جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3838


ايران زمين


شکوفايي پروژه هاي همدان در سال 90


پايان سال 90 پايان آلودگيهاي ماملو


مقاله


خبر


 ايران زمين 

معاون امور مناطق شهرداري تهران :

استقبال از بهار در محلات تحقق شعار محله محوري

شهرري -خبر نگار آفرينش

معاون امور مناطق شهرداري تهران در بازديد از طرح استقبال از بهار به اولويت بندي پروژه هاي سال 90 بر اساس نظر شهروندان تاکيد کرد. به گزارش خبر نگار آفرينش به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 20، " عيسي شريفي" معاون امور مناطق شهرداري تهران ضمن بازديد از محله و معبر نمونه براي اجراي طرح استقبال از بهار ، پيشرفت کمي و کيفي اين طرح را در منطقه مثبت ارزيابي کرد و اظهار داشت : اجراي طرح استقبال از بهار در محلات محروم ، طرح جامع و نويني است که با شناسايي و حل مشکلات محلات مي تواند بستر کارگاه هاي آموزشي را در اين محلات ايجاد کند ومحلات ديگر نيز با الگوبرداري از اين طرح مي توانند آن را به صورت کاربردي درمحلات اجرا کنند و شعار محله محوري را محقق سازند. شريفي با قياس موقعيت عمراني منطقه نسبت به سال گذشته خاطر نشان کرد که اين منطقه با داشتن بيشترين پروژه عمراني در ميان مناطق شهر تهران به خوبي توانسته شعار همت مضاعف و کار مضاعف را به صورت عيني در منطقه اجرا کرده است. وي با اشاره به رويکرد شهرداري تهران در سال جديد افزود: بر اساس تدابير و دستور شهردار تهران در سال آينده کيفي سازي پروژه ها در دستور کار مسئولان مناطق قرار خواهد گرفت که اين طرح در قالب استاندارد سازي مصالح و ايمن سازي پروژه ها و مطالعات متخصصان به اجرا درمي آيد و به منظور کاهش و تعديل هزينه ها اجراي فعاليت هاي غير ضروري حذف مي شود. شريفي با توجه به واقع شدن شهرداري منطقه 20 در پهنه جنوب تهران گفت: تردد حجم قابل توجهي از مسافران نوروزي و زائران از حاشيه اين منطقه مي طلبد که به زيباسازي مبادي ورودي منطقه توجه ويژه اي شود و نماي ورودي شهر بايد مطابق شان و منزلت تاريخي و مذهبي آذين بندي گردد که خوشبختانه با انتخاب خيابان شهيد رجايي به عنوان معبر نمونه بخشي از اين طرح اجرا شده است . مسئولان در ادامه اين مراسم از پروژه فرهنگي برج طغرل نيز بازديد کردند ومعاون امور مناطق با توجه به اعتبارات جذب شده وپيشرفت فيزيکي اين پروژه فرامنطقه اي از اتمام اين طرح در نيمه اول سال 91 خبر داد.

بيمارستانهاي فرسوده جايگزين مي شوند

ساري-خبرنگار آفرينش:

با توجه به فرسوده بودن فضاي فيزيکي برخي از بيمارستانهاي مازندران طي برنامه ريزيهاي انجام شده 4 الي 5 سال آينده تمامي اين بيمارستانها جايگزين و نوسازي خواهند شد.رييس دانشگاه علوم پزشکي و رييس کميته بهداشت ودرمان ستاد دايمي سفر مازندران در نشستي خبري ضمن اعلام مطلب بالا گفت : به دليل نبود زيرساختهاي مناسب دربرخي فضاهاي بيمارستاني ، طرح جايگزيني با صرف زمان 4 تا 5 سال در دستور کار قرار گرفت.دکتر ناصحي به برگزاري جلسات متعدد با 13 دستگاه حوزه سلامت براي ارتقا خدمات دهي به مسافران نوروزي اشاره و تصريح کرد : در ايام نوروز مراکز دياليز-اورژانس ها – داروخانه هاي شبانه روزي به صورت دايمي آماده ارايه خدمات به مسافران هستند.وي ادامه داد : در اين ايام 80 ناظربر عملکرد واحدها و رستورانها و مراکز عرضه بين شهري نظارت مي کنند . رييس دانشگاه علوم پزشکي مازندران از راه اندازي شماره تماس 1800 براي رسيدگي به شکايات بيماران خبر داد و تاکيد کرد : به منظور اعلام شکايات مردمي و رسيدگي به انها از نحوه عملکرد اوژانس هاي پيش بيمارستاني شماره تماس2144400 -0151 فعال شده است.دکتر ناصحي استقرار 6 پايگاه سلامت در ورسک، گلوگاه ، تاکام ، نارنجستان ، کتالم و کندوان – راه اندازي 6 مرکز پيام اورژانس و 66 پايگاه اورژانس 115 و نيز امادگي مرکزامدادهوايي امل را از جمله برنامه هاي ايام نوروز برشمرد.وي ضمن تاکيد بر اينکه خدمات ارايه شده از طريق اورژانس 115 رايگان است افزود : چنانچه اين مراکز از بيماران وجهي دريافت کنند برخلاف قانون است .دکتر ناصحي ساخت بيمارستان 160 تخت خوابي بهشهربا 70 درصدپيشرفت فيزيکي- بيمارستان 320 تخت خوابي در ساري- 200 تخت خواب قايمشهر – 160 تخت خوابي آمل و 160 تخت خوابي چالوس را از فعاليتهاي دانشگاه علوم پزشکي دانست و تصريح کرد : در مناطق محروم مانند کياکلا –کياسر –کجور –واناي امل و شيرگاه احداث بيمارستان 10 تخت خوابي با صد در صد پيشرفت فيزيکي در دستور کار قرار دارد. رييس دانشگاه علوم پزشکي مازندران در خصوص وجود بيماران تالاسمي کفت: به دليل کنترل و پيشگيري بيمار جديد مبتلا به تالاسمي نداشتيم.وي ادامه داد : 690 نفر بيمار ام اسي – 204 بيمار هموفيلي-370 بيمار پيوند کليوي در استان وجود دارد.ناصحي علت اول مرگ افراد در مازندران را بيماري قلبي ،عروقي با 21 /47 در صدکه 4 هزار و993 نفر را شامل مي شود، دانست و افزود : سرطانها و تومورها و نيز حوادث و بيماريهاي تنفسي عاملهاي بعدي مرگ و مير درمازندران است.

مديرعامل شركت گاز آذربايجان شرقي:

روزانه 23.5 ميليون متر مكعب گاز در آذربايجان شرقي مي‌سوزد

تبريز - خبرنگارآفرينش

مدير‌عامل شركت گاز آذربايجان شرقي گفت:‌ روزانه 5/23 ميليون مترمكعب گاز در آذربايجان شرقي مي‌سوزد كه بخش اعظمي از اين گاز مصرفي در فصول سرد سال مربوط به منازل است. ولي‌الله ديني در گفت‌وگو با خبرنگارما تغيير الگوي مصرف انر‍ژي به سمت مصرف بهينه در ميان مردم را از دغدغه‌هاي دولت برشمرد. وي با اشاره به قيمت‌هاي جديد گاز گفت: با مصرف بي‌رويه شاهد افزايش تصاعدي قيمت گاز مندرج در قبوض خواهيم بود ولي با صرفه‌جويي در مصرف گاز شاهد كاهش قيمت گار نيز خواهيم بود. ديني افزود: روزانه 5/23 ميليون مترمكعب گاز در آذربايجان شرقي مي‌سوزد كه 60درصد از اين گاز مصرفي در فصول سرد سال مربوط به منازل است. مدير عامل شركت گاز آذربايجان شرقي گفت: در دو ماه گذشته كه قانون هدفمندي يارانه‌ها اجرايي شده مصرف خانگي تعديل شده و انتظار داريم اين رقم با تحويل قبوض گاز به درب منازل بيشتر تعديل شود. وي يادآور شد: در تعيين الگوي مصرف، سرانه مصرف مورد توجه قرار گرفته و فشار چنداني به خانوارها وارد نخواهد شد اما با صرفه‌جويي هر چند اندك توسط همه مشتركان شاهد كاهش قابل توجه در مصرف گاز استان و كشور خواهيم بود. ديني با اشاره به سردسير بودن برخي شهرهاي استان اظهار داشت: برخي شهرهاي استان از جمله بستان‌آباد نسبت به قرار گرفتن در اقليم دو معترض هستند و در اين راستا نيز اقداماتي در حال انجام است تا اين وضعيت اصلاح شود و در اقليم‌بنديي تغييراتي به وجود آيد. مديرعامل شركت ملي گاز آذربايجان شرقي با بيان اينكه در برخي شهرهاي استان از جمله تبريز مبناي پوشش 100 درصدي گاز محقق شده است، گفت: ‌اين پوشش در ديگر شهرها نيز از هشت تا 99 درصد محقق شده كه كم‌ترين ميزان پوشش در كليبر با هشت درصد است.

درجه مطلوبيت كلر آب روستايي 96.5 درصد است

اروميه - خبرنگارآفرينش

اسماعيل عليزاده در كارگروه بررسي طرح‌هاي آبرساني مناطق روستايي در اروميه اظهار داشت: از ابتداي سال جاري تاكنون با مشاركت كارشناسان و مهندسان امور آب اين دستگاه بيش از 700 فقره آزمون كلرسنجي براي بررسي ميزان مطلوبيت آب به عمل آمد بر اين اساس آب روستاهاي استان از نظر تحقق شاخص مطلوبيت كلر وضعيت خوبي دارند. وي تصريح كرد: در اين مدت بيش از 13 هزار و 700 فقره آزمايش ميكروبي نسبت به نمونه آب‌ روستاها به عمل آمده كه مطلوبيت ميكروبي نيز 96.4 درصد تخمين زده شد از اين رو ميزان تحقق اين شاخص در استان از ميانگين كشوري هم بالاتر است. اين مسئول خاطرنشان كرد: تاكنون بيش از 44 تن پر‌كلرين و بيش از 34 تن گاز كلر براي ارتقاي سطح كيفيت آب استفاده شده است به همين خاطر آب مناطق روستايي از نظر كيفي و بهداشتي در سطح بسيار بالايي قرار دارد.

طرح امداد ونجات جاده اي از 25 اسفند آغاز مي شود

ساري _خبرنگار آفرينش

مدير عامل جمعيت هلال احمر مازندران گفت : طرح امداد ونجات جاده اي از 25 اسفند امسال تا 14 فروردين سال 90 وطرح راهنمايي مسافرين نوروزي از 25 اسفند تا 13 فروردين به صورت همزمان در سراسر کشور در مازندران اجرا خواهدشد.دکتر اسدي در جمع خبرنگاران با اشاره به فرا رسيدن سال نو و افزايش مسافران نوروزي در استان تصريح کرد: معمولا مازندران به دليل جاذبه هاي گردشگري و نزديک بودن به پايتخت در اين ايام ميزبان ميليونها گردشگر است و نياز به فعاليتهاي گسترده با هماهنگي دستگاههاي متولي دارد.وي افزود : تمام دستگاههاي اجرايي بايد در طول سال فعاليتهاي زيربنايي را اصل قرار داده و خود را براي شرايط بحران آماده کنند، ولي متاسفانه آنچنانکه بايددر طول سال فعاليتهاي زيربنايي خوبي انجام نمي شود.اسدي آموزش براي ارايه خدمات را يکي از اساسي ترين فعاليتهاي زيربنايي دانست و خاطر نشان ساخت : آموزش فقط براي پرسنل دستگاهها کافي نيست بلکه عموم مردم بايد در اين زمينه آموزشهاي لازم را ببينند.

رعايت نكردن دستورات شرع دليل كاهش آمار ازدواج

بندرعباس- خبرنگار آفرينش

مديركل سازمان تبليغات اسلامي هرمزگان گفت: عدم رعايت دستورات شرع مقدس اسلام دليل كاهش آمار ازدواج در جامعه است.سيدشكرالله زندي با اشاره به افزايش 13.49 درصدي آمار طلاق طي 9 ماهه سال‌جاري در اين استان نسبت به مدت مشابه از اين افزايش آمار به مثابه رخداد يك فاجعه ياد كرد. وي اظهار داشت: به نظر مي‌آيد كه برخي از مسائل سبب كاهش علاقه به ازدواج و ارتقاي سطح طلاق‌ها در جامعه شده است. مديركل سازمان تبليغات اسلامي هرمزگان در همين راستا به ذكر برخي از دلايل وقوع آمارهاي طلاق و ازدواج‌هاي ناپايدار پرداخت و افزود: عدم رعايت دستورات مقدس شرع را مي‌توان يكي از دلايل مهم در كاهش آمار ازدواج دانست چرا كه با شيوع فرهنگ‌هاي نامناسب غربي در جامعه بعضا هستند جواناني كه به اين فرهنگ گرايش پيدا مي‌كنند. زندوي اضافه كرد: در اين راه هستند كساني كه جا پاي كساني مي‌گذارند كه سال‌هاست جوامعشان دچار انحطاط و تزلزل خانواده شده است.

ديدار چهره به چهره مسئولان شهرستان دماوند و مردم

دماوند–ايرج صادقعلي

سرپرست شهرداري دماوند گفت: شهرداري دماوند برغم شهرداريهاي ديگر نقاط بدليل شرايط خاص از بسياري از درآمدهاي معمول محروم است.محمد قنبريان در ديدار چهره به چهره مسئولان شهرستان دماوند و مردم که در مسجدالرضاي گيلاوند برگزار شد طي سخناني خاطرنشان کرد: شهرداري برغم ديگر نهادهاي دولتي از دريافت اعتبارات وراي مباحث درآمدي خود محروم است و مي بايست ارائه خدمات شهري را بر درآمدهاي دريافتي خود منطبق سازد.اين مسئول درآمدهاي شهرداري دماوند را ناچيز دانست و افزود: اجراي طرحهايي درخصوص ايجاد امکانات اوليه در تمامي نقاط شهر دماوند نيازمند اعتباري بالغ بر 40 ميليارد تومان است درحاليکه درآمدهاي اين شهر طي سال جاري تنها هفت ميليارد تومان بود. وي ادامه داد: اين اعتبارات ناکافي با توجه به اولويتهاي خدماتي در نقاط مختلف شهر دماوند هزينه مي شود و گلايه هاي مردمي پيرامون وجود کاستيهاي فراوان در نقاط مختلف مرکز شهرستان دماوند کاملا صحيح است.


 شکوفايي پروژه هاي همدان در سال 90 

همدان – خبرنگارآفرينش

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري همدان، استاندار همدان در دومين دور از سفر شهرستاني خود به شهرستان هاي همدان پس از حضور در گلزار شهدا با اداي احترام به مقام شامخ شهداي اين شهرستان برنامه سفر خود را با بازديد از طرح ها و پروژه هاي اين شهرستان آغاز کرد.

کرم رضا پيريايي در بازديد از پروژه هاي در دست اجراي مديريت شهري همدان گفت:به همت شوراي اسلامي شهر و شهرداري همدان،سال 90سال شکوفايي پروژه هاي مديريت شهري است.

پيريايي اظهار داشت : شهرداري همدان با اجراي پروژه هايي که هم اکنون در دست اجرا دارد به موفقيت بزرگي از لحاظ شهرسازي دست خواهد يافت.

وي با بيان اينکه مجموعه مديران استان با انسجام خوبي در حال خدمت رساني هستند،اظهار داشت : با پيگيري و برنامه ريزي هاي معاونت عمراني استانداري امسال استان به سال تحرک عمراني تبديل شده است.

وي روند پيشرفت تقاطع غير همسطح پژوهش و رسالت را مثبت ارزيابي کرد و افزود : پيشرفت اين پروژه ها محسوس بوده و شهروندان مي توانند ميزان پيشرفت ره به عينه مشاهده کنند.

استاندار همدان با اساره به مشکلات پيشروي بعضي از پروژه ها از جمله کمبود اعتبار خاطر نشان کرد : استانداري در اين زمينه به شهرداري کمک خواهد کرد و فرماندار نيز بايد پيگير اينگونه مسائل باشد.

کرم رضا پيريايي اضافه کرد: سفرهاي شهرستاني در ظرف يک سال عملکرد مديران و مسؤولان را تشديد کرده و اين اقدام فعاليت ها را شفاف تر و واضح تر مي کند.

پيريايي در ادامه با اشاره به نقش رسانه ها در انعکاس اخبار استان تصريح کرد : رسانه ها و مطبوعات استان در کنار مجموعه هاي استاني از جمله بخش هاي خصوصي و دولتي در راستاي توسعه وپيشرفت استان پيش مي روند.

وي نقش رسانه ها را بي بديل دانست و ياد آور شد : همراهي رسانه و مطبوعات استان در کنار مجموعه هاي استاني قابل تقدير است و نبايد نقش آن ها را ناديده گرفت .معاون عمراني استاندار همدان در بازديد از پروژه تالار قرآن همدان با تقدير از زحمات شهر داري همدان اظهار داشت : اين پروژه به لحاظ ساختمان و سازه هاي فضايي در سطح کشور منحصر به فرد است .به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري همدان ، عسگريان نيز با بيان اينکه شهرداري تمام توان خود را براي پيشرفت هر چه بيشتر پروژه ها به کار بسته ، گفت : پروژه تالار قرآن همدان در زير بناي 14 هزار متر مربع در حال اجرا است.

سيد مسعود عسگريان پيشرفت پروژه تالار بزرگ قرآن را 60 درصد اعلام کرد و افزود : عمليات اجرايي اين پروژه در سال 84 آغاز شده و پيش بيني مي شود تا پايان سال 90 به بهر ه برداري برسد .

عسگريان تصريح کرد : روند اجرايي پروژه يالار بزرگ قرآن همدان در حال حاضر از وضعيت مطلوبي برخوردار است به صورتي که هم اکنون 100 درصد کار سازه هاي فلزي و بتني ، ساخت و نصب گنبد با سازه فضايي و سفت کاري انجام شده است . وي اضافه کرد : تجهيزات اين پروژه در حال حاضر خريداري شده و در صورت مساعد بودن شرايط جوي نصب خواهد شد .

شهردار همدان هزينه برآورد شده براي عمليات اجرايي پروژه تالار بزرگ قرآن همدان را 150 ميليارد ريال و براي تجهيز و تکميل سيستم هاي صوتي و تصويري را 50 ميليارد ريال اعلام کرد و افزود : تاکنون براي اين پروژه مبلغي حدود 80 ميليارد ريال هزينه شده است .

سيد مسعود عسگريان فضا هاي پروژه مذکور را شامل سالن اجتماعات اصلي با ظرفيت يک هزار و 400 نفر ، 8 سالن فرعي ، اتاق هاي ترجمه همزمان، غذاخوري ، نمايشگاه ، لابي ، موزه ، نمازخانه ، سالن قرائت خواهران و برادران و کلاس هاي آموزشي بر شمرد.

عسگريان در خصوص طرح و ساخت تقاطع
غير همسطح پژوهش نيز گفت : با توجه به ساختار شعاعي شهر همدان و عنايت به دلايلي همچون افزايش جمعيت ، بروز گره هاي ترافيکي امري اجتناب ناپذير است ، لذا حجم بالاي ترافيکي در وهله اول با ايجاد تقاطع همسطح و با حاد تر شدن معضل ترافيک با احداث تقاطع هاي غير همسطح و در مرحله آخر با انتقال سفرهاي درون شهري از سيستم حمل و نقل جاده اي به سيستم حمل و نقل ريلي مرتفع
مي شود .

سيد مسعود عسگريان تصريح کرد : چهارراه پژوهش شهر همدان نيز يک گره ترافيکي محلي و در منظر کلان شهر سازي يکي از اجزاي حلقه تشکيل دهنده کمربند محيطي شهر بوده که معابر پر ترددي چون سه راه فرهنگيان ، چهارراه آيت ا... نجفي ، چهارراه پژوهش ، ميدان رسالت ، و چهارراه بهشت را به هم متصل مي کند و با احداث زير گذر پژوهش حجم ترافيکي را به شدت کاهش مي دهد .

عسگريان اضافه کرد : اين پروژه به طول يک هزار و 150 متر مربع شامل تابليه اي به طول 86 متر مربع ، رمپ شمالي به طول 233 متر مربع واقع در بلوار دانشگاه ، رمپ جنوبي به طول 171 متر مربع واقع در بلوار بعثت است که 660 متر اصلاح هندسي مسير موجود در بلوارهاي بعثت و دانشگاه و اتصال آن به مسير جديد الاحداث و 4 راستگرد براي دسترسي بلوارهاي عمودي در سطح فوقاني تقاطع است .

وي يادآور شد : سازه زير گذر و رمپ هاي پروژه پژوهش مجموعاً شامل 240 حلقه شمع است که
تاکنون 180 شمع آن احداث شده که در اين زمينه اين پروژه 49 درصد پيشرفت فيزيکي دارد .وي اظهار داشت : پس از شناسايي تأسيسات شهري و رفع معارضين ، ابتدا شمع هاي پروژه احداث شده و سپس سازه تابليه بر روي شمع ها اجرا مي شود که پس از آن عمليات خاکبرداري محدوده تحتاني تابليه و رمپ ها آغاز خواهد شد .شهردار همدان تصريح کرد : با اجراي ديوارهاي حائل ، ديوارهاي نماي جلوي شمع ها ، عمليات زيرسازي و روسازي و همچنين اتمام عمليات متفرقه تکميلي شامل نصب جداول ، نرده ها و غيره پروژه مذکور به بهره برداري خواهد رسيد .وي مدت قرارداد براي اتمام پروژه تقاطع غير همسطح پژوهش را 9 ماه کاري اعلام کرد و افزود : در حال حاضر 28 درصد پيشرفت فيزيکي دارد.شهردار همدان در ادامه با اشاره به پروژه تقاطع غير همسطح رسالت اظهار داشت : مدت زمان اجراي پروژه رسالت 10 ماه کاري است و در حال حاضر 28 درصد پيشرفت فيزيکي دارد .سيد مسعود عسگريان اضافه کرد : پروژه تقاطع غير همسطح رسالت به طول 543 متر، شامل تابليه اي به طول 175 متر (متشکل از 7 دهانه 25 متري )به عنوان عرشه پل ، رمپ غربي واقع در بلوار ولايت به طول 205 متر و رمپ شرقي واقع در بلوار مطهري به طول 163 متر است .عسگريان در بازديد از تقا طع غير همسطح فرهنگيان نيز گفت : براي اين پروژه تا سال 88 تقريباً کار خاصي انجام نشده بود و عمليات اجرايي که در اين سال انجام شد بسيار ناچيز بود .وي تصريح کرد : امسال با حمايت هاي مديريت ارشد استان و اختصاص 50 ميليارد ريالي و همت دست اندر کاران ، پيشرفت فيزيکي اين مجموعه از روند خوبي برخوردار بوده است .وي ادامه داد : با توجه به اينکه تا سال 88 اعتباري حدود 80 ميليلرد ريال براي تقاطع غير همسطح فرهنگيان هزينه شده امسال تنها 90 ميليلرد ريال با حمايت هاي مديريت ارشد استان هزينه شده است .شهردار همدان با اعلام اينکه فاز اول اين پروژه امسال تحويل داده مي شود ، اظهار داشت : رمپ هاي دو سمت شرقي و غربي پروژه در حال حاضر اجرا شده و به دليل بارش برف اخيراً اجراي آسفالت آن به تاخير افتاد که در صورت مساعد شدن شرايط جوي کار آسفالت آن تيز اجرا خواهد شد .معاون عمراني استاندار همدان نيز در اين بازديد با تشکر از شهرداري همدان اضافه کرد : در پيشبرد پروژه تقاطع غير همسطح فرهنگيان همکاري دستگاه هاي خدمات رسان از جمله شرکت يرق ، گاز و آب و فاضلاب بي نظير بوده است ، چرا که همکاري و کمک آن ها در تسريع پيشرفت پروژه مؤثر بوده است .وي با اشاره به کارهاي انجام شده براي پل فرهنگيان خاطر نشان کرد : با همت دست اندر کاران و مسؤولان بخش ، سختي پروژه به پايان رسيده است .


 پايان سال 90 پايان آلودگيهاي ماملو 

رودهن–ايرج صادقعلي

آينده هاي مناطق مختلف شمالشرق استان تهران سد ماملو را تهديد مي کند و در واقع اين سد ايستگاه آخر آلاينده ها شمال شرق تهران است و گرچه وعده پايان اين تهديد تا پايان سال 90 داده شده اما مشخص نيست آيا اين وعده دراين مدت محقق مي شود.به گزارش خبرنگار آفرينش: در حالي چند روز پيش از اين سد ماملو توسط مسئولان بلندپايه کشوري گشايش يافت که آلاينده هايي خطرناک کيلومترها دورتر از نواحي شرقي و جنوبي استان تهران همچنان آب انباشته شده در پس اين سازه بتني را تهديد مي کنند.خطراتي گوناگون سد ماملو را تهديد مي کند که يکي از آنها دقيقا بر روي مسير رودخانه جاجرود يعني اصلي‌ترين تامين کننده نياز آبي اين سد استقرار يافته است. رودخانه اي که طي ساليان اخير رنج تجاوز روزافزون واحدهاي کارگاهي به حواشي خود را تحمل کرده ولي کمتر رسيدگي مسئولان را به خود ديده است اما امروز پنجمين سد استان تهران قصد دارد تا با تغذيه از اين منبع خدادادي آب نواحي جنوب و شرقي استان تهران را تامين کند.

پسابهاي صنعتي جاري در جاجرود

لوله هايي قطور پسابهاي صنعتي کارگاه هاي مختلف را به جاجرود هديه مي کنند و اين قطار آلوده در ادامه طول مسير، ايستگاهي جز ماملو را در پيش ندارد حال با چه اطميناني مي توان از اين آب براي مصارف مختلف استفاده کرد پرسشي است که بايد مسئولان پاسخگوي آن باشند.البته جاجرود تنها منطقه صنعتي موجود در شمالشرق استان تهران نيست که کمر به قتل ماملو بسته است بلکه رودخانه اي روان از پسابهاي صنعتي ديگر نواحي کارگاهي همچون "خرمدشت"، "کمرد"، "سياهسنگ" و "سعيدآباد" نيز شريک جرم و متحدان سربازان قلمرو سلطان جاج محسوب مي شوند.اما مناطقي در شمالشرق استان تهران وجود دارد که آلودگيهاي نواحي کارگاهي در مقابل آنها چندان چشمگير نيست. شهر جديد پرديس با جمعتي نزديک به 100 هزار نفر متهم رديف اول گروه آلاينده هاي اين پرونده قديمي است. پرونده اي که شايد مختومه اعلام نشد ولي گاه غبار بي توجهي بر روي عنوان درشت آن سنگيني کرده و ضرورت پرداختن به اين معضلات را از نظرها دور نگه مي دارد.

ماملو، ايستگاه آخر فاضلاب مناطق مسکوني شمالشرق

اگر از سه ماهه زمستان نسبتا سرد شمالشرق استان تهران بگذريم در ديگر روزهاي سال ممکن است بويي نامطبوع براي دقايقي کام شيرين مسافران راهي نواحي سرسبز شمال کشور جهت تفرجي دلچسب را به تلخي مبدل سازد. اين بوي وحشتناک حاصل از شکل گيري فاضلابي است که از تمام مناطق پرديس جمع آوري شده و توسط لوله اي قطور به دشتهاي پايين دست انتقال مي يابد بدون آنکه فرايندي خاص بر روي اين مواد خطرناک صورت گيرد. بوي نامطبوع مجتمع هاي مسکوني حواشي آزادراه، رنج چند ساله مناطق روستايي پايين دست، تخريب بافت گياهي، تهديد گونه هاي جانوري و آلودگي منابع آب زيرزميني همگي معضل است اما معضل بزرگتر کيلومترها دورتر قرار گرفته چراکه بطور قطع اين فضولات بدبو راکد باقي نمانده و با تشکيل رودخانه اي روان همچون لشگريان مغول آهنگ حمله به ماملو را مي نوازند.از ديگر مناطق آلاينده سد ماملو نيز مي توان به پارک فناوري پرديس، شهر بومهن و رودهن اشاره کرد که هر يک به ايفاي نقشي در ايجاد آلودگيهاي مختلف براي اين منبع آبي جنوب تهران مي پردازند.راهکار ارائه شده از سوي کارشناسان امر، تصفيه خانه فاضلاب است اما احداث اين سامانه هاي هزينه بر در مناطق شهري شمالشرق استان تهران هنوز شکلي اجرايي به خود نگرفته و فعاليتي در اين خصوص ديده نمي شود.

پايان سال 90 و پايان آلودگيهاي ماملو

معاون استاندار تهران در گفتگو با خبرنگارآفرينش پيرامون مباحث فوق اظهار داشت: بر طبق مصوبه هاي سفرهاي هيئت دولت تمهيداتي براي رفع خطرات آلاينده هاي سد ماملو انديشيده شده است.نعمت الله ترکي با بيان اينکه سال 90 تمامي خطرات تهديد کننده ماملو رفع مي شود، عنوان کرد: بر طبق مصوبه هاي مذکور تا پايان سال 90 خطر آلودگي شهرهاي پرديس، بومهن و نواحي صنعتي براي آبهاي انباشته شده در پس سد ماملو رفع خواهد شد.اين مسئول پيرامون ميزان اعتبارات اختصاصي به اين طرح خاطرنشان کرد: خوشبختانه مرحله نخست رديف اعتباري طرحهاي ياد شده در مناطق شمالشرق استان تهران با رقمي بالغ بر 10 ميليارد تومان از محل منابع ملي اختصاص يافته و مراحل اجرايي آن از ابتداي سال 90 آغاز خواهد شد.به هر روي شايد انتهاي سال 90 نيز جهت اتمام طرحهاي اجرايي رفع خطر آلودگيهاي مناطق مختلف براي سد ماملو ديرهنگام ارزيابي شود اما تحقق وعده هاي ارائه شده در مقطع زماني مذکور شايد زياني باشد که مهار آن از هر جايي سود تلقي شود.شمالشرق استان تهران از دو شهرستان فيروزکه، دماوند و بخش مرکزي تهران تشکيل شده و بر اساس اطلاعات سرشماري سال 1385 جمعيت مناطق مذکور عددي بالغ بر 340 هزار نفر ميباشد که اين تعداد سکنه با توجه به نگاه ويژه مسئولين کشوري و در نظر گرفتن شمال شرق استان تهران به عنوان محل سرريز جمعيت پايتخت روز به روز در حال افزايش است


 مقاله 

نوروز در ايران باستان

در روز نخست فروردين، روز هرمزد، اهورامزدا، آفرينش آسمان را آغاز کرد. بندهش مردم بابل از دوران‌هاي بسيار قديم، روز اول سال را، عموماً در اعتدال بهاري (21 مارس) جشن مي‌گرفتند. اين زمان اول بهار و آغاز فصل نو است، زماني که طبيعت از خواب زمستاني بيدار مي‌شود، در حقيقت آغاز سال نو بود. از لوحه‌ها چنين بر مي‌آيد که اين جشن تقريباً از 2340 سال، پيش از ميلاد، شناخته شده بود.قدمت نوروز در ايران آرتور کريستن سن، ايرانشناس نام‌دار دانمارکي نوشته‌است، سال ايرانيان باستان، به صورتي که آن را در سنگ‌نوشته‌هاي داريوش بزرگ در بيستون مي‌يابيم، در پاييز آغاز مي‌شد و جشن بسيار معروف مهرگان (بگياد)، در اصل جشن اول سال ايرانيان بوده‌است. از جشن نوروز در اوستا و ادبيات اوستايي هيچ نام برده نشده‌، چنانکه از مهرگان نيز اشارتي نيست. در اواخر فرمانروايي داريوش بزرگ، ايرانيان که تحت تأثير تمدن آسياي صغير و سرزمين‌هاي مديترانه اي قرار گرفته بودند، تقويم مصري را پذيرفتند که بر طبق آن سال به دوازده ماه سي روزه، به اضافه پنج روز اضافي (پنجه دزديده يا خمسه مسترقه) تقسيم شده بود و در اعتدال بهاري آغاز مي‌شد. اين سال، يعني سال اوستايي جديد، سال ديني زرتشتي گشت و تا امروز در نزد پارسيان حفظ گرديده‌است. روز اول سال در اعتدال بهاري، اول فروردين، عيد نوروز است.استاد مهرداد بهار با نظريه وامگيري عيد نوروز ايرانيان، از بين النهرين موافق نيست و عقيده دارد، از سه هزار سال پيش از ميلاد، در آسياي غربي دو عيد، رواج داشته‌است، عيد آفرينش در اوايل پاييز و عيد رستاخيزي که در آغاز بهار، برگزار مي‌شده‌است. بعدها دو عيد پاييزي و بهاري به يک عيد تبديل گرديده و سر بهار جشن گرفته مي‌شده‌است. به اعتقاد مهرداد بهار، احتمالاً نوروز در ايران قبل از هخامنشيان وجود داشته، در اوستا مطرح نمي‌شود، چون يک عيد ملي محسوب مي‌شده و اوستا يک کتاب ديني است و جشن‌هاي خاص خودش را دارد. بعد از گذشت زمان، سرانجام دين زرتشتي، هم جشن مهرگان را که در آغاز يک عيد بومي بوده و هم نوروز را مي‌پذيرد.جشن زرتشتي فروردگان جشن فروردگان يا جشن همسپثميديه در دوران باستان به عنوان عيد اصلي جشن گرفته مي‌شد. اين جشن فروهر‌ها بود و ظاهراً در آن هنگام ده روز و ده شب برگزار مي شد. فروهرها همان ارواح مردگانند. نام فروردين که آغاز بهار است، برگرفته از نام فروهر هاست. در فروردين يشت آمده است که در مدت جشن فروردگان فروهرهاي مؤمنان از اقامتگاه‌هاي خود مي‌آيند و مدت ده شب در کنار مردم مي‌مانند، اين جشن مربوط به بازگشت مردگان بود. زمان اين جشن به حساب گاه شمارهاي امروزي، پنج روز آخر اسفند و پنج روز اول فروردين، بحساب مي‌آمد. از زماني که آغاز سال در اعتدال بهاري تعيين گرديد، نوروز ششمين روز اين جشن گشت که به فروردگان افزوده شد. بدين ترتيب انديشه شکوه و پر اهميت بودن ششمين روز جشن سال نو، در ذهن ايرانيان، از قبل وجود داشته و در زمان ساساني هم حفظ گرديد.

ادامه دارد ...

منبع: ويكي پديا


 خبر 

بودجه 30 هزار ميلياردي انقلاب بزرگي
در اشتغالزايي ايجاد مي کند

بندرعباس- خبرنگارآفرينش

استاندار هرمزگان با اشاره به اختصاص بودجه 30 هزار ميليارد توماني از طرف دولت براي اشتغالزايي، گفت: اين بودجه مي تواند انقلاب بزرگي در بخش اشتغال ايجاد کند. حسين هاشمي در جلسه کار گروه اشتغال و سرمايه گذاري استان هرمزگان، بيان داشت: خوشبختانه تا کنون توانسته ايم 50 درصد بيش از تعهدمان در هرمزگان فرصت شغلي ايجاد کنيم اما اين رقم هم براي من راضي کننده نيست.وي افزود: ما مسئولان مکلف هستيم تا با تلاش زياد بي کاري را ريشه کن کنيم تا هيچ جواني در کشور بدون شغل نباشد.استاندار هرمزگان با اشاره به اختصاص بودجه 30 هزار ميليارد توماني براي اشتغالزايي در سال 90، عنوان کرد: اين بودجه رقم خيلي بالايي است و مي تواند در اشتغال کشور انقلاب ايجاد کند.هاشمي در خصوص جشنواره کار آفريني گفت: واقعا کار آفريناني که با سرمايه شخصي خودشان شغل ايجاد مي کنند شايسته تقدير هستند و بايد در جشنواره کار آفريني از آنها تقدير کرد.وي با اشاره به مشکلات برخي از کار آفرينان، اظهار داشت: بايد همه بانکها و دستگاه هاي اجرايي کمک کنند تا مشکلات سرمايه گذاران و کار آفرينان حل شود و اشتغالزايي در جامعه ادامه پيدا کند.

100هزار هكتار از مراتع متوسط آذربايجان غربي
به مراتع خوب تبديل مي شود

اروميه-خبرنگار آفرينش

مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي گفت: يكصد هزار هكتار از مراتع متوسط آذربايجان غربي در برنامه پنجم توسعه به مراتع خوب تبديل مي شود. 'جعفر صادق اميري' در گفت وگو با خبرنگاران، سطح مراتع متوسط استان را يك ميليون و 63 هزار هكتار اعلام كرد و افزود: با اصلاح و احياي اين مراتع مجموع مراتع خوب استان به 653 هزار هكتار خواهد رسيد. وي اضافه كرد: از 855 هزار هكتار مراتع فقير نيز 20 هزار هكتار زير پوشش طرح هاي اصلاح و احياي قرار مي گيرد كه با اجراي اين طرح ها نيز 20 هزار هكتار به عرصه مراتع متوسط استان اضافه مي شود. اميري گفت: به منظور ساماندهي و بهره برداري بهينه از مراتع تا كنون در سطح 350 هزار هكتار از مراتع استان طرح هاي مرتعداري اجرا شده كه اين مقدار در برنامه پنجم توسعه اقتصادي به 600 هكتار افزايش مي يابد. وي با اشاره به اهميت مميزي مراتع براي اجراي طرح هاي احيا و اصلاح افزود: از مجموع مراتع استان تا كنوافزون بر دو ميليون و 255 هزارو 500 هكتار مميزي شده و براي يك ميليون و 983 هزار هكتار سند ثبتي به نام دولت صادر شده است. اميري با عنوان اينكه تا كنون بيش از 37 درصد از عرصه هاي طبيعي استان زير پوشش طرح هاي احيا و ساماندهي قرار گرفته است گفت: در صدد هستيم اين ميزان را به 50 درصد برسانيم . آذربايجان غربي به دليل داشتن دو ميليون و 653 هزارو 611 هكتار مرتع 175 هزار هكتار عرصه هاي جنگلي و 17 روخانه دايمي و 17 روخانه فصلي و 12 هزار دهنه چشمه و قنات از
استان هاي غني به لحاظ ويژگي هاي طبيعي است.


 
سياسي
سياسي
خبر دانشگاه
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه