرين‌ها اعلام كردند كه متاسفانه اين دور از واقعيت بود. كاپيتان سابق تيم استقلال افزود: حتي آن‌ها با كمال وقاحت اعلام كردند كه من 70 درصد مبلغ قرارداد اين فصل را گرفته‌ام. واقعا بايد به خاطر اين فوتبال افسوس خورد. با توجه به اينكه مي‌دانم آقاياني که فصل گذشته پس از شكستهاي استقلال به يكديگر پيامک تبريك مي‌زدند، حالا اطراف مديرعامل را احاطه كرده‌اند. در جوابشان بايد بگويم كه مبلغ قراردادم در سه سال گذشته كمترين مبلغ را در ميان قراردادهاي بازيكنان بزرگسال اين تيم داشته است. قرارداد من در سال اول مبلغ 170 ميليون تومان داشت كه در سال دوم هم با همين رقم تمديد شد و سال سوم هم تنها به رقم 190 ميليون تومان رسيد. اين در شرايطي است كه طبق قانون فدراسيون بازيكنان مي‌توانند 20 درصد از مبلغ قرارداد هر ساله‌شان را به رقم قرارداد سال بعد اضافه كنند كه من اين اضافه را هم دريافت نكردم. در ابتداي اين فصل هم پيشنهادي داشتم كه در نهايت با 350 ميليون تومان زير آن پيشنهاد با تيم استقلال قرارداد بستم. مجيدي تصريح كرد: اين كمال بي‌انصافي است كه آقايان برگشت خوردن چك را علت عدم حضورم در تمرين تيم استقلال بيان مي‌كنند. زماني كه ما براي اردو در تركيه بوديم، چك من برگشت خورده بود و اگر مي‌خواستم به اين علت در تمرين‌ها نباشم، همان موقع تمرين نمي‌كردم! با توجه به اينكه بدهي سال گذشته تيم را پرداخت كردند، بخشي از مبلغ پرداختي مربوط به سال گذشته من را جزو دريافتي‌هاي امسالم محاسبه كردند كه با احتساب اين مبلغ، باز هم مجموعه دريافتي‌هاي من 70 درصد نمي‌شود. من به عشق استقلال و هوادارانش به اين تيم آمدم و آقايان بدانند كه در انگيزه بازي كردن من در استقلال هيچ نقشي ندارند كه من بخواهم به خاطر آن‌ها در تيم بازي كنم يا نكنم. كاپيتان سابق استقلال گفت: پس از چندين سال بازي کردن در استقلال که با تمام وجود بازي کردم؛ اين جواب من نبود که به من تهمت بي تعصبي مي زنند و مرا منتصب به اشخاص کنند. من اگر در اين 4 روز صحبت نکردم به احترام مظلومي، فريبا و بچه‌هاي تيم بوده است. اکنون هم که صحبت مي کنم، به دليلي است که آقايان مواردي مطرح کردند که مجبور شوم حقيقت را براي هواداران بازگو کنم. براي من استقلال، هوادارانش و عشقي كه به اين تيم دارم مهم است، چرا كه هر چه دارم از استقلال است. واقعا متاسفم كه اين مساله را مي‌شنوم. من با پارگي20 سانتي‌متري پايم براي استقلال بازي كردم، پس چطور مي‌توانم در كار تيمم بگذارم؟ چطور مي‌توانم در كار تيمي كه كاپيتانش خودم هستم بگذارم؟! بايد به حال اين فوتبال تاسف خورد كه عده‌اي براي رسيدن به اهداف‌شان مي‌خواهند همه را قرباني كنند، اكنون هم بازي نمي‌كنم تا خيال آقايان راحت شود. من در فضايي که به من تهمت بي تعصبي مي زنند بازي نمي کنم.


 يک ايراني ورزشکار جوانمرد سال2010 جهان
 همه مبهوت شدند!  

امين متوسل‌زاده بازيکن پيشين تيم فوتبال مقاومت سپاسي و عضو تيم فوتبال راه آهن شهرري در دهمين دوره رقابتهاي ليگ برتر با انتخاب انجمن ورزشي نويسان جهان جايزه جوانمردترين بازيکن سال 2010 ورزش جهان را به خود اختصاص داد. در اين راستا، در مراسمي که پنجشنبه شب در لوزان سوئيس برگزار شد امين متوسل‌زاده به عنوان نفر اول بازي جوانمردانه معرفي شد و يک ورزشکار در رشته دووميداني از کشور ليتواني و کشتي‌گيري از کشور چين به عنوان نفرات دوم و سوم معرفي شدند و به سه ورزشکار ديگر نيز ديپلم افتخار اهدا شد. کشتي‌گير چيني که به عنوان نفر سوم معرفي شده است در بازي‌هاي آسيايي گوانجو بعد از پايان يک رقابت نفس‌گير با سعيد احمدي در حالي که کشتي‌گير ايراني به شدت آسيب ديده بود او را روي دوش خود بلند کرده و به رختکن رسانده بود.امين متوسل‌زاده پيش از برگزاري مراسم انتخاب ورزشکاران برتر بازي جوانمردانه سال 2010 جهان در جمع خبرنگاران گفت: فصل گذشته در رقابت‌هاي ليگ برتر ايران و در شرايطي که موقعيتي براي گلزني داشتم، به خاطر آسيب ديدگي بازيکن حريف، توپ را به بيرون فرستادم. تماشاگران تيم ما براي لحظاتي مبهوت شده بودند اما، بلافاصله شروع کردند به تشويق من. مربيان و همبازي‌هايم نيز از من ناراحت نشدند چون در فرهنگ ما رعايت اين مسايل براي ورزشکاران مهم است. وي تصريح کرد:در فرهنگ ورزش ايران رعايت بازي جوانمردانه از بردن، گل‌زدن يا مدال گرفتن مهم تر است. به همين دليل آن روز هيچ کس ناراحت نشد.


  كاماچو منتفي شد 

حضور سرمربي اوساسوناي اسپانيا در تيم ملي فوتبال ايران منتفي شد.گفتني است، در بين گزينه هاي سرمربيگري تيم ملي نام كاماچو سرمربي تيم اوساسوناي اسپانيا نيز وجود داشت اما حضور اين مربي در تيم ملي منتفي شد. وي كه سرمربي نكونام و شجاعي است، با اين تيم اسپانيايي قرارداد دارد و نمي تواند با فدراسيون ايران مذاكره اي داشته باشد. عباس ترابيان سرپرست كميته روابط بين الملل فدراسيون فوتبال دراين باره گفت: با توجه به اينكه كاماچو با اوساسونا قرارداد دارد و مربي آزاد نيست نمي توانيم با او مذاكره كنيم و به همين دليل وي را از فهرست گزينه هاي سرمربيگري تيم ملي حذف كرديم.


 تكليف كريمي امروزمشخص مي‌شود  

جلسه كميته فني باشگاه پرسپوليس براي روشن شدن تكليف كريمي امروز برگزار مي‌شود.گفتني است، پيوستن علي كريمي به پرسپوليس اين روزها يکي از سوژه هاي داغ در اين باشگاه است. از همين رو طي هماهنگي‌هاي انجام شده قرار است جلسه كميته فني باشگاه پرسپوليس امروز شنبه تشكيل شود. در اين جلسه كه با حضور دايي برگزار خواهد شد تكليف نهايي علي كريمي براي پيوستن به پرسپوليس فقط در ليگ قهرمانان آسيا مشخص مي شود.


 بازگشت ماتيچ به ايران  

وسلين ماتيچ سرمربي صربستاني تيم ملي بسکتبال کشورمان بعد از گذراندن تعطيلات سال نو ميلادي به ايران بازگشت تا ارزيابي بازيکنان براي دعوت به اردوهاي آماده‎سازي اين تيم را آغار کند. تيم ملي بسکتبال کشورمان که در بازي‎هاي آسيايي گوانگجو به مدال برنز دست يافت رقابت‎هاي جام ملت‌هاي 2011 آسيا را در پيش دارد. اين مسابقات مردادماه سال آينده در چين برگزار مي‎شود. تيم نخست اين رقابت‎ها سهميه بازي‎هاي المپيک 2012 لندن را به دست مي‎آورد.ايران مدافع عنوان قهرماني مسابقات بسکتبال جام ملت‎هاي آسياست.


 افشاريان تست آمادگي جسماني نداد 

خداداد افشاريان به دليل آسيب ديدگي در تست داوران ليگ برتري فوتبال غيبت داشت.به گزارش فارس، در اين دوره از داوران تست آمادگي جسماني نيز گرفته شد. در بين داوران ليگ برتري خداداد افشاريان به كميته داوران اعلام كرد كه به دليل آسيب ديدگي و تجويز پزشك مبني بر اينكه نبايد فعلا فعاليتي داشته باشد نمي تواند در اين تست شركت كند. به غير از افشاريان يك كمك داور يزدي نيز به دليل مصدوميت نتوانسته در اين تست شركت كند.


 سوت پايان 

درگيري لفظي رئيس پيشين کميته داوران با منتقدانش

دفاع عنايت از داوران

حضور مسعود عنايت، رئيس پيشين کميته داوران در گردهمايي داوران ديروز و امروز فوتبال ايران، اين فرصت را به منتقدانش داد تا با وي تسويه حساب کنند. گفتني است، کلاس توجيهي داوران فوتبال ايران که در آکادمي فوتبال برگزار شد، نخستين جلسه‌اي بود که داوران در آن با حسين عسگري، سرپرست جديد کميته داوران روبه‌رو شدند. جلسه هم انديشي و آشنايي آنها با سرپرست جديد البته حواشي مختلفي هم داشت که شايد مهمترين آنها خداحافظي رسمي مسعود مرادي با داوري بود. مرادي در حضور علي کفاشيان و مهدي محمد نبي، رئيس و دبيرکل فدراسيون فوتبال با داوري وداع کرد و بدون اينکه از او تقديري صورت بگيرد. البته براي مراسم خداحافظي بدون سرو صداي مسعود مرادي، مسعود عنايت رئيس پيشين کميته داوران نيز به آکادمي فوتبال آمده بود.عنايت که ظاهرا جزو مدعوين به جلسه داوران نبوده و تنها به خاطر مسعود مرادي در گردهمايي آنها شرکت کرده بود، پس از خروج کفاشيان و نبي از سالن آکادمي فوتبال درگير بحثي با پيشکسوتان داوري مي شود که طي چهار گذشته بارها پيرامون آن با داوران قديمي در کش و قوس بوده است و آن چيزي نيست، جز فساد در داوري!داوران پيشکسوتي مانند پرويز سيار، مصطفي مميز و ... مانند گذشته بحث رشوه و اعمال نظر در تصميمات داوري را پيش کشيدند که اعتراض مسعود عنايت را به دنبال داشت. عنايت که در مقام دفاع از داورانش برآمده بود پاسخ منتقدانش را داد و حتي با آنها درگير شد. عنايت که اين بار نه به عنوان يک مدير، بلکه يک پيشکسوت در کنار همکارانش حضور يافته بود، نتوانست خود را از درگيري لفظي با آنها رهايي بخشد.

عباس ترابيان سرپرست كميته بين‌المللي فدراسيون فوتبال:

سرمربي تيم ملي بزودي مشخص مي شود

عباس ترابيان سرپرست كميته بين‌المللي فدراسيون فوتبال با رد شايعه مذاكره با خوزه آنتونيو كاماچو براي حضور در تيم ملي ايران گفت: همان طور كه پيشتر هم اعلام كرده بودم در جريان سفر به اسپانيا مذاكره‌اي با هيچ يك از مربيان انجام نداده‌ام و با كاماچو هم صحبتي نداشته‌ام. وي افزود :كاماچو جزو 40 گزينه فدراسيون فوتبال بود، اما به دليل مسائلي از جمله داشتن قرارداد با باشگاه اوساسونا اين گزينه مورد بررسي بيشتري قرار نگرفت. وي درباره آخرين جلسه كميته فني گفت: در اين جلسه راجع به دو سه مربي نهايي بحث‌هايي صورت گرفت و آن‌ها نظرشان را اعلام كردند اما به خاطر اينكه اين مربيان حرفه‌اي به حساب مي‌آيند نمي‌خواهند تا قبل از اينكه قرارداد نهايي نشده اسم‌شان مطرح شود. ترابيان در پاسخ به اين سوال كه فكر مي‌كنيد چه زماني تكليف سرمربي تيم بزرگسالان و تيم اميد مشخص شود گفت: ما چندين استعلام گرفته‌ايم و منتظر پاسخ استعلام فيفا هستيم كه فكر مي‌كنم هر زمان اين جواب بيايد خيلي زود مي‌توانيم كار را نهايي كنيم. پيش‌بيني‌ام اين است با توجه به اينكه اين مربيان شناخته شده هستند مي‌توانند مشكل ما را حل كنند. نكته‌اي كه وجود دارد اينكه ما هدايت تيم‌هاي جوانان، اميد و بزرگسالان را به يك گروه از يك كشور مي‌دهيم و اين طور نيست كه مثل مرتبه‌هاي قبل تيم‌هاي ملي با سبك‌هاي مختلف اداره شوند.سرپرست كميته بين‌المللي فدراسيون فوتبال در پاسخ به اين سوال كه آيا فكر مي‌كنيد مشكل فوتبال ما با آوردن يك مربي بزرگ حل مي‌شود گفت: اگر با اين مربي بلندمدت قرارداد ببنديم مي‌توانيم به نتايج خوبي برسيم، اما اگر مانند عرب‌ها بخواهيم با يك باخت فضا را عليه سرمربي كنيم و حكم به اخراج او بدهيم حضور بزرگ‌ترين مربي خارجي هم فايده‌اي نخواهد داشت. وي درباره مدت زمان قرارداد سرمربي آتي تيم ملي هم گفت: در مذاكراتي كه با مربيان مورد نظرمان انجام داده‌ايم به آن‌ها گفته‌ايم كه مسووليت تيم‌هاي ملي تا پايان جام جهاني و المپيك بر عهده آن‌ها خواهد بود و قراردادي كه خواهيم بست سه تا چهار ساله خواهد بود. ضمن اينكه هر كسي به عنوان سرمربي تيم ملي بزرگسالان انتخاب شود به غير از هدايت تيم ملي، مدير تيم‌هاي ملي نوجوانان، جوانان و اميد هم خواهد بود.

لوكاس نيل، مهاجم و كاپيتان استراليا:

مغرور نيستيم

فينال جام ملتهاي آسيا امروز شنبه ميان تيمهاي فوتبال ژاپن و استراليا برگزار مي شود تا قهرمان پانزدهمين دوره اين مسابقات از ميان اين دو تيم انتخاب شود.در اين خصوص لوكاس نيل، مهاجم و كاپيتان استراليا گفت: با وجود پيروزي پرگل برابر ازبكستان، مغرور نيستيم و با تمام توان برابر ژاپن صف آرايي مي كنيم. وي افزود: كاري به نتيجه بازي گذشته و پيروزي پر گل برابر ازبكستان نداريم و مغرور به مصاف قهرمان سه دوره اين مسابقات يعني ژاپن نمي رويم. وي اضافه کرد: البته با پيروز اين پيروزي پر گل، مقابل دروازه ژاپن اعتماد به ‌نفس بيشتري داريم و مي‌دانيم كه اگر يك يا چند فرصت خلق كنيم، حتما به گل تبديل مي شود. نيل با اشاره به خط دفاع مستحكم استراليا يادآور شد: از سوي ديگر ما در پنج بازي فقط يك گل خورده‌ايم، بنابراين به سختي مقاومت‌مان مي‌شكند. به همين دليل تمام شرايط ما براي برگزاري يك فينال مناسب فراهم است. وي در پايان در خصوص شكست سنگين ازبسكتان نيز گفت: وقتي يك تيم چند گل از حريف پيش باشد خيلي دشوار است كه انگيزه‌ بازيكنان حفظ شود ولي ما كار خودمان را كرديم.

پاداش 50 هزاردلاري بازيكنان ژاپن
در صورت قهرماني

فدراسيون فوتبال ژاپن اعلام كرد: درصورت قهرماني اين تيم در پانزدهمين دوره جام ملت هاي آسيا به هريك از بازيكنان مبلغ 50 هزار دلار پاداش پرداخت مي شود. سايت ورزشي العنابي قطر نوشت: زاكروني مربي ايتاليايي ژاپن از بازيكنانش خواسته است تا در ديدار نهايي با ارائه يك بازي تهاجمي ، كشورشان را ركورد دار قهرماني جام ملت هاي آسيا كنند. ژاپن به همراه تيم هاي ايران و عربستان سعوي با سه بار عنوان قهرماني پرافتخارترين تيم هاي جام ملت هاي آسيا هستند. براساس اين گزارش ، زاكروني همچنين از بازيكنان ژاپن خواسته است تا اجازه ندهند استراليا به اولين قهرماني خود در جام ملت هاي آسيا دست يابد. سايت ورزشي العنابي همچنين از ورود 'اوگارا' رييس فدراسيون فوتبال ژاپن به دوحه براي ديدن ديدار نهايي جام ملت هاي آسيا خبر داد و نوشت: رييس فدراسيون فوتبال ژاپن 200 تماشاگر اين كشور را براي تشويق تيم ژاپن در ديدار نهايي جام ملت هاي آسيا كه روز شنبه برگزار خواهد شد به دوحه آورد. تيم فوتبال ژاپن صبح روز گذشته تمرينات خود را در باشگاه الاهلي به مدت يك ساعت برگزار كرد كه قسمتي از اين تمرينات به زدن پنالتي اختصاص داشت.


 دقيقه نود 

ايرماتوف داور بازي استراليا - ژاپن

روشن ايرماتوف، داور سال آسيا ديدار نهايي مسابقات فوتبال جام ملت‌هاي 2011 آسيا را قضاوت خواهد کرد. به گزارش پايگاه خبري فوتبال آسيا، ديدار نهايي پانزدهمين دوره مسابقات فوتبال جام ملتهاي 2011 آسيا روز شنبه نهم بهمن ماه بين دو تيم ژاپن و استراليا در ورزشگاه خليفه شهر دوحه برگزار خواهد شد.قضاوت ديدار استراليا - ژاپن برعهده روشن ايرماتوف از ازبکستان است و او را در امر قضاوت اين بازي دو هموطنش "عبدوخميدولو رسولوف" و "رافائل الياسوف" همراهي خواهند کرد. ايرماتوف 33 ساله، يکي از مشهورترين داوران دنيا است. او در سال‌هاي 2008 و 2009 داور سال آسيا شده است و در سال 2010 هم براي سومين مرتبه پياپي اين عنوان را کسب کرد. عملکرد فوق العاده او در جام جهاني 2010 همه را شگفت زده کرده است.

روشن ايرماتوف:

قضاوت دو بازي ايران سخت بود

روشن ايرماتوف، داور ديدار نهايي مسابقات فوتبال جام ملت‌هاي 2011 آسيا در مصاحبه با سايت کنفدراسيون فوتبال آسيا، از داوري بازي فينال اين مسابقات به عنوان "داوري يک بازي ديگر" ياد کرده است و مدعي شده که متحمل هيچگونه فشاري براي اين مسئوليت نيست.ايرماتوف در خصوص قضاوت ديدار نهايي جام ملتهاي 2011 آسيا گفت: من اصلا استرس ندارم. اين بازي يک بازي خاص نيست، چرا که همه بازي ها براي من مهم هستند، چه فينال باشد و چه نه. وي افزود: من در حال حاضر سه بازي را در اين مسابقات داوري کردم که دو مورد از آنها خيلي سخت بوده، بازي ايران - عراق در مرحله گروهي و ايران - کره جنوبي در يک چهارم نهايي. من خوب مي دانم که چطور بايد عمل کنم. من بعد از هر بازي عملکردم را آناليز مي کنم و از تجربياتم در جام جهاني استفاده هاي زيادي برده‌ام.

کاگاوا، غايب بزرگ ژاپن در فينال جام پانزدهم

شينجي کاگاوا، مهاجم آماده تيم ملي فوتبال ژاپن به دليل شکستگي پايش حضور در فينال جام ملت‌هاي آسيا را از دست داد. به گزارش پايگاه خبري فوتبال آسيا، ستاره تيم بروسيا دورتموند در دقيقه 87 بازي مقابل کره جنوبي در مرحله نيمه‌نهايي جام ملت‌هاي 2011 آسيا تعويض شد.مسئولان فدراسيون فوتبال ژاپن در خصوص شرايط کاگاوا به خبرگزاري رويترز اعلام کردند که پنجمين استخوان کف پاي راست اين بازيکن شکسته و او بازي روز شنبه مقابل استراليا در ورزشگاه خليفه دوحه را از دست خواهد داد.اين بازيکن 21 ساله با دو گلي که در مرحله يک چهارم نهايي وارد دروازه قطر کرد، نقشي حياتي در صعود ژاپن به فينال جام ملت‌هاي 2011 آسيا داشت.او همچنين در اولين فصل حضورش در بوندس‌ليگاي آلمان فوق‌العاده بوده و با هشت گل در نيم‌فصل اول و بازي‌هاي درخشانش نقش زيادي در صدرنشيني دورتموند داشته است.

الهلال عربستان قهرمان تورنمنت امارات

عنوان چهارمي براي پرسپوليس

تورنمنت شش جانبه امارات که با حضور تيم‌هايي از آسيا و اروپا به ميزباني باشگاه الشباب دبي برگزار شد، با قهرماني تيم الهلال عربستان به اتمام رسيد. گفتني است، ديدار نهايي تورنمنت شش جانبه امارات بين دو تيم الهلال عربستان و "زنيت سنت پترزبورگ" روسيه برگزار شد. اين ديدار در پايان وقت معمول به نتيجه تساوي يک بريک انجاميد تا ضربات پنالتي چهره تيم پيروزي ميدان را مشخص کند. در ديدار نهايي تورنمنت شش جانبه امارات ابتدا تيم زنيت با گلزني "سزابلوکس هوژتي" که در دقيقه 63 دروازه تيم الهلال را گشود، پيش افتاد اما با گلزني "ميريل رادوي" در دقيقه 93 کار دو تيم به تساوي کشيده شد. در ضربات پنالتي اين تيم الهلال بود که با نتيجه 4 بريک به پيروزي رسيد و در مجموع با پيروزي 5 بر 2 جام قهرماني تورنمنت شش جانبه امارات را بالاي سر برد. تيم پرسپوليس هم با نتيجه 3 بر يک مغلوب زيلينا اسلواکي شد ودر جاي چهارم ايستاد.

پزشك تيم پرسپوليس:

وضعيت مصدوميت عليرضا محمد به زودي مشخص مي شود

فريد زرينه پزشك تيم فوتبال پرسپوليس در خصوص مصدوميت عليرضا محمد گفت: طي چند روز آينده وضعيت مصدوميت مچ پاي وي به صورت كامل مشخص خواهد شد. وي افزود: در زمان مصدوميت مدافع سرخپوشان به هنگام بازي با تيم زلينا مداواي اوليه بر روي وي انجام شد و در حال حاضر در محل اردو تحت مراقبت است. عليرضا محمد مدافع تيم پرسپوليس در دقيقه 20 بازي با تيم زلينا اسلواكي مصدوم و از بازي خارج شد. زرينه گفت: ميزان مصدوميت و احتمال دوري وي از ميادين فوتبال پس از گذشت چند روز مشخص و اعلام خواهد شد. عليرضا محمد كه در نيمه اول بازي مصدوم شده بود در پايان اين ديدار توسط دو تن از بازيكنان از رختكن به يك خودرو سواري منتقل شد تا به محل اردو برده شود.

هوارامروز مي‌آيد

پرويز مظلومي، سرمربي تيم فوتبال استقلال در خصوص حضور هوار ملامحمد در تمرينات اين تيم گفت: براساس پيگيري‌هايي که آقاي علي نظري جويباري، قائم مقام باشگاه استقلال داشته است، ملامحمد تا روز شنبه وارد تهران خواهد شد و در تمرينات تيم استقلال شرکت مي کند.وي در ادامه ملامحمد را بازيکني توانمند خواند که مي تواند گره از مشکلات تيم استقلال در مسابقات ليگ برتر و پيکارهاي آسيايي بازکند.هوار ملامحمد طاهر زيباري با 29 سال سن 95 بازي براي تيم ملي عراق انجام داده است. او که از سال 2001 نخستين بازي ملي خود را براي تيم ملي عراق انجام داده، 20 گل براي اين تيم به ثمر رسانده است. ملامحمد فوتبال خود را در تيم نيروي هوايي عراق آغاز کرده و در تيم‌هاي النصر لبنان، آپولون ليماسول قبرس، العين امارات، الخور قطر، آنورتوسيس قبرس، پرسپوليس ايران و اربيل عراق نيز بازي کرده است.

بازگشت تيم فوتبال پرسپوليس به ايران

تيم فوتبال پرسپوليس که در تورنمنت شش جانبه امارات شرکت کرده بود، صبح ديروز به تهران بازگشت. گفتني است، شاگردان علي دايي که خود را براي حضور در ادامه رقابتهاي ليگ برتر آماده مي کنند، پس از پشت سرگذاشتن اردوي ترکيه راهي امارات شدند و در تورنمنت شش جانبه اين کشور شرکت کردند. پرسپوليس در اين تورنمنت بازي اول را از اسپارتاپراگ 3 بر 2 برد اما در ديدار برابر زنيت تن به شکست داد و در بازي با زيلينا نيز 3 بر يک باخت تا به عنوان چهارم به کار خود پايان دهد و امروز به ايران بازگردد.در پايان تورنمنت شش جانبه امارات تيم‌هاي الهلال قهرمان، زنيت نايب قهرمان، زلينا سوم، پرسپوليس چهارم، شاختار دونتسک پنجم و اسپارتاپراگ به مقام ششم رسيدند.


 5 بازي و 11 گل خورده
  پرسپوليس تيم بي دفاع 

مرور عملکرد پرسپوليس طي 5 ديدار دوستانه اي که در تعطيلات پيش آمده در تورنمنت آنتاليا و دوبي انجام شد ما را به اين نتيجه مي رساند که برخلاف گفته هاي علي دايي پرسپوليس هنوز در فاز دفاعي به شدت آسيب پذير است و اين درست که گل خوردن در دقايق آخر را از بين برده اما مانند ديدار با اينتراخت يا زلينا در همان دقايق ابتدايي دروازه اش باز مي شود.اين در حالي است که دايي تا اين جاي کار انواع و اقسام زوج ها و ترکيب هاي خط دفاع را با حضور شيث رضايي، عليرضا نورمحمدي ، سپهر حيدري، مجتبي شيري ، عليرضا محمد ، ابراهيم شکوري، جلال اکبري و حميدرضا علي عسگر امتحان کرده. پرسپوليس در اين 5 بازي 11 بار دروازه اش باز شد و اين يعني اين که آنها هر 41 دقيقه گل خورده اند. اين در حالي است که زدن 5 گل طي 5 بازي يعني يک گل در هر 90 دقيقه و همين آمار ثابت مي کند که پرسپوليس حداقل دو برابر گل هاي زده اش گل مي خورد. آنها دراين بازي ها هرگز نتوانستند دروازه شان را در يک ديدار بسته نگه دارند در حالي که مقابل زنيت و آنتاليا اسپور موفق به گلزني نشدند و اين موضوع بدون شک نشان دهنده کيفيت و کليدي بودن محمد نوري و غلامرضا رضايي در فاز هجومي اين تيم است. سه بازي تورنمنت دبي و دو بازي تورنمنت آنتاليا به علي دايي ثابت کرد تيمش به شدت در فاز دفاعي لنگ مي زند و اين موضوع با توجه به اين که پرسپوليسي ها وحيد هاشميان را که يک مهاجم است خريده اند و در تلاشند تا علي کريمي هجومي را هم به تيم اضافه کنند نشان مي دهد دايي چندان به آن چه که تيمش رقم زده توجهي ندارد. آيا رفتن شيث و آمدن سکوبرت همه دغدغه هاي دايي را در فاز دفاعي از بين مي برد که او با خيال راحت در فکر خريدن مهاجم است.


 بهرام افشارزاده دبيركل كميته ملي المپيك:
  مربيان خارجي هدايت تيم ملي و اميد را بر عهده خواهند گرفت 

بهرام افشارزاده دبيركل كميته ملي المپيك پيرامون وضعيت تيم ملي بزرگسالان و اميد ايران گفت: فدراسيون فوتبال در نظر دارد براي هدايت هر دو تيم فوتبال در رده سني بزرگسالان و اميد يك مربي خارجي جذب كند. وي در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبني بر عملكرد تيم ملي فوتبال ايران گفت: ما هم از شكست برابر كره و حذف ملي‌پوشان از جام ملت ها ناراحت شديم. وي در پاسخ به اين سئوال كه چه كسي هدايت ملي‌پوشان را بر عهده خواهد گرفت، عنوان كرد: كميته فني فدراسيون فوتبال در نظر دارد يك مربي خارجي براي هدايت تيم ملي در رده سني بزرگسالان و اميد را به خدمت گيرد، اما اينكه اين مربي از چه كشوري خواهد بود را فدراسيون اعلام خواهد كرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه