جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3838


سرمقاله


سبحاني‌نيا: تغييرمواضع آمريکا عليه ايران موقتي است


ميز خبر


رييس‌جمهور: نوروز ، زمان از بين بردن كدورت‌ها است


گزارش تفريغ بودجه 87 در مجلس قرائت شد


سال 90، سرنوشت‌ساز است


انتقاد ازعملکرد وزارت راه


تکذيب توقيف كشتي حامل سلاح ايراني


باهنر: قوا در کار يکديگر نبايد دخالت کنند


كوتاه از سياست


توضيحات صالحي درباره تحولات منطقه به روحانيون مجلس


 سرمقاله 

نوروز و ديپلماسي نوروز

نوروز با پيشينه کهن چندين هزار ساله در حوزه تمدن ايراني چه پيش از اسلام و چه پس از اسلام همواره مورد توجه بوده است و همچنان که آغازي بوده است براي طبيعت و سال جديد شروعي نيز براي نو شدن بوده است . در اين حال اين اهميت و گستره تاثير گذاري اين جشن بوده است که موجب گرديده است تا با وجود موانع و چالشهاي بسيار اين جشن و نماد تمدن و فرهنگ ايراني همچنان در گستره اي از جغرافياي آسياي صغير تا آسياي ميانه و قفقاز وحتي بالکان و شبه قاره هند نيز نفوذ خود را داشته باشد در اين حال اين اهميت بنيادين اين جشن بود که در سال گذشته کشورها و دولت هاي منطقه بر آن شدند تا با ثبت جهاني نوروز در يونسکو و سازمان ملل و به رسميت شناختن نوروز به عنوان يك جشن جهاني اهميت اين رويداد فرهنگي را در منطقه و جهان يادآوري کنند در اين راستا در ادامه همين تاکيد و اهميت بود که کشورهاي منطقه اعم از ايران و با همراهي ‌جمهوري آذربايجان، افغانستان، تاجيکستان، ترکيه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقيزستان جايگاه و نقش اين جشن باستاني و منطقه اي را گرامي داشتند و کشور ها و رهبراني از چند کشور نيز در نوروز گذشته در تهران گرد آمدند . در اين حال اين اهميت و نقش بنيادين نوروز است که امروزه به کلام بسياري از کارشناسان مي توان سخن از ديپلماسي نوروز در ميان اين کشور هاي منطقه به ميان آورد. در اين ميان با گردهم امدن رهبران چند کشور منطقه در نوروز گذشته در تهران به مناسبت ثبت جهاني نوروز اينک مي رود تا اين جشن مشترک و نهادينه شده در فرهنگ کشور هاي حوزه آسياي ميانه ،قفقازو در گستره ي حوزه تمدن ايراني تبديل به عاملي درراه همگرايي نوين در منطقه شود.در اين حال اين اهميت نوروز و استفاده از ان به عنوان اهرمي در سياست خارجي و روابط کشور هاي منطقه عملا مي تواند پيامدها و ثمرات گسترده اي داشته باشد .در اين راستا از يک سو با توجه و بهره گيري بيشتر به استفاده از پتانسيل هاي ديپلماسي فرهنگي و ديپلماسي نوروز به عنوان بخشي مهم از ديپلماسي و سياست خارجي کشور و توجه به اشتراکات فرهنگي مسلما دايره نفوذ فرهنگي تاثير گذاري ايران در کشورهاي حوزه نوروز آسياي ميانه، قفقاز و... گسترش خواهد يافت و همچنين بايد منتظر ماند که اين استفاده از پتانسيل هاي ديپلماسي فرهنگي و ديپلماسي نوروز اثرات خود را در ساير حوزه ها بر جا گذارد و به ارتقا و افزايش روابط اقتصادي و سياسي ايران با کشور هاي ديگر منطقه کمک کند امري که در خدمت منافع ملي کشور است. گذشته از اين نيز بايد توجه داشت با بهره گيري از اين ديپلماسي در سياست خارجي در منطقه به نوبه خود مي تواند جدا از افزايش همگرايي هاي فرهنگي و در وهله بعد سياسي و اقتصادي ايران با کشور هاي همسايه به نوعي بر ميزان همگرايي بين ساير کشور هاي منطقه و کاستن از اختلاف نظر ها و موانع همکاري تاثير گذار باشد و مانع از سياستهاي واگرايانه در منطقه گردد.

علي رمضاني


 سبحاني‌نيا: تغييرمواضع آمريکا عليه ايران موقتي است 

گروه سياسي: عضو هيات رئيسه مجلس تغيير مواضع خصمانه آمريکا عليه ايران را بيهوده و موقتي دانست و اعلام کرد: تجربه تاريخي اقدامات آمريکا در قبال ايران و تلاش براي مقابله با پيشرفت‌هاي کشورمان مهمترين دليل بر موقتي بودن عقب‌نشيني اين کشور در قبال تهران است.حسين سبحاني‌نيا در گفتگو با خانه ملت، گفت: اينکه وزير دفاع آمريکا از عدم دخالت ايران در امور داخلي کشورهاي منطقه سخن گفته، ناشي از درک واقعيت توسط اين عضو دولت امريکا براي نخستين‌بار است. نماينده مردم نيشابور در مجلس با اشاره به بيانيه پاياني اجلاس اخير کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس و صرف نظر کردن امارات از بيان ادعاهاي واهي خود درخصوص جزاير سه‌گانه ايراني، گفت: رويکرد خوشبينانه به اين اتفاق، گوياي تغيير در رويه کشور امارات براي حل اين مشکل از طريق گفتگو و مذاکره با ايران است و به اين دليل وزير خارجه اين کشور از گنجاندن طرح ادعاهاي امارات در بيانيه نهايي اين اجلاس صرف نظرکرده است. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، تاکيد کرد: تغيير رويه امارات در عدم تکرار ادعاهاي بيهوده خود اگرچه موضوعي بااهيمت است، ولي نبايد آنچنان مورد توجه قرار گيرد، زيرا بر اساس تحولات منطقه و تگناهاي سياسي به وجود آمده در کشورهاي عربي، اين رويکرد طبيعي به نظر مي‌رسد ولي با اين حال، بايد از اين تغيير رويه استقبال کرد.اين عضو فراکسيون روحانيون مجلس با بيان اينکه عقب‌نشيني‌هاي وزير دفاع آمريکا نسبت به ايران در گفت وگوهاي دو طرفه با وليعهد بحرين موقتي و محدود است، گفت: اگر چه از بيان حقايق توسط وزير دفاع آمريکا استقبال مي‌کنيم، ولي با توجه به سابقه دشمني‌هاي اين کشور نسبت به ايران و نظام جمهوري اسلامي بيان مواضع بي‌طرفانه مقامات آمريکايي بعيد و غير قابل باور بوده و مطمئنا منافعي در پس اين نوع ادعاها وجود خواهد داشت.


 ميز خبر 

قرائت گزارش اجراي قانون مبارزه با پولشويي درمجلس

گروه سياسي: کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گزارشي از نتايج حاصله از اجراي قانون مبارزه با پولشويي به مجلس ارائه و راهکارهاي پيشنهادي خود را در 14 بند به نمايندگان عرضه کرد. در اين گزارش که از سوي سيد کاظم دلخوش، نايب رئيس کميسيون اقتصادي و نماينده صومعه‌سرا قرائت شد، آمده است: جرم پولشويي و تطهير پول با توجه به ارتباطي که با جرائم سازمان يافته و مفاسد اقتصادي از جمله قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه، قاچاق انسان، قاچاق مشروبات الکلي،کالا، سرقت، اختلاس، ارتشاء و ديگر فعاليت هاي مجرمانه دارد، داراي آثار اقتصادي، سياسي، امنيتي و اجتماعي است. از اين رو مبارزه با آن در ابعاد داخلي با تصويب قوانين کارآمد و نظارت بر اجراي دقيق آنها در ابعاد جهاني و منطقه اي با انعقاد معاهدات بين المللي و تشکيل نهادهاي بين المللي مورد نظر و تاکيد کشورهاي مختلف از جمله جمهوري اسلامي ايران قرار گرفته است. در اين گزارش يکي از اصلي ترين اقدامات براي مبارزه با پولشويي، تصويب قانون مبارزه با پولشويي عنوان شده که تصويب اين قانون موجب خروج ايران از ليست سياه نهاد بين المللي SATS شده است.همچنين در اين گزارش آمده است: در خصوص نظارت بر عملکرد پولشويي توجه به اين نکته ضروري است که برخي از کشورها به خصوص دولت هاي غربي با مقاصد سياسي مطالبي را بر خلاف اصول تخصصي عليه سامانه پولي و بانکي و نظام اقتصادي جمهوري اسلامي ايران مطرح مي کنند که نشان دهنده عداوت آنها با نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و برخورد دوگانه ايشان با پديده هاي جهاني است. چرا که همين کشورها با توجه به فعاليت هاي مجرمانه متعدد از بزرگترين مراکز پولشويي در جهان به شمار مي آيد.گزارش مذکور در 4 بند شامل عملکرد قانون مبارزه با پولشويي در ابعاد داخلي، عملکرد قانون مبارزه با پولشويي در ابعاد بين المللي، چالش هاي پيش روي اجراي قانون مبارزه با پولشويي و راهکارهاي پيشنهادي تهيه شده است.اين گزارش که در 16 صفحه تقديم مجلس شده تلاش دارد به رفع چالش هاي پيش رو و ارتقاء عملکرد مطلوب نهادهاي متولي مبارزه با پولشويي بيانجامد.

آمادگي وزارت کشور براي اجراي استاني‌شدن انتخابات

گروه سياسي:
معاون پارلماني وزارت کشور با اعلام اينکه طرح استاني شدن انتخابات مجلس داراي يکسري نکات مثبت است، اظهار کرد: در صورتي که اين طرح به تصويب مجلس و تاييد شوراي نگهبان برسد، وزارت کشور براي اجراي قانون در انتخابات مجلس نهم آماده است. مهدي محمدي فر در گفت وگو با خانه ملت، در مورد طرح استاني شدن انتخابات مجلس ، گفت: اين طرح يکسري نکات مثبت و برخي پيچيدگي‌هاي منفي به لحاظ اجرا دارد در صورتي که به تصويب مجلس و تاييد شوراي نگهبان برسد وزارت کشور آمادگي را دارد که قانون ياد شده را در انتخابات مجلس نهم اجرا کند.وي درباره زمان ارائه لايحه قانون جامع انتخابات به مجلس، گفت: فرآيند انتقال قانون جامع انتخابات از مجمع تشخيص تا دولت طولاني شد البته کار آن 5ماه پيش در وزارت کشور به پايان رسيد و تحويل هيات دولت شد. معاون پارلماني وزارت کشور راجع به وضعيت لايحه قانون جامع احزاب نيز تصريح کرد: بررسي اين مسئله در کميسيون ماده 110 احزاب به پايان رسيد و هم اکنون کميته‌اي مشترک از نمايندگان کميسيون شورا‌ها و وزارت کشور مشغول کار بر روي قانون جامع احزاب هستند، از اين رو هنوز تقديم هيات دولت نشده است. وي در مورد بودجه انسداد مرز‌ها هم گفت: براي انسداد کامل مرز‌ها سه هزار ميليارد تومان بودجه نياز است، اما 100 الي200 ميليارد تومان در سال تخصيص مي‌يابد که آن هم بين دستگاه‌هاي مختلفي همچون وزارت اطلاعات، کشور، خارجه، نيروي انتظامي و سپاه تقسيم مي‌شود.محمدي فر با تاکيد بر لزوم متمرکز شدن اين اعتبار در رديف بودجه وزارت کشور، اظهار کرد: بهتر است بودجه انسداد مرز‌ها به صورت کامل در اختيار وزارت کشور قرار گيرد، چون مقام پاسخگو اين وزارتخانه است.

تائيد تنخواه 20 هزار ميليارد توماني براي دولت

گروه سياسي: شوراي نگهبان مصوبه مجلس درباره اجازه دريافت و پرداخت دولت در 2 ماه نخست سال 90 را تائيد کرد. به گزارش خبرنگار آفرينش، محمد حسن ابوترابي‌فرد، نايب رئيس مجلس در پايان جلسه علني ديروز، از تائيد طرح دو فوريتي اجازه دريافت و پرداخت‌هاي دولت در ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت سال 90 خبر داد. طرح دو فوريتي اجازه دريافت و پرداخت‌هاي دولت در ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت سال 90 روز سه‌شنبه از تصويب نمايندگان گذشته بود. براساس ماده واحده اين طرح مصوب، طرح اجازه دريافت و پرداخت‌هاي دولت در ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت سال 90 به دولت اجازه داده مي شود تا مبلغ 20 هزار ميليارد تومان براي هزينه‌هاي جاري، تملک دارايي سرمايه اي و مالي در دو ماه نخست سال 90 هزينه کند. براساس اين مصوبه مجلس، قانون هدفمند کردن يارانه‌ها براي سه ماه اول سال 1390 معادل سه ماه پاياني سال 1389 انجام مي شود.همچنين وزارت امور اقتصادي و دارايي و خزانه داري کل کشور موظف است، تنخواه گردان اين مبلغ را طبق قانون محاسبات کشور، حداکثر تا پايان سال 90 تسويه نمايد.

مخالفت نمايندگان با اصلاح آيين‌نامه داخلي مجلس

گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با 100 راي مخالف، يك فوريت طرح اصلاح آيين‌نامه مجلس درباره نحوه بررسي طرح‌هاي دو فوريتي را رد كردند. به گزارش خبرنگار آفرينش، طرح يك فوريتي اصلاح موادي از آيين‌نامه داخلي مجلس ديروز پس از اظهارات دو نفر از نمايندگان به عنوان مخالف و دو نفر ديگر به عنوان موافق با 55 راي موافق، 100راي مخالف و 17 راي ممتنع از مجموع 198 نماينده حاضر در صحن به تصويب نرسيد. دراين طرح يك فوريتي گروهي از نمايندگان خواستار اصلاح مواد 141 و 165 آيين‌نامه داخلي مجلس درباره نحوه بررسي طرح‌هاي دوفوريتي در مجلس شوراي اسلامي شده بودند كه براساس اين طرح نمايندگان قبل از مطرح كردن طرح‌هاي دو فوريتي مي‌بايست اين طرح‌ها را در كميسيون‌هاي تخصصي مطرح مي‌كردند.

موافقت مجلس با اصلاح قانون استخدام وزارت اطلاعات

گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به يك فوريت طرحي اصلاحي راي مثبت دادند كه درصورت تصويب نهايي؛ نيروهاي متخصص امنيتي وزارت اطلاعات با 35 سال سابقه و تاييد وزير مي توانند بازنشسته شوند. به گزارش خبرنگار آفرينش، نمايندگان مجلس در جلسه علني ديروز يك فوريت طرح اصلاح ماده 57 قانون استخدام وزارت اطلاعات مصوب سال 1374 را با 129 راي موافق، 17 راي مخالف و 15 راي ممتنع از مجموع 198 نماينده حاضر تصويب كردند. براساس ماده واحده اين طرح و درصورت تصويب نهايي ماده 57 قانون استخدام وزارت اطلاعات اصلاح مي شود. در صورت تصويب نهايي اين طرح؛ وزارت اطلاعات مي تواند كارمندان خود را با شرايط حداقل 30 سال سابقه خدمت براي مشاغل غيرتخصصي و 35 سال براي مشاغل تخصصي كه به تاييد وزير اطلاعات مي رسد با درخواست كارمند براي سنوات بالاتر از 30 سال؛ بازنشسته كند. همچنين براساس تبصره يك اين طرح و درصورت تصويب نهايي؛ وزارت اطلاعات مكلف است كارمنداني كه داراي 30 سال سابقه خدمت براي مشاغل غيرتخصصي و 60 سال سن هستند و كارمنداني كه داراي 35 سال مشاغل تخصصي و 60 سال سن باشند را شخصا بدون تقاضاي كارمندان بازنشسته كند. طبق تبصره دو اين طرح و درصورت تصويب نهايي؛ سنوات مازاد بر 30 سال خدمت كاركنان وزارت اطلاعات به سنوات بازنشستگي آنها اضافه مي شود. روح الله حسينيان نماينده تهران و رييس كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس از طراحان اين طرح يك فوريتي بود. وي درباره دلايل ارايه اين طرح با قيد يک فوريت، گفت: نيروهاي وزارت اطلاعات متشكل از نيروهاي سپاه پاسدارن؛ كميته انقلاب اسلامي و اطلاعات نخست وزيري هستند كه بين سال هاي 1358 و 1362 به استخدام اين نهادها در آمدند.وي افزود: پس از سال 1363 كه وزارت اطلاعات تشكيل شد اين نيروها جذب اين وزارتخانه شدند. رييس كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس يادآور شد: بسياري از اين نيروها از سال گذشته مشمول بازنشستگي شده اند و مطابق ماده 57 قانون استخدام وزارت اطلاعات بايد بازنشسته شوند. حسينيان تاكيد كرد: بازنشستگي آنها موجب مي‌شود تا اين وزارتخانه از بسياري از نيروهاي باتجربه كه اساس وزارت اطلاعات را تشكيل داده اند و يكي از منابع مهم هستند ؛ خالي شود.


 رييس‌جمهور: نوروز ، زمان از بين بردن كدورت‌ها است 

گروه سياسي:
رييس‌جمهور عيد نوروز را زمان از بين بردن كدورت‌ها دانست و با اشاره به تحولات منطقه و کشور بحرين، اعلام کرد: اتفاقات بحرين غيرقابل توجيه و جبران است. به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد ديروز در پايان آخرين جلسه هيات دولت در سال 89 در جمع خبرنگاران با تبريک عيد نوروز به همه ايرانيان و تمام بشريت، با اشاره به تحولات منطقه، گفت: حدود يك ماه قبل بود كه در همين جا خطاب به كساني كه نسبت به ملت هاي خود رفتارهاي غيرقابل توجيه و غيرقابل درك انجام مي‌دهند صحبت‌هايي را مطرح كردم و امروز مي‌بينيم كه در بحرين نيز دربرابر توده‌هاي مردم صف‌آرايي شده و اين كار زشتي است، مي‌بينيم چگونه اكثريت مردم را تحت فشار قرار مي‌دهند و مي‌خواهند با توپ و تفنگ با مردم‌شان صحبت ‌كنند. وي ادامه داد: آنها مگر نمي‌خواهند حاكم باشند و فعاليت كنند، چرا پس اكثريت را تحت فشار قرار دادند در حالي كه حاكميت متعلق به مردم است. كارهايي كه اتفاق افتاده كارهاي بدي است، غيرقابل توجيه و جبران و تجربه نشان داده كه اين اقدامات به سرانجام نمي‌رسد. آنها بايد بنشينند، ببينند كه مردم چه مي‌گويند و خواسته‌هاي مردم را اجرا كنند، نه آنكه با تفنگ و مسلسل و هلي‌كوپتر در برابر آنها بايستند. اين حركات ، رفتارهاي زشت، ضد انساني و غيرقابل قبول است و نتيجه‌اي نخواهد داشت . وي با اشاره به اين‌كه برخي از كشورهاي همسايه قواي نظامي به بحرين فرستاده‌اند، افزود: قبلا نيز كساني بودند كه به كشورهاي همسايه‌شان لشكركشي كرده‌اند، آنها اكنون كجا هستند؟ خوب است آنها از سرنوشت صدام عبرت بگيرند، آنها ببينند كه سرنوشت صدام چگونه شد، چرا برخي اصرار دارند تجربيات‌ شكست‌خورده صدام را تكرار كنند؟ مگر مي‌شود امواج انساني را با نيروهاي مسلح از كشورهاي ديگر متوقف كرد، اينها اقدامات زشت و شكست خورده‌اي است. رييس‌جمهور خطاب به آنها، گفت: ببينيد كه آمريكا چه كرد، آمريكا دوست امين و وفاداري نيست، او تمام دوستان خود را قرباني كرده است، مگر صدام دوست صميمي‌ آمريكا و غرب نبود، مگر آنها از او حمايت نمي‌كردند، برايش كف نمي‌زدند او را تشويق نمي‌كردند الان صدام كجاست؟ و آنها براي حفظ منافع خود در برابر صدام ايستادند و ديديم كه چه اتفاقي افتاد. در آينده نزديك نيز كساني كه در نقشه آمريكا بازي مي‌كنند قرباني مي‌شوند و ما نمي‌خواهيم شاهد چنين سرنوشتي براي برخي از كشورها باشيم. بنشينيد با مردم صحبت كنيد و راه‌حل انساني پيدا كنيد. رييس‌جمهور همچنين خاطرنشان كرد: بحرين 700 هزار نفر جمعيت دارد و بيش از 600 هزار نفر حرف‌هايي دارند، مطالباتي دارند، به جاي برخي از كارها بنشينيد و گفت‌وگو كنيد و به مردم احترام بگذاريد و اصلاحات انجام دهيد. اگر امروز اين رفتار را انجام مي‌دهيد فردا ، شش ماه ديگر يا يكسال ديگر چه كاري مي‌خواهيد انجام دهيد. رييس‌ قوه مجريه با بيان اين‌كه ما اين اقدامات را به حساب دولت آمريكا مي‌گذاريم، گفت: دولت آمريكا به دنبال نجات رژيم صهيونيستي مي‌خواهد صداي ملت‌ها و مطالبات حقيقي ملت‌ها را خفه كند و در اين ارتباط از برخي از دولت‌هاي منطقه سوءاستفاده مي‌كند، ما اينها را به حساب آمريكا مي‌گذاريم و دولت آمريكا بايد بداند كه لكه ننگ پاك‌نشدني بر روي پيشاني آن قرار گرفته و امواج انساني در آينده همه اقدامات را مدنظر قرار مي‌دهد و ريشه ظلم آمريكا را در منطقه از بين مي‌برد. رييس‌جمهور در پاسخ به سوالي درباره تصميم اخير دولت در ارتباط با افزايش حقوق قضات و كاركنان دادگستري، گفت: همانطور كه مي‌دانيد كار وزارت دادگستري كار سختي است و كساني كه در اين حوزه مسووليت داشته و فعاليت مي‌كنند، بايد در آرامش خاطر باشند و دولت به همين بابت تصميمي را كه در مورد افزايش حقوق هيات علمي دانشگاه و كاركنان دانشگاه گرفته در مورد قضات محترم و كاركنان دادگستري نيز اعمال مي‌كند و اين هديه‌اي كه از سوي دولت به قضات و كاركنان دادگستري و اين‌كه آنها بر حق ملت بايستند با مفاسد مبارزه كنند، حق مردم را اعمال كنند كه قريب به اتفاق قضات ما انسان‌هاي شريف و پايبند به عدالت و حقوق انساني هستند.


 گزارش تفريغ بودجه 87 در مجلس قرائت شد 

گروه سياسي: گزارش کميسيون برنامه و بودجه از تفريغ بودجه سال 87 در جلسه ديروز مجلس قرائت و تاکيد شد که 42 بند و جزء احکام قانوني در اين بودجه به طور کامل رعايت نشده است. موسي‌الرضا ثروتي، نايب رئيس اول کميسيون برنامه و بودجه مجلس ديروز در صحن علني مجلس خلاصه گزارش تفريغ بودجه سال 87 کل کشور را قرائت کرد. گزارش تفريغ بودجه سال 87، دي ماه سال گذشته از سوي ديوان محاسبات کشور به مجلس ارائه شد و بايد طبق آيين‌نامه داخلي مجلس بلافاصله و بدون نوبت دردستور کار قرار مي‌گرفت، اما در نهايت اين گزارش در آخرين جلسه مجلس شوراي اسلامي در سال 89 قرائت شد.اين گزارش تصريح دارد، ماده واحده قانون بودجه سال 87 کل کشور داراي 58 بند و جزء بوده که در 16 بند و جزء احکام قانوني کاملا رعايت شده و در 42 بند و جزء احکام قانوني به طور کامل رعايت نشده است. به عبارتي ديگر در 28 موارد احکام ماده واحده کاملا رعايت شده و در 72 درصد موارد احکام ماده واحده به طور کامل رعايت نشده است.در اين گزارش تصريح شده مبلغ 5948000 يورو بابت اجاره مخازن در هلند و 310 ميليون ين ژاپن بابت اجاره مخازن واقع در ژاپن که از مصاديق هزينه هاي مرتبط با سيف محسوب نمي شود توسط شرکت ملي نفت ايران پرداخت شده که با قانون منطبق نيست.بدهکاري شرکت ملي نفت ايران به خزانه داري کل کشور، عدم تهيه اساسنامه شرکت ملي نفت ايران، ملي گاز ايران و ملي صنايع پتروشيمي ايران، افزايش واردات بنزين در سال 87 بر خلاف قانون از جمله محورهاي انحرافات در بودجه سال 87 است. در اين گزارش آمده است، مقدار 355 ميليون ليتر (معادل ريالي 2184 ميليارد ريال) نفت گاز به کشورهاي عراق، افغانستان و ارمنستان صادر شده، اين در حاليست که بخشي از نياز داخلي به نفت گاز از محل تهاتر با نفت خام صورت گرفته است. همچنين مقدار 12 ميليون ليتر بنزين به ارزش ريالي 58 ميليارد ريال به کشور ارمنستان صادر و به حساب شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي واريز شده و يارانه آن کسر نشده که مبين عدم رعايت حکم قانوني است.در بند ديگري از اين گزارش آمده با احتساب ميانگين نرخ ما به التفاوت هر متر مکعب گاز در بخش نيروگاهي و ساير مشترکين مبلغ 5569 ميليارد ريال از مابه التفاوت گاز در سال 87 بايد به حساب خزانه داري کل کشور برگشت داده شود.در بند ديگري از اين گزارش تاکيد شده، با توجه به تغييرات بودجه سال 87 کل کشور و بر اساس حکم بند 20 قانون بودجه سال 87 کل کشور، تعداد 262 دستگاه اجرايي بايد اقدام به مبادله موافقتنامه با معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور مي‌ کردند که اين تعداد مطابق ضوابط اجرايي قانون بودجه به 39 دستگاه اجرايي تقليل يافته است. کاهش سطح پاسخگويي دستگاه‌هاي اجرايي اثر اوليه اين کاهش دستگاه اجرايي است که خلاف حکم مربوط در قانون بودجه بوده است.گزارش تفريغ بودجه تصريح دارد، هيات وزيران بدون داشتن اختيار قانوني لازم براي جابجايي اعتبارات و بر خلاف سياست‌هاي بودجه‌اي مصوب قانونگذار، طي تصويب نامه‌اي به معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور اجازه داده است که مبلغ 1100 ميليارد ريال از سرجمع اعتبارات دستگاه هاي اجرايي کشور و به صورت خارج از شمول به قانون محاسبات عمومي اختصاص دهد. اين موضع توسط هيات تطبيق مصوبات نيز مورد ايراد قرار گرفته است.


 سال 90، سرنوشت‌ساز است 

ايسنا:
يك نماينده اصولگراي مجلس، سال 90 را سالي مهم و سرنوشت‌ساز براي انقلاب اسلامي توصيف كرد و گفت: استكبار جهاني بعد از شكست در طرح فتنه، عصباني‌تر و كينه‌توزتر از هميشه در جهت طراحي بر مي‌آيد و سعي مي‌كند اين طراحي را با تجربه خود از شكست فتنه ساماندهي كند. بنابراين ما پيچيدگي‌هاي سياسي و اجتماعي فراواني را در سال آينده پيش‌رو خواهيم داشت. اسدالله بادامچيان اظهار كرد: گروهك‌هايي كه در داخل كشور آسيب ديدند در سال پيش‌رو سعي مي‌كنند از فرصتي كه در انتخابات هست نهايت استفاده را داشته باشند و اين موضوع در مسئله رقابت‌ها و جناح‌بندي‌هاي داخلي هم صادق است. نماينده تهران، اضافه كرد: مسووليت و رسالت جمهوري اسلامي در حمايت معنوي از مسائل منطقه در سال آينده بسيار با اهميت است. ما نبايد بگذاريم فشارهاي بين‌المللي موجب شود تا سازشي پديد بيايد.


 انتقاد ازعملکرد وزارت راه  

آفرينش:
نماينده مردم تاکستان در تذکري شفاهي به سرپرست وزير راه خواستار اصلاح عملکرد اين وزارتخانه و رفع بي‌قانوني‌هاي موجود در آن شد. امير طاهرخاني در جلسه علني ديروز مجلس در تذکري شفاهي با انتقاد از عملکرد وزارت راه، گفت: چندي پيش بود که مجلس وزير راه را به خاطر عملکردش استيضاح و اميدوار بوديم با اين استيضاح جلوي بي‌قانوني‌هايي که در وزارت راه انجام مي‌شود، کاهش يابد.نماينده مردم تاکستان با بيان اين که تخلفات وزارت راه در حال افزايش است، خاطرنشان کرد: وزارت رفاه و ترابري براي پروژه هايي که توجيه اقتصادي ندارد، اعتبارت کلان در نظر مي‌گيرد و به پروژه‌هاي موثر اهميتي نمي‌دهد.وي ادامه داد: استخدام پيمانکاران در اين وزارتخانه جهت‌دار است و اگر اين روند ادامه يابد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بايد عکس‌العمل نشان دهند. طاهرخاني همچنين در تذکري ديگر خواستار پوشش شبکه‌هاي تلويزيوني در استان قزوين شد.


 تکذيب توقيف كشتي حامل سلاح ايراني  

ايرنا:
وزير دفاع خبر رسانه‌هاي صهونيستي درباره توقيف يك كشتي حامل سلاح ايراني به مقصد غزه را كذب خواند و گفت:‌ اين مباحث در چارچوب عمليات رواني رژيم صهيونيستي مطرح شده است. سردار احمد وحيدي ديروز درباره دليل انتشار اين گونه اخبار از سوي رژيم صهيونيستي، گفت: اين رژيم در مقطع كنوني با توجه به خيزش‌ مردم كشورهاي اسلامي از گردونه توجهات خارج شده و نگراني عمده اي از اين بابت دارد و بنابراين سعي مي‌كند با طرح چنين مسايلي، فشارهاي سياسي ناشي از خيزش اخير مردم منطقه را از خود دور كنند. وزير دفاع در پاسخ به سوالي درباره ارتباط اين گونه شايعه پراكني ها با حضور مقتدرانه ايران در آبهاي درياي مديترانه نيز خاطرنشان کرد: حضور ايران در آبهاي مديترانه بسيار ارزشمند و در شرايط بسيار حساسي صورت گرفت و رژيم صهيونيستي همواره تلاش كرده است كه حركتهايي را كه حول و حوش خود صورت مي‌گيرد به بيرون منتقل و منعكس كند.


 باهنر: قوا در کار يکديگر نبايد دخالت کنند 

گروه سياسي:
معاون امور نظارت مجلس با اعلام اينکه، مجلس طبق قانون اساسي حق ندارد، اختيارات خود را به دولت تفويض کند و برعکس، تصريح کرد: قوا در کار يکديگر نبايد دخالت کرده و حقوق و اختيارات يکديگر را محدود کند.محمدرضا باهنر در گفت وگو با خبرگزاري خانه ملت، در پاسخ به اين پرسش که سال 89، سالي پر مناقشه ميان مجلس و دولت بود. ارزيابي شما از اين اتفاقات چيست؟ گفت: معتقدم قواي سه‌گانه بايد مويد و کمک کننده همديگر باشند تا سرمايه‌ها براي پيشبرد و توسعه کشور همسو و همگرا شود، اما اين به معناي از کار افتادن يک قوه و فعال شدن قوه ديگر نيست. وي ادامه داد: يعني مجلس طبق قانون اساسي حق ندارد، اختيارات خود را به دولت تفويض کند و برعکس. قانون اساسي در اين زمينه‌ها مرز‌ها را کاملا روشن کرده است. باهنر با اشاره به نامه رئيس جمهور به مقام معظم رهبري، گفت: اواخر سال گذشته آقاي احمدي‌نژاد يک نامه‌اي را خطاب مقام معظم رهبري نوشت که در آن به 16الي 17مورد اشکال عملکردي مجلس اشاره شده بود. رهبر معظم انقلاب بعداز 2يا 3ماه نامه را به آيت‌الله جنتي ارجاع دادند و از ايشان خواستند تا با دعوت از کار‌شناسان دولت، مجلس، شوراي نگهبان و حقوقدانان اين موارد را بحث و بررسي کنند. نزديک به 30جلسه جدي تشکيل شد، اما در مجموع مشخص شد که بسياري از ايرادات و اشکالات ياد شده نتيجه يکسري از توهمات بود. چون به نظر مي‌رسد قانون اساسي هيچ بن‌بستي را در اداره کشور باقي نگذاشته است. وي افزود: برخي دولتي‌ها تصورشان از تفکيک قوا آن است که مجلس نبايد در کار دولت دخالت کند در حاليکه قانون اساسي تصريح دارد بودجه دولت را مجلس بايد تصويب بکند، تک تک وزرا براي تصدي مسئوليت بايد از مجلس رأي اعتماد بگيرند و.... يعني تفکيک قوا به معناي آن نيست که قواي سه گانه، سه کشور جدا از هم هستند و همه اختيارات را دارند؛ از طرفي مجلس نبايد در کارهاي اجرايي وارد شود.نماينده تهران در خانه ملت، يادآور شد: در مجلس هفتم يک تعداد از نمايندگان زمان تصويب بودجه پيشنهاد دادند که از 50هزار ميليارد تومان اعتبار هر نماينده اختيار داشته باشد در حد يک ميليارد تومان بودجه عمراني براي حوزه انتخابيه خود تعريف کند. با وجودي که 300ميليارد تومان در مقابل 50هزار ميليارد تومان عددي نبود من و برخي ديگر از نمايندگان با اين پيشنهاد به شدت مخالفت کرديم، چون معتقدم بوديم که يک ريال هم نبايد از بودجه عمراني دولت در اختيار مجلس قرار گيرد، اين کار دخالت بود و با سعي و تلاش زياد جلوي تصويب آن گرفته شد. قوا در کار يکديگر نبايد دخالت کنند اما حقوق و اختيارات هم را نيز نبايد محدود کنند.باهنر در پاسخ به اين پرسش که سرانجام کار آن کارگروه مشترک بين مجلس، دولت و شوراي نگهبان چه شد؟ گفت: هيچ. نهايتاً به اين جمع‌بندي رسيد که 16الي 17مورد ايراد مندرج در نامه رئيس جمهور هيچ اقدامي ندارد. البته توصيه‌هاي خيلي کوچکي مطرح شد که مورد تاييد قرار گرفت. معاون نظارت مجلس در پاسخ به اين پرسش که البته در نامه آيت‌الله جنتي يک پيشنهادي مطرح شد مبني بر اينکه رئيس جمهور مي‌تواند به ساير قوا تذکر و اخطار قانون اساسي دهد و آن را پيگيري کند. اين نکته به کجا رسيد؟ گفت: اين هم در حد يک پيشنهاد باقي ماند. چون قبل از اينکه قانون اساسي اصلاح شود تنظيم قوا به عهده رئيس جمهور بود بعد از اصلاح اين وظيفه جزء اختيارات رهبري قرار گرفت؛ بنابراين معنا ندارد، رئيس جمهوري که وزرايش از مجلس رأي اعتماد مي‌گيرند يا بودجه دولتش بايد به تصويب نمايندگان برسد، بيايد به مجلس در خصوص عملکرد اخطار قانون اساسي بدهد و پيگيري کند تا امور اصلاح شود. همانطور که گفتم از آن نامه نتيجه دندان گيري براي دولت حاصل نشد. البته چند توصيه و پيشنهاد ريز مثل اينکه در طرح سوال از وزرا نماينده اول صحبت کند و بعد وزير جواب دهد مورد پذيرش قرار گرفت.باهنر در پاسخ به اين سوال که شما در مصاحبه‌اي گفته بوديد استيضاح وقت مملکت را مي‌گيرد، پس کي و چه زماني اين ابزار نظارتي بايد فعال شود؟ گفت: در همه مواقع و زمينه‌ها نبايد از سقف اختيارات استفاده کرد. براي روشن شدن مطلب يک خانواده اعم از پدر، مادر و فرزندان بيش از 48ساعت نمي‌تواند براساس قوانين موجود کشور با هم زندگي کنند. تامين کامل حقوق مرد، زن و فرزندان باهم به نوعي امکان‌ناپذير است. اما وقتي دعوا بالا گرفت و کار به دادگاه کشيد آن موقع قانون معيار قضاوت قرار مي‌گيرد. تعامل قواي سه گانه نيز باهم از چنين مدلي تبعيت مي‌کند. لايحه بودجه وقتي تقديم مجلس مي‌شود قوه مقننه اين حق را دارد که کل آن را عوض کند اما اين درست نيست دولت زحمت مي‌کشد تا اين لايحه را تدوين نمايد. از طرفي 5تا10درصد تغيير طبيعي است. دولت نبايد توقع داشته باشد که صبح لايحه را تقديم مجلس کند و بعداز ظهر آن را تصويب شده تحويل بگيرد. استيضاح نيز به همين شکل است طي چهار سال کار دولت مجلس شايد از 2يا 3وزير اشکال اساسي ببيند و اين اشکالات نيز با جلسه و تذکر و سوال برطرف نشوند و ديگر راهي جزء استيضاح باقي نمي‌نماند.


 كوتاه از سياست 

مقام معظم رهبري:ايرج افشار، ايران‌شناسي برجسته و پركار بود

گروه سياسي: رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران پس از دريافت خبر درگذشت ايرج افشار فرمودند ايرج افشار، ايران‌شناسي برجسته و پركار بود. به گزارش پايگاه‌ اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري، اين جمله را حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب درباره‌ي محقق، مورخ و كتاب‌شناس معروف مرحوم آقاي ايرج افشار، پس از دريافت خبر درگذشت وي فرمودند. مرحوم افشار چند ماه پيش، در ديداري گرم و صميمي با رهبر انقلاب، حضور يافته بود.

هشدارمراجع نجف درباره اوضاع بحرين

گروه سياسي: مراجع شيعه در شهر نجف اشرف درباره اوضاع بحرين هشدار دادند. به گزارش واحد مرکزي خبر به نقل از شبکه المنار، مراجع شيعه در نجف با صدور بيانيه اي ورود نيروهاي خارجي به بحرين براي سرکوب مردم را محکوم کردند. اين مراجع هشدار دادند، اوضاع بحرين نبايد به حدي برسد که غيرقابل تحمل باشد. مراجع شيعه همچنين در مورد بروز فتنه طايفه اي در بحرين هشدار دادند.

جلسه غيرعلني مجلس درباره شرايط منطقه

گروه سياسي: رييس مجلس شوراي اسلامي ديروز در جلسه‌اي غيرعلني آخرين تحولات منطقه خاورميانه و شمال آفريقا، انقلاب‌هاي مردمي بويژه اوضاع بحرين را براي نمايندگان تشريح كرد. به گزارش خبرنگار آفرينش، علي لاريجاني ديروز پيش از آخرين جلسه علني مجلس در سال جاري در جلسه‌اي غير علني غير رسمي، آخرين وضعيت كشورهاي يمن، اردن، بحرين، عربستان و ليبي را تشريح كرد. محسن کوهکن، سخنگوي هيات رئيسه مجلس ديروز پس از پايان اين جلسه غيرعلني در جمع خبرنگاران در تشريح موارد مطرح شده در اين جلسه از تشكيل كارگروهي در مجلس براي بررسي و پيگيري وضعيت نگران كننده مردم بحرين خبر داد. وي گفت: در اين جلسه غيرعلني، علي لاريجاني، رييس مجلس و عضو شوراي عالي امنيت ملي تحليلي جامع از وضعيت اخير در منطقه به ويژه در بحرين ارايه كرد. کوهکن افزود: حساسيت بسياري در مجلس به دليل وضعيت اخير در بحرين وجود دارد به ويژه آن كه عربستان و امارات براي سركوب مردم بحرين نيرو اعزام كرده اند. سخنگوي هيات رييسه مجلس تاكيد كرد: مجمع نمايندگان اهل سنت مجلس شوراي اسلامي به دليل اين حساسيت بالا بيانيه‌اي را تهيه كردند كه امروز در صحن علني مجلس قرائت شد.

اعلام وصول طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات مجلس

گروه سياسي: هيات رئيسه مجلس در پايان جلسه علني ديروز طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را اعلام وصول کرد. به گزارش خانه ملت، حسين سبحاني‌نيا، عضو هيات رئيسه مجلس در ساعت پاياني نشست علني ديروز طرح اصلاح مواد 8 و 9 قانون انتخابات مجلس را اعلام وصول کرد.اين طرح که به امضاي بيش از 20 نفر از نمايندگان رسيده به اصلاح قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي مصوب 7 آذر سال 1378 نظر دارد.

تصويب کليات طرح تاسيس سازمان هاي مردم نهاد

گروه سياسي: كليات طرح ناظر بر تاسيس و فعاليت سازمان‌هاي مردم نهاد (غيردولتي) توسط نمايندگان به تصويب رسيد. به گزارش خبرنگار آفرينش، طرح ناظر بر تاسيس و فعاليت سازمان‌هاي مردم‌نهاد غيردولتي با 130 راي موافق، 25 راي مخالف و 16 راي ممتنع از 195 نماينده حاضر در صحن علني ديروز مجلس به تصويب رسيد. نمايندگان مجلس 15 دي ماه سال 89 زماني که براي نخستين بار طرح ناظر بر تاسيس و فعاليت سازمان هاي مردم نهاد به صحن مجلس آمد با 87 راي موافق، 20 راي مخالف و 19 راي ممتنع به کليات آن راي نداده بودند.با تقاضاي جمعي از نمايندگان مجلس 11 اسفندماه سال جاري اين طرح دوباره در دستور کار مجلس قرار گرفت و نمايندگان با طرح مجدد آن موافقت کردند.طرح ناظر بر تاسيس و فعاليت سازمان هاي مردم نهاد شامل 5 فصل با عناوين کليات و تعاريف، حقوق و تکاليف، تاسيس و ثبت سازمان، نظارت و ساير مقررات است.بررسي جزئيات اين طرح به سال آينده و بعد از تعطيلات نوروز موکول شد.

تصويب فوريت طرح تشديد مجازات ترددكنندگان به فلسطين اشغالي

گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به يك فوريت طرحي راي دادند كه در صورت تصويب نهايي كساني كه به سرزمين هاي اشغالي سفر كنند به حبس دو تا 5 سال و محروميت از داشتن گذرنامه به مدت 3 تا پنج سال محكوم مي شوند. به گزارش خبرنگار آفرينش، نمايندگان در جلسه علني ديروز خود يك فوريت طرح "تشديد مجازات مترددين به فلسطين اشغالي و اصلاح مواد 24 و 36 قانون گذرنامه مصوب سال 1351" پرداختند و يك فوريت اين طرح را با 140 راي موافق، 8 راي مخالف و 6 راي ممتنع از مجموع 197 نماينده حاضر تصويب كردند.

کواکبيان خواستارافزايش حقوق‌ها بر اساس نرخ تورم شد

گروه سياسي:
نماينده سمنان از نبود تناسب ميان افزايش دستمزد کارگران و روند صعودي تورم ابراز نگراني کرد. به گزارش خانه ملت، مصطفي کواکبيان در پايان جلسه علني ديروز مجلس در تذکري شفاهي، گفت: نزيک به 9 درصد به حقوق کارگران اضافه شد، اين در حالي است که تورم براساس آمار بانک مرکزي با افزايش بيش از 12 درصدي همراه بوده است.نماينده مردم سمنان افزود: براساس ماده 125 قانون خدمات و مديريت کشوري، بر هماهنگي ميان دستمزد کارگران و تورم تاکيد مي‌شود، نکته‌اي که نيازمند توجه جدي مسئولان است.وي تاکيد کرد: اين مشکل در فراکسيون کارگري نيز مورد بررسي قرار گرفته و بايد در جهت تناسب ميان دستمزد کارگران و تورم چاره‌انديشي کرد. سيدمحمدحسن ابوترابي‌فرد، نايب رئيس مجلس در پاسخ به تذکر کواکبيان، گفت: در سه دوره گذشته مجلس تلاش شده تا دستمزدها را تا نزديک‌ترين رقم به تورم، افزايش دهند و قانون هدفمندسازي يارانه‌ها نيز گامي مناسب در جهت کاهش تورم است.


  توضيحات صالحي درباره تحولات منطقه به روحانيون مجلس 

گروه سياسي:
رييس فراکسيون روحانيون مجلس از جلسه اين فراکسيون با وزير امورخارجه خبر داد و گفت: تحولات منطقه و به خصوص کشتار مسلمان‌ها در بحرين و دعوت از "ملک عبدالله" براي نوروز به تهران، موارد مورد بررسي در اين جلسه بود. محمد تقي رهبر درگفت وگو با خانه ملت، در تشريح جزئيات جلسه روحانيون مجلس با "علي اکبر صالحي، گفت: اين جلسه با محوريت بررسي تحولات منطقه و به خصوص کشتارمسلمان‌ها در بحرين تشکيل شد. نماينده اصفهان با بيان آنکه مسائل منطقه و لشکرکشي‌هاي عربستان به بحرين، دليل اصلي دعوت از صالحي بود، افزود: رفتارعربستان برخلاف قواعد بين‌المللي وعليه شيعيان بحرين است.


 
سياسي
سياسي
خبر دانشگاه
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه