جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/01/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3845


مسکوکات و ارز


تريبون اقتصادي

در راستاي حذف 3يا 4 صفرعنوان شد :
صفرها مهم‌ترين عامل در بي‌ارزش شدن پول ملي


بانك و بيمه


نگاه


ذره‌بين اقتصادي


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

40100 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

450000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

405000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

204000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

116000 تومان

دلار

1125 تومان

يورو

1620 تومان


 تريبون اقتصادي 

قيمت نفت اوپك از مرز 117 دلار هم گذشت

دبيرخانه سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) از افزايش قيمت سبد نفتي اين سازمان به سطح 117 دلار خبر داد.

به گزارش ايسنا، دبيرخانه‌ اوپك در گزارش جديد خود عنوان كرد كه سبد نفتي اوپك متشكل از 13 نوع نفت‌ خام در آخرين روز مورد بررسي به 117 دلار و 62 سنت رسيده و اين در حالي است كه اين شاخص در مقايسه با دوره پيشين معادل 63 سنت افزايش پيدا كرده است. اين درحالي است كه اعضاي سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) در آخرين نشست خود كه در اكوادور برگزار شد، درحالي توليد نفت را بدون هيچ تغييري ثابت نگه داشتند كه اوپک در تمام نشست‌هاي خود در سال‌هاي 2009 و 2010 هم تصميم تكراري "تغيير ندادن سقف توليد" را تكرار كرده بود، ولي طي سال 2008 با چند بار كاهش توليد، تصويب کرده بود كه سطح توليد روزانه اين سازمان به 24 ميليون و 845 هزار بشکه کاهش پيدا كند كه هم‌اكنون اين مقدار ثابت باقي مانده است. اين در حالي است،در پي نگراني ها درباره کاهش عرضه نفت در طولاني مدت و در حالي که انتظارها درباره افزايش بيشتر نرخ بهره در اروپا سبب رشد ارزش يورو در مقابل دلار شد، بهاي نفت خام از مرز 112 دلار براي هر بشکه فراتر رفت. بهاي نفت خام شيرين سبک پايه بورس نيويورک (دبليو.تي.آي) براي تحويل در ماه مه با دو دلار و 49 سنت افزايش، به 112 دلار و 79 سنت براي هر بشکه رسيد، که بالاترين رقم از ماه گذشته تاکنون به شمار مي رود.در بازار آي.سي.يي لندن بهاي نفت خام برنت درياي شمال براي تحويل در ماه مه، با سه دلار و 98 سنت افزايش، به 126 دلار و 65 سنت براي هر بشکه رسيد.ادوارد مير، يک تحليل گر در موسسه ام اف گلوبال، در ابن باره گفت: قيمت تمام کالاها از جمله طلا و نفت در بازارهاي جهاني افزايش يافته است، مردم در حال خرج کردن دلارها و خريد کالا هستند.به دنبال انتظارها در باره بهبود شرايط اقتصادي جهان و کاهش ارزش دلار در مقابل يورو، قيمت کالاها در بازارهاي جهاني با افزايش رو به رو بود.

وزير نيرواعلام کرد :

تغيير قيمت برق در 7 ماهه گرم سال

وزير نيرو از بررسي تغيير قيمت برق در 7 ماهه گرم سال خبر داد و در پاسخ به شبهه عدم واريز بهاي برق به حساب توانير گفت: بعد از هدفمندي يارانه ها مبلغ دريافت شده از بابت بهاي برق ابتدا به حساب خزانه و سپس به حساب توانير واريز مي شود.مجيد نامجو در گفت و گو با فارس در پاسخ به اين سوال كه ظاهراً بعد از اجراي هدفمندي يارانه ها مبلغ دريافت شده برق از مشتركان به حساب توانير واريز نمي‌شود كه اين موضوع باعث ايجاد مشكلاتي براي شركت توانير شده است گفت: طبق روال قبلي هزينه‌اي كه از مشتركان بابت مصرف برق دريافت مي‌شود به حساب توانير واريز مي‌شود. وي افزود: بعد از هدفمندي يارانه‌ها شيوه دريافت مبلغ مصرف برق به همان شيوه قبلي است و تغييري نكرده است چرا كه حساب تمام شركت‌هاي زير مجموعه توانير به حساب تمركز خزانه‌ واريز مي‌‌شود و از حساب خزانه به حساب توانير واريز مي‌شود. نامجو در پاسخ به اين سوال كه آيا قيمت آب و برق در سال جاري تغيير خواهد كرد و آيا جلسه‌اي در اين خصوص برگزار شده است تاكيد كرد: جلساتي برگزار شده و بحث‌‌هايي هم شده است اما هنوز به وزارت نيرو چيزي ابلاغ نشده است. وي ادامه داد: نظرات كارشناسان وزارت نيرو و وزارت اقتصاد راجع به 7 ماهه از اول سال تا شروع زمستان تنظيم شده است، يعني كار به گونه‌اي تنظيم شده است كه به دليل اينكه تعرفه گاز در 5 ماهه سرد سال و 7 ماهه گرم سال تفاوت دارد، براي هماهنگي ميان برق و گاز قرار شده است كه تعرفه‌هاي برق هم با تعرفه‌هاي گاز هماهنگ شود و به دو بخش 5 ماهه و 7 ماهه تقسيم شود تا هماهنگي لازم بين بخش برق و گاز صورت گيرد. وزير نيرو در پاسخ به اين سوال كه آيا امسال قيمت آب و برق افزايش مي‌يابد يا خير تأكيد كرد: جلساتي در اين خصوص برگزار شده اما اهنوز مصوبه اي توسط ستاد هدفمندي به ما داده نشده است.

ادامه انتقال از تهران

معاون معاونت منابع انساني رياست جمهور از ماموريت جديد دستگاه‎ها در اجراي طرح خروج از پايتخت به ويژه در بخشي که قابليت انتقال را دارد خبر داد و گفت: در قالب برنامه تحول اداري در برنامه پنجم توسعه، دستگاه‎ها موظف به شناسايي ظرفيت‎هاي قابل انتقال هستند.

احمد بزرگيان در گفتگو با مهر از ماموريت جديد دستگاه ها براي اجراي طرح انتقال از پايتخت خبر داد و گفت: طرح انتقال از پايتخت سازمان ها و کارکنان بخش هاي مختلف دولتي مانند قبل و جدي تر در سال جاري دنبال خواهد شد.معاون معاونت منابع انساني رئيس جمهور اظهار داشت: در اين بخش انتقال دستگاههايي که از لحاظ انجام شدن کار در خارج از تهران مشکلي ندارند در اولويت کاري دولت قرار دارد.

معافيت مالياتي مناطق محروم

رئيس سازمان امور مالياتي کشور ميزان معافيت مالياتي سرمايه گذاري در مناطق محروم را تا 100 درصد هم اعلام کرد و گفت: کدهاي اختصاصي امسال به حقيقي ها ارائه مي شود.

علي عسکري در گفتگو با مهر لازمه جلوگيري از فرار مالياتي را شناسايي موديان ماليات عنوان کرد و گفت: براي اين منظور امسال کد اقتصادي اختصاصي براي اشخاص حقيقي تعريف خواهد شد.رئيس سازمان امور مالياتي کشور با اشاره به اينکه تاکنون براي بسياري از حقوقي ها کد اقتصادي تعريف شده است، عنوان کرد: کد اقتصادي در طرح جامع مالياتي ديده شده است.وي افزود: از طريق اين کدها شناسايي تمام موديان مالياتي امکانپذير خواهد شد، زيرا همه افراد کد منحصر به فرد دريافت خواهند کرد.


 در راستاي حذف 3يا 4 صفرعنوان شد :
 صفرها مهم‌ترين عامل در بي‌ارزش شدن پول ملي  

 
گروه اقتصادي:پس از گذشت 14 ماه از اعلام رييس‌جمهور درباره حذف سه صفر از واحد پول ملي، بالاخره قرار است امسال اجراي اين طرح در دستور کار دولت قرار گيرد و صفرها در آينده نه‌چندان دور بايد خود را رفته شده ببينند.براساس اين گزارش،اواخر دي سال 88 محمود احمدي‌نژاد اعلام کرد که دولت قصد دارد به‌منظور واقعي کردن ارزش ريال، اقدام به حذف صفرها از واحد پول ملي کند.بالاخره، مسوولان کشور در روزهاي ابتدايي سال 90 درباره اجراي اين سياست اقتصادي دولت، لب به سخن گشودند و از حذف صفرها خبر دادند که البته دو اظهارنظر متفاوت را درباره تعداد صفرهاي حذف شده از پول ملي را شاهد بوديم؛ يکي از حذف 3 صفر و ديگري از حذف 4 صفر خبر داد.

شمس‌الدين حسيني، وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: دولت در سال‌جاري روي حذف سه صفر از پول ملي تمرکز مي‌کند و همزمان ميزان تسهيلات‌دهي بانک‌ها در سال‌جاري افزايش مي‌يابد؛ البته دستيابي به ثبات و آرامش در قيمت‌ها، پيش‌شرط لازم براي تحقق اين سياست دولت است.تنها چند روز پس از اين اظهارنظر، محمود بهمني، رييس‌کل بانک مرکزي، از حذف 4 صفر از پول ملي خبر داد و اعلام کرد: بررسي‌هاي بانک مرکزي نشان‌دهنده نتايج مثبت حذف 4 صفر از پول ملي است و پيشنهاد اجراي اين طرح در 6 ماه آينده به هيات دولت ارائه مي‌شود. با تصويب اين طرح در هيات دولت و تاييد شوراي پول و اعتبار، بانک مرکزي براي جمع‌آوري اسکناس‌هاي موجود و انتشار اسکناس‌هاي جديد وارد عمل خواهد شد.برخي صاحب‌نظران، مهم‌ترين عامل در بي‌ارزش شدن ارزش پول ملي که نقش صفرهاي آن را بيش از هر چيز مشخص مي‌کند، وضعيت بيمارگونه اقتصاد و به‌خصوص تورم مي‌دانند.

اما ،نايب رييس كميسيون تلفيق حذف صفرها از پول ملي را عاملي در جهت تاثيرگذاري منفي در اقتصاد ندانست و گفت: با حذف صفرها قيمت‌ها بالا و پايين نمي‌شود.

موسي‌الرضا ثروتي عضو كميسيون برنامه و بودجه در مجلس در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به پرسشي در مورد بحث حذف سه يا چهار صفر از پول ملي، اظهار داشت: بنده با اين مسئله موافقم چرا كه چاپ براي ما هزينه‌هايي دارد. ضمن اين‌كه از طريق آن نيز آلودگي‌ها منتقل مي‌شود و اگر اين صفرها حذف شود با يك برگ اسكناس مي‌توان كارهاي زيادي انجام داد. وي ادامه داد: حمل پول نيز از اين طريق آسان‌تر است و در كنار آن ارزش ريال در برابر ارز‌هاي خارجي نيز تقويت مي‌شود و آبروي نظام و كشور نيز حفظ مي‌گردد. ثروتي با ابراز بي‌اطلاعي از استدلال‌هاي مربوط به حذف چهار صفر از پول ملي نيز، اظهار داشت: حذف صفرها تاثير زيادي در رشد اقتصادي و نيز در تورم ندارد و تنها با توجه به استدلال‌هاي پيش گفته، مفيد واقع مي‌شود. همچنين ،رييس كميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي مجلس، با اشاره به اظهارات اخير رييس كل بانك مركزي مبني بر حذف چهار صفر از پول ملي، گفت: من هم با حذف چهار صفر در شرايط حاضر موافقم البته به شرط اين‌كه واحد پول ملي ما هم از ريال به تومان
تغيير كند. حجت‌الاسلام‌والمسلمين غلامرضا مصباحي‌مقدم اظهار كرد: آنچه در افواه مردم وجود دارد تومان است و عمده بده و بستان‌هاي مردم بر اساس تومان صورت مي‌گيرد. حتي مسوولان كشور هم در محاسبات و محاورات‌شان كمتر از ريال استفاده مي‌كنند.

لذا اگر ما هم از تومان به جاي ريال استفاده كنيم به جاي سه صفر مي‌توان چهار صفر را از پول ملي كشور حذف كرد. وي با تاكيد بر اين‌كه اين اقدام هيچ‌گونه آثار تورمي در پي ندارد، يادآور شد: البته برداشت نادرستي هم از اين اقدام صورت گرفته كه برخي تصور كرده‌اند حذف صفر در راستاي مبارزه با تورم صورت مي‌گيرد. اين هم غلط است. اصلا انديشه طراحان اين طرح اين نبوده كه حذف صفر وسيله‌اي براي مبارزه با تورم باشد، بلكه اين كار قدمي براي تقويت پول ملي است. نماينده مردم تهران در مجلس، ادامه داد: پول ملي ما بايد در مقابل كشورهاي ديگر معني‌دار باشد. در حالي كه شرايط حاضر اين‌گونه نيست و يك ريال هيچ‌گونه كاربردي در اقتصاد داخلي ما ندارد چه رسد به مناسبات بين ارزها. بنابراين واحد پول ملي بايد اصلاح شود و ارقام صفرها هم بايد به گونه‌اي معني‌دار باشد.

رييس كميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي مجلس، خاطرنشان كرد: امروز براي همه روشن است كه صد ريال هم در مبادلات اقتصادي كاربرد ندارد. در حالي كه 40 سال قبل، يك ريال مصرف داشت و معني‌دار بود. پس بايد اقدامي كنيم تا پول ما هم در مبادلات داخلي معنادار باشد و هم در مقايسه با ارزها جايگاه مناسبي پيدا كند. در همين رابطه ، يك كارشناس اقتصادي با اشاره به تصميم بانك مركزي به حذف صفر‌هاي پول ملي، گفت: به دليل اينكه معمولا با تغيير واحد پول ملي، قيمت‌ها به سمت بالا رند مي‌شود، بايد از ايجاد انتظارات تورمي ناشي از اجراي آن خودداري كرد.

محمد واعظ ،با اشاره به موفقيت اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها، اظهار داشت: اجراي موفق و كامل هدفمندشدن يارانه‌ها بايد مقدم بر ساير سياست‌ها قرار گيرد و توجه كافي به پايش و مديريت انتظارات تورمي در ماه‌هاي آينده وجود داشته باشد. وي افزود: در اين رابطه بايد از اجراي سياست‌هايي كه ممكن است به مهار انتظارت تورمي لطمه بزند خودداري شود؛ هر چند اين سياست‌ها ضرورري و لازم باشد. اين كارشناس اقتصادي سياست‌هاي تعديل نرخ ارز و حذف صفر را از جمله برنامه‌هايي كه موجب افزايش انتظارت تورمي مي‌شود دانست و گفت: سياست حذف صفر براي كاهش هزينه‌ها منطقي است اما با توجه به توضيحات ذكر شده به نظر مي‌رسد بستر رواني اين كار وجود ندارد و به نظر مي‌رسد تعويق يك ساله اجراي قانون خللي در موفقيت اجراي اين سياست
نداشته باشد.


 بانك و بيمه  

خاوري :

بايد اجازه فعاليت بانك‌ها در بازار سرمايه داده شود

مديرعامل بانك ملي ايران در عين انتقاد از الزام بانك‌ها به واگذاري شركت‌هاي سرمايه‌گذاري‌شان طبق مفاد بسته سياستي نظارتي بانك مركزي از واگذاري شركت سرمايه‌گذاري ملي طي شش‌ماهه ابتداي سال جاري خبر داد. محمودرضا خاوري در گفت‌وگو با ايسنا، درباره الزام بانك‌ها به واگذاري شركت‌هاي سرمايه‌گذاري‌شان در بسته سياستي ـ نظارتي امسال بانك مركزي اظهار كرد: من فكر مي‌كنم بايد بحث پرهيز از بنگاه‌داري براي دولت و بنگاه‌داري براي بانك‌ها از هم تفكيك شود كه متاسفانه اين تفكيك در نظر گرفته نمي‌شود. او در همين حال تاكيد كرد: با اين وجود ما به دنبال اين هستيم كه شركت سرمايه‌گذاري‌مان را طبق مفاد بسته در شش‌ماهه ابتداي سال جاري واگذار كنيم و از سياست‌هاي پولي و بانكي تبعيت كنيم.

سامانه جديد اينترنت بانك اقتصادنوين رونمايي شد

به منظور بهبود سطح كيفي ارايه خدمات به مشتريان، سامانه جديد اينترنت بانك اقتصادنوين با امكانات جديد رونمايي شد.

به گزارش روابط عمومي بانك اقتصادنوين، نسخه جديد اينترنت بانك اقتصادنوين علاوه بر امكانات و خدمات قبلي، خدمات متنوع جديدي به مشتريان ارايه مي‌كند كه از آن جمله مي‌توان به اعلام موجودي، مشاهده صورتحساب، افتتاح حساب، انتقال وجه داخلي (عادي، مستمر و گروهي)، انتقال وجه كارت به كارت (داخلي و شتابي)، انتقال وجه بين بانكي ساتنا، انتقال وجه بين بانكي پايا (عادي و دسته‌اي)، مشاهده تسهيلات اعطايي و پرداخت اقساط، مديريت كارت (مشاهده، انسداد، انتقال وجه و پرداخت قبض)، مديريت چك (درخواست، ثبت مبلغ و انسداد)، گزارشات متنوع، پشتيباني از حساب‌هاي ارزي و قابليت ارايه خدمت به چند زبان اشاره كرد.نسخه جديد اينترنت بانك اقتصادنوين از روز 19 فروردين ماه جاري در اختيار مشتريان اين بانك قرار گرفته است.

آموزش خدمات نوين بانک ملت به مشتريان

مشتريان بانک ملت در استان هاي مختلف با نحوه استفاده از خدمات نوين و الکترونيک بانکي آشنا شدند.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، مديريت شعب استان کرمان در همايشي با حضور بيش از 100 نفر از مسوولان و اپراتورهاي جايگاه هاي سوخت استان و مديران شرکت نفت، سامانه کيف پول الکترونيک کارت هوشمند سوخت و مزاياي آن را براي حاضران تشريح کرد.


 نگاه 

قيمت سکه مجدد افزايش يافت

گروه اقتصادي :افزايش قيمت طلا به 1470 دلار در هر اونس، قيمت انواع سکه ها در بازار داخلي را افزايش داد، اما فعالان بازار پيش بيني مي کنند که با آغاز حراج سکه و شمش طلا در بانک کارگشايي، نرخها متعادل شود. براساس اين گزارش ، قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم امروز (شنبه) 450 هزار تومان، طرح جديد 405 هزار تومان، نيم سکه 202 هزار تومان، ربع سکه 117 هزار تومان و سکه يک گرمي 52 هزار تومان است.اين در حالي است که قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم در پايان روز پنج شنبه هفته گذشته 445 هزار تومان، سکه طرح جديد 402 هزار تومان، نيم سکه 201 هزار تومان و ربع سکه 115 هزار تومان بود.بر اين اساس قيمت انواع سکه ها امروز مجددا افزايش يافت که دليل عمده آن افزايش قيمت نفت و در نتيجه افزايش قيمت جهاني طلا به 1470 دلار در هر اونس گزارش شده است.طي گزارشات دريافتي قرار است بانک کارگشايي به منظور پاسخگويي به نياز بازار طلا و ايجاد تعادل درمعاملات، از امروز علاوه برفروش سکه، فروش شمش طلا را نيز از طريق حراج حضوري در محل بانک کارگشايي درهمه روزهاي هفته به غير از روزهاي تعطيل ازساعت 16 تا 19 بعدازظهر انجام دهد.فعالان بازار سکه پيش بيني مي کنند که حراج سکه ها در بانک کارگشايي بر روي قيمت سکه و طلا تاثير گذار خواهد بود و منجر به کاهش قمتها خواهد شد. براين اساس، طي هفته گذشته بازار سکه دچار نوساناتي شد به طوريکه باعث ايجاد حباب قيمتي در سکه ها شده بود و فعالان بازار سکه و طلا عنوان مي کردند که دليل اصلي افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني، درگيري هاي شمال آفريقا است، زيرا همواره قيمت طلا پابه پاي قيمت نفت روند صعودي را طي کرده است.طي روزهايي که بازار سکه دچار حباب قيمت شده بود، بانک کارگشايي نه تنها حراجي را برگزار نکرده، بلکه هيچگونه قيمتي براي سکه ها اعلام نکرده بود و همين امر دليل ديگري براي افزايش قيمت سکه ها در بازار داخلي بود.اما قيمت طلا در بازار داخلي روز گذشته نسبت به روز پنج شنبه گذشته تغييري نکرده است، به نحويکه قيمت هر گرم طلاي زرد 18 عيار همچنان 40 هزار تومان، هر مثقال طلاي 17 عيار 173 هزار و 500 تومان و هر مثقال طلاي 18 عيار هم 184 هزار و 500 تومان اعلام شد.به گزارش مهر،کارشناسان نفتي پيش بيني کرده اند که روند صعودي قيمت نفت که روز گذشته به بالاترين حد خود يعني 124 دلار در هر بشکه نفت برنت درياي شمال رسيده بود، ادامه داشته باشد.درگيري هاي شمال آفريقا، نگراني هاي مربوط به تشديد تورم و بحران مالي در اروپا و تنش ها در ليبي عوامل اصلي افزايش قيمت طلا است.


 ذره‌بين اقتصادي 

زمينه‌هاي ايجاد جهاد اقتصادي

نام‌گذاري سال 90 به عنوان
«جهاد اقتصادي» آرامش‌خاطر مردم و گسترش اعتماد عمومي را به‌همراه دارد.معناي جهاد از يک طرف، به‌کارگيري حداکثر توانايي انسان‌ها و کارآمدي و از طرف ديگر، مقدس بودن انگيزه جهادکاران را نشان مي‌دهد. در وضعيت عادي، همواره از ظرفيت‌ها و استعدادهاي بالقوه استفاده اندکي مي‌شود.ممکن است در جامعه‌اي از حداکثر توانايي‌ها استفاده شود، اما انگيزه و نيات خيرخواهانه، پشتوانه نيات پرشتاب آنها نباشد. در اين صورت جهاد که امري مقدس است، رخ نداده و آثار کار جهادي که خير محض است و آرامش خاطر مردم و گسترش اعتماد عمومي را به‌همراه دارد، بروز نمي‌کند.بايد بررسي کنيم در چه عرصه‌هايي از اقتصاد کشور، بيشتر مي‌توان جهادي عمل کرد. براي مثال، يک مزيت کشور ما، موقعيت جغرافيايي آن است. کشور ما بين درياي خزر و کشورهاي آسياي‌ميانه قرار گرفته که مي‌تواند با ساخت خط راه‌آهن، به ترانزيت کالا بين شمال و جنوب تبديل شود.از سوي ديگر، مزيت ديگر کشور را مي‌توان وجود ذخاير نفتي گاز دانست که در شرايط حاضر به‌صورت فروش نفت‌خام و صادرات گاز استفاده مي‌شود. خريداران، اين مواد را به‌صورت فرآورده در آورده و به چند برابر قيمت خام به ما باز مي‌گردانند و به کشور‌هاي ديگر صادر مي‌کنند.اين در حالي است که اگر در داخل کشور سرمايه‌گذاري و همه نفت و گاز توليدي را به فرآورده تبديل و صادر کنيم، هزينه آن براي ما کمتر و منافع آن چندين برابر خواهد بود؛ علاوه بر آن‌که اشتغال را گسترش خواهد داد.بر اين اساس، بايد توجه کنيم که در چه بخش‌ها و عرصه‌هايي مي‌توانيم جهاد اقتصادي داشته باشيم.اين يادداشت در سايت خبري ايرانيارمنتشر شده است.

غلامرضا مصباحي‌مقدم

عضو کميسيون اقتصادي مجلس


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه