جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3838


خبر پزشکي


مقايسه سبک هاي تفکر و هيجان طلبي در دانشجويان مرد رشته هاي رياضي و هنر
استاد: دكتر احدي دانشجو: فاطمه خوئيني (قسمت هفتم)

7 فناوري سازگار با محيط‌ زيست


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

كم خوابي خطر چاقي و اضافه وزن را افزايش مي دهد

كم خوابي با تأثير بر هورمون هاي ترشح كننده اشتها و متابوليسم و بر هم زدن تعادل هورموني بدن، خطر چاقي و اضافه وزن را به ويژه در كودكان تا چندين برابر حد معمول افزايش مي دهد.پيمان عزيزمحمدي، فوق تخصص غدد و متابوليسم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: مشكل چاقي و اضافه وزن در بين تمام جوامع شايع است و شيوع آن در چند سال اخير با سرعت قابل ملاحظه اي افزايش يافته است.وي با بيان اينكه عوامل بسيار زيادي در برهم خوردن تعادل هورموني بدن به ويژه اختلال در متابوليسم و سوخت و ساز بدن نقش دارند، تأكيد كرد: بر هم خوردن تعادل هورموني بدن كه در بيشتر موارد به دلايلي همچون تغذيه نامناسب و نداشتن تحرك و فعاليت بدني ايجاد مي شود، به طور مستقيم خطر چاقي و اضافه وزن را افزايش مي دهد.عزيزمحمدي، با اشاره به اينكه خواب ناكافي يكي از مشكلات مهم زندگي امروزي و زمينه ساز بروز انواع مشكلات است، تصريح كرد: كم خوابي با تأثير بر هورمون هاي ترشح كننده اشتها و متابوليسم و برهم زدن تعادل هورموني بدن، خطر چاقي و اضافه وزن را به ويژه در كودكان تا چندين برابر حد معمول افزايش مي دهد.اين فوق تخصص غدد و متابوليسم گفت: در واقع كودكاني كه در طول شبانه روز كمتر از هشت ساعت مي خوابند، فعاليت و جنب و جوش كمتري در مقايسه با ساير كودكاني كه به اندازه كافي مي خوابند، دارند، لذا در طول روز بيشتر احساس خستگي و كسلي كرده و به همين علت تمايل بيشتري به خوردن دارند.وي اظهار داشت: پرخوري كودكان و تمايل كم آن ها به انجام فعاليت هاي بدني و ورزش، متابوليسم بدن را دچار اختلال كرده و موجب بروز چاقي و اضافه وزن مي شود.عزيزمحمدي، خاطرنشان كرد: متأسفانه بسياري از كودكان در طول شبانه روز به اندازه كافي نمي خوابند كه اين امر مشكلات زيادي را براي آن ها به وجود مي آورد، لذا والدين، معلمان و نزديكان كودك بايد اين گروه آسيب پذير را به داشتن خواب كافي تشويق كنند تا اين موضوع مهم به صورت يك عادت، رويه و حتي ضرورت براي كودك تبديل شود.

تشديد قدرت ويروس‌ها و باكتري‌ها با افزايش كلسترول خون

پزشكان اسكاتلندي در يك مطالعه جديد دريافته‌اند كه بين ميزان كلسترول بدن با عفونت‌ها رابطه وجود دارد به طوري كه پايين بودن كلسترول خون به سيستم‌ ايمني بدن كمك مي‌كند كه بهتر با عفونت‌ها مبارزه نمايد. به گزارش ايسنا، متخصصان علوم پزشكي در دانشگاه ادينبورگ با انجام آزمايشات جديدي متوجه شدند كه يك رابطه مستقيم بين عملكرد سيستم‌ ايمني بدن و سطح كلسترول خون وجود دارد. به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، پروفسور پيتر غزال و دستياران وي در اين مطالعه دريافته‌اند كه وقتي بدن تحت تسلط يك عفونت ويروسي قرار مي‌گيرد، نوعي هورمون كه در سيستم‌ ايمني بدن توليد مي‌شود سيگنال‌هايي را به سلول‌هاي خوني مي‌فرستد. اين مطالعه تاييد مي‌كند كه وجود كلسترول توليد شده توسط سلول‌هاي بدن يك فرد براي رشد و نمو و بقاي ويروس‌ها و باكتري‌هاي خاص ضروري است و بنابراين محدود كردن توليد كلسترول در بدن مي‌تواند فرصت ادامه رشد و بقاي ويروس‌ها را از آن‌ها بگيرد. بر اساس اين مطالعات، هم اكنون پزشكان از آنتي بيوتيك‌ها براي مقابله با عفونت‌ها از طريق هدف قرار دادن مستقيم ويروس‌ها استفاده مي‌كنند اما شايد به زودي اين امكان به وجود آيد كه از داروهاي كاهش دهنده كلسترول براي تقويت سيستم‌ ايمني بدن بهره بگيرند.


 مقايسه سبک هاي تفکر و هيجان طلبي در دانشجويان مرد رشته هاي رياضي و هنر  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: فاطمه خوئيني (قسمت هفتم)


 7 فناوري سازگار با محيط‌ زيست  

زمين در حال گرم شدن است. تقريبا هر کاري که ما انجام مي‌دهيم به گرم شدن بيشتر زمين مي‌انجامد. اکثريت قريب‌به‌اتفاق فناوري‌هاي پيشرفته امروزي محتاج صرف مقادير زيادي از انرژي هستند....

به گزارش سلامتيران انرژي‌هايي که با جست‌وجوي سرنخ آنها نهايتا به سوختن نفت يا توليد گرما و گازهاي گلخانه‌اي مي‌رسيم.

از دستگاه‌هاي تصفيه آب گرفته تا حتي سيستم‌هاي خنک‌کننده هوا همگي در فرآيند کاري خود بخشي از انرژي را به صورت گرما آزاد مي‌کنند. به هر ترتيب گروهي ديگر از محققان هم بيکار ننشسته‌اند و با به کارگيري ابتکارهاي تازه در تلاشند تا از تب زمين بکاهند.

استخراج نمک

براساس برآوردهاي سازمان ملل، تا نيمه قرن بيست‌ويکم کمبود آب قابل‌شرب زندگي بيش از يک ميليارد نفر از ساکنان زمين را تهديد خواهد کرد.

نمک‌زدايي از آب دريا يکي از فناوري‌هاي شناخته‌شده براي استحصال آب قابل شرب در مناطقي است که با کمبود آب شيرين مواجه‌اند. اين تکنولوژي البته به سرمايه و همچنين صرف انرژي فراواني نياز دارد.

گروهي از پژوهشگران سال‌هاست در تلاشند تا اين فرآيند را ارتقا دهند. آنها درصدد هستند تا با سوخت‌هاي ارزان‌قيمت‌تر، امکان تبخير آب را فراهم آورند و از سوي ديگر با استفاده از صافي‌هاي ميکروسکوپي بازده اين تکنولوژي پرهزينه را بالا ببرند.

نيروي هيدروژن

سوخت هيدروژني به عنوان يک منبع انرژي بدون آلودگي جايگزين منحصر به فرد براي سوخت‌هاي فسيلي است.

ماده حاصل از سوختن سلول‌هاي هيدروژني، چيزي نيست جز آب! با وجود اين به دست آوردن هيدروژن کار ساده‌اي نيست. معمولا الکل يا آب به عنوان منابع هيدروژن مورد استفاده قرار مي‌گيرند که براي تجزيه آنها هم يک منبع انرژي ديگر مورد نياز خواهد بود. اخيرا برخي از کمپاني‌ها کوشيده‌اند با توليد سلول‌هاي سوختي هيدروژن که منبع الکتريسيته هستند، انرژي لازم براي وسايل کوچکي چون لپ‌تاپ را فراهم کنند.

ايده‌هاي تازه آفتابي

امروزه ديگر تبديل انرژي فوتون‌هاي خورشيد به جريان الکتريسيته، فناوري چندان جديدي به شمار نمي‌آيد.

باتري خورشيدي در بسياري از وسايل صنعتي و اسباب خانگي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

دو گونه شناخته‌شده اين تبديل‌کننده‌هاي انرژي باتري‌هاي گرمايي و سلول‌هاي خورشيدي هستند. در نسل تازه اين تبديل‌کننده‌ها محققان با اضافه کردن آينه‌ها و سطوح محدب، کوچک کردن سطح دريافت‌کننده نور خورشيد، به موازات ميزان انرژي دريافتي در آنها را افزايش داده‌اند.

به هر حال بزرگ‌ترين محدوديت در راه توسعه اين فناوري، تصميم دولت‌هاست. به عنوان نمونه در ايالت کاليفرنيا دولت محلي براساس يک طرح جامع انرژي مورد نياز براي بسياري از سازه‌هاي شهري را از اين باتري‌ها تامين مي‌کند. در عوض در ايالت آريزونا به دليل زشت شدن نماي شهري اين باتري‌ها اصلا در اولويت نيستند.

انرژي جزر و مد

درياها 70 درصد سطح زمين را پوشانده‌اند. امواج حاصل از جزر و مد حامل انرژي عظيمي هستند که مي‌تواند توربين‌هاي ويژه‌اي را به حرکت درآورد و به اين ترتيب انرژي مکانيکي به انرژي الکتريکي تبديل شود. مهم‌ترين چالش در استفاده بهينه از اين انرژي، دشواري مهار آن است.

به عنوان نمونه گاهي دريا آرام است و گاهي پر از امواج خروشان. بنابراين اگر دانشمندان بتوانند روش موثري را بيابند که بتوان انرژي عظيم روزهاي توفاني را ذخيره کرد اين فناوري توليد انرژي مي‌تواند به شيوه‌اي قابل اطمينان تبديل شود.

در حال حاضر 6 توربين موجي به طور آزمايشي در ساحل شرقي رودخانه نيويورک نصب شده‌اند. در آن سوي آب‌ها، کشور پرتغال هم در يک پروژه بزرگ در نظر دارد تا برق 1500 خانه را از طريق نيروي امواج تامين کند.

سـقـف سـبـز

ما آدم‌ها فرصت‌ طلب‌ترين موجودات روي زمين هستيم.

با وجود اين جاي تعجب دارد که چرا اينقدر دير خلاقيت پنهان در يکي از عجايب هفت‌گانه عالم را کشف کرده‌ايم. پادشاه بابل براي خوشايند يکي از همسران خود مجموعه کاخ‌هايي را بنا نهاد که سقف و بالکن و تراس‌هاي آن از درختان و گل‌ها پوشيده بود. اين روزها البته از باغ‌هاي معلق بابل حتي خرابه‌اي هم بر جاي نمانده است.

اما فناوري سبزسازي بام‌ها به‌صورت يکي از اولويت‌هاي شهرسازي درآمده است. بام‌هاي سبز، گرما را جذب مي‌کنند و در تابستان هم نياز به تهويه هوا را کاهش مي‌دهند.

علاوه بر اين، اين فناوري مي‌تواند ما را از پديده گرماي شهري خلاص کند.

تبديل انرژي حرارتي اقيانوس

اقيانوس‌ها، بزرگ‌ترين منبع جذب انرژي خورشيدي هستند. براساس محاسبات دپارتمان‌ انرژي ايالات‌متحده، ميزان انرژي گرمايي جذب شده توسط اقيانوس‌ها در يک روز، معادل گرماي حاصل از به آتش کشيدن 25 ميليارد بشکه نفت خواهد بود. براي اينکه به عظمت اين انرژي روزانه بيشتر پي ببريد، کافي است بدانيد که مصرف سالانه انرژي‌هاي فسيلي در آمريکا به عنوان بزرگ‌ترين مصرف‌کننده نفت در جهان سالانه تنها 5/7 ميليارد بشکه نفت است.

تکنولوژي تبديل انرژي حرارتي اقيانوس بر مبناي اختلاف بارز دمايي ميان سطح گرم و اعماق سرد اقيانوس‌ها عمل مي‌کند. اين اختلاف دما مي‌تواند توربين‌هاي مخصوصي را به کار بيندازد. هر چند تا امروز توجيه اقتصادي قابل‌قبولي براي اجراي گسترده اين پروژه پيدا نشده.

تصفيه با گياهان و ميکروب‌ها

تصفيه آلودگي‌ها با استفاده از فيلترهاي بيولوژيک شيوه‌اي ارزان و موثر است. گروهي از ميکروب‌ها مي‌توانند نيترات را در فاضلاب جدا کنند. دسته‌هايي از گياهان هم مي‌توانند خاک را از آلودگي به آرسنيک پاک کنند. سازمان حفاظت از محيط‌ زيست آمريکا، از اين پديده براي پاک‌سازي بسياري از مراتع استفاده کرده است. نکته جالب‌توجه آن است که با دستکاري ژنتيکي گياهان بومي هر منطقه مي‌توان آنها را به شيوه‌اي تغيير داد که سموم را به وسيله ريشه‌هايشان از خاک جمع کنند و در برگ‌هاي خود ذخيره کنند. به اين ترتيب با دروکردن اين گياهان سمومي همچون آرسنيک از خاک جمع مي‌شود.


 خبرها از عالم علم 

فيزيوتراپي و آب درماني براي مداواي ديسك كمر

يک متخصص مغز و اعصاب گفت: آب درماني، فيزيوتراپي، درمان‌هاي طبي، انجام حرکات ورزشي مناسب و رعايت مسائل بهداشتي در ارتباط با حرکت در زمينه درمان بيماري‌هاي ديسک گردني و کمري موثر است. دکتر حسينعلي قليچ نيا عمراني در گفت وگو با ايسنا ، اظهار داشت: کمر درد در سنين بالا در بيشتر موارد به دليل تغييرات ستون فقرات در اثر پوکي استخوان و آرتروز و داشتن مشاغل سخت و در جوانان معمولا در اثر اسپاسم عضلاني در ناحيه کمر که در اثر ورزش‌هاي سنگين و حرکات غيراصولي اتفاق مي‌افتد ايجاد مي‌شود.اين متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب با بيان اين که احتمال بروز کمردرد در تمام سنين اعم از جواني، ميانسالي و کهنسالي وجود دارد، تصريح کرد: اين عارضه در مراحل اوليه معمولا با ورزش، حرکات فيزيوتراپي و استراحت بهبود مي‌يابد. دکتر قليچ نيا با بيان اينکه کمر درد هميشه به دليل در رفتگي ديسک اتفاق نمي‌افتد، گفت: در بسياري از موارد کمر درد به دليل اسپاسم عضلات اطراف ستون فقرات بروز مي‌کند.وي ادامه داد: در ديسکوپاتي فقرات کمري و گردني بيرون زدگي ديسک از محلي که به طور طبيعي بايد در آن قرار داشته باشد اتفاق مي‌افتد که موجب فشار و تحريک بر روي ريشه‌هاي اعصاب مربوطه و انتشار درد در مسير آن اعصاب در دست يا پا مي‌شود. اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران اظهار داشت: ديسک معمولا در نقاطي از بدن که بيشترين حرکات مهره در آن وجود دارد مانند لولاهاي حرکتي گردن و کمر اتفاق مي‌افتد که اين مسئله بين مهره ششم و هفتم گردني و بين مهره چهارم و پنجم کمري شايع‌تر است.دکتر قليچ نيا افزود: علائم ديسکوپاتي غالبا به شکل درد تير کشنده و گاهي به شکل برق گرفتگي يا احساس گزگز در مسير اعصاب مربوطه و همچنين اختلال حس درد و حرارت در آن نواحي است.اين متخصص مغز و اعصاب گفت: در شرايطي که بيرون زدگي ديسک (فتق ديسک) با درمان‌هاي طبي و استراحت بهبود نيابد و موجب اختلال در کارهاي روزمره بيمار شود و در صورتي که در معاينات علائم عصبي وجود داشته باشد با صلاح ديد متخصص مغز و اعصاب يا جراح اعصاب عمل جراحي ديسک انجام مي‌شود.

جنبه درماني خنده

تحقيقات نشان مي دهند كه خنده موجب تنفس راحت،تنظيم گردش خون،افزايش اكسيژن خون و بهبودي سيستم ايمني بدن مي شود.نسرين نفيسي،محقق و عضو انجمن آلزايمر ايران درگفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: نتيجه تحقيقات نشان مي دهد كه خنده ارزش درماني دارد و به طرز چشمگيري موجب سلامت جسم و روح افراد مي شود.وي ادامه داد:خنديدن موجب تنفس راحت تر در افراد شده و فشار عصبي مرتبط با ترشح نامنظم هورمون هاي بدن را كاهش مي دهد.نفيسي خاطرنشان كرد:خنده موجب تنظيم سيستم گردش خون شده و اكسيژن موجود در خون را افزايش داده كه اين امر از بروز سكته هاي قلبي و مغزي جلوگيري مي كند.وي تصريح كرد:محققان براين اعتقاد هستند كه خنده بر بهبود و تقويت سيستم ايمني بدن هم تأثير دارد.نفيسي يادآور شد:نتيجه تحقيقات نشان مي دهند،بطور معمول كودكان بيش از پانصد مرتبه در روز و متأسفانه انسان هاي بالغ فقط پانزده مرتبه در طول روز مي خندند.


 
سياسي
سياسي
خبر دانشگاه
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه