جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3838


خبر


جزئيات پذيرش داوطلبان فني و حرفه‌اي در سال 90 تشريح شد


مشاغل و تخصص‌ها


شرايط ثبت نام پرستاران در کنکور ارشد پزشکي اعلام شد

با تمديد مهلت انتخاب رشته ؛
زمان ويرايش اطلاعات ثبت نامي در کنکور دستياري اعلام شد


نتايج دوره‌هاي مجازي کنکور ارشد 90 اعلام شد


 خبر 

با پايان مهلت ثبت نام ؛

تاريخ برگزاري و جزئيات سوابق تحصيلي داوطلبان کنکورسراسري دانشگاه آزاد اسلامي تشريح شد

گروه آزمون وسنجش : مهلت ثبت نام در کنکور سراسري دانشگاه آزاد ساعت 24 ديروزچهارشنبه 25 اسفند ماه پايان يافت . به گزارش مهر، توزيع سه کارت آزمون براي رشته هاي پزشکي، غيرپزشکي و نظام پاره وقت قابل خريداري به صورت اينترنتي است.بر اساس اعلام مرکز آزمون دانشگاه آزاد داوطلبان آزمون سراسري سال 1390 است که در يکي از سال‌هاي 84 تا 89 ديپلم خود را اخذ کرده اند مي توانند کارنامه نمرات خود را مشاهده کنند. داوطلباني که سال 83 و يا قبل از آن ديپلم خود را اخذ کرده اند براي ثبت نام نيازي به اين سيستم ندارند.داوطلبان بايد تا تاريخ 25 اسفند 89 همراه با مدرک ديپلم متوسطه، کارنامه فارغ التحصيلي، کارت ملي و شناسنامه و يک نسخه کپي آنها ترجيحا" به اداره آموزش و پرورش محل اخذ مدرک ديپلم و در صورت عدم امکان به نزديکترين اداره محل سکونت يا کار خود مراجعه کنند و هفته اول ارديبهشت ماه براي ثبت نام به سايت مرکز آزمون دانشگاه آزاد به نشاني www.azmoon.org مراجعه کنند.در صورت عدم مراجعه داوطلب و عدم تحويل مدارک مذکور تا تاريخ اعلام شده وزارت آموزش و پرورش هيچگونه مسئوليتي در قبال عدم ثبت نام در آزمون سراسري سال 90 نخواهد داشت. داوطلبان بايد کد سوابق تحصيلي را يادداشت و در زمان ثبت نام نهايي آن را در محل مربوطه وارد کنند. به گزارش مهر، آزمون رشته هاي غيرپزشکي روزهاي پنجشنبه و جمعه 16 و 17 تيرماه 90 و آزمون رشته هاي پزشکي دانشگاه آزاد روزجمعه 31 تيرماه 90 برگزار مي شود.

تاريخ برگزاري وجزئيات سومين المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي کشور اعلام شد

گروه آزمون وسنجش : سومين المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي سراسر کشور از 18 تا 25 شهريور ماه 90 به ميزباني دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار مي شود. به گزارش مهر، المپياد علمي دانشجويان با هدف تلاش در جهت جنبش نرم افزاري و رسيدن به چشم انداز 20 ساله، شناسايي افراد مستعد علمي، ترغيب و تشويق افراد مستعد علمي، جهت دهي به فعاليتهاي علمي فوق برنامه، ايجاد روحيه نشاط علمي، تبادل فرهنگي بين دانشگاهي، پرورش مهارت حل مسئله و تفکر انتقادي، کار تيمي در نظام سلامت، توجه به اهداف نظام سلامت و تشويق فعاليتهاي بين رشته‌اي برگزار مي شود.بر اين دوره از المپياد چهار حيطه با موضوعات مختلف در نظر گرفته شده و دانشجويان مي توانند در حيطه استدلال باليني با موضوع طب سرپايي، حيطه تفکر علمي در علوم پايه با موضوع علوم اعصاب، حيطه مديريت در نظام سلامت با موضوع حاکميت باليني و حيطه نوآورانه با موضوع اخلاق پزشکي شرکت کنند.شرايط شرکت در اين دوره براي دانشجويان علوم پزشکي اعلام شده است و بر اساس آن کليه دانشجويان سال سوم به بعد مقاطع کارشناسي و دکتري حرفه اي پس از گذراندن آزمون جامع علوم پايه دانشگاههاي علوم پزشکي سراسر کشور مي‌توانند بدون در نظر گرفتن معدل کل در اين المپياد شرکت کنند.دانشجويان براي انجام مراحل ثبت نام اوليه و دريافت اطلاعات مورد نياز براي شرکت در اين المپياد علمي بايد به مراکز توسعه آموزش علوم پزشکي دانشگاههاي علوم پزشکي کشور مراجعه کنند و تا 25 اسفند ماه 89 فرصت دارند ثبت نام خود را انجام دهند.

آخرين مهلت ثبت نام آزمون کارشناسي
ناپيوسته پودماني اعلام شد

گروه آزمون وسنجش : ثبت نام در آزمون کارشناسي ناپيوسته پودماني دانشگاه علمي کاربردي تا ساعت 24 امروز پنجشنبه 26 اسفندماه ادامه دارد و اين زمان آخرين مهلت اعلام شده براي شرکت در اين آزمون است. به گزارش مهر، داوطلبان تا ديروز چهارشنبه 25 اسفندماه تنها در باجه مرکزي پست هر يک از شهرستانهاي مختلف کشور (به جزشهرستان تهران) مي توانند تا ساعت 19 نسبت به توزيع مدارک ثبت نام داوطلبان دوره هاي مذکور اقدام کنند.همچنين مي توانند در شهرستان تهران تا ساعت 19 ديروز چهارشنبه تنها در مناطق پستي 11، 13، 14، 15، 16، 17، 18 و 19 نسبت به دريافت مدارک ثبت نام اقدام کنند.آن دسته از داطلبان ثبت نام در آزمون ورودي دوره هاي کارشناسي ناپيوسته علمي کاربردي پودماني که کارت اعتباري ثبت نام تا 25 اسفندماه دريافت مي کنند مي توانند حداکثر تا ساعت 24 امروز پنجشنبه 26 اسفندماه با مراجعه به نشاني پايگاه اينترنتي سازمان سنجش آموزش کشور www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام در آزمون دوره هاي مذکور اقدام کنند.داشتن مدرک کارداني (فوق ديپلم) دانشگاهها و موسسه هاي آموزش عالي مورد تأييد شوراي عالي انقلاب فرهنگي يا وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و يا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و يا داشتن مدرک کارداني پيوسته آموزشکده هاي فني و حرفه اي وزارت آموزش و پرورش براي شرکت در اين آزمون اجباري است.داوطلبان مي توانند برحسب ضوابط بدون در نظر گرفتن عنوان مدرک کارداني يا فوق ديپلم خود و براساس علاقمندي به هر يک از رشته‌هاي تحصيلي در اين آزمون ثبت نام و نسبت به انتخاب رشته مبادرت کنند.بديهي است در صورتي که داوطلب در رشته غيرمرتبط با رشته دوره کارداني خود قبول شود بايد پس از قبولي، طبق ضوابط آموزشي دروس پيش نياز را انتخاب و با موفقيت طي کند.هيچ دانشجويي مجاز نيست همزمان در دو رشته يا دو مقطع در موسسه هاي دولتي و يا غيردولتي تحصيل کند در صورت تخلف طبق آيين نامه انضباطي دانشجويان با وي رفتار خواهد شد.


 جزئيات پذيرش داوطلبان فني و حرفه‌اي در سال 90 تشريح شد 

گروه آزمون وسنجش :
معاون سازمان سنجش آموزش کشور با تشريح جزئيات پذيرش داوطلبان کنکور فني و حرفه اي از آغاز ثبت نام داوطلبان کنکور فني و حرفه‌اي از 17 ارديبهشت ماه 90 خبر داد و گفت: ثبت نام داوطلبان اين آزمون به مدت يک هفته ادامه دارد. ابراهيم خدايي در گفتگو با مهر با بيان اين خبر افزود: داوطلبان کنکور فني و حرفه‌اي با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور مي‌توانند در اين کنکور به صورت اينترنتي ثبت نام کنند.وي زمان برگزاري کنکور فني و حرفه‌اي را 7 مرداد ماه 90 اعلام کرد و درباره ظرفيت‌هاي پذيرش اين کنکور نيز گفت: ظرفيت پذيرش در دوره هاي فني - حرفه اي هنوز نهايي نشده است اما نسبت به سال گذشته تغيير چنداني نخواهد داشت.وي ادامه داد: احتمالا 30 هزار نفر در دوره‌هاي روزانه، 15 هزار نفر در دوره‌هاي شبانه آموزشکده‌ها و دانشکده‌هاي فني و حرفه‌اي پذيرش مي‌شوند. همچنين ظرفيت پذيرش غيرانتفاعي‌ها نيز در سال گذشته 45 هزار نفر بود که امسال نيز همين مقدار است.خدايي با بيان اينکه کنکور فني و حرفه‌اي‌ها در 51 رشته کارداني برگزار مي‌شود، گفت: دارندگان ديپلم‌هاي کاردانش و فني و حرفه‌اي از شرکت کنندگان در اين آزمون هستند که جهت ورود به مقطع کارداني پيوسته با شرکت در اين کنکور اقدام مي‌کنند.به گزارش مهر، با مصوبه مجلس شوراي اسلامي وزارت‌ علوم موظف به پذيرش دانشجوي کارداني و کارشناسي فني‌حرفه‌اي شد و آموزشکده هاي فني و حرفه اي آموزش و پرورش با همه امکانات به وزارت علوم واگذار شد.مبناي اين واگذاري داير بودن آموزشکده هاي فني و حرفه اي در سال تحصيلي 88-89 است. براساس اين قانون وزارت علوم موظف است در آموزشکده هاي فني و حرفه اي اقدام به پذيرش دانشجوي کارداني و کارشناسي ناپيوسته کند. به گفته مرداني پرونده هاي رسيده به وزارت علوم از مراکزي مانند مدرسين دانشگاههاي جامع علمي کاربردي، پيام نور، اعضاي هيئت امنا، روساي موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و غير دولتي ارسال شده است.وي آموزش و توانمندسازي محققين و کارکنان اين مرکز، جذب محققين جديد براي دفاتر تحقيق، استقلال دفاتر تحقيق، افزايش تعامل دفاتر تحقيق با هيئتهاي اجرايي جذب اعضاي هيئت علمي، تشکيل شبکه اجتماعي جذب، تشکيل هيئتهاي اجرايي براي موسسات غيرانتفاعي، تقويت ارتباط هيئتهاي اجرايي با هيئت مرکزي، دانش افزايي و توانمندسازي اعضاي هيئت علمي و توسعه سامانه جامع الکترونيکي جذب را از مهمترين برنامه هاي مرکز جذب اعضاي هيئت علمي در سال آينده اعلام کرد.


 مشاغل و تخصص‌ها 

آشنايي با مهندسي نفت

مقدمه

حيات در كره زمين كه مدام در جنب و جوش و حركت است،‌ بيشترين انرژي جنبشي، گرمايي و شيميايي خود را از نفت مي‌گيرد. در واقع به ياري اين ماده حياتي است كه كوچكترين موتور ماشين تا غول‌آساترين ناوگان‌هاي سنگين به حركت در مي‌آيد و هزاران نوع توليدات و مصنوعات صنايع سنگين و جديد پتروشيمي، كودهاي شيميايي، فرآورده‌هاي دارويي،‌ پارچه‌ها و الياف مصنوعي، ‌پلاستيك‌ها،‌ چسب‌ها،‌ فرآورده‌هاي بهداشتي و آرايشي و پوشش‌هاي استحفاظي ساخته مي‌شود. خوشبختانه كشور ما كه در دل خليج نفت خيز فارس آرميده است، به عنوان يكي از منابع و معادن بزرگ نفت و گاز جهان به شمار مي‌رود. از همين رو تربيت نيرو انساني متخصص و كارآمد براي بهره‌برداري درست و بهينه از اين سرمايه خداداد و جوابگويي افراد به نياز‌هاي آتي صنعت نفت كشور، بسيار ضروري است. به طور کلي مهندسي نفت را مي توان اينگونه تعريف کرد: کشف يک مخزن نفتي به مهندسي اکتشاف، روش رسيدن به مخزن به مهندس استخراج شبيه سازي و تعيين فشار، دما و نوع مخزن به مهندس مخازن و نحوه بهره برداري از مخازن به مهندس بهره برداري از منابع نفت بازميگردد.

گرايشها

مهندسي نفت در ظاهر يکي از گرايش‌هاي مهندسي شيمي مي‌باشد اين در حالي است که اين رشته تقريباً مستقل از مهندسي شيمي مي‌باشد.

در جمهوري اسلامي ايران مهندسي نفت در چهار گرايش مختلف در دانشگاه صنعت نفت ندريس مي‌شود:رشته مهندسي نفت (اكتشاف) اين دوره كارشناسي يكي از گرايش هاي رشته مهندسي نفت و يكي از دوره هاي عالي فني – مهندسي است كه هدف آن تربيت متخصصاني در زمينه اكتشاف نفت و مطالعات زمين شناسي ، ژئوفيزيكي، ژئوشيميائي و امكان سنجي ازدياد برداشت از مخازن مي باشد.

اين دوره عمدتاً بر دروس مهندسي زمين شناسي نفت، ژئوفيزيك، ژئوشيمي نفت، پتروفيزيك، مكانيك سيالات، ترموديناميك مواد كاني و مكانيك سنگ و خاك و اصول مهندسي حفاري و بهره برداري از مخازن نفت مبتني است.

مديريت و صيانت از مخازن نفت اكتشافي و اعمال روشهاي ازدياد برداشت از جلوگيري از آلودگي و تخريب محيط زيستي با استفاده از مطالعات زمين شناسي و عمليات اكتشافي.فارغ التحصيلان اين دوره مي توانند مطالعات و عمليات مهندسي زمين شناسي نفت، محاسبات و طراحي و تلفيق عمليات و اجزاء جانبي برنامه هي اكتشافي وزارت نفت را به عهده بگيرند. و نقش مؤثر خود را در عملي نمودن و اجراي بهينه برنامه هاي مطالعاتي و اكتشافي در تلفيق تداركات و طرح و چگونگي پياده كردن برنامه هي اكتشافي آتي و استراتژيك صنعت نفت كشور ايفا كنند.

رشته مهندسي نفت (بهره برداري از منابع نفت)

اين دوره كارشناسي يكي از گرايشهاي رشته مهندسي نفت و از دوره هي عالي فني، مهندسي مي‌باشد كه هدف آن تربيت متخصصاني است كه داراي توانايي و مهارت هاي لازم بري انجام طرح ها جهت اجراي روشهاي بهينه بري بهره برداري از منابع نفت و گاز باشند.فارغ التحصيلان اين دوره مي توانند در بخش‌هي مختلف مربوط به توليد و بهره برداري در كشور مشغول به فعاليت شده و سبب كارايي و بازده بالاتر ين بخش از صنعت شوند و نقشي مؤثر در حل مشكلات فراروي توليد و بهره برداري از مخازن داشته باشند.

رشته مهندسي نفت (حفاري)

اين دوره كارشناسي يكي از گرايش هاي رشته مهندسي نفت و يكي از دوره هاي عالي فني، مهندسي مي باشد كه هدف آن تربيت متخصصاني است كه داراي توانايي و مهارت هاي لازم براي طراحي و انجام فعاليتهاي استخراج ذخائر نفت و گاز باشند. اين دوره مشتمل بر مكانيك سيالات، ديناميك گازها، ترموديناميك سيالات، انتقال جرم، طرح و اقتصاد مهندسي، مهندسي مخازن و مهندسي حفاري مي باشد.

رشته مهندسي نفت (مخازن)

اين دوره كارشناسي يكي از گرايش هاي رشته مهندسي نفت و از دوره هاي عالي فني، مهندسي مي باشد كه هدف آن تربيت متخصصاني است كه داراي توانايي و مهارت هي لازم بري انجام طرحها و اجراي روشهاي بهينه توليد و مطالعات و مدلسازي مخازن نفت و گاز مي باشند. اين دوره مبتني بر دروس مكانيك سيالات، ديناميك گازها، ترموديناميك سيالات، انتقال جرم، خواص سيالات مخزن، مهندسي حفاري، زمين شناسي نفت، مهندسي مخازن و روشهاي ازدياد برداشت و… مي باشد.

اکتشاف نفت در ايران

تاريخچه اكتشاف نفت در ايران با واگذاري امتيازات در اواخر دوره قاجاريه همراه است كه ورود به آن ازاهداف اين مقدمه خارج است امادرهر صورت اقدامات عملي اكتشاف نفت از سال1280با عقدقرارداد "دارسي" آغاز و در خرداد 1287با كشف ميدان نفتي مسجد سليمان وارد مرحله عملي گرديد. بابروز جنگ جهاني اول ركورد اكتشاف فراگيرشد و تا سال 1307 كه آغاز بحران اقتصادي جهاني بود جمعاًدو ميدان نفتي ديگر يعني هفتگل و نفت شهر كشف گرديد.از سال 1309 تا سال 1312 مناقشات ايران و شركت نفت بريتانيا ركودي ديگر بر روند اكتشاف وارد كرد ولي با تمام اين احوال تا سال 1317 ميدانهاي بزرگي همچون نفت سفيد، آغاجاري، پازنان و گچساران كشف شد. از سال 1318 تا سال 1327 بعلت وقوع جنگ جهاني دوم تنها ميدان "لالي" كشف شد. كشف اين ميدان در سال 1327 اولين اكتشاف مخزن "بنگستان" بشمار مي آيد. از اسفند ماه 1329 تا 1333 تاريخ انعقاد قرارداد كنسرسيوم ركودي كامل بر اكتشاف حكم فرما بود. از سال 1333 تا سال 1337 كه فعاليت اكتشافي شركت هاي عامل نفت آغاز شد منجر به كشف ميدان اهواز (آسماري و بنگستان) و مخزن بنگستان ميدان آغاجاري گرديد.

منبع: سايت تبيان


 شرايط ثبت نام پرستاران در کنکور ارشد پزشکي اعلام شد  

گروه آزمون وسنجش : مرکز سنجش آموزش پزشکي شرايط جديد شرکت کارشناسان پرستاري را در آزمون کارشناسي ارشد رشته هاي گروه پزشکي سال تحصيلي 91 - 90 اعلام کرد. به گزارش مهر، بر اساس اعلام مرکز سنجش، کليه فارغ التحصيلان مقطع کارشناسي رشته پرستاري، مي توانند در رشته هاي غير همنام که مطابق جدول شماره يک دفترچه ثبت نام واجد شرايط هستند، شرکت کنند.افرادي که پيش از اين در آزمون کارشناسي ارشد ثبت نام کرده اند مي توانند در صورت تمايل نسبت به ويرايش رشته خود و ساير موارد در زمان اعلام شده از سوي مرکز سنجش آموزش پزشکي اقدام کنند.دکتر جبرائيل نسل سراجي رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي پيش از اين در گفتگو با مهر يادآور شده بود: ساعت 23 روز 24 اسفند آخرين مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسي ارشد پزشکي است و داوطلبان مي توانند با ورود به سايت مرکز سنجش به صورت اينترنتي در آزمون ثبت نام کنند.وي افزوده بود: داوطلباني که تاکنون به هر دليلي نتوانسته اند در آزمون ثبت نام کنند و يا مايل به ويرايش اطلاعات ثبت نامي خود هستند از تاريخ 21 تا 23 فروردين ماه سال 90 فرصت دارند در آزمون کارشناسي ارشد سال 90 ثبت نام کنند.به گزارش مهر، آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي در چهار نوبت صبح و بعدازظهر در روزهاي 2 و 3 تيرماه در 24 شهر و 54 رشته برگزار مي شود و کارتهاي ورود به جلسه نيز در تاريخ هاي 29 خرداد تا 3 تيرماه توزيع مي شود.


 با تمديد مهلت انتخاب رشته ؛
 زمان ويرايش اطلاعات ثبت نامي در کنکور دستياري اعلام شد 

گروه آزمون وسنجش : رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت از تمديد مهلت انتخاب رشته سي و هشتمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي خبر داد و گفت: وزارت بهداشت مهلتي را براي ويرايش انتخاب رشته تعيين کرده است. دکتر جبرائيل نسل سراجي در گفتگو با مهر افزود: داوطلبان تا ساعت 23 ديروز چهارشنبه 25 اسفند مهلت داشتند که نسبت به انتخاب رشته محل اقدام کنند که اين فرصت تا ساعت 23 امروز پنجشنبه 26 اسفند ماه تمديد شد.وي افزود: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته مي توانند در اين فرصت نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.نسل سراجي اظهار داشت: کارنامه براي افرادي که از 600 حداقل نمره 150 را کسب کرده اند منتشر شده و افرادي که نمره پايين تر از 150 کسب کرده اند فقط مي توانند نمره هاي خود را رويت کنند.رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت همچنين از فرصت ويرايش براي داوطلبان دستياري خبر داد و گفت: داوطلبان از ساعت 9 صبح روز جمعه تا ساعت 23 روز جمعه 27 اسفند ماه مي توانند تنها براي يکبار ويرايش، انتخاب رشته خود را ويرايش کنند.به گزارش مهر، سي و هشتيمن دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي روز 28 بهمن ماه 89 همزمان در 18 شهر کشور با شرکت 15 هزار و 182 داوطلب برگزار شد.


 نتايج دوره‌هاي مجازي کنکور ارشد 90 اعلام شد 

گروه آزمون وسنجش : معاون سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتايج رشته هاي مجازي کنکور ارشد سال 90 براي نيمسال دوم خبر داد و گفت: نتايج پذيرش در اين دوره ها ديروز چهارشنبه در سايت سازمان سنجش اعلام شد . ابراهيم خدايي در گفتگو با مهر افزود: با توجه به اينکه داوطلبان کنکور کارشناسي ارشد 90 مي توانستند علاقمندي خود را براي پذيرش در دوره هاي مجازي اعلام کنند، پذيرفته شدگان نهايي ديروز معرفي شدند . وي افزود: 4 هزار و 20 نفر در دوره هاي مجازي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي غيردولتي براي نيمسال دوم سال تحصيلي 90 - 89 در آزمون کارشناسي ارشد سال 90 پذيرفته شده اند.به گزارش مهر، آزمون کارشناسي ارشد سال 90 با شرکت 870 هزار نفر در 142 کد رشته امتحاني و 115 حوزه امتحاني برگزار شد و پذيرش دانشجو در دوره هاي مجازي در 44 کد رشته صورت گرفت.پيش از اين ظرفيت اعلام شده از سوي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي براي دوره هاي مجازي سه هزار و 450 نفر در 44 کد رشته اعلام شده بود.


 
سياسي
سياسي
خبر دانشگاه
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه