جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران ( دوشنبه) نسخه شماره 3812


خبر پزشکي


سبك‌هاي فـرزند پــروري
مروري بر تاريخچه ارتباط والدين و فرزندان

وسواس


ضرورت مصرف فوليك اسيد براي زنان باردار


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

كاهش وزن سريع چيست ؟

دکتر بهمن محمدي

قبل از اينكه در مورد كاهش وزن سريع صحبت كنيم ابتدا بايد تعريف چاقي را بدانيم .

تعريف چاقي

چاقي افزايش وزن بدن بيش از 15 درصد وزن ايده آل و به علت تجمع چربي در بدن مي باشد .پس تجمع چربي در بدن چاقي را به وجود مي آورد و لاغر شدن حاصل دفع و سوزاندن چربي مازاد بدن است . با اين تعريف دانستيم كه هدف از لاغري و كاهش وزن ، كاهش چربي بدن مي باشد . توانائي بدن براي از دست دادن چربي اين ميزان در افراد مختلف متفاوت است و به مقدار اضافه وزن شخص نيز بستگي دارد به طوريكه هر چه ميزان اضافه وزن بيشتر باشد سرعت كاهش وزن بيشتر و هر چه اضافه وزن كمتر باشد سرعت كاهش وزن كمتر خواهد بود .بر همين اساس حداكثر توانائي دفع چربي بدن 6-3 كيلو گرم در ماه مي باشد .

كاهش وزن سريع ناشي از چيست ؟

از آنجائيكه بدن قادر نيست ماهانه بيش از 6-3 كيلوگرم چربي از دست دهد پس كاهش وزن بيش از اين مقدار ناشي از اتلاف ساير بافت هاي بدن مثل عضلات و استخوان ها و نيز دفع آب بدن مي باشد . در واقع اكثر رژيم ها ئي كه كاهش وزن سريع را وعده مي دهند با روش هاي خاص موجب دفع آب بدن مي شوند . در اين حالت كاهش سريع وزن بدن نه به خاطر لاغر شدن و دفع چربي بلكه حاصل اتلاف آب بدن مي باشد . مي دانيم كه وجود آب به ميزان كافي براي اعمال حياتي بدن ضروري است و اتلاف آب بدن بسيار خطرناك مي باشد . از طرف ديگر از آنجاييكه در اين حالت كاهش وزن به دليل دفع آب بدن است پس ازمدتي آب از دست رفته مجددأ باز گشت كرده و وزن بدن زياد مي شود و مجددا به حالت اول بر مي گردد. به علاوه اگر اين رژيم ها همراه با كم خوري يا به صورت مصرف تنها يك نوع ماده غدائي باشند بدن دچار سؤء تغذيه و عوارض حاصل از آن نيز مي شود. بنابراين راه مطمئن براي كاهش وزن اصولي و ماندگار پيروي از يك رژيم غذايي صحيح است .در يك رژيم غذايي صحيح تنها چربي مازاد بدن دفع مي شود و گرسنگي و عوارض ديده نمي شود .

تاثير اسيد چرب امگا 3 بر سلامت چشم‌ها

متخصصان علوم پزشكي در آمريکا تاکيد كردند که مصرف امگا 3 در پيشگيري از ابتلا به برخي از انواع نابينايي‌هاي چشمي مفيد و موثر بوده و سلامت چشم‌ را تا حد زيادي تضمين مي‌كند. به گزارش ايسنا، اين متخصصان در بيمارستان اطفال بوستون خاطرنشان كردند که مصرف امگا 3 در پيشگيري از نابينايي ناشي از پارگي عروق چشمي موثر است. روزنامه سان در اين باره گزارش داد كه مصرف غذاهاي سرشار از امگا 3 همچنين کمک فراواني به پيشگيري از ابتلا به مشکلات بينايي در سالمندان مي‌کند. متخصصان استراليايي نيز در بررسي‌هاي جديد خود دريافته‌اند كه مصرف غذاهايي که حاوي مقدار زيادي امگا 3 خطر ابتلا به مشکلات بينايي در سنين بالا به ويژه بيش از 60 سال را تا يک سوم کاهش مي‌دهد. به گفته پزشكان، اسيد چرب امگا از نازک شدن و خونريزي محيط اطراف شبکيه در چشم جلوگيري مي‌کنند.


 سبك‌هاي فـرزند پــروري 
 مروري بر تاريخچه ارتباط والدين و فرزندان
نويسنده : استاد: دكتر احدي

اين تئوريها مطرح مي‌كنند كه تفاوتهاي فردي در رابط? هيجاني ميان والدين و فرزندان ضرورتاً بايد از تفاوت در نگرشهاي والديني ناشي شده باشد (دارلينگ واستنبرگ،1993)

مدل يادگيري : محققاني كه به سبك فرزندپروري از ديدگاه رفتارگرايي و يادگيري اجتماعي پرداخته اند ، سبكهاي فرزندپروري را بر اساس رفتارهاي والديني سازمان مي‌دهند .

آنها تلاششان بر روي تمرينهاي والديني متمركز است تا نگرشهاي آنان ، تا آن حد كه تصور مي‌رود كه تفاوتها در رشد و نمو كودك انعكاسي از تفاوتها در محيط يادگيري است كه كودك در معرض آن بوده است(سيرز و همكاران ، 1957،به نقل از دارلينگ و استنبرگ، 1993).

ابعاد شيوه‌هاي فرزندپروري

بامريند (1991 و 1986 و 1978) در يك رشته مطالعات برجسته دريافت كه شيوه‌هاي مختلف فرزندپروري در دو بعد با هم تفاوت دارند (دارلينگ و استينبرگ، 1993؛ مكوبي و مارتين، 1983؛ شيفر ، 1959؛ نقل از زيگلمن ، 1999).

1- بعد پذيرندگي پاسخ دهندگي :

پاسخ دهندگي اشاره به درجه‌اي دارد كه والدين به نيازهاي فرزندانشان پاسخ مي‌دهند (مكوبي و مارتين، 1983).

اين تجربه به والديني اشاره مي‌كند كه حمايت كننده هستند و به نيازهاي فرزندان حساس اند.

آنها محبت و تحسين و تمجيد را هنگامي كه فرزندان نياز دارند، براي آنها فراهم مي‌كنند.

والدين پذيرنده - پاسخ دهنده، خونگرم و مهربان بوده و همواره لبخند مي‌زنند. بچه‌ها را تشويق مي‌كنند و در صورت لزوم وقتي كه فرزندشان بدرفتاري مي‌كند، با آنها به طور انتقادي برخورد مي‌كنند.

اما والديني كه كمتر پذيرنده و پاسخ دهنده هستند، اغلب به سرعت انتقاد مي‌كنند و فرزندانشان را تنبيه و تحقير كرده و ارتباط كمتري با آنها دارند و به طور كلي آنها را ناديده مي‌گيرند.

2- بعد توقع داشتن - كنترل :

توقع داشتن اشاره مي‌كند به درجه‌اي كه والدين انتظارات و درخواست‌هايي از فرزندان خود دارند و به رفتار مسئولانه بچه‌ها دلالت دارد (مكوبي و مارتين، 1983).

اين والدين استانداردهاي زيادي براي كودكان تعيين مي‌كنند و انتظار دارند فرزندان به آن استانداردها دست يابند (برجعلي، 1380).

اما والديني كه توقع كمتري دارند و كنترل كننده اند، به عنوان والدين سهل گير ناميده مي‌شوند. خواسته‌ها و تقاضاي آنها از فرزندانشان كم است و به آنها اجازه مي‌دهند عقايد و هيجانات شان را بروز دهند (زيگلمن، 1999).

ابعاد فرزندپروري در چارچوب روابط والد – كودك نيز مورد بررسي بوده است. تأثير محيط خانواده بر رشد كودك اغلب به وسيله مشاهده تعامل والد - فرزند صورت مي‌پذيرد.

در اين مشاهدات هم ويژگي‌هاي رفتاري والدين به وسيله دو بعد ارزيابي شده است.

الف- پذيرش (گرمي) كه شامل حمايت و پرورش عاطفه مثبت بين والد و كودك مي‌باشد؛

ب- كنترل: شامل آن دسته از رفتارهاي والدين است كه رفتار كودك خود را هدايت مي‌كنند؛ مانند راهنمايي و كنترل، بازدارنده يا تسهيل كننده (كنين و همكاران؛ نقل از هيبتي، 1381).

بعد گرم بودن والدين : گرمي والدين به عنوان يكي از جنبه‌هاي مهم شيوه‌هاي فرزندپروري والدين در نظر گرفته مي‌شود كه با شايستگي كودكان ارتباط دارد. اين بعد نيرومندترين و دائمي‌ترين اثرات را بر رشد كودك دارد.

والديني كه در درجه بالايي از اين بعد قرار دارند، نسبت به كودكان خود بامحبت هستند و آنها را مي‌پذيرند.

اما والديني كه در درجه كمي از اين بعد قرار دارند نسبت به فرزندان خود سرد و طرد كننده هستند (مظلوم، 1381) بلسكي (نقل از سانتروك و يوسن ، 1992) بيان مي‌كند كه گرم بودن مؤثرترين بعد والدين در دوران نوزادي است كه نه تنها كنش روان شناختي سالم را در طول دوره رشد پرورش مي‌دهد، بلكه شالوده اساسي تجربيات آينده در آن قرار مي‌گيرد.

والديني كه گرم هستند از تشويق و پاداش استفاده مي‌كنند و از فرزندان خود خيلي كم انتقاد مي‌كنند؛ به ندرت آنها را تنبيه كرده و از آنها غافل مي‌شوند.

ادامه دارد....


 وسواس  

نوشته : داود فتحي

"وسواس" از اختلالات اضطرابي انسانهاست که پايه ي زيست شناختي دارد. وسواس گاهي از کودکي شروع مي شود ولي نمونه هاي آن را در تمام گروههاي سني مي توان مشاهده کرد.اين يکي از شايع ترين رفتارهاي دروني انسان است و نيرويي بي ريشه ولي قويست که انسان را به انجام و يا بازداشتن از اعمالي وادار مي کند. در آياتي از قرآن کريم وسواس به معني افکار بيهوده و مضري آمده که در ذهن خطور مي کند. وسواس به عنوا بيماريي پيچيده ، آزار دهنده و اسارت آور معرفي شده است که شخص را مجبور مي کند تا رفتاري بر خلاف ميل و اراده انجام دهد و با آن که مي داند افکار و رفتارش بيهوده است ولي خود را در رهايي از آن ناتوان مي بيند.مبتلا شدن يکي از اعضاي خانواده به اين اختلال، علاوه بر اينکه احتمال دارد الگوي ديگران مخصوصاً کودکان واقع شود. يقيناً اثر سويي در کارکرد نظام خانواده خواهد داشت؛ بطوريکه بيم آن مي رود مسائل مهم زندگي مورد غفلت قرار گيرد و يا به علت ترس و شرمندگي از فاش شدن نشانه هاي وسواس نزد ديگران، خانواده از معاشرت با دوستان و اقوام دوري نمايد. از اين رو به شناسايي و راههاي پيشگيري از آن مي پردازيم به اميد آنکه شاهد شکل گيري خانواده هاي سالم و بالنده باشيم.

تعريف وسواس :

"وسواس" عبارت است از رفتارها، عقايد ، افکار يا تصوراتي که تکرار شونده و پايدار هستند. برخي معتقدند که وسواس نوعي غريزه واخورده و ناخودآگاه است. حالتي که در ان فکر، ميل يا عقيده اي خاص که اغلب وهم آميز و اشتباه است، آدمي را در بند خود مي گيرد، بطوريکه اختيار و اراده را از او سلب مي کند.

نشانه هاي وسواس

1– ترس : فرد وسواسي همواره مي ترسد که دچار حادثه ناگوار شود( اگر از خيابان عبور کنم، تصادف خواهم کرد) بيمار حتي گاهي براي رهايي از ترس خود که البته کاملاً بي دليل است دست به کارهاي خطرناک مي زند.

2 – اجبار و لزوم : فرد در خود احساس الزام به انجام عملي دارد و ناچار است اعمال و رفتاري را به صورت اجباري انجام دهد، بطوريکه فرد با وجود آگاهي از بيماري اش خود را مجبور به انجام رفتارهاي تکراري مي داند.

3 – احساس ناتواني : در مواجهه با مشکل، احساس ناتواني و درماندگي مي کند و قادر به کنترل آن نيست.

4 – دقت و نظم افراطي : فرد در تکرار رفتارهاي وسواسي دقيقاً از نظم و ترتيب خاصي پيروي مي کند که موجب آزار اعضاي خانواده مي شود.

5 – پرخاشگري : گاهي براي انجام رفتارهاي وسواسي دست به کارهايي مي زند که با پرخاشگري و عصبانيت و حتي خودآزاري همراه است.

6 – وارسي کردن : شخص وسواسي وقتي کاري مي کند از انجام آن اطمينان ندارد. مثلاً موقع خروج از منزل دچار ترديد مي شود: «آيا در را قفل کرده ام؟» «آيا گاز را خاموش کرده ام ؟» و ...

7 – شک در انجام فرائض ديني : مثلاً هنگام نماز خواندن وقتي اعمال اوليه را انجام مي دهد به اين فکر مي افتد که آيا تکبيرة الاحرام را گفته يا نه ؟

رکعت سوم است يا چهارم؟ وضو را صحيح انجام داده يا نه ؟

8 – تکرار : فرد عملي را بارها انجام مي دهد، مثلاً دست خود را بارها و بارها مي شويد تا شايد آرام بگيرد.

9 – آداب و رفتار خرافي : چنانچه فردي به اين نوع وسواس مبتلا شده باشد به برخي از اشياء خاص حساسيت نشان مي دهد. ممکن است معتقد باشد اگر موقع خروج از منزل به شي ء خاص (قفل، دستگيره) دست نزند اتفاق بدي مي افتد و يا اشياء و روزهاي خاصي را نحس و يا موجب بدشانسي مي داند.

انواع وسواس

اختلال وسواس به صورتهاي زير نمايان مي شود:

1 – وسواس فکري: افکار و تصاوير ذهني که خارج از کنترل هستند و فرد را تحت تأثير قرار داده ، موجب ناراحتي او مي شوند، مانند نگراني دائم از وقوع يک حادثه و يا ترس از آلوده شدن به ميکروب، عفونت و بيماري.2 – وسواس عملي : اعمالي اجباري هستند که بيمار بارها و برطبق نظم خاصي براي از بين بردن افکار وسواسي خود انجام مي دهد، اين کارها نه تنها جنبه منطقي ندارند بلکه کاملاً بيهوده به نظر مي رسند، مانند:وارسي و يا شستشوي بيش از حد، شمارش ، دقت بيش از اندازه و ذخيره سازي يا انبار نمودن و ... بطور کلي وسواس عملي همانند ترمزي فرد را از انجام کارها باز مي دارد.


  ضرورت مصرف فوليك اسيد براي زنان باردار  

متخصصان تغذيه و مامايي اعلام كردند مادراني كه در دوران بارداري به مقدار كافي اسيد فوليك و آهن مصرف مي‌كنند كودكان باهوش‌تري خواهند داشت.

به گزارش ايسنا، متخصصان نپالي در آزمايش پژوهشي جديدي نشان دادند کودکاني که مادرانشان از مکمل‌هاي آهن و اسيد فوليک در دوران بارداري استفاده مي‌کردند، نسبت به ساير کودکان، باهوش‌تر و داراي مهارت‌هاي خاص بهتري هستند.

اين متخصصان 676 کودک مدرسه‌اي که مادرانشان در يک آزمايش باليني شرکت كرده بودند و بعضي از آن‌ها از مکمل‌هاي آهن دار و اسيد فوليک استفاده مي‌کردند را مورد مطالعه قرار دادند.

آنها دريافتند مصرف اسيد فوليک و آهن در دوران بارداري تاثيرات بسيار مهمي را بر روي هوش کودکان در مدرسه مي‌گذارد و سطح توانايي آن‌ها را نسبت به ساير کودکان بالاتر مي‌برد.

به گزارش سايت اينترنتي مايو كلينيك، همچنين زنان باردار با مصرف اين مواد اصلي و كليدي مي‌توانند تاثير چشمگيري روي بازده تحصيلاتي آينده فرزندان خود به خصوص در کشورهاي داراي فقر آهن، داشته باشند.

اسيد فوليک به همراه ويتامين ب 12 و ويتامين ث به هضم غذا و استفاده بدن از پروتئين و ساخت پروتئين در زمان لازم کمک مي‌کند. اسيد فوليک براي ساخت گلبول‌هاي قرمز خون و مولكول وراثتي دي ان آ که عمل کنترل وراثت را انجام مي‌دهد و راهنمايي براي فعاليت‌هاي سلول‌ها است، ضرورت دارد.

اين ويتامين عمل ساخت و نگهداري سلول‌ها را بر عهده دارد. اين وظيفه در هنگام تقسيم سلولي و رشد بسيار مهم است و به همين دليل مصرف آن براي زنان باردار و نوزادان حياتي است.

اسيد فوليک همچنين در رشد بافت‌ها کمک مي‌کند و باعث درست عمل کردن سلول‌ها مي‌شود. اين ويتامين در زماني که بدن احتياج به غذا خوردن دارد، موجب افزايش اشتها مي‌شود و به همين ترتيب اسيدهاي هضم کننده غذا را مي‌سازد.

مکمل اسيد فوليک در درمان بي‌نظمي‌هاي وابسته به کمبود اسيد فوليک استفاده مي‌شود. اسيد فوليک براي درمان زخم‌هاي پا و مشکلات قاعدگي نيز تجويز مي‌شود. اين مكمل حياتي در تکامل رشد جنين بسيار با اهميت بوده و رشد طناب نخاعي و مغز جنين وابسته به مصرف اسيد فوليک توسط مادر است.


 خبرها از عالم علم 

طرح بياموز ، زندگي کن و لبخند بزن

دکتر کاوه سيدان، رييس انجمن علمي پروستودنتيست هاي ايران و کارشناس ملي FDI در ايران، خاطر نشان کرد: در چند سال گذشته انجمن دندانپزشکي ايران همکاري مشترکي را با فدراسيون جهاني دندان پزشکي - FDI آغاز کرده و يکي از شاخص‌ترين برنامه هاي مشترک پيشنهاد طرح دوبار مسواک زدن همراه با خمير دندان حاوي فلورايد در روز است که در جلوگيري از پوسيدگي دندان ها بسيار موثر است.به گزارش ايسکانيوز وي ادامه داد: در مرحله اول قرار است اين طرح در سطح مدارس کشور اجرا شده و در مراحل بعدي از طريق دندان پزشکان و کار درمانها طرح دوبار مسواک زدن با خمير دندان حاوي فلورايد آموزش داده و فرهنگ سازي شود، که اين طرح باعث جلوگيري از انتشار پوسيدگي دندانها مي گردد. عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي با اعلام اين مطلب که متاسفانه رژيم غذايي جمعيت کشورمان همراه با مقادير زيادي از مواد قندي و پرکالري ، فست فودها، نوشابه هاي گاز دار ،‌انواع سس ها ،‌تنقلات و شکلات مي باشد تاکيد کرد : جهت بهبود وضعيت سلامتي دهان و دندان جمعيت کشورمان به بحث کنترل رژيم غذايي و حذف قابل ملاحظه شکر توجه جدي شود.وي اضافه وزن،‌ ديابت، بيماريهاي قلبي و عروقي در کنار بحث پوسيدگي دندانها را از مضرات اصلي رژيم هاي غلط غذايي در کشورمان بر شمردو اجراي طرح هاي مشابه اين طرح را در ايجاد جامعه سالمتر بسيار موثر دانست و افزود: يکي از برنامه هاي ما دراين طرح که با همکاري وزارت بهداشت قرار است اجرا گردد حرکت اتوبوس هايي متشکل از کار درمانان دندان پزشکي در سطح شهر جهت انجام معاينات رايگان است .

سكته مغزي خاموش در كودكان

كم‌ خوني شديد خطر سكته‌هاي مغزي خاموش را در كودكان تشديد مي‌كند. به گزارش ايسنا، نتايج آزمايشات جديد نشان داده است كه كم خوني شديد در كودكان بويژه از نوع كم خوني داسي شكل خطر ابتلا به سكته مغزي را در اين كودكان بيماري افزايش مي‌دهد. به گزارش مجله اينترنتي ساينس ديلي، دكتر مايكل دولينگ متخصص و پزشك مركز طبي دانشگاه تگزاس در ايالت دالاس آمريكا در اين باره خاطرنشان كرد: يك چهارم از يك سوم كودكان مبتلا به بيماري كم خوني داسي شكل در مغز خود علائمي از سكته مغزي خاموش را دارند. اين كودكان با وجودي كه فقط 5 تا 10 ساله هستند اما ساختار مغزي‌شان شبيه به مغز افرادي 80 ساله است. کم ‌خوني داسي شکل يک بيماري ژنتيکي و يک اختلال خوني است که با هموگلوبين معيوب شناخته مي‌شود. هموگلوبين طبيعي صاف و گرد است و به سلول اجازه عبور آسان از مويرگ‌هاي خوني را مي‌دهد. سلول‌هاي هموگلوبين سلول داسي سفت و به شکل داس مي‌باشند. اين مولکول‌هاي هموگلوبين تمايل دارند به شکل خوشه‌اي و در کنار يکديگر قرار گيرند، بنابراين به راحتي از مويرگ‌هاي خوني عبور نمي‌کنند. اين خوشه‌ها منجر به توقف جريان خون حمل ‌کننده اکسيژن مي‌شوند. اين روند طي يک دوره مزمن منجر به بروز کم خوني شديد مي‌شود. اين نوع سكته‌ها با عنوان سكته مغزي خاموش شناخته شده هستند چون علائم نورولوژيك آشكار ندارند اما مي‌توانند روي عملكرد ذهني و ادراكي كودكان تاثير نامطلوبي داشته باشند. هر چند هر بيمار مبتلا به اين كم‌ خوني علائم متفاوتي را تجربه مي‌کند اما كم خوني شايع‌ترين علامت بيماري سلول داسي شکل است. در اين بيماري سلول‌هاي قرمز خون به علت بدشکل بودن، توانايي حمل اکسيژن را از دست مي‌دهند در نتيجه بدن آب را از دست داده و دچار تب مي‌شود. شکل داسي باعث سفتي سلولها و دام افتادن آنها در رگ‌ها مي‌شود. در نتيجه سلولها در طحال تخريب مي‌شوند و يا به علت عملکرد غيرطبيعي از بين مي روند و کاهش در سلولهاي قرمز خوني منجر به کم خوني مي‌شود. کم خوني شديد فرد را خسته و رنگ پريده مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه