جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/01/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3845


پيشينه علوم


خبر

دکتر جاسبي خبر داد:
دانشگاه آزاد اسلامي بايد به شبكه دانشگاهي بي‌بديل در كميت و كيفيت تبديل شود

معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي:
سهم دانشگاه آزاد اسلامي از توليد علم كشور به 17 درصد رسيده است

امام جمعه برازجان:
دانشگاه آزاد اسلامي نماد رشد علمي شهرستان دشتستان

پرومون مدينا ، ليدر تيم مکزيک :
سازماندهي مسابقات بين المللي روبوکاپ در سطح بالايي است


برگزاري اولين جلسه شوراي فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرقدس


فرهنگ دانشگاه


 پيشينه علوم 

پيشينه علم منطق

قسمت سوم

يکي از فنون يا مهارتهاي پنجگانه مشهور از علم منطق بحث مغالطه است که در تعريف آن آورده اند:قياس به ظاهر معتبري است که به منظور حق نشان دادن يک مدعاي باطل يا باطل نشان دادن عقيده اي حق تشکيل مي شود.

بحث مبارزه با مغالطه و لغزشهاي تفکر،به وسيله شاگرد برجسته افلاطون،ارسطو به اوج خود رسيد.

مهمترين کار ارسطو را در اين خصوص مي توان طبقه بندي معلومات ذهني انسان دانست.اين نظم دقيق در طبقه بندي موجودات،نتايج مهمي در پي دارد،زيرا کليه مفاهيم موجود در ذهن انسان نظم خاصي مي يابند و براي شناختن و شناساندن هر چيزي مي توان از اين طبقه بندي استفاده کرد.

نتيجه اي که ارسطو ازاين طبقه بندي گرفت،اين بود که اگر يک مجموعه داراي صفت يا حکمي باشد، تک تك افراد يا زير مجموعه هاي آن نيز داراي آن صفت يا حکم خواهند بود.

به اين ترتيب ارسطو با تدوين علم منطق هم رابطه ميان مفاهيم را نظم و نظام دقيقي بخشيد و هم قواعدي ارائه کرد که طبق آن بتوان قضيه يا جمله اي را بدرستي از ترکيب قضايا و جملات ديگر استنتاج نمود. اين بخش يعني بحث استدلال و استنتاج در منطق ارسطويي برجستگي و اهميت بيشتر دارد و به دليل همين توجه منطق ارسطو، به رابطه ي ميان مفاهيم و رابطه ميان قضايا،اين منطق به نام منطق صوري نيز شناخته مي شود.

منطق ارسطو علي رغم دقت و جامعيت فراوان ،در طول تاريخ کاملتر شد که شايسته است در اين سير، از منطق اسلامي؛منطق رياضي؛منطق مادي ومنطق کاربردي نام ببريم که در ادامه مبحث به طور اجمال به بررسي آنها
خواهيم پرداخت.

ادامه دارد ...

تهيه وتنظيم:فهيمه سادات موسي کاظميش


 خبر 

 مسئول نهاد رهبري منطقه يک :

دانشگاه آزاد اسلامي در جهاد اقتصادي پيشگام است

نخستين نشست مشترک شوراهاي فرهنگي – قرآني واحدهاي منطقه يک با حضور رؤساي دفاتر فرهنگ اسلامي و کارشناسان قرآن و عترت واحدهاي دانشگاهي در واحد ني ريز برگزار گرديد.

به گزارش آنا؛ در اين نشست، حجه الاسلام والمسلمين محموديان مسئول نهاد رهبري منطقه يک دانشگاه آزاد اسلامي در سخناني با اشاره به اينکه دانشگاه آزاد اسلامي در جهاد اقتصادي پيشگام است، افزود: اوايل انقلاب، حرکت هاي جهادي مختلفي با کمکهاي مادي دولت و با همت و اراده مردم شکل گرفت که به ساخت برخي مدارس و درمانگاهها مي توان اشاره کرد. اما هنر دانشگاه آزاداسلامي،کشاندن سرمايه هاي مادي و سرمايه هاي انساني از شهرهاي بزرگ به شهرهاي کوچک بودکه الحق و الانصاف يک حرکت جهادي اقتصادي توسط دانشگاه صورت گرفت.

دبير منطقه يک دانشگاه آزاد اسلامي :

دانشگاه آزاد اسلامي هم جهاد اقتصادي بود
هم جهاد علمي

محمدمهدي شجاعي فرد،دبير منطقه يک دانشگاه آزاد اسلامي در جمع رؤساي دفاتر فرهنگ اسلامي و کارشناسان قرآن و عترت واحدهاي دانشگاهي منطقه يک، در نخستين نشست مشترک شوراهاي فرهنگي – قرآني منطقه يک که در واحد ني ريز برگزار گرديد،ضمن تبريک سال نو و تقدير از زحمات کليه دست اندرکاران فرهنگي در سال گذشته افزود: دانشگاه آزاد اسلامي هم جهاد اقتصادي بود و هم جهاد علمي و انصافاً يک مولود بزرگ انقلاب است.

به گزارش آنا، يک مؤسسه علمي که روي پاي خودش ايستاده و همه کارمندان و اساتيد زحمت مي کشند و از هزينه خود دانشجويان امورات اين دانشگاه، مي گذرد و با همان يک ميليون توماني که حضرت امام (ره) عنايت فرمودند اين دانشگاه اداره شده و قوت گرفته است.

وي درادامه با اشاره به اين مطلب که خوشبختانه در هر شهرستاني که وارد مي شويد، حرف اول را دانشگاه آزاد اسلامي ، مي زند، افزود : هر ساختمان مرتبي که مي بينيد ، ذهنتان به جاي ديگري نمي رود و متوجه مي شويد آنجا دانشگاه آزاد اسلامي است.وي در پايان ضمن لزوم اهتمام بيشتر رؤساي دفاتر فرهنگ اسلامي با ارتباط با دانشجويان از کارشناسان قرآن و عترت واحدها نيز درخواست نمود در استادسراها جهت اساتيد حتي المقدور، جلسه تلاوت يک صفحه از کلام اله مجيد به همراه ذکر مسائل شرعيه برگزار گردد .

سردار حسين آبادي:

واحد آيت ا... آملي به يکي از قطب هاي علمي استان مازندران تبديل شده است

رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا در بازديد از دانشگاه آزاد اسلامي واحد آيت ا... آملي گفت: اين واحد به يکي از قطب هاي علمي استان مازندران تبديل شده است.به گزارش آنا؛ سردار حميد رضا حسين آبادي رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر کشور ضمن ابراز رضايت از پيشرفت هاي واحد آيت ا... آملي گفت: به حمدا... با تلاش هاي خالصانه رياست دانشگاه جناب آقاي دکتر صفانيا واحد آيت ا... آملي به يکي از قطب هاي علمي استان مازندران تبديل شده است.

وي خاطر نشان کرد: اميدواريم دانشگاه بتواند در آينده نزديک در رشته هاي بيشتري از مقطع کارشناسي ارشد و همچنين در رشته هاي مقطع دکتري دانشجو پذيرش نمايد.سردار حسين آبادي در پايان ضمن آرزوي توفيق و سلامتي براي مسئولان دانشگاه از درگاه خداوند متعال اظهار داشت: ان شاءا... همه اين تلاشها منجر شود تا اين خدمات علمي دانشگاه را در سطح کشور توسعه دهد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان:

دانشگاه آزاد اسلامي نمونه بارز تحقق بيانات
مقام معظم رهبري

دکتر احمد مهربان رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان گفت: اگر مجموعه فعاليت هاي انجام پذيرفته در دانشگاه آزاد اسلامي را در سال گذشته جمع کنيم همت مضاعف و کار مضاعف انجام شده در اين دانشگاه به خوبي نمايان مي شود. دانشگاه آزاد اسلامي نمونه بارز تحقق بيانات مقام معظم رهبري بوده است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان دکتر مهربان افزود: اهداف ‌جهاد اقتصادي افزايش اشتغال، سرمايه‎گذاري و رونق توليد است که دانشگاه آزاد اسلامي با داشتن فارغ التحصيلان شايسته
مي‌تواند در اين راستا بسيار چشمگير عمل نمايد.وي در ادامه تصريح کرد: تحقيق و پژوهش در حوزه اقتصادي از برنامه‌هاي اصلي دانشگاه‌ آزاد اسلامي در سال جهاد اقتصادي خواهد بود.دکتر مهربان در پايان با اشاره به اين مطلب که اولين موضوعي که دانشجويان کشور در سال جهاد اقتصادي پيرامون آن نظريه پردازي خواهند کرد، مطالبه‌گري در حوزه مباحث اقتصادي کشور است گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با به ميدان آوردن دانشجويان تحصيلات تکميلي در حوزه تحقيق و مطالعه در مباحث اقتصادي کشور، به بررسي چالش‌هاي اقتصادي کشور و تحقيق و بررسي در اين خصوص مي پردازد.


 دکتر جاسبي خبر داد:
 دانشگاه آزاد اسلامي بايد به شبكه دانشگاهي بي‌بديل در كميت و كيفيت تبديل شود 

دکتر جاسبي با اشاره به اينکه دانشگاه آزاد اسلامي بايد به شبكه دانشگاهي بي‌بديل در كميت و كيفيت تبديل شود،گفت:استفاده از پژوهش و تكنولوژي‌هاي نوين به عنوان منابع اصلي درآمد براي ورود به رقابت‌هاي جهاني از اولويت هاست.

به گزارش آنا،دکتر جاسبي در مراسم اختتاميه جشنواره علمي، پژوهشي و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي گفت:ما مقاطع زماني مختلفي را پشت سر گذاشته‌ايم.دهه اول دانشگاه آزاد اسلامي دهه تثبيت بود كه البته تثبيت در همه دوران‌ها نياز است اما دهه اول كه براي موجوديت دانشگاه بود امري ضروري و لازم بود.

وي ادامه داد:دهه دوم فعاليت دانشگاه آزاد اسلامي دهه توسعه جغرافيايي بود كه در اين دوره دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر كشور و حتي در خارج از كشور توسعه پيدا كرد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به نامگذاري دهه سوم به نام دهه كيفيت گفت:شاخص‌هايي را براي سرمايه‌گذاري در اين دهه مشخص كرديم كه اين شاخص‌ها به طور مستقيم با كيفيت دانشگاه مرتبط بود كه از جمله اين شاخص‌ها نسبت اعضاي هيئت علمي به دانشجويان هرم هيئت علمي، شاخص فضا و امكانات رفاهي و همچنين شاخص‌هاي پژوهش و مكانيزاسيون بود.

وي ادامه داد:يك سال و يك ماه تا پايان دهه سوم دانشگاه آزاد اسلامي باقي است و ما تا حدي به اهداف تعيين شده در اين دهه نزديك شده‌ايم و اين نشان مي‌دهد كه برنامه‌ريزي ما واقع‌بينانه و درست بوده و اين برنامه‌ريزي و اهدافي كه در نظر گرفته بوديم هيچ‌كدام بلندپروازانه نبوده است.

دکترجاسبي گفت:ما هم اكنون حدود 30 هزار عضو هيئت علمي داريم و از نظر شاخص مقالات نيز واحد علوم تحقيقات ما در رتبه چهارم و خود دانشگاه آزاد اسلامي در رديف اول توليد علم قرار دارد.

وي ادامه داد: فضاي آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي هم اكنون بالاي 20 ميليون متر مربع است و سالانه يك ميليون متر مربع فضاي آموزشي و رفاهي به دانشگاه آزاداسلامي افزوده مي‌شود.

وي با اشاره به بحث مكانيزاسيون كه از برنامه‌هاي دانشگاه آزاداسلامي است، گفت: ما در اين زمينه قدم‌هاي زيادي برداشته‌ايم ولي همچنان 50 درصد كار باقي مانده است و ما بايد در دو حوزه علوم پزشكي و در حوزه علوم و تكنولوژي‌هاي نوين و بين رشته‌اي فعاليت خود را گسترده كنيم تا قدرتمند شويم.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اينكه مديريت خلاق يكي از عوامل اصلي در اقتصاد دنيا محسوب مي‌شود، اظهار داشت: ما ادعا نمي‌كنيم كه در اين زمينه به نتايجي كه مي‌خواستيم رسيديم اما گام‌هاي مهمي در اين زمينه برداشته‌‌ايم و مجموعه مديراني كه هم اكنون در دانشگاه آزاد اسلامي كار مي‌كنند، مديراني قدرتمند و بسياري از آنها آب‌ديده و دانشمند هستند.

وي با اشاره به بحث ساختار دانشگاه آزاد اسلامي گفت:ساختار دانشگاه آزاد اسلامي يك ساختار پويا و پر تحرك است علي‌رغم اينكه برخي اصرار داشتند كه اين ساختار متمركز و وابسته به من است.

دکتر جاسبي تصريح كرد: 4 الي 5 سال اول ساختار دانشگاه آزاد اسلامي متمركز بود زيرا كه چاره‌اي جز اين نداشتيم اما اگر اين ساختار متمركز بود، دوام نمي‌آورد به همين دليل ما به سوي عدم تمركز در ساختار گام برداشتيم و به طور مستمر ساختار دانشگاه آزاد اسلامي را تغيير داديم و اصلاح كرديم و همچنين تمركززدايي انجام داديم.

وي ادامه داد: تا امروز كه هيئت امناي استاني مطرح شده و ما قصد داريم دانشگاه آزاداسلامي را به صورت فدراتيو اداره كنيم.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: دهه چهارم دانشگاه آزاد اسلامي را به نام دهه رقابت جهاني نامگذاري كرده‌ام. در اين دهه بايد وارد رقابت با دانشگاه‌هاي جهاني شويم و زمينه‌ها هم اكنون در حال آماده شدن براي ورود به اين عرصه است. دهه چشم‌انداز دانشگاه آزاد اسلامي نيز همزمان با افق 1404 است كه دانشگاه آزاد اسلامي بايد به شبكه دانشگاهي بي‌بديل در كميت و كيفيت تبديل شود.

دکترجاسبي گفت: تا به حال منابع ما متكي به شهريه دانشجويان بود اما براي ورود به رقابت‌هاي جهاني بايد از پژوهش و تكنولوژي‌هاي نو به عنوان منابع اصلي درآمد استفاده كنيم. مثل دانشگاه‌هاي هارواردو MIT كه البته اين يك همت و كار جدي را مي‌طلبد و من در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي اين همت بلند و توان بالا را مي‌بينم.

رئيس دانشگاه آزاداسلامي گفت: ما كار را در دانشگاه آزاد اسلامي با توكل به خدا آغاز كرديم و هدف ما خدمت به كشور و نسل جوان نيازمند به ورود به دانشگاه بوده است و به همين دليل خداوند ما را در همه جا كمك كرده است. دکتر جاسبي افزود: مهم نيست كه چه كسي در دانشگاه آزاد اسلامي باشد. زيرا كه دانشگاه آزاد اسلامي بخشي از تاريخ كشور و انقلاب شده است و اين دانشگاه از بين رفتني نيست و آنهايي كه به اين دانشگاه خدمت كردند و همچنين نام آنهايي كه سنگ‌اندازي كرده‌اند در تاريخ باقي خواهد ماند.


 معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي:
 سهم دانشگاه آزاد اسلامي از توليد علم كشور به 17 درصد رسيده است 

 در مراسم اختتاميه نخستين جشنواره علمي پژوهشي و فن آوري دانشگاه آزاد اسلامي 104 پژوهشگر برتر اين دانشگاه معرفي و تقدير شدند.

به گزارش آنا،فريدون رهنما معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي در اين مراسم گفت: زماني سهم دانشگاه آزاد اسلامي در توليد علم و توليد مقاله بسيار ناچيز بود ولي هم اكنون اين دانشگاه توانسته 17 درصد از سهم توليد علم كشور را به خود اختصاص دهد.

وي افزود: واحد علوم تحقيقات اين دانشگاه توانسته در بين دانشگاه‌هاي داخلي رتبه 4 را از آن خود كند.

رهنما گفت: در افق 1404 با توجه به استراتژي تصويب شده در دانشگاه آزاد اسلامي فعاليت‌هاي اين دانشگاه توسعه مي‌يابد و فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي ،جامعه اسلامي خواهند ساخت. وي با اشاره به نامگذاري سال 90 به نام جهاد اقتصادي گفت: ما قصد داريم با استفاده از پژوهش و فناوري در اين جهاد مقدس مشاركت كنيم و دانشگاه خود را آماده رقابت جهاني در عرصه علم و تكنولوژي كرده‌ايم. رهنما با اشاره به برگزاري نخستين جشنواره علمي پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي گفت: در حاشيه اين جشنواره نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شده بود كه در آن بخشي از فعاليت‌هاي پژوهشي اين دانشگاه به نمايش گذاشته شد. وي افزود: هم اكنون در اين جشنواره 104 پژوهشگر برتر معرفي شدند كه مورد تقدير قرار مي‌گيرند. معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان كرد: امروز همه امكانات براي انجام پژوهش در دانشگاه آزاداسلامي فراهم است.


 امام جمعه برازجان:
 دانشگاه آزاد اسلامي نماد رشد علمي شهرستان دشتستان 

اعضاء هئيت رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي واحد دشتستان طبق سنت همه ساله به منظور تبريک سال نو و استفاده از منويات امام جمعه در فضايي صميمي با ايشان ديدار و گفتگو نمودند.

به گزارش آنا ، در اين ديدار دهدشتي رياست واحد ضمن تبريک سال نو و گراميداشت سال جهاد اقتصادي گزارشي از عملکرد حوزه هاي مختلف عمراني آموزشي و فرهنگي در سال 90 ارائه نمودند.

در ادامه حجت الاسلام مصلح امام جمعه برازجان ضمن گراميداشت سال جهاد اقتصادي بيان داشتند دانشگاه آزاد اسلامي تاثير زيادي در عرصه هاي مختلف شهرستان داشته و بعنوان مرکز و نماد رشد علمي شهرستان محسوب مي شود.ايشان با بيان اينکه آمارها حاکي از گرايش به تحصيل در اقشار مختلف شهري و روستايي مي باشد بيان نمود در اين اثنا نقش اثر گذار فرهنگي واحد دشتستان متمايز است.

حاج آقا مصلح برگزاري گفتمانهاي ديني و کارهاي زيربناي اخلاقي برگزاري جلسات پرسش وپاسخ با حضور اساتيد برجسته در واحد دشتستان را چشمگير بيان نمودند و خواستار قوت بخشيدن در ساير عرصه هاي مختلف شدند.امام جمعه برازجان پشتوانه عظيم تحول اقتصادي کشور را قشر علمي دانستند که در صورت توانمندترشدن در رسيدن به آمارهاي بلند نظام تسريع خواهدشد.


 پرومون مدينا ، ليدر تيم مکزيک :
 سازماندهي مسابقات بين المللي روبوکاپ در سطح بالايي است 

فکر مي کردم ايراني ها مثل آلماني ها برخورد خشکي داشته باشند اما با برخوردي که از ايراني ها داشتم نظرم کاملاً عوض شد .

به گزارش آفرينش به نقل از ستاد اطلاع رساني ششمين دوره مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران 2011 ، پرومون مدينا ، ليدر تيم دانشگاه پان آمريکن مکزيک اظهار داشت : در مسابقات جهاني سال 2010 کشور سنگاپور با يکي از کارشناسان امور بين الملل دانشگاه آزاد اسلامي قزوين آشنا شدم و با معرفي بسيار خوب و کاملي که وي از چگونگي برگزاري مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران 2011 داشت متوجه شدم اين مسابقات در سطح بالايي برگزار مي شود و با ارائه طرح و پيشنهاد به مسوولان دانشگاهم ، موافقت آن ها براي شرکت تيم خود در اين مسابقات را کسب کردم.

ليدر تيم مکزيک افزود : در ابتداي ورودم به ايران فکر مي کردم ليراني ها مثل آلماني ها برخوررد خشکي با ما داشته باشند اما با مهمان نوازي و استقبال خوبي که از ايراني ها ديدم نظرم کاملاً عوض شد ، ايراني ها مثل مردم مکزيک انسان هاي خونگرم و صميمي هستند .

وي سپس به حضور تيم خود در مسابقات جهاني اشاره کرد و گفت : تاکنون در 8 دوره مسابقات جهاني روبوکاپ شرکت کرده ايم که در مسابقات کانادا 2007 مقام اول ، در مسابقات قاره آمريکا در سال 2008 در کشور آمريکا مقام اول و در سال 2010 سنگاپور مقام نهم را کسب کرديم . مدينا ليدر مکزيک شور و شوق دانش آموزان ايراني در اين مسابقات ديدني دانست و گفت : از صبح مي بينيم که دانش آموزان شرکت کننده در اين مسابقات با شور و در حال هيجان خاصي مسابقات را دنبال مي کنندو علاقه آن ها برايم جالب و ديدني است . وي در ادامه با اشاره به توسعه علوم رباتيک در کشور مکزيک گفت : در دانشگاه نا مرکزي مجزا با آزمايشگاه هاي مجهز براي امر تحقيقات در زمينه رباتيک تشکيل و راه اندازي شده است و مسوولان ما همه گونه امکانات را براي ما فراهم مي کنند . از نظر ما نيز دولت به دانشگاه ما کمک هاي خوبي مي کند و مقداري ديگر نيز صنايع مکزيک به عنوان حامي مالي قطعات مورد نيازمان را تامين مي کنند . هم چنين در اين مرکز از دانشجويان خوب و مستعد ثبت نام به عمل مي آيد و بعد از آموزش هاي لازم از آن ها در مراکز تحقيقاتي رباتيک خود استفاده مي کنيم . ليدر تيم مکزيک يادآور شد : طرح هايي که در اين مرکز ارائه مي شود بعد از بررسي مسوولان و موافقت آن ها تامين مالي مي شود و آن طرح اجرايي مي شود و بنده طرحي به مسوولان دانشگاه براي حضور در مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران ارائه کردم که پس از بررسي و اين که مسوولان دانشگاه اين مسابقات را در سطح بالايي ارزيابي کردند ؛ با حضور تيم ما موافقت شد . وي در پايان سازماندهي اين مسابقات را در سطح بسيار بالايي دانست و گفت : هر بار که در مسابقات جهاني شرکت مي کنم شاهد ابداعات و پيشرفت هاي مختلف هستيم و مطمئناً باحضور در ايران به تجربيات خود افزوديم .


 برگزاري اولين جلسه شوراي فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرقدس 

 اولين جلسه شوراي فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهر قدس در سال 90 با حضور کليه اعضاي شورا برگزار گرديد.

به گزارش آفرينش، در ابتداي اين جلسه دکتر سيد عليرضا ولدآبادي رئيس واحد شهرقدس ضمن تبريک سال نو و تقدير از زحمات اعضاي محترم شوراي فرهنگي در سال گذشته ، تلاش روزافزون همه فعالان عرصه علم و فرهنگ را در تحقق بخشيدن به منويات
مقام معظم رهبري خواستار شدند. ايشان طي سخناني مخاطب محوري ونياز سنجي ، استفاده از تجارب دانشگاههاي موفق در عرصه فرهنگي ، بررسي دقيق مساله بازدهي برنامه هاي فرهنگي و توجه به مدل هزينه – فايده در حوزه فرهنگ ، اجراي برنامه هاي فرهنگي متناسب با محيط دانشگاه خصوصا در زمينه تفسير و علوم قرآني ، را محورهايي قابل تامل در زمينه برنامه ريزي فرهنگي دانشگاه در سال جديد عنوان نموده و خواستار توجه اعضائ محترم شوراي فرهنگي به عنوان کانون اصلي تصميم گيريهاي فرهنگي دانشگاه به اين محورها شدند .

در ادامه حجت الاسلام والمسلمين ابراهيم اميري رئيس دفتر فرهنگ اسلامي و دبير شوراي فرهنگي وضمن تشکر از روشنگريها و دغدغه منديهاي فرهنگي و به حق رئيس محترم واحد ، از اقدامات فرهنگي صورت گرفته در سال گذشته گزارش مختصري ارائه نمودند .


 فرهنگ دانشگاه 

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي واحد بندرعباس عنوان كرد:

دانشگاه آزاد اسلامي پيروز عرصه ي
« جهاد اقتصادي » است

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي بندرعباس با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري تاكيد كرد : دانشگاه آزاد اسلامي همواره پيشگام ترين موسسه اي بوده كه در مسير فرامين عظماي ولايت ، نظام و انقلاب حركت كرده است و امسال نيز پيروز عرصه ي ميدان « جهاد اقتصادي » خواهد بود .

به گزارش آفرينش،دكتر احمد علي اسدپور كه به مناسبت 19 فروردين « سالروز تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي واحدبندرعباس » سخن مي گفت : با تشريح عملكرد اين واحد دانشگاهي گفت : اين دانشگاه در سال 63 با دو رشته كارداني تاسيس شد و تا سال 68 توسط استانداران وقت هرمزگان مديريت شد و از سال 68 با انتخاب رييس براي اين واحد دانشگاهي ، اين مجموعه نوپا ، حركت رو به رشد خود را آغاز كرد و توانست با ساخت 60 هزار متر مربع امكانات آموزشي ، پژوهشي ، رفاهي و... به عنوان بزرگترين مجتمع آموزش عالي استان هرمزگان مطرح شود. وي همچنين تعداد دانشجويان مشغول به تحصيل را در واحد بندرعباس 11100 دانشجو اعلام كرد و افزود : حدود 26000 هزار دانشجو در استان هرمزگان در دانشگاه آزاد اسلامي مشغول به تحصيلند و اين نشان از پويايي، گسترش و توسعه اين دانشگاه و از طرفي ديگر نيز نشان از مديريت قوي و پشتكار بي نظير اين دانشگاه در كشور خبر مي دهد .

سرپرست واحد بندرعباس ، تعداد رشته هاي اين دانشگاه را 69 رشته در مقاطع كارداني ، كارشناسي و كارشناسي ارشد و اعضاي هيات علمي تمام وقت را 132 نفر خواند و افزود : از شهريور 89 تا كنون نيز پرونده 16 نفر در مقطع دكترا بورسيه شده و استخدام آنان مورد بررسي قرار گرفته و از اين تعداد 2 نفر استخدام ، 5 نفر تحت بررسي در سازمان مركزي و 9 نفر ديگر نيز به تاييد نهايي سازمان رسيده است و با تمهيدات گرفته شده رشته هاي دكتري نيز به زودي در اين واحد فعال خواهد شد و زمينه رشد و بالندگي براي فرزندان هرمزگاني بيش از پيش فراهم خواهد شد .

وي همچنين از ادامه ساخت فاز 9 اين دانشگاه خبر داد و افزود : كار ساخت فاز 9 اين دانشگاه شامل ورزشگاه سر پوشيده و سالن هاي ورزشي ، قرنطيه امتحانات ، ساختمان دانشكده ها ،كار خود را آغاز كرده و به سرعت در حال اجراست . وي افزود : هم اكنون 40 در صد محوطه سازي ، اجراي 50 در صد از فونداسيون سالن ورزشي ، اجراي 60 ساختمان نگهباني انجام شده است . اين مقام مسؤول همچنين از پيشرفت 80 در صد مسجد دانشگاه خبر داد و گفت : با توجه به ساخت زيباترين و بزرگترين مسجد در دانشگاه هاي كشور با معماري منحصر در به فرد در 4 طبقه كار اسكلت بندي و بتون ريزي و سقف آن انجام شده و تكميل اين پروژه به سرعت ادامه دارد و اميد مي رود در آينده نزديك به بهره برداري برسد. عضو هيات علمي دانشگاه ، ساخت پژوهشکده دانشگاه شامل آزمايشگاه ها ، لابراتوار ها، کارگاه هاي نرم افزار و سخت افزار، مرکز تحقيقات دانشجويي، کافي نت استادان و دانشجويان و همچنين ساخت کتابخانه مرکزي اين دانشگاه با گنجايش 200 هزار جلد کتاب از اقداماتي بود که در راستاي افزايش رشد کيفي صورت گرفته است . سرپرست واحد بندرعباس ؛ از فعال بودن بخش هاي مختلف دانشگاه براي دادن خدمات بهتر به دانشجويان خبر داد و افزود : در اين راستا در حوزه معاونت دانشجويي ؛ سلف سرويس هاي مجهز به اتوماسيون تغذيه ، بوفه هاي دانشگاه ، دفتر مشاوره و راهنمايي دانشجويي با كادر مجرب روانشناسان ، خوابگاه هاي خواهران و برادران با ظرفيت نزديك به 400 نفر ، سرويس اياب و ذهاب دانشجويي ، استفاده از دانشجويان مستعد جهت انجام كار دانشجويي ، تشكيل كانون هلال احمر از سال 1380 با تعداد 300 عضو فعال ، آشپزخانه مجهز صنعتي با مدرن ترين دستگاه هاي روز جهت طبخ غذا براي دانشجويان و استادان ، وجود دو مركز نشر و تكثير دانشجويي و واگذاري آنان در محيط دانشگاه به بخش خصوصي با نظارت كامل معاونت دانشجويي در حال دادن خدمات به بهترين نحو به دانشجويان هستند .

وي همچنين در خصوص راه اندازي پارک رشد و فن آوري در استان، ارتقا و تجهيز مرکز تحقيقات محيط زيست گفت : با خريد دستگاه هاي تحقيقاتي پيشرفته، تجهيز و به روز رساني ساير مراکز تحقيقاتي اين واحد نيز در آينده نزديك راه اندازي خواهد شد . سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي واحد بندرعباس ، در خصوص نقش واحد بندرعباس در توسعه منطقه گفت : دانشگاه آزاد اسلامي واحدبندرعباس با تربيت و تزريق بيش از 15 هزار دانش آموخته به شريان حياتي اين منطقه تغييرات شگرفي در ابعاد اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و حتي سياسي در منطقه بوجود آورده است و اين نويد حركت به سمت توسعه پايدار را شتاب مي بخشد. عضو هيات علمي دانشگاه افزود : با روي کار آمدن دانشگاه آزاد اسلامي و زنده شدن انگيزه در جوانان براي تحصيلات عالي، رقابت در تحصيلات عالي روز به روز افزايش پيدا کرد و جوانان به جاي جذب در شغل هاي کاذب روز به روز به تحصيل روي مي آورند و خواسته يا ناخواسته تغييرات شگرفي در بافت هاي اجتماعي و فرهنگي مردم روي مي دهد .رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد بندرعباس، منطقه شدن استان هرمزگان را به عنوان منطقه 15 ، يك امتياز بزرگ به استان قلمداد كرد و افزود : با منطقه شدن استان هرمزگان و انتخاي مديري كاردان و با تجربه به عنوان رييس اين منطقه تازه تاسيس و جدا شدن اين استان از پوشش منطقه 7 به مركزيت شهرستان كرمان ، باعث شد تا مسير رفت و آمد تا حد زيادي كاهش يافته ، مسؤولين در دسترس و پاسخگوي مكاتبات دانشگاهيان و مردم باشند ، زمان پاسخگويي سريع و شفاف به درخواست ها و پيگيري امور ضروري به حداقل رسيد وصد ها محاسن ديگر از خصوصيات اين منطقه دانشگاهي است .

پذيرش مقاله عضو هيات علمي آموزشکده
فني و حرفه اي سما واحد ساوه

در اولين همايش منطقه اي سيستم مديريت ساختمان در اولين همايش منطقه اي سيستم مديريت ساختمان که در آموزشکده فني و حرفه اي سما واحد اسلامشهر برگزار شد،مقاله آقاي مهندس روح اله افقي عضو هيات علمي آموزشکده سما واحد ساوه با عنوان "سيستم بهينه سازي انرژي ،کنترل هوشمند تاسيسات ساختمان"پذيرفته و چاپ گرديد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه