جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران ( دوشنبه) نسخه شماره 3812


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد


بانك و بيمه

مديرعامل صندوق بازنشستگي كشوري خبر داد؛
تشكيل كميته ويژه‌ بررسي ميزان افزايش مستمري بازنشستگان در سال آينده


گمانه زني ها از نرخ تورم سال آينده


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

36250 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

418000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

358000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

179000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

92000 تومان

دلار

1098 تومان

يورو

1485 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

ايران خودرو برترين شرکت ايران شد

در سيزدهمين دوره رتبه بندي و انتخاب 300 شرکت بزرگ و 100 شرکت برتر ايران، شرکت ايران خودرو برترين شرکت ايران شد.به گزارش ايکوپرس، در همايش معرفي شرکت هاي برتر ايران، جواد نجم الدين مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو، لوح و تنديس برترين شرکت ايران را در همايش معرفي شرکت هاي برتر ايران دريافت کرد.ايران خودرو همچنين جوايزي در بخش هاي، بالاترين ميزان فروش، بالاترين اشتغال زايي و بيش ترين سودآوري نيز دريافت کرد.

سهم طلا در واردات ايران؛ 10 درصد

آمارها نشان مي دهد طلا يكي از اقلام مهم وارداتي ايران در 9 ماه نخست سال جاري بوده و بيش از 10 درصد كل واردات ايران در اين مدت را تشكيل داده است.به گزارش فارس به نقل از ترند نيوز ميزان كل صادرات غير نفتي ايران در 9 ماه نخست سال مالي منتهي به 21 مارس 2011 به بيش از 483/22 ميليارد دلار رسيده است. اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 59/21 درصد رشد داشته است. در اين مدت واردات طلا بيش از 26/10 درصد كل واردات ايران را تشكيل داده است. در ماه هاي مارس 2010 تا فوريه 2011 بيش از 100 تن طلاي خام و طلاي ساخته شده به بازار ايران قاچاق شده است. آمارهاي رسمي گمرك ايران نشان مي دهد، ميزان واردات قانوني طلا به ايران در سال 2010 به بيش از 50 تن رسيده است و طلا نخستين كالا در فهرست كالاهاي وارداتي اين كشور به ايران به شمار مي رود.

توليد و ضرب سكه‌هاي متنوع
در دستور كار بانك مرکزي

دبيركل بانك مركزي از سياست ضرب سكه‌هاي جديد در اين بانك خبر داد. سيدمحمود احمدي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره دليل شدت گرفتن ضرب سكه‌هاي جديد و متنوع اظهار كرد: پس از خودكفايي ايران در زمينه توليد فلز مورد نياز براي ضرب سكه (مطلس)،‌ بانك مركزي مشكلي در زمينه‌ ضرب سكه‌هاي جديد ندارد و سياست توليد و ضرب سكه‌هاي متنوع را در دستور كار خود قرار داده است. وي با بيان اين‌كه در همه جاي دنيا براي يك ارزش پول، همزمان از سكه‌هاي متنوعي استفاده مي‌شود، گفت: اصولا ضرب سكه با طرح واحد براي مدت طولاني، در هيچ جاي دنيا رايج نيست و بايد در كشور ما هم همين رويه حاكم شود. بنابراين بانك مركزي قصد دارد كه سكه‌هاي متنوعي از پول رايج را وارد بازار كند. وي از ضرب سكه‌هاي جديد به مناسبت‌هاي مختلف از جمله مناسبت‌هاي نزديك پيش رو مثل هفته وحدت خبر داد.

توليد قطعات پيش‌ساخته ساختمان‌هاي چوبي

با راه‌اندازي اولين خط توليد خانه‌هاي چوبي در کشور، امکان مهار زلزله در آپارتمان‌هاي مسکوني به خصوص در مناطق زلزله‌خيز مهيا شد. به گزارش مهر، اولين کارخانه توليد قطعات پيش‌ساخته واحدهاي مسکوني از جنس چوب، هم‌اکنون با حمايت و پيشتيباني دولت - وزارت صنايع و وزارت مسکن - به مرحله عرضه توليدات به بازار مصرف رسيده و باعث استقبال انبوه‌سازان و سازنده‌ها شده است.مديرعامل اين شرکت گفت: بررسي‌ها در دنيا نشان مي‌دهد نسخه‌اي که کارشناسان براي ساخت‌وساز در مناطق زلزله‌خيز در نظر مي‌گيرند، نسخه سبک‌سازي است که در بين تمام فناوري‌هاي نوين ساخت مسکن، سيستم خانه‌هاي چوبي سبک‌ترين است.وي افزود: با تکنولوژي که در اختيار داريم قادر هستيم يک ساختمان 3 طبقه 6 واحدي با مساحت کل 540 متر مربع را در 45 روز احداث کنيم.به گفته وي، نمونه اين ساختمان‌ها هم‌اکنون در فاز 3 شهر جديد پرند ساخته و آماده تحويل است که اخيرا رييس‌جمهور ونزوئلا در سفر خود به ايران، از اين خانه‌ها در پرند نيز بازديد کرد.اين صنعتي‌ساز مسکن تاکيد کرد: مهمترين مزيت تکنولوژي ساخت خانه‌هاي چوبي سبک‌بودن و مقاومت در برابر زلزله است طوريکه اين خانه‌ها هرگز در اثر تکان‌هاي ناشي از زلزله تخريب نمي‌شوند. خانه‌هاي چوبي در مقايسه با خانه‌هاي ساخته‌شده از بتن يا آهن و فولاد فوق‌العاده سبک هستند و وزن سطحي خانه‌هاي چوبي 150 کيلوگرم بر متر مربع است اين در حالي است که سازه‌هاي بتني و فلزي بيش از 700 کيلوگرم بر متر مربع وزن دارند.

آقا محمدي مطرح كرد؛

كاهش قطعي نرخ سود بانكي از سال آينده

معاون نظارت و هماهنگي‌ در سياست‌هاي اقتصادي معاون اول رييس جمهور در جشن 10 سالگي اتاق بازرگاني و صنايع ايران و چين با تاكيد بر اينكه چين را بعنوان انتخاب براي راه آينده در نظر گرفتيم، گفت: انتخاب چين بعنوان يك استراتژي است و ربطي به مذاكرات روزمره ندارد. مذاكرات با چين 4 سال زمان برده و بعد از آن عمليات اجرايي آغاز شده است. به گزارش ايسنا، علي آقامحمدي با اشاره به اينكه برزيل، روسيه، هند و چين 4 كشوري هستند كه در تركيب آينده جهان جايگزين اروپا مي‌شوند و از سوي ديگر با نگاه طولاني‌تر مي‌بينيم كه دو كشور مكزيك و اندونزي نيز به صحنه مي‌آيند تصريح كرد: توليد ناخالص داخلي چين 9 هزار و 100 ميليارد دلار است كه حدود 5/15 درصد از توليد ناخالص جهان را شامل مي‌شود. وي با اشاره به درآمد سرآنه برزيل (8 هزار و 100 دلار)، روسيه (8 هزار و 600 دلار)، هند (هزار و 150 دلار) است، گفت: مصالح ايران بر اين است كه با چين ارتباط داشته باشد با توجه به اوضاع ايران در برنامه پنجم كه كشور ما از لحاظ اقتصادي و سياسي جهاني‌تر وبازيگر موثرتري مي‌شود با يك گروه ديگر از كشورها به نام N11 رو به رو مي‌شويم كه ايران نيز عضو آن است و مي‌تواند به آن تكيه كند. آقامحمدي با بيان اينكه در آغاز برنامه پنجم توسعه 870 ميليارد دلار سرمايه گذاري داريم اظهار كرد: 120 ميليارد دلار از آن مربوط به جذب فاينانس و سرمايه خارجي مي‌شود شايد براي نخستين بار است به صورت ريز محل تامين منابع را مشخص كرديم. 425 ميليارد دلار بايد از منابع بانكي تامين شود كه صد درصد نيز تامين مي‌شود كه نواقص گذشته به هيچ عنوان تكرار نمي‌گردد. معاون نظارت و هماهنگي‌ در سياست‌هاي اقتصادي معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه نرخ سود مورد انتظار بانكي از سال آينده قطعا كاهش مي‌يابد و با يك روند مطمئن اين كار صورت مي‌گيرد گفت: سرمايه گذاري‌ها نرخ سود 8 درصد را براي كشور در بر مي‌گيرد و در صورت افزايش منابع مالي حوزه نفت و گاز و خدمات توسعه پيدا مي‌كند. وي با اشاره به اينكه سال آينده تمام تفاهمات در برنامه پنج ساله بايد به امضا برسد تصريح كرد: در سال‌هاي ديگر كارهاي پروژه‌ها به پايان مي‌رسد و اجراي پروژه بيش از 4 سال نبايد زمان ببرد. با افق‌هاي در نظر گرفته شده وارد چهلمين سال روابط ايران و چين مي‌شويم.

رييس کميته دستمزد استان تهران:

افزايش حداقل دستمزد سال آينده کارگران بر پايه ماده 41 قانون کار قطعي است

رييس کميته دستمزد استان تهران افزايش حداقل مزد سال آينده کارگران را بر پايه ماده 41 قانون کار قطعي دانست و گفت: تصميم نهايي ميزان افزايش دستمزد با شوراي عالي کار است. علي اکبر عيوضي در گفتگو با مهر در خصوص برخي اظهارات وزير کار و امور اجتماعي در خصوص بعيد بودن احتمال افزايش حداقل دستمزد سال آينده کارگران، گفت: بر اساس ماده 41 قانون کار شوراي عالي کار بايد سالي يکبار نسبت به افزايش حداقل دستمزد کارگران اقدام کند.رييس کميته مزد استان تهران، اظهار داشت: اين شورا يک مجموعه 3 جانبه متشکل از نمايندگان بخش کارگري و کارفرمايي کشور است و دولت نيز در اين مجموعه نقش نظارتي دارد.عيوضي خاطر نشان کرد: البته به نظر مي رسد وزير کار و امور اجتماعي در مورد عدم افزايش دستمزد سال آينده کارگران نظر شخصي خودشان را اعلام کرده باشند.وي در اين مورد که وزير کار تاکيد کرده است که تصميم نهايي با شوراي عالي کار و پس از برگزاري نشست هاي 3 جانبه خواهد بود، افزود: به صورت کلي طبق مواد قانون کار به ويژه ماده 41 آن، عدم افزايش دستمزد سال آينده کارگران به مشکلات قانوني برخورد خواهد کرد.اين مقام مسئول کارگري ادامه داد: هم اکنون شوراي عالي کار در حال برگزاري نشست ها و جلساتي است و از طريق کارگروه هاي دستمزد در حال تکميل اطلاعات مورد نياز و تحقيقات خود هستند.عضو کانون شوراهاي اسلامي کار استان تهران، تاکيد کرد: موضوع مربوط به تاثيرات هدفمندي يارانه ها در زندگي کارگران يک مساله جداگانه و يک امتياز ويژه مخصوص کارگران نيست و اين برنامه در سطح ملي براي همه اقشار جامعه اجرا شده است.به گفته وي، هرچند که اقدام دولت در اين بخش قابل ستايش و قدرداني است اما هدفمندي يارانه ها تاثير خاصي بر سفره کارگري ندارد و مي توان گفت هنوز هيچ کارگري تاثير آن را در زندگي خود مشاهده نکرده است.رييس کميته مزد استان تهران تصريح کرد: بنابراين طبق قانون سالي يکبار حداقل دستمزد کارگران بايد افزايش يابد که در اين بخش موضوع تامين معيشت خانوار کارگري و همچنين نرخ تورم اعلامي از سوي بانک مرکزي مدنظر قرار دارد.عيوضي در پاسخ به اين سوال که آيا وزير کار به عنوان رييس شوراي عالي کار مي تواند تصميم جداگانه اي را در مورد دستمزد کارگران بگيرد؟ بيان داشت: اين موضوع طبق قانون ممکن نيست و شوراي عالي کار است که با رعايت شرايط 3 جانبه گرايي بايد دستمزد را تعيين کند که البته در اظهارات وزير کار نيز وجود داشته است.


 بانك و بيمه 

بهره برداري از سامانه محب در مراکز مختلف استان خراسان شمالي

بانک ملت استان خراسان شمالي نسبت به بهره برداري از سامانه مديريت حساب هاي بانکي در مراکز مختلف اين استان اقدام کرد.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، مديريت شعب استان خراسان شمالي، با هدف ارائه خدمات نوين بانکي به مشتريان کليدي، سامانه محب را در اداره کل اوقاف و امور خيريه، شرکت گاز، دانشگاه علوم پزشکي و سازمان هلال احمر استان نصب و راه اندازي کرد. با آغاز به کار اين سامانه، مراکز يادشده مي توانند به راحتي نسبت به مديريت حساب هاي متمرکز خود در بانک ملت اقدام کنند.

سخنگوي بانک ملي ايران:

براي پرداخت يارانه هاي مرحله دوم آمادگي کامل داريم

سخنگوي بانک ملي ايران گفت: بانک ملي ايران، براي پرداخت يارانه هاي مرحله دوم آمادگي کامل دارد. به گزارش روابط عمومي ،حسين دشتي اظهار داشت: شبکه گسترده شعب، خودپردازها، پايانه هاي فروش و خدمات غيرحضوري اين بانک در سراسر کشور آمادگي دارد تا با تمام توان، به محض اعلام زمان برداشت وجوه يارانه ها، نسبت به ارائه خدمات به مردم اقدام کند.وي در ادامه از عموم مردم خواست تا با استفاده از امکانات پرداخت غيرحضوري اين بانک که اقصي نقاط کشور را تحت پوشش دارد، ضمن صرفه جويي در بسياري از هزينه ها از جمله سفرهاي درون شهري، زمان و … از امنيت بالاي اين شبکه هاي پرداخت بهره مند گردند.

توسعه صنعت بيمه نيازمند همدلي و همراهي است

مديرعامل بيمه آسيا گفت: توسعه صنعت بيمه کشور نيازمند همدلي و همراهي دست اندرکاران صنعت بيمه کشور است. سيد محمد عليپور گفت: در حال حاضر دراقتصاد کشور و به ويژه در صنعت بيمه کشور به اين همدلي و همراهي نيازمنديم تا بتوانيم به اهداف توسعه کشور دست پيدا کنيم.مديرعامل بيمه آسيا ارتقاء کمي و کيفي خدمات بيمهاي را يکي از ضروريات توسعه صنعت بيمه کشور دانست و اظهار داشت: شرکت بيمه آسيا با بهرهمندي از بزرگترين شبکه فروش و توانمندترين کارشناسان بيمه اي، حافظ منافع سهامداراني است که با اطمينان و اعتماد نسبت به خريد سهام بيمه آسيا اقدام کرده اند.


 مديرعامل صندوق بازنشستگي كشوري خبر داد؛
 تشكيل كميته ويژه‌ بررسي ميزان افزايش مستمري بازنشستگان در سال آينده 

مديرعامل صندوق بازنشستگي كشوري از تشكيل كميته ويژه‌اي به منظور «بررسي ميزان افزايش مستمري بازنشستگان در سال آينده» خبر داد و اعلام نظر در اين رابطه را به اتمام اين بررسي منوط كرد. ايراندخت عطاريان در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينكه اين افزايش بايد در بودجه پيش‌بيني‌ و توسط مجلس شوراي اسلامي تصويب شود، عنوان كرد: در عين حال صندوق نيز نظر كارشناسي خود را در زمينه ميزان اين افزايش اعلام خواهد كرد. وي در ادامه با بيان اين كه هر ساله براي پرداخت مستمري بازنشستگان با مشكلات مالي و كسري اعتبار مواجه مي‌شديم، تاكيد كرد: امسال هيچ مشكلي براي پرداخت مستمري بازنشستگان نداشتيم. مديرعامل صندوق بازنشستگي كشوري با اشاره به اينكه تا امروز كليه پرداخت‌هاي صندوق در بخش مستمري بازنشستگان درموعد مقرر صورت گرفته است، يادآور شد: امسال هيچ كسري اعتباري براي پرداخت مستمري‌ها نداشتيم. عطاريان در پايان عنوان كرد: افزايش حقوق بازنشستگان طي مصوبه هيات وزيران، همه ساله اعلام مي‌شود.


 گمانه زني ها از نرخ تورم سال آينده 

همزمان با ماه‌هاي پاياني سال و افزايش برخي گمانه‌زني‌ها از نرخ سود و تورم سال بعد، رييس كل بانك مركزي حداكثر نرخ تورم براي پايان سال را 13 درصد عنوان كرد و با بيان اينكه ميانگين تورم سال آينده نيز در همين سطح خواهد بود، به تشريح برنامه‌هاي اين بانك براي كنترل تورم سال 90 پرداخت.محمود بهمني در گفت‌وگو با باشگاه خبري فارس ضمن تشريح آخرين خبرها از نرخ‌هاي سود، تورم و بسته سياستي - نظارتي سال آينده، اظهار داشت: مسائل مربوط به نرخ سود، بسته سياستي و همچنين حذف سه صفر از پول ملي هنوز خام است و بايد در شوراي پول و اعتبار مطرح و آنجا تصميم‌گيري‌هاي مربوطه اتخاذ شود. وي هرگونه اظهار نظر در اين باره را غيرمعتبر دانست و افزود: هنوز تصميم قطعي در باره نرخ سود و حذف صفرها از پول ملي گرفته نشده است؛ اظهارنظرهاي متفرقه هنوز مشخص نيست. رييس كل بانك مركزي با بيان اينكه مراحل پاياني بسته سياستي - نظارتي طي شده است، گفت: اميدواريم در هفته آينده در شوراي پول و اعتبار اين مسائل مطرح و نهايي شود. بهمني ضمن اينكه اظهارنظرها مبني بر ثابت ماندن نرخ سود در سال بعد را منوط به تصميم شوراي پول و اعتبار دانست، ادامه داد:‌ ان‎شاءالله تا دو هفته آينده مسائل مربوط به بسته سياستي و نرخ سود سال آينده به جمع‌بندي نهايي مي‌رسد؛ الآن خام است و هنوز مشخص نيست. آخرين خبرها از نهايي شدن كليات بسته 90 و آغاز بررسي‌هاي جدي اين سياست‌ها در جلسه بعدي شوراي پول و اعتبار حكايت دارد؛ يكي از مهمترين دلايلي كه بسته سال آينده را با ديگر سال‌ها متمايز مي‌كند، قانون هدفمندي يارانه‌ها و تأثير سياست‌هاي پولي و بانكي بر اجراي اين قانون است. اظهارات مسئولان اقتصادي و مديران بانكي درباره نرخ سود بانكي سال آينده و اخبار منتشر شده در اين خصوص طي هفته‌هاي اخير حكايت از احتمال تثبيت نرخ سود سال 90 در سطح 12 درصد براي پنجمين سال متوالي دارد. وي در بخش ديگري از سخنان خود درباره پيش‌بيني بانك مركزي از نرخ تورم تا پايان سال، اظهار داشت: فعلا نمي‌توان در اين خصوص اظهار نظر كرد، بايد آمارها به صورت دقيق بيرون بيايد و بعد پيش‌بيني‌ها را اعلام كرد. اين مقام مسئول بانك مركزي در پاسخ به اين پرسش كه چه اقداماتي براي كنترل نرخ تورم در اين بانك بعد از هدفمندي يارانه‌ها انجام شده است، گفت: بنده اين موضوع را 6 ماه قبل توضيح داده بودم كه نرخ تورم به چه نحو است و با چه روندي در زمان هدفمندي يارانه‌ها رشد خواهد كرد. نحوه اجراي هدفمندي و مسائل مربوط به اين قانون در كنترل نرخ تورم مطرح هستند. بهمني با اشاره به اينكه تورم در پايان دي ماه 8/10 درصد و نقطه به نقطه 8/15 درصد شد، افزود: ولي با توجه به برنامه‌ريزي‌ها و ذخيره‌سازي كالا، كنترل بازار، توجه به عدم افزايش بي‌رويه قيمت‌ها و ساير تمهيدات كه در مجموع اتخاذ شد، برخي اظهارات مبني بر تورم 50 الي 60 درصدي بعد از هدفمندي يارانه‌ها محقق نشد. رييس كل بانك مركزي در خصوص ميزان رشد تورم در سال آينده، اعلام كرد: شاخص ميانگين تورم در پايان سال از 5/12 الي 13 درصد تجاوز نخواهد كرد. وي همچنين از اظهار نظر درباره تأثير درآمد 54 هزار ميليارد توماني دولت از محل آزادسازي قيمت‌ها در سال آينده بر نرخ تورم خودداري كرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه