جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3861


مسکوکات و ارز


تريبون اقتصادي

سه برنامه دولت براي كنترل بازار اجاره بها
معاون وزير مسکن: اجاره بهاي مسکن نبايد افزايش يابد


ضوابط بيمه‌ شاغلين كسب و كار خانگي ابلاغ شد

رئيس کل بانک مرکزي :
سوپر مارکتها را سکه‌ فروش مي‌کنيم


بانك و بيمه


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

41030 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

455000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

415000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

208000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

120000 تومان

دلار

1125 تومان

يورو

1645 تومان


 تريبون اقتصادي 

 با تصويب مجلس:

قيمت پايه نفت در بودجه ‌5/81 دلار تعيين شد

با موافقت نمايندگان مجلس شوراي اسلامي قيمت پايه نفت در بودجه 90 از 80 دلار به 5/81 دلار افزايش يافت. به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس در جلسه علني مجلس و در ادامه بررسي بخش درآمدي لايحه بودجه سال 90 با پيشنهاد حسينعلي شهرياري مبني بر الحاق بندي به جزء ب بند 12 موافقت کردند. اين بند الحاقي با 139 راي موافق، 48 راي مخالف و 22 راي ممتنع به بند 12 لايحه بودجه الحاق شد و براساس اين مصوبه قيمت پيش‌بيني شده نفت در لايحه بودجه يک‌ونيم دلار افزايش يافت. پيش از اين نمايندگان در کميسيون تلفيق مصوبه کرده بودند که پايه قيمت نفت 80 دلار باشد که با راي نمايندگان مقرر شد قيمت پايه نفت به 5/81 دلار افزايش يابد. اين در حالي است، درآمد صادرات نفتي كشور در 9 ماهه سال گذشته به بيش از 60 ميليارد دلار رسيد.در تازه ترين گزارش رسمي بانك مركزي نشان مي دهد، درآمد صادرات نفتي كشور كه در 9 ماهه سال 88 بيش از 51 ميليارد دلار بوده است، در 9 ماهه پارسال با 17.9 درصد رشد به بيش از 60 ميليارد دلار رسيد. بنابراين گزارش، درآمد صادرات نفتي شامل صادرات نفت خام، فرآورده هاي نفتي، گاز طبيعي، ميعانات و مايعات گازي صادر شده توسط شركتهاي ملي نفت ايران، ملي گاز ايران، پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي و شركت پتروشيمي مي شود.

بهاي جهاني نفت افزايش يافت

به دنبال توجه سرمايه‌گذاران به وضعيت اقتصادي آمريكا و ميزان نرخ بهره بانكي و رشد اقتصادي اين كشور بهاي نفت افزايش يافت. قيمت نفت پس از صحبت‌هاي بن برنانكه رئيس فدرال رزرو در مورد نرخ سود و رشد اقتصادي آمريكا، به بيش از 112 دلار به ازاي هر بشكه رسيد. نفت سبك آمريكا براي تحويل در ماه ژوئن با 18 سنت افزايش به بشكه‌اي 112.39 دلار رسيد و هر بشكه نفت سبك آمريكا روز گذشته 112.21 دلار معامله شده بود. نفت برنت درياي شمال براي تحويل در ماه ژوئن با 7 سنت افزايش به 124.21 دلار به ازاي هر بشكه رسيد. براساس اين گزارش، دبيرخانه سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) از افزايش قيمت سبد نفتي اين سازمان به سطح 119 دلار خبر داد. دبيرخانه‌ اوپك در گزارش جديد خود عنوان كرد كه سبد نفتي اوپك متشكل از 13 نوع نفت‌ خام در آخرين روز مورد بررسي به 119 دلار و 38 سنت رسيده و اين در حالي است كه اين شاخص در مقايسه با دوره پيشين معادل يك دلار و 78 سنت افزايش پيدا كرده است.

كاهش نرخ مكالمه شهرهاي استان تهران
از 21 ارديبهشت

قائم مقام مديرعامل مخابرات استان تهران گفت: پس از 21 ارديبهشت تمام مناطق استان تهران داراي كد 021 مي‌شوند و شماره‌هاي آنها به شماره‌هاي 8 رقمي تغيير مي‌كند و اگر بخواهند از اين مناطق با شهر تهران ارتباط داشته باشند بايد فقط شماره 8 رقمي مقصد را شماره‌گيري كنند.ابراهيم يافتيان در گفت‌وگو با فارس، در توضيح هم‌كد شدن شهرستان‌هاي استان تهران با شهر تهران، اظهار داشت: اين هم‌كدي در راستاي توجه به تقاضاي مردم، انعكاس اين تقاضا توسط نمايندگان مجلس و پيگيري‌هاي مسئولان كشوري و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و مسئولان استاني انجام شده است. عضو هيئت مديره شركت مخابرات استان‌ تهران افزود: بر اين اساس مجمع شركت‌هاي‌ مخابراتي ايران در راستاي همكاري در تأمين نيازهاي مردم و برقراري هر چه بيشتر عدالت اجتماعي، هم‌كد شدن شهرستان‌هاي استان تهران را تصويب كرد و از طريق مديرعامل شركت مخابرات ايران به مخابرات استان تهران ابلاغ شد.

بدهي خارجي قطعي 22 ميليارد دلاري ايران

بدهي خارجي قطعي ايران در پايان آذرماه سال گذشته 22 ميليارد دلار اعلام شد.به گزارش فارس، بدهي خارجي قطعي ايران كه در پايان سال 87 بيش از 21 ميليارد و 502 ميليون دلار بوده است، در پايان سال 88 تغيير محسوسي نداشته و با رشد اندك 24 ميليون دلاري مواجه شده است. اين در حالي است كه بدهي خارجي قطعي ايران در پايان آذر ماه سال گذشته به بيش از 22 ميليارد و 75 ميليون دلار رسيد. بر اساس اين گزارش، از مجموع بدهي خارجي قطعي ايران، 10 ميليارد و 627 ميليون دلار بدهي كوتاه مدت و 11 ميليارد و 447 ميليون دلار بدهي ميان و بلند مدت است.

واگذاري برخي وظايف وزارتخانه‌هاي صنايع
و بازرگاني به ديگر وزارتخانه‌ها

نماينده وزارت صنايع در كارگروه ادغام با تشريح موضوعات مورد بحث در آخرين جلسات كارگروه ادغام وزارتخانه‌هاي صنايع و بازرگاني، گفت: بخشي از مسئوليت وزارت صنايع و بازرگاني به وزارتخانه‌هاي ديگر منتقل خواهد شد.سيدرضا فاطمي امين در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به برگزاري جلسات كارگروه ادغام وزارتخانه‌هاي صنايع و بازرگاني با حضور نمايندگان اين دو وزارتخانه و معاونت توسعه منابع انساني رياست جمهوري، اظهار داشت: هدف از ادغام اين وزارتخانه‌ها كوچك سازي دولت است،در همين راستا بخشي از مسئوليت وزارتخانه‌هاي صنايع و بازرگاني به ساير وزارتخانه‌ها منتقل خواهد شد. وي تصريح كرد: يكسري از وظايف اين دو وزارتخانه نيز در قالب وزارتخانه جديد باقي خواهد ماند و برخي از وظايف آنها نيز منحل خواهد شد.

استقبال از تصميم رييس جمهور

براساس اين گزارش،دومين جلسه کارگروه ادغام وزارتخانه هاي بازرگاني و صنايع و معادن با محوريت بررسي وظايف و ساختار بهينه وزارتخانه جديد صنعت و تجارت تشکيل مي شود.محمود دودانگه معاون برنامه ريزي و اموراقتصادي وزارت بازرگاني، در گفتگو با خبرنگار موج، با اعلام اين مطلب اظهار داشت: از ادغام وزارت خانه هاي بازرگاني و صنايع و معادن بايد بهترين نتايج حاصل شود بنابراين در راستاي اعتلاي صنعت و تجارت کشور بايد گام هاي اساسي برداشته شود.دودانگه در پاسخ به اين سوال که به عقيده شما با تشکيل وزارتخانه جديد، وزير بازرگاني از سمت خود برکنار مي شود يا وزير صنايع و معادن، ابراز داشت: هر دو وزير شايستگي سکانداري وزارتخانه جديد را دارند اما مهمترين هدف تشکيل وزارت صنعت و تجارت اين است که فعاليت هاي بخش صنعت و بازرگاني به بهترين شکل انجام شود.معاون وزير بازرگاني در واکنش به اين پرسش که آيا وزير بازرگاني از سمت خود برکنار خواهد شد يا خير، خاطرنشان کرد: رييس جمهور بايد در اين خصوص تصميم بگيرند اما تصميم ايشان هرچه که باشد به طورقطع از آن استقبال مي کنيم.


 سه برنامه دولت براي كنترل بازار اجاره بها
 معاون وزير مسکن: اجاره بهاي مسکن نبايد افزايش يابد  

معاون امور مسكن و ساختمان وزير مسكن و شهرسازي از سه گزينه مهم دولت براي كنترل بازار اجاره بها خبر داد و گفت: كميته وِيژه‌ ماموران شناسايي خانه‌هاي خالي بزودي راهكاري مناسب براي برخورد با خانه هاي خالي از سكنه تنظيم خواهد كرد. ابوالفضل صومعلو در گفت و گو با فارس افزود: دولت سه گزينه اساسي در بسته سياستي اجاره بها براي كنترل اجاره بها دارد كه بر اساس آن مي توان به عرضه بيشتر مسكن مهر ،ارائه تسهيلات براي اتمام واحدهاي مسكوني نيمه تمام و ورود جدي در بافت فرسوده اشاره كرد. به گفته وي، دربافت فرسوده تشويقهاي ويژه اي براي سرعت دادن به ساخت و ساز و توليد مسكن انجام شده است كه تاثير زيادي بر توليد و كاهش قيمت و اجاره بها خواهد داشت. وي با بيان اينكه بسته سياستي اجاره بها قطعا اجرا مي شود ادامه داد:تلاش شبانه روزي وزارت مسكن اين است كه واحدهاي مسكوني مهر تا تابستان افتتاح و واگذار شود. صومعلو همچنين از كار كارشناسي كميته وِيژه‌ ماموران شناسايي خانه‌هاي خالي از سكنه خبر داد و گفت:بزودي اين كميته راهكاري مناسب براي برخورد با خانه هاي خالي از سكنه تنظيم خواهد كرد. معاون امور مسكن و ساختمان وزير مسكن و شهرسازي گفت: اجاره بهاي مسكن بايد از ثبات بازار و قيمت مسكن تبعيت كند پس وقتي هيچ اتفاقي در قيمت مسكن رخ نداده اجاره هم نبايد افزايش يابد.


 ضوابط بيمه‌ شاغلين كسب و كار خانگي ابلاغ شد  

ضوابط بيمه‌شدن شاغلين كسب و كار خانگي، از سوي صندوق تأمين‌اجتماعي به واحدهاي اجرائي اين صندوق ابلاغ شد. به گزارش ايسنا، اين گروه با اهدافي از جمله شناسايي و توسعه ظرفيت‌هاي كسب و كار خانگي در جهت توسعه فرصت‌هاي شغلي، كاهش هزينه‌هاي توليد و خدمات براي حضور در بازار رقابت، افزايش بهره‌وري سرمايه، افزايش درآمد خانواده و ارتقاي مديريت كسب و كار خانگي، در زمره مشمولين مقررات بيمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار مي‌گيرند و از مزاياي بيمه تأمين‌اجتماعي بهره‌مند مي‌شوند. براساس بخشنامه جديد، شاغلين كسب و كار خانگي اعم از مستقل، پشتيبان و افراد تحت‌پوشش درصورتي كه مشمول مقررات حمايتي خاص ديگري قرار نداشته باشند، مشمول قانون بيمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد تأمين ‌اجتماعي قرار مي‌گيرند و به استناد قانون ساماندهي و حمايت از مشاغل خانگي، صرفاً عضو يا اعضاي خانواده كه حائز شرايط مقرر در قانون مزبور باشند و در فضاي مسكوني به كسب و كار خانگي اشتغال به كار دارند، مشمول اين بخشنامه بوده و افراد غيرعضو خانواده از شمول مقررات مورد اشاره خارج خواهند بود. معرفي شاغلين كسب و كار خانگي توسط وزارت كار و اموراجتماعي و يا واحدهاي تابعه اين وزارتخانه صورت مي‌پذيرد. همچنين برخورداري از حمايت درماني جهت اين قبيل از افراد در قالب بيمه ايرانيان خواهد بود. در صورتي كه افراد معرفي شده با پرداخت حق‌سرانه درمان مقرر متقاضي بهره‌مندي از حمايت درماني صندوق باشند، حمايت‌هاي درماني به آنان همانند ساير بيمه‌شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد ارائه مي‌شود.


 رئيس کل بانک مرکزي :
 سوپر مارکتها را سکه‌ فروش مي‌کنيم  

رئيس کل بانک مرکزي از برگزاري رفراندوم براي حذف صفرهاي پول ، رفع مشکلات نقل و انتقال پول نفت ايران و سود 10 ميليارد دلاري ايران از تغيير سبد ارزي خبر داد و گفت: اگر لازم باشد، تمام سوپر مارکتي‌ها، چهارراه‌ها و سرکوچه‌ها را سکه فروش خواهيم کرد. رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه پيش از اين پيش بيني نياز به چند صد تن طلا در کشور صورت گرفته بود که اين ذخيره سازي انجام شد، افزود: در همان زمان 500 تن طلا با ميان نرخ خريد هر اونس 654 دلار خريداري شد که امروز با اين کار متجاوز از 10 ميليارد دلار به ذخاير کشور افزوده شده است.

شمشهاي 12 کيلويي را چه کساني خريدند

همچنين ،رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه 10 ميليون قطعه سکه در راه بازار است، قيمت فعلي انواع سکه در بازار را همچنان حبابي دانست و گفت: دلالها در بازار دخالت مي‌کنند و نه تنها اجازه کاهش قيمتها را نمي‌دهند بلکه چوب مي‌زنند که قيمتها را بالا ببرند. محمود بهمني در پاسخ به سئوال مهر ،درباره حبابي بودن قيمتها در بازار سکه کشور گفت: بازار سکه بايد به قيمت واقعي خود بازگردد، قيمت يک سکه تمام بهار آزادي با احتساب تمام هزينه ها اعم از هزينه ضرب، ارزش افزوده و غيره معادل 403 تا 405 هزار تومان است که سود 3 تا 4 هزار توماني را براي بانک مرکزي به دنبال دارد.رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه اگر سکه با نرخي بالاتر از اين نرخ مذکور در بازار معامله شود، حبابي است، افزود: بانک مرکزي حراج سکه ها را در بازار افزايش مي دهد، اما تصور نمي کرديم که زماني بخواهيم به مثلا 10 هزار واحد بانکي اعلام کنيم که سکه را در واحدهاي خود به فروش بگذارند.وي ادامه داد: اگر کسي در خارج از کشور اين وضعيت را مشاهده کند، عنوان خواهد کرد که در ايران چه خبر شده که تمام واحدهاي بانکي به طلافروشي تبديل شده اند، اما اگر لازم باشد تعداد شعبات بانکي عرضه کننده سکه را به 300 شعبه افزايش خواهيم داد تا افرادي که نياز به خريد سکه دارند به راحتي بتوانند آن را خريداري کنند.وي با تاکيد بر اينکه اعتقادي به قيمت فعلي سکه در بازار ندارم و به سرعت به سمت حذف حباب سکه در حرکت هستيم، تصريح کرد: ممکن است که حذف حباب قيمت سکه چند روز به طول بيانجامد، نبايد انتظار داشته باشيد که قيمتي که 50، 60 هزار تومان افزايش يافته است به يکباره طي يک روز کاهش يابد.رئيس کل بانک مرکزي تاکيد کرد: اما مي خواهيم که افرادي که قصد خريد سکه را دارند از طريق بانکها اقدام کنند، در ابتدا قصد ما حراج سکه ها در کيسه هاي 100 تائي بود، اما از اين پس سکه ها را در کيسه هاي 500 تائي، 1000 تائي و حتي 5000 تائي عرضه خواهيم کرد.وي با تاکيد بر اينکه محدوديت در عرضه سکه ها از بين مي رود، افزود: اما به هيچ وجه نمي توانيم سکه ها را پائين تر از نرخ جهاني بفروش برسانيم.وي گفت: برخي از افراد شمشهاي طلاي 12.5 کيلوئي که در بانک کارگشايي به حراج گذاشته مي شود را با قيمت بيش از 600 ميليون تومان خريداري مي کنند، برخي از افراد مثلا دو قطعه از اين شمشهاي 12.5 کيلوئي را خريداري مي کنند که قيمت آن بيش از يک ميليارد تومان است که به صورت نقدي مي پردازند، اما ما به هيچ وجه براي آنها تخفيفي اعمال نخواهيم کرد.وي با اشاره به اينکه در گذشته 5 ميليون قطعه سکه در بانک مرکزي ضرب شده بود که حدود 1 تا 1.5 ميليون قطعه از آن مصرف شده است، افزود: دستور ضرب 5 ميليون قطعه سکه ديگر را صادر کرده ايم تا تعداد سکه هاي ضرب و آماده شده به حدود 10 ميليون قطعه افزايش يابد.بهمني اظهارداشت: هر ميزان که طلا در بازار فروخته شود، به همان ميزان خريداري کرده و جايگزين آن مي کنيم، پس دليلي براي عدم فروش آنها نداريم، فروش اين سکه ها و طلا هم به نفع بانک مرکزي است، زيرا با در نظر گرفتن نرخ جهاني طلا، هزينه خريد يک سکه براي بانک مرکزي 397 هزار تومان تا 399 هزار تومان مي شود که با احتساب هزينه هاي جايگزيني و غيره به 407 هزار تومان افزايش مي يابد و سودي از اين حيث نصيب بانک مرکزي مي شود.

رد درخواست بانك مركزي از سوي طلا‌فروشان

رييس اتحاديه طلا و جواهرات تهران با بيان اينكه عرضه‌ سكه به نرخ دولتي مانند آنچه در بانك ملي انجام مي‌شود ممكن است براي طلافروشان مسائل حاشيه‌اي به وجود آورد، عنوان كرد كه بهتر است بانك مركزي به روال كنوني بازار را كنترل كند. محمد كشتي‌آراي در پاسخ به اينكه چرا به درخواست بانك مركزي براي توزيع سكه با نرخ دولتي جواب رد داديد؟ اظهار كرد: به نظر ما عرضه سكه از سوي طلافروشان آنها را وارد مسائل حاشيه‌اي مي‌كند در حالي كه معتقديم اگر عرضه‌ سكه همين‌طوري ادامه پيدا كند، بازار به تعادل مي‌رسد. وي با بيان اين‌كه متولي عرضه سكه بانك مركزي است، تاكيد كرد: اگر خود بانك به همين شكل موجود بازار را تنظيم كند، خيلي بهتر است. كشتي‌آراي با اشاره به صحبت بهمني مبني بر اين‌كه حتي حاضر است در سوپرماركت‌ها هم سكه عرضه كنند،‌ گفت: اين حرف به اين معنا است كه آنقدر سكه وارد بازار مي‌كنند كه قيمت مسكوكات به حد قيمت جهاني واقعي برسد. او افزود: نمي‌شود كسي را از خريد سكه منع كرد. هر كسي از جمله دلالان سكه مي‌توانند در صف بروند؛ فرقي نمي‌كند عرضه بايد افزايش پيدا كند كه همين تصميم را هم دارند. با عرضه‌ زياد، قيمت حتما متعادل مي‌شود. زمان ارائه‌ سكه هم كافي است، اگر بيشتر شود، دلالان بيشتر در صف‌ها مي‌روند، ولي كساني كه احتيارج دارند بايد در صف بروند.

فروش سكه‌هاي 407 هزار توماني با استمرار صف‌هاي طولاني خريد

براساس اين گزارش ،بانك مركزي نرخ سكه يك بهار و ربع بهار آزادي را در پنجمين روز عرضه گسترده در شعب منتخب بانك ملي به ترتيب 407 و 108 هزار تومان اعلام كرد. پنجمين روز عرضه سكه در شعب منتخب بانك ملي همچنان با استقبال مردم و تشكيل صف‌هاي طولاني مقابل شعب تشكيل شد. البته صف خريد سكه نسبت به روزهاي قبل كمتر شده است. بانك مركزي نرخ فروش سكه يك بهار آزادي را 407 هزار تومان، نيم سكه را 203 هزار و 500 تومان و ربع بهار آزادي را 108 هزار تومان اعلام كرد. با ادامه تقاضا براي خريد سكه محمود بهمني از احتمال افزايش شعب عرضه كننده سكه در روزهاي آتي و البته در صورت نياز به 300 شعبه خبر داده و گفته است كه اگر نياز باشد بانك مركزي سوپرماركت‌ها را هم مسئول توزيع سكه خواهد كرد. از سوي ديگر روز گذشته هر گرم طلاي 18 عيار در بازار داخلي 41 هزار تومان و هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1504 دلار فروخته مي‌شود. همچنين قيمت فروش هر قطعه سكه بهار آزادي طرح قديم در بازار تهران 455 هزار تومان، سكه يك بهار (طرح جديد) 416 هزار تومان، نيم سكه بهار آزادي 208 هزار تومان، ربع سكه 120 هزار تومان و سكه گرمي 58 هزار تومان قيكت‌گذاري شده است.

صعود نوساني بهاي طلا در بازار جهاني

اين در حالي است،بهاي طلا به دليل نگراني سرمايه گذاران در مورد كاهش بيشتر ارزها از جمله دلار كه تقاضا را براي اين فلز گران‌بها افزايش داد، صعود كرده و به آخرين ركورد بالاي خود نزديك شد. طلا براي تحويل فوري در سنگاپور 0.3 درصد افزايش بها يافته و به هزار و 510 دلار و 13 سنت در هر اونس رسيد و هزار و 507 دلار و 45 سنت مبادله شد. اين فلز در 25 آوريل به ركورد قيمت هزار و 518 دلار و 32 سنت رسيده بود. شمش طلا براي تحويل در نيويورك 0.5 درصد صعود كرده و به هزار و 510 دلار و 50 سنت در هر اونس رسيد. طلا در سال گذشته با تشديد بحران بدهي دولتي در اروپا، شتاب تورم و جنگ در ليبي كه تقاضا را براي اين فلز افزايش داد، 29 درصد صعود بها داشت.


 بانك و بيمه  

 بانک ملي 90 هزار ميليارد ريال معوقه دارد

مديرعامل بانک ملي ايران گفت: مطالبات معوقه بانک ملي ايران 90 هزار ميليارد ريال است.به گزارش مهر ، محمود رضا خاوري اظهار داشت: در حال حاضر با تشکيل کارگروه‌هايي مرکز و استان‌ها در حال پيگيري پرداخت مطالبات هستيم.وي با اشاره به اينکه بدهکاران بانک ملي ايران طبقه بندي شده اند، گفت: با آن دسته از بدهکاراني که وجوه بانک را بلوکه کرده و در حال سوء استفاده از آن هستند برخورد قانوني مي شود.

صندوق سرمايه‌ گذاري سپهر اول در بورس
و فرابورس فعال خواهد شد

مديرعامل شركت كارگزاري بانك صادرات ايران گفت: صندوق سرمايه گذاري سپهر در بورس و فرا بورس فعال خواهد شد. به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران،‌هاشم بوذرجمهر مديرعامل شركت كارگزاري اين بانك در گفت و گو با ايرنا، ‌با اشاره به آغاز پذيره نويسي سهام صندوق سرمايه گذاري سپهر اول، افزود: اين صندوق با استفاده از وجوه حاصل از فروش واحدهاي سرمايه‌گذاري به اشخاص حقيقي و حقوقي اقدام به خريد و فروش سهام پذيرفته در بورس و فرابورس ايران و اوراق مشاركت به قصد انتفاع سرمايه گذاري در بورس خواهد كرد.

عرضه کارت الکترونيکي يارانه‌اي خريد کتاب دانشجويي از طريق بانک صادرات

همچنين،بانك صادرات ايران با همكاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي خريد كتاب دانشجويان از بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، كارت الكترونيكي يارانه‌اي خريد كتاب عرضه مي‌كند. به گزارش روابط عمومي بانك صادرات ايران، طي هماهنگي‌هاي بعمل آمده ميان اين بانک و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و در راستاي تامين کتب مورد نياز قشر دانشجوي کشور و گسترش بيش از پيش فرهنگ کتابخواني، دانشجويان دانشگاه‌ها و مراكزآموزش عالي مي توانند از هم اکنون لغايت12ارديبهشت ماه سال جاري نسبت به ثبت نام كارت الكترونيكي يارانه‌اي كتاب در بخش ريالي و دريافت کد رهگيري اقدام نمايند .

بانک تجارت کردستان ياور نمونه امداد

معاون اول رئيس جمهور در جشن اشتغال و خودکفايي کميته امداد امام خميني با اهداء لوح از بانک تجارت در استان کردستان تقدير کرد .روابط عمومي بانک تجارت با اعلام اين خبر افزود : در سومين سفر هيات محترم دولت و در جشن اشتغال و خودکفايي 4 هزار و 500 خانوار کردستاني تحت پوشش کميته امداد امام خميني، معاون اول رئيس جمهور با اهداي عنوان ياور نمونه امداد استان کردستان از همت و تلاش مسئولين و کارکنان بانک تجارت تقدير کرد .

انجام پذيره‌نويسي جديد صندوق سرمايه‌گذاري آتيه نوين در شعب منتخب بانك اقتصادنوين

بر اساس اعلام حسين درويشها مديريت بانکداري اختصاصي بانك اقتصادنوين، به دنبال استقبال گسترده مشتريان بانکداري اختصاصي اين بانک و موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار با افزايش يك هزار ميليارد ريالي صندوق سرمايه‌گذاري آتيه نوين، پذيره‌نويسي واحدهاي جديد اين صندوق در شعب منتخب بانك اقتصادنوين آغاز شد.اين خبرراروابط عمومي بانك اقتصادنوين، مخابره کرده است.

تجهيز شرکت گاز استان سمنان به سامانه محب بانک ملت

شرکت گاز استان سمنان به سامانه مديريت حساب هاي بانکي(محب) بانک ملت مجهز شد. به گزارش روابط عمومي بانک ملت، مديريت شعب استان سمنان با هدف افزايش سطح تعامل با مشتريان کليدي و بزرگ، سامانه محب را در شرکت گاز استان نصب و راه اندازي کرد.براساس اين گزارش، به زودي اين سامانه در شرکت سيمان شاهرود، دانشگاه پيام نور و شرکت آب و فاضلاب سمنان نيز به بهره برداري خواهد رسيد.

احتمال تبديل ايران چک به اسکناس

معاون اقتصادي بانک مرکزي با تشريح چگونگي حذف صفرهاي پول ملي، از احتمال تبديل ايران چکها همچون 50 هزار توماني به اسکناس خبر داد و تاکيد کرد: تغيير واحد پولي حداقل 15 ماه طول مي‌کشد. به گزارش مهر، حسين قضاوي درباره بررسي حذف 4 صفر از واحد پولي کشور گفت: مشکل رند کردن واحد پولي با تغيير واحد پولي در کالاها و قيمتهاي خاصي اتفاق مي افتد و اين موضوع از نظر مناسبات رياضي قابل بررسي است که چه کالاهايي قيمت هايشان بين قطع هاي سکه و اسکناس قرار مي گيرد که ممکن است براي آنها سکه و اسکناسي منتشر نشده باشد؛ بنابراين قيمت آنها ناچارا رند مي شود اما اين قيمتها هزينه‌هاي کمي را در اقتصاد تشکيل مي دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه