جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران ( دوشنبه) نسخه شماره 3812


سرمقاله


کشف تخلفات انتظامي قضات به دادسراها واگذارشد


تصويب 2 فوريت طرحي براي حمايت از قربانيان ترور


تهيه طرحي براي بازنشستگي پيش ازموعد نمايندگان


لاريجاني: آمريكا مي‌خواهد انقلاب مردم مصر را مصادره كند


ميز خبر


دادستان تهران: رسانه‌ها به حريم خصوصي افراد وارد نشوند


ابوترابي: خاورميانه جديد، خاورميانه اسلامي است


اصلاح قانون برنامه وبودجه کشور


بررسي عملکرد دستگاه‌ها در اصل 44


تصميم غرب براي اقدامات ضد ايراني


بروجردي: ازنبودن سفيرانگليس در ايران استقبال مي‌كنيم


كوتاه از سياست


 سرمقاله 

مصر وآغازي ديگر در پايان مبارک

زماني که عمر سليمان معاون رئيس جمهوري حسني مبارک با قرائت بيانيه‌اي از تلويزيون دولتي مصر خبر استعفاي مبارك و سپردن اداره كشور به شوراي عالي نيروهاي مسلح اين كشور را اعلام کرد اين نه فقط تظاهر کنندگان ميدان آزادي (التحرير) مصر بودند که خويش را در مرحله اي نوين از پيروزي مي‌ديدند بلکه 85 ميليون مصري نيز وارد دوراني جديد از حيات سياسي خودو کشورشان شدند .حياتي که پس از گذشت سه دهه اقتدارگرايي مبارک و همچنين 18 روز طاقت فرسا و مبارزه بي امان با اقتدارگرايي مبارکيسم دنبال شد و عملا وي را مجبور کرد تا استعفا دهد . در اين ميان بايد گفت اينک مصر وارد دوراني جديد از گذار سياسي شده است دوراني که از اقتدارگرايي مبارک رها شده و تا رسيدن به مردم سالاري تداوم خواهد يافت و پيامدهاي سياسي و اقتصادي خويش را در داخل و خارج مصر بر جا خواهد گذارد .در اين بين هر چند اکنون هنوز به طور مشخصي اعلام نشده است دوران گذار و شوراي عالي نيرو هاي مسلح به رياست محمد حسين طنطاوي وزير دفاع اين كشور تا برگزاري انتخابات رياست جمهوري و پارلماني چه برنامه هايي را براي اداره امور اين كشور بعد از سرنگوني مبارک در نظر دارد، اما اين روند مسلم است با انحلال پارلمان ، سنا ودولت و ساير نها هاي برجا مانده روبرو خواهد بود و مصر در دوراني انتقالي از نظر سياسي قرار خواهد گرفت و حتي ممکن است قانون اساسي اين کشور نيز در جهت خواست ميليون‌ها مصري تغيير يابد .در اين حال آنچه اکنون مهم مي نمايد تاثير اين انقلاب و جنبش مردمي در مصر بر خاورميانه است چه اينکه دولت هاو حکومتهاي بسياري در خاورميانه ساخت وبافتي همانند جمهوري مبارک داشته ا ند و اکنون نيز آنان در برابر تغيير در مصر قرار گرفته‌اند تغييري که اين اقتدارگرايان را نيز مي تواند تغيير دهد و آرايش سياسي نويني را در خاور ميانه ايجاد کند .دراين ميان بايد منتظر ماند تا اثرات حرکت مصري‌ها بر خاور ميانه آشکار تر شودو هم پيمانان مبارک را در منطقه از جمله خاندان سعودي را نيز در برگيرد .آنچه مشخص است اينک خاور ميانه و مصر اينک وارد دوراني جديد شده است دوراني که مي تواند تعادل قدرت ومناطق نفوذ قدرت‌هاي بزرگ و قدرت هاي منطقه اي را تغيير دهد و اثرات سياسي اقتصادي و فرهنگي بسياري دراين منطقه بر جا گذارد و نوع نگاه به اسرائيل را در منطقه با تحولاتي چند روبرو سازد و ساخت هاي اقتدارگراي خاورميانه اي را هم با شکاف‌هاي تازه اي روبرو کند و عملا خاور ميانه نويني را بنيان نهد .در اين راستا به نظر مي‌رسد مصري‌ها هر چند اکنون با مشکلاتي نظير فقر و دهها مشکل ديگر روبرو باشند اما مسلم است روياي داشتن زندگي بهتر در کشور خودو منطقه را پروراندند و اينک در مرحله اي حساس از تاريخ خود قرار گرفته اند مرحله اي که شايد اين کشور خود پرچم دار شروعي تازه در خاور ميانه گردد و با تکيه بر مردم سالاري اقتصاد ، سياست و فرهنگ اين منطقه با تحولاتي روبرو کند.

علي رمضاني


 کشف تخلفات انتظامي قضات به دادسراها واگذارشد  

گروه سياسي: با تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، بازرسي و کشف تخلفات انتظامي قضات و تعقيب انتظامي آنان در هر مقام و رتبه‌اي جزء وظايف و اختيارات دادسراي انتظامي قضات شد. به گزارش خبرنگار آفرينش، نمايندگان در جلسه علني ديروز خود در ادامه بررسي جزئيات لايحه نظارت بر رفتار قضات مصوب کردند که رياست دادسراي انتظامي قضات از اين پس به عهده دادستان انتظامي قضات است که بايد حداقل داراي 20 سال سابقه قضايي باشد و در 10 سال اخير خدمت خود محکوميت انتظامي درجه 3 و بالاتر نداشته باشد. به موجب اين مصوبه مجلس، دادستان انتظامي قضات به تعداد کافي معاون و داديار دارد و داديار و معاون دادسرا بايد حداقل داراي 15 سال سابقه کار قضايي باشند و آنان نيز در 10 سال اخير خدمت قضايي خود محکوميت انتظامي درجه 3 يا بالاتر نداشته باشند. نمايندگان در ادامه بررسي لايحه نظارت بر رفتار قضات به تعيين وظايف و اختيارات دادسراهاي انتظامي قضات پرداخته و مصويب کردند؛ بازرسي و کشف تخلفات انتظامي قضات و تعقيب انتظامي آنان در هر مقام و رتبه‌اي که باشند بر عهده دادسراي انتظامي قضات است. همچنين نظارت مستمر بر عملکرد قضات، ارزشيابي آنان و تحقيق در اعمال و رفتار منافي با حيثيت و شان قضايي با رعايت حريم خصوصي آنان از ديگر وظايف دادسراي انتظامي قضات است. نمايندگان مجلس همچنين تصويب کردند؛ پيشنهاد تعليق قاضي از خدمت قضايي به دادگاه عالي، پيشنهاد تشويق قضات داراي خدمات علمي يا عملي برجسته به رئيس قوه قضائيه، پيشنهاد جابجايي قضات به رئيس قوه قضائيه در راستاي اعمال ذيل اصل يکصد و شصت و چهارم قانون اساسي، بازرسي و تهيه گزارش در مورد عملکرد قضات بر حسب درخواست رئيس قوه قضائيه و ساير وظايف به موجب قوانين خاص از جمله وظايف و اختيارات دادسراي انتظامي قضات است. براساس مصوبه ديگر مجلس، درخواست تعليق قاضي و صدور کيفرخواست و قرار تعليق تعقيب انتظامي فقط به عهده دادستان است و در غياب دادستان و موارد رد دادرس معاون اول وي اين امور را به عهده دارد.نمايندگان مجلس همچنين تصويب کردند؛ نحوه بازرسي، نظارت و ارزشيابي رفتار و عملکرد قضات و ترفيع پايه قضايي بر اساس آيين نامه اي است که ظرف 6 ماه از تاريخ تصويب اين قانون به پيشنهاد دادستان به تصويب رئيس قوه قضائيه مي‌رسد.


 تصويب 2 فوريت طرحي براي حمايت از قربانيان ترور  

گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با دو فوريت طرحي در حمايت از افرادي که توسط گروهک‌هاي ضد انقلاب و منحرفين اعتقادي اسير، کشته و يا معلول مي‌شوند، موافقت کردند. به گزارش خبرنگار آفرينش، نمايندگان در جلسه علني ديروز خود با 179 راي موافق، 5 راي مخالف و 13 راي ممتنع با دو فوريت طرح حمايت از افرادي که توسط گروهک‌هاي ضد انقلاب و منحرفين اعتقادي اسير، کشته و يا معلول مي شوند موافقت کردند.حسينعلي شهرياري نماينده زاهدان در مجلس و از طراحان اين طرح با يادآوري تهديدات در نواحي مرزي كشور توسط گروهك‌هاي ضد نظام جمهوري اسلامي ايران، گفت: در موارد متعدد افرادي كه توسط گروهك‌هاي معاند نظام به گروگان گرفته مي شوند با چالش مواجه هستند. وي به گروگان‌گيري در استان سيستان و بلوچستان كه طي آن دو دانشجو و برخي رانندگان كاميون به شهادت رسيده يا مجروح شدند، اشاره كرد و افزود: مدت زمان زيادي سپري ‌شد تا اين افراد جزو شهدا يا جانبازان محسوب شوند كه اين مساله، مشكلات زيادي را براي خانواده‌هاي آنها به وجود ‌آورد. اين نماينده استان سيستان و بلوچستان يادآور شد: با توجه به مشكلاتي كه مردم در استان‌هاي مرزي به دليل حمايت از نظام با آن روبرو هستند و در بسياري موارد توسط گروهك‌هاي ضد انقلاب به شهادت مي‌رسند يا مجروح مي‌شوند، لازم است خانواده هاي اين شهدا و اين مجروحان مورد حمايت قرار گيرند.


 تهيه طرحي براي بازنشستگي پيش ازموعد نمايندگان 

گروه سياسي: نماينده مردم كهگلويه در مجلس شوراي اسلامي از تهيه طرحي مبني بر نحوه بازنشستگي نمايندگان در صورت داشتن 20 سال سابقه كار خبر داد. سيدعلي محمد بزرگواري ديروز در گفت و گو با ايرنا، گفت: اين طرح براي بازنشستگي آن دسته از نمايندگاني اختصاص دارد كه پيش از نمايندگي مجلس در ادارات دولتي فعاليت داشته اند. وي افزود: بر اساس اين طرح و درصورتي كه يك نماينده 20 سال سابقه كار اجرايي داشته باشد و حداقل يك دوره هم نماينده مجلس باشد مي تواند به درخواست خود بازنشسته شود. بزرگواري ادامه داد: همچنين در صورتي كه يك نماينده در انتخابات دور بعدي مجلس نتوانست راي لازم را براي حضور در مجلس شوراي اسلامي كسب كند؛ قوه مقننه اين اختيار را خواهد داشت كه از اين افراد به عنوان كارشناسان كميسيون‌هاي تخصصي مجلس استفاده كند. اين نماينده اصولگراي مجلس گفت: بيش از 70 تن از نمايندگان اين طرح را امضا كرده‌اند. نماينده مردم كهگلويه در مجلس درباره علت تهيه اين طرح از سوي نمايندگان، گفت: بسياري از نمايندگان پس از اتمام دوره نمايندگي مجلس در سازمان ها و وزارتخانه‌ها سرگردان مي شوند و اين طرح براي روشن تر شدن تكليف نمايندگان پس از اتمام دوره نمايندگي آنها تهيه شده است.


 لاريجاني: آمريكا مي‌خواهد انقلاب مردم مصر را مصادره كند  

گروه سياسي: رييس مجلس با درخواست از مجالس دنيا براي حمايت از انقلاب مردم مصر، درمورد تغيير تاكتيك هاي آمريكا در قبال اين انقلاب هشدار داد و گفت: دولتمردان اين كشور مي‌خواهند انقلاب مردم مصر را مصادره و آن را عقيم كنند. گزارش خبرنگار آفرينش، علي لاريجاني ديروز در حاشيه راهپيمايي خودجوش نمايندگان در حمايت از مردم مصر در جمع خبرنگاران، اين راهپيمايي را اقدامي نمادين براي حمايت از انقلاب مردم مصر اعلام كرد. وي افزود: در 22 بهمن امسال يك حادثه عظيم ديگر در منطقه رخ داد و آن اخراج يك ديكتاتور از مصر بود كه اين نخستين مرحله از بهار پيروزي انقلاب مصر است. لاريجاني افزود: البته قبل و بعد از اين پيروزي شاهد دسايس آمريكا هستيم كه مي‌خواهند به نوعي پيروزي مردم مصر را مصادره كنند.وي تاكيد كرد: با وجود اين دسايس، شاهد هوشياري جدي جوانان مصر هستيم و اطمينان داريم كه آنها با تدبير اين پيروزي را به موفقيت هاي بعدي تبديل مي كنند. وي با انتقاد از تغيير سياست برخي دولت‌هاي منطقه در قبال انقلاب مردم مصر اظهار کرد: برخي از همين دولت‌ها كه تا پيش از اين از حسني مبارك حمايت مي‌كردند به دستور آمريكا امروز از روند فعلي مصر حمايت مي‌كنند. لاريجاني، اين تغيير سياست در دولت‌هاي منطقه را طراحي آمريكايي‌ها دانست و گفت: آنها مي‌خواهند انقلاب مصر را عقيم كنند. رييس مجلس در ادامه خواستار حرکت مجالس دنيا در حمايت از انقلاب مردم مصرشد و تصريح كرد: بايد همه ملت هاي بيدار از ملت مصر حمايت كنند و جلوي اين مكر آمريكايي‌ها را بگيرند. لاريجاني همچنين ديروز طي سخناني در آغاز جلسه علني مجلس با تشکر از حضور مردم در راهپيمايي 22 بهمن، گفت: پاسخ گام‌هاي استوار مردم و عزم راسخ آنان در حمايت از آرمانهاي انقلاب اسلامي در خدمت صادقانه قواي سه گانه نهفته است تا با وحدت و همدلي، همه همت خويش را مصروف حل مشکلات کشور به خصوص معضل بيکاري و ايجاد عدالت نمايند و تحت اشراف ولايت امر، وصاياي امام راحل و شهداي عظيم الشان را محقق گردانند.

پيروزي مردم مصر بر حاكم مستبد، سنت الهي است

نماينده مردم قم در ادامه به همزماني يوم الله 22 بهمن با اولين مرحله پيروزي انقلاب مصر اشاره کرد و افزود: اين همزماني به اعجاز شباهت دارد، که ملت ريشه دار مصر با پايداري در مبارزه خويش حاکم دست نشانده را به زير کشاندند و اين سنت الهي است. لاريجاني با بيان اين که مردم ايران در راهپيمايي 22 بهمن يکصدا از انقلاب مردم مصر حمايت کردند، ادامه داد: ملت بزرگ ايران که در طي مسير انقلاب اسلامي همواره مدافع حقوق ملت‌ها و مستضعفين بود در نهضت رهايي بخش ملت مصر در کنار آنان قرار داشت و در راهپيمايي 22 بهمن همه ملت يکصدا از انقلاب مردم مصر حمايت کردند.رئيس قوه مقننه در ادامه سخنان خود، با بيان اين که آمريکا در يک سرگشتگي سياسي مستمرا در انقلاب مردم مصر تلاش کرد نظام ديکتاتوري مبارک را حفظ نمايد، گفت: آمريکا انواع و اقسام فريبکاري سياسي را به کار برد تا نظام ديکتاتوري مبارک را حفظ کند اما هوشياري جوانان مصر که تحسين خداوند نثار آنان باد با اقدامات به جا و سنجيده توطئه‌هاي آنان را خنثي نمودند.رئيس مجلس به تاسيس شوراي نظامي در مصر براي اداره اين کشور اشاره کرد و افزود: آخرين شگرد آمريکا در اين کشور تاسيس شوراي نظامي و سلطه آنان در کشور مصر است و با عجله به کشورهايي حکم کرده‌اند اين تنظيم جديد مورد حمايت قرار گيرد.لاريجاني با بيان اين که ارتش مصر از يک بدنه مردمي برخوردار است، تصريح کرد: اين گونه ابلاغيه‌هاي آمريکا وجهه ارتش را به کلي نزد مردم مصر تخريب و نتيجه آن هم چيزي جز آنچه در انقلاب ايران از پيوستن نيروهاي ارتش به انقلابيون رخ داد نخواهد بود.وي ادامه داد: ارتش مصر سابقه مجاهدت در جنگ با اسرائيل را دارد، ارتش مصر مجاهداني چون خالد اسلامبولي را در خود رشد داده است، آمريکا تصور نکند با اين بندبازي سياسي و حمايت دولت‌هاي بي‌مقدار مي‌تواند در اين مرحله از انقلاب مصر با نوعي کلاه‌برداري فرصت‌طلبانه آتش خشم سوزان جوانان مصر را خاموش کند. لاريجاني خاطرنشان ساخت: سنگ‌اندازي‌هاي آمريکا در جريان انقلاب مصر، عمق انقلاب توده‌اي‌تر و سمت و سوي آنان نسبت به آمريکا و صهيونيسم شديدتر خواهد شد.رئيس مجلس در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به سخنان معاون رئيس جمهور آمريکا عليه ايران، گفت: آيا ملت ايران فريبکار است يا شما که فرياد دموکراسي خواهي‌تان گوش فلک را کر کرده اما اتفاقا هميشه دستتان زير سر ديکتاتورهاي منطقه است و با کمال وقاحت همزمان که آقاي اوباما در کاخ سفيد از دموکراسي و مردم مصر حمايت مي‌کند، نماينده او در کاخ قاهره از پشتيباني آمريکا از ديکتاتور وعده مي‌دهد تا با اسب و شتر به جان مردم مصر در ميدان التحرير هجوم ببرند. وي افزود: اين دغل کاري است يا رفتار ملت ايران که همواره از حقوق ملت‌ها دفاع کرده است و با ديکتاتورهاي وابسته ستيز نموده است.رئيس مجلس با تاکيد بر اين که امروز ملت‌هاي منطقه در فرآيند بيداري انقلاب اسلامي به مرحله بلوغ رسيده‌اند، خاطرنشان ساخت: امروز ايالات متحده متوجه شده است عرصه بيداري منطقه ديگر نه جاي ماجراجويي احمقانه از سنخ اشغال عراق، افغانستان و لبنان است و نه جاي شعارهاي دروغين و توخالي آمريکا و زدوبندهاي مخفيانه.لاريجاني تاکيد کرد: صحنه شفاف است ملتي به سطوح آمده از تحقير آمريکا، عزت خود را يک نظام مردم سالار جستجو مي‌کند، نه نظام وابسته و به ظاهر دموکراتيک.


 ميز خبر 

با حكم مقام معظم رهبري منصوب شدند؛

رئيس و اعضاي هيات مديره مرکز خدمات حوزه‌هاي علميه
و دفتر تبليغات اسلامي

گروه سياسي: حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در حكمي رييس جديد و اعضاي هيات مديره مركز خدمات حوزه‌هاي علميه را به مدت پنج سال منصوب فرمودند. به گزارش ايسنا، متن حكم به اين شرح است: بسم الله الرحمن الرحيم

با توجه به اتمام دوره‌ي مسئوليت هيأت مديره‌ي محترم مركز خدمات حوزه‌هاي علميه، اكنون حضرات حجج‌اسلام جناب آقاي محمّدجعفري‌گيلاني، جناب آقاي سيّدحسن رباني، جناب آقاي سيّدابوالحسن نواب، جناب آقاي علي محمّدي‌خراساني، جناب آقاي حسين رحيميان، نماينده مديريت حوزه علميه قم، رئيس جامعه‌المصطفي‌العالميه را به عضويت هيأت مديره، و با اطلاع از رأي و نظر آقايان محترم هيأت مديره، جناب حجه‌الاسلام آقاي سيّدحسن رباني را به رياست آن مركز به مدت پنج سال منصوب مي نمايم. اميدوارم به فضل خداوند رياست جديد مركز خدمات حوزه‌هاي علميه كه از تجربه‌ي طولاني مديريت و خدمت در عرصه‌هاي مهمّ فرهنگي حوزه‌اي برخوردار مي باشد، با بهره‌گيري از نظرات صائب آقايان هيأت مديره و همكاري مديران متعهد و نيروهاي كاردان در آن مجموعه، منشاء خدمات شايسته و مؤثر به حوزه هاي علميه باشند و بر غناي آن مركز بيفزايد. وظيفه خود مي‌دانم از جناب حجه‌الاسلام آقاي سيّدابوالحسن نواب كه با سختكوشي و مديريت خود توانسته است از ابتداي تأسيس مركز تاكنون ضمن ايجاد زير ساخت‌ها و اقدامات مبنائي و اساسي در عرصه‌هاي متنوع خدمت‌رساني به روحانيون عزيز تلاشهاي فراواني مبذول دارد، صميمانه تشكر و قدرداني نمايم. سيّدعلي خامنه اي ‌23/بهمن ماه/‌89 همچنين حضرت آيت‌الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در حكم جداگانه‌اي رييس جديد و اعضاي هيات امناء دفتر تبليغات اسلامي را به مدت پنج سال منصوب كردند. متن حكم به اين شرح است: بسم الله الرحمن الرحيم

در آستانه پايان يافتن دوره‌ي مسئوليت هيئت اُمناء محترم دفتر تبليغات اسلامي، اكنون حضرات حجج اسلام جناب آقاي محمّدجعفري‌گيلاني، جناب آقاي محمّدي‌عراقي، جناب آقاي احمد واعظي، جناب آقاي سيّدعباس صالحي، جناب‌آقاي عبدالرضا ايزدپناه، جناب آقاي حميد پارسانيا، جناب آقاي احمد عابدي، جناب آقاي عليرضا اميني و جناب آقاي عبدالحسين خسروپناه و معاونت تبليغ مديريت حوزه‌ي علميه قم را به عضويت هيئت اُمناء و نيز با اطلاع از رأي و نظر آقايان محترم، جناب حجت‌الاسلام آقاي احمد واعظي را به مدت پنج‌سال به رياست آن دفتر منصوب مي نمايم. اميدوارم رياست جديد آن دفتر كه خود از چهره‌هاي برجسته و فاضل حوزه مي‌باشد، با بهره‌مندي از توان ارزشمند و بالاي فكري و نظري آقايان هيئت اُمناء و به بركت وجود نيروهاي كارآمد و متعهد در درون مجموعه دفتر تبليغات و نيز با جلب هر چه بيشتر همكاري فضلاي متعهد و روشن‌بين و انقلابي حوزه‌ي علميه، بتواند آن دفتر را بيشتر از گذشته در توليد فكر و انديشه‌ي مبتني بر معارف اسلام ناب(قرآن و اهل بيت عليهم‌السلام) و اقدامات نرم‌افزاري فاخر موفق و روزآمد نمايد. وظيفه دارم از زحمات و تلاشهاي برجسته‌ وخدمات ماندگار جناب حجت‌الاسلام آقاي سيّدحسن رباني در طول مديريت موفق خود، صميمانه قدرداني و تشكر نمايم.

سيّدعلي خامنه اي ‌23/بهمن ماه/‌89

فريدون عباسي رييس سازمان انرژي اتمي شد

گروه سياسي: رييس جمهور در حكمي فريدون عباسي را به عنوان معاون رييس جمهور و رييس سازمان انرژي اتمي منصوب كرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، در متن حکم محمود احمدي نژاد خطاب به عباسي آمده است: براساس اصل يكصد و بيست و چهارم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و با عنايت به مراتب تعهد، تدين و سوابق مفيد علمي و اجرايي، به موجب اين حكم جنابعالي را به سمت «معاون رييس جمهور و رييس سازمان انرژي اتمي» منصوب مي‌كنم. اميدوارم در دوران جديد كه سرشار از پيروزي، عزت و درخشش براي ملت ايران است، با استعانت از خداوند متعال و با استفاده از انديشمندان و متخصصين و نيروهاي جوان و خلاق در انجام وظايف محوله و استفاده از همه ظرفيت‌هاي مفيد و سازنده انرژي هسته‌اي در بخش‌هاي گوناگون صنعت، كشاورزي، پزشكي و نيرو و در پناه عنايات حضرت ولي‌عصر(عج) موفق و مويد باشيد. فريدون عباسي از اعضاي برجسته دانشكده مهندسي هسته‌اي دانشگاه شهيد بهشتي تهران است که آذرماه امسال همزمان با دکتر شهرياي هدف يك حمله تروريستي قرار گرفت كه بر اثر اين حمله تروريسي شهرياري به شهادت رسيد و عباسي زخمي شد. عباسي داراي دكتراي فيزيك هسته اي است. عباسي همچنين از سال 72 عضو هيات علمي دانشكده فيزيك دانشگاه امام حسين شد و سپس به رياست دانشكده فيزيك اين دانشگاه رسيد. وي عضو شوراي مركزي انجمن هسته‌اي ايران است. علي اكبر صالحي رييس پيشين سازمان انرژي اتمي نيز سابقه عضويت در اين انجمن را داشت. صالحي پس از برکناري متکي به عنوان وزير امور خارجه انتخاب شد.

ابراهيمي:مسئولان با هم مهربان باشند

گروه سياسي:
نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاکيد بر تعامل سران سه قوه با هم، اعلام کرد: مردم توقع دارند يک انقلابي که با اين عظمت کرده‌اند، مسئولانشان با هم مهربان ويکدل باشند. حسين ابراهيمي در گفت وگو با خانه ملت، با تقدير از حضور پرشور مردم در راهپيمايي 22 بهمن به وظيفه مسئولان در قبال مردم اشاره کرد و گفت: با اين حضور باشکوه، اولين انتظاري که مردم از مسئولان کشور دارند اين است که با يکديگر مهربان بوده و سخنان نيشدار به هم نزنند. نماينده مردم بيرجند در اين ميان با تاکيد بر هم‌افزايي و همفکري سران سه قوه مقننه، مجريه و قضائيه، افزود: سران سه قوه بايد با پرهيز از هرگونه طرح مسائل اختلاف‌انگيز با هم تعامل داشته باشند.عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس در ادامه با اشاره به تحولات کشورهاي مصر و تونس، خاطرنشان کرد: مردم توقع دارند يک انقلابي که با اين عظمت و تاثيرگذاري در جهان انجام داده‌اند، مسئولانشان با هم مهربان ويکدل باشند.عضو فراکسيون روحانيون مجلس در اين راستا به بيان نقل قولي از امام علي(ع) پرداخت و گفت: حضرت علي مي‌فرمايند؛ "مردم به امرايشان بيش از والدين خود شباهت دارند" و بنابراين مردم بر ايده و کيش بزرگان خود هستند و بايد بزرگان جامعه بدانند که هر کاري بکنند بر روي مردم تاثير دارد. ابراهيمي ادامه داد: مسئولان کشور بايد طوري رفتار کنند که اگر احيانا مردم مشکلي با هم داشتند مثل بزرگان خود رفتار کنند. نايب رئيس کميسيون امنيت ملي در پايان اخوت اسلامي را يکي از دلايل اصلي پيروزي اسلام عنوان کرد و افزود: مردم در شرايط فعلي نيز از مسئولان مي‌خواهند که آنها اخوت اسلامي را براي مردم به نمايش بگذارند.

ابطحي:سقوط مبارک زلزله‌اي درمنطقه بود

گروه سياسي: عضو کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس سقوط حسني مبارک در مصر را به زلزله‌اي در منطقه تشبيه کرد و خاطرنشان ساخت: بيداري اسلامي ملت‌ها قابل برگشت نيست.سيدمحمد جواد ابطحي در گفت وگو با خانه ملت، در خصوص تحولات مصر و سقوط دولت حسني مبارک، گفت: سقوط مبارک زلزله‌اي است که در منطقه اتفاق افتاده و به همين دليل رژيم صهيونيستي و متحدانش در شوک بسر مي‌برند. نماينده خميني شهر با اظهار اينکه سران عربستان از اوباما خواسته بودند که مبارک را تا حد امکان نگه دارد، افزود: با اين حال قيام مردم مصر همه استکبارگران را ناکام کرد و اين باعث تشويق ديگر ملت‌ها مي شود که اگر ايستادگي کنند به نتيجه مي‌رسند. ابطحي همچنين با اشاره به معادلات سياسي منطقه براساس واقعيت، خاطرنشان کرد: اين دومينويي است که از تونس آغاز شده متوقف نخواهد شد. عضو فراکسيون انقلاب اسلامي در ادامه با خطاب قرار دادن سران آمريکا و رژيم صهيونيستي، گفت: با توجه به تحولات و بيداري اسلامي شکل گرفته در خاورميانه، بهتر است آمريکا و رژيم صهيونيستي منطقه را ترک کنند. نماينده خميني شهر با تاکيد بر اينکه بيداري ملت‌ها قابل برگشت نيست، افزود: اميدواريم بيداري ملل مسلمان در منطقه تا سرنگوني همه قدرت‌هاي دست نشانده ادامه يابد.


 دادستان تهران: رسانه‌ها به حريم خصوصي افراد وارد نشوند 

گروه سياسي:
دادستان تهران اتهام دستگير شدگان اخير را امنيتي اعلام کرد و از رسانه‌ها خواست به حريم خصوصي افراد وارد نشوند. به گزارش ايسنا، عباس جعفري دولت‌آبادي ديروز در حاشيه مراسم افتتاح دادسراي فرهنگ و رسانه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي در خصوص بازداشت فرزند شهيد بهشتي و جمعي از فعالان سياسي و مطبوعاتي در پنج‌شنبه گذشته ضمن بيان اينكه مصداقي سوال نكنيد، گفت: پليس و ساير دستگاه‌هاي ذي‌ربط كه مكلف به انجام اين اقدامات هستند، هميشه به وظيفه قانوني خود عمل مي‌كنند و در اين چند روز نيز اقداماتي از سوي برخي سران فتنه انجام شد كه پليس و دستگاه‌هاي مرتبط وظيفه خود را انجام دادند. دادستان تهران با بيان اينكه برخي از اسامي كه عنوان كرديد، جزو دستگير شدگان هستند، گفت: اتهام اين افراد در رابطه با مسائل امنيتي بوده و پرونده آنها در مرحله انجام تحقيقات است.

دولت آبادي در پاسخ به سوالي خبرنگاري كه پرسيد، «يكي از خبرگزاري‌هاي رسمي مبادرت به انتشار عكس‌هاي يك دختر خانمي كرده و مدعي شده كه فرزند يكي از فعالان سياسي است؟» گفت: ما كه اين عكس‌ها را منتشر نكرديم كه بدانيم واقعي است يا خير. ما يك قاعده كلي در جلسه عنوان كرديم و مصداقي مورد نظر ما نبود، البته رسانه‌ها موظف هستند كه به حريم خصوصي افراد وارد نشوند.

ادعا‌هاي «نرگس محمدي» بررسي مي‌شود

دولت‌آبادي در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيد؛ يكي از شبكه هاي ماهواره‌اي به نام «من و تو» مدعي شده كه وزارت ارشاد براي اين شبكه مجوز ايجاد دفتر در تهران كرده است، افزود: ما نيز اين خبر را شب گذشته شنيديم و هنوز اطلاعي از اين موضوع نداريم و اميدواريم وزارت ارشاد جواب قانع كننده‌اي در اين رابطه داشته باشد. دولت‌آبادي در مورد خبر حمله به «رسول منتجب‌نيا» قائم مقام حزب اعتماد ملي در يكي از مساجد تهران نيز اظهار كرد: به ما گزارشي در اين رابطه نرسيده است. دادستان تهران در پاسخ به سوال خبرنگاري در خصوص صحت ادعاهاي مطرح شده از سوي «نرگس محمدي» (همسر تقي ‌رحماني) در نامه‌اي به وي، گفت: در مورد نرگس محمدي يا هر فرد ديگري زماني كه ادعاهايي مطرح مي‌شود ما ادعاها را مورد توجه قرار مي‌دهيم و پس از بررسي اقدام مناسب انجام خواهد شد.

عضويت در شرکت‌هاي هرمي جرم است

دادستان تهران در پاسخ به سوالي در خصوص بازداشت‌هاي اخير اعضاي شركت‌هاي هرمي نيز، گفت: طرح دستگيري اعضاي اين شبكه‌ها به طور مرتب اجرا مي‌شود و هر هفته نيز سير خود را طي مي‌كند. وي افزود: خانواده‌ها بايد توجه داشته باشند كه عضويت در اين شبكه‌ها جرم است و حضور فرزندان آنها در خانه‌هاي تيمي براي آنها مشكلاتي را ايجاد خواهد كرد. دستگيري‌هاي خوبي نيز در خصوص سرشاخه‌هاي اين شبكه‌ها انجام شده است.

دولت‌آبادي درپاسخ به سوالي در رابطه با سرانجام پرونده حادثه ايران خودرو، گفت: در اين پرونده 5 كشته و تعدادي مجروح وجود داشت و اكنون در مرحله اقدامات كارشناسي است و به زودي به دادگاه ارسال مي‌شود. البته به تعداد كشته‌شدگان اين پرونده يك نفر اضافه شد و همه مجروحان به جز يك نفر از بيمارستان مرخص شدند. وي يادآور شد: سرپرست دادسراي فرودگاه اعلام كرده كه ظرف 10 روز آينده اين پرونده به دادگاه مي‌رود. جعفري دولت‌آبادي درمورد سلامت راننده حادثه ايران‌خودرو يادآور شد: يكي از نقايص پرونده همين مورد بود ولي هنوز پزشكي قانوني نظر صريح را در مورد اين فرد اعلام نكرده است.

مطبوعات خط قرمز نظام را رعايت کنند

دولت‌آبادي همچنين طي سخناني در مراسم افتتاح دادسراي فرهنگ و رسانه، آگاهي‌بخشي، نظارت بر عملكردها، سرگرمي، آموزش و كنترل بحران‌ها را از نقش‌هاي اساسي رسانه‌ها برشمرد و يادآور شد: امروزه مطبوعات چشم‌هاي بيناي حكومت‌ها و مردم در امور جمعي هستند و هرجا اين چشم نبيند حتما براي مردم و حكومت مشكلاتي را ايجاد مي‌كند. همچنين امروزه حكومت‌ها و دولت‌ها از طريق رسانه‌ها بحران‌ها را كنترل مي‌كنند. دادستان تهران با بيان اين‌كه جنس پرونده‌هاي فرهنگي از ساير پرونده‌ها متفاوت است، گفت: وقتي مي‌خواهيم مدير يك بخش فرهنگي را به دادسرا بياوريم بايد دقت عمل بيشتري صورت گيرد و ممكن است برخوردهاي پليسي در اين حوزه جواب ندهد. همان‌گونه كه جنس اين پرونده‌ها متفاوت است، برخورد قضات نيز در اين پرونده‌ها بسيار مهم است و ما سعي كرديم از قضاتي فاضل و باتجربه در اين راستا استفاده كنيم.

جعفري دولت‌آبادي خاطرنشان كرد: امروز مطبوعات جايگزين احزاب سياسي در كشور شده و وارد مسيري شده‌اند كه مي‌خواهند كارهاي احزاب را به دوش بكشند. بنابراين وقتي برخوردي صورت مي‌گيرد مشكلات بيشتري ايجاد مي‌شود. وقتي نويسنده‌اي از يك مقام مسوول انتقاد مي‌كند ممكن است هم دادستان و هم مسوولان به وي مراجعه كنند. كار ما بايد به گونه‌اي باشد كه روح انتقاد از بين نرود و از سوي ديگر مطبوعات به ابتذال و تخريب مسوولان كشيده نشوند.

دادستان تهران ورود به حريم خصوصي اشخاص را در رسانه‌ها مورد اشاره قرار داد و با طرح اين سوال كه نشريات و سايت‌ها با چه مجوزي عكس‌هاي خصوصي افراد را منتشر مي‌كنند؟ گفت: بعضا ملاحظه مي‌شود كه رسانه‌ها در حوزه‌هاي حريم خصوصي بي‌باك عمل مي‌كنند كه اين سم مهلكي براي مطبوعات است. وي حوزه‌ امنيتي را مورد اشاره قرار داد و تاكيد كرد: مطبوعات بايد بداند كه خط قرمز نظام در حوزه‌هاي امنيتي بايد رعايت شود.


 ابوترابي: خاورميانه جديد، خاورميانه اسلامي است  

گروه سياسي: نايب رئيس اول مجلس ديروز پس از راهپيمايي نمايندگان در حمايت از قيام مردم مصر و اقامه نماز شکر، اين پيروزي را اميد بخش و افتخارآفرين دانست و اعلام کرد: براساس رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب خاورميانه جديد، خاورميانه اسلامي است و ملت‌هاي مسلمان ديگر توجهي به مزدوران غرب ندارند. به گزارش خبرنگار آفرينش، محمدحسن‌ ابوترابي‌فرد ، گفت: با پيروزي عزت‌بخش ملت مجاهد، هوشمند و دين‌باور مصر بر فرعون عصر كه از حمايت تمام‌عيار آمريكا و رژيم صهيونيستي و مزدوران آنها در منطقه برخوردار بود و بيش از سه دهه سرنوشت اين ملت مبارز را در دست داشت، براي امت اسلام در سراسر جهان به ويژه ملت بزرگوار ايران اميدبخش و افتخارآفرين بود. وي افزود: ملت بزرگوار ايران بر اساس آموزه‌هاي ديني و در پرتو الهام از رهنمود‌هاي عزت‌بخش رهبر فرزانه انقلاب اسلامي، حمايت و پشتيباني خود را از اين انقلاب بزرگ اعلام مي‌كند. نايب رييس اول مجلس با بيان اين كه اين پيروزي عزت‌بخش، تبلور انقلاب اسلامي است، تصريح كرد: ما معتقد هستيم در هر نقطه از جهان اسلام كه آموزه‌هاي ديني، لباس عمل بپوشد، جايي براي نظام استبداد و سلطه آمريكا و رژيم صهيونيستي وجود نخواهد داشت. وي اضافه كرد: امروز در سايه رهنمودهاي امام راحل و خلف صالح وي، روز بيداري امت اسلام و روز درخشش اسلام و بازگشت به آموزه‌هاي ديني است. نايب رييس اول مجلس با اشاره به اين مطلب كه اين حركت عزت‌بخش در سراسر دنياي اسلام مشاهده مي‌شود، تصريح كرد: به تعبير رهبر معظم انقلاب اسلامي خاورميانه جديد، خاورميانه‌اي اسلامي است. ابوترابي فرد افزود: ملل اسلامي ديگر توجهي به مزدوران غرب ندارند و دشمن واقعي را كه نظام سلطه به سركردگي آمريكاي جهانخوار است، مي‌شناسند. وي ادامه داد: بيانات امام راحل و فرمايشات رهبر فرزانه انقلاب در طول تاريخ انقلاب اسلامي بيانگر اعتماد راستين به امت اسلام است و مشاهده مي‌كنيم كه اين اعتمادي بر حق است. وي همچنين گفت: امت اسلام، آمريكا را هدف قرار داده و به اين دليل است كه آمريكا امروز در منطقه جايگاهي ندارد و پايگاه‌هاي اين كشور يكي پس از ديگري سقوط مي‌كنند. نايب رييس اول مجلس با بيان اين كه اين راه با افتخار و عزت امت اسلام تا محو قدرت‌هاي شيطاني منطقه ادامه خواهد يافت، خاطرنشان كرد: ان‌شاءالله در آسيا و جهان اسلام نيز شاهد تداوم اين پيروزي‌ها خواهيم بود.


 اصلاح قانون برنامه وبودجه کشور 

خانه ملت: سخنگوي کميسيون برنامه و بودجه از پيشنهاد ديوان محاسبات براي اصلاح قانون برنامه و بودجه کشور خبر داد و گفت: از سال آينده با همکاري اين کميسيون و ديوان محاسبات قانون برنامه و بودجه جديد تدوين مي‌شود. محمدمهدي مفتح ضمن اعلام اين خبر افزود: اصلاح قانون برنامه و بودجه کشور به مطالعه و بررسي دقيقي نياز دارد که کميسيون برنامه و بودجه در نشست ديروز خود، گزارش شماره اول خود را درباره اصلاح اين قانون تدوين کرد. نماينده رزن افزود: در گزارش شماره اول اين کميسيون، بحث درباره کليات اصلاح قانون برنامه و بودجه و هماهنگي هايي براي همکاري کميسيون و ديوان محاسبات پيش‌بيني شده و اميد است در ابتداي سال آينده اصلاح قانون برنامه وبودجه کشور آغاز شود. مفتح با اعلام اين که جمع‌بندي نهايي گزارش تفريغ بودجه سال 1387 كل كشور، در دستور کار ديروز کميسيون برنامه قرار داشت، از ارائه گزارش کميسيون در اين باره خبر داد و گفت: با تصويب آن، گزارش در صحن علني مجلس قرائت خواهد شد.


 بررسي عملکرد دستگاه‌ها در اصل 44 

خانه ملت:
رئيس کميسيون نظارت بر اجراي اصل 44 مجلس، از بررسي نحوه عملکرد دستگاه‌هاي اجرايي به اين قانون، با حضور اعضاي اين کميسيون و رئيس ديوان محاسبات اداري کشور خبر داد. حميدرضا فولادگر گفت: اعضاي کميسيون اصل 44 قانون اساسي مجلس، گزارش کاملي از عملکرد دستگاه هاي اجرايي به قانون اصل 44 به ديوان عدالت اداري ارائه کرده است.نماينده اصفهان تصريح کرد: در نشست مشترک امروز اعضاي کميسيون نظارت بر اجراي اصل 44 با رئيس ديوان محاسبات، به طور کامل در باره اين موضوع بحث مي شود.نشست مشترک ميان اعضاي کميسيون اصل 44 قانون اساسي و رئيس ديوان محاسبات اداري، صبح امروز برگزار مي شود. در اين نشست مشترک، علاوه بر رئيس ديوان محاسبات، مشاوران سازمان ديوان محاسبات اداري و نمايندگان مرکز پژوهش ها نيز حضور خواهند داشت.


 تصميم غرب براي اقدامات ضد ايراني 

فارس:
نخست‌وزير فرانسه در عربستان از تصميم غرب براي تشديد تحريم‌ها عليه ايران خبر داد. به گزارش راديو بين‌المللي فرانسه، "فرانسوا فيون " در جريان سفر به عربستان، گفت: «قدرت هاي غربي درصدد تقويت تحريم‌ها عليه ايران هستند.» در شرايطي كه كشورهاي غربي پيشنهادات ايران را در جريان مذاكرات اول بهمن ماه استانبول نپذيرفتند، فيون افزود: «بايد با افزايش تحريم‌ها ايران را به پاي ميز مذاكره كشاند.» فرانسوا فيون كه اين سخنان را خطاب به نظاميان حاضر در ناو هواپيما بر "شارل دوگل" در كرانه جده در عربستان سعودي بيان مي‌كرد، توضيح بيشتري در مورد جزئيات اين اقدام نداد. پس از شكست اجلاس استانبول، مذاكرات اتمي شش كشور عضو گروه 1+5 شامل آمريكا، روسيه، چين، فرانسه، انگليس و آلمان به بن‌بست رسيد. بنا بر اعلام خبرگزاري فرانسه، يك منبع ديپلماتيك روز جمعه در واشنگتن، اعلام كرد؛ كشورهاي غربي مشغول بررسي امكان افزايش تحريم‌هاي بيشتر مالي عليه ايران به ويژه در حوزه نفت و گاز هستند.


 بروجردي: ازنبودن سفيرانگليس در ايران استقبال مي‌كنيم 

گروه سياسي
: رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با ابراز خرسندي از تغيير سفير انگليس در تهران، حضور اين سفير را در ايران بي‌خاصيت دانست و اعلام کرد: ازنبودن سفيرانگليس در ايران استقبال مي‌كنيم. به گزارش خبرنگار آفرينش، علاءالدين بروجردي ديروز در حاشيه جلسه علني مجلس در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالي در خصوص تغيير "سايمون گس" سفير انگليس در تهران و اعطاي سمت جديد به وي توسط ناتو، گفت: همانطور كه ايران با امتناع از معرفي سفير جديد در لندن واكنش خود را به سياست‌هاي خصمانه دولت انگليس درقبال جمهوري اسلامي ايران نشان داد و اعلام كرد كه با ادامه اين سياست‌ها حضور سفير جمهوري اسلامي ايران در اين كشور بي‌معنا است، به نظر مي‌رسد آنان نيز اقدام مشابهي انجام داده‌اند. وي با ابراز خرسندي از تغيير سفير انگليس در تهران، گفت: حضور سفير انگليس در ايران هيچ خاصيتي نداشت و در عمل نيز نمي‌توانست كاري انجام دهد. رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در پاسخ به اين سوال كه آيا سفير انگليس تهران را ترك كرده است؟، گفت: به طور رسمي تا زماني كه فردي استوارنامه خود را تقديم مي‌كند سفير محسوب مي‌شود و در صورت تغيير طي يك يادداشت رسمي تغيير سفير به اطلاع كشور ميزبان مي‌رسد. وي افزود: اما به نظر مي‌رسد روش انگليس در اعطاي ماموريت جديد به سفيرش در تهران ترفندي از سوي دولت اين كشور باشد. وي همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا اين احتمال وجود دارد كه انگليس نيز سفير جديدي را جاي سايمون گس معرفي نكند؟ گفت: ما از اين كار استقبال مي‌كنيم.

آمريكا درصدد منحرف كردن انقلاب مصراست

بروجردي همچنين در پاسخ به سوالي درباره تحولات مصر، گفت: اگر غربي ها به ويژه آمريكا و رژيم صهيونيستي توان مقابله با تحولات مصر را داشتند از فروپاشي رژيم مبارك جلوگيري مي كردند. وي با اعلام اينکه آمريكا درصدد انحراف انقلاب مردم مصر است، افزود: وقتي آمريكا اعلام مي‌كند كه مبارك بايد قدرت را منتقل كند، نشان دهنده ارزيابي آنان از تحولات داخلي مصر است. نماينده بروجرد با يادآوري حاكميت شوراي نظامي بر مصر پس از سقوط مبارك، گفت: با توجه به اين كه مبارك و عمر سليمان معاون رييس جمهور مصر هر دو فردي نظامي بودند به نظر مي‌رسد اين كار متناقض با استقرار حكومت مردمي و خواست مردم مصر است. بروجردي ادامه داد: اين نهضت براي وصول خواست مردم كه همان برگزاري انتخابات و انتخاب فردي به عنوان رييس جمهوري منتخب مردم است، ادامه مي يابد.

ابرازاميدواري براي ازسرگيري روابط با مصر

رييس كميسيون سياست خارجي مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاري كه از وي پرسيد با توجه به سقوط حكومت مبارك چه لزومي بر وجود دفتر حافظ منافع اين كشور در تهران است، گفت: طبق كنوانسيون وين تمام كشورهايي كه با يكديگر رابطه رسمي ندارند، مي‌توانند دفتر حافظ منافع داير كنند. بروجردي تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران بر همين اساس در قاهره حضور دارد و دفتر حافظ منافع مصر نيز در تهران فعال است. وي اظهار اميدواري كرد كه با توجه به تحولات مصر و سقوط مبارك و تحولات بعدي در اين كشور كه در راستاي استقرار يك نظام مردم سالاري خواهد بود، شاهد برقراري ارتباط بين ايران و مصر باشيم و دو كشور رابطه رسمي خود را از سر گيرند. بروجردي درپاسخ به سوال خبرنگاري كه پرسيد، دفتر حافظ منافع مصر كه توسط دولت مبارك منصوب شده است، چه ضرورتي دارد در تهران فعال باشد؟ گفت: اين دفتر، دفتر حافظ منافع كشور مصر است و حتي در دوران جنگ تحميلي سفارت جمهوري اسلامي ايران در بغداد تعطيل نشد زيرا بسياري از نيازها ايجاب مي‌كند داد و ستدهاي اطلاعاتي بين دو كشور برقرار باشد.


 كوتاه از سياست 

رئيس جمهورفردا شب با مردم سخن مي‌گويد

گروه سياسي: رييس جمهور فردا شب پس از اخبار سراسري 21 شبكه اول سيما با مردم گفت‌وگو مي‌کند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، محمود احمدي نژاد در اين گفت و گوي زنده تلويزيوني در خصوص مهمترين مسايل روز كشور از جمله مباحث اقتصادي با مردم سخن خواهد گفت.

تصويب كليات طرح نظارت برنمايندگان در کميسيون

گروه سياسي: كليات طرح نظارت بر نمايندگان مجلس ديروز در جلسه ‌كميسيون مشترك رسيدگي کننده به اين طرح ‌تصويب شد. موسي قرباني سخنگوي كميسيون مشترك رسيدگي کننده به طرح نظارت مجلس بر امور نمايندگان ديروز در گفت‌وگو با فارس از تصويب کليات اين طرح در کميسيون مذکور خبرداد. وي با بيان اينكه كليات اين طرح با اتفاق آرا‌ نمايندگان عضو كميسيون به تصويب رسيد، افزود: تعدادي از نمايندگان پيشنهاداتي در خصوص اين طرح دارند كه در جريان بررسي جزئيات اين پيشنهادات به رأي گذاشته خواهد شد.

گل به تهران آمد

گروه سياسي:
"عبدالله گل"، رييس جمهور تركيه در پاسخ به دعوت رسمي همتاي ايراني خود، عصر ديروز از طريق فرودگاه مهرآباد وارد تهران شد. به گزارش ايرنا مراسم استقبال رسمي از رييس جمهوري تركيه قرار است صبح امروز با حضور رييس جمهور برگزار شود. در برنامه ملاقات‌هاي رسمي گل با مقامات ارشد ايران، بررسي روابط دوجانبه و گسترش همكاري ها در دستور كار قرار دارد. با توجه به روابط بسيار خوب دو كشور ايران و تركيه رايزني در خصوص مسايل منطقه‌اي و بين‌المللي از ديگر اهداف سفر گل به تهران اعلام شده است. عبدالله گل در اين سفر سه روزه قرار است از تبريز و اصفهان نيز ديدن كند. در اين سفر "احمد داود اوغلو" وزير خارجه، "جودت يلماز" وزير طرح و برنامه و رييس طرف ترك كميسيون مشترك همكاريهاي اقتصادي و تجاري ايران و تركيه، شماري از نمايندگان مجلس، استانداران استان‌هاي همرز تركيه با ايران، بيش از 100 تن صاحبان صنايع و بازرگانان تركيه‌اي، اساتيد دانشگاه، نمايندگان نهادهاي دولتي و رسانه هاي مهم تركيه، گل را در سفر به تهران همراهي مي کنند.

راهپيمايي و نمازشکر نمايندگان درحمايت ازمردم مصر

گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ديروز در حمايت از انقلاب مردم مصر از صحن علني مجلس تا مدرسه عالي شهيد مطهري راهپيمايي كردند. به گزارش خبرنگار آفرينش، راهپيمايي نمايندگان ديروز پس از آن آغاز شد که علي لاريجاني رئيس مجلس در آغاز جلسه علني مجلس ضمن تبريك پيروزي انقلاب مردم مصر، اقدام كشورهاي غربي بويژه آمريكا در ديكته كردن لزوم پايبندي مصر به معاهده كمپ ديويد به شوراي عالي نيروهاي اين كشور را نكوهش كرد. سخنان رييس مجلس با شعارهاي "الله اكبر" و "يا ايها المسلمون اتحدوا، اتحدوا" و "مرگ بر آمريكا" نمايندگان همراه شد. پس از اوج گيري شعارها و راهپيمايي نمايندگان در صحن علني، لاريجاني براي دقايقي اعلام تنفس کرد تا نمايندگان در راهپيمايي كه به منظور حمايت از مردم مصر برپا ‌شد، شركت كنند. نمايندگان نيز با خروج از صحن علني تا مدرسه عالي شهيد مطهري راهپيمايي کرده و با حضور در مزار شهداي گمنام ضمن قرائت فاتحه به مناسبت پيروزي مردم مصر نماز شکر به پا داشته و پس از آن براي بررسي دستورکارهاي مجلس به صحن خانه ملت برگشتند.

مجلس از پاسخ وزير جهاد کشاورزي قانع شد

گروه سياسي: روز گذشته با وجود قانع نشدن نمايندگان سوال‌کننده از پاسخ وزير جهادکشاورزي، اکثريت مجلس پاسخ وزير را قانع کننده تشخيص دادند. به گزارش خبرنگار آفرينش، نمايندگان در جلسه علني ديروز مجلس با 130 راي موافق، 53 راي مخالف و 16 راي ممتنع از مجموع 204 نماينده حاضر در صحن پاسخ وزير جهادکشاورزي به سوال مشترک نادر قاضي پور و جواد جهانگيرزاده نمايندگان اروميه را قانع کننده تشخيص دادند. نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در حالي پاسخ صادق خليليان، وزير جهاد کشاورزي به سوال نمايندگان اروميه را قانع کننده تشخيص دادند که خود نمايندگان سوال‌کننده پس از پاسخ وزير اعلام کردند که از پاسخ خليليان قانع نشده‌اند.نادر قاضي پور و جواد جهانگيرزاده نمايندگان اروميه در طرح سوال ملي خود از وزير جهادکشاورزي پرسيده بودند: علت تعطيلي معادن توسط سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخيزداري کشور چيست؟

نماينده يزد: دو دوازدهم بودجه 89 يا 90 تصويب شود

گروه سياسي:
عضو کميسيون عمران مجلس با بيان اين که تأخير در ارائه لايحه بودجه در مجموعه تخلف‌هاي دولت قرار گرفته است، تأکيد کرد: در اين شرايط بهترين کار تصويب دو دوازدهم از بودجه سال 89 يا سال 90 است. "علي اکبر اوليا" در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به تاخير 70 روزه دولت در ارائه لايحه بودجه به مجلس، گفت: مجلس بايد راهي را انتخاب کند تا فرصت کافي را براي بررسي بودجه در اختيار داشته باشد؛ از اين رو با تصويب دو دوازدهم از بودجه، مجلس فرصت کافي به دست خواهد آورد تا با دقت کافي لايحه دولت را بررسي کند. به گفته نماينده يزد، فرقي نمي کند دو دوازدهم بودجه سال 89 يا سال 90 تصويب شود، زيرا هدف تعيين ارقامي براي ابتداي سال است تا دولت با مشکل مالي روبه رو نشود. اوليا گفت: به نظر مي رسد دولت درگير کارهايي چون هدفمندي يارانه ها و برنامه پنجم توسعه است که بودجه را اين اندازه با تأخير تدوين و ارسال خواهد کرد، با اين وجود بايد به موقع لايحه را تقديم مجلس مي‌کرد تا نمايندگان بتوانند با دقت بررسي کنند.اين نماينده ادامه داد: روند بررسي بودجه در مجلس نيز طولاني است و همه نمايندگان از محتواي بودجه مطلع نمي شوند.به عقيده اوليا، بايد آيين نامه داخلي مجلس در ارتباط با بودجه به گونه اي تغيير کند که نمايندگان در مدت زمان کوتاه تري به کليات بودجه اشراف پيدا کنند.

دعايي:وحدت مهمترين مصلحت فعلي ايران است

گروه سياسي: مدير مسئول روزنامه اطلاعات درباره الزامات و راهکارهاي وحدت آفريني ميان مسئولان در کشور، گفت: وحدت ميان مسئولان زماني محقق مي شود که پيرو راه رهبري باشند و اطاعت از فرمايشات ايشان را در صدر حرکت خود قرار دهند. سيد محمود دعايي در گفتگو با مهر در پاسخ به اينکه حد جايز اختلاف سليقه تاکجاست، گفت: تا جايي که به اصول برخورد نکند. مدير مسئول روزنامه اطلاعات در پاسخ به اينکه مهمترين مصلحت ملت ايران در شرايط فعلي کشور چيست، خاطرنشان کرد: وحدت کلمه مهمترين مصلحت ملت ايران است.

درخواست تسريع در بررسي طرح تغيير نظام انتخاباتي مجلس

گروه سياسي:
نماينده آبادان در مجلس شوراي اسلامي در تذکر آئين نامه‌اي خواستار تسريع در بررسي طرح تغيير نظام انتخاباتي مجلس شد. به گزارش خبرنگار آفرينش، عبدالله کعبي در جلسه علني ديروز مجلس در تذکري با استناد به ماده 145 آئين نامه داخلي مجلس، گفت: براساس اين ماده آئين نامه بررسي يک طرح يا لايحه اي که به کميسيون هاي تخصصي مجلس ارجاع مي شود نبايد بيش از يک ماه طول بکشد. کعبي سپس به طرح تغيير نظام انتخاباتي مجلس اشاره کرد و افزود: اين طرح مدتهاست که در دستور کار کميسيون شوراها قرار گرفته، اما علي رغم تلاش اين کميسيون، هنوز به نتيجه نرسيده است. نماينده آبادان با اظهار اينکه کساني که مي‌خواهند در انتخابات آتي مجلس نامزد شوند بلاتکليف مانده‌اند، خاطرنشان کرد: در برخي موارد نيز يک هجمه‌اي عليه مجلس شوراي اسلامي شروع و برخي مسئولان دولتي اعلام کرده اند مخالف تصويب اين طرح هستند. کعبي بر اين اساس در پايان سخنان خود خواستار تسريع در بررسي طرح تغيير نظام انتخاباتي مجلس شوراي اسلامي شد. سيدمحمدحسن ابوترابي فرد، نايب رئيس مجلس هم در پاسخ با بيان اين که رياست کميسيون شوراها و امور داخلي كشور دغدغه شما را دارند، افزود: انشاءالله کميسيون شوراها اين طرح را در کوتاه ترين زمان ممکن به مجلس تقديم خواهند کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه