جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3838


گفت‌وگو


سوت پايان


7 ساعت مانده تا سال تحويل با فوتبال!


دقيقه نود


سليمي در ترکيه


بازگشت دوباره مرادي به ليگ برتر


اخراج مربي علي کريمي


اخبار كوتاه


كوتاه از ورزش


نارضايتي فتح الله زاده ازكادر فني استقلال


باقري معتمد، بهترين رزمي کار سال 89


بازگشت جباري براي دربي

تساوي در آزادي
پرسپوليس هوادارانش را نااميد کرد


 گفت‌وگو 

مهدي تاج نايب رييس فدراسيون فوتبال:

مسووليت انتخاب سرمربي تيم ملي
با من و كفاشيان است

مهدي تاج نايب رييس فدراسيون فوتبال ايران اعلام كرد كه مسووليت انتخاب سرمربي آينده تيم ملي كشورمان بر عهده وي و رييس فدراسيون فوتبال خواهد بود.وي درگفت و گو با ايرنا درخصوص اتفاقات اخير فوتبال ايران به گفت و گو پرداخت.

-نظرتان در خصوص شروط جلالي براي قبول سرمربيگري تيم اميد چيست؟

شخصيت جلالي براي ما بسيار محترم است وعلاقه منديم تا با او در تيم اميد كشورمان همكاري كنيم.شروط جلالي را به طور كامل مطالعه كردم ، درخواست هاي او به اعتقاد من منطقي است.درخواست اول جلالي در خصوص حمايت سازمان تربيت بدني، كميته ملي المپيك و فدراسيون فوتبال از تيم است كه به طور حتم اين كار انجام خواهد شد اما در خواست دوم او كه به در اختيار گذاشتن بازيكنان بر مي گردد را بايد در كميته انضباطي بررسي كنيم.

- آيا استيلي هم در ميان گزينه ها شما قرار دارد؟

بله استيلي از مربيان خوب كشور است و رييس فدراسيون فوتبال از او برنامه گرفته است.

-شانس تيم اميد براي صعود به المپيك لندن را پايين نمي دانيد؟

خير.اگر تيم اميد ما يك مربي خوب و توانمند در اختيار داشته باشد بدون شك از مدعيان اصلي صعود به المپيك خواهد بود.تيم ما با كمترين تدارك در مسابقات گوانگجو به مصاف ژاپن و كره جنوبي رفت و با بدشانسي مقابل آنها شكست خورد.

-چرا تصميم خود در خصوص استفاده از نظرات سرمربي بزرگسالان در تيم اميد را تغيير داديد؟

بايد ابتدا سرمربي را انتخاب كنيم و ببينيم درصورت تمايل وي تصميمات بعدي اتخاذ شود.كرش به حضور در تيم هاي پايه بسيار علاقه مند بود اما شايد ساير مربيان علاقه مند نباشند.

-رييس سازمان تربيت بدني اعلام كرد كه تا پايان سال سرمربي جديد تيم ملي مشخص خواهد شد، آيا اين موضوع امكان پذير است؟

حرف سعيدلو كاملا صحيح است و ما هم در حال مذاكره با مربيان مد نظر خود هستيم كه اميدوارم اين مذاكرات زودتر عملي شود.

-در فدراسيون چند نفر مسووليت مذاكره با سرمربي خارجي را بر عهده دارند؟

مسووليت انتخاب گزينه ها با من و كفاشيان است و ترابيان نيز مسووليت مذاكره با گزينه هاي مد نظر را برعهده دارد.

-آيا مربيان ايراني نيز مد نظر شما هستند؟

زماني كه امير قلعه نوعي به عنوان يكي از بهترين مربيان داخلي اعلام مي كند حضور مربي خارجي طراز اول به سود تيم كشورمان است ما هم با استفاده از تجربه اين گونه افراد به دنبال جذب مربيان خارجي طراز اول خواهيم بود.

-چه زماني گزينه نهايي خود را معرفي مي كنيد؟

براي ما كيفيت اهميت بسيار بالايي دارد و اطمينان داشته باشيد در بهترين زمان، مربي آينده تيم ملي را انتخاب خواهيم كرد.

-آيا سرمربي تيم ملي تا 2 ماه آينده انتخاب خواهد شد؟

مربي جديد بسيار زودتر از اين زمان انتخاب و معرفي مي شود.

-عملكرد فدراسيون را در سال 89 چگونه ارزيابي مي كنيد؟

فدراسيون در بخش سخت افزاري عملكرد بسيار موفقي داشته است.ما در سال گذشته آكادمي فوتبال، چند زمين در محل آكادمي وهتل و كلينيك پزشكي را افتتاح و سعي خواهيم كرد در ساير زمينه ها نيز موفق تر عمل كنيم.

-نظرتان در خصوص عملكرد فدراسيون در بخش قهرماني چيست؟

متاسفانه در اين بخش موفق نبوديم و نتوانستيم در رده هاي مختلف سني عملکرد خوبي داشته باشيم.فوتبال ما نسبت به تيم هاي غرب آسيا بسيار جلو است اما بايد تلاش كنيم تا سطح خود را به تيم هاي شرق آسيا نيز برسانيم.

-آيا وجود ضعف در بعضي از كميته هاي فدراسيون را مي پذيريد؟

هم اكنون برخي از كميته هاي ما با سرپرست اداره مي شوند كه به طور حتم براي آنهايي كه عملكرد ضعيفي داشته اند، برنامه هايي خواهيم داشت.

-آيا حسين شمس شانسي براي ادامه همكاري با تيم فوتسال كشورمان دارد؟

بله به طور حتم تنها مشكل فدراسيون با اين مربي در حال حاضر در خصوص مسايل مالي است كه اميدوارم اين مشكلات نيز به زودي برطرف شود.


 سوت پايان 

بخشش منشوري ها!

عزيزالله محمدي رييس سازمان ليگ فدراسيون فوتبال درباره بخشيده شدن مربيان منشوري فوتبال گفت:بنا بر تصميمي كه در قبل گرفته شد تمامي مربياني كه تاكنون بنا به دلايلي موقعيت حضور در ليگ برتر را نداشتند محروميت‌هايشان بخشيده شده و مي‌توانند در ليگ برتر فعاليت كنند.ما با اين كار به آنها فرصت مجددي داده‌ايم. وي با بيان اينكه ستاد منشور اخلاقي همچنان با جديت به كارش ادامه داده و مسابقات مختلف را زير نظر دارد گفت:ما تمامي اعمال و رفتار مربيان و ورزشكاران را در مسابقات اين فصل رصد كرده‌ايم و اين كار را در سال آينده هم انجام خواهيم داد.بي ترديد پس از پايان ليگ امسال درباره اشخاصي كه ممكن است محدوديتي براي فعاليت در ليگ برتر داشته باشند، تصميم لازم را مي‌گيريم.ستاد منشور اخلاقي بنا بر راي مجمع فدراسيون فوتبال همچنان با قدرت كارش را ادامه مي‌دهد. وي درپاسخ به اين سوال كه آيا ممكن است عده‌اي از همين مربيان يا ورزشكاران بازهم جزو ليست اعمال محدوديت قرار داشته باشند گفت:هر چيزي امكان دارد ما از الان حتي گمانه زني درباره محدوديت كردن فعاليت شخصي را هم نمي‌كنيم و تمام صحبت‌ها و تصميم‌ها را به پايان فصل موكول كرديم.در حال حاضر تمام مربيان و بازيكناني كه در تيمهاي مختلف فعاليت مي‌كنند تا پايان فصل هيچ محدوديتي براي اين كار نخواهند داشت. وي در پاسخ به اين سوال كه اين شايعه ايجاد شده كه محروميت در نظر گرفته شده براي يك تيم داوري در مسابقات ليگ دسته يك به دليل تباني بوده گفت:ازنظر من در اين‌باره تنها بحث اشتباه‌هاي داوري مطرح است.البته اكنون مشغول بررسي موضوع آنها هستيم اما فعلا تنها مي‌توانم درباره‌شان بگويم كه بحث اشتباه‌هاي داوري مطرح است. وي با بيان اينكه تمام كارها و مقدمات برگزاري دربي هفتادم سرخابي‌ها انجام شده گفت:تمام هماهنگي‌هاي لازم با دستگاه‌ها و مسولان مختلف را انجام داديم و اميدواريم دربي خوبي رابرگزار كنيم.براي برگزاري آخرين هفته مسابقات ليگ برتر درسال 89 هم اقدامات لازم انجام شده است.ما به هيچ وجه نگران كاهش تماشاگران دربازي هاي روز 29 اسفندماه نيستيم و معتقديم كه هواداران تيم‌ها به استاديوم‌ها مي‌آيند.


 7 ساعت مانده تا سال تحويل با فوتبال! 

بيست و هفتمين هفته از مسابقات فوتبال ليگ برتر باشگاه‌هاي کشوردرغياب نمايندگان ايران درليگ قهرمانان آسيا از روز جمعه آغاز مي شود و آخرين بازي اين هفته هم 7 ساعت مانده به لحظه تحويل سال جديد برگزار مي‌شود.هفته بيست و هفتم رقابتهاي ليگ برتر در شرايطي برگزار مي شود که آخرين ديدارش در فاصله 7 ساعت مانده به پايان سال 1389 برگزار مي شود.در زير اشاره‌اي گذرا به ديدارهاي اين هفته خواهيم داشت، هفته‌اي با حال و هواي عيد و نوروز.

مس کرمان -پيکان قزوين

نارنجي پوشان کرماني روزهاي خوبي را پشت سر نمي گذرانند.اين تيم درچهار هفته اخير دو شکست در کارنامه‌اش به ثبت رسيده و در دو بازي با نتيجه تساوي از زمين خارج شده است.مس کرمان در هفته بيست و هفتم تيم پيکان قزوين را پذيرايي مي کند که وضعيتش چندان تعريفي ندارد.

دو شکست اخير مقابل نفت تهران و فولاد خوزستان زمينه سازبازگشت دوباره پيکان به قعر جدول شده است تا بازهم شاگردان عليدوستي دروضعيت خطر قرار گيرد.با شرحي که از وضعيت دو تيم مس کرمان و پيکان رفت، اين دو تيم دربازي روز جمعه با تمام وجود به دنبال پيروزي خواهند بود.بايد ديد در اين بين پيروزي نصيب کدام تيم مي شود، مس که در خانه بازي مي کند اما در کشمکش با ليدرهاي هواداران کرماني است يا پيکاني که در خارج از خانه تيمي شکننده نشان داده و فقط يکبار در خارج از قزوين به پيروزي رسيده است.

پاس همدان -صنعت نفت آبادان

دو تيم پاس همدان و صنعت نفت آبادان در هفته گذشته دست به تغييرات زدند.پاسي‌ها مديرروستا را به عنوان سرمربي روي نيمکت نشاندند و آباداني‌ها غلامحسين پيرواني را جانشين کاسميرو پرتغالي کردند.دراين بين تغييرات براي تيم نفت مثبت افتاد و موفق شد استيل آذين را شکست دهد اما پاس با مديرروستا هم در حسرت پيروزي ماند و در خانه صباي قم به نتيجه تساوي يک بريک دست يافت.ماموريت دشوار مديرروستا در پاس از هفته قبل آغاز شده است، او هشت هفته فرصت دارد تا پاس را در ليگ برتر حفظ کند.او دربازي خانگي با تيم نفت به کمتر از پيروزي نبايد رضايت دهد، چرا که در غير اينصورت يک گام ديگر به سقوط نزديک خواهد شد.

شهرداري تبريز -سايپاي البرز

تيم سايپاي البرزاين روزها خوب بازي مي کند.تيم مايلي کهن در 6 هفته اخير تنها يک باخت داشته است و روندي روبه رشد را طي مي کند.تيم سايپا پس از تساوي بدون گل هفته بيست و ششم مقابل استقلال اهواز اين هفته به خانه شهرداري تبريز مي شود که سخت در تکاپو براي فراراز منطقه خطر است.

شهرداري هم مانند سايپا در هفته بيست و ششم موفق به کسب امتيازاز يکي از تيم‌هاي برتر پايتخت شده است و با روحيه‌اي مضاعف از بازي خوبي که مقابل پرسپوليس به نمايش گذاشت روز جمعه از نارنجي پوشان پذيرايي خواهد کرد.مايلي کهن در مصاف با همبازي سابقش در پرسپوليس چندين و چند بازيکن مصدوم و محروم دارد که او را برآن داشته تا با احتياط راهي تبريز شود.

نفت تهران -تراکتورسازي تبريز

روند روبه رشد تيم نفت هفته گذشته با شکست 2 بر صفر اين تيم برابر سپاهان اصفهان متوقف شد.اين تيم که با منطقه خطر جدول تنها 2 امتياز فاصله دارد، در آخرين بازي سال 89 که اتفاقا درخانه مقابل تراکتورسازي تبريز برگزار خواهد شد، به دنبال پيروزي است.تيم نفت که به زعم سرمربي‌اش بازي داخل خانه و خارج از خانه برايش يکي است، روز جمعه کاري دشوار مقابل تيم فراز کمالوند خواهد داشت که اين روزها خوب و روپا بازي مي کند.

اين تيم به دنبال پيروزي خانگي مقابل مس کرمان به دنبال آن است تا نفت را درآخرين جمعه سال به آتش بکشد و با آتش آن موتور خود را براي رسيدن به رتبه هاي بالاتر گرم کند.

فولاد خوزستان -راه آهن شهرري

بدون شک يکي از بهترين تيم‌هاي امروز فوتبال ايران فولاد خوزستان است که پله پله به بالاي جدول نزديک مي شود.تيم کم ادعا و جوان مجيد جلالي با ايستادن بر سکوي ششم جدول به آرزوهايش که همان کسب سهميه ليگ قهرمانان آسياست، نزديک مي شود.اين تيم در آخرين ديدار سال 89 روز جمعه پذيراي راه آهن شهرري است که روزهاي سختي را پشت سر مي گذارد.تيم تارتار که از مشکلات مالي رنج مي برد، هفته گذشته مقابل ذوب آهن نمايشي خوب داشت اما با بدشانسي به نتيجه تساوي 2 بر 2 رضايت داد.

راه آهن اگر همچون بازي با ذوب آهن باشد، مي تواند همراه با فولاد يک نمايش خوب فوتبالي را براي فوتبالدوستان خوزستاني در آخرين جمعه سال رقم بزند.البته اين بازي يک مسابقه خاص براي مجيد جلالي است.او که در بازي رفت معتقد بود، تيم راه آهن با آب بستن به زمين تاکتيکهاي تيم او را خنثي کرده است، در بازي روز جمعه بايد ثابت کند، تيمش برتر از راه آهن بوده و اين محقق نمي شود، جز با بازي خوب و کسب بردي قاطع.


 دقيقه نود 

آخرين هفته ليگ درسال89

بيست و هفتمين هفته از مسابقات فوتبال ليگ برترباشگاه‌هاي کشوردرغياب نمايندگان ايران در ليگ قهرمانان آسيا از روز جمعه آغاز مي شود.برنامه ديدارهاي هفته بيست و هفتم مسابقات فوتبال ليگ برتر باشگاه‌هاي کشور به شرح زير است:

جمعه،27اسفند:

مس کرمان -پيکان قزوين، ساعت 16:30، ورزشگاه شهيد باهنر کرمان

پاس همدان -صنعت نفت آبادان، ساعت 16:30، ورزشگاه قدس همدان

شهرداري تبريز-سايپاي البرز، ساعت 16:30، ورزشگاه يادگار امام(ره)تبريز

نفت تهران -تراکتورسازي تبريز، ساعت 16:30، ورزشگاه تختي تهران

فولاد خوزستان -راه آهن شهرري، ساعت 16:30، ورزشگاه تختي اهواز

يکشنبه،29اسفند:

استيل آذين -سپاهان، ساعت 15:30 ، ورزشگاه تختي تهران

ملوان بندر انزلي -پرسپوليس تهران، ساعت 15:30، ورزشگاه تختي انزلي

ذوب آهن اصفهان -شاهين بوشهر ، ساعت 16:30، ورزشگاه فولادشهر اصفهان

استقلال تهران -صباي قم، ساعت 17:40، ورزشگاه آزادي تهران

نقش ناصرالجوهردرشکست استقلال

ديدار تيم‌هاي النصرعربستان و استقلال ايران درحالي برگزارشد که ناصرالجوهرسرمربي پيشين تيم عربستان از دست خبرنگاران فرار کرد.ديدار تيم‌هاي النصر عربستان و استقلال ايران درحالي درورزشگاه ملک فهد شهررياض برگزار شد که ناصرالجوهراز جايگاه خبرنگاران اين ديداررا تماشا مي‌کرد و در مواقعي با تلفن همراهش با نيمکت تيم النصردرارتباط بود.خبرنگاران ايراني حاضردراين ورزشگاه در مواجهه با اين مربي قصد انجام مصاحبه با وي را داشتند که سرمربي پيشين تيم ملي عربستان پاسخگويي به سئوالات را به بعد از بازي موکول کرد اما درنهايت به بهانه صحبت با تلفن جايگاه ويژه را ترک کرد.اين مربي که به نظر مي‌رسيد با نوع پوشش خود قصد داشت از ديد خبرنگاران مخفي بماند، از اينکه توسط خبرنگاران ايراني شناخته شده بود، بسيار تعجب کرد.از سوي ديگر برابر پوشش خبري اين بازي تنها پنج خبرنگاردرجايگاه ويژه حضور داشتند.اينترنت ورزشگاه هم ايراد داشت که در نهايت خبرنگاران عربستاني اينترنت تلفن خود را در اختيار خبرنگاران ايراني قرار دادند.البته در پايان مسابقه و بااضافه شدن خبرنگاران شبکه‌هاي تلويزيوني تعداد حاضران درنشست خبري به بيش از 10 نفر رسيد.

تعجب خبرنگاران عرب ازشکست استقلال

ديدار تيم هاي فوتبال النصر عربستان و استقلال ايران که دروررزشگاه ملک فهد عربستان برگزار شد با برتري دو بر يک تيم النصر به پايان رسيد.خبرنگاران عربستاني در پايان ديداراستقلال مقابل النصر با تعجب از دو نتيجه نمايندگان ايران درروز نخست از هفته دوم ليگ قهرمانان آسيا سخن مي گفتند .آنها اعتقاد داشتند چگونه است که سپاهان ضمن ارائه يک بازي زيبا با 5 گل حريفش را شکست مي‌دهد اما استقلال در نيمه دوم دچار افت شده و پيروزي را به شکست تبديل مي کند.آنها مي گفتند چه اتفاقي در بين دو نيمه رخ داده که تيم استقلال تا اين حد از لحاظ اجراي برنامه تاکتيکي ضعيف شده و فرصت پيروزي را در اختيار حريف عربستاني قرار داده است.

دايي و شيث رضايي شکايت‌شان را پس مي‌گيرند

علي دايي و شيث رضايي به دليل اظهارات توهين آميز از يکديگر شکايت کرده‌اند که رسيدگي به اين پرونده به کميته انضباطي واگذار شده است.عباس روغني معاون کميته انضباطي فدراسيون فوتبال پيرامون پرونده شکايت علي دايي و شيث رضايي از يکديگر گفت:اين دو شکايت‌شان را از دادسراي عمومي پس مي‌گيرند تا در کميته انضباطي اين مورد مطرح و مورد رسيدگي قرار بگيرد.وي با تاکيد بر اينکه اختلافات فوتبالي بايد در خانواده فوتبال حل و فصل شود، تصريح کرد:در جلسه‌اي که با حضور وکلاي علي دايي و شيث رضايي برگزار شد، پس از صحبت‌هاي اعضاي کميته انضباطي طرفين توافق کردند از شکايت خود در دادسراي عمومي صرفنظر کنند تا اين پرونده در کميته انضباطي مورد رسيدگي قرار بگيرد.البته از طرفين اين دعوا که عليه يکديگر طرح شکايت کرده‌اند خواستيم تا با حسن نيت و گذشت با يکديگر سازش کنند ولي چنانچه طرفين بر شکايت خود پابرجا بمانند کميته انضباطي به اين شکايت رسيدگي خواهد کرد.وي با بيان اينکه جلسه بعدي رسيدگي به پرونده علي دايي و شيث رضايي به 6 ارديبهشت ماه سال آينده موکول شده است، اظهار داشت:با وجود اينکه تاکنون چند جلسه براي رسيدگي به اين پرونده برگزار شده ولي هنوز توافقي دراين زمينه صورت نگرفته است.اميدواريم دو طرف با گذشت کردن از يکسري مسائل، کدورت‌ها را کنار بگذارند و با يکديگر سازش کنند.

سفراستقلالي ها به مکه مکرمه

كاروان تيم فوتبال استقلال صبح ديروزراهي مدينه منوره شد.كاروان استقلال كه مقابل النصر عربستان با نتيجه 2 بر يك شكست خورد صبح ديروز راهي مدينه منوره شد.اعضاي اين تيم پس اززيارت درمدينه راهي مكه مكرمه مي شوند.اين تيم بعد اززيارت خانه خدا بلافاصله به تهران باز مي گردد.آبي پوشان 29 اسفند در آخرين بازي سال خود مقابل صباي قم به ميدان مي روند.

صدورکارت سرپرستي ياوري

ازسوي سازمان ليگ کارت محمود ياوري به عنوان سرپرست جديد تيم فوتبال استيل‌‍آذين صادر شد تا وي با اين عنوان جديد هدايت تيمش را در ليگ برتر برعهده بگيرد. عزيزمحمدي ضمن اعلام اين مطلب افزود:با فسخ کارت سرپرستي صادق درودگر، کد کارت وي براي آقاي محمود ياوري صادر شد و ايشان مشکلي براي نشستن بر روي نيمکت تيم استيل آذين درديداربرابر سپاهان نخواهد داشت.وي در مورد اينکه آيا اين اقدام باشگاه استيل آذين غير قانوني نيست اظهار داشت:زماني اين امر برخلاف قانون بود که ما در اين زمينه قانوني مي داشتيم ولي آئين نامه سازمان ليگ دراين زمينه سکوت کرده است.به هرحال مقررات سازمان ليگ اجازه نمي دهد يک مربي در طول يک فصل براي سه بار برروي نيمکت تيم هاي مختلف بنشيند که به نظر مي رسد اين مقررات نياز به بازنگري و اصلاح دارد.


 سليمي در ترکيه  

بهداد سليمي،‌ قوي‌ترين مرد جهان بامداد ديروز چهارشنبه براي دريافت جايزه بهترين وزنه بردار سال 2010 جهان عازم ترکيه شد.جايزه سليمي امروز در حاشيه کنگره جهاني ضد دوپينگ که در شهر استانبول ترکيه برگزار خواهد شد، به اين وزنه بردار اهدا مي شود.براي نخستين بار است که بهترين وزنه بردار جهان، جايزه خود را در حضور بيش از 100 نماينده از کشورهاي مختلف جهان و مسئولان فدراسيون بين المللي وزنه برداري دريافت خواهد کرد.مجله رسمي فدراسيون بين المللي وزنه برداري اوايل اسفندماه، سليمي وزنه بردار فوق سنگين ايران را به عنوان بهترين وزنه بردار سال 2010 جهان معرفي کرد.


 بازگشت دوباره مرادي به ليگ برتر 

ديداردو تيم استيل آذين تهران و سپاهان اصفهان از هفته بيست وهفتم رقابتهاي ليگ برتر يكشنبه 29 اسفند ماه در ورزشگاه تختي تهران برگزار خواهد شد.مسعودمرادي مدرس و ناظر كنفدراسيون فوتبال آسياگفت:در ديدار دو تيم استيل آذين تهران و سپاهان اصفهان از هفته بيست وهفتم رقابتهاي ليگ برتر كه قضاوت آن را سعيد مظفري زاده برعهده خواهد داشت، به عنوان ناظر داوري حضور خواهم داشت.در دوران داوري تمام تلاشم اعتلاي نام و پرچم جمهوري اسلامي ايران بوده است و اكنون نيز همه تلاش خود را خواهم كرد.


  اخراج مربي علي کريمي 

سران باشگاه شالکه اعلام کردند که فليکس ماگات،مربي اين تيم در پي نتايج ضعيف شالکه در رقابتهاي اين فصل از سمت خود برکنار شده است.جلسه مسئولان و روساي باشگاه شالکه برگزار شد تا در مورد آينده اين مربي 57 ساله تصميم گيري شود و در نهايت تصميم برآن شد تا ماگات از سمت خود برکنار شود.اين در حالي است که گرچه شالکه در رقابتهاي بوندس ليگا نمايش خوبي نداشته ولي اين تيم را به فينال جام حذفي آلمان رسانده و همراه باشالکه به مرحله يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان اروپا راه يافته است. گفتني است علي كريمي چندي پيش پس از جدايي از استيل آذين به تيم شالكه پيوست.


 اخبار كوتاه 

راه اندازي رشته پاراگلايدردرايلام

ارسلان چولكي رئيس هيئت انجمن‌هاي ورزشي استان ايلام گفت:رشته پاراگلايدر دراستان ايلام ايجاد و راه‌اندازي مي‌شود.استان ايلام داراي جوانان مستعد و علاقه‌مندي براي ايجاد و راه‌اندازي اين رشته جذاب و پرمخاطب است.بر اين اساس اين هيئت ورزشي خود را ملزم به ايجاد و راه‌اندازي اين رشته ورزشي در استان ايلام دانسته و در اين راه گام بر مي‌دارد.البته بدون كمك تربيت بدني استان ايلام و همچنين فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي جمهوري اسلامي كوچكترين برنامه اين هيئت ورزشي محقق نخواهد شد. دراين راستا دست كمك را به سوي مسئولان مربوطه در اداره كل تربيت بدني استان ايلام و همچنين فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي دراز مي‌كنيم.البته برنامه‌هاي مختلفي طي چند ماه اخيرتوسط اين هيئت ورزشي محقق شده كه مديون همكاري مهندس فتاحي مديركل تربيت بدني استان ايلام هستيم.اين هيئت ورزشي در استان ايلام برنامه‌هاي ويژه‌اي را تدارك ديده كه به مرور طي سال 90 در استان ايلام اجرايي مي‌شود.مهم‌ترين اين برنامه‌ها اجراي دوره‌هاي آموزشي براي ورزشكاران و مربيان اين هيئ ورزشي در استان ايلام است.آشنايي با مهارت‌هاي رواني، كارگاه تغذيه، كارگاه مديريت استرس، مرامنامه اخلاقي ورزشكاران، كنترل دوپينگ و مكمل‌هاي غذايي و... از جمله سرفصل‌هاي دروس و كارگاه‌هاي آموزشي سال 90 براي ورزشكاران و مربيان هيئت انجمن‌هاي ورزشي استان ايلام است.افزون بر برنامه‌هاي آموزشي، تقويم ورزشي سال 90 اين هيئت نيز تدوين شده است.از برگزاري مسابقات مختلف تا ميزباني رقابت‌هاي كشوري در تقويم ورزشي سال 90 هيئت انجمن‌هاي ورزشي استان ايلام گنجانده شده است.

سايت گل:

مجيدي نااميد كننده بودند

سايت ورزشي گل عربستان ازسعد الحارثي به عنوان بازيكن شگفتي سازواز فرهاد مجيدي به عنوان بازيكن نااميد ديدار تيم هاي النصر و استقلال نام برده است.سايت گل روز چهارشنبه نوشت:در حالي كه فشار بر روي دفاع استقلال در دقايق پاياني مسابقه رو به فزوني مي رفت، وارد شدن سعد الحارثي به زمين مسابقه موجب شد تا سد دفاع تيم استقلال شكسته شود و اين بازيكن با به ثمر رساندن گل دوم تيم النصر سه امتياز با ارزش را براي تيمش بدست آورد و به عنوان بازيكن شگفتي ساز اين ديدار لقب بگيرد.اين سايت ورزشي از فرهاد مجيدي به عنوان يك بازيكن با قدرت و مهارت فني بالا نامبرد و نوشت:مجيدي بازيكن با هوشي است، اما در اين ديدارنتوانست توانايي هاي خود را نشان دهد.به نظر مي رسيد مجيدي در اين ديدار از لحاظ بدني و ذهني آماده نيست و به همين خاطر بارها نقش بر زمين شد.برخلاف آنچه كه تصور مي شد اين بازيكن، تهديدي براي دفاع تيم النصر باشد، اما اينگونه نشد و دروازه تيم النصر توسط عمران زاده مدافع تيم استقلال بدست آمد.مجيدي در اين ديدارحركات انفرادي داشت و تيم استقلال نتوانست از توانايي هاي اين بازيكن استفاده كند، زيرا چنانچه توپ هاي رو به جلو براي اين بازيكن ارسال مي شد، ‌مجيدي مي توانست با استفاده از سرعت بالاي خود، تيم النصر را به خطر اندازد.

اعتراض استقلال به زمان ديدار با صباي قم

مسئولان باشگاه استقلال اعتراض نامه اي به فدراسيون و شخص علي كفاشيان ارسال كردند تا درخصوص زمان ديدار استقلال مقابل صباي قم تصميم جدي گرفته شود و تغييري دراين خصوص ايجاد شده شود.مسئولان و مربيان استقلال معتقدند كه سفر به كشور عربستان شرايط را براي استقلال تغيير مي دهد و از آنجا كه اعضاي اين تيم براي زيارت خانه خدا ازرياض به جده رفتند،زمان بازگشت آنها به كشور تغيير مي كند.به همين علت شرايط بازي با صباي قم در تاريخ 29 اسفند ماه وجود ندارد و تا زماني كه استقلال وارد تهران شده و براي ديدار با صباي قم آماده شود تنها دو روز فرصت دارد.اين مسئله مشكلاتي را به وجود آورده است كه بازي با صباي قم روي روند عادي انجام نشود.


 كوتاه از ورزش 

برگزاري مسابقات بين المللي کيبل اسکي درکيش

نخستين دوره مسابقات بين المللي کيبل اسکي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، اول ارديبهشت ماه سال 90 درکيش برگزار خواهد شد.به گزارش روابط عمومي فدراسيون انجمن هاي ورزشي به نقل ازانجمن اسکي روي آب، اين مسابقات در تقويم فدراسيون جهاني گنجانده شده و قرار است در دو رده سني بزرگسالان و جوانان برگزار شود.به نفرات اول تا سوم هر رده سني، جوايز نقدي(دلار)اهدا مي شود و همزمان با برگزاري اين مسابقات ، يک دوره کلاس مربيگري و داوري اسکي روي آب با مدرسي نمايندگان فدراسيون جهاني درکيش برگزار مي شود.تاکنون کشورهاي انگليس، آلمان و صربستان براي حضور درمسابقات بين المللي کيبل اسکي در کيش اعلام آمادگي کرده اند که در روزها و هفته هاي آتي، چند کشور ديگر نيز به اين جمع اضافه خواهند شد.

بازتاب برد و باخت دو تيم ايراني

آفتاب النصر،استقلال را سوزاند

روزنامه‌هاي عربي با اشاره‌اي گذرا به پيروزي کوبنده سپاهان اصفهان برابر الجزيره امارات، بيشتر از همه به باخت استقلال مقابل النصر عربستان در رياض توجه داشته‌اند.روزنامه الشرق الاوسط ديروز در گزارشي با اشاره به برد 5 بر يک سپاهان اصفهان برابر الجزيره امارات از صدرنشيني اين تيم ايراني در گروه اول ليگ قهرمانان آسيا خبر داد.اين روزنامه در ادامه با اشاره به بازي استقلال و النصر در خبري با تيتر آفتاب النصر دررياض استقلال را سوزاند نوشت:با اين برد خوب النصر عربستان توانست سه امتيازارزشمند بازي را بدست آورد.روزنامه الوطن عربستان نيزديروز بدون اشاره به برد سپاهان برابر الجزيره امارات تنها پيروزي الهلال عربستان مقابل الغرافه قطر را پوشش داده است.الوطن در اين باره با تيتر الهلال هيبت آسيايي خود را نشان داد نوشت:پس از باخت الهلال در زمين خود برابر سپاهان اين تيم توانست با برد الغرافه در قطر اعاده حيثيت کرده و بار ديگر قدرت خود را در آسيا به رخ بکشد.روزنامه الحيات نيز هيچ اشاره‌اي به پيروزي ارزشمند سپاهان که به صدرنشيني اين تيم در گروه اول رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا منجر شد نپرداخته است و تنها پيروزي الهلال بر الغرافه را پوشش داد.روزنامه البيان امارات نيز مثل اينکه ديروز هيچ خبري نتوانسته از شکست سنگين الجزيره مقابل سپاهان پيدا کند.در مطالب ديروز صفحه ورزشي اين روزنامه تنها به بازي شب پرسپوليس با الوحده امارات اشاره شده، گويي که هيچ بازي در اصفهان برگزار نشده است.ديروز همچنين روزنامه عکاظ عربستان در گزارشي با عنوان برگرداندن ميز روي استقلال از صدرنشيني تيم النصر در گروه B مسابقات ليگ قهرمانان آسيا به نيکي ياد کرده است.اما شبکه‌هاي خبري الجزيره و العربيه نيز که در اين روزها بشدت درگير پوشش اخبار قيام مردم جهان عرب هستند تنها به تصاويري از بازي روز گذشته سپاهان و استقلال برابر رقباي اماراتي و سعودي پخش کردند و مجددا به جريان اصلي خبري خود بازگشتند.

بررسي وضعيت نمايندگان ايران درآسيا

در جلسه مسئولان ليگ حرفه‌اي فوتبال آسيا با نمايندگان ليگ هاي برترآسيا آخرين وضعيت امتيازات و سهميه بندي کشورهاي حاضر درليگ قهرمانان بررسي مي شود. دراين نشست که دوشنبه آينده اول فروردين ماه سال 90 در بانکوک تايلند برگزار خواهد شد، مسئولان ليگ حرفه اي فوتبال آسيا آخرين وضعيت امتيازات ليگ هاي فوتبال آسيا وهمچنين شاخص هايي که براساس آن امتيازات کشورها تعيين شده است را تشريح خواهند کرد.قرار است عزيزمحمدي رئيس سازمان ليگ و کسرايي مسئول روابط بين الملل سازمان ليگ به نمايندگي از کشورمان دراين کارگاه توجيهي شرکت کنند.دراين دوره کمبودهايي که باعث کاهش امتيازات ليگ ايران شده است به نمايندگان ايران اعلام تا براي رفع اين نواقص اقدام شود.در مرحله اول امتياز بندي ليگ قهرمانان آسيا براي سال 2009 ، ليگ ايران موفق شد از سقف 500 امتياز تعيين شده به 340 امتياز و در حدود 68 درصد امتيازات دست يابد.بر اساس شاخص هاي جديد ليگ قهرمانان آسيا تا سال 2012 ، ليگ ايران از سقف 800 امتياز تعيين شده به 598 اميتاز و در حدود 74 درصد امتيازات دست يافته است.قراراست در بازديد ارديبهشت ماه سال آينده مسئولان ليگ حرفه اي فوتبال آسيا از ايران و ليگ فوتبال کشور امتيازات و وضعيت سهميه بندي کشورمان در فصل جديد اين مسابقات مشخص شود.


 نارضايتي فتح الله زاده ازكادر فني استقلال 

علي فتح الله زاده سرپرست باشگاه استقلال درباره بازي استقلال مقابل النصرعربستان گفت:بازي در سطح آسيا مهم و سخت است.ما يك گل زديم و مي‌توانستيم به بازي مسلط بشويم ولي درنيمه دوم نتوانستيم ازاندوخته خود استفاده كنيم.دربازي هاي ليگ قهرمانان آسيا يك گل حاشيه امنيت مناسبي نيست.بازيكنان ما مي‌توانستند بهتر از اين عمل كنند.اما درروند بازي كم تجربگي كردند.در اين جام شروع خوبي نداشتيم اما اميدوارم بازيكنان درادامه كار بتوانند جبران كنند.

فتح الله زاده درباره تيم فوتبال النصر عنوان كرد:النصر تيمي نبود كه حقش برد باشد.موقعيت ما بهتربود.يكي از آنها ضربه برهاني بود كه با اختلاف كم از بالاي دروازه به بيرون رفت و موقعيت‌هاي ديگري هم داشتيم.به نظر من السد ازالنصر قوي‌تر بود و مي‌توانستيم اين بازي را مساوي كنيم.بازيكنان كم تجربگي كردند و نتيجه را از دست داديم.

وي با اشاره به اينكه بازيكنان استقلال پس اززدن گل به دفاع مي‌روند گفت:به نظر من كادر فني بايد تمركز بيشتري داشته باشد.وقتي كه تيم گل مي‌زند بايد كنار زمين بيايد و فشار وارد كند تا عقب نكشد.بازيكنان ما كم تجربگي مي‌كنند.

وي در پاسخ به اين سوال كه استقلال بازيكنان بزرگي دارد چرا آنها كم تجربگي مي‌كنند بيان كرد:بزرگي به چيست.بزرگي كه به اسم نيست.اگر بازيكنان ما بزرگ بودند بعد ازخوردن گل عقب نمي‌كشيدند.از بازيكنان و كادر فني راضي نيستم.به آنها هم گفته‌ام كه بايد جبران كنند.استقلال هوادار دارد و بازيكنان بايد احساس مسووليت كنند.به آنها تذكر داده‌ايم.هنوز چيزي تمام نشده است و بازي هاي زيادي را پيش رو داريم. وي حضور نداشتن جباري و اينكه آيا اين موضوع تيم را اذيت نمي‌كند بيان كرد:به هر حال اگر بازيكني به درد ما نخورد كه با او قراردادنمي‌بنديم.اما نمي‌شود اصول را زير پا گذاشت.هر كسي در مقابل كارش بايد مسوول باشد.وي درپايان گفت:ما استقلاليم و هيچ اتفاقي نيفتاده است و هنوز مي‌توانيم از گروه خود صعود كنيم.درليگ و جام حذفي هم مدعي هستيم.اميدوارم تماشاگران با بزرگواري‌شان ما را حمايت كنند.


 باقري معتمد، بهترين رزمي کار سال 89 

از سوي اهالي رشته هاي رزمي، کارشناسان و رزمي نويسان، محمد باقري معمتد به عنوان بهترين رزمي کار سال 1389 انتخاب شد.در اين نظرسنجي که همه ساله انجام مي شود از 284 کارشناس، مدير، قهرمان، مربي و خبرنگار، مرد طلايي تکواندو در جام جهاني، مسابقات قهرماني آسيا و بازي‌هاي گوانگجو 1168 امتياز کسب کرد و گوي سبقت را از ساير رقبا ربود و برترين شد.سال گذشته حسين اوجاقي از ووشو برترين ورزشکار رزمي سال 88 شد.محمد باقري معتمد، با مدال طلا تکواندو در مسابقات جهاني دانمارک روي پله دوم ايستاد.يوسف کرمي هم سوم شده بود.معتمد در سال 89 با تداوم روند رو به رشد خود عنوان نخست را کسب کرد.يوسف کرمي هم با کسب 1130 امتياز و يک پله صعود دوم شد.جاسم ويشگاهي از کاراته با 910 امتياز عنوان سوم را کسب کرد.حميدرضا قلي پور از ووشو با 892 ، محمد رضا رودکي از جودو با 710 و خديجه آزاد پور تنها بانوي طلايي ايران در بازيهاي آسيايي در اين رده بندي عناوين چهارم تا ششم را کسب کردند.قرار است در روزهاي ابتدايي سال آينده طي مراسمي با شکوه و خاص ازمحمد باقري‌معتمد به عنوان برترين رزمي کار سال، تقدير شود.مراسمي که با حضور روساي فدراسيون‌هاي تکواندو، ووشو، کاراته و جودو، در کنار قهرماناني چون يوسف کرمي، جاسم ويشگاهي، حميدرضا قلي‌پور و محمدرضا رودکي جذاب و ديدني خواهد بود.


 بازگشت جباري براي دربي 

مجتبي جباري هافبك اخراجي استقلال به زودي در تمرينات اين تيم حاضر خواهد شد.آخرين اخبار از باشگاه استقلال حاكي از آن است كه اين بازيكن طي يكي، دو روز آينده جلسه‌اي با مسئولان باشگاه استقلال و همچنين پرويز مظلومي خواهد داشت تا در مورد اتفاقات اخير توضيح بدهد.او با جريمه مالي مواجه خواهد شد ولي يكي از مسئولان باشگاه استقلال خبر داد كه در آستانه ديدار حساس اين تيم مقابل پرسپوليس، جباري به تمرينات بازخواهد گشت تا در دربي پايتخت كمك حال تيمش باشد به هر حال او يك مهره كليدي براي آبي‌ها محسوب مي‌شود و در بازي رفت هم پاس گل استقلال را به طرز قابل توجهي به فرهاد مجيدي داد.


 تساوي در آزادي
 پرسپوليس هوادارانش را نااميد کرد 

تيم فوتبال پرسپوليس که در نخستين ديدار خود در رقابتهاي ليگ قهرمانان آسيا برابر الاتحاد عربستان شکست سنگيني را پذيرفته بود ديروز در ورزشگاه آزادي برابر تيم الوحده امارات به تساوي دست يافت تا مثل استقلال شانسش براي صعود کاهش يابد. گفتني است، روز دوم از هفته دوم رقابتهاي ليگ قهرمانان آسيا با ديدار تيم هاي پرسپوليس ايران و الوحده امارات در ورزشگاه آزادي پيگيري شد که در پايان دو تيم به تساوي يک بر يک دست يافتند تا تيم اماراتي با دريافت عيدي دلنشين از شاگردان علي دايي تهران را ترک کند. در اين ديدار که به قضاوت نيشيمورا از ژاپن و در حضور کمتر از 15 هزار تماشاگر برگزار شد شاگردان علي دايي در نيمه اول براي رسيدن به گل تلاش بسيار زيادي کردند اما نتوانستند از موقعيت هاي خود به گل برسند تا اين نيمه با تساوي بدون گل به پايان برسد. در نيمه دوم هم پرسپوليس براي رسيدن به گل تلاش بسياري کرد اما برخلاف جريان بازي اين الوحده بود که در دقيقه 54 توسط حسن امين عبدالله به گل برتري دست پيدا کرد.در ادامه پرسپوليس براي جبران گل خورده تلاش زيادي کرد و در نهايت در دقيقه 65 توسط حسين بادامکي به گل تساوي دست پيدا کرد.در دقايق باقي مانده بازهم شاگردان علي دايي حملات زياد و البته بي تاثير و کم خطري را روي دروازه حريف پي ريزي کردند اما در نهايت موفق نشدن گل پيروزي را وارد دروازه الوحده کنند تا پس از شکست برابر الاتحاد عربستان ، دو امتياز حساس و سرنوشت ساز يک بازي خانگي را از دست بدهند و شانس خود را مثل استقلال براي صعود به مرحله بعد کاهش دهند.


 
سياسي
سياسي
خبر دانشگاه
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه