جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/01/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3845


سرمقاله

رييس جمهور در مراسم پنجمين جشن هسته اي:
ايران بايد به مركز صدور فن آوري هسته اي تبديل شود


غفوري‌فرد: آمريکا با قبول شروط ايران مي تواند به از سرگيري روابط اميدوار باشد


صالحي: رابطه ما با مصر امري اجتناب‌ناپذير است


موج كوتاه


مقتدي صدر: در صورت عدم خروج نيروهاي آمريكايي، مقاومت را از سر مي‌گيريم


خزاعي: در مسائل داخلي كشورهاي همسايه دخالت نخواهيم كرد

نماينده ايران در شوراي بين‌المللي سزامي:
در ميان كشورهاي اسلامي از نظر فناوري هسته‌اي، ايران داراي مقام اول است


دولت هنيه وضعيت فوق‌العاده در غزه اعلام كرد


يک نکته از هزاران


ميز خبر

تاکيد نماينده ايران در اوپک :
به افزايش توليد نيازي نيست


بروجردي: لزوم ايجاد رژيم حقوقي کارآمد در ميادين مشترک نفت و گاز


خفقان و ترس در بيمارستانهاي بحرين


 سرمقاله 

مصر و سراغازي براي ازسرگيري روابط با ايران

در چند روز اخير نشانه هايي مهم از آغاز از سرگيري روابط دو کشور مهم منطقه يعني ايران و مصر آشکار شد نشانه هايي که مي توان آن را شروع دوره اي جديد از روابط نام نهاد و هم چنين سرفصلي براي پايان روابط تيره سه دهه‌اي بين دو کشور با تمدن و تاريخي منطقه . در اين راستا بنبيل العربي وزير امور خارجه مصر در روزهاي اخير اعلام کرد قاهره آماده ازسرگيري روابط ديپلماتيک با ايران پس از سي سال وقفه در اين روابط است و هم چنين صالحي وزير خارجه ايران نيز در پيام کتبي خود از وزير خارجه مصر براي سفر به تهران دعوت کرده است .سخنان و نمودهاي رفتاري اي که در واقع مي تواند يخ سه دهه اي روابط تيره دو کشور را آب کرده و عملا فرصتها و زمينه هايي مهم را براي همکاري دو جانبه بين دو کشور استراتژيک منطقه خاورميانه بگشايد . در اين ميان اگر نگاهي به اهميت مصر در جهان عرب و آفريقا داشته باشيم در مي يابيم که اين کشور داراي جايگاه مهم فکري وانديشه‌‌اي مهمي در جهان عرب، کانون شماره يک مذهبي در سراسر جهان اهل سنت ؛ بازيگر مهم و تأثيرگذار منطقه‌اي و يکي از سه ضلع مثلث قدرت همه جانبه خاورميانه در کنار ترکيه و ايران است. در اين بين همين اهميت استراتژيکي و منطقه اي است که منافع ملي کشور اقتضا مي‌کند که هر چه بيشتر و زودتر به عادي سازي روابط با اين کشور بوِيژه پس از پايان دوران مبارک در اين کشور دست زد .در اين بين هر چند بي شک هم چنان اختلافاتي بين دو کشور مهم منطقه از جمله نام خيابان خالد اسلامبولي در تهران؛ وجود پرچم زمان شاه بر روي مقبره شاه در قاهره و... وجود داشته ودارد اما بدون گمان هم چنان که در سالهاي گذشته نيز دو کشور نشان داده اند مي توان با اتخاذ رويکردهاي ديپلماتيک بر اين مشکلات و موانع در روابط بين دو کشور فائق آيند. در اين حال بايد در نظر گرفت که در واقع مشخصا هر کشوري از سياست و روابط خارجي خود با کشورهاي ديگر در جستجوي منافع ملي است در اين حال به نگاه بسياري بي شک برقراري روابط سياسي با مصر مي تواند منافع سياسي و اقتصادي مهمي براي کشور در پي داشته باشد و همچنين با توجه به نقش محوري مصر در جهان عرب و حتي آفريقا گسترش روابط و عادي سازي ان در سايه بهبود روابط اقتصادي با اين کشور عملا جايگاه و نفوذ سياسي و اقتصادي ايران را در خاور ميانه و شمال آفريقا بهبود خواهد بخشيد و پيامدها و نتايج مهم اقتصادي سياسي و حتي گردشگري نيز براي دو کشور بويژه براي کشور ما در پي خواهد داشت چه اينکه پس از پايان دوران مبارک از يک سو بسياري از موانع در عادي سازي روابط دو کشور برداشته شده و از سويي نيز وزن و پتانسيل مصر در خاورميانه با تغييرات محسوسي مواجه شده است

علي رمضاني


 رييس جمهور در مراسم پنجمين جشن هسته اي:
 ايران بايد به مركز صدور فن آوري هسته اي تبديل شود 

رييس جمهوري در پنجمين جشن سالروز ملي فناوري هسته اي تاكيد كرد كه ايران بايد به مركز توليد و صدور فن آوري هسته اي تبديل شود.

به گزارش ايرنا، محمود احمدي نژاد خاطرنشان كرد كه نبايد هيچ يك از ظرفيت هاي اتمي از دسترس ملت ايران دور بماند.

احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره ابعاد حوادث هسته اي رخ داده در ژاپن پس از زلزله و سونامي در اين كشور گفت كه آژانس بين المللي انرژي اتمي اطلاعات درستي در اين زمينه به مردم نداده است و ابعاد مسئله گسترده تر از آن است كه مطرح شد. وي يادآور شد كه اگر يك هزارم اين اتفاق در يك كشور مخالف آمريكا رخ مي داد عزاي عمومي در كل كرات عالم اعلام مي شد و درباره آن كلي سر و صدا مي كردند. رييس جمهور به نمونه اي از برخورد دوگانه غرب در اين زمينه اشاره كرد و گفت: نيروگاه بوشهر هنوز راه نيفتاده است آنها دارند هزار نغمه سرايي مي كنند. رييس جمهوري در ابتداي اين مراسم با بيان اينكه تعالي يك جامعه بدون علم و فناوري غيرممكن است، اظهار داشت: دروازه ورود به افق هاي بالا و فتح قله هاي بلند علم است، علمي كه تبديل به فناوري شود و در زندگي و حركت ملت موثر باشد.

احمدي نژاد با بيان اينكه' بدون علم حركت كردن مانند حركت بدون چراغ و نور در شب ظلماني و در مسير سنگلاخ كوهستاني است'تصريح كرد:علم نورافكني است كه مسير را روشن مي كند و قدرت حركت و تسلط بر طبيعت و قدرت بكارگيري نيروها و انرژي عظيم نهفته در عالم را در اختيار انسان قرار مي دهد. احمدي نژاد دروازه كمالات معنوي انسان را علم دانست و گفت: در بين علوم گوناگون برخي نقش موتور، لوكوموتيو و پيشگامي را دارند كه هر كسي به آنها دست يابد بقيه عرصه هاي علوم هم در اختيار او قرار خواهد گرفت كه يكي از آنها فن آوري هسته اي است. وي افزود: توليدات علمي كشور و دستاوردهاي فن آوري كشور را طي 4-5 سال ملاحظه و سرعت رشد و پيشرفت آنها را اندازه گيري كنيد، خواهيد ديد كه فتح قله هاي هسته اي دميدين يك روح و انرژي بي پايان به ساحت علم كشور و توليد علم و فناوري كشور است. رييس جمهور اظهارداشت : سرعت به حدي زياد شده كه امسال اعلام كردندسرعت پيشرفت علمي ايران چند برابر متوسط رشد جهاني است و معناي آن اين است كه اگر با اين سرعت و شتاب جلو رويم طي چند سال آينده همه فاصله ها برداشته خواهد شد.

احمدي نژاد با اشاره به استقلال و خودباوري و عزت يك ملت خاطرنشان كرد: دشمنان ما به دنبال اين بودند كه هر دو اينها يعني علم و فناوري و استقلال و خودباوري را از ما بگيرند و ملتي كه اين دو را نداشته باشد، چه دارد و به كجا مي خواهد برود؟

وي در ادامه سخنان خود حركت به سمت به دست آوردن و تنثبيت دانش هسته اي را صيانت از استقلال، هويت و خودباوري ملت ايران دانست و تصريح كرد: وقتي يك قله بلندي تثبيت شود، خودباوري شكوفا مي شود و حركت در همه زمينه ها شتاب مي گيرد.

رييس جمهور با بيان اينكه قدرت هاي سلطه گر، دنيا را به چند كشور برتر و بقيه ملت ها را درجه دو و سه تقسيم بندي كرده اند، گفت: تقسيم بندي آنها به گونه اي است كه خودشان عزيز و بقيه تحت سلطه، توسري خور و تحقير شده باشند.

رييس شوراي عالي امنيت ملي ادامه داد: شايد مهمتر از بحث علمي در موضوع هسته اي ما، بحث استقلال و خودباوري و اثبات هويت و عزت يك ملت در برابر قدرتهاي سلطه جوي جهاني بود.

رييس جمهوري در ادامه سخنان خود تصريح كرد: '‌نه تنها اشكالي ندارد بلكه برازنده ملت ايران است كه به مركز توليد و صدور فناوري هسته‌اي تبديل شوند.'

وي با يادآوري روزهايي كه ايران بدنبال توليد سوخت راكتور تهران، پيشنهاد خريد سوخت را به غرب داده بود، خاطرنشان كرد: در آن روزها وقتي مبادله سوخت مطرح شد ، مي‌خواستند به بالاترين قيمت به ما بفروشند؛ در واقع با پيشنهاد قيمت بالا درصدد خدشه‌وارد كردن به اراده ملت ايران بودند.

احمدي‌نژاد اظهارداشت : وقتي گفتيم سوخت مورد نياز را خودمان توليد مي‌كنيم ، جبهه دشمن ملت ايران از هم پاشيد بطوري كه گرد مرگ بر چهره بدخواهان ايران پاشيده شد. وي با بيان اينكه متخصصان عرصه فناوري‌ هسته‌اي كشور سرعت كار خود را افزايش دهند، خطاب به آنها افزود: بشتابيد كه دولت در خدمت شما است و با همه توان از شما و فعاليت‌هايتان پشتيباني مي‌كند تا به جايي برسيم كه از همه ظرفيت هسته‌اي استفاده كرده و به پايگاه توليد و صدور فناوري هسته‌اي تبديل شويم و اين امر شدني است.


 غفوري‌فرد: آمريکا با قبول شروط ايران مي تواند به از سرگيري روابط اميدوار باشد 

حسن غفوري‌فرد با اشاره بر سالروز قطع رابطه آمريکا با ايران، تاکيد کرد: همان روحيه خود اکتفايي و خودباوري که مورد تاکيد امام بود، با قطع رابطه آمريکا با ايران به وجود آمد و تقويت شد تا جايي که ما را به قطع نياز و مرحله خود کفايي رساند. "حسن غفوري‌فرد" درگفت وگو با خانه ملت، با اشاره برسالروز قطع رابطه آمريکا با ايران، گفت: قطع رابطه ازطرف آمريکا بود که ايران به شدت از آن استقبال کرد.

نماينده مردم تهران، ري ، شميرانات و اسلامشهر درمجلس شوراي اسلامي با بيان آنکه مردم قطع رابطه با آمريکا را در آن زمان به يکديگر تبريک مي‌گفتند، تصريح کرد: امام هم درآن زمان فرمودند؛ اين رابطه مثل رابطه گرگ و ميش بود و ما نمي‌خواهيم به اين رابطه ادامه دهيم و با وجود آنکه از طرف آمريکا بود، اما به شدت مورد استقبال ايران قرار گرفت.

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس بالارفتن اعتماد به نفس در مردم را مهم‌ترين خاصيت قطع رابطه دانست و تاکيد کرد: پس از قطع رابطه بود که شاهد رشد، پيشرفت و ترقي ملت ايران بوديم.

وي بابيان آنکه از قطع رابطه با ايران، آمريکا بود که ضرر کرد و ايران نه تنها طرد نشد بلکه مورد توجه ساير کشورهاي دنيا قرار گرفت، ياد آورشد: بر اساس رابطه‌اي که ايران با غرب و آمريکا داشت تمام امکانات را از اين کشورها خريداري مي‌کرد، اما پس از تحريم‌ها و قطع رابطه بود که ايران از شرايط وابستگي به
خودکفايي رسيد.

وي آغاز تلاش‌ها و فعال شدن دانشگاه‌ها در کشور را پس از اين تاريخ دانست و تاکيد کرد: تلاش شد با بالارفتن تحقيقات و افزايش سطح علمي دانشگاه‌ها در کشورمان، در توليد بسياري از مايحتاج خودکفا شويم و حتي در صنايع نظامي امروز به مدرن‌ترين موشک‌ها و در کنارش تکنولوژي هسته‌اي و ماهواره رسيده ايم.

وي تاکيد کرد: همان روحيه خوداکتفايي و خودباوري که مورد تاکيد امام بود با قطع رابطه آمريکا با ايران به وجود آمد و تقويت شد، تا جايي که ما را به قطع نياز و مرحله خود کفايي رساند. غفوري‌فرد با بيان آنکه از آن زمان تاکنون بارها آمريکايي‌ها سعي در ايجاد رابطه با ايران داشته‌اند، گفت: آمريکا با قبول شروط ايران مي‌تواند به از سرگيري رابطه با اين کشور اميدوار باشد. وي خروج نام ايران از ليست حاميان تروريسم، اتمام طراحي همه توطئه‌ها عليه ايران، عدم دخالت در مسائل داخلي اين کشور و بازگرداندن دارايي‌هاي ايران را از جمله شروط ما براي برقراري رابطه با آمريکا دانست و تصريح کرد: بر اساس رابطه‌اي دو جانبه و با رعايت شروط ايران مي توان به از سرگيري رابطه اميدوار بود.


 صالحي: رابطه ما با مصر امري اجتناب‌ناپذير است 

به گزارش ايسنا، علي‌اكبر صالحي ـ وزير امور خارجه كشورمان ـ كه در نشست مطبوعاتي مشترك با لوييس المگرو، همتاي اروگوئه‌يي‌اش سخن مي‌گفت،در مورد نامه‌اي كه به وزير خارجه مصر نوشته است گفت: از زماني كه قيام مصر به وقوع پيوست و سبب شد حسني مبارك كنار رود و نخست‌وزيري برخاسته از اراده مردم روي كار بيايد، اراده جديدي بين دو كشور براي برقراري روابط شكل گرفته است.

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان با اشاره به اين كه مسووليني كه در حال حاضر در پست‌هاي اين كشور هستند از كساني بودند كه در قيام‌هاي مردمي پيشتاز بوده‌اند، گفت: ما اميدواريم علاوه بر اين كه در روابط جديد بتوانيم 30 سال گذشته را جبران كنيم تعميق روابط را بيش از پيش انجام دهيم. مصر در جهان اسلام و منطقه جايگاه ويژه‌اي دارد و از تاريخ عميقي برخوردار است. با توجه به روابط ديرينه دو كشور و اهميت جايگاه دو كشور در جهان اسلام، منطقه و دنيا بتوانيم فصل جديدي از روابط را شكل دهيم. رابطه ما با مصر امري اجتناب‌ناپذير است و رايزني‌ها در حال انجام است. ما آماده پذيرايي از وي در تهران هستيم و اظهاراتي از جانب مقامات مصري نيز براي سفر به مصر بوده است. رايزني‌ها انجام مي‌شود. در ادامه رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان، در پاسخ به پرسشي درباره بيانيه روس‌اتم در مورد بارگذاري مجدد سوخت نيروگاه بوشهر نيز، گفت: هم‌چنان كه قبلا مطرح شده بود مشكل فني در يكي از پمپ‌ها وجود داشت و همان‌گونه كه بارها اعلام كرده‌ايم نيروگاه هسته‌يي به اعتبار طبيعت اين نيروگاه‌ها و اين كه ايران اهميت به‌سزايي به مسائل ايمني اين نيروگاه مي‌دهد، تصميم گرفته شد در عين اين كه اين مشكل فني هيچ‌گونه آثاري روي ايمني نيروگاه ندارد، ولو اين كه بحراني شدن نيروگاه دو ماه به تاخير بيفتد سوخت‌ها را مجددا از قلب راكتور خارج كنند و شست‌وشو دهند و تحت بررسي با ذره‌بين قرار دهند تا اگر آسيبي به سوخت‌ها رسيده است آن را بررسي كنند و مجددا سوخت‌ها را وارد راكتور كنند.

رييس پيشين سازمان انرژي اتمي كشورمان اضافه كرد: خوشبختانه اين فرآيند خروج سوخت انجام شد. شست‌وشوي سوخت‌ها و چك‌هاي آن بطور كامل انجام شد. حتي بخشي از قلب راكتور خارج شد و مجددا شست‌وشو داده شد. در حال حاضر از ديروز دوباره جاي‌گذاري سوخت‌ها در قلب راكتور آغاز شده است. اميدواريم طبق تفاهمي كه انجام شده بين 15 تا 20 ارديبهشت ماه شاهد بحراني شدن راكتور باشيم.


 موج كوتاه 

ديروز روزنامه ها در سرمقاله ها و ياد داشت هاي خود به موضوعات مختلفي پرداختند که سرمقاله کيهان از همه جالب تر و بحث انگيز تر بود.

روزنامه کيهان در موضوعي متفاوت در يادداشت خود به بررسي مستند"ظهور نزديک است"پرداخت که اين روزها سرو صداي زيادي را در محافل خبري و مردم مذهبي به پا کرده است. حسين شريعتمداري در سرمقاله آورده است که اين مستند يک ترفند سياسي است که با هدف تبليغات انتخاباتي براي يك جريان انحرافي تهيه و توزيع شده است و با توجه به قرائن فراوان، از وابستگي آنها به «حلقه حاشيه ساز دولت»خبر داد.در آخر آورد مردم مسلمان ايران و همه ملت هاي مسلمان نه فقط به فراست و ديانت بلكه به تجربه نيز دريافته اند كه تنها در ركاب ولي فقيه از بد حادثه و ترفندهاي شيطاني در امانند.

روزنامه ابتکار با عنوان "جهاد در اقتصاد يا جهاد براي اقتصاد؟" در سرمقاله خود به اوضاع بيمار اقتصاد کشور اشاره کرد که دود اين بيماري فقط به چشم مردم مي رود. آورده است: با نگاهي به ساختار اقتصاد ايران، به‌خوبي نمايان است كه مشكلاتي همچون تورم، بيكاري، بهره‌وري كم و... خود محصول اقتصاد دولتي است. و به جاي افزايش خصوصي سازي، شبه دولتي ها رشد يافته اند. اقتصاد با اين وضعيت دفاع‌كردني نيست.درحقيقت جهاد نه «براي اين اقتصاد» كه «در اين اقتصاد» بايد صورت بگيرد.

روزنامه رسالت هم به "اقدام عراق براي اخراج منافقين" پرداخت و در سرمقاله خود چنين آورد: سرانجام نيروهاي ارتش عراق در راستاي مفاد قانون اساسي اين كشور براي برچيدن اردوگاه گروهك تروريستي منافقين موسوم به "اردوگاه اشرف " به قلب محل استقرار مهره هاي رجوي حمله كردند. و منافقين در آخرين لحظات عمر خويش اميد به توجه غرب دارند تا آنها را حمايت کنند. غرب هم بارها در طي اقداماتي همچون خروج نام منافقين از ليست گروه هاي تروريستي چشم خود را بر جنايات آنها بسته است.و قصد استفاده از اين گروهک بي ارزش را دارد.

روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله ديروز خود با عنوان "نقش مرموز «ناتو» در ليبي " چنين آورده: واشنگتن مايل نيست سران عرب در منطقه تغيير کنند و از طرفي با اعلام همبستگي با مخالفان قذافي موج سواري مي‌كند تا اعتماد آنها را جلب نمايد و از ظرفيت آنها آگاه شود و در لحظه حساس، ضربه كاري را بزند و آنها را به حاشيه براند. و از طرفي نگران از پيروزي مخالفين قذافي است که مبادا بتوانند کار را يکسره کنند به همين دليل است كه ناتو مرموزانه "نقش دوگانه " بازي مي كند و به طور همزمان با معارضين در بن غازي و با طرفداران قذافي در كشورهاي اروپائي مذاكره مي کند.

روزنامه مردم سالاري در سرمقاله خود به بحث "سمن ها يا سازمان هاي مردم نهاد" که در مجلس در دست بررسي پرداخت، عنوان داشت: از خصوصيت بارز اين نهادها خودجوش بودن و مردمي بودن آنها مي باشد و ايجاد برخي نهادهاي نظارتي در اين سازمان ها را محدود کننده حوزه فعاليت آنها دانسته که مغاير با فلسفه وجودي آنان مي باشد. و از مجلس خواسته اگر در افزايش اختيارات اين سازمان ها اقدامي نمي کند حداقل باعث محدود شدن آن ها نشوند.

"مقايسه رفتار مردم ژاپن در زلزله 9 ريشتري" عنواني بود که روزنامه سياست روز در سرمقاله خود به آن پرداخته بود . در مقايسه اي فرهنگي بين زلزله ژاپن و ديگر زلزله هاي دنيا منجمله زلزله بم آورده است: فرهنگ مردم ژاپن آنها را به آرامش واداشته و هيچ نشاني از بي نظمي و يا غارت اموال ديگران و ... ديده نمي شود. اما در نمونه هاي ديگر همچون زلزله هايتي شاهد کشتار مردم و غارت اموال ديگران بوديم. در زلزله بم هم برخي ناهنجاري ها ديده شد. و در آخرابراز داشت، فرهنگ و تمدن و آموزه‌هاي ديني ما بسيار غني‌تر و فراتر از فرهنگ و تمدن و آيين مذهبي كشوري همچون ژاپن است. پس چرا اينگونه تفاوت فاحش تا به اين حد؟! و اخلاق و انصاف و کمي همت مردم و مسئولين را چاره کاردانسته است.

روزنامه تهران امروز در سرمقاله خود به موضوع افزايش قيمت گاز و توان مردم پرداخت، عنوان داشت افزايش يکباره قيمت گاز به حدي بوده که بسياري از مردم را با مشکل مواجه کرده است که باعث مراجعه مکرر آنها به اداره گاز شده و در ادامه راه کاري که براي آنها مشخص کرده اند پرداخت قسطي بهاي گاز است که راه حل اساسي نيست. بر اساس مصوبه مجلس قرار بود که در طي 5 سال آزاد سازي قيمت ها صورت بگيرد اما در حال حاضر مردم قادر به تحمل شيب اين آزاد سازي نيستند و دولت بايد در مورد آزاد سازي قيمت ها تمهيدات موثر تري بيانديشد


 مقتدي صدر: در صورت عدم خروج نيروهاي آمريكايي، مقاومت را از سر مي‌گيريم 

مقتدي صدردر هشتمين سالروز سقوط نظام صدام تهديد كرد كه در صورت عدم عقب نشيني نيروهاي آمريكايي از عراق در زمان تعيين شده ممنوعيت فعاليت ارتش المهدي را برمي‌دارد. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، شيخ صلاح العبيدي، سخنگوي جريان صدر در برابر جمعيت گسترده‌اي كه در ميدان المستنصريه در شرق بغداد به مناسبت هشتمين سالروز سقوط نظام صدام تجمع كرده بودند، به نقل از مقتدي صدر، ازروحانيون شيعه عراق اعلام كرد:‌ در صورتي كه اشغالگران توافقنامه امضا شده با دولت عراق را نقض كنند و در زمان تعيين شده نيروهاي خود را از عراق خارج نكنند مقاومت فعاليت خود را از سر خواهد گرفت و ممنوعيت فعاليت ارتش المهدي برداشته خواهد شد.

مقتدي صدر در پي درگيريهاي خونين با نيروهاي امنيتي در كربلا فعاليت‌هاي ارتش المهدي، شاخه نظامي جريان صدر را متوقف كرد. العبيدي افزود: ما منتظر اجراي يك بند هستيم كه همان خروج نيروهاي آمريكايي است و تمام سربازان آمريكايي بايد از خاك اين كشور بروند. وي خطاب به ملت عراق گفت:‌ اگر شركت‌هاي امنيتي آنها باقي بمانند و اگر نيروهاي اشغالگر خارج نشوند آيا شما از اين مساله خشمگين نخواهيد شد؟ آيا همچنان سكوت خواهيد كرد؟ اين سخنگوي جريان صدر ادامه داد: مساله دوم استفاده از مقاومت مسالمت آميز است كه شامل تحصن‌ها و اعتراض‌ها خواهد بود. اين سخنگو افزود:‌ ما به همه ثابت مي‌كنيم كه مردم عراق با هم متحد هستند و فرياد مي زنيم كه خواهان خروج آمريكايي ها هستيم.


 خزاعي: در مسائل داخلي كشورهاي همسايه دخالت نخواهيم كرد 

محمد خزاعي، سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان ملل متحد در مصاحبه‌اي با شبكه خبري بلومبرگ مواضع و ديدگاه‌هاي كشورمان در خصوص مسائل مختلف سياست خارجي و بويژه تحولات اخير در كشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا را تشريح كرد.

به گزارش ايسنا، سفير و نماينده دائم كشورمان درباره مكالمه اخير تلفني بين رئيس جمهور كشورمان و بان كي مون دبيركل سازمان ملل متحد تصريح كرد: از آنجا كه جمهوري اسلامي ايران، سازمان ملل متحد را موظف به ايجاد وحفظ صلح، ثبات و امنيت در منطقه و جهان مي‌داند و اين سازمان مي‌تواند محلي براي ارجاع مسائل و نگراني‌هاي كشورها باشد، رئيس جمهور كشورمان در تماس تلفني با دبيركل سازمان ملل متحد مسائل ليبي، تحولات منطقه وآنچه كه در بحرين مي‌گذرد را مطرح كرد.

خزاعي در خصوص تحولات ليبي گفت: نوع اقدام غرب در ليبي و در معرض آسيب قرار گرفتن مردم اين كشور بخاطر نوع رويكرد غرب، باعث نگراني بسياري از كشورهاي عرب و مسلمان و حتي برخي از حاميان قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد در مورد ليبي شده است بنابراين از سازمان ملل متحد و سازمان‌هاي منطقه‌اي انتظار مي‌رود كه به اين موضوعات توجه كرده و در راستاي ايجاد آرامش در ليبي و رسيدن مردم ليبي به خواسته‌هاي خود حركت كنند. سفير و نماينده دائم كشورمان در پاسخ به سئوالي درباره مداخله غرب در ليبي بر اساس اصل "مسئوليت حمايت" گفت: اصل مسئوليت حمايت مسئله‌اي قابل بحث است، اين عبارتي است كه خيلي خوب جلوه مي‌كند، اما دور نماي آن در واقع اعطاي مجوزي به قدرت‌هاي بزرگ جهت مداخله در مسائل داخلي كشورها است.

وي با اشاره به اينكه آنچه در قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد در مورد ليبي تصويب شد، منطقه پرواز ممنوع در جهت ممانعت از بمباران شهروندان در ليبي توسط حكومت اين كشور بود، افزود: متاسفانه اقدام غرب فراتر از آنچه قطعنامه تعيين كرده بود، رفت و اين امر باعث عدم همراهي كشورها از جمله تعدادي از اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد شد.

سفير و نماينده دائم كشورمان در مورد تحولات اخير منطقه خاورميانه و شمال آفريقا گفت: تصوير ژئو پلتيك منطقه در حال تغيير است و از اين پس شاهد مصر، ليبي، تونس و يمني متفاوت خواهيم بود و حتي مي‌توان شاهد تغيير ساختار ديگر كشورها و قدرت‌ها در منطقه بود. اما در همين حال ايران داراي نقش عمده و عظيمي در منطقه است، تركيه نيز داراي نقش مهمي در منطقه است.

خزاعي اضافه كرد: جنبش‌هاي مردمي در كشورهاي منطقه، مخالف نظام ديكتاتوري بودند كه در گذشته قدرت را در اختيار داشتند و مخالف اين بودند كه رهبران پيشين خود صرفا به درخواست‌هاي قدرت‌هاي بزرگ عمل مي‌كردند. لذا اينگونه تغييرات بي شك مي‌تواند در راستاي منافع مردم كشورهائي باشد كه از گذشته تابه حال حاضر نبوده‌اند كه به درخواست‌هاي ديكته شده از سوي ديگران عمل كنند و از اين نظر روند فعلي در جهت همگرائي با ايران و در راستاي اهداف ملت انقلابي ايران است. همچنين موضوع به نفع كشورهاي ديگري است كه مايل هستند بطور مستقل كشور خود را اداره كنند و براساس منافع ملي خود تصميم بگيرند، بدون اينكه بخواهند به در خواست قدرت‌هاي بزرگ گوش دهند.

سفير و نماينده دائم كشورمان در پاسخ به سئوالي در خصوص تحولات بحرين، مداخله كشورها در امور داخلي ساير كشورهاي منطقه را رد كرد و افزود: ما نمي‌خواهيم در مسائل داخلي كشورهاي خارجي و كشورهاي همسايه دخالت داشته باشيم. اما بالطبع با دخالت كشوري در كشور ديگر نيز مخالف هستيم و در اين چارچوب مداخله نظامي برخي از كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس در بحرين را رويه نادرستي دانسته و معتقديم آينده بحرين در دست خود مردم آنجا است و مداخله خارجي درست نيست.

خزاعي با طرح اين سئوال كه چرا جامعه بين المللي در مقابل مداخله نظامي در بحرين سكوت اختيار كرد، افزود: اگر سازمان ملل متحد و شوراي امنيت خود را مسئول مي‌دانند، معناي معيارهاي دوگانه آنها چيست؟ لذا بايد اين مسئله را نيز مورد بحث قرار دهند.

وي در پاسخ به سئوال خبرنگار بلومبرگ مبني بر اين‌كه به نظر مي‌رسد مذاكرات هسته‌يي بين جمهوري اسلامي ايران وگروه 1+5 متوقف شده است؟گفت: ما فكر نمي‌كنيم بحث مذاكرات ايران و گروه 1+5 در موضوع هسته‌يي كاملا متوقف باشد، اينطور نيست. بالطبع اختلاف نظرهايي وجود دارد ايران بسته پيشنهادي مناسبي را پيشنهاد داد، ما قبلا هم گفته‌ايم ايران مايل نيست فقط راجع به موضوع هسته‌يي صحبت كند، بلكه مسائل متعدد بسياري براي صحبت و گفت‌وگو وجود دارد و حتي اگر به خاطر داشته باشيد در مذاكرات ژنو ما گفتيم در استانبول مايل هستيم راجع به مسائل متعدد و گوناگوني صحبت كنيم و بارها پيشنهاد داديم،آماده گفت‌وگو هستيم. گفت‌وگو راجع به مسائل متعدد و مهم منطقه‌يي و جهاني كه مورد نگراني ايران و گروه1+5 است. از جانب ايران باب مذاكره راجع به مسائل مطرح شده و در چارچوب مفاد بسته پيشنهاد شده كماكان گشوده است.

خزاعي در پاسخ به اين سوال كه علي الظاهر عليرغم گشوده بودن درب مذاكرات كسي تمايل به دق الباب كردن ندارد و «حتي كسي از پياده رو نيز وارد نمي‌شود»، گفت: ما تمايلي به دق الباب كردن نداريم. همانطور كه مي‌دانيد ايران قدرت بزرگي در منطقه است و از نفوذ شاياني در منطقه برخوردار است و نفوذ ايران مي‌تواند بسيار كمك حال باشد، ايران نقش عمده‌اي را در رابطه با ايجاد صلح و ثبات در رابطه با كشورهاي منطقه ايفاء كرده است، لذا بايد گفت، ايران كشوري نيست كه بتوان به آساني آنرا ناديده گرفت، از طرفي ديگر ما معتقديم برنامه هسته‌يي ما مسالمت آميز است و تغيير مسيري هم قرار نيست انجام بگيرد.حتي گزارش اخير آژانس بين المللي انرژي اتمي بيانگر اين امر است و در عين حال ما بر اين باور هستيم كه مي‌توانيم خيلي كمك حال باشيم و مي‌توانيم در راستاي حل و فصل مسائل منطقه‌يي و جهاني نقش تاثير گذار و كمك كننده‌يي داشته باشيم و مجددا مي‌گويم، بعنوان يك كشور با سابقه و پرتجربه كه از قدرت بزرگي در منطقه برخوردار است ، مي‌توانيم در جهت همكاري و مذاكره آمادگي خود را اعلام كنيم و از نظر ما باب (مذاكرات و همكاري) همچنان باز است و در صورت تمايل از آن استقبال مي‌كنيم.


 نماينده ايران در شوراي بين‌المللي سزامي:
 در ميان كشورهاي اسلامي از نظر فناوري هسته‌اي، ايران داراي مقام اول است 

نماينده ايران در شوراي بين‌المللي سزامي در مورد وضعيت و جايگاه هسته اي ايران در منطقه و حل مشکل هسته اي ژاپن با فارس گفتگو کرد و افزود ايران توانايي حل مشکل هسته اي ژاپن را دارد.

آقاميري گفت: در ميان كشورهاي اسلامي از نظر فناوري هسته‌اي، ايران داراي مقام اول است و ترديدي در اين خصوص ندارم. پاكستان در اين خصوص تلاش‌هايي را داشته است اما جهت‌گيري‌اش در خصوص ساخت سلاح بوده است. امروز در بحث ساخت سلاح از طريق فناوري هسته‌اي پاكستان داراي جايگاهي است اما در بحث كاربرد انرژي هسته‌اي، تربيت نيروي‌انساني و بهره‌گيري از اين تكنولوژي ايران جزو كشورهايي است كه از پاكستان پيش است. در منطقه خاورميانه البته به غير از رژيم اشغالگر قدس، ايران صاحب رتبه اول است اما در آسيا متاسفانه كشورهايي مانند كره‌جنوبي و ژاپن به كمك آمريكا بهره‌بردار انرژي هسته‌اي هستند اما خوشحالم كه اعلام كنم ايران يكي از كشورهايي است كه مي‌تواند در شرايط كنوني به ژاپن در خصوص آسيب نيروگاه فوكوشيما كمك كند و اين امر نشان مي‌دهد كه توانايي كاربردي و بهره‌گيري ايران شايد از ژاپن بالاتر است چرا كه سيستم هسته‌اي آنها را كشورهاي ديگر طراحي كرده‌اند اما كارشناسان ايراني به راحتي مي‌توانند با اين فاجعه روبرو شوند و اين مشكل كشور ژاپن را حل كنند. آقا ميري همچنين در خصوص سونامي و زلزله ژاپن و آسيب نيروگاه فوكوشيما، احتمال وقعوع تشعشعات راديواکتيو و ايجاد خطر براي منطقه افزود: هيچ چيزي را نمي‌توان پيش‌بيني كرد اما سونامي كه در ژاپن روي داد و از طريق رسانه‌ها در جهان پخش شد نشان داد كه در محدوده اوليه خود بسيار شديد است. مواد راديواكتيو وقتي پخش مي‌شود و پيشروي مي‌كند، هر چه دورتر مي‌شود درصد خطر آن كمتر مي‌شود اما امروز جريان باد و حجم مواد راديواكتيو نيز مي‌تواند موثر باشد. متاسفانه با توجه به اينكه شنيده‌ام فرانسه نگران حضور اين مواد در ابرهاست اگر جريان باد كمك حال نباشد ما خطري نخواهيم داشت اما اگر جهت باد با توجه به نيمه عمر اين مواد در فضا به اين سمت باشد بايد نگران باشيم اما خوشبختانه تا امروز هيچ نگراني وجود ندارد اما با توجه به اينكه اين مواد از محل اصلي به آمريكا منتقل شده و با جريان باد به اروپا رسيده است بايد گوش به زنگ و هوشيار باشيم تا اتفاقي در ايران روي ندهد البته همكاران در سازمان انرژي اتمي در اين خصوص پيگيري‌هاي لازم را انجام مي‌دهند.


 دولت هنيه وضعيت فوق‌العاده در غزه اعلام كرد 

وزارت كشور دولت منتخب فلسطين در غزه به‏دنبال تشديد حملات ارتش رژيم صهيونيستي وضعيت فوق‌العاده در تمامي دستگاه‌هاي امنيتي، دفاع شهري و خدمات پزشكي در غزه اعلام كرد. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، "ايهاب الغصين " سخنگوي وزارت كشور دولت منتخب فلسطين گفت كه در تمامي دستگاه‌هاي امنيتي و دفاع شهري وضعيت فوق‌العاده اعلام شده و اين دستگاه‌ها به طور شبانه‌روز در آماده‌باش هستند. وي افزود كه دستگاه‌هاي دفاع شهري و خدمات پزشكي در طول ساعات شبانه‌روز در سراسر نوار غزه براي نجات شهروندان و دفاع از آنها در برابر حملات صهيونيست‌ها مشغول فعاليت هستند. الغصين تاكيد كرد كه رژيم اشغالگر به ادامه تجاوزات خود عليه فلسطينيان و ريختن خون آنها در برابر چشمان جهانيان و ميان سكوت مجامع بين‌المللي اصرار دارد و همچنان به جنايت‌هاي جنگي خود از جمله هدف قرار دادن تيم‌هاي پزشكي، خودروهاي امداد و استفاده‌ از بمب‌هاي فسفري ادامه مي‌دهد. سخنگوي وزارت كشور دولت منتخب فلسطين همچنين اظهار داشت كه دولت تماس‌هايي با بسياري از طرف‌هاي عربي و بين‌المللي به منظور توقف تجاوزات صهيونيست‌ها برقرار كرده و به شوراي امنيت و اتحاديه عرب نيز شكايت كرده است.


 يک نکته از هزاران 

رقم فيش‌هاي گاز نُقل محافل کشور شده است.در گپ و گفت هاي روزانه مردم در مورد ميزان قبض گازشان از هم سوال مي کنند واز افزايش قيمت گاز گلايه مي کنند که نمي توانند آن را پرداخت کنند و در صورت عدم پرداخت با جرايم پلّكاني و ديگر تنبيهات مواجه خواهند شد. در مورد بخش خصوصي مولد رقم فيش گازها نجومي است و باعث کاهش چشمگير توليد و تعطيلي بسياري از واحدهاي توليدي گرديده ، جايي را براي رقابت بخش خصوصي با شرکت هاي دولتي وشبه دولتي باقي نگذاشته است.


 ميز خبر 

بان كي مون: گزارش گلدستون لغو نخواهد شد

دبيركل سازمان ملل متحد در ديدار با رئيس رژيم صهيونيستي مخالفت خود را با لغو گزارش گلدستون در خصوص جنگ 22 روزه عليه غزه اعلام كرد. به گزارش فارس به نقل از روزنامه صهيونيستي "هاآرتص "، "شيمون پرز " از "بان كي مون " خواست تا با توجه به انتشار مقاله اخير "ريچارد گلدستون " رئيس كميته حقيقت‌ ياب سازمان ملل در مورد جنگ غزه، براي لغو گزارش گلدستون اقدام كند. بر اساس اين گزارش، با كي مون به شدت با اين درخواست مخالفت و تاكيد كرد كه اسرائيل مسئول عدم همكاري با كميته حقيقت ياب سازمان ملل است. پرز مدعي شد كه حماس هيچ تحقيقاتي درباره عمليات "سرب گداخته "[جنگ 22 روزه] انجام نداده است و سازمان ملل معيار دوگانه‌اي را در تعامل با موضوع درگيري بين اسرائيل و فلسطينيان اعمال مي‌كند. بان كي مون در اين ديدار همچنين ضمن محكوم كردن كشتار غيرنظاميان در نوار غزه در عين حال مخالفت خود را با شليك موشك به سمت اهداف اسرائيلي اعلام كرد و خواستار خويشتنداري دو طرف فلسطيني و اسرائيلي شد. "ريچارد گلدستون " رئيس كميته حقيقت ياب در مورد جنگ غزه كه در گزارش خود اعلام كرده بود رژيم صهيونيستي مرتكب جنايت‌هاي جنگي در غزه شده است، تحت فشار صهيونيست‌ها مجبور به عقب‌نشيني از مواضع خود شده و در مقاله‌اي كه اخيرا در روزنامه "واشنگتن پست " منتشر شد، گفت كه اگر آنچه را كه اكنون مي‌داند قبلا مي‌دانست گزارش وي سندي متفاوت از سند كنوني مي‌شد. وي تصريح كرد كه تحقيقات اسرائيل درباره جنگ غزه نشان مي‌دهد بر اساس سياست آنها غيرنظاميان به طور عمدي هدف قرار نگرفته‌اند.

اعتراف ناتو به كشتار انقلابيون در ليبي

دبيركل سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) روز گذشته ضمن اذعان به بمباران اشتباه مواضع انقلابيون ليبي، به كشتار اشتباهي غيرنظاميان در جريان حمله پنج‏شنبه گذشته خود در "البريقه " اعتراف كرد.به گزارش فارس به نقل از راديو بين‌المللي فرانسه، "آندرس فوگ راسموسن " روز گذشته در بروكسل ضمن ابراز تأسف از بمباران اشتباهي تانك‌هاي انقلابيون توسط نيروهاي ناتو، اين حادثه را بسيار ناگوار خواند. طبق اين گزارش، بر اثر اين بمباران اشتباهي كه روز پنج‏شنبه در ناحيه "البريقه " اتفاق افتاد، دست‏كم پنج نفر كشته و دهها نفر زخمي شدند. از يك هفته پيش نبرد سنگيني ميان شورشيان و نيروهاي طرفدار "معمر قذافي " ديكتاتور ليبي در اين ناحيه جريان دارد. بنا بر اعلام يكي از مسئولان انقلابيون ليبي، علت اصلي اشتباهات اخير فقدان ارتباط و گفت‌وگو ميان مخالفان و نيروهاي ائتلافي است. يك منبع نزديك به ديپلمات‌هاي غربي كه با انقلابيون در ارتباط است، نيز در گفت‌وگو با خبرگزاري فرانسه به عدم وجود ارتباط رسمي ميان دو طرف اعتراف كرد. اين دومين بار است كه ناتو اشتباهاً انقلابيون را مورد حمله قرار داده است. اعتراف راسموسن به كشتار اشتباهي انقلابيون ليبي توسط ناتو در حالي صورت مي‌گيرد كه يك افسر انگليسي علي‏رغم پذيرفتن اشتباه ناتو، از عذرخواهي اجتناب كرد و گفت نيروهاي ائتلافي نمي‌توانند مسئول اين حادثه شناخته شوند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، ظرف روزهاي آينده اعضاي يك كميسيون مستقل از طرف سازمان ملل متحد براي تحقيق درمورد خشونت‌هاي اعمال شده در ليبي به اين كشور اعزام مي‌شوند.

گردان‌هاي قذافي وارد شهر "اجدابيا " شدند

منابع خبري از ليبي گزارش دادند كه نيروهاي قذافي تا شهر استراتژيك اجدابيا پيشروي كرده‌اند و از برخي ورودي‌هاي اين شهر وارد شده‌اند.به گزارش فارس، شبكه الجزيره در خبري فوري اعلام كرد كه گردان‌هاي قذافي شهر استراتژيك اجدابيا را از نقاط مختلف مورد حمله قرار دادند. خبرنگار الجزيره در ارتباطي تلفني با تائيد اين خبر از ليبي گزارش داد كه درگيري به داخل شهر اجدابيا كشيده شده است و برخي گردان‌ها وارد ورودي‌هاي شهر شده‌اند و بيشترين درگيري‌ها در دروازه‌هاي غربي و جنوبي است. منابع خبري اعلام كردند كه نيروهاي هوايي ناتو تاكنون براي حمايت از انقلابيون وارد عمل نشده‌اند و گلوله باران نيروهاي قذافي همچنان ادامه دارد. همچينين شبكه الجزيره اعلام كرد كه در البرقيه نيز درگيري شديد درجريان است و نيروهاي انقلابي در تلاشند تا مانع از پيشروي بيشتر گردان‌هاي قذافي به سمت اجدابيا شوند. شهر اجدابيا بخاطر نزديكي به بنغازي پايتخت انقلابيون از اهميت زيادي برخورد است و سقوط اين شهر انقلابيون را با مشكلات زيادي مواجه خواهد كرد، پيش از اين نيز نيروهاي قذافي يكبار تا دروازه‌هاي اجدابيا پيشروي كرده بودند.

رسوايي حاکم بحرين در ويکيليکس

پايگاه اطلاع رساني ويكي ليكس،سندي را منتشر ساخته است كه روابط پنهان حمدبن عيسي آل خليفه پادشاده بحرين را با رژيم صهيونيستي و عوامل سازمان اطلاعاتي امنيتي اين رژيم (موساد)فاش مي سازد. براساس گزارش ايرنا راديوي عرب زبان مصري،شمار بسياري از اسناد پايگاه ويكي ليكس از روابط رژيم صهيونيستي با دشمنان و دوستان خود در منطقه خبر مي دهد. يكي از اين اسناد حاكي از ارتباط پادشاه بحرين با اعضاي موساد است. اين اسناد از جمله اين ارتباط ها به ديدار 'حمد بن عيسي آل خليفه'، پادشاه بحرين و سفير آمريكا در بحرين اشاره مي كند كه در اين ديدار پادشاه بحرين از ارتباط موجود با رژيم صهيونيستي در زمينه اطلاعاتي و امنيتي خبر مي دهد و يادآور مي شود كه بحرين آمادگي برداشتن قدمهاي ديگر را براي ايجاد روابط در زمينه هاي ديگر دارد. بر اساس اين اسناد، پادشاه بحرين از مقامات كشورش خواسته است از به كار بردن الفاظي مانند 'رژيم صهيونيستي' و 'دشمن' در سخنان رسمي درباره اسرائيل، اجتناب كنند.


 تاکيد نماينده ايران در اوپک :
 به افزايش توليد نيازي نيست  

نماينده ايران در هيئت عامل اوپک تاکيد کرد: اين سازمان سياست حفظ تعادل عرضه و تقاضا در بازار جهاني نفت را ادامه مي دهد.محمدعلي خطيبي در مصاحبه با واحد مرکزي خبر گفت: سازمان اوپک سقف توليد خود را متناسب با نيازهاي بازار جهاني در سطح 29 ميليون بشکه در روز تعيين کرده که البته مقدار واقعي توليد بيشتر هم است. وي افزود : هر گونه افزايش توليد باعث مي شود بازار با حالت اشباع عرضه روبرو شود و به همين خاطر هر گونه فشار به اين سازمان براي افزايش توليد، غيرمنطقي، نادرست و غيرتخصصي است. خطيبي گفت : منافع توليد کنندگان و مصرف کنندگان ايجاب مي کند که عرضه و تقاضا در بازار جهاني نفت در حالت تعادل حفظ شود. نماينده ايران در اوپک درباره قيمت هاي واقعي نفت افزود: کاهش ارزش دلار و قدرت خريد آن باعث شده است به رغم افزايش ظاهري و اسمي قيمت نفت، فاصله قيمتي آن در مقايسه با سه دهه قبل نسبت به کالاهايي که در اين مدت افزايش قيمت داشته اند ، بيشتر شود.وي در خصوص تحولات قيمت در بازارهاي آمريکا و اروپا گفت : نفت شاخص آمريکا هميشه بيشتر از نفت شاخص اروپا قيمت داشت اما در ماههاي اخير شاخص نفت آمريکا زير شاخص اروپا قرار گرفته است و به همين خاطر کشورهايي که به آمريکا نفت صادر مي کنند تاثير قيمتي کمتري نسبت به بازارهاي اروپا و آسيا را پذيرفته اند.


 بروجردي: لزوم ايجاد رژيم حقوقي کارآمد در ميادين مشترک نفت و گاز 

رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس، تأکيد مقام معظم رهبري بر برطرف کردن ايرادهاي حقوقي قراردادهاي نفتي در سفرشان به عسلويه را، فرصتي براي پيگيري راه‌اندازي رشته تخصصي حقوق نفت و گاز در دانشگاه‌هاي کشور خواند و گفت: تعريف ادبيات مشترک و رژيم حقوقي کارآمد ميان کشورهاي همسايه دارنده ميدان‌هاي مرزي نفت و گاز ضروري است. "علاءالدين بروجردي" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت نامگذاري سال 90 را به عنوان سال جهاد اقتصادي، نخستين گام براي پيشرفت و تحول بنيادي اقتصاد کشور دانست و اظهار کرد: مقام معظم رهبري با سفر به عسلويه، نخستين گام را در جهت عمل به جهاد اقتصادي برداشتند و اين حرکت مسئولان را به اجراي هرچه سريع‌تر اين آرمان تشويق مي‌کند.

نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي افزود: سفر مقام معظم رهبري به عسلويه که يکي از مهم‌ترين پايگاه‌هاي اقتصادي کشور و پايتخت نوين انرژي ايران است، نشان مي‌دهد که جهاد اقتصادي فقط يک شعار نيست؛ بلکه همه مسئولان موظف به عملياتي کردن آن هستند.

به گفته وي، مسئله استخراج مشترک ايران و کشورهاي همسايه از ميدان‌هاي مرزي دريا و خشکي نفتي و گازي، از ديدگاه حقوقي بسيار پراهميت است که متوليان صنعت نفت کشور بايد به طور جدي به آن رسيدگي کنند.

بروجردي، تأکيد مقام معظم رهبري بر نواقص حقوقي بخش نفت را بسيار مهم ارزيابي و تصريح کرد: يکي از مهم‌ترين مسائل حقوقي در حوزه نفت، بحث استخراج مشترک ايران و برخي کشورهاي همسايه از چاه‌هاي نفت است.

وي با بيان اين که نفت و گاز براي کشورهاي دارنده اين ذخاير، يک ثروت ملي است، گفت: بايد يک ادبيات مشترک و يک رژيم حقوقي مناسب و کارآمد ميان کشورهاي دارنده ذخاير هيدروکربوري مشترک تعريف شود تا هر دو طرف ضمن برداشت سهم نفت و گاز خود از ميدان‌هاي مرزي، بهره‌برداري از اين ميدان‌ها را در چارچوب استانداردهاي توليد صيانتي انجام دهند.

بروجردي يادآور شد: اما متأسفانه برخي از کشورهاي همسايه حاشيه خليج فارس از ميدان‌هاي نفتي و گازي مشترک با ايران، نفت بيشتري استخراج مي‌کنند.وي ادامه داد: از آنجا که مسئله نفت با منافع ملي و بين‌المللي ايران گره خورده است، جنبه حقوقي قراردادهاي نفتي مشترک بسيار حائز اهميت است و تأکيد مقام معظم رهبري در اين حوزه نيز، نشان از اهميت ويژه اين بحث دارد.


 خفقان و ترس در بيمارستانهاي بحرين 

سازمان پزشکان بدون مرز با تاکيد بر اينکه مردم بحرين از ترس خشونت هاي رژيم جرات مراجعه به بيمارستانها را ندارند گزارش داد که کمک مستقيم به مجروحان بحريني براي ما ممنوع بوده و وضع مجروحين بسيار دردآور است.

به گزارش مهر، "ژروم اوبررايت" رئيس عمليات بين المللي سازمان پزشکان بدون مرز در گفتگو با روزنامه اتريشي "استاندارد" در پاسخ به اين پرسش که تيم شما در بحرين شاهد چه وقايعي است اظهار داشت: دلسردي بزرگي در تيم ما وجود دارد. براي ما دو مسئله بزرگ در بحرين وجود دارد؛ يکي اينکه مردم اين کشور اعتماد خود به مراکز درماني را از دست داده اند. آنها جرات نمي کنند به بيمارستان بيايند چرا که از حمله
رژيم مي ترسند.

در بيمارستانها هيچ امنيتي وجود ندارد و مجروحان احساس مي کنند که واقعا به رژيم تحويل داده مي شوند. از طرف ديگر ما هيچ امکاناتي نداريم که بيماران را در برابر چنين وضعيتي حمايت کنيم.

وي افزود: پزشکان نيز در اين شرايط کاملا احساس ناراحتي مي کنند. حکومت از آنها انتظار دارد که اطلاعات بيماران را در اختيار آنها قرار دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه