جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/01/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3845


خبر پزشکي

بهداشت رواني با کودکان استتثنايي
لکنت زبان
استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمائي اسكوئي (قسمت دوم)

خبرها از عالم علم


سردرد يعني كلافگي وناتواني در تمركز


 خبر پزشکي 

فروش بدون نسخه آنتي‌بيوتيك‌ها ممنوع شود

يك متخصص بيماريهاي عفوني گفت: يكي از راه‌هاي مهم كاهش مقاومت‌هاي دارويي ممنوع شدن فروش بدون نسخه آنتي بيوتيك‌هاست.

دكتر داوود يادگاري در گفت‌وگو با ايسنا، درباره شيوه‌هاي كاهش مقاومت دارويي اظهار كرد: آگاهي مردم درباره داروها بايد افزايش پيدا كند. به عنوان نمونه حدود 80 درصد از بيماري‌هاي كودكان كه باعث ابتلا به تب مي‌شود، منشاء ويروسي دارد. علاوه بر آن سيستم بهداشتي و درماني كشور بايد بيشتر ارتقا پيدا كند و اطلاعات پزشكان درباره عفونت‌هاي بيمارستاني و مقاومت دارويي به روز شود.

وي تاكيد كرد: بيمارستان‌ها و مراكز درماني ايران، وضعيت مقاومت دارويي خود را كنترل كنند به گونه‌اي كه هر پزشك از ميكروب‌هاي شايع در بيمارستان محل فعاليت خود و وضعيت مقاومت آنها اطلاع حاصل كند البته اقداماتي در اين زمينه آغاز شده است.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني درباره وضعيت كنترل بيماري‌هاي عفوني در ايران اظهار كرد: خوشبختانه ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي عفوني در ايران رو به كاهش است. به عنوان نمونه سال‌هاي دور افراد زيادي در فصل بهار مبتلا به حصبه مي‌شدند اما مبتلايان به اين بيماري در حال حاضر كمتر شده‌اند.

وي در ادامه گفت: همچنين شمار بيماري‌هاي عفوني ناشي از بي توجهي به مسائل بهداشتي نيز رو به كاهش است اما عفونت‌هاي بيمارستاني و مقاومت‌هاي دارويي به علت افزايش طول عمر انسان در كشورهاي مختلف از جمله ايران بيشتر شده است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي اضافه كرد: مقاومت دارويي و مصرف بي رويه داروها به يك مشكل بزرگ در جهان تبديل شده است به گونه‌اي كه برخي ميكروب‌ها در مقابل آنتي بيوتيك‌هاي معمولي و ارزان قيمت مقاوم شده‌اند بنابراين پزشكان،آنتي بيوتيك‌هاي قوي‌تر را براي درمان بيماران تجويز مي‌كنند.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني در ادامه گفت: اين كار باعث افزايش هزينه‌هاي درماني كشورها شده است. البته بيشترين مقاومت دارويي مربوط به عفونت‌هاي بيمارستاني است كه در بخش‌هاي مراقبت‌هاي ويژه رخ مي‌دهد و مي‌تواند مشكلات اقتصادي و درماني را براي كشورها به دنبال داشته باشد.

وي افزود: درمان اين عفونت‌ها بسيار دشوار است چون آنتي بيوتيك‌هاي مناسبي براي درمان آنها وجود ندارد با وجود آنكه تحقيقاتي براي كشف آنتي بيوتيك‌هاي جديد انجام شده است ولي اين گونه اقدامات نتوانسته است نيازهاي بيماران را به نوع جديد آنتي‌بيوتيك‌ها برآورده كند .

دكتر يادگاري در پايان توصيه كرد: پزشكان، آنتي بيوتيك‌ها را در مواقع ضروري و با دوز مناسب تجويز كنند چون مصرف نادرست اين نوع داروها براي بيمار مشكلاتي را به وجود مي‌آورد.

بيكاري مي‌تواند عامل مرگ زودرس باشد

پزشکان هشدار دادند از دست دادن شغل مي‌تواند عامل مرگ زودرس باشد.

به گزارش ايسنا، مطالعات گروهي از متخصصان کانادايي نشان داده است افرادي که شغل ندارند، 63 درصد بيشتر در معرض مرگ زودرس هستند.

اين يافته حاصل مطالعه و بررسي روي 20 ميليون نفر در 15 کشور مختلف جهان و طي يک دوره 40 ساله است.

به گزارش شبکه خبري تورنتو نيوز نت وورک، اين متخصصان مي‌گويند نکته جالب در اين تحقيق اين است که رابطه بين بيکاري و افزايش خطر مرگ در تمام کشورها يکسان است.

اين يافته حاصل تلاش متخصصان علوم پزشکي و جامعه شناسي در دانشگاه مک گيل است.


 بهداشت رواني با کودکان استتثنايي
 لکنت زبان 
 استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمائي اسكوئي (قسمت دوم)

 
مدل هاي يادگيري ‏

در نظريات يادگيري اعتقاد براين است که لکنت در اصل يک پاسخ اکتسابي به نارواني هاي طبيعي کودکان مي باشد و در واقع در صورتي که به نارواني هاي دوران کودکي برچسب لکنت زده مي شود لکنت رشد مي يابد.

جانسون متوجه شد که لکنت در اثر انتقاد بيجاي والدين به وجود مي ايد.

اگر در مورد نارواني ها چيزي گفته نشود خود به خود از بين مي رود و در صورتي که به ان توجه بيش از حد شود تثبيت شده و به لکنت زبان تبديل مي شود. ‏

مدلهاي ارگانيکي ‏

در اين مدل تاکيد براين امر است که لکنت براثر سمت گيري ناقص مغز با برتري مغزي نابهنجار به وجود امده است.

در واقع زياد بودن تعداد افراد چپ دست و در دو دستي ها در ميان افراد مبتلا به لکنت زبان هم چنين کنش ضعيف اين افراد در ازمون هاي شنود دو گوشي تاييد است براين مدل.‏

‏ البته اين پديده ها در تمام موارد ديده نمي شود و نمي توان انها را به همه افراد تعميم داد. نظريه تسلط مغزي نابهنجار بر پايه اين اصل استوار است که در لکنت زبان و مطالعه دوقلوها نيز نشان مي دهد که لکنت زبان تا چه حدي داراي پايه ژنتيکي مي باشد.

به هر حال مدل هاي ارگانيکي به دليل کم بودن مطالعات که روي مغز افراد مبتلا به لکنت انجام گرفته پيشرفت چنداني نکرده است. ‏

مدل هاي سايبرنتيک ‏

در اين مدل گفتار به عنوان يک فرايند قلمداد مي شد که جهت تنظيم و کنترل به يک فيد بک مناسب بستگي دارد و لکنت زبان در نتيجه اختلال يا از هم گسيختگي در حلقه پس نورد به وجود مي آيد.

افراد مبتلا به لکنت زبان در فيدبک شنوايي دچار ناپايداري هستند و اين ناپايداري سبب بروز مشکلاتي در کنترل علايم خروجي گفتار مي شود.

عده اي معتقدند که فرد مبتلا به سيستم فيد بک شنوايي نسبت به ساير فيدبک ها اتکاي بيشتري دارد. ‏

نظريه نارسايي تفکر زباني ‏

اساس اين نظريه براين عقيده بنا شده است که افراد مبتلا به لکنت داراي مشکلي در پردازش افکار و انديشه هاي خود در قالب زبان مي باشند و اين مشکل که نارسايي تفکر زباني - نظري به ان اطلاق مي شود منجر به لکنت زبان مي گردد. ‏

مدافعان اين نظريه معتقدند که وراي هر لکنت اختلال ناپختگي و نارسايي در تکامل زبان وجود دارد و افراد مبتلا به لکنت زباني افرادي هستند که در شکل دادن به انديشه خود در قالب زبان دچار مشکل هستند .‏

مشخصات باليني ‏

لکنت زبان معمولا قبل از سن 12 ماهگي اغاز مي شود و در اکثر موارد بين 18 ماهگي و 9 سالگي ظهور مي يابد .

بيشترين موارد اغاز لکنت در دو نقطه سني 2 تا 3 و نيم سالگي و 5 تا 7 سالگي است.

برخي از افراد مبتلا و البته نه همه انها داراي مشکلات ديگر گفتار و زبان هستند . از جمله اختلالات واج شناسي و اختلال زبان بياني . ‏

لکنت به صورت ناگهاني و يکباره شروع نمي شود و معمولا به صورت تدريجي و در طول يک دوره زماني که ممکن است هفته ها و يا ماه ها به طول انجامد اغاز مي گردد .

در ابتدا با تکرار هم خوانهاي اغازين کلمات ، تکرار کلمات اغاز عبارات و کلمات طولاني شروع مي شود و شخص تقريبا بطور دايم و ثابت در مورد لغات يا عبارات مهم لکنت مي کند. ‏

اين گونه کودکان الزاما در ساير مهارت هاي رشدي خود کند نيستند. پژوهشگران طي تحقيقي دريافتند کودکان مبتلا به لکنت: ‏

1- از تعداد بيشتري از گفته هاي تک واژگاني استفاده مي کنند.‏

2- ساختارهاي ساده دستوري را به کار مي برند.

3- اشتباهات دستوري بيشتري داشتند.

4- اشتباهات بيشتري در توليد اصوات داشتند. ‏

5- در مقايسه با کودکان سالم دو ماه تاخير رشد کلامي داشتند.

ادامه دارد...


 خبرها از عالم علم 

رابطه سرطان كبد با سندرم متابوليك

پزشكان آمريكايي در يك آزمايش جديد دريافته‌اند كه سرطان كبد مي‌تواند با سندرم متابوليك رابطه داشته باشد.

به گزارش ايسنا، كاترين مك‌گلين متخصص ارشد انستيتو ملي سرطان آمريكا در اين باره خاطرنشان كرد: تقريبا يك سوم از جمعيت آمريكا به اين سندرم مبتلا هستند.به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، اين آزمايشات نشان داده است كه افراد مبتلا به سندرم متابوليك ممكن است بيشتر در معرض خطر ابتلا به دو نوع سرطان كبد باشند.سندرم متابوليك مجموعه‌اي از عوامل خطرزاي متابوليک است که در يک فرد وجود دارند. برخي از علل زمينه‌اي بروز اين سندرم که سبب افزايش اين عوامل خطرزاي متابوليک مي‌شوند شامل چاقي يا اضافه وزن، عدم فعاليت و تحرك بدني، داشتن مقاومت انسوليني و عوامل ژنتيکي هستند.

سندرم متابوليک حالتي خطرناک براي سلامتي بدن است. افراد مبتلا به اين سندرم بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري‌هاي مرتبط با رسوب چربي در ديواره سرخرگها قرار دارند. بيماري قلبي و عروق کرونري که ممکن است منجر به حمله قلبي شود يك نمونه از اين بيماري‌ها است. سکته مغزي و بيماري عروق محيطي نيز از ديگر مشكلات ناشي از اين سندرم است. همچنين احتمال ابتلا به ديابت نوع دوم در افراد مبتلا به سندرم متابوليک بيشتر است.

در مطالعه جديد، پزشكان تحليل‌هاي آماري را روي بيش از 4000 نفر از افراد مبتلا به دو نوع سرطان كبد در مقايسه با 195 هزار و 953 فرد سالم در گروه كنترل انجام دادند و به نتايج فوق دست يافته‌اند. آنها دريافتند احتمال ابتلا به سرطان كبد در مبتلايان به اين سندرم به ميزان قابل توجهي بيشتر از افراد سالم است. شيوع اين سندرم در سال‌هاي اخير افزايش يافته است. متخصصان توصيه مي‌كنند كه براي كنترل سندرم متابوليک به طور مداوم وزن خود و همچنين قند خون، چربي‌هاي خون و فشارخون خود را کنترل کنيد، عوامل خطرزاي خود را براساس دستورالعمل هاي ذکر شده تحت درمان قرار دهيد و درعين حال داروهاي ضد فشارخون خود را تحت نظر پزشکتان مصرف کنيد چرا که داروهاي مختلف داراي اثرات متفاوتي بر روي حساسيت به انسولين هستند.

آلرژي‌هاي غذايي 12ميليون كودك آمريكايي

آمارها نشان مي‌دهد كه حدود 12 ميليون كودك آمريكايي به آلرژي‌هاي غذايي مبتلا هستند.

به گزارش ايسنا، پزشكان تاكيد دارند كه پرهيز از خوردن غذاهاي مشكل‌زا در اين كودكان كار دشواري است.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، دكتر ماتيو گرين‌هاوت مشاور پزشكي انجمن كودكان مبتلا به آلرژي غذايي و متخصص آلرژي اطفال در تحقيقات خود دريافته‌ است كه واكنش‌هاي آلرژيك اغلب در فصل مدارس بروز مي‌كنند و مي‌توانند تشديد شوند. يكي از مواد غذايي كه مي‌تواند در مدارس توزيع شود و آلرژي‌زا باشد بادام زميني است كه بايد مصرف آن در كودكاني كه مستعد واكنش‌هاي آلرژيك هستند، كنترل شود.آلرژي‌ غذايي‌ عبارت‌ از واكنش‌ بيش‌ از اندازه دستگاه‌ ايمني‌ به‌ برخي‌ غذاها يا موادي‌ است كه‌ معمولا بي‌خطر هستند. اين‌ واكنش‌هاي‌ نامطلوب‌ ممكن‌ است‌ ارثي‌ يا ناشي‌ از يك‌ نقص‌ اكتسابي‌ بيوشيميايي‌ باشند. علايم‌ ممكن‌ است‌ در عرض‌ چند دقيقه‌ يا دو ساعت‌ پس‌ از خوردن‌ غذاي آلرژي‌زا‌ بروز كنند.مطالعات دكتر گرين‌هاوت نشان مي‌دهد كه اكثر واكنش‌هاي كشنده آلرژيك در بين نوجوانان و افراد بالغ كم سن و سال بروز مي‌كند.در سال‌هاي اخير شيوع حساسيت نسبت به مواد غذايي بيشتر شده است.

آلرژي نسبت به مواد غذايي نه تنها موجب ناراحتي و مشکلات تنفسي، پوستي و گوارشي مي‌شود، بلكه طبق گزارش‌هاي علمي که اخيرا منتشر شده، ممکن است باعث بيماري‌هاي کليه، افزايش فشارخون، سردرد از نوع ميگرن، افسردگي يا اضطراب و شب‌ادراري شود.


 سردرد يعني كلافگي وناتواني در تمركز  

شايد بشود دل درد يا درد مفاصل يا گرفتگي عضلات را از چشم دوست و آشنا پنهان كرد و طوري لبخند زد كه ديگران خيال كنند هيچ دردي نداريد، اما سردرد يعني دردسر، يعني كلافگي، ناتواني در متمركز شدن، ناتواني در فكر كردن، ناتواني در تصميم گرفتن و... سردرد همان دردي است كه اگر جدي شود مي‌تواند شما را از پا بيندازد.

دردش آنقدر كلافه‌تان مي‌كند كه ديگران به راحتي از آن با خبر مي‌شوند، اما شايد باورش سخت باشد كه دلايل سردرد گاهي عواملي ساده هستند كه با پرهيز از آنها مي‌شود تعداد سردرد‌هايتان را كم كنيد.

به گزارش جام جم آنلاين حتما شما هم تجربه كرده‌ايد كه معمولا يكي از اجزاي سرماخوردگي، سردرد است، اما بيشتر مردم از سبب‌سازهاي ديگر اين مشكل غافلند.

پزشكان مي‌گويند 5 عامل جالب و تاثيرگذار وجود دارند كه مي‌توانند عامل بروز سردردهاي جدي و آزاردهنده باشند.

چو عضوي به درد آورد روزگار

يكي از عوامل سبب‌ساز سردرد، دندان درد است.

اگر هنگام برخاستن از خواب دچار سردردهاي صبحگاهي مي‌شويد ممكن است علت آن مشكلات دنداني‌ باشد.

كساني كه در خواب دندان قروچه مي‌كنند يعني دندان‌هاي خود را روي هم مي‌سايند تقريبا 3 برابر بيشتر از ديگران دچار سردرد مي‌شوند.

در بسياري از افراد چون دندان قروچه هنگام خواب رخ مي‌دهد، فرد معمولا از آن بي‌اطلاع است.

اگر دندان قروچه به طور مداوم اتفاق بيفتد حتي مي‌تواند موجب بروز درد و كشيدگي در ماهيچه‌هاي صورت و گردن شود و در نتيجه احتمال سردرد تشديد مي‌شود.

ساير نشانه‌ها و علائم دندان قروچه شامل درد آرواره‌ها هنگام صبح، درد صورت و گردن، از بين رفتن ميناي دندان‌ها و حساس و آسيب‌پذير شدن دندان‌ها بر اثر آسيب‌ديدگي ريشه‌هاي آنها در داخل لثه‌ها هستند.

تنبل‌ها سردرد مي‌گيرند

فكر مي‌كنيد زياد خوابيدن تاثيري در بروز سردرد ندارد؟

اتفاقا بر خلاف نظر شما، خواب زياد و بي‌موقع در تعطيلات آخر هفته خود موجب بروز سردرد مي‌شود. كساني كه در تمام روزهاي هفته كار مي‌كنند و به دليل شغل خود ساعت مشخصي از خواب بيدار مي‌شوند.

اگر روز تعطيل آخر هفته دير از خواب بيدار شوند دچار سردرد صبحگاهي مي‌شوند.

علت بروز سردرد به اين خاطر است كه هورمون استرس كه در خون در حال گردش است وقتي بدن ناگهان در حالت استراحت قرار مي‌گيرد، افت شديد پيدا مي‌كند. اين وضعيت موجب آزاد شدن سريع انتقال‌دهنده‌هاي عصبي مي‌شود.

اين انتقال‌دهنده‌ها، پيام رسانه‌اي شيميايي مغزي هستند كه باعث مي‌شوند عروق خوني به سرعت منقبض شوند و اين حالت موجب بروز سردرد مي‌شود. بنابراين سعي كنيد به جاي اين‌كه منتظر استراحت آخر هفته بمانيد به نوعي خود را در بين ساعات كاري روزانه به يك فعاليت ورزشي يا آرام‌سازي مشغول نماييد.

همچنين خواب خود را محدود كنيد به طوري كه بيش از 8 ساعت نخوابيد.

خواب زياد قطعا موجب سردرد مي‌شود.

رايانه‌هاي مغزخوار

رايانه‌ها هم مي‌توانند سرتان را به درد بياورند.

وقتي به شكل نادرست و غيرسالم پشت رايانه مي‌نشينيد روي عضلات بالاي گردن، كمر و شانه‌ها تاثير نامطلوبي مي‌گذارد و اين تغييرات موجب بروز سردرد مي‌شود.

بنابراين توصيه مي‌شود كه از نشستن در ساعات طولاني مدت به شكل خميده يا با سرخم شده به طرف جلو در پشت ميز رايانه پرهيز كنيد، به‌علاوه نگاه مستقيم به صفحه رايانه به اين معني است كه چشم‌ها بايد در يك فاصله كوتاه متمركز شوند و اين امر باعث مي‌شود ماهيچه‌هاي چشم ما بيشتر تلاش كنند و كشيدگي عضلات چشمي نيز مي‌توانند موجب سردرد شوند.

بنابراين در فواصل زماني مشخص و منظم از پشت رايانه بلند شويد و كمي در اطراف بگرديد.

صفحه رايانه را نيز طوري تنظيم كنيد كه 20 تا 30 اينچ از چشم شما فاصله داشته باشد و در سطح نگاه شما قرار بگيرد.

رايانه را طوري قرار دهيد كه نور مستقيم خورشيد يا چراغ روي آن نيفتد. همچنين اگر مجبور هستيد كه پشت رايانه با تلفن حرف بزنيد حتما از گوشي‌ هدفون استفاده كنيد چون قراردادن گوشي تلفن بين سر و شانه كشيدگي ماهيچه‌ها را تشديد كرده و سردرد را نيز افزايش مي‌دهد.

بوي خوش هم مي‌تواند ناخوش بشود

چه نوع عطري مي‌زنيد؟ عطرها به گونه‌اي توليد مي‌شوند كه بتوانند مغز را تحريك كنند. عطر وقتي در تماس با هوا قرار مي‌گيرد تبخير مي‌شود و مواد شيميايي فوق در بين سلول‌هاي عصبي فعال در بيني قرار مي‌گيرند تا سيگنال‌هايي را به مغز بفرستند. متاسفانه در برخي از افراد اين سيگنال‌ها به قدري قوي هستند كه مي‌توانند موجب سردرد يا ميگرن شوند. شامپوها، صابون‌ها و برخي از مواد شوينده نيز مي‌توانند تاثير مشابه داشته باشند.

يكي از راه‌هاي مقابله با بوهاي آزاردهنده استفاده از دستگاه مناسب تهويه هوا است. راه كار موثر ديگر نيز آغشته كردن پيشاني با يك قطره كوچك روغن نعناع است كه مثل يك داروي مسكن براي كاهش سردرد اثر مي‌گذارد.

مسكن خوري را متوقف كنيد

داروهاي مسكن هم مي‌توانند عاملي براي سردرد باشند. هر چند اين داروها براي تسكين سردرد استفاده مي‌شوند اما اگر زياد استفاده شوند مي‌توانند عاملي در ايجاد سردردها باشند. مصرف بي رويه مسكن‌ها مثل ايبوپروفن، آسپرين و كدئين مي‌تواند موجب بروز سردردهاي دوره‌اي شود. اگر با مصرف زياد مسكن‌ها دچار سردرد مي‌شويد حتما موضوع را با پزشك خود در ميان بگذاريد و راه‌حل مناسب را از وي بجوييد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه