جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3858


سرمقاله


يك وزير صهيونيستي خواستار تشكيل كشور فلسطين شد

رييس مجلس شوراي اسلامي:
ما به کشوري لشکرکشي نکرده ايم فقط مي خواهيم مردم به حقوقشان برسند

رهبر معظم انقلاب اسلامي:
نبايد جلوي مردم اخم كرد و بهانه به دست رسانه‌هاي بيگانه داد

فرمانده كل سپاه :
دشمن از جنگ نظامي، اطلاعاتي عليه ايراننا اميد شده است


حماس طرح اوباما براي سازش با رژيم صهيونيستي را رد كرد


مالكي: اعتراض‌ها در جهان عرب عليه حكومت‌هاي استبدادي توجيه پذير است


انتقاد جليلي از برخورد دوگانه غرب در بحرين


موج كوتاه


ميز خبر

مهمانپرست در واكنش به اوباما:
ادعاي دخالت ايران در امور سوريه را مردود مي‌دانيم


کوثري: آل‌خليفه اسناد ادعاي دخالت ايران در بحرين را به سازمان ملل ارائه دهد

دبير كل اتحاديه عرب:
مستقر شدن نيروهاي نظامي عربستان در بحرين اقدامي قانوني است


قدرداني نخست‌وزير ژاپن از ايران


ستاره اي در آسمان به نام "بن علي"


كارت دعوت عروسي براي آل خليفه

وزارت خارجه روسيه خبر داد
ليبي خواستار ميانجي گري روسيه براي پايان درگيري ها شد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


 سرمقاله 

 قبوض گاز و مشکلات مردم

قبض هاي جديد گاز که در هفته گذشته به دست مردم رسيد براساس يک دوره 42 روزه محاسبه شد. تفاوت اين قبض ها با دورگذشته به اين نحو بود که در دوره قبل مبلغ گازبها به صورت نيمي آزاد و نيمي يارانه اي محاسبه شده بود . اما در اين دوره گازبهاي مشترکان تماما به صورت قيمت آزاد محاسبه شد. که کاهش زمان سررسيد قبوض هم نتوانست فشار آن بر مردم را بکاهد.از اين جهت که قبوض دوماهه باعث عدم توانايي مردم در پرداخت مي شد مديران اداره گازتصميم گرفتند با کاهش مدت سررسيد گازبها فشار کمتري بر مردم متحمل شود، امري که بازهم موثر واقع نشد. البته آنچه بازهم باعث ناراحتي مردم شده اينکه چرا حتي با کاهش دوره سررسيد ميزان گازبهاي آنها کم نشده است.اين اعتراض مردم با دلايلي همراه است که گفتن آن بايد مورد تامل مسولان محترم قرار بگيرد.اولا در دوره قبل که گازبها به صورت نيمه يارانه اي محاسبه شده بود موجب شد تا مردم فشار سنگيني را در قبال پرداخت قبوض خود متحمل شوند و سئوال اينجاست که مگر بر اساس تصويب مجلس قرار نبود که اين آزاد سازي ها در طي يک دوره زماني آن هم به صورت شيبي معتدل صورت بگيرد که زندگي مردم را تحت تاثير قرار ندهد و آنها را متحمل فشار اقتصادي نکند؟دوم اينکه اين دوره 42 روزه که ميزان مصرف در آن مورد محاسبه قرار گرفته از اول اسفند ماه شروع شده و تا اواسط فروردين ادامه داشته است. هنوز مدت زماني از آن نگذشته که بگوييم هوا سرد بوده و ميزان مصرف بالا در زمان ياد شده تقريبا در اکثر شهرهاي کشور دماي هوا افزايش پيدا کرده بود. همچنين براساس اعلام آمارهاي رسمي در تعطيلات نوروز بيشترين نرخ مسافرت را در کشور داشته ايم يعني قريب به اتفاق مردم کشور در منازل نبوده اند که بخواهند گاز مصرف کنند، پس علت اين افزايش چيست؟اما نکته بسيار قابل توجه که از زبان مردم نقل کننده آن هستيم آنکه بر اساس تصميمات دولت ماهانه مبلغ 45500 تومان براي هر نفر در نظر گرفته شده است . يک زوج جوان و يا يک زوج کهنسال که گازبهاي اين دورشان بالاي 100 هزار تومان آمده، چگونه مي توانند روند آزاد سازي قيمت‌ها را تحمل کنند(تمامي نمونه هاي ذکرشده مشاهدات عيني بوده است). در کنار اين قبوض گاز با توجه به نزديک شدن فصل گرما و افزايش مصرف آب و برق يک خانواده کوچک چگونه مي تواند در شيب تند اين آزاد سازي قيمت خود را حفظ کند. همانطور که رييس جمهور محترم دستور رسيدگي به مسئله قيمت گاز را ابلاغ کردند ما هم از مسئولين محترم تقاضا داريم اين موضوع را پيگيري کنند و باري را که موجب فشار بر مردم جامعه گرديده از دوش آنها بردارند و يا حداقل آن را سبک کنند.

حميد رضا عسگري


 يك وزير صهيونيستي خواستار تشكيل كشور فلسطين شد  

'متان فلنائي' وزير جبهه داخلي رژيم صهيونيستي ، براي اولين بار در حكومت 'بنيامين نتانياهو' از وي خواست براي تشكيل دولت فلسطين اقدام نمايد. مركز اطلاع رساني با اعلام اين خبر و به نقل از فلنائي افزود: نتانياهو بايد همانند 'مناخيم بگين' كه تصميماتي را برخلاف نظر حزبش اتخاذ كرده بود، به اجرا گذاشته و در راستاي تشكيل كشور فلسطين در كنار اسرائيل تلاش كند. وي در ادامه افزود: اسرائيل نبايد به جايي برسد كه چندين حكومت فلسطيني تشكيل شود و رژيم صهيونيستي اكنون بايد در مورد تشكيل حكومتي فلسطيني كه ضامن امنيت و موجوديت اسرائيل باشد با تشكيلات خود گردان وارد بحث و مذاكره شود. 'فلنائي' حماس را مانعي بر سر راه تحقق منافع اسرائيل دانست و تصريح كرد: اين جنبش، آنگاه كه برنوار غزه مسلط شد و آن را به پايگاه مقاومت تبديل كرد، دچار اشتباه شد. اين وزير صهيونيستي اظهار داشت كه مسووليت رهبران تشكيلات خود گردان مبارزه و مقابله با حماس است. وي در مورد قضيه 'گلعاد شاليت' سرباز اسير صهيونيستي گفت كه اين گره به دست نتانياهو باز مي شود.


 رييس مجلس شوراي اسلامي:
  ما به کشوري لشکرکشي نکرده ايم فقط مي خواهيم مردم به حقوقشان برسند 

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با اعضاي فراكسيون روحانيون مجلس ، با اشاره به مسائل منطقه‌اي تاكيد كرد: حوادثي كه اين روزها در منطقه حساس خاورميانه شاهد آن هستيم بسيار بزرگ است، و نهضت‌هاي منطقه خيلي عمق دارند و البته بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه پيرامون اين گونه حوادث بزرگ و با اهميت، دسايس و توطئه‌هاي دشمن هم در موردش بسيار زياد است.وي گفت: روز گذشته اوباما بيانيه‌اي در مورد سوريه صادر كرده است و در آن آورده است كه ايراني‌ها نبايد در مسايل آن كشور دخالت كنند، اما اين تصور آنهاست كه در بحرين و در مورد كشورهاي ديگر هم گفته بودند، ما دخالتي در منطقه به آن معنا كه آنها در همه جا در موردش سخن مي‌گويند، نداريم. لاريجاني اظهار داشت: ايران تا كنون نه به كشوري لشكركشي كرده و نه نيرويي اعزام كرده‌ايم، فقط خواهان اين هستيم كه مردم منطقه به همان حقوقي كه ديگر كشورها در سه قرن قبل به آن دست يافتند، برسند و مردم منطقه هم چيزي نمي‌خواهند جز آن‌كه خودشان در سرنوشت‌شان دخالت داشته باشند و با راي خودشان كشور را اداره كنند و دعوا هم در همين جاست كه قدرتمندان نمي‌خواهند اين اتفاق بيافتد. وي افزود: در مصر هم تلاش كردند كه "حسني مبارك" را نگهدارند اما حركت و جنبش مردم اين اجازه را به آنها نداد كه در دست يافتن به خواسته‌هايشان موفق شوند. انقلاب مصر يك انقلاب تكاملي است و خيلي گام به گام جلو مي‌روند و جاي اميدواري زيادي است كه ملت مصر به حقوق‌شان دست پيدا كنند. رييس مجلس ادامه داد: در يمن خيلي دست‌انداز ايجاد كردند و آمريكايي‌ها در آنجا جلسه گذاشتند و مانع تراشي كردند، آنها دخالت‌هاي خودشان را به حساب ديگران مي‌گذارند. لاريجاني تاكيد كرد: ما مخالف لشكركشي به كشورها هستيم و اين كه يك كشوري بخواهد مردم يك كشور ديگر را سركوب كند، اين كار جواب نمي‌دهد و تصور اشتباه‌ آنهاست كه بخواهند با كشتار مردم به اهداف‌شان برسند. رييس قوه مقننه در ادامه ضمن تشكر از نمايندگان روحاني مجلس گفت: نقش نمايندگان روحاني يك نقش كليدي است كه در هدايت و جهت‌دهي بهتر و دقيق‌تر در وضع قوانين اسلامي تاثير بسزايي دارد. لاريجاني اظهار داشت: اكنون 42 نماينده روحاني در مجلس حضور دارد و اين روحانيون بايد وظيفه خود بدانند كه هرجا اگر در وضع قوانين و مسائل مختلف دقت لازم انجام نشد، تذكر دهند. وي گفت: همان‌گونه كه در جامعه، روحانيت مرجع و محل رجوع مردم است در مجلس هم شما در جهت‌دهي به افكار نمايندگان مي‌توانيد نقش بسزايي داشته باشيد و تا كنون هم انصافا خيلي وزين عمل كرده‌ايد و من احساس مي‌كنم كه جنس اين فراكسيون از جنس ساير فراكسيون هاي مجلس نيست، حتي در هيات داوري هم من پيشنهاد كردم كه حتما از علما حضور داشته باشند و شما هم خيلي نقش پدرانه و دلسوزانه‌اي را مانند هميشه درآنجا ايفا كرديد. رييس قوه مقننه در ادامه افزود: وحدت و همدلي موجود در بين شما بر نفوذ كلام شما در ميان ساير نمايندگان تاثيرگذار است.


 رهبر معظم انقلاب اسلامي:
 نبايد جلوي مردم اخم كرد و بهانه به دست رسانه‌هاي بيگانه داد 

 
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار وزير کشور و جمعي از فرماندهان و مسؤولان نيروي انتظامي، تأمين امنيت بويژه امنيت اخلاقي و رواني جامعه را يکي از مهمترين وظايف نيروي انتظامي دانستند و با اشاره به مسؤوليت سنگين رسانه ها، مطبوعات، گروهها و افراد تأثيرگذار براي حفظ آرامش رواني مردم، تاکيد کردند شرايط کنوني کشور بسيار آرام و مناسب و روحيه مردم هم مستحکم است بنابراين مسؤولان، نخبگان سياسي و فرهنگي و فعالان مطبوعات و رسانه هاي مجازي نبايد بگونه اي سخن بگويند و يا مطلبي منتشر کنند که القاي نبود آرامش و دو دستگي در کشور شود زيرا اين موضوع، خلاف واقع است.ايشان با اشاره به سخنان روز شنبه خود درخصوص برخي مسائل روز، افزودند: متأسفانه برخوردي که برخي روزنامه ها با اين سخنان کردند، بجاي القاي آرامش در کشور، القاي دوگانگي و دعوا را مي کرد.رهبر انقلاب اسلامي خطاب به صاحبان قلم و تريبون خاطرنشان کردند: نبايد به گونه اي صحبت و يا مطلبي نوشته شود که القاي تنش و درگيري در جامعه باشد زيرا اين موضوع، خلاف شرايط کنوني کشور است.

حضرت آيت الله خامنه اي با يادآوري برخي اختلاف نظرها ميان مسؤولان و فعالان سياسي در دوران امام (ره) افزودند: امام بزرگوار در آن دوران بارها خطاب به مسؤولان مي فرمودند «در جلسات هرچه مي خواهيد بگوييد اما آن را به جامعه نکشانيد زيرا مردم گناهي ندارند.»

ايشان با اشاره به تلاش رسانه هاي بيگانه براي بزرگنمايي برخي اختلاف نظرها، تأکيد کردند: نبايد از گفته ها و يا نوشته هاي ما برداشت اختلاف شود و اگر هم اختلاف نظري است نبايد جلوي مردم اخم کرد و بهانه به دست رسانه هاي بيگانه داد.رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به روحيه بسيار خوب و مستحکم مردم افزودند: آرامش موجود در جامعه و حرکت محکم و آگاهانه مردم به سمت آرمانها چيزي جز لطف و عنايت و قدرت خداوند متعال نيست و بايد اين نعمت را قدر دانست.حضرت آيت الله خامنه اي در بخش ديگر ي از سخنان خود با قدرداني از زحمات و تلاشهاي فرماندهان و کارکنان نيروي انتظامي در تعطيلات سال نو و همچنين در طول سال گذشته خاطرنشان کردند: مردم اين تلاشها و خدمات را مي بينند و قدردان آن نيز هستند.

ايشان يکي از مهمترين وظايف نيروي انتظامي را ايجاد امنيت در جامعه بويژه امنيت اخلاقي و رواني برشمردند و افزودند: امنيت اخلاقي در جامعه به معناي آن است که مردم دغدغه اي درخصوص احتمال انحراف اخلاقي فرزندان خود در جامعه نداشته باشند.رهبر انقلاب اسلامي يکي از ضروريات برقراري امنيت اخلاقي در جامعه را ايجاد مصونيت در درون نيروي انتظامي دانستند و تأکيد کردند: اين مصونيت دروني جز با چنگ زدن به ريسمان توفيق و فضل الهي به دست نمي آيد.حضرت آيت الله خامنه اي وضعيت نيروي انتظامي را نسبت به گذشته بسيار رو به جلو ارزيابي کردند و افزودند: فرماندهان و مسؤولان نيرو نبايد به حد کنوني قانع باشند بلکه بايد براي رسيدن به قله، همت کنند.ايشان همچنين از هماهنگي موجود ميان وزارت کشور و نيروي انتظامي اظهار رضايت کردند و خواستار تقويت بيش از بيش اين هماهنگي و ارتباط شدند.


 فرمانده كل سپاه :
 دشمن از جنگ نظامي، اطلاعاتي عليه ايراننا اميد شده است  

فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: دشمن از جنگ نظامي، حتي اطلاعاتي و ضد امنيتي عليه نظام اسلامي نااميد شده و رو به تهديدات سياسي، فرهنگي و اقتصادي آورده كه از نظر ما بسيار جدي است. به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، سرلشكر جعفري با اشاره به اينكه تهديدات سياسي، فرهنگي و اقتصادي تا زماني كه انقلاب به سرعت در مسير خود حركت مي كند وجود خواهد داشت، گفت: در زمينه اين تهديدات، بنابر فرمايش رهبر معظم انقلاب ما امروز وارد جنگ نرمي تمام عيار با دشمن شده ايم. وي هدايت تهديدات فرهنگي عليه نظام اسلامي را از خارج دانست اما در عين حال با تاكيد بر داخلي بودن مبناي آن، گفت: نگراني امام (ره) نيز هميشه از نفوذ برخي عوامل وابسته در داخل بود، اما مردم ما الان درك مي كنند كه ضربه ها و تهديدات اصلي در حوزه هاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي چگونه از داخل بر نظام ما وارد مي شود. عضو شوراي عالي امنيت ملي با تاكيد بر اينكه، سپاه هرچه دارد از انقلاب اسلامي است، نه ايران و مكتب ايراني، خاطر نشان كرد: خيلي ها تلاش مي كنند تا اين داشته هاي سپاه را گرفته و نقاط قوت و قدرت نظام را به سمت چيزهاي ديگر منحرف كنند. سرلشكر جعفري تصريح كرد: سپاه هاي استاني به عنوان سپاه هاي كوچكتر ماموريت هاي امنيتي، اطلاعاتي، سياسي، فرهنگي، اجتماعي و هرآنچه غير از دفاع سخت باشد را بر عهده دارند.


 حماس طرح اوباما براي سازش با رژيم صهيونيستي را رد كرد  

جنبش حماس طرح رئيس جمهور آمريكا براي سازش ميان رژيم صهيونيستي و فلسطين را رد كرد. به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه عربستاني الرياض، سامي ابوزهري، سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي فلسطين‌(حماس)، طي بيانيه‌اي اعلام كرد:‌ جنبش حماس طرح آمريكا كه قرار است براي سازش ميان فلسطيني‌ها و اسرائيل ارائه دهد را رد مي‌كند و آن را تلاشي جهت از بين بردن حق بازگشت پناهندگان فلسطيني به سرزمين‌هاي اشغالي سال 1948 مي‌داند. سخنگوي جنبش حماس افزود: اين طرح تلاشي است براي از بين بردن حق فلسطيني‌ها در برابر تعدادي از وعده‌هاي بي‌فايده در مورد تشكيل كشور مستقل فلسطين. وي در مورد تلاش محمود عباس، رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين جهت به رسميت شناختن كشور مستقل فلسطين توسط كشورهاي عضو سازمان ملل در ماه سپتامبر اظهار كرد:‌ جنبش حماس از هرگونه تلاش براي پشتيباني سياسي از مساله فلسطين حمايت مي‌كند اما سخن گفتن در مورد اعلام كشور مستقل فلسطين توسط تشكيلات خودگردان در رام الله هيچ فايده‌اي نخواهد داشت تا زماني كه سرزمين اين كشور در اشغال باشد. ابوزهري افزود: چيزي كه به آن نياز داريم اين است كه جامعه بين‌المللي پشتيباني واقعي خود را براي پايان دادن به اشغال گري‌هاي اسرائيل ارائه دهد و دنبال تشكيل كشور در هوا نباشد.


 مالكي: اعتراض‌ها در جهان عرب عليه حكومت‌هاي استبدادي توجيه پذير است  

نخست وزير عراق قول داد بغداد از نيروهاي آمريكايي نمي‌خواهد بيش از توافق حاصل شده در عراق باقي بمانند. به گزارش ايسنا، نوري المالكي، نخست وزير عراق در مصاحبه با يك رسانه كره جنوبي تاكيد كرد كه به رغم تمايل عراق براي روابط قوي‌تر نظامي با واشنگتن،‌ تصميم براي خروج نيروهاي آمريكايي از قبل گرفته شده است. نخست وزير عراق در اين مصاحبه ‌عنوان كرد: ما نمي‌خواهيم خواستار تمديد حضور نيروهاي آمريكايي در عراق شويم. اين موضوع هيچ ارتباطي با تمايل ما براي ادامه همكاري‌هاي بغداد – واشنگتن در تمامي حوزه‌ها از جمله نظامي ندارد. وي افزود: اين روند نيازي به تائيد دولت ندارد چرا كه در پارلمان به تصويب رسيده است. براساس گزارش خبرگزاري فرانسه،‌ مقتدي صدر، روحاني برجسته شيعه ضد آمريكايي در عراق پيشتر هشدار داده بود كه اگر نيروهاي آمريكايي بخواهند پس از پايان سال جاري در عراق باقي بمانند، ارتش المهدي فعاليت‌ خود را ازسر مي‌گيرد. مولن در كنفرانسي خبري در پايگاه نظامي آمريكا در بغداد گفت: لازم است مذاكره در اين راستا به زودي آغاز شود تا از بروز هرگونه مشكل در اين مسير جلوگيري به عمل آيد. زمان در حال از دست رفتن است.


 انتقاد جليلي از برخورد دوگانه غرب در بحرين 

دبير شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران با اشاره به ادعاي دروغين غربي ها در حمايت از حقوق بشر، از رفتار دوگانه و متناقض اين كشورها در قبال نقض حقوق بشر در بحرين انتقاد كرد. به گزارش ايرنا ، 'سعيد جليلي' دبير شوراي عالي امنيت ملي كه روز يكشنبه در سمينار منطقه اي رؤساي نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج سخن مي گفت؛ ضمن بيان اين مطلب بر لزوم افشاي اين رفتار دوگانه غربي ها تأكيد كرد. وي با بيان اين نكته كه كشورهاي غربي بواسطه بيداري و نقش آفريني مردم در تحولات اخير متضرر شده اند، لزوم هوشياري مردم منطقه را دراين مسير مورد توجه قرارداد و نسبت به انحراف و مصادره اين حركت توسط غربي ها هشدار داد.


 موج كوتاه 

روزنامه هاي ديروز با توجه به شرايط و گمانه زني ها درمورد تحولات منطقه سرمقاله هاي خود را به اين موضوع اختصاص دادند. برخي هم موضوعات ديگري را دنبال کردند.

روزنامه کيهان در يادداشت روز خود به پيگيري حقوقي جنايات در بحرين پرداخت و نوشت: بنابرتاييد ساير مجامع حقوقي بين المللي، نقض حقوق بشر شهروندان بحريني از سوي آل خليفه و آل سعود محرز گرديده. بنابراين راهي كه به نظر مي رسد در شرايط موجود بايد عملياتي شود اعمال «صلاحيت جهاني» از سوي دادگاه هاي كشورهاي مسلمان و آزاديخواه است. صلاحيت جهاني- يا همگاني- بدين معناست كه مطابق اين اصل دولت ها حق تعقيب برخي از مجرمين را در داخل قلمرو خود داشته باشند بدون توجه به اينكه جرم در كجا رخ داده و مجرم يا قرباني تبعه چه كشوري هستند. انتظار مي رود ايران به عنوان پيشقراول نهضت بيداري اسلامي در اين وظيفه سرنوشت ساز پيشقدم شود.

"بزنگاه‌هاي تاريخي ايران و عربستان!" عنوان سرمقاله روزنامه ابتکار بود که در آن مي خوانيد: روابط ديپلماتيک کشور ايران و عربستان سعودي از ديرباز تاکنون، فراز و فرودهاي متفاوتي را طي کرده است. برجسته‌ترين نقاط رويارويي ايران با عربستان را مي‌توان در ميدان‌ها و بزنگاه‌هاي جنگ ايران و عراق، لبنان، فلسطين، يمن و جريان الحوثي، بحرين، اوپک و سازمان کنفرانس اسلامي دانست. در اين رقابت عربستان و ايران، در دو اردوگاه متفاوت‌اند: يكي در اردوگاه نظام امريكا و ديگري داراي روابط حسنه اقتصادي با غول جديد آسيايي (چين). بايد منتظر ماند و ديد اين جبهه گيري تاثيري در رقابت دوکشور دارد؟

روزنامه تهران امروز با نقلي از "کارمن بن لادن" يکي از اشراف خاندان عربستان در مورد موج بيداري مردم منطقه چنين آورده بود: « اسلام به زودي سيماي كل جهان را تغيير خواهد داد و اين ابتداي راه است ... از آن پس تا ماه‌ها مهماني‌هاي پنج‌شنبه شب‌هاي ما عرصه‌‌اي براي مجادلات سياسي بر سر مسائل ايران بود و همه در پي كسب اخبار جديد بودند... آيت‌الله خميني اعلام كرد در اسلام چيزي به نام شاه مسلمين وجود ندارد. » حکام عرب که خود را در خطرمي‌ديدند اكنون در برابر بيداري اسلامي ملت‌ها يكي پس از ديگري دست‌ها را بالا مي‌برند تا آنچه را كه 30 سال پيش امام‌خميني(ره) مطرح كردو آنها به نشنيدن سپردند، حال از ملت‌هايشان آن هم با فرياد بلند بشنوند.

«اصل، حمايت از ملت‌هاي آزادي‌خواه است»عنوان سرمقاله روزنامه‌ سياست روز بود كه در آن مي‌خوانيد: در كنار رخدادهاي اخير در منطقه و شمال آفريقا، اخباري از اعتراضات مردمي در سوريه نيز در رسانه‌هاي بين‌المللي منتشر شده و متاسفانه گزارش‌هاي نگران كننده‌اي از اين كشور اسلامي به گوش مي‌رسد.البته بايد توجه داشته باشيم که جنس اعتراضات مردم در سوريه با نمونه هاي آن در ليبي ، بحرين و يمن... متفاوت است. بنابراين به نظر مي‌رسد كه سياست ايران در قبال سوريه بايد بر دو محور استوار باشد.نخست اينكه آگاه‌سازي كرده و دست‌هاي پنهان براي ايجاد تنش‌هاي كاذب در كشورهاي اسلامي را افشا كنيم.دوم مسئولان عالي‌رتبه جمهوري اسلامي به واسطه نفوذي كه در سوريه دارند از حاكمان اين كشور با جديت بخواهند به خواست مردم تن داده و در فضايي آرام مشكلات را برطرف كنند.

روزنامه حمايت در يادداشت روز خود به بررسي مقدمات انتخابات مجلس اشاره کرده و آورده بود: به رغم اهميت حقوقي انتخابات در کشور، برگزاري يک انتخابات موفق فقط به معيارهاي حقوقي و قانوني مربوط نمي‌شود بلکه بسترهاي مناسب سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي به ويژه اخلاقي نقش بسزايي دارند. ازجمله بسترهاي مناسب براي انتخابات موفق، فضاي عمومي سياست‌ورزي در سطح جامعه است. توسعه تحمل و بردباري، دعوت به همفکري جمعي براي اداره امور کشور و پرهيز از رويکردهاي تفرقه انگيز يا جدايي آفرين ازجمله راهکارهايي هستند که اگر بدرستي در جامعه پياده شوند زمينه را براي انتخابات مناسب فراهم مي کند. همچنين مراجع قضايي در پيشگيري از بروز بسترهاي توأم با نزاع و بداخلاقي و قانون شکني نقش مهمي بر عهده دارند. حفاظت از اموال عمومي وجلوگيري از اينکه احدي از صاحبان قدرت جرات نکند از اموال عمومي وموقعيت‌هاي اداري خود براي اهداف انتخاباتي بهره مند شود، قطعا بر عهده قوه قضائيه است. «پارادوكس نظر و عمل سياسي»عنوان سرمقاله‌ روزنامه‌ رسالت بود كه در آن مي‌خوانيد: ادعاي اين نوشتار آن است كه اصول انديشه سياسي جمهوري اسلامي بين برخي از سياسيون و خواص- كه البته بسيار هم در شئون قدرت سياسي تاثير گذارند- با معضلي به نام "شكاف تئوريك (حوزه نظريه) و پراتيك (حوزه عمل) مواجه شده است. به هر روي عوامل پيدا و پنهاني در اركان و ساختارهاي تاثيرگذار جامعه نفوذ كرده‌اند كه چاشني ناآگاهي و افراط و تفريط‌هاي برخي از خواص نيز با آن همراه مي‌شود و جز زير سئوال رفتن مشروعيت دولت و حتي نظام، تفرقه بين نيروهاي اصيل انقلاب و طبعا عقب ماندن از قافله رشد و پيشرفت پيامد ديگري براي كشور و ملت متصور نيست.


 ميز خبر 

 اظهارات دوپهلوي نخست‌وزير دولت انتقالي مصر درباره ايران

در حالي كه مقامات كشورمان بر دخالت نكردن در امور داخلي ساير كشورها به عنوان يكي از اصول اساسي در سياست خارجي كشورمان تاكيد دارند، نخست وزير دولت انتقالي مصر در اظهاراتي دوپهلو ايران را دولت مسلمان و همسايه‌ خواند كه براي مصر اهميت دارد و به آن احترام مي‌گذارد، اما در عين حال اتهام‌زني‌هاي كشورهاي عربي مبني بر دخالت ايران در امور كشورهاي همسايه را تكرار كرد. به گزارش ايسنا، عصام شرف در گفت‌وگو با روزنامه‌ المستقبل ـ چاپ كويت ـ با رد هرگونه ميانجيگري مصر بين عربستان و ايران بيان كرد: ايران همانند تركيه كشوري مسلمان و همسايه ما است كه به آن اهميت داده و احترام مي‌گذاريم. او گفت: اين كشور (ايران) بايد به همسايگان احترام بگذارد. نخست وزير دولت انتقالي مصر با بيان اين‌كه هرگز راضي نيستيم لطمه‌اي به هيچ كشوري از كشورهاي حوزه‌ خليج (فارس) وارد شود، گفت: كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج (فارس) بخشي از جهان عرب هستند كه مصر مركز و مادر آن‌هاست. در همين حال روزنامه كويتي القبس به نقل از منابع عالي‌رتبه كشورهاي حوزه خليج فارس نوشت كه كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس از نزديكي روابط تهران ـ قاهره نگرانند.

تركيه از اظهارات اوباما درخصوص كشتار ارامنه ابراز تاسف كرد

تركيه در واكنش به بيانه صادر شده از سوي رئيس جمهور آمريكا درخصوص كشتار ارامنه ضمن ابراز تاسف اعلام كرد: اين اظهارات كاملا "يك جانبه" است. به گزارش خبرگزاري ايسنا، وزارت امور خارجه تركيه در بيانيه‌اي اعلام كرد: بيانيه‌ي اوباما در تضاد با حقايق تاريخي است. لذا ما اين بيانيه را مشكل ساز مي‌دانيم و نسبت به صدور آن ابراز تاسف مي كنيم. در ادامه اين بيانيه آمده است: اظهارات يك جانبه كه وقايع تاريخي را به صورت مشكل آفرين تحليل مي‌كنند مانع درك درست و عادلانه از حقيقت مي‌شوند.ما از آمريكا مي‌خواهيم كه به تسهيل عادي شدن روابط ميان تركيه و ارمنستان كمك كند و از مشكل تر شدن آن بپرهيزد. احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه تركيه نيز گفت: ما مي‌خواهيم رئيس جمهوري آمريكا كه دوست و هم پيمان ماست با تركيه‌اي‌ها نيز در خصوص كشته شدگان اين درگيري همدردي كند. در ادامه بيانيه‌ي وزارت امور خارجه تركيه آمده است: به رغم تمام تلاش‌هايي كه براي تغيير واقعيت بوقوع پيوسته ما مصمم هستيم در آينده به يك زمينه‌ي مشترك با ارمنستان دست يابيم. اين در حالي است كه باراك اوباما، رئيس جمهوري آمريكا با اشاره به اين فاجعه‌ي بزرگ آن را «كشتار وحشتناك» خواند ولي از استفاده از واژه‌ي «نسل كشي» براي توصيف آن خودداري كرد. براساس گزارش‌هاي خبرگزاري آسوشيتدپرس، باراك اوباما، رييس‌جمهوري آمريكا در بيانيه‌اي مكتوب اعلام كرده بود كه كشته شدن ‌5/1 ميليون تن از مردم ارمنستان در سال ‌1915 نمودي از فاجعه آميزترين وقايع قرن بيستم است. با اين حال وي در سومين سال متوالي، از استفاده از واژه‌ي «نسل كشي» در اين مورد خودداري كرد. اوباما به عنوان كانديداي رياست جمهوري انتخابات آينده‌ي آمريكا، به طور مداوم متعهد شده كه اين فاجعه را به عنوان نسل كشي به رسميت بشناسد. با اين حال اوباما از سال ‌2009 با توجه به مخالفت‌هاي شديد تركيه، يكي از هم پيمانان اصلي ناتو، از استفاده از نسل كشي براي اين واقعه خودداري كرده است.


 مهمانپرست در واكنش به اوباما:
  ادعاي دخالت ايران در امور سوريه را مردود مي‌دانيم  

سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان توجه به خواست مردم را تنها راه حل مشکلات کشورهاي منطقه دانست و گفت: سرکوب اين خواسته‌ها، برخورد خشونت آميز و مداخله نظامي ساير کشورها اين بحران را عميق تر مي‌کند و زخم‌هاي کهنه‌يي را به وجود مي‌آورد. به گزارش ايسنا، رامين مهمانپرست اظهار كرد: راه حل مشکلات منطقه و تحولاتي که به شکل مردمي دنبال مي‌شود توجه کردن به خواسته‌هاي مردم است. وي گفت: يکي از راه‌هايي که متاسفانه برخي از اين کشورها در منطقه دنبال کردند اتهام زدن به جمهوري اسلامي ايران بود و اتهام دخالت را به ما وارد مي‌کنند که اين به هيچ وجه صحت ندارد. مهمانپرست افزود: خواسته اصلي ما همگرايي و همکاري بين کشورهاي منطقه است هر چقدر اين دولت‌ها فاصله خودشان را با مردم کمتر کنند و خواسته‌هاي آنها را تحقق ببخشند از اقتدار بالاتري برخوردار خواهند بود. وي گفت: اين اقتدار کمک مي‌کند تا کشورهاي مؤثر و مستقل منطقه در کنار هم جمع شوند و با فتنه اصلي و تهديد اصلي که رژيم صهيونيستي و حاميانش است، مقابله جدي کنند. سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان، اتهامات مربوط به دخالت ايران در امور داخلي ساير کشورها را مردود دانست و آن را موضعي سياسي عليه تهران ارزيابي کرد. وي افزود: اظهارنظرهايي را که درباره دخالت ايران در امور کشورهايي مانند سوريه مي‌شود، قبول نداريم و آن را مردود مي‌دانيم و احساس‌مان اين است که اين اظهارات از موضع سياسي گفته مي‌شود. مهمانپرست گفت: سياست خارجي ما کاملا روشن و مشخص است، نه در امور داخلي ساير کشورها دخالت مي‌کنيم و نه به اين امر اعتقاد داريم. سخنگوي وزارت خارجه با تاکيد بر احترام ايران به تماميت ارضي و مطالبات مردم در کشورهاي ديگر اظهار كرد: دولت‌ها بايد نقطه نظرات مردم خودشان را بشنوند و مطالبات مشروع آنها را دنبال کنند؛ تحقق اين خواسته‌ها موجب اقتدار بيشتر اين دولت‌ها مي‌شود.وي بيان كرد: آمريکايي‌ها و برخي کشورهاي حامي رژيم صهيونيستي به دنبال اين هستند که در بعضي از کشورها خواسته‌هاي بخش کوچکي از مردم را به عنوان خواسته‌هاي اکثريت جامعه جلوه بدهند و آن را به همه مردم تحميل کنند که ما اين دخالت آمريکا را محکوم مي‌کنيم. سخنگوي وزارت امور خارجه ايران خاطرنشان کرد: بايد به خواسته‌هاي مردم احترام گذاشت به ويژه درباره کشور برادر سوريه احساس ما اين است که مقام‌هاي آن کشور توانايي و تدبير لازم را براي مديريت اوضاع داخلي دارند. وي گفت: ممکن است مردم حتي عده کوچکي خواسته‌هايي داشته باشند که بايد بررسي و مورد توجه قرار گيرد؛ ولي اين به آن معنا نيست که کشورهاي ديگري مثل آمريکا بخواهند ديگران را متهم به دخالت بکنند؛ اين‌ها اهداف خاصي را دنبال مي‌کنند. وي كه با شبکه خبري العالم سخن مي‌گفت، افزود: ما روش برخورد خشونت آميز را با مردم در هر کشوري که باشد قابل قبول نمي‌دانيم؛ سرکوب نظرات مردم را درست نمي‌دانيم و رويکردي را درست مي‌دانيم که بتواند با خواسته‌هاي مردمي به شکل مناسب کنار بيايد و تدبير لازم را براي اداره کشور دنبال کند. مهمانپرست گفت: اميدواريم در کشور سوريه هم آن بخش از مردم که خواسته‌هاي مشروعي دارند مورد توجه قرار بگيرند و اصولا مسائلي را که در همه کشورها از جمله سوريه اتفاق مي‌افتد مسائلي داخلي مي‌دانيم و فکر مي‌کنيم با تدبير مقامات آن کشور قابل
حل است.


 کوثري: آل‌خليفه اسناد ادعاي دخالت ايران در بحرين را به سازمان ملل ارائه دهد  

عضو کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي در واکنش به اظهارات اخير وزير امور خارجه بحرين گفت: بحرين اسناد خود را در رابطه با دخالت ايران در امور داخلي کشورش به سازمان ملل ارئه دهد. اسماعيل کوثري در گفتگو با مهر با اشاره به اينکه آمريکا، نيروهاي عربستان و امارات را براي سرکوب ملت بحرين به اين کشور اعزام کرده است، افزود: سران بحرين با ايراد اتهام عليه ايران به دنبال انحراف افکار عمومي جهان از خيزش هاي عظيم منطقه هستند.نماينده مردم تهران ، ري و شميرانات در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه ايران هيچگاه دخالتي در امور داخلي کشورهاي منطقه نداشته است ، اظهار داشت: ملت هاي منطقه انقلاب ايران را الگوي راهپيمايي ها و شعارهاي خويش قرار داده اند.وي اظهارات اخير وزير امور خارجه بحرين را غير واقعي خواند و تصريح کرد : بحرين اگر راست مي گويد اسناد خود درباره دخالت ايران در امور داخلي کشورش را به سازمان ملل متحد ارائه دهد. کوثري تاکيد کرد: دخالت عربستان و امارات در امور داخلي بحرين حتي در صورت موافقت آل خليفه غير قانوني است.


 دبير كل اتحاديه عرب:
  مستقر شدن نيروهاي نظامي عربستان در بحرين اقدامي قانوني است 

دبير كل اتحاديه عرب اعلام كرد: مصر بايد به تفاهم نامه‌ي صلح با اسرائيل متعهد باشد و افزود، پايان درگيري‌ها ميان اسرائيل و فلسطين تنها از طريق راهكارهاي ديپلماتيك محتمل است. به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه اورشليم پست، عمرو موسي، دبير كل اتحاديه عرب همچنين با اشاره حسني مبارك، رئيس جمهور سابق مصر اعلام كرد: وي زماني كه اسرائيل نوار غزه را مورد حمله قرار داد، اين مكان را مورد محاصره قرار داد و اين اقدام نادرست بود. موافقت حسني مبارك براي برگزاري مذاكرات صلح با اسرائيل همزمان با ادامه شهرك‌سازي‌ها در كرانه‌ي باختري به طور غير قانوني نيز كار اشتباهي بود. عمرو موسي در مصاحبه با روزنامه فيگارو گفت: فرآيند برقراري دموكراسي در جهان عرب تا حدودي قابل مشاهده است. وي افزود: به طور قطع هر كشوري مشخصه‌ها و شرايط محلي منحصر به فرد خود را دارد اما موضوع اصلي اين است كه كشورهاي عرب به تبعيت از الگوهاي يكديگر در حال مبارزه با فساد و رژيم‌هاي مستبد خود هستند. وي خاطرنشان كرد: شهروندان اين كشورها مي‌خواهند در فرآيند تصميم گيري نقش داشته باشند. دبير كل اتحاديه عرب تصريح كرد: در هر حال من در نوزدهم ژانويه اين موضوع را اعلام كردم كه تغييرات سياسي در تمام كشورهاي عرب ملاحظه خواهد شد. اين تغييرها در هر كشور طي روندي متفاوت بروز خواهند يافت. وي افزود: اتحاديه عرب مدعي اين نيست كه مدل به خصوصي براي اعمال تغييرات در نظر گرفته و مي‌خواهد اين مدل را به كشورهاي عضو پيشنهاد دهد. در هر حال ما هشدار داديم كه نياز براي ايجاد تغيير وجود دارد. راه‌هايي كه از سوي جهان عرب به سوي آزادي در پيش گرفته مي‌شوند، متفاوت هستند. عمر موسي در پاسخ به اين سوال كه آيا اقدام عربستان در اعزام نيرو به بحرين معقول بوده است يا خير؟ گفت: مستقر شدن نيروهاي نظامي در بحرين اقدامي قانوني است و با توافق نامه‌ي ميان شش كشور عضو شوراي همكاري‌هاي خليج فارس، مطابق است. با اين حال عمر موسي اظهار داشت: براي ما شرايط كاملا روشن است، بحرين كشوري است عربي و در نتيجه بايد باقي بماند. تامين امنيت و ثبات اين كشور بي شك ضروري است.


 قدرداني نخست‌وزير ژاپن از ايران  

 فارس:
"نائو توكان " نخست‌وزير ژاپن در پيامي از كمك‌ها و ابراز احساسات صميمانه دولت و ملت ايران نسبت به مصيبت‌ديدگان حادثه زلزله و سونامي اخير در كشورش قدرداني كرد. "نائو توكان " در بخشي از اين پيام كه توسط سفير ژاپن در تهران براي رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ارسال شده، آورده است: از نيات خوب اكثريت عظيم ايرانياني كه سيل همدردي و پشت‌گرمي خود را ابراز نموده‌اند، سپاسگزارم. وي تصريح كرد: از جانب مردم ژاپن مراتب تشكر صميمانه خود را براي ارسال چنين كمك‌هايي از سراسر دنيا ابراز مي‌دارم. علاءالدين بروجردي رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نيز در پاسخ به نامه سفير ژاپن در تهران ضمن ابراز مجدد مراتب همدردي خود با مصيبت‌ديدگان اين حادثه‌ گفت: كمك‌هاي جمهوري اسلامي ايران به ملت ژاپن در اين حادثه انعكاس احساسات دوستانه ملت ايران نسبت به مردم ژاپن است.


 ستاره اي در آسمان به نام "بن علي"  

 مهر:
کميته حقيقت ياب تونس که ماموريت بررسي دارايي هاي نامشروع زين العابدين بن علي" ديکتاتور فراري اين کشور را برعهده دارد به مورد جالبي دست يافت که آن خريداري ستاره اي در آسمان از سوي بن علي بود. به گزارش روزنامه البيان، سند مالکيت ستاره اي در آسمان در فوريه سال 2009 در مرکز فضايي روسيه به نام وي زده شده است.دراين سند نقشه حرکت ستاره بن علي در آسمان ترسيم شده است.از سوي ديگر بر اساس اسناد منتشر شده ويکي ليکس به نقل از سفير سابق تونس در آمريکا "محمد صخر الماطري" داماد ديکتاتور، ببري سرخ رنگ به نام "پاشا" داشته است که همواره در قصر، مونس وي بوده است و مربي اختصاصي داشته است و بودجه ويژه اي براي آن درنظر گرفته شده بود. شايان ذکر است که "زين العابدين بن علي" ديکتاتور تونس پس از اينکه مردم از دست وي به تنگ آمدند و انقلاب کردند، مجبور به فرار از کشور و پناهده شدن به عربستان شد.


 كارت دعوت عروسي براي آل خليفه 

 فارس:
در حاليكه مردم بحرين به دست نيروهاي رژيم آل خليفه به خاك و خون كشيده مي‌شوند انگليس با ارسال كارت دعوت عروسي سلطنتي از وليعهد بحرين خواسته است تا در ازدواج سلطنتي شركت كند.بيش از هشت هفته از اعتراضات مردمي بحرين و سركوبگري رژيم آل خليفه مي‌گذرد و اين در شرايطي است كه آمريكا و انگليس به عنوان همپيمانان اصلي منامه واكنشي در قبال اين جنايات نشان نداده‌اند. اما خبري كه در هفته نامه آبزرور انگليس درباره ارسال دعوتنامه شركت در عروسي سلطنتي انگليس براي "سلمان بن حمد آل خليفه " وليعهد بحرين به چشم مي‌خورد نشان مي‌دهد مقامات انگليس در واكنش به جنايات رژيم بحرين به سركردگان منامه به گونه‌اي پاداش داده‌اند. اين در حالي است كه گروه‌هاي حامي حقوق بشر در انگليس در حال تهيه طوماري براي ارائه به "ويليام هيگ " وزير امور خارجه انگليس هستند تا اين دعوتنامه را لغو كند.


 وزارت خارجه روسيه خبر داد
 ليبي خواستار ميانجي گري روسيه براي پايان درگيري ها شد 

 وزارت امور خارجه روسيه امروز يكشنبه با صدور اطلاعيه اي اعلام كرد كه ليبي از اين كشور خواستار ميانجي گري با هدف جستجوي راه حل سياسي براي پايان دادن صلح آميز به درگيري هاي اين كشور شده است. به گزارش ايرنا در اين اطلاعيه با اشاره به گفت و گوي تلفني روز گذشته 'البغدادي المحمودي' نخست وزير ليبي با سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه، آمده است: طرابلس براي پايان دادن به خشونت ها در اين كشور و برقراري ثبات سياسي به منظور پايان بخشيدن به درگيري هاي نظامي آمادگي دارد. اطلاعيه مزبور حاكي است: نخست وزير ليبي، تمايل مقام هاي طرابلس را براي يافتن راه حل هاي سياسي به منظور برقراري آرامش در اين كشور آفريقاي شمالي به وزير امور خارجه روسيه اعلام كرده است. در اين اطلاعيه به نقل از وزير امور خارجه روسيه افزوده شده است كه مهم ترين مساله در حال حاضر، متوقف كردن خونريزي ها و آزار مردم غيرنظامي در ليبي است. اطلاعيه همچنين به نقل از لاوروف خاطرنشان كرده است كه در زمان حاضر قبل از هر چيز پذيرفتن تصميمات شوراي امنيت سازمان ملل ، متوقف كردن عمليات و تهاجم نظامي به مصراته و ديگر مناطق مسكوني ليبي حايز اهميت است. معمر قذافي ديكتاتور ليبي كه از دو ماه قبل با قيام مردمي عليه ديكتاتوري 40 ساله خود مواجه بوده و تاكنون هزاران نفر از مردم بي دفاع اين كشور شمال آفريقا را به خاك و خون كشيده است ، در روزهاي اخير در مقابل انقلابيون عقب نشيني كرده است. روسيه پيش از اين بارها ضمن انتقاد از ناتو در حمله نظامي به ليبي ، كشورهاي غربي را به سوءاستفاده از قطعنامه شوراي امنيت در مورد ليبي
متهم كرد.


 يک نکته از هزاران 

آنچه را در نکته امروز به آن اشاره مي کنيم در مورد معضلات و يا کاستي هاي اجتماع نيست بلکه در نهايت تاسف بايد روح انسانيت و وجدان بشري را مورد انتقاد قرار دهيم. در طي چند روز گذشته خبري بر روي سايت هاي خبري آمد که شنيدن آن باعث شرم و شک کردن به وجدان انساني برخي افراد مي شود. اين طور گفته شده که در يکي از بيمارستان هاي "پايتخت!" دو بيمار به علت نداشتن هزينه درمان توسط مامورين بيمارستان به حاشيه شهر برده شدند و در نهايت سنگدلي در کنار زمين هاي کشاورزي رها شدند.آيا آموزه هاي ديني و سجاياي اخلاقي اين اعمال را به ما توصيه کرده است؟ چه بلايي سر انسانيت آورده ايم؟!


 ميز خبر 

 ديدار هيئت نمايندگان كنگره خلق چين با احمدي‌نژاد

هيئت نمايندگان كنگره خلق چين‌ به سرپرستي "چن جيلي " نايب رئيس اين كنگره ‌روز گذشته با محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور ‌ديدار ‌كرد.به گزارش فارس، هيئت نمايندگان كنگره خلق چين كه از هفته گذشته به سرپرستي "چن جيلي " نايب رئيس كنگره نمايندگان خلق چين به تهران سفر كرده است، روز گذشته با محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور اسلامي ايران ديدار و گفت‌وگو كردند. در اين ديدار كه سيدشهاب‌الدين صدر نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشت،‌ مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت. اين هيئت چيني در جريان سفر به تهران، با تعدادي از مقامات جمهوري اسلامي ايران ازجمله علي ‌لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي‌ ديدار و گفت‌وگو كرده است.

صالحي نسبت به توطئه دشمنان در قالب شيعه، سني و عرب، هشدار داد

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با اشاره به شرايط كشورهاي اسلامي منطقه بر لزوم هوشياري در زمينه توطئه هاي تفرقه افكنانه دشمنان در قالب شيعه، سني و عرب، عجم تاكيد كرد. به گزارش ايرنا به نقل از اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، 'علي اكبر صالحي' اين مطلب را در خود با 'عمر شهاب رييس 'مجلس العلماي اندونزي كه در راس هياتي از علماي اين كشور و بنا به دعوت رييس مجمع تقريب مذاهب اسلامي به تهران سفر كرده است، بيان كرد. رييس مجلس العلماي اندونزي نيز در اين ديدار بر ضرورت وحدت مسلمين تاكيد كرد. وي گفت :روابط دو كشور مسلمان ايران و اندونزي دوستانه و برادرانه بوده و تبادل هيات در سطح علماي دو كشور گامي ديگر در تعميق روابط است. مجلس العلماي اندونزي در سال 1975 تاسيس شده و هدف اصلي آن اجراي شريعت از طريق مشاوره با علماء و صدور فتوي و تلاش براي تحقق اخوت اسلامي است.

تركيه حمايت خود از تشكيل كشور فلسطيني را اعلام كرد

نماينده تركيه در سازمان ملل متحد با اعلام حمايت كشورش از كشور فلسطين، اعلام كرد كه جامعه بين‌الملل بايد با مردم فلسطين اعلام همبستگي كنند و به آنها كمك كنند تا در صلح و با شأن و وقار زندگي كنند.به گزارش فارس به نقل از روزنامه زمان تركيه، نماينده تركيه در سازمان ملل متحد گفت كه تركيه از تلاش‌هاي فلسطين براي به رسميت شناخته شدن كشور فلسطيني توسط سازمان ملل متحد حمايت مي‌كند. بر اساس اين گزارش، تركيه بر اين باور است كه زمان آن رسيده تا جامعه بين‌الملل با مردم فلسطين اعلام همبستگي كنند و به آنها كمك كنند تا در صلح و با شأن و مقام زندگي كنند. "ارطغرل آپاكان " نماينده دائم تركيه در جلسه بحث شوراي امنيت سازمان ملل متحد در خصوص خاورميانه اعلام كرد: تشكيلات خودگردان فلسطين از طريق تلاش‌هاي خود براي ايجاد يك دولت، به همه ثابت كرده است كه شايستگي دارند تا توسط جامعه بين‌المللي به رسميت شناخته شوند. وي در ادامه به نيازهاي آن‌دسته از افرادي كه در نوار غزه زندگي مي‌كنند اشاره كرد و تأكيد كرد كه اين نيازها بايد هرچه سريعتر مورد رسيدگي قرار گيرند. نماينده تركيه در سازمان ملل متحد در خصوص امدادرساني بعدي به غزه گفت كه آن‌دسته از كاروان‌هاي حامل كمك‌هاي بشردوستانه كه محاصره اسرائيل را مي‌شكنند تا به سمت غزه حركت كنند، در واقع نبايد به عنوان تحريك‌كنندگان خشونت قلمداد شود.

سردار رمضان شريف:تحريم فرماندهان سپاه توسط اتحاديه
اروپا يك افتخار بزرگ است

مسئول روابط عمومي سپاه با اشاره به تحريم تعدادي از فرماندهان و مسئولان ايراني توسط اتحاديه اروپا گفت: اين براي سپاه پاسداران و ملت ايران يك افتخار بزرگي است كه افرادي را تربيت كرده است كه كشورهاي استكباري از آنها عصباني هستند.سردار رمضان شريف مسئول روابط عمومي سپاه پاسداران در گفت‌وگو با فارس با اشاره به تحريم تعدادي از فرماندهان و مسئولان فعلي و سابق سپاه توسط اتحاديه اروپا، اظهار داشت: اكثر اين افراد در حوزه‌هاي مختلف از كارايي موثر و مفيدي در نظام اسلامي برخوردار بوده‌اند و اين اقدام اتحاديه اروپا براي ما جاي افتخاردارد. شريف با تاكيد بر اينكه اينگونه تحريم‌ها در مقابل جمهوري اسلامي ايران راه به جايي نخواهد برد، افزود: دولت انگليس هم با استقابل از اين اقدامات، از يك سو تحريم‌ها را عليه نظام اسلامي افزايش مي‌دهد و از طرفي شركت‌هاي وابسته به آنها تلاش دارند تا ارتباطات اقتصادي خود را با ايران حفظ كنند. وي با اشاره به اينكه ايران امروز در منطقه به يك قدرت تاثرگذار تبديل شده است، در خصوص مسئله قطع رابطه با انگلستان نيز گفت: اين موضوع در حوزه تصميم‌گيري كارشناسان و مسئولين سياسي و وزارت خارجه كشور است اما به هر حال اين انگليس خواهد بود كه از قطع رابطه ايران ضرر مي‌كند.

آغاز عمليات هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكا در ليبي

روز شنبه بيشترين تلفات در سومين شهر بزرگ ليبي رقم خورد به طوري كه در درگيري‌ها 28 تن كشته و 100 تن ديگر زخمي شدند. هواپيماهاي ناتو چندين منطقه نظامي و غير نظامي را در طرابلس و چند شهر ديگر هدف قرار دادند. يك منبع نظامي گفته است كه چندين منطقه نظامي و غير نظامي هدف متجاوزان استعمارگر قرار گرفت. همچنين مقام‌هاي آمريكايي اعلام كردند كه آمريكا اولين عمليات هواپيماي بدون سرنشين خود در آسمان ليبي را انجام داد و طي اين حمله، يك آتش بار موشكي چند منظوره رژيم قذافي منهدم شد. رژيم قذافي آمريكا را به ارتكاب جنايت عليه بشريت با استفاده از اين هواپيماهاي بدون سرنشين متهم كرد. يك پزشك در شهر مصراته در اظهارنظري تصريح كرد: تعداد بيماران و مجروحان بسيار زياد است و ما با كمبود پرسنل، تجهيزات و دارو مواجه هستيم. آمبولانس‌ها نيز هر 5 تا 10 دقيقه در حال خالي كردن بيماران و مجروحان بوده‌اند. آژانس پناهندگان سازمان ملل در گزارشي اعلام كرد كه حدود 15 هزار تن در دو هفته گذشته از غرب ليبي به تونس گريختند و احتمال افزايش اين آمار وجود دارد. سه تن نيز كه قصد داشتند از درگيري‌هاي شهر مصراته به سوي مرز بگريزند، كشته شدند. مايك مولن، رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا گفت كه حملات هوايي ائتلاف غرب در ليبي پيشتر 30 تا 40 درصد نيروهاي قذافي را از بين برده است. اما با اين حال ممكن است مناقشه در ليبي با بن بست مواجه شود. درين جيمز، يك سخنگوي پنتاگون خبر انجام حمله‌ي هواپيماي بدون سرنشين آمريكا در ليبي را تاييد كرد.

 ديدار هيئت نمايندگان كنگره خلق چين با احمدي‌نژاد

هيئت نمايندگان كنگره خلق چين‌ به سرپرستي "چن جيلي " نايب رئيس اين كنگره ‌روز گذشته با محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور ‌ديدار ‌كرد.به گزارش فارس، هيئت نمايندگان كنگره خلق چين كه از هفته گذشته به سرپرستي "چن جيلي " نايب رئيس كنگره نمايندگان خلق چين به تهران سفر كرده است، روز گذشته با محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور اسلامي ايران ديدار و گفت‌وگو كردند. در اين ديدار كه سيدشهاب‌الدين صدر نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشت،‌ مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت. اين هيئت چيني در جريان سفر به تهران، با تعدادي از مقامات جمهوري اسلامي ايران ازجمله علي ‌لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي‌ ديدار و گفت‌وگو كرده است.

صالحي نسبت به توطئه دشمنان در قالب شيعه، سني و عرب، هشدار داد

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با اشاره به شرايط كشورهاي اسلامي منطقه بر لزوم هوشياري در زمينه توطئه هاي تفرقه افكنانه دشمنان در قالب شيعه، سني و عرب، عجم تاكيد كرد. به گزارش ايرنا به نقل از اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، 'علي اكبر صالحي' اين مطلب را در خود با 'عمر شهاب رييس 'مجلس العلماي اندونزي كه در راس هياتي از علماي اين كشور و بنا به دعوت رييس مجمع تقريب مذاهب اسلامي به تهران سفر كرده است، بيان كرد. رييس مجلس العلماي اندونزي نيز در اين ديدار بر ضرورت وحدت مسلمين تاكيد كرد. وي گفت :روابط دو كشور مسلمان ايران و اندونزي دوستانه و برادرانه بوده و تبادل هيات در سطح علماي دو كشور گامي ديگر در تعميق روابط است. مجلس العلماي اندونزي در سال 1975 تاسيس شده و هدف اصلي آن اجراي شريعت از طريق مشاوره با علماء و صدور فتوي و تلاش براي تحقق اخوت اسلامي است.

تركيه حمايت خود از تشكيل كشور فلسطيني را اعلام كرد

نماينده تركيه در سازمان ملل متحد با اعلام حمايت كشورش از كشور فلسطين، اعلام كرد كه جامعه بين‌الملل بايد با مردم فلسطين اعلام همبستگي كنند و به آنها كمك كنند تا در صلح و با شأن و وقار زندگي كنند.به گزارش فارس به نقل از روزنامه زمان تركيه، نماينده تركيه در سازمان ملل متحد گفت كه تركيه از تلاش‌هاي فلسطين براي به رسميت شناخته شدن كشور فلسطيني توسط سازمان ملل متحد حمايت مي‌كند. بر اساس اين گزارش، تركيه بر اين باور است كه زمان آن رسيده تا جامعه بين‌الملل با مردم فلسطين اعلام همبستگي كنند و به آنها كمك كنند تا در صلح و با شأن و مقام زندگي كنند. "ارطغرل آپاكان " نماينده دائم تركيه در جلسه بحث شوراي امنيت سازمان ملل متحد در خصوص خاورميانه اعلام كرد: تشكيلات خودگردان فلسطين از طريق تلاش‌هاي خود براي ايجاد يك دولت، به همه ثابت كرده است كه شايستگي دارند تا توسط جامعه بين‌المللي به رسميت شناخته شوند. وي در ادامه به نيازهاي آن‌دسته از افرادي كه در نوار غزه زندگي مي‌كنند اشاره كرد و تأكيد كرد كه اين نيازها بايد هرچه سريعتر مورد رسيدگي قرار گيرند. نماينده تركيه در سازمان ملل متحد در خصوص امدادرساني بعدي به غزه گفت كه آن‌دسته از كاروان‌هاي حامل كمك‌هاي بشردوستانه كه محاصره اسرائيل را مي‌شكنند تا به سمت غزه حركت كنند، در واقع نبايد به عنوان تحريك‌كنندگان خشونت قلمداد شود.

سردار رمضان شريف:تحريم فرماندهان سپاه توسط اتحاديه
اروپا يك افتخار بزرگ است

مسئول روابط عمومي سپاه با اشاره به تحريم تعدادي از فرماندهان و مسئولان ايراني توسط اتحاديه اروپا گفت: اين براي سپاه پاسداران و ملت ايران يك افتخار بزرگي است كه افرادي را تربيت كرده است كه كشورهاي استكباري از آنها عصباني هستند.سردار رمضان شريف مسئول روابط عمومي سپاه پاسداران در گفت‌وگو با فارس با اشاره به تحريم تعدادي از فرماندهان و مسئولان فعلي و سابق سپاه توسط اتحاديه اروپا، اظهار داشت: اكثر اين افراد در حوزه‌هاي مختلف از كارايي موثر و مفيدي در نظام اسلامي برخوردار بوده‌اند و اين اقدام اتحاديه اروپا براي ما جاي افتخاردارد. شريف با تاكيد بر اينكه اينگونه تحريم‌ها در مقابل جمهوري اسلامي ايران راه به جايي نخواهد برد، افزود: دولت انگليس هم با استقابل از اين اقدامات، از يك سو تحريم‌ها را عليه نظام اسلامي افزايش مي‌دهد و از طرفي شركت‌هاي وابسته به آنها تلاش دارند تا ارتباطات اقتصادي خود را با ايران حفظ كنند. وي با اشاره به اينكه ايران امروز در منطقه به يك قدرت تاثرگذار تبديل شده است، در خصوص مسئله قطع رابطه با انگلستان نيز گفت: اين موضوع در حوزه تصميم‌گيري كارشناسان و مسئولين سياسي و وزارت خارجه كشور است اما به هر حال اين انگليس خواهد بود كه از قطع رابطه ايران ضرر مي‌كند.

آغاز عمليات هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكا در ليبي

روز شنبه بيشترين تلفات در سومين شهر بزرگ ليبي رقم خورد به طوري كه در درگيري‌ها 28 تن كشته و 100 تن ديگر زخمي شدند. هواپيماهاي ناتو چندين منطقه نظامي و غير نظامي را در طرابلس و چند شهر ديگر هدف قرار دادند. يك منبع نظامي گفته است كه چندين منطقه نظامي و غير نظامي هدف متجاوزان استعمارگر قرار گرفت. همچنين مقام‌هاي آمريكايي اعلام كردند كه آمريكا اولين عمليات هواپيماي بدون سرنشين خود در آسمان ليبي را انجام داد و طي اين حمله، يك آتش بار موشكي چند منظوره رژيم قذافي منهدم شد. رژيم قذافي آمريكا را به ارتكاب جنايت عليه بشريت با استفاده از اين هواپيماهاي بدون سرنشين متهم كرد. يك پزشك در شهر مصراته در اظهارنظري تصريح كرد: تعداد بيماران و مجروحان بسيار زياد است و ما با كمبود پرسنل، تجهيزات و دارو مواجه هستيم. آمبولانس‌ها نيز هر 5 تا 10 دقيقه در حال خالي كردن بيماران و مجروحان بوده‌اند. آژانس پناهندگان سازمان ملل در گزارشي اعلام كرد كه حدود 15 هزار تن در دو هفته گذشته از غرب ليبي به تونس گريختند و احتمال افزايش اين آمار وجود دارد. سه تن نيز كه قصد داشتند از درگيري‌هاي شهر مصراته به سوي مرز بگريزند، كشته شدند. مايك مولن، رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا گفت كه حملات هوايي ائتلاف غرب در ليبي پيشتر 30 تا 40 درصد نيروهاي قذافي را از بين برده است. اما با اين حال ممكن است مناقشه در ليبي با بن بست مواجه شود. درين جيمز، يك سخنگوي پنتاگون خبر انجام حمله‌ي هواپيماي بدون سرنشين آمريكا در ليبي را تاييد كرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه