جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3861


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب اسلامي:
دشمن مبارزه با جمهوري اسلامي را بر روي اقتصاد متمرکز کرده است


ايران مهم‌ترين دستور کار مجالس جهان در سال آينده را تعيين کرد

نبيل العربي:
ماه آتي با علي اکبر صالحي ديدار مي کنم

عايشه قذافي:
مخالفان شايسته مذاكره نيستند


موج كوتاه


ميز خبر


لاريجاني: کارگران ستون اصلي كشور مي‌باشند


پوتين: كشورهاي غربي به توسعه دموكراسي در ليبي علاقه ندارند


مي توان انقلابيون را مسلح کرد


واكنش بان كي مون به تحولات سوريه


كاخ‌هاي قذافي از اهداف ناتو هستند


عمر و موسي: اگر اسرائيلي‌ها به وظايفشان ملزم نباشند كمپ ديويدي در كار نخواهد بود


هوگوچاوز ميانجيگر ليبي شد


يک نکته از هزاران


 سرمقاله 

کرايه مسکن معضلي براي بي‌مسكنان

بازار مسکن پس از پشت سر گذاشتن يک افزايش قيمت نجومي با توجه به اقدامات خدومانه دولت در امر ساخت و ساز در قالب طرح مسکن مهر در سراسر کشور به دوران نسبي ثبات رسيد. اما آنچه در اين ميان مورد ناراحتي مردم گرديده بحث افزايش کرايه بهاي مسکن مي باشد که بسياري از مردم را براي پيدا کردن مسکن مناسب با مشکلات فراوان رو به رو کرده است.انتظار مي رفت با کاهش قيمت مسکن نرخ کرايه ها هم کاهش پيدا کند که اين امرحادث نشد. در چند سال اخير به طورمستمر شاهد افزايش 15 تا 20 درصدي نرخ کرايه ها بوده ايم که در حال حاضر براي زوج هاي جوان و خانوارهاي پر جمعيت معضلي بزرگ شده است. آنچه که در اين ميان به يک رويه ناراحت کننده از سوي مالکان تبديل شده و مشکل را دوچندان کرده است کاهش وديعه مسکن و در عوض آن درخواست کرايه هاي سنگين ازمستاجران مي باشد. منظورمان از کاهش وديعه مسکن اين نيست که مالکان اقدام به نگرفتن وديعه مي کنند بلکه وديعه کمتر و اجاره بيشتري مورد نظرشان است و طلب مي کنند.يکي از مهمترين دلايل افزايش کرايه مسکن، کاهش نرخ سود بانکي و کاهش تسهيلات مالي از سوي بانک ها به متقاضيان مي باشد. همين امر سبب شده تا صاحبان سرمايه جهت افزايش ارزش سرمايه شان ورود به بخش مسکن را انتخاب کنند در تاييد اين ادعا وجود 500 هزار خانه خالي در تهران نشان از اين امر دارد که در صورت وارد شدن اين تعداد واحد مسکوني به بازار کرايه مسکن اين مشکل به تعادل مي رسد. اين نابساماني وضعيت نرخ اجاره بها در مسکن به هيچ وجه اقدامات دولت در زمينه رفع مشکل مسکن مردم را مخدوش نمي کند. بلکه نشان از ضعف سرمايه گذاري در کشور دارد و مالکان مسکن به علت عدم توانايي در تبديل سرمايه خود به سود اقتصادي مجبور به افزايش کرايه هاي ماهانه هستند. البته ما اين اقدام را مورد تاييد قرار نمي دهيم چون استمرار اين روند خود ضربه اي بر پيکر اقتصاد کشور خواهد شد. اما از عوامل ديگري که سبب التهاب اين بازار شده بحث هدفمندي يارانه ها و افزايش قيمت آب ، برق، گاز و ... مي باشد که مالکان را مجاب کرده براساس اين افزايش قيمت بايد نرخ کرايه خانه ها هم افزايش يابد. آنچه مي تواند اين مشکل را سروسامان دهد قدرت دستگاه هاي نظارتي دولت مي باشد که با ورود به قضيه مسکن مي تواند از افزايش بي رويه نرخ کرايه ها جلو گيري نمايد. البته از ديگر اقداماتي که دولت مي تواند با اين مشکل به طور اساسي و ريشه اي برخورد کند ، ايجاد زمينه هاي مهاجرت مردم به شهرهاي اطراف تهران مي باشد. احداث خطوط قطارهاي سريع السير جهت رفع مشکل رفت و آمد مردم و فراهم کردن امکانات براي آنها مي توان تمرکز بيش از حد در تهران را کاهش داد و از بروز مشکلاتي از اين دست جلوگيري کرد. با توجه به نزديک شدن به فصل نقل و انتقالات در صورت عدم ايجاد يک بالانس قيمتي در بازار کرايه هاي مسکن مردم با اين روند افزايش قيمت ها دچار مشکل مي شوند.

حميد رضا عسكري


 رهبر معظم انقلاب اسلامي:
 دشمن مبارزه با جمهوري اسلامي را بر روي اقتصاد متمرکز کرده است 

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي، در ديدار هزاران نفر از کارگران سراسرکشور،«پيشرفت» را سرنوشت روشن و قطعي ملت ايران خواندند و با اشاره به جايگاه و شأن بسيار مهم «کارگر» در اسلام و منطق عقلايي افزودند: پايبندي همه «بخشهاي دولتي، غيردولتي و مردم» به الزامات سال جهاد اقتصادي، موجب جهش در ايران بزرگ و سرافراز خواهد شد.در اين ديدار که در آستانه روز جهاني کارگر برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامي، از منظر منطق عقلايي، عنصر «کار و کارگر» را حلقه بي بديل و بسيار مهم تأمين نيازهاي حياتي فرد و جامعه برشمردند.

ايشان در تبيين بيشتر جايگاه «کار و کارگر» افزودند: شأن کارگر در اسلام از منطق عقلايي نيز بالاتر است چرا که اسلام، کارِ کارگر را عبادت و عمل صالح مي داند و نبي مکرم بر دست کارگر به عنوان دستي که آتش به آن نمي رسد، بوسه مي زنند.

حضرت آيت الله خامنه اي، با اشاره به نقش جامعه کارگري در به ثمر رسيدن مبارزات ملت با رژيم ستمشاهي افزودند: در اوايل انقلاب اسلامي نيز عوامل وعناصر چپ آن روز يعني کمونيستها، خيلي تلاش کردند جامعه کارگري را در مقابل اسلام و نظام قرار دهند اما کارگران صداي دين را «صداي آشنا و مطلوب» خود دانستند و در مقابل اين توطئه، ايستادند.

رهبر انقلاب اسلامي شرکت وسيع کارگران در دفاع مقدس و بعد از آن، حضور در ميدان کار، تلاش و پيشرفت را نشانه هايي از تعهد عميق جامعه کارگري به اسلام، انقلاب و ايران برشمردند و خاطرنشان کردند: کارگر با غيرت و با شرف ايراني، کار خود را پيکار و مبارزه مي داند و با کار مجدانه، مبتکرانه و مبتني بر ذوق و استعداد ايراني، با دنياي استکبار و کساني که رکود و سقوط اقتصادي کشور را دنبال مي کنند، مبارزه و مقابله مي کند.

ايشان سياست کلي نظام و مسئولان را ايجاد همدلي و صميميت ميان عناصر دخيل در مقوله «کار» دانستند و در عين حال خاطرنشان کردند: البته کساني در کشور هستند که به کارگران ظلم مي کنند و حقوق آنان را ناديده مي گيرند اما سياست کلي نظام اسلامي، همفکري و همدلي «کارگر، کارفرما و دستگاههاي مسئول» است.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به اقدامات و طرحهاي مهم دولت براي حل مسائل و بهبود وضع جامعه کارگري افزدند: بايد به گونه اي برنامه ريزي و اقدام کرد که جامعه کارگري از جوامع برخوردار و بهره مند کشور شود.

ايشان در بخش ديگري از سخنانش، با اشاره به سال جهاد اقتصادي افزودند: دشمن ضمن ادامه تلاشهاي خود در عرصه هاي فرهنگي، امنيتي، سياسي و ديگر عرصه ها، مبارزه با اسلام و جمهوري اسلامي را عمدتاً بر روي «اقتصاد» متمرکز کرده است تا ميان مردم با نظام و دولت شکاف ايجاد کند و به همين علت بايد با همه توان و با تکيه بر اخلاص، فهم و بصيرت به مبارزه و جهاد با دشمن شتافت.

رهبر انقلاب اسلامي، با تأکيد بر مسئوليت همه «بخشهاي دولتي، خصوصي و عموم مردم» در سال جهاد اقتصادي، جامعه کارگري را به «اتقان» در کارها فراخواندند و افزودند: کار را بايد محکم، دقيق و درست انجام داد.

ايشان ارتقاي کيفيت کالاهاي ايراني را از ديگر مسئوليتهاي جامعه کارگري و کارآفرينان دانستند و خاطرنشان کردند: بايد کاري کنيم که کالاي داخلي در نظر مصرف کننده ايراني و غيرايراني کالايي مطلوب، بادوام و زيبا باشد که البته دستگاههاي دولتي بايد پيش نيازهاي تحقق اين هدف از جمله آموزش مهارتهاي مختلف را تأمين کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي، تلفيق «هنر و توانايي» ايراني را زمينه ساز تقويت کيفيت توليدات داخلي برشمردند و افزودند: برخي محصولات داخلي داراي قدرت رقابت و برخي ديگر به مراتب بهتر از کالاهاي مشابه خارجي اند که بايد اين ويژگي را به همه کالاها و مواد توليدي خوراکي، پوشاکي و وسائل زندگي تعميم داد.

ايشان در همين زمينه افزودند بايد عرصه توليد کالاي برتر در داخل کشور را به همت کارگران، مهندسان و سرمايه گذاران، به عرصه اي ديگر براي تجلي شعار «ما مي توانيم» تبديل کنيم.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به عده اي که مصرف کالاي خارجي را نشانه نوعي «تشخص و برتري» مي پندارند افزودند: دلبستگي به توليدات بيگانه، و بي اعتنايي به تلاش کارگر ايراني، بيماري و عادت بدي است که پول و ثروت کشور را به جيب کارگر خارجي سرازير مي کند.

رهبر انقلاب اسلامي، مصرف کالاهاي ساخت داخل را يکي از مجاهدتهاي ضروري در سال جهاد اقتصادي دانستند و افزودند: به موازات استقبال مردم از توليدات داخلي، لازم است کيفيت و مرغوبيت اين کالاها، به حد قانع کننده اي برسد.

حضرت آيت الله خامنه اي در تشريح وظايف مسئولان در سال جاري، ايجاد اشتغال و کارآفريني را بسيار مهم خواندند و افزودند: پرداختن به زيرساختهاي اقتصادي در سراسر کشور، توجه کامل به مسئله صنعت و کشاورزي از جمله مسائل بسيار ضروري و تجلي جهاد في سبيل الله است.

رهبر انقلاب اسلامي بخش پاياني ديدار با کارگران را به مسائل منطقه و ناکامي دشمنان در مقابل ايران اختصاص دادند.

ايشان با يادآوري تلاش مستمر دستگاههاي ضدبشري استکبار براي ضربه زدن به جمهوري اسلامي افزودند: آنها مي خواستند با منزوي کردن ايران، نظام اسلامي يعني «نماد عظمت و شرف اسلامي و انساني» الهام بخش ديگر ملتها نشود اما ملت ايران و «جمهوري اسلامي»، اکنون، در سلسله قيامهاي پرعظمت مردم منطقه، بيش از هميشه مورد توجه و احترام ملتها قرار گرفته اند و دولت امريکا، منفورترين دولتها در اذهان ملتهاي منطقه است.

ايشان در همين زمينه تأکيد کردند: فرداي منطقه، به برکت همت و حرکت ملتها در راه اسلام، به مراتب از امروز منطقه، بهتر خواهد بود.

حضرت آيت الله خامنه اي، ناکامي دشمنان و توفيق روزافزون ملت ايران را نشانه صدق وعده هاي الهي دانستند و افزودند: ملت، دولت و مسئولان ايران با ياد خدا و در راه خدا، به تلاش و حرکت خود ادامه مي دهند و پروردگار کريم نيز، فضل و رحمت خود را، همواره نصيب اين ملت
خواهد کرد.


 ايران مهم‌ترين دستور کار مجالس جهان در سال آينده را تعيين کرد 

رئيس گروه بين‌المجالس ايران در اجلاس بين‌المجالس جهاني پاناما، گفت: پس از پايان هشت نشست سخنراني اعضاي هيئت ايراني، پيشنهاد ما به عنوان مهمترين موضوع سال جهان به تصويب اجلاس رسيد و بر اين اساس، در سال پيش رو، دفاع از حرکت‌هاي دموکراسي خواهانه خاورميانه در دستور کار مجالس جهان قرار مي‌گيرد. "حشمت‌الله فلاحت‌پيشه" در گفت و گو با خانه ملت افزود: ما به عنوان نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، سلسله موضع‌گيري‎ها، سياست‌ها و دغدغه‌هاي مجلس را در پنج ماه گذشته درباره اتفاق‌هاي اخير خاورميانه در اجلاس بين‌المجالس پاناما مطرح کرديم.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست‌خارجي مجلس شوراي اسلامي، با بيان اين‌که هر سال در اين اجلاس، يک پيشنهاد به عنوان ماده اضطراري مصوب اجلاس انتخاب مي‌شود، تصريح کرد: اين ماده اضطراري با رأي موافق بيشتر کشورهاي شرکت‌کننده، به عنوان مهمترين اتفاق سال، از سوي اين اجلاس معرفي مي‌شود. فلاحت پيشه، ادامه داد: با تصويب ماده اضطراري، کشورهاي عضو اجلاس موظف مي‌شوند که موضوع اين ماده را در همان سال، در دستور کار مجالس خود قرار دهند.وي با استراتژيک خواندن پيشنهاد ايران در اجلاس پاناما، تأکيد کرد: اين پيشنهاد که با موضوع دفاع از حرکت‌هاي دموکراسي خواهانه منطقه خاورميانه و سراسر جهان در اجلاس مطرح شد، به عنوان ماده اضطراري مصوب اجلاس، موافقت اکثريت کشورهاي عضو را به خود جلب کرد.اين نماينده يادآور شد: از آغاز به‌کار دور هشتم مجلس، اين نخستين بار است که پيشنهاد ايران در اجلاس بين‌المجالس، به عنوان ماده اضطراري، تصويب مي‌شود.وي جزئيات تصويب پيشنهاد ايران در اجلاس پاناما را اين‌گونه روشن کرد که دو کشور ونزوئلا و پاکستان، با صرف نظر از پيشنهاد خود، به نفع تصويب پيشنهاد ايران از دور انتخاب کنار رفتند و در ادامه برخي از کشورهاي آفريقايي هم که پيشنهادهاي‌شان در زيرمجموعه پيشنهاد ما قرار مي‌گرفت، به نفع ايران کنار گرفتند.نماينده دور هشتم مجلس، تعريف کرد: برخي از کشورهاي غربي که مدعي دفاع از حقوق بشر و دموکراسي بودند، نمي‌توانستند با پيشنهاد ايران که حمايت از جنبش‌هاي دموکراسي‌خواهانه خاورميانه بود، مخالفت کنند و از سوي ديگر نيز نکته جالب اين بود که در صورت موافقت با اين پيشنهاد، اين کشورهاي مخالف نظام ايران، در زير لواي جمهوري اسلامي قرار مي‌گرفتند.عضو کميسيون امنيت ملي، با بيان افشاگري‌هاي هيئت پارلماني ايران در اجلاس پاناما در باره حکام ديکتاتور و مداخله کشورهاي خارجي در انقلاب‌هاي منطقه ادامه داد: هيئت پارلماني ايران در اين اجلاس تمام تلاش خود را به کار بست تا تلاش عده‌اي براي منحرف ساختن انقلاب‌هاي منطقه رابه همه نشان دهد.فلاحت‌پيشه گفت: پيش از اين‌که هيئت پارلماني جمهوري اسلامي عازم پاناما شود، ديداري با رئيس مجلس داشت و از همان جلسه، استراتژي اين هيئت طراحي شد و بنا شد تا ما در اجلاس پاناما خطي را که مجلس دنبال مي‌کند، در اتحاديه بين‌المجالس هم پي بگيريم.اين نماينده افزود: ما انتظار داشتيم برخي از کشورهاي عربي مانند تونس و مصر که در آنها انقلاب صورت گرفته بود از ما حمايت کنند که البته اين کار را نکردند ولي نکته جالب اين بود که کشور‌هايي مانند عراق و افغانستان که در آن‌ها انقلاب‌هاي دموکراتيک شکل گرفته بود ، با جديت از ما حمايت کردند.وي اظهار کرد: کشورهاي غربي سعي مي‌کردند موضوع سونامي ژاپن را به عنوان ماده اضطراري پيشنهاد دهند تا با طرح اين ماده در برابر موضوع مطرح شده از سوي جمهوري اسلامي ايران، بايستند.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: البته در اجلاس آسيا (پاسفيک) هيئت جمهوري اسلامي ايران حمايت خود را در کمک به مردم ژاپن اعلام کرد و در همان اجلاس هم با مذاکرات حاشيه‌اي براي کمک بيشتر به مردم ژاپن اقدامات لازم را انجام داد.به گفته اين نماينده، مجلس شوراي اسلامي ايران، فعال‌ترين مواضع و واکنش‌هاي حمايتي را از جنبش‌هاي دموکراسي‌خواهانه و اسلامي کشورهاي منطقه خاورميانه داشته است، و هيئت اعزامي ايران به اجلاس پاناما نيز به شايستگي توانست، اين دغدغه عمومي نمايندگان را در اين اجلاس نمايندگي کند.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: در اين اجلاس اقدام مهم ديگري صورت گرفت که در واقع محکوميت تلويحي حقوق بشر از نوع رژيم صهيونيستي بود.


 نبيل العربي:
 ماه آتي با علي اکبر صالحي ديدار مي کنم  

به گزارش مهر، نبيل العربي در گفتگو با روزنامه الشروق اظهار داشت که ماه آتي ميلادي با علي اکبر صالحي همتاي ايراني خود ديدار خواهد کرد. اين ديدار در حاشيه کنفرانس وزيران خارجه کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در اندونزي انجام خواهدشد.وي در ادامه با بيان اينکه اين ديدار فرصتي براي بهبود روابط 2 کشور به شمار مي رود در واکنش به نگراني کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس از عادي سازي روابط قاهره با تهران گفت: مصر به دنبال برقراري روابط جديد با تمامي کشورها است.وي افزود: بهبود روابط مصر با هر کشوري پايبندي قاهره به حمايت از حقوق عربي را از بين نخواهد برد و اين موضع آشکار ما در قبال کشورهاي حاشيه خليج فارس است.در همين راستا "عصام شرف" نخست وزير مصر در گفتگو با خبرنگاران در کويت اعلام کرده بود: عادي سازي روابط ميان تهران و قاهره به امنيت کشورهاي حاشيه خليج [فارس] آسيبي نمي رساند و ما به دنبال گشودن صفحه جديدي از روابط با ايران هستيم. اين روند از سر گيري گفتگو از سوي مقامات كشورمان نيز مورد استقبال قرار گرفته است.


 عايشه قذافي:
 مخالفان شايسته مذاكره نيستند  

ايسنا:
عايشه قذافي، دختر معمر قذافي در مصاحبه با روزنامه نيويورك تايمز گفت: مخالفان، حكومت ليبي را تروريست خطاب مي كنند، اما در نظ داشته باشيد كه برخي مقامات سابق حكومت قذافي كه اكنون در شوراي حكومتي مخالفان قرار دارند هنوز با خانواده قذافي در تماسند. عايشه قذافي خواستار مذاكره شد و درباره اصلاحات دموكراتيك صحبت كرد اما مخالفان حكومت را به سبب خشونتي كه به خرج مي‌دهند شايسته مذاكره نمي‌داند. وي هرگونه مذاكراه با مخالفان را منتفي دانست و آنها را تروريست‌هايي خواند كه تنها به خاطر جنگ طلبي مي جنگند. دولت ليبي تحت رهبري غير رسمي برادرم، سيف الاسلام قذافي در آستانه تهيه يك قانون اساسي جديد در راستاي اصلاحات دموكراتيك بوده است اما بحران كنوني همزمان با آن اتفاق افتاد و همه چيز را خراب كرد. وي از خيانت كشورهاي عرب به پدرش در حالي كه وي از اهداف آنها پشتيباني كرده بود و همچنين كشورهاي غربي كه رهبر ليبي سلاح‌هاي كشتار جمعي خود را تسليم آنها كرده بود، شكايت كرد و گفت: آيا اين پاداش كار ماست؟ اين كار منجر مي‌شود كه هر كشوري كه سلاح‌هاي كشتار جمعي دارد براي آنكه به سرنوشت ليبي دچار نشود، آنها را حفظ كند و بر حجم آنها بيفزايد.


 موج كوتاه 

روزنامه هاي ديروزدر سرمقاله ها و يادداشت هاي روز خود به موضوعات مختلف سياسي، اقتصادي،اجتماعي و ورزشي پرداخته بودند.

"رژه بر روي خون" عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي بود که در آن به وضعيت بحرين پرداخت و آورده بود: آل سعود از بابت اشغال بحرين، زيان بزرگي را متوجه خود كرد و مطمئن باشد آنها كه باد مي‌كارند، قطعاً طوفان درو خواهند كرد. اگر اين جنايات بي‌شرمانه را نظاميان آمريكائي و اعضاي نظامي ناوگان پنجم دريائي آمريكا مستقر در بحرين مرتكب شده بودند، امروزه دنياي اسلام و دنياي عرب يكپارچه شاهد احساسات عظيم ضد آمريكائي مي‌بود و اين اوج بي‌شرمي آل سعود است كه پيشمرگ چكمه پوشان آمريكائي شده و در بحرين درصدد انجام "رقص شمشير" است! غافل از آنكه آل سعود با اين اعلام جنگ با خدا، در واقع گور خود را به دست خود كنده است.

روزنامه رسالت در سرمقاله خود به بحث کنفرانس بين المجالس (پاناما) پرداخته بود و نوشت: دراين نشست "ماده اضطراري" پيشنهادي از سوي هيئت ايراني مورد تصويب قرار گرفت. بر اساس اين ماده ، همه پارلمان‌هاي دنيا خود را موظف مي‌دانند كه ضمن دفاع از حق ملت‌هاي خاورميانه و شمال آفريقا در تعيين سرنوشت خود، از حركت‌هاي نوين دموكراسي خواهي حمايت كنند و با واگذاري امور به مردم، با مداخله خارجي مخالفت نمايند. اگرچه همانند گذشته طرح پيشنهادي ايران براي هيئت هاي عربي و غربي نا خوشايند بود اما به علت جامع بودن اين پيشنهاد هيچ يک از کشورهاي عرب و غربي نتوانستند با آن مخالفت کنند. و مجبور شدند يا به نفع ايران کنار بکشند و سکوت کنند و يا نام خود را در ذيل طرح پيشنهادي ايران بنويسند. اين اتفاق پيروزي بزرگي براي ديپلماسي پارلماني کشور بود که متاسفانه در رسانه ها بازتاب چنداني نداشت.

روزنامه مردم سالاري در سرمقاله خود به موضوع غيرانساني رها کردن دو بيمار در کنار اتوبان اشاره کرد و بيان داشت: اين رفتارها دون شان يک انسان واقعي در برخورد با همنوعان خود است چه برسد به اين که اين اتفاق در جامعه پزشکي و البته در زير سايه عدم مديريت مسوولان صورت پذيرد; نقطه اي که نگاه و اميد همه بيماران چه نيازمند و چه توانا بعد از خداوند قادر و متعال به آن است.

از مسوولين وزارت بهداشت انتظار مي رود در رابطه با اين فاجعه غيرانساني که روح هزاران نفر اعم از ايراني و غير ايراني را خدشه دار کرده است حداقل از مردم عذرخواهي کنند چرا که اصولا در اين مواقع در کشور ما رسم بر استعفا وجود ندارد و-همانند سقوط هواپيماها و واکنش وزارت راه و ترابري- استعفا که نمي دهند هيچ، دريغ از يک عذرخواهي ساده .

روزنامه تهران امروز سرمقاله خود را به بحث "آمارهاي متفاوت" در ارائه بودجه 90 اختصاص داد و نوشت: ناگفته پيداست عدم ارتباط ارگانيک مجلس و دولت و جزيره‌اي بودن مباحث کارشناسي بودجه چه در دولت و چه در مجلس از علل اصلي بي انضباطي در لايحه بودجه است و هر چقدر دو نهاد يادشده يکي به عنوان متولي تدوين و ديگري به عنوان مسئول تصويب بودجه از يکديگر فاصله بگيرند درست به همان ميزان هم علائم به هم ريختگي در بودجه بيشتر ظاهر مي شود. تجربه بودجه 90 به همگان ثابت کرد که روند تدوين و تصويب بودجه بيمار است و لاجرم براي علاج اين بيماري مي بايستي دست به کار
شد.

"سکسکه بازار سکه" عنوان سرمقاله روزنامه ابتکار بود که به نوسانات بازار سکه پرداخته بود که در آن مي خوانيد:هرچند بانک مرکزي راه‌حلي کوتاه‌مدت و مسکن‌گونه را براي کنترل حباب بازار پيش گرفته است، اما لجام‌گسيختگي‌هاي هرازگاهي نرخ سکه و طلاي ايراني، به‌طور قطع، ريشه در عواملي خارج از اين بازار دارد و از همين رو، راه درمان دائمي التهاب و بيقراري سکه را بايد در ساير زيربخش‌هاي اقتصاد کشور جست‌وجو کرد.

هجوم هرازگاهي نقدينگي جامعه به بازار سکه نشان داده است که مردم به هزارويک دليل، اعتماد خود را به سرمايه‌گذاري در ساير زيربخش‌ها از جمله مسکن و بورس و حتي بانک‌ها از دست داده‌اند و تنها بازاري که هنوز مي‌توان خريدارانه به آن چشم دوخت، همين بازار پرسکسکه سکه است و بس...

روزنامه جام جم در يادداشت روز خود با عنوان " فوتبال، هووي ورزش" به نحوه پرداخت دستمزد مربيان پرداخت و آورده بود: امروز هر رشته‌اي خود را به لحاظ مالي در قياس با فوتبال قرار مي‌دهد.اما در ورزش ايران چون رشته‌هاي مختلف تابع قانون و ضابطه خاصي نيستند، هركس در آن به طريقي خرج مي‌كند و رويه‌اي واحد بويژه در رابطه با حقوق و دستمزد مربيان تيم‌هاي ملي حاكم نيست. براي همين نيز شاهد هستيم كه مربيان ملي كشتي فلان رقم را مي‌گيرند و مربيان تكواندو، كاراته، ووشو، وزنه‌برداري و... ارقامي ديگر.

به‌طور طبيعي ضابطه‌مند و قانونمند شدن نحوه محاسبه و پرداخت حقوق مربيان تيم‌هاي ملي در رشته‌هاي مختلف ، جاي ابهامي در اين مورد خاص باقي نخواهد گذارد و فوتبال نيز براي هميشه، از زير بار اين فشارها در داخل خارج مي‌شود.


 ميز خبر 

وزارت خارجه چين به آمريكا هشدار داد

چين يك بار ديگر به آمريكا هشدار داد كه در امور داخلي اين كشور مداخله نكند. به گزارش ايرنا ، وزارت خارجه چين اين هشدار را در حالي صادر كرد كه دو كشور مذاكرات حقوق بشر خود را از امروز در پكن آغاز كردند. وزارت خارجه چين تاكيد كرده است : آمريكا نبايد به واسطه حقوق بشر به خود اجازه دخالت در امور داخلي كشورهاي ديگر را بدهد. دولت چين در گزارش اخير خود در باره نقض حقوق بشر در آمريكا ،اين كشور را بزرگترين جنايتكار در عرصه حقوق بشر در جهان معرفي كرده بود. ' هونگ لي ' سخنگوي وزارت خارجه چين نيز در ارتباط به مذاكرات حقوق بشر چين و آمريكا گفت كه مذاكرات به مدت دو روز ادامه خواهد يافت. وي با رد انتقادهاي آمريكا از وضعيت حقوق بشر در چين گفت : اوضاع حقوق بشر در چين پسرفت نداشته و بهبودچشمگيري در اين زمينه ديده مي شود. رياست هيات آمريكا در گفت و گوها را ' مايكل پوسنر ' معاون وزارت خارجه آمريكا در امور دمكراسي و حقوق بشر برعهده دارد. ' چن شو ' مديركل امور سازمان ها و كنفرانس هاي بين المللي وزارت خارجه چين نيز رياست هيات چيني در اين مذاكرات را برعهده دارد. در حالي كه آمريكا از چين به دليل اوضاع نامطلوب حقوق بشر انتقاد مي كند چين حملات نظامي آمريكا به عراق ، افغانستان و ليبي را نقض آشكار حقوق بشر و مقررات بين المللي دانسته است. ' هونگ لي ' سخنگوي وزارت خارجه چين گفت : ما بشدت مخالف آن هستيم كه هر كشوري به بهانه حقوق بشر در امور داخلي چين مداخله كند

كاردار بحرين در تهران به وزارت خارجه فراخوانده شد

در واكنش به اخراج دبير دوم سفارت ايران در منامه از سوي دولت بحرين، كاردار بحرين در تهران توسط مديركل خليج فارس و خاورميانه وزارت امور خارجه فراخوانده شد.به گزارش فارس به نقل از اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، در واكنش به اخراج دبير دوم سفارت جمهوري اسلامي ايران در منامه از سوي دولت بحرين، كاردار بحرين در تهران (كه تنها ديپلمات بحرين در تهران است) توسط مديركل خليج فارس و خاورميانه وزارت امور خارجه فراخوانده شد و مراتب اعتراض شديد كشورمان نسبت به طرح اتهامات بي اساس عليه ديپلمات جمهوري اسلامي ايران به وي ابلاغ شد. مديركل خليج فارس در اين ديدار ضمن تأكيد بر اين نكته كه جمهوري اسلامي ايران انجام عمل متقابل در قبال اين اقدام بحرين را براي خود محفوظ خواهد داشت، از برخورد ناصواب دولت بحرين با مطالبات مردمي به شدت انتقاد كرد. وي افزود: ورود نيروهاي نظامي بيگانه به بحرين براي سركوب مردم اين كشور، نه تنها كمكي به حل مشكل بحرين نكرد، بلكه مسائل داخلي بحرين را منطقه‌اي و شرايط را پيچيده‌تر كرده است. لازم به ذكر است كه اين اقدام حكومت آل خليفه با هدف فرافكني و تحت الشعاع قرار دادن اقدامات غيرانساني خود عليه مردم بي دفاع بحرين صورت گرفته است.

نامه مهم نمايندگان مجلس به رئيس جمهور

وكلاي ملت در جلسه علني امروز مجلس شوراي اسلامي درحال امضا نامه‌اي هستند كه در آن به رئيس جمهور درباره مسائل اخير توصيه‌هايي شده است.به گزارش فارس، در حال حاضر برخي از نمايندگان در حال جمع‌آوري يك نامه براي قرائت در صحن علني مجلس شوراي اسلامي هستند كه در آن توصيه‌هايي به رئيس جمهور درباره قانون اساسي، وظايف اساسي رياست جمهوري و همچنين اطاعت از رهبري و دين مبين اسلام است. اين بيانيه كه تاكنون بيش از 100 نفر آن را امضا كرده‌اند، 8 محور و بند اصلي دارد و بيشتر شبيه به يك توصيه‌نامه يا آگاهي‌نامه است. در اين نامه همچنين خطاب به احمدي‌نژاد آورده‌ شده‌است كه شما بر اساس قانون اساسي سوگند ياد كرده‌ايد كه به مردم خدمت كنيد و در كنار رهبر معظم انقلاب باشيد؛ البته اشاره به حمايت‌هاي رهبري از دولت نيز نكته ديگر اين نامه است. در اين نامه همچنين راجع به مسائل حاشيه‌اي اخير توصيه‌هايي شده است و قرار است كه اين نامه ابتدا به رئيس جمهور داده شود و در صورتي كه به آن عمل نشد، وكلاي ملت آن را از تريبون مجلس قرائت خواهند كرد.

نوري‌المالكي: حمايت عراق از بحرين در راستاي ثبات منطقه است

"نوري المالكي " نخست وزير عراق در مركز اطلاع رساني اين كشور با برگزاري كنفرانسي خبري ، به‌ سوال‌هاي خبرنگاران درباره‌ آخرين تحولات منطقه‌اي و موضوعات داخلي عراق پاسخ داد. "نوري المالكي " نخست وزير عراق در پاسخ به‌ سوال فارس كه از وي درباره موضوع حضور نظاميان آمريكايي سوال كرد و اينكه اين موضوع به‌ كجا ختم شده‌ است و آيا اين نظاميان طبق توافقنامه‌ امنيتي در موعد مقرر خاك عراق را ترك خواهند كرد يا خير؟ گفت: اين مسئله‌ هنوز در حال بررسي است ، دولت و مجلس در آينده‌اي نزديك با بررسي تمامي زواياي در اين باره‌ تصميم‌گيري خواهند كرد. وي فشارهاي خارجي براي ابقاي حضور نظاميان آمريكايي را رد كرد و گفت: دولت و مجلس در تصميم گيري‌هاي خود، هرگز به‌ فشارهاي خارجي توجه‌ نخواهند كرد و آنچه‌ را كه‌ به‌ نفع ملت عراق باشد، انجام خواهند داد. نخست وزير عراق در بخش ديگري از سخنان خود به‌ موضع كشورش در قبال اتفاقات رخ داده‌ در بحرين اشاره‌ كرد و گفت: موضع ما در قبال اتفاقات اخير كاملا روشن است ، ما از تمامي كشورهاي عربي مي‌خواهيم كه‌ به‌ خواست ملت‌هاي خود احترام بگذارند. نوري المالكي اتهام حمايت يكجانبه‌ از شيعيان بحرين را رد كرد و افزود:حمايت عراق از ملت بحرين در راستاي استقرار منطقه و جلوگيري از هرگونه فتنه مذهبي بوده‌ است و ما به‌ هيچ وجه‌ از گروه‌ خاصي حمايت نكرده‌ايم.نخست وزير عراق در پاسخ به‌ سوال خبرگزاري هاي داخلي اين كشور ، امضاء هرگونه‌ توافقنامه‌ امنيتي جديد با مقامات آمريكايي را رد كرد و افزود: ما تا اين لحظه‌ تنها يك توافقنامه‌ امنيتي با كشور آمريكا داريم و هيچ توافقنامه جديدي با اين كشور در رابطه‌ با ادامه حضور نظاميان آمريكايي امضاء نكرده‌ايم. نخست وزير عراق در ادامه اين كنفرانس خبري افزود: "در صورتي كه‌ دولت نتواند پس از مهلت 100روزه به طرح‌ها و وظايفي كه‌ قول داده‌ است عمل كند ، احتمالا از پارلمان خواهم خواست دولت را به‌ طور كامل بركنار كند ".نخست وزير عراق دليل اصلي تاخير چند ماهه‌ در معرفي نامزد وزارتخانه‌هاي امنيتي را مخالفت وي با حضور بعثي ها در اين وزارتخانه‌ها‌ عنوان كرد و گفت: برخي جريانهاي سياسي افراد بعثي يا اخراجي‌هاي ارتش را براي پست هاي امنيتي معرفي كرده‌اند كه بنده‌ با واگذاري اين پست‌ها به چنين افرادي بطور كامل مخالف هستم.

درخواست رژيم ليبي از روسيه

رژيم ليبي از روسيه خواست تا نشست فوق العاده اي را در شوراي امنيت سازمان ملل بمنظور بررسي حملات غرب به اين کشور برگزار کند. به گزارش مهر به نقل از رويترز، رژيم ليبي روز گذشته سه شنبه از روسيه به عنوان عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل متحد درخواست کرد که جلسه فوق العاده اي تشکيل دهد.اين خبرگزاري به نقل از خبرگزاري دولتي ليبي مي نويسد: "ليبي رسماً از روسيه درخواست کرد که باني تشکيل جلسه فوق العاده شوراي امنيت شود".در اين گزارش اشاره شده که موضوع جلسه بايد خشونت بيش از حد استعمارگران و صليبيون باشد که به تاسيسات غير نظامي حمله کرده و تلاش مي کنند که "معمر قذافي" را بر خلاف (مفاد)دو قطعنامه شوراي امنيت و توافقات بين المللي هدف قرار دهند".در يکي از حملات اخير نيروهاي ناتو مجتمع باب العزيزيه محل اقامت معمر قذافي را بمباران کرده و به بخشهايي از آن آسيب وارد کردند. ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه در ديدار با همتاي دانمارکي خود از تهاجم نيروهاي ناتو به محل اقامت قذافي و مناطق غير نظامي انتقاد و آن را ناقض منشور و حاکميت سازمان ملل متحد عنوان کرد.

علي عبدالله صالح توافق با شوراي همكاري خليج فارس را رد كرد

علي عبدالله صالح اعلام كرد كه توافق با احزاب معارض يمن با ميانجيگري شوراي همكاري خليج فارس مردود است و بار ديگر مخالفان را به تلاش براي كودتا عليه خود متهم كرد.به گزارش فارس، علي عبدالله صالح رئيس رژيم يمن در سخناني در جمع اعضاي كميته پارلماني حزب حاكم تاكيد كرد كه همچنان در قدرت باقي خواهدماند.علي عبدالله در حالي كه توافق احزاب معارض يمن با شوراي همكاري خليج فارس را براي انتقال مسالمت آميز قدرت در اين كشور را كودتا نظامي معرفي كرد، تاكيد كرد كه هيچ تلاش مسالمت آميزي براي انتقال قدرت به جز صندوق هاي راي گيري را قبول نخواهد كرد. وي در ادامه احزاب معارض يمن موسوم به "لقاء مشترك " و همدستانشان را به كودتا عليه قانون اساسي و از بين بردن موفقيت‌هاي اين كشور متهم كرد.اوضاع سياسي در يمن در حالي هر روز پيچيده تر مي شود كه در هفته گذشته منابع خبري اعلام كردند كه علي عبدالله صالح طرح شوراي همكاري خليج فارس براي مصالحه با احزاب معارض را پذيرفته است ولي روز گذشته وي تلاش هاي شوراي همكاري خليج فارس را رد كرد و اين شورا به همدستي با احزاب لقا مشترك متهم كرد.از سوي ديگر جوانان انقلابي با رد تلاش احزاب سياسي در يمن براي مصالحه با علي عبدالله اين كار را اقدامي سازش‌كارانه و در راستاي نجات علي عبدالله دانستند؛ آنها اقدام احزاب لقاء مشترك را تلاشي براي جلب حمايت عربستان معرفي كردند و توافقات با رژيم را مردود دانستند. مخالفان اعلام كردند تا زماني كه عبدالله صالح از قدرت كناره‌گيري نكند به ادامه اعتراضات خود و مخالفت با رژيم حاكم ادامه خواهند داد.


 لاريجاني: کارگران ستون اصلي كشور مي‌باشند 

"علي لاريجاني" گفت: کارگران ستون اصلي توليد کشورند و اتکاي کشور به اينکه يک اقتصاد پايدار متکي به خود داشته باشد بايد صيانت از نيروي کار داشته باشد. به گزارش خانه ملت به نقل از اداره اخبار مجلس شوراي اسلامي، علي لاريجاني رئيس قوه مقننه در ابتدا ضمن تبريک روز کارگر گفت: شما يک تشکل قديمي و با سابقه هستيد و انتظار مي رود با نگاه تخصصي و تکنيکي در درون تشکلتان براي کارگران پيشنهادات ارزندهاي ارائه دهيد و گام هاي زمان بندي شده براي حل مشکلات کارگران برداريد.وي در ادامه افزود: کارگران ستون اصلي توليد کشورند وکشور اگر بخواهد يک اقتصاد پايدار متکي به خود داشته باشد بايد از نيروي کار خود صيانت کند.رييس قوه مقننه با تاکيد بر فرمايشات مقام معظم رهبري درخصوص نامگذاري امسال بنام سال جهاد اقتصادي، خاطرنشان کرد: يکي از راه هاي رسيدن به جهاد اقتصادي اين است که چرخه توليد تسهيل شود و براي اين کار ما احتياج به شغل هاي پايدار داريم نه اينکه يکسري شغل هاي موقت ايجاد کنيم و افراد بسريع بيکار شوند.لاريجاني ادامه داد: براي رسيدن به اين هدف بايد روند سرمايه گذاري در کشور را تسهيل کنيم و يکي از کارهايي که ما در کميسيون اجتماعي به آن پرداخته ايم تسهيل درفضاي کسب و کار است.رييس مجلس اظهار داشت: اگر ما بخواهيم فضاي کسب و کار را تسهيل کنيم بايد در کنارش يک سازمان و يک تشکيلات منظم براي بيمه بيکاري در نظر داشته باشيم تاهيچ دل مشغولي و نگراني نيروي کار ما نداشته باشد و اين يکي از نقاط کليدي براي تکميل چرخه ماست و جهاد اقتصادي با يک نگاه برنامه ريزي شده محقق مي شود.وي خاطرنشان کرد: قوه مقننه براي رسيدن به اين هدف دو گام مي تواند بردارد؛‌ يکي ساختار منظم بيمه بيکاري و در کنارش تسهيل فضاي کسب و کار براي رونق بخشيدن به فضاي اقتصادي .لاريجاني با مثبت دانستن طرح مطرح شده در مجلس، گفت: ما اگر بخواهيم به اهدافمان برسيم بايد از شعار دادن پرهيز کنيم و کارهاي عملي انجام دهيم، الان زمان بودجه است و بايد براي اين منظور ما پشتوانه مالي داشته باشيم و بدون بودجه نمي توانيم به اهدافمان برسيم و اين امر در جامعه محقق نمي شود.رييس مجلس در خاتمه تاکيد کرد: اگر ما مي خواهيم جهاد اقتصادي را به ثمر برسانيم و نيروي انساني و کارگران را ستوني براي توليد کشور قرار دهيم بايد از کليات خارج شويم و براي هر بخشي به صورت جزئي مشخص کنيم که چه کارهايي را بايد انجام دهد و جاي آن را در قوانين و قانون بودجه ببينيم تا بعد از تصويب طرح بيمه بيکاري خلاء بودجه اي نداشته باشيم.گفتني است،‌ "عليرضا محجوب" رئيس خانه کارگر و عضو کميسيون اجتماعي مجلس در ابتداي اين ديدار توضيحاتي درخصوص بيمه کارگران ساختماني که صد سال يعني از زمان مشروطه خواهان اين مسئله بودند و عملياتي نشده بود، ارائه کرد و گفت: اکنون اين طرح بامساعدت رياست محترم مجلس به مرحله اجرا رسيده و فقط اشکالات کوچکي در زمينه اجرا وجود دارد که انشاءالله بزودي مرتفع خواهد شد.


 پوتين: كشورهاي غربي به توسعه دموكراسي در ليبي علاقه ندارند 

نخست وزير روسيه معتقد است كه كشورهاي غربي به توسعه دموكراسي در ليبي علاقه ندارند، بلكه آنها به ثروت‌هاي طبيعي اين كشور نياز دارند و به همين دليل در حال ليبي بمباران هستند كه مردم غيرنظامي قرباني آن هستند. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «نووستي»، "ولاديمير پوتين " نخست وزير روسيه معتقد است علت شركت برخي كشورهاي اروپايي و آمريكا در عمليات در ليبي به علاقه‌مندي آنها به منابع طبيعي اين كشور، بخصوص نفت و گاز آن مربوط مي‌شود. پوتين بعد از مذاكرات خود با همتاي دانماركي خود در كوپنهاگ گفت: همه مي‌دانند كه ليبي از لحاظ ذخيره نفت جايگاه نخست را در آفريقا دارد و از لحاظ ذخيره گاز در رتبه چهارم است. حال اين سئوال مطرح مي‌شود كه آيا اين مسئله دليل اصلي علاقه‌مندي كشورهايي نيست كه در حال حاضر در حال حمله به اين كشور هستند؟ نخست وزير روسيه همچنين اعلام كرد كه درك نمي‌كند كه چرا نيروي هوايي كشورهاي عضو ائتلاف بين المللي كه آسمان ليبي را منطقه پرواز ممنوع اعلام كرده‌اند، خود به بمباران اين كشور مشغولند. پوتين يادآور شد: آنها از بسته شدن آسمان ليبي سخن مي گفتند، اين خوب است، ولي اين چه منطقه پرواز ممنوعي است كه ما هر شب شاهد بمباران طرابلس هستيم كه در نتيجه آنها مردم غيرنظامي ليبي كشته مي‌شوند. نخست وزير روسيه افزود: هواپيماهاي ناتو قصد دارند قصرهاي قذافي را بمباران كنند، در حاليكه برخي مقامات رسمي ناتو مدعي هستند نمي‌خواهند او را از بين ببرند، پس هدف از بمباران قصرهاي او چيست؟ به عقيده وي، شركت كنندگان در ائتلاف بين المللي فراتر از چارچوب قطعنامه شوراي امنيت عمل مي‌كنند، در حاليكه اين سند مجوز نابودي "معمرقذافي " را صادر نكرده است. پوتين تاكيد كرد: قذافي در كار نيست، او مدتهاست كه در جاي امني خود را از خطر بمباران‌ها در امان نگه دارد، ولي اين مردم غيرنظامي ليبي هستند كه قرباني اين بمباران‌ها مي‌شوند. نخست وزير روسيه يادآور شد: ما بايد در چارچوب حقوق بين المللي، با آگاهي از مسئوليت‌هاي خويش و توجه به تامين امنيت شهروندان غيرنظامي عمل كنيم، در حاليكه اين جامعه به اصطلاح متمدن همه توان نظامي خود را عليه كشور كوچكي بكار گرفته اند و در حال نابودي زيرساختارهاي آن هستند كه چندين نسل آن را بوجود آورده‌اند. آيا اين اقدام درستي است؟ من كه از اين مسئله خوشم نمي‌آيد.


 مي توان انقلابيون را مسلح کرد 

فارس:
نخست وزير انگليس تاكيد كرد كه اين كشور مي‌تواند براي پايان دادن به بن بست نظامي در ليبي مخالفان قذافي را مسلح سازد.به گزارش روزنامه انگليسي ديلي تلگراف، پس از آنكه "ويليام هيگ " وزير خارجه انگليس به مقامات اين كشور در خصوص يك جنگ طولاني مدت در ليبي هشدار داد و يكي از مقامات دفاعي انگليس گفت درگيري ليبي ممكن است طولاني‌تر از آن چيزي كه تصور مي‌شد باشد، "ديويد كامرون " پذيرفت كه انگليس مي‌تواند مخالفان ديكتاتور ليبي را از نظر تسليحاتي تامين كند. انگليس پيش از اين تجهيزات مخابراتي و لباس‌هاي ضدگلوله و گروهي از مستشاران نظامي را براي كمك به مخالفان قذافي فرستاده بود. همچنين نيروهاي ناتو اعلام كردند كه در طي روزهاي گذشته مواضع نيروهاي قذافي را مورد حملات خود قرار داده‌اند.


 واكنش بان كي مون به تحولات سوريه 

 فارس:
دبير كل سازمان ملل بدون اينكه واكنش قاطعانه‌اي به خشونت‌هاي بحرين نشان دهد، آنچه خشونت‌ها در سوريه خواند را محكوم كرد.به گزارش شبكه بي بي سي، "بان كي-مون " در واكنش به تحولات سوريه خواستار تحقيقات مستقل در خصوص افرادي شد كه اخير كشته شده‌اند. اظهارات دبير كل سازمان ملل در حالي صورت مي‌گيرد كه آمريكا و انگليس در اقدامي هماهنگ آنچه سركوب‌گري‌هاي دولت سوريه خوانده‌اند را محكوم كرده بدون آنكه به خشونت‌هاي رژيم آل خليفه در بحرين واكشن نشان دهند. در همين حال "بشار جعفري " نماينده سوريه در سازمان ملل گفت: سوريه دولت دارد و ما مي‌توانيم هر گونه تحقيقات را با شفافيت كامل توسط خودمان انجام دهيم. ما هيچ چيز براي پنهان كردن نداريم.


  كاخ‌هاي قذافي از اهداف ناتو هستند 

 فارس:
وزير دفاع آمريكا در واكنش به اظهارات نخست وزير روسيه در مورد اينكه كسي مجوز نابودي "معمرقذافي " را ندارد، گفت كه كاخ‌هاي قذافي مانند مراكز فرماندهي نظامي از جمله اهداف قانوني نيروهاي ناتو هستند.به گزارش روزنامه «وزگلاد»، "رابرت گيتس " وزير دفاع آمريكا به "ولاديمير پوتين " نخست وزير روسيه كه نسبت به آنچه در ليبي در حال اتفاق افتادن است، انتقاد كرده، پاسخ داد. رئيس پنتاگون با اظهارات پوتين مبني بر اينكه ائتلاف بين المللي مجوز نابودي "معمرقذافي " را ندارند، موافق نيست. گيتس معتقد است كه كاخ رهبر ليبي بر اساس قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل يك «هدف قانوني» براي ناتو محسوب مي‌شود. وزير دفاع آمريكا در پايان مذاكرات خود با همتاي انگليسي خود گفت: ما كاخهاي قذافي را بطور خاص مورد هدف قرار نداده ايم، ولي آنها نيز مانند مراكز فرماندهي نظامي در ليبي، جزء اهداف قانوني نيروهاي ائتلافي قرار دارند، چرا كه اين مراكز مجري هدايت نظاميان اين كشور هستند.


 عمر و موسي: اگر اسرائيلي‌ها به وظايفشان ملزم نباشند كمپ ديويدي در كار نخواهد بود 

دبير كل اتحاديه عرب بر لزوم تعهد رژيم صهيونيستي به قوانين بين‌المللي و نيز مساله‌ي به رسميت شناختن كشور فلسطين به پايتختي بيت‌المقدس در سايه‌ي تحولات جديد در منطقه تاكيد كرد. به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه‌ي مصري اليوم السابع، عمرو موسي، دبير كل اتحاديه عرب در ديدار با رهبران مردمي و جوانان ائتلاف 25 ژانويه در راستاي تبليغات انتخاباتي‌اش در استان اسوان تاكيد كرد: اسرائيل بايد شهرك‌سازي‌ها را متوقف كند و از خشونت عليه ملت فلسطين استفاده نكند. وي تاكيد كرد: قبل از توقف شهرك‌سازي‌ها با اسرائيل نه مذاكره مي‌كنيم نه روابطمان را عادي مي‌سازيم. دبير كل اتحاديه عرب افزود: درگيري‌هاي اعراب و اسرائيل ادامه دارد و در سايه‌ي نقض قوانين بين‌المللي و عدم به رسميت شناختن حقوق ملت فلسطين از سوي اسرائيل هرگز نيز اين درگيري‌ها پايان نخواهد يافت. وي ادامه داد: اگر اسرائيلي‌ها به وظايفشان ملزم نباشند كمپ ديويدي نيز در كار نخواهد بود.وي اختلافات فلسطيني‌ها و ترديد اعراب در اعتراض يك موضع‌گيري يكپارچه در قبال مساله فلسطين را موفقيتي براي رژيم صهيونيستي براي جلب حمايت بين‌المللي از مواضع‌اش در قبال مساله‌ي فلسطين توصيف كرد. دبير كل اتحاديه عرب تاكيد كرد: مصر قادر است ضمام طرح ارائه شده در منطقه را بدست بگيرد و در رويارويي با هرگونه ديكته اسرائيلي، ميان اعراب وحدت ايجاد كند. عمرو موسي توافقنامه صادرات گاز طبيعي به اسرائيل را اساسا رد كرد و گفت: توافق نامه يك قرارداد اقتصادي شكست خورده است كه بايد فورا در سايه عدم تناسب آن با قانون تجارت جهاني متوقف شود. عمرو موسي بار ديگر متعهد شد كه تنها براي يك بار نامزد پست رياست جمهوري خواهد شد و مي‌خواهد كه مصر در مسير صحيح قرار بگيرد و جايگاه جهاني خود را باز يابد. وي عنوان داشت كه جوانان در راس اولويت‌هاي وي قرار دارند و از جوانان خواست كه به حمايت از انقلاب بپردازند. دبير كل اتحاديه عرب در خصوص پيوستن به حزب 25 ژانويه در صورتي كه تاسيس شود اعلام آمادگي كرد و گفت: به هيچ حزب و جريان سياسي وابسته نيست. وي همچنين گفت: نظام سابق مصر در برخورد با گروه اخوان المسلمين و جريان‌هاي سلفي و عدم مشاركت آنها در روند سياسي دچار اشتباه شد.


 هوگوچاوز ميانجيگر ليبي شد 

رئيس جمهوري ونزوئلا از سفر يک هيئتي از سوي رژيم قذافي به کاراکاس به منظور مذاکره درباره پايان دادن به بحران ليبي خبر داد.به گزارش مهر به نقل از رويترز، "هوگو چاوز" که به شدت از مداخله نظامي غرب در ليبي انتقاد مي کرد همچنين پيشنهاد مذاکره ميان"معمر قذافي" ديکتاتور ليبي و انقلابيون اين کشور را مطرح کرد.رئيس جمهور ونزوئلا در سخنان خود گفت : چه کسي به آنها اين حق را داده که به ليبي حمله کنند؟ اين احمقانه است. زيرا آنها قذافي را دوست ندارند و حمله آنها به خاطر تصاحب نفت و منابع آب ليبي است. آنها بمبهاي خود را بر سر هر کس که مي خواهند مي ريزند.چاوز در ادامه افزود : ما متعهد به يافتن راه حلي سياسي براي پايان دادن به مصائب مردم ليبي هستيم. در همين رابطه هيئتي از سوي قذافي به ونزوئلا اعزام شده اند و به دنبال آن هستيم تا نتيجه سفر اين هيئت راهکار صلح آميز باشد.در ماه گذشته نيز چاوز پيشنهاد سفر يک گروه بين المللي به ليبي و تماس اين گروه با طرفهاي درگير در اين کشور شده و عنوان کرده بود که اين گروه بين المللي راه حلي منطقي براي برون رفت ليبي از وضعيت فعلي ارائه کند.


 يک نکته از هزاران 

پس از گذشت سومين دوره از واريز يارانه هاي نقدي هنوز بسياري از خانوارهاي کشور دراين رابطه با مشکلات وسردرگمي هاي فراواني رو به رو شده اند. از آنجا که ثبت اطلاعات خانوارها تنها به صورت غيرحضوري و از طريق سايت رفاهي امکان پذير است مردم در ثبت نام و يا اصلاح اطلاعات دچار مشکلات فراوان شده اند. عدم پذيرش نام برخي از اعضاي خانواردر سايت، ابلاغ پيامي مبني بر ثبت اطلاعات افراد در گذشته، در صورتي که هنوز اطلاعات افراد ثبت نشده و يا عدم ثبت نام جديد زوج هاي جوان که مي خواهند به طور مجزا ثبت نام کنند و... نمونه اي از مشکلات موجود در اين زمينه است که موجب نگراني افرادي شده که تا کنون هنوز نتوانسته اند يارانه نقدي خود را دريافت کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه