جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3861


ايران زمين

استاندار آذربايجان غربي:
جمعيت هلال احمر محل مناسبي براي فعاليت هاي بشر دوستانه است

نماينده مردم شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه:
احداث دو سد براي رفع معضلات کمبود آب درشهرستان دماوند

ايران نژاد فرماندار ويژه کرج:
سرانه بهداشت و درمان کرج افزايش مي يابد


آغاز برداشت انبه نارس در هرمزگان


ايران‌شناسي


خبر


 ايران زمين 

 رئيس سازمان ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي تأكيد كرد:

ضرورت همكاري شوراها در زمينه حفظ آثار تاريخي

تبريز- خبرنگار آفرينش

رئيس سازمان ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي گفت: با توجه به اينكه آثار تاريخي و نقاط گردشگري در مناطق روستايي و شهرهاي كوچك هستند ضرورت همكاري بيشتر شوراهاي شهر و روستا در اين زمينه احساس مي‌شود.تراب محمدي در جمع روساي شوراهاي اسلامي شهرستان‌هاي آذربايجان‌شرقي، بر اهميت ميراث تاريخي در شكل‌دهي هويت ملي تاكيد كرد. رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌شرقي با بيان اينكه ادغام ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي موجب رشد اين سه بخش مهم فرهنگي شده است، گفت: در طول سه سال گذشته تغييرات مثبتي را در زمينه بازسازي و مرمت ميراث فرهنگي استان شاهد بوديم و در حال حاضر آذربايجان شرقي جزو استان‌هاي برتر كشور در زمينه ذخاير تاريخي است. وي تصريح كرد: در سه سال گذشته بيش از 200آثار تاريخي مرمت شده‌اند و در حال حاضر نيز 190 اثر در حال مرمت هستند. محمدي با اشاره به خواهرخواندگي تبريز با برخي شهرهاي تاريخي و مهم منطقه گفت: اين خواهر‌خواندگي‌ها به واسطه وجود آثار تاريخي متعدد است كه يك افتخار بزرگ فرهنگي محسوب مي‌شود. رئيس سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي با اشاره به اكتشافت باستان‌شناسي در منطقه خداآفرين اظهار داشت: در آينده نزديك شاهد راه‌اندازي موزه در منطقه خداآفرين خواهيم بود و بر اساس يافته‌ها قدمت منطقه 7 هزار سال تخمين زده مي‌شود. وي افزود: اقوامي كه در منطقه خداآفرين ساكن بوده‌اند در قرآن كريم مورد اشاره قرارگرفته‌اند و كاوش‌هاي باستان‌شناسي، استقرار قوم رس را در خداآفرين تاييد مي‌كند. محمدي افزود: در تمام شهرهاي استان داراي آثار ثبت شده ملي هستيم و در حال حاضر يك‌هزار و 700اثر تاريخي در استان ثبت ملي شده‌اند كه اكثراً در شهرها و نقاط محروم استان مستقر هستند. وي با اشاره به ضرروت همكاري شوراهاي اسلامي شهر و روستاي استان در زمينه توسعه گردشگري و حراست از آثار تاريخي گفت: با توجه به اينكه اكثر آثار تاريخي و نقاط گردشگري در نقاط روستايي و شهرهاي كوچك هستند، ضرروت همكاري بيشتر شوراهاي شهر و روستا در اين زمينه احساس مي‌شود. رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي يادآور شد: توسعه گردشگري در مناطق مختلف استان درآمدزايي را به همراه خواهد داشت و بر همين اساس شوراهاي اسلامي شهر و روستا در زمينه ميراث فرهنگي و گردشگري بايد حمايت و همكاري بيشتري داشته باشند.

اردبيل آمادگي تامين بذر سيب‌زميني 180هزارهكتار از اراضي كشور را دارا است

اردبيل - حسين نژاد

استان اردبيل با توليد 4 ميليون عدد ميني‌تيوبر در سال پرچمدار و قطب اصلي توليد بذر سيب‌زميني در كشور است.خليل نيكشاد معاون بهبود توليدات گياهي جهاد كشاورزي استان اردبيل در ديدار اعضاي سازمان نظام مهندسي كشاورزي استان اردبيل با استاندار اظهار داشت: ما آمادگي داريم بذر 180 هزار هكتار سطح زيركشت سيب‌زميني كشور را به صورت كامل توليد كنيم و كشورمان را در اين زمينه به يك خودكفايي واقعي سوق دهيم.وي با اعلام اينكه در 10 سال گذشته ما در واردات بذر سيب‌زميني به صفر رسيديم، بيان داشت: خيز استان اردبيل در توليد بذر ساير محصولات كشاورزي به ويژه دانه‌هاي روغني نيز آغاز شده و به زودي شاهد بهره‌مندي از آنها خواهيم بود.معاون بهبود توليدات گياهي جهاد كشاورزي استان اردبيل در پاسخ به انتقادي كه از سوي يكي از كارشناسان و اساتيد دانشگاه در مورد وضعيت نابسامان شركت‌ها و واحدهاي توليد بذر سيب‌زميني مطرح شد، افزود: در 185 سال سابقه توليد سيب‌زميني در اين استان ما تاكنون در چنين شرايط آرماني در توليد بذر سيب‌زميني قرار نداشتيم. نيكشاد با يادآوري اينكه در 10 سال اخير سرمايه‌گذاري هنگفتي از سوي بخش خصوصي در اين زمينه انجام شده است، تصريح كرد: به ازاي هر كيلو سيب‌زميني 30 درصد درآمد آن كه بيشتر از محل حمل و فروش است نصيب تجار و سرمايه‌گذاران مي‌شود و استان اردبيل و كشورمان از قبل آن منتفع است.وي ادامه داد: با توجه به كمبود آب در دشت اردبيل كه هم‌اكنون زير 8 هزار مترمكعب مصرف اين بخش است و افت آب در دشت اردبيل در توليد سيب‌زميني به سمت توليد بذوري رفته‌ايم كه ضمن حفظ خاصيت خاك در جذب آب نيز از ظرفيت‌هاي بهينه و مناسبي برخوردار هستند.معاون بهبود توليدات گياهي جهاد كشاورزي استان اردبيل گفت: اگر 12 سال پيش عملكرد ما در توليد سيب‌زميني 15 تن بود در شرايط آرماني كنوني 35 تن در هكتار است كه اين خود نشان از بهبود وضعيت توليد است.نيكشاد عنوان داشت: اگر در سال‌هاي گذشته بيش از 500 تن بذر سيب‌زميني در گمرك اردبيل ترخيص مي‌كرديم و ميليون‌ها تومان صرف خريد، نگهداري و قرنطينه مي‌كرديم هم‌اكنون اين استان با توليد پاك بذر سيب‌زميني به اين دغدغه‌ها پايان داده است.

مديركل كار وامور اجتماعي كردستان:

برنامه ريزي ها در قالب و راستاي تحقق اهداف جهاد اقتصادي انجام مي شود

سنندج – خبرنگارآفرينش

مديركل كار و امور اجتماعي استان كردستان گفت: تعيين استراتژي ها و برنامه ريزي هاي سال جاري اين اداره كل تنها در قالب منشور كاري وزارت كار و امور اجتماعي و در راستاي تحقق اهداف سال جهاد اقتصادي ميسر است.رامين اسدي در نخستين جلسه شوراي اداري اين اداره كل افزود: در سال جاري براي تحقق 50 هزار فرصت شغلي تعهد شده استان بايد همه باهم و هماهنگ در اين راستا تلاش نمايند. وي اضافه كرد: سال گذشته براساس مصوبه شوراي عالي اشتغال كشور ،استان كردستان متعهد به ايجاد 20 هزار فرصت شغلي گرديد كه با تلاش همه دستگاههاي اجرايي نزديك به 26هزار فرصت شغلي ايجاد گرديد و در سال جاري نيز تعهد استان ايجاد 50 هزار فرصت شغلي جديد تعيين گرديده است.مديركل كار و امور اجتماعي كردستان همچنين در خصوص فعاليت حوزه هاي مختلف كاري اين اداره كل گفت: بايد با بازرسي بيشتر راه را براي كاهش حوادث كاري و تنشهاي كارگري هموار نماييم تا اشتغال پايدار ايجاد گردد.اسدي همچنين با قدرداني از عملكرد واحدهاي ستادي و ادارات كار شهرستانهاي تابعه در سال 89 تصريح نمود: دربحث پاداشها حتما افراد و ادارات برتر سال گذشته، مورد توجه قرار خواهند گرفت.مسئول حراست اداره كل كار و امور اجتماعي كردستان نيز در اين نشست از اعضاي شورا خواست امور حراستي و حفاظتي را در چارچوب قوانين و مقررات و در راستاي سالم سازي محيط اداري انجام دهند.

همايش عفاف و حجاب در فيروزكوه برگزار مي‌شود

فيروزکوه - خبرنگار آفرينش

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان فيروزكوه گفت: همايش عفاف و حجاب در اين شهرستان برگزار مي‌شود.به گزارش خبرنگار آفرينش "مهدي كيهور اظهار داشت: همايش عفاف و حجاب 22 ارديبهشت ماه جاري ساعت 9 صبح در سالن آمفي‌تئاتر مجتمع فرهنگي هنري آفرينش شهرستان فيروزكوه برگزار مي‌شود.وي اضافه كرد: برگزاري اين همايش به همت بخش امور بانوان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان فيروزكوه صورت مي‌گيرد.رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان فيروزكوه ادامه داد: هدف از برگزاري اين همايش ترويج و اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب در اين شهرستان است.كيهور اضافه كرد: اين همايش با سخنراني دكتر محسن ايماني، استاد روانشناس، تعليم و تربيت و مشاوره برگزار مي‌شود.كيهور تصريح كرد: از دانش آموزان دختر دبيرستاني شهرستان فيروزكوه براي شركت در اين همايش دعوت به عمل مي‌آيد.

مين زدايي 124 منطقه در اشنويه

اروميه-خبرنگار آفرينش

مدير مرکز مين زدايي آذربايجان غربي از پاکسازي 124 منطقه در شهرستان اشنويه از مين‌هاي جنگي خبر داد. اسفنديار اجلالي در نشست بررسي مسايل کميته مين زدايي اشنويه با اشاره به اينکه تاکنون 105 پايگاه و منطقه متروکه در اشنويه از وجود مين و مواد منفجره باقي مانده از دوران جنگ تحميلي پاکسازي شده، افزود: از اين مناطق تاکنون سه هزار و 670عدد مين پاکسازي شده و هنوز 19پايگاه در اين شهرستان وجود دارد که طي سالجاري به صورت کامل پاکسازي خواهد شد. وي در ادامه بيان داشت: دستگاههاي ذيربط اطلاعات و آمار لازم را در خصوص مناطق آلوده به مين در اشنويه در اختيار مرکز مين زدايي قرار دهند تا اقدام لازم در اين راستا انجام شود.محمدعلي حسين زاده فرماندار اشنويه، نيز از تلاش تيم مين زدايي و همکاري و تعامل دستگاه هاي ذيربط تقدير و بر ضرورت آموزش و آگاهي بخشي به ساکنان مناطق مرزي در اين ارتباط تاکيد کرد.

نوسازي ناوگان امداد و نجات جمعيت هلال احمر كشور

اروميه-خبرنگار آفرينش

دبيركل جمعيت هلال احمر كشور، از نوسازي ناوگان امداد و نجات و بخش هاي ديگر اين جمعيت خبر داد.'ظاهر رستمي'، در گفت و گو با خبرنگار ان افزود: در زمان حاضر خدمات رساني شايسته به مردم با ناوگان فرسوده فعلي اين جمعيت امكان پذير نيست. وي اظهار كرد: پيش بيني شده تا پايان سال 91 ناوگان جمعيت هلال احمر با خودروها و تجهيزات كاملا' پيشرفته جايگزين و بازسازي شود. رستمي افزود: اين اقدام از ابتداي سال جاري شروع و در حدود 75 درصد از امكانات امدادي سطح كشور تقويت و تجهيز شده است. وي گفت: امسال در آذربايجان غربي به ارزش 14 ميليارد ريال انواع خودروهاي امدادي و نجات از جمله 12 دستگاه آمبولانس در اختيار جمعيت هلال احمر قرار داده شد. دبيركل جمعيت هلال احمر كشور گفت: با استفاده از ناوگان پيشرفته امداد و نجات، خدمات رساني به مردم به ويژه در حوادث جاده اي و بلاياي طبيعي بهبود خواهد يافت.

اجراي طرح هادي، توزيع عادلانه امكانات

تبريز - خبرنگار آفرينش

مدير‌كل بنياد مسكن آذربايجان شرقي گفت: 47 درصد روستاهاي آذربايجان شرقي داراي طرح هادي هستند.قربان محمدي اجراي طرح هادي در روستاها را توزيع عادلانه امكانات كشور در اقصي نقاط محروم و روستانشين دانست. وي اظهار داشت: تاكنون يك‌هزار و 200 روستاي بالاي 50 خانوار در آذربايجان شرقي از نعمت طرح هادي بهره‌مند شده‌اند و از امسال روستاهاي 20 خانوار نيز زيرپوشش اين طرح قرار خواهند گرفت. محمدي افزود: اعطاي تسهيلات به تعداد 87 هزار و 600 واحد مسكوني روستايي با همت و تلاش مضاعف پرسنل اين نهاد آغاز شده و روستاييان از تسهيلات اعطايي دولت بهره‌مند شده‌اند. وي بهسازي مسكن روستايي و پيشگيري از تخريب خانه‌هاي روستاييان، تمركز سرمايه‌گذاري دولتي در روستاهاي مستعد، توزيع عادلانه اعتبارات بخش مسكن در شهر و روستا و ترويج مقاوم‌سازي را از مهم‌ترين برنامه‌هاي بنياد مسكن دانست.


 استاندار آذربايجان غربي:
 جمعيت هلال احمر محل مناسبي براي فعاليت هاي بشر دوستانه است 

 
اروميه-خبرنگاري آفرينش

استاندار آذربايجان غربي گفت: جمعيت هلال احمر محل مناسبي براي تجمع سالم اقشار مختلف مردم به ويژه جوانان و نوجوانان براي فعاليت هاي بشردوستانه است. 'وحيد جلال زاده' درديدار با دبيركل جمعيت هلال احمر كشور با قدرداني از فعاليت هاي اين جمعيت در كمك رساني به حادثه ديدگان و بحث هاي آموزش عمومي افزود: حضور جوانان و نوجوانان در فعاليت هاي خداپسندانه و عام المنفعه مي تواند در تقويت برنامه هاي ملي و اجتماعي موثر باشد. وي با تاكيد بر نقش موثر هلال احمر در موانع خاص و سوانح يادآور شد: براي حمايت بيشتر از برنامه هاي جمعيت هلال احمر در استان اين جمعيت را تقويت مي كنيم. استاندار آذربايجان غربي همچنين بر تسريع در اجراي طرح امداد هوايي جمعيت هلال احمر در استان تاكيد كرد. وي با اشاره به اهميت توجه به فعاليتهاي آموزشي در ارتقاي توانمنديهاي جمعيت هلال احمر نيز گفت: آموزش امداد و نجات و فعاليت هاي جمعيت هلال احمر بايد در جامعه نهادينه شود. استاندار آذربايجان غربي همچنين در اين جلسه پيشنهاد كرد فعاليت هاي جمعيت هلال احمر به ويژه آموزش هاي امدادي در مدارس به عنوان واحدهاي درسي در مقاطع مختلف با هماهنگي وزارت آموزش و پرورش گنجانده شود. دبير كل جمعيت هلال احمر كشور هم در اين ديدار با قدرداني از حمايت هاي استاندار آذربايجان غربي از برنامه هاي جمعيت هلال احمر در استان از تحويل 34 دستگاه آمبولانس، خودرو و موتورسيكلت امدادي به ارزش 14 ميليارد ريال براي تقويت فعايتهاي امدادي به جعيت هلال احمر آذربايجان غربي خبر داد. 'ظاهر رستمي' همچنين گفت: براي ارتقاي سطح علمي امدادگران جمعيت هلال احمر بزودي مراكز علمي - كاربردي در مراكز استانها ايجاد مي شود. دبيركل جمعيت هلال احمر كشور براي بازديد و افتتاح پروژه هاي جمعيت هلال احمر به آذربايجان غربي سفر كرده است.


 نماينده مردم شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه:
 احداث دو سد براي رفع معضلات کمبود آب درشهرستان دماوند 

 آبسرد–ايرج صادقعلي

نماينده مردم شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه خاطرنشان کرد: وجود خانواده شهدا در هر منطقه اي سند محکمي از ايثارگريهاي مردمي است که بهترين فرزندان خود را در راه اسلام و انقلاب تقديم کردند.به گزارش خبرنگار آفرينش "شاهرخ رامين با اشاره به جاده آبسرد - ساران - ايوانکي عنوان کرد: پيش از اين نقطه شروع احداث جاده چهاربانده آبسرد - ساران - ايوانکي، مناطقي ديگر تعيين شده بود اما محروميت نواحي روستايي جنوب شهرستان دماوند موجب شد تا طرح ياد شده از مناطق مذکور مراحل اجرايي خود را آغاز کند.اين مسئول درخصوص تمهيدات اجرايي پيرامون رفع معضل آب روستاي ساران گفت: در مسير رفع معضل آب ساران و ديگر مناطق روستايي جنوبي شهرستان دماوند دو سد "تارود" و "وادان" اجرايي خواهد شد.وي ادامه داد: براي تداوم روند احداث سد وادان مقرر شد تا کاربري اين سازه خاکي از محلي جهت تامين آب زراعي به درياچه اي گردشگري تغيير وضعيت پيدا کند.نماينده مردم شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه پيرامون مزاياي تغيير کاربري مذکور عنوان کرد: اين تغيير کاربري به آبفاي سازمان آب منطقه اي استان تهران تحت عنوان مجري طرح و متعاقبا آبگيري اين سازه خاکي در آينده اي نزديک خواهد انجاميد.رامين درخصوص سد تارود نيز عنوان کرد: وظيفه نخست سد تارود تامين آب منابع زيرزميني دشت همند کيلان خواهد بود که با دستور رئيس جمهور و تصويب کارگروه هاي تخصصي در وزارت نيرو به ميزان پنج ميليون متر مکعب در سال تخصيص داده شده است و نتيجه اجراي آن، احياي دشت پراهميت همند و جريان دوباره زندگي در شريانهاي حياتي مناطقي نظير "کوهان"، "کردر"، "وادان"، "کيلان" و ساران خواهد بود.اين مسئول پيرامون ديگر وظيفه سد تارود خاطرنشان کرد: ديگر وظيفه مهم سد تارود تامين آب شرب دماوند و مناطق اطراف اين شهر است که کارکرد مذکور با افزايش طول تاج و تغيير مکان احداث اين سازه محقق خواهد شد.

لزوم تشکيل تعاوني روستايي در ساران

وي از تبديل هفت هزار هکتار از اراضي شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه به باغهاي انبوه خبر داد و افزود: با پيگيريهاي بعمل آمده و حمايتهاي مسئولان وزارت جهاد کشاورزي و استانداري تهران اراضي مناطق مختلف شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه به باغهاي انبوه تبديل خواهد شد. نماينده مردم شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه خواستار تشکيل يک تعاوني درختکاري در ساران شد و افزود: طي طرح فوق درختان مثمر در نواحي شيبدار با سود جستن از مواد سوپرجاذب غرس مي شوند و مردم ساران نيز مي بايست با تشکيل يک تعاوني روستايي همراه ديگر نقاط شهرستان دماوند در اين طرح جهادي و اشتغالزا حضوري پرشور داشته باشند.رامين همراهي دولت در اجراي طرحهاي آبياري قطره اي را يک فرصت طلايي خواند و افزود: منابع سفره هاي آبهاي زيرزميني دشت "همند" شهرستان دماوند با کاهش سطح قابل ملاحظه اي از اين ماده حياتي روبرو است.اين مسئول ادامه داد: تا 10 سال پيش مسئولان آب شهرستان دماوند در با حفر چاه تا عمق 180 متر به آب مي رسيدند اما امسال در عمق 220 متري نيز همچنان گل و لاي استحصال مي شود از اين رو مي توان دشت همند را منطقه اي دچار بحران قلمداد کرد.

ضرورت تبديل شيوه سنتي آبياري به آبياري قطره اي

وي آبياري قطره اي را راه نجات کشاورزي شهرستان دماوند دانست و افزود: با توجه با پايين آمدن سطح آبهاي زيرزميني، کاهش نزولات آسماني و امکان بروز خشکسالي، دشت همند و منطقي روستايي مانند ساران نيازمند بازنگري اساسي در نحوه آبياري و تغيير آن از سنتي به قطره اي است.شاهرخ رامين پيرامون طرحهاي موجود در زمينه تبديل آبياري سنتي به تحت فشار عنوان کرد: از سوي مسئولان وزارت جهاد کشاورزي اعتباري مناسب جهت تغيير نحوه آبياري اراضي زراعي از سنتي به تحت فشار دو شهرستان دماوند و فيروزکوه اختصاص يافته است.نماينده مردم شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه بيان داشت: اما اين وعده مسئولان در صورتي محقق خواهد شد که کشاورزان نيز با درک صحيحي از وضعيت موجود حضوري عملياتي و مشارکتي گسترده از خود نشان دهند.اين مسئول با بيان اينکه تامين نيمي از هزينه هاي طرح مذکور بر عهده دولت خواهد بود، گفت: نيمي از هزينه هاي تغيير روشهاي آبياري سنتي به مدرن از سوي دولت تامين خواهد شد.وي ادامه داد: مابقي اين هزينه مي بايست از سوي کشاورزان پرداخت شود اما با توجه به ضعف مالي اين قشر زحمتکش، 50 درصد ديگر منابع مالي طرح ياد شده نيز در قالب تسهيلات بانکي با سود پايين پرداخت مي شود.


 ايران نژاد فرماندار ويژه کرج:
  سرانه بهداشت و درمان کرج افزايش مي يابد 

 
کرج – خبرنگار آفرينش

فرماندار ويژه کرج گفت: سرانه بهداشت و درمان کرج با تخصيص اعتبارات سال 90 افزايش مي يابد. به گزارش خبرنگار آفرينش وي با بيان اين مطلب در کارگروه بهداشت و درمان شهرستان کرج اظهار داشت: با تشکيل استان البرز و مستقل شدن رديف اعتباري از استان تهران تحولات چشمگيري در حوزه هاي مختلف شهرستان به ويژه بخش بهداشت و درمان به وجود مي آيد.وي افزود: تا پيش از تشکيل استان البرز، شهرستان کرج با عقب افتادگي هاي زيادي مواجه بود که با تحقق البرز اين مسائل کاهش خواهد يافت.اين مسئول با اشاره اينکه با ايجاد و راه اندازي دانشگاه علوم پزشکي البرز بسياري از محروميت هاي شهرستان در حوزه بهداشت و درمان برطرف خواهد شد، خاطر نشان کرد: بر اساس استانداردهاي موجود با توجه به نرخ جمعيت کرج بايد دو هزار و 350 تخت فعال وجود داشته باشد که تاکنون به واسطه تلاشهاي صورت گرفته تنها يک هزار و 200 تخت نسبت به ارائه خدمات مورد نياز مردم فعال است.وي تاکيد کرد: تخت هاي موجود نيز به دليل قدمت بالا از وضعيت مناسبي برخوردار نيستند که اميدواريم با تخصيص اعتبارات سال 90 شهرستان شاهد تحولات اساسي در حوزه هاي زيرساختي بهداشت و درمان شهرستان باشيم.معاون استاندار البرز و فرماندار کرج کاهش مشکلات شهرستان و بهبود وضعيت آن را نيازمند بررسي هاي کارشناسي عنوان کرد و گفت: در حال حاضر تمامي کارگروههاي فرمانداري کرج به صورت فعال و کارشناسي برگزار مي شود که در صورت توجه بيش از پيش مديران شهرستان مي توان خروجي اين جلسات را کاربردي کرد.وي يادآور شد: تاکيد بر برگزاري جلسات تخصصي و علمي بر اين است تا در اين جلسات با شناسايي نقاط ضعف و ارائه راهکارههاي مناسب بتوان نسبت به رفع مسائل و مشکلات موجود شهرستان اقدام نمود.


 آغاز برداشت انبه نارس در هرمزگان 

 بندرعباس- خبرنگار آفرينش

مدير باغباني سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان پيش بيني کرد امسال حدود 16 هزار تن محصول انبه برداشت شود. ابراهيم حسيني افزود: اين ميزان در مقايسه با پارسال حدود 14 درصد افزايش دارد. وي گفت: اين افزايش به علت بارش باران پيش از گل دهي درختان انبه و پس از تبديل گل به ميوه است.
وسيع ترين باغ هاي انبه با هزار و 570 هکتار به شهرستان ميناب اختصاص دارد و شهرستانهاي رودان با 870 هکتار، بندرعباس با 134 هکتار و جاسک با 55 هکتار در رده هاي بعدي قرار دارند. برداشت محصول انبه از باغهاي هرمزگان تا اواخر شهريور ادامه دارد. هرمزگان مقام نخست توليد و سطح زيرکشت انبه را در کشور دارد. حدود 30 درصد محصول باغ هاي انبه هرمزگان بصورت نارس برداشت مي شود. انبه به عنوان سلطان ميوه ها، داراي کالري و فيبر فراوان و طبيعي گرم، سرشار از ويتامين هاي آ، بي و سي است. اين ميوه در درمان بيماري هاي هموروئيد، تنگي نفس، سرفه، کاهش تب و درمان شب کوري موثر است.از انبه نارس بصورت تازه خوري، تهيه ترشي، شوري و سس استفاده مي شود.


 ايران‌شناسي 

 استان مركزي

قسمت چهارم

1- دستبافتهاي سنتي: به دو گروه بافته هاي داري و غير داري تقسيم مي گردد.

الف- بافته هاي داري: محصولاتي که به کمک دارهاي افقي يا عمودي مستقر در زمين در زمان بافت، توليد مي شود، بافته هاي داري محسوب مي گردند. مثل: قالي، گليم، رويه پشتي و بعضي از انواع زيلو.

ب- بافته هاي غير داري: که به دو گروه نساجي سنتي و بافتني تقسيم مي شوند.

ب – 1- نساجي سنتي: فرآورده هايي که با کمک دستگاههاي بافندگي دو وردي، چهار وردي، شش وردي، هشت وردي و ژاکارد دستي توليد مي گردد، دستبافي محسوب مي شود. نظير جاجيم، ترمه، زري، شال و انواع پارچه هاي پنبه اي ، پشمي و کرکي. از جمله ويژگيهاي خصوصيات اين رشته از صنايع دستي اين است که اولاً کليه مراحل سه گانه بافندگي با حرکات دست و پا انجام مي شود، ثانياً امکان استفاده از پودهاي رنگي به ميزان نامحدود نشانگر حضور مؤثر و خلاق انسان در توليد است.

2- رودوزي هاي سنتي

3- چاپهاي سنتي

4- سفال و سراميک و کاشي

5- شيشه گري

6-فرآورده هاي پوست و چرم

- ساخت محصولات چرمي - نقاشي روي چرم - سوخت روي چرم - معرق چرم و ...

7- مينا کاري

8- ساخت محصولات فلزي و آلياژ که شامل مسگري – قلمزني روي فلز- چلنگري- دواتگري- مليله سازي- نقره و طلا- چاقوسازي- مشبک فلز- علامت سازي و .... مي باشد.

9- ساخت محصولات چوبي که شامل منبت و کنده کاري روي چوب- معرق چوب- خاتم- خراطي- سازهاي سنتي- حجم سازي- گره چيني- مشبک- حصير بافي- مروار بافي- بامبو بافي و .... مي باشد.

10- مصنوعات سنگي شامل تراش سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي – سنگ تراشي- خراطي سنگ- فيروزه کوبي- معرق- مشبک و مرصع سنگ.

11- نمد مالي

12- خط و کتابت که شامل رشته هاي خوشنويسي، تذهيب، نگارگري، طراحي سنتي، نقاشي لاکي، پاپيه ماشه، صحافي سنتي، جلد سازي، کاغذ دستي و ... مي باشد.

خاتم سازي

هنر آراستن سطح اشياء به صورتي شبيه موزائيک با مثلث هاي کوچک چوبي، استخواني يا فلزي است که طرح هاي گوناگون آن همواره به صورت اشکال منظم هندسي مي باشد و اين اشکال با قرار گرفتن مثلث هاي کوچک در کنار يکديگر، نقش بندي مي شوند.مواد اوليه خاتم سازي عبارتند از انواع چوب آزاد- نارنج- شمشاد (فوفل، آبنوس و ...) انواع استخوان شتر و اسب و همچنين عاج، صدف، انواع مفتول هاي مسي و برنجي و آلومينيومي.آئينه، درب خاتم، ساعت ديواري، سرويس روميزي، رحل، صندوق قرآن و ... از جمله وسايلي هستند که با خاتم تزئين مي شوند.

ادامه دارد...

 


 خبر 

اصلاح دوپيچ با تلاش راهداران آوج به منظور رفع نقاط پرحادثه

قزوين - خبرنگارآفرينش

باتلاش راهداران اداره راه وترابري آوج دو نقطه پرحادثه در محورهاي مواصلاتي اين منطقه اصلاح شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل راه وترابري استان قزوين جواد حق لطفي رئيس اداره راه وترابري آوج و آبگرم با بيان اين خبرگفت : با اصلاح پيچها و رفع نقاط کور دو نقطه پرحادثه در جاده ارتباطي آبگرم – آوج اصلاح شد. به گفته ي حق لطفي براي رفع اين نقاط پرحادثه افزون بر 27 هزار متر مکعب خاکبرداري شده است.وي افزود : همچنين در طرح راهداري زمستاني ، جاده هاي اصلي ، فرعي و روستايي مناطق آبگرم و آوج بيش از يک ميليون و 854 هزار متر مکعب برفروبي شده است . رئيس اداره راه وترابري آوج و آبگرم در ادامه با اشاره به ديگر اقدامات صورت گرفته براي افزايش ايمني تردد در محورهاي مواصلاتي اين مناطق اظهار داشت : نصب 1446 عدد چشم گربه اي ، 405 کيلومتر خط کشي راهها ، ساماندهي شش تقاطع ، 109 کيلومتر پاکسازي حريم راهها ، 134 کيلومتر شانه سازي ، تنقيه و بازکردن 292 رشته پل و آبرو از جمله اقدامات انجام شده بوده است .جواد حق لطفي ، همچنين 38 مورد رفع تجاوز به حريم و پاکسازي 57 مورد صحنه تصادف و ساخت انبار نمک و تجهيز راهدارخانه ها و شستشوي مستمر تابلوها و علائم را از ديگر فعاليت هاي راهداري در اداره راه وترابري آوج و آبگرم اعلام کرد.همچنين بخشدار آوج با ارسال لوح سپاس از خدمات اداره راه وترابري اين بخش تجليل کرد .در بخشي هايي از متن لوح سپاس مصطفي متولي بخشدار آوج خطاب به جواد حق لطفي رئيس اداره راه وترابري اين منطقه آمده است : از خدمات جنابعالي و همکارانتان در بازگشايي جاده ها در فصل زمستان قدرداني مي شود. يادآور مي شود : بخش هاي آوج و آبگرم با داشتن 89 کيلومتر راه شرياني و 707 کيلومتر راه فرعي و روستايي از مناطق کوهستاني در قسمت جنوب غربي استان قزوين است و راه ارتباطي برخي از استانهاي غرب و شمالغرب از اين بخش ها ميگذرد.

روزانه 300 تن سيمان به بازار آذربايجان غربي تزريق مي شود

اروميه-خبرنگار آفرينش

رئيس سازمان بارزگاني آذربايجان غربي از تزريق روزانه 300 تن سيمان به بخش مردمي بازار استان خبر داد. جعفر صادق اسکندري در جلسه کار گروه استاني تنظيم بازار سيمان آذربايجان غربي افزود: اين طرح به منظور کمک به توسعه طرحهاي عمراني و ساخت ساز هاي مردمي با همکاري کارخانه هاي سيمان اروميه و آذرابادگان خوي علاوه بر سهميه قبلي اجرا مي شود.در اين جلسه تغيير احتمالي قيمت سيمان مطرح و مقرر شد به منظور پيشگيري از بروز جو رواني، موضوع از طريق اعضاي کارگروه پيگيري و درصورت احتمال هرگونه تغيير قيمت مراتب از طريق مراجع ذيصلاح به اطلاع عموم مردم رسانده شود. همچنين با توجه به افزايش تقاضاي تعاوني هاي مسکن مهر مقرر شد علاوه بر تحويل روزانه 150 تن سهميه مقرري، روزانه 150 تن از کارخانجات سيمان اروميه و آذرآبادگان خوي با معرفي نامه سازمان مسکن و شهرسازي به تعاوني هاي مسکن مهر سيمان تحويل شود. در اين جلسه مقرر شد، به منظور تنظيم بازار سيمان استان کارخانه سيمان آذرآبادگان خوي سهميه 50 درصدي اين استان را به 70 درصد افزايش دهد. هم اکنون سالانه نزديک به دو ميليون تن سيمان در آذربايجان غربي توليد مي شود که با بهره برداري از کارخانه هاي سيمان ماکو و بوکان اين ميزان به چهار ميليون تن خواهد رسيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه