جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3855


ايران زمين

استاندار اروميه :
روند صنعتي شدن آذربايجان غربي شتاب گرفته است


استاندار كردستان از روند احداث سد آزاد بازديد كرد

مهدي ايران نژاد فرماندار کرج:
کميته امداد بهترين پناهگاه نيازمندان است


مطالعات پتانسيل يابي نيروگاه هاي برقابي در حوضه مارون اعلا انجام شد


ايران‌شناسي


خبر


 ايران زمين 

 مديرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خبر داد:

اخذ مجوز صدور و تردد خودروها با پلاك
منطقه آزاد ارس

تبريز - خبرنگارآفرينش

مديرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از اخذ مجوز صدور پلاك اختصاصي و تردد خودروها با پلاك منطقه آزاد ارس خبر داد.عليرضا مقيمي از اخذ مجوز صدور پلاك اختصاصي و تردد خودروها با پلاك منطقه آزاد ارس خبر داد. وي كه در نخستين نشست خود با سرمايه‌گذاران و فعالان اقتصادي منطقه آزاد ارس سخن مي‌گفت، اظهار داشت: پلاك اختصاصي منطقه آزاد ارس به زودي با اتمام فنس‌كشي محدوده عملياتي شده و براي خودروهاي وارداتي به منطقه پلاك ويژه ارس صادر مي‌شود. مقيمي ادامه داد: با اجرايي شدن اين قانون مردم و سرمايه‌گذاران منطقه آزاد ارس مي‌توانند از تسهيلات قانوني ورود خودرو بدون عوارض گمركي به كشور بهره‌مند شوند. وي تاكيد كرد: دغدغه اصلي سازمان اتمام فنس‌كشي و فعال كردن كل محدوده منطقه است و در اين صورت اجراي قوانين مناطق آزاد شاهد رشد و گسترش فعاليت‌هاي اقتصادي و تجاري و صنعتي و گردشگري خواهيم بود. مقيمي با اشاره به اينكه توسعه منطقه آزاد ارس نيازمند همت همگاني است، گفت: فعاليت‌هاي نوروزي منطقه و استقبال گردشگران از آن نشان داد كه ظرفيت لازم براي سرمايه‌گذاري توسعه در منطقه آزاد ارس وجود دارد. مدير عامل سازمان منطقه آزاد ارس بر لزوم تامين امنيت رواني سرمايه‌گذاران و گردشگران اشاره كرد و اظهار داشت: تلاش مي‌كنيم با ايجاد زيرساخت‌هايي مانند فرودگاه ارس كه هم اكنون در دست اقدام است، بيمارستان تخصصي اورژانس كه در محل ساختمان فرمانداري قديم به زودي احداث مي‌شود، اصلاح جاده ترددي مرند ـ جلفا، و تنوع در برنامه‌هاي نوروزي، جشنواره‌هاي بهاره و تابستاني امنيت رواني لازم را براي سرمايه‌گذاري تامين كنيم. وي در پاسخ به درخواست سرمايه‌گذاران مبني بر تسهيل در ارائه تسهيلات بانكي در منطقه از ايجاد بانك مناطق آزاد خبر داد و افزود: در راستاي سهولت امورات مالي سرمايه‌گذاران بانك مناطق آزاد ايجاد و شعبه‌اي از آن در منطقه آزاد ارس مستقر مي‌شود. مقيمي، فعال كردن حساب‌هاي بانكي سرمايه‌گذاران و شركت‌ها را در بانك‌هاي منطقه خواستار شد و افزود: براي ارائه هر چه بهتر خدمات به سرمايه‌گذاران لازم است حساب‌هاي بانكي شركت‌هاي منطقه آزاد ارس در همين محدوده فعال باشند. وي همچنين در راستاي توسعه اشتغال در منطقه آزاد ارس از سرمايه‌گذاران خواست تا حداقل 30 درصد از پرسنل خود را از بوميان منطقه جذب كنند.

فرماندار شهرستان شهرضا :

بودجه هاي جاري و اندك ساليانه جوابگوي
طرح هاي آبفا در شهرضا نيست

اصفهان - خبرنگارآفرينش

مديرعامل و شوراي معاونين شركت آب و فاضلاب استان اصفهان در ديداري دو ساعته با فرماندار شهرضا و مدير و كاركنان آبفاي اين شهر ديدار و گفتگو كردند .به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ، در اين جلسه فرماندار شهرضا به دغدغه هاي مسئولين شهر درخصوص آبرساني به اين شهرستان و تهيه برنامه هاي جامع جهت مواقع خشكسالي كه با افت فشار آب روبرو مي شود اشاره کرد و گفت : تسريع آبرساني به طرح هاي مسكن مهر در اين شهرستان و همچنين طرح فاضلاب شهرضا كه از سال 67 شروع شده و هنوز به اتمام نرسيده است . وي افزود : بحث فاضلاب و آب شهرستان آنقدر در اولويت كاري ماست كه در صورت سفر رياست محترم جمهور به شهرضا جزء خواسته هاي اول و دوم ما خواهد بود . مرتضوي ضمن اشاره به آنكه بودجه هاي جاري و اندك ساليانه جوابگوي اين طرح ها نخواهد بود و زحمات ارزشمند آب و فاضلاب استان بايد با تزريق بودجه كشوري كافي براي اتمام اين طرح ها تكميل شود گفت : خدمات مطلوبي كه در سطح شهرستان شهرضا از طريق آبفاي اين شهر صورت گرفته قابل تحسين و ستايش است كه لازم است با اجراي طرح هاي آب و فاضلاب و اتمام طرح هاي نيمه كاره و تفكر كوتاه مدت و بلندمدت براي رفع مشكلات تصفيه خانه فاضلاب اين شهر تكميل شود .مهندس اميني رئيس هيئت مديره و مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان اصفهان هم ضمن اشاره به تعامل مطلوبي كه در شهرستان شهرضا بين آبفا و مسئولين ارشد اين شهر و بالاخص فرمانداري وجود دارد گفت : تمامي تلاش و فعاليت آبفا اينست كه خدمات آب و فاضلاب طرح هاي مسكن مهر در اسرع وقت و قبل از آنكه مالكان آن ساكن شوند به اتمام برسد تا حلاوت و شيريني اين طرح ها دوچندان شود . مديرعامل آب و فاضلاب استان اصفهان ضمن تأكيد بر توجه شركت به دغدغه هاي مسئولين شهر گفت : با توجه به آنكه بودجه هاي ملي محدود است و نبايد توقع داشت كه بودجه هنگفتي بصورت ملي براي يك منطقه و يا طرح خاص اختصاص يابد بر حل مشكلات آبفا و بالاخص اجراي طرح فاضلاب شهرضا از طريق سرمايه گذاري داخلي تأكيد و به شناسايي سرمايه گذار در اين خصوص و جلسات اوليه و توافق هاي اوليه اي كه با اين سرمايه گذار صورت گرفته است اشاره و خواستار پيگيري از طريق نماينده مردم شهرضا و مسئولين شهر در كنار آبفا شد .

صدور 372 تن فرآورده هاي دامي ازآذربايجان غربي به خارج از کشور

اروميه - خبرنگار آفرينش

ديلمقاني گفت: از صدور 327 تن انواع فرآورده هاي دامي از آذربايجان غربي از طريق گمرکات رسمي و بازارچه هاي پيله وري مرزي به خارج از کشور طي اين مدت خبر داد و افزود: عراق، ارمنستان، جمهوري خود مختار نخجوان، روسيه، اوکراين، ترکمنستان و آذربايجان کشورهاي مقصد صادرات مواد دامي استان بودند. وي گوشت کبک، ماهي منجمد و زنده، پشم، عسل، خوراک ماهي، تخم مرغ خوراکي خوراک دام و طيور و شش ميليون و 115 هزار قطعه جوجه يکروزه، 694 هزار عدد تخم مرغ نطفه دار، شش هزار کندوي زنبور عسل، 19 هزار قطعه بچه ماهي و ماهي زينتي، 918 راس دام زنده گاو و گوساله و 103 تن پنجه پاي مرغ را محصولات صادره از استان طي اين مدت دانست که پس از کنترلهاي بهداشتي و انجام آزمايشات لازم و صدور گواهي حمل بين المللي صادر شدند.

برگزاري كلاس آمادگي براي منجيان غريق

سنندج – خبرنگار آفرينش

مديرکل تربيت بدني استان کردستان از برگزاري کلاسهاي آمادگي منجيان غريق در سال جاري در شهرستان هاي استان خبر داد. فرهاد عبدالهي ، افزود: اين کلاس ها در شهرستانهاي سنندج ، سقز ، مريوان و بيجار زير نظر اداره آموزش و تحقيقات اداره کل تربيت بدني برگزار مي شود.وي گفت: طبق هماهنگي هاي بعمل آمده با هيات هاي ورزشي استان تمام کلاس هاي آموزشي با زمانبندي در طول سال 90 در رشته هاي مختلف ورزشي براي آمادگي مربيان و داوران استان برگزار مي گردد . وي اظهار داشت: در اوايل سال جاري هيات نجات غريق و غواصي استان برنامه کلاس هاي آمادگي خود را در شهرستانها و مرکز استان براي شرکت منجيان غريق اعلام كرده است. 

بهره برداري ازنخستين آکادمي فوتبال در جنوب تهران

شهرري - خبر نگار آفرينش

به همت شهرداري منطقه 20 و به منظور توانمند سازي و استعداديابي جوانان و نوجوانان جنوب تهران نخستين آکادمي فوتبال در اين منطقه به بهر ه برداري رسيد. به گزارش خبرنگارآفرينش در شهرري، بهنام ابوالقاسم پور رئيس تربيت بدني منطقه بااعلام اين خبر گفت : شهرري با داشتن قهرمانان بي شمار در رشته هاي مختلف ورزشي استحقاق اين را دارد تا از امکانات بهتر و بيشتري استفاده کند. وي در ادامه خاطر نشان کرد: اين منطقه از ديرباز فوتباليست هاي خوبي داشته وتعداد زيادي از بازيکنان آن به تيم ملي راه يافته و عده کثيري از آنها راهي تيم هاي برتر تهران شده اند. وي مساحت اين مجموعه را بالغ بر 1200 متر مربع عنوان کرد که با هزينه اي بالغ بر 15 ميليارد ريال احداث شده است و افزود: با آغاز فعاليت اين مدرسه فوتبال که در موقعيت خوب و با دسترسي آسان قرار دارد اميد مي رود بخشي از نيازهاي علاقمندان به ورزش در شهرري مرتفع شود. 

تهيه و اجراي كمربند حفاظتي در دستور كار منابع طبيعي

يزد - خبرنگارآفرينش

روابط عمومي منابع طبيعي وآبخيزداري يزد اعلام نمود در راستاي اطلاع رساني از وضعيت انفال اراضي ملي و جلوگيري از تخريب و تصرف انفال اين اداره كل اقدام به پياده سازي نقشه هاي اراضي ملي نموده است.با اجراي پروژه هايي مانند حفر كانال،نصب تابلو در مناطق بحراني (مناطقي كه امكان تصرف اراضي ملي و تخريب منابع طبيعي وجود دارد) اراضي ملي از ساير اراضي جدا مي نمايد.در اين راستا امكان شناسايي اراضي دولتي بسيار راحت و در كنترل و مبارزه با پديده زمين خواري آسانتر مي گردد.با نصب تابلو براي پروژه هاي فوق هرگونه تصرف و يا تخريبي كه صورت بگيرد از طريق مردم شناسايي و با تلفن رايگان 09696 به اداره كل اطلاع رساني مي گردد.

برگزاري كلاس آموزشي ويژه ناظرين پروژه هاي گازرساني

سنندج – خبرنگار آفرينش

نخستين كلاس آموزشي ويژه ناظرين پروژه هاي گازرساني شركت گاز استان كردستان در سالن آموزش اين شركت در سنندج برگزار شد.در اين كلاس آموزشي كه به مدت دو روز برگزار شد، يكصد نفر از ناظرين پروژه هاي گازرساني استان حضور داشتند. رييس واحد اجراي طرح هاي شركت گاز كردستان هدف از برگزاري اين كلاس آموزشي را تبادل تجارب نظري و عملي مسوولان و كارشناسان شركت گاز به ناظرين در خصوص استانداردهاي اجراي خطوط انتقال، تغذيه و انشعابات ذكركرد.اسدلله صادقي اظهار داشت: در اين جلسه مديرعامل، رييس واحد بازرسي فني، رييس واحد خدمات فني مهندسي و رييس واحد اجراي طرح ها به تشريح مسايل مورد نظر پرداختند.به گفته وي مسايل و مشكلاتي كه در سر راه پروژه هاي گازرساني كه ناظرين اين پروژه ها با آن برخورد مي كردند در اين كلاس آموزشي مطرح و از سوي كارشناسان و مسوولان شركت گاز پاسخ داده شد.


 استاندار اروميه :
 روند صنعتي شدن آذربايجان غربي شتاب گرفته است 

 
اروميه- خبر نگارآفرينش

استاندار آذربايجان غربي گفت: با حمايت هاي عملي دولت، روند صنعتي شدن آذربايجان غربي شتاب گرفته است' وحيد جلال زاده ' در جلسه ويژه ستاد تسهيل امور و پشتيباني واحدهاي توليدي و شهرك هاي صنعتي افزود: مصوبات نخستين جلسه اين ستاد در اروميه بسياري از مسايل و مشكلات بخش صنعت و معدن استان را حل كرده است. وي، گفت: در سالهاي قبل از انقلاب تعداد واحدهاي صنعتي درآذربايجان غربي بسيار ناچيز بود، ولي امروزه به بركت نظام اسلامي اين استان در راه صنعتي شدن گام بر مي دارد. جلال زاده افزود: هم اكنون 17 شهرك و 3 ناحيه صنعتي در استان فعال است و بخش خصوصي در كنار بخش هاي دولتي در اين زمينه حضوري فعال دارد. وي، اجراي طرح بنگاه هاي اقتصادي زود بازده در استان را موفقيت آميز دانست و گفت: در راستاي اجراي اين طرح 16 هزار ميليارد ريال تسهيلات بانكي به متقاضيان پرداخت و چهار هزار ميليارد ريال مانده تسهيلات در اين بخش نيز براي تكميل طرح هاي نيمه تمام و سرمايه در گردش پرداخت خواهد شد. استاندار آذربايجان غربي با اشاره به تصميم دولت براي ايجاد 2 ميليون و 500 هزار شغل در سال جاري ياد آور شد: سهم استان در اين سند ايجاد 113 هزار شغل است كه نقش صنايع و معادن در اين زمينه بسيار مهم و موثر خواهد بود. جلال زاده با عنوان اينكه مشكل بسياري از واحدهاي صنعتي استان نقدينگي نيست، افزود: توجه به مديريت واحدهاي توليدي، بازارهاي مصرف و نوسازي تكنولوژي و ماشين آلات توليدي در جهت كاهش مصرف انرژي مي تواند در حل مشكلات صنايع استان موثر باشد. رييس سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي و معاون معين وزير صنايع و معادن در استان نيز در اين جلسه از تدوين استاندارد ملي در بخش انرژي كارخانجات كشور خبر داد. 'نظام الدين برزگري' گفت: در اين راستا به كارخانجات كمك فني مي شود تا ميزان مصرف انرژي آنها كاهش يابد. مدير عامل بانك صنعت و معدن و نماينده تام الاختيار ستاد تسهيل امور و پشتيباني واحد هاي توليدي و شهرك هاي صنعتي كشور نيز با اشاره به تصويب 215 مصوبه در اولين ستاد در آذربايجان غربي گفت: 78 درصد از مصوبات اين ستاد در دور اول اجرايي شده است . در اين جلسه مديركل صنايع و معادن آذربايجان غربي نيز گزارشي از سيماي صنايع و معادن استان ارايه كرد.


 استاندار كردستان از روند احداث سد آزاد بازديد كرد 

 
سنندج – خبرنگارآفرينش

استاندار كردستان در معيت معاون هماهنگي امور عمراني استانداري، فرماندار سنندج و جمعي از مسوولين دستگاه هاي اجرايي از روند اجراي سد آزاد و سامانه انتقال آن بازديد كرد.، استاندار کردستان در جريان بازديد از اين سد با اشاره به اينكه، اجراي اين سد چهار هزار فرصت شغلي در استان کردستان ايجاد كرده است، گفت: با اجراي اين پروژه عظيم 20 هزار هکتار از اراضي دشتهاي شرقي استان آبياري مي شود. عليرضا شهبازي با اشاره به ظرفيت بالاي اين سد در جذب گردشگران داخلي و خارجي ، از ايجاد کميته اي بمنظور بررسي و مطالعه پتانسيلهاي گردشگري و اشتغالزايي در محل اجراي سد آزاد خبر داد. در ادامه اين بازديد، فرماندار سنندج نيز در جمع مردم روستاي " باقلاباد " به تشريح دستاوردهاي انقلاب اسلامي و دولت عدالت محور در منطقه پرداخت و افزود: اجراي صدها پروژه عمراني و به ويژه آغاز عمليات اجرايي دو سدبزرگ " آزاد " و " ‍‍‍‍ژاوه " در شهرستان سنندج در دولت نهم و دهم نشانه عزم دولت براي ارتقاء شاخصهاي توسعه متوازن و کاهش معضل بيکاري است . ولي الله ميرزايي افزود: انقلاب اسلامي ايران به برکت خون شهداء و بارهبري هاي حكيمانه امام خميني (ره ) و مقام معظم رهبري قوام و دوام يافته و امروز با الگو پذيري مردم جهان از اين انقلاب شاهد به ثمر نشستن آن هستيم. وي دستيابي به فناوري کاملاً بومي در ساخت و اجراي پروژه هاي عظيم از جمله سدسازي را ناشي از القاء روحيه خودباوري و خوداتکايي در جوانان دانست و آنرا دستاوردي بزرگ براي انقلاب شکوهمند اسلامي ذکر كرد. شايان ذکر است عمليات اجرايي سد آزاد از سال 1385 و با اختصاص بيش از 760 ميليارد تومان آغاز شد و هم اکنون با 75 درصد پيشرفت فيزيكي در حال اجر است.


 مهدي ايران نژاد فرماندار کرج:
 کميته امداد بهترين پناهگاه نيازمندان است 

کرج - خبرنگارآفرينش

کميته امداد بهترين پناهگاه نيازمندان و محرومان جامعه است . ايران نژاد در بازديد از چند خانواده تحت حمايت کميته امداد امام خميني (ره) که به همراه استاندار و سرپرست امداد كه با هدف تفقد از مددجويان انجام شد اظهار داشت ، هيچ نهادي نمي تواند همانند کميته امداد محرومان را به طور جامع تحت حمايت قرار دهد. وي ، کميته امداد را نهادي توانمند با پشتوانه مردمي در خدمت توانمند سازي محرومان برشمرد و تصريح کرد : بر اساس ضوابط و اختيارات کميته امداد همه ساله خدماتي همچون پرداخت مستمري ، جهيزيه ، کمک تحصيلي و دانشجويي ، بهداشت و درمان و ... به خانواده هاي تحت حمايت امداد ارائه مي شود که اميدواريم با بودجه پيش بيني شده سال جاري استانداري در اين زمينه امکانات ويژه اي به محرومان تحت پوشش بهزيستي و کميته امداد ارائه گردد.اين مسوول افزود : تحت حمايت قراردادن خانواده هاي محروم و بي بضاعت و به خود کفايي رسيدن آنان تاثير بسزايي در تحقق جهاد اقتصادي دارد . فرماندار کرج در اين بازديد آمادگي خود را جهت همکاري بيشتر با اين نهاد مقدس اعلام نمود . و در ادامه عيسي فرهادي استاندار البرز در اين بازديدها ضمن دلجويي از خانواده هاي تحت حمايت کميته امداد اظهار داشت : خدمت به محرومين از مسئوليت و وظايف سنگين ما مسئولان است که بايد به عنوان خادم محرومين در راستاي رفع نيازها و مشکلات آنان تلاش کنيم .استاندار ضمن تشکر از خدمات ارائه شده اين نهاد به محرومين و نيازمندان ، اين خدمات را نوعي افتخار و توفيق براي تمام مسوولان عنوان کرد و گفت : کار کميته امداد کاري عاشقانه است و همه مسوولان بايد در رسيدگي به حال محرومان اين نهاد مقدس را ياري کنند . وي با اشاره به نامگذاري امسال تصريح کرد : جهاد اقتصادي بايد فراگير شود و يکي از موارد مهم آن مشارکت توده هاي مردم در ترميم اقتصاد کشور است . اين مسوول اظهار داشت : بر اين اساس وقتي بيکاري از بين برود ، توليد افزايش يابد و در آمدها بالا رود طبيعتاً محروميت هم کاسته خواهد شد و اگر در بحث جهاد اقتصادي عدالت در نظر گرفته شود قطع يقين وضع محرومين بهبود خواهد يافت . فرهادي ضمن تاکيد بر لزوم تقويت و گسترش طرح توانمند سازي در بين خانواده هاي تحت حمايت کميته امداد و ديگر افراد نيازمند سطح جامعه افزود : بايد با برنامه ريزي هاي اصولي و ريشه اي زمينه اشتغال مددجويان فراهم شود تا آنها به حدي از خودکفايي دست يابند که بتوانند از چرخه حمايت کميته امداد خارج شوند .همچنين در اين بازديدها علي سالارکيا سرپرست کميته امداد امام خميني (ره) استان البرز طي گزارش ويژه به استاندار، فرماندارو هيئت همراه ، کميته امداد را يک نهاد مقدس در حمايت از محرومان و نيازمندان معرفي کرد و گفت : اين نهاد علاوه بر رسيدگي به اقشار کم در آمد ، خانواده هاي بي سرپرست ، سالمندان و از کار افتادگان را نيز تحت حمايت قرار داده است . فرهادي در اين بازديد ضمن پرداخت هداياي نقدي و غير نقدي به مددجويان با ارائه توصيه ها و اتخاذ تمهيداتي دستورات لازم را جهت مشکل اين خانواده ها صادر نمود.


 مطالعات پتانسيل يابي نيروگاه هاي برقابي در حوضه مارون اعلا انجام شد 

 اهواز- خبرنگار آفرينش

مطالعات پتانسيل يابي نيروگاه هاي برقابي در حوضه مارون اعلا با هدف شناسايي پتانسيل هاي نيروگاهي و سد انجام گرفت. مدير نيروگاه هاي کوچک معاونت طرح و توسعه سد و نيروگاه سازمان آب و برق خوزستان با بيان اينکه مطالعات مذکور در سال 83 آغاز و اكنون حدود 95 درصد پيشرفت فيزيکي دارد، گفت: اين طرحها شامل نيروگاه زنجيره اي پوتو، سد و نيروگاه زيرزرد و سد مخزني رود تلخ است. فرهاد نکويي افزود: هم اكنون گزارشات و مطالعات طرح توسط دفتر فني و مهندسي معاونت طرح و توسعه سد و نيروگاه در در حال طي كردن مراحل نهايي تصويب است. وي درخصوص نيروگاه زنجيره اي پوتو که بر رودخانه پوتو واقع در روستاي پوتو از توابع شهرستان باغملک قرار دارد، اظهار داشت: در مطالعات تکميلي سه گزينه مورد بررسي قرار گرفت که در نهايت گزينه سد و نيروگاه جرياني متوالي با ظرفيت پيک 1/5 مگاوات انتخاب شد و نيروگاه هاي اول و دوم پس از بند انحرافي به ارتفاع 5/6 متر و پس از آن نيز با احداث بندي ديگر به ارتفاع 2/6 متر نيروگاه سوم قرار مي گيرد. مدير نيروگاه هاي کوچک معاونت طرح و توسعه سد و نيروگاه سازمان آب و برق خوزستان در خصوص نيروگاه زير زرد که در شرق شهرستان رامهرمز و در هفت کيلومتري پايين دست محل پيوستن رود تلخ با رودخانه اعلا قرار دارد، گفت: ظرفيت اين نيروگاه 10 مگاوات است که سالانه 52/57 گيگاوات ساعت انرژي توليد مي کند. نکويي با بيان اينکه احداث سد رود تلخ در مطالعات مرحله مکان يابي با هدف احداث نيروگاه برقابي بررسي شده، عنوان کرد: به دليل کمبود جريان پايه و اختلاف ارتفاع کافي براي تامين ظرفيت لازم در طول سال اين گزينه به عنوان اولويت در شرايط فعلي شناخته نشد و به منظور کشاورزي و ذخيره جريانهاي فصلي مدنظر قرار گرفت که به جهت قرار گرفتن دشتهاي رامهرمز، رامشير و شادگان در پاياب سد رود تلخ در توسعه کشاورزي اين منطقه تاثير بسزايي
دارد.


 ايران‌شناسي 

 استان مازندران

قسمت چهارم

برخي از ظروف چوبي كه در مازندارن كاربرد دارد عبارتند از :

 دانه پاش :

به جاي سيني براي پاك كردن برنج و حبوبات به كار مي رود.

جوله :

اين وسيله شبيه پارچ آب، باگردن باريك و دهانه اي گشاد و در اندازه هاي متفاوت ساخته مي شود. در قديم براي دوشيدن شير و نگه داري انواع مواد لبني از آن بهره مي گرفتند از نقش هاي متدوال روي بدنه جوله مي توان از جوله نقش مارپيچ ، نقش زنجيره اي و نقش حلوايي نام برد.بزرگ ترين نوع جوله مندر ناميده مي شود كه حدود 18كيلوگرم ظرفيت دارد . نوع ديگري از جوله كه جوله كون نام دراد از ريشه درخت افرا تراشيده مي شود.

كلز :

از اين وسيله چوبي به جاي ملاقه براي هم زدن و سرد كردن شير استفاده مي كردند در مناطق مختلف مازندران اين وسيله به نام هاي گوناگون خوانده مي شود. به طور مثال در منطقه رامسر گيال در بخش مركزي كلز يا كيلز و در منطقه گرگان كمچه لز نوع ديگر پيمانه شير به نام منقار درمناطق جنگلي ساخته مي شود و حدود 200 كليوگرم ظرفيت دارد.قاشق و ملاقه وكفگير: اين وسايل كه در زبان محلي « گچه » « پل گير » و « كترا » ناميده مي شود.از ساقه و شاخه درخت شمشاد تهيه شده و در كنار انواع وسايل امروزي همچنان گذشته كابرد دارند.

كيله لاك :

به عنوان پيمانه استفاده مي شود. هر پيمانه حدود 6 كيلوگرم « شالي » و يا « جو » و حدود5/7 كيلوگرم « گندم » ظرفيت دارد.

عصا :

از چوب درخت آزاد كه به زبان محلي « ازدار» نام دارد تهيه مي شود.

قند چوله :

براي خرد كردن قند به كار مي رود.

تنباكو چوله :

به عنوان ظرف تنباكو مورد استفاده دارد.

سير كوب :

در اندازه هاي متفاوت ساخته مي شود. در قديم از اين ظرف به جاي هاون براي كوبيدن و خرد كردن نيز استفاده مي شد.

حصير بافي :

حصير بافي در برخي از روستاهاي استان مازندران به ويژه در غرب استان رايج است. در مازندران از نوعي حصير به نام « كوب » براي زير انداز استفاده مي شود. براي بافت « كوب» از گياهان خود رو چون « گاله » و « واش » كه در باتلاق ها و اب بندان ها مي رويد بهره مي جويند.براي تهيه زنبيل و سبد نيز از همين گياهان استفاده مي شود. گاه تهيه اين مصنوعات با به كارگيري چوب و ني ياد و نوع علف به نام هاي « وران » و « سازير » انجام مي شود.

ادامه دارد...

منبع :تبيان مازندران


 خبر 

 فرماندارفيروزکوه

عمليات گازرساني به 8 روستاي فيروزكوه آغاز مي‌شود

فيروزکوه :خبرگزاري آفرينش – ايرج صادقعلي

فرماندار فيروزكوه گفت: عمليات گازرساني به هشت روستاي فيروزكوه از چهارشنبه اين هفته آغاز مي‌شودبه گزارش خبرنگارآفرينش، سعيد افشارنادري در نخستين جلسه شوراي اداري شهرستان فيروزكوه در سال 90 كه در سالن اجتماعات فرمانداري اين شهرستان برگزار شد، ضمن عرض تسليت به مناسبت ايام فاطميه اظهار داشت: عمليات گازرساني به هشت روستا در بخش‌هاي ارجمند و مركزي شهرستان فيروزكوه از اين هفته آغاز مي‌شود.وي با اشاره به پيام رهبري در سال جديد گفت: هر ساله رهبر معظم انقلاب متناسب با ايام و شرايط پيامي را انتخاب و در واقع سمت و سوي نظام را مشخص مي‌كنند و ما موظفيم كه آن را عملياتي كنيم.فرماندار شهرستان فيروزكوه اظهار داشت: جهاد اقتصادي همانند ساير جهادهاست و به اين معني است كه ما بايد در عرصه اقتصادي جهش داشته باشيم و در اين راه نبايد به دنبال كارهاي كليشه‌اي باشيم و بايد در اين زمينه نيز همانند جهاد دوران جنگ عمل كنيم.افشارنادري ادامه داد: رهبري با ديد كارشناسانه اين پيام را ابلاغ كردند و از تمام مسئولان و مردم خواستند در اين راه حركت كنند تا بتوانيم از نظر اقتصادي متكي به خود باشيم و دشمنان را منفعل كنيم. .وي با اشاره به دستاوردهاي سال 89 تصريح كرد: با وجود تمام تلاش‌هاي دشمنان براي جلوگيري از پيشرفت كشور، ما توفيقات زيادي در سال گذشته به دست آورديم كه يكي از آنها بيداري اسلامي است.فرماندار شهرستان فيروزكوه تاكيد كرد: هم اكنون بيداري اسلامي بين مردم ما عموميت پيدا كرده است .افشارنادري ادامه داد: همچنين يكي ديگر از اقدامات شجاعانه دولت در سال 89 اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها بوده است .وي اضافه كرد: تمام دشمنان نظام فكر مي‌كردند كه با اين اجراي اين قانون مردم از دولت جدا مي‌شوند، اما اين طور نبود.فرماندار شهرستان فيروزكوه افزود: در سال گذشته با وجود تمام مشكلاتي كه دشمنان مي‌خواستند به وجود بياورند، در جاي جاي كشور ما فعاليت‌هاي مختلفي انجام شد.افشارنادري يادآور شد: رئيس جمهوري در تشريح برنامه‌هاي سال 90 بر محقق كردن منويات رهبري تاكيد كرد.وي افزود: همچنين رئيس جمهوري تاكيد داشت كه در سال جديد اجراي طرح مسكن مهر با جديت ادامه يابد و حق مطالبات مردم اجابت شود. .فرماندار شهرستان فيروزكوه تصريح كرد: همچنين ايجاد اشتغال و انجام فعاليت‌هاي عمراني از ديگر برنامه‌هاي دولت در سال جديد است..افشارنادري تاكيد كرد: صرفه جويي در مصرف انرژي هم از برنامه‌هاي دولت در سال جديد است.وي به توفيقات شهرستان فيروزكوه در سال 90 اشاره كرد و ادامه داد: به بركت رهبري و با تلاش مسئولان و مردم در سال گذشته توفيقات زيادي در زمينه اشتغال، توسعه صنعت، مسائل فرهنگي و امنيتي، مسكن مهر و ... در اين شهرستان به دست آمد. .فرماندار شهرستان فيروزكوه گفت: قانون هدفمندسازي يارانه‌ها در شهرستان فيروزكوه به خوبي اجرا شده است.افشارنادري تاكيد كرد: همچنين در سال گذشته در زمينه اجراي طرح‌هاي عمراني كارهاي خوبي در شهرستان فيروزكوه انجام شد و در سال 90 با انرژي مضاعف اين كارها ادامه مي‌يابد.وي به برنامه‌هاي امسال اشاره كرد و گفت: جهاد اقتصادي به اين معنا نيست كه كار در ساير بخش‌ها را تعطيل كنيم بلكه بايد در ساير حوزه‌ها نيز كارها را ادامه دهيم، اما جهاد اقتصادي اولي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه