جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3861


خبر پزشکي


نوجوانان را دريابيم
استاد: دكتر احدي دانشجو: بيتا آجيل چي (قسمت ششم)

مشكلات كليوي در كودكان


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

 حدود 15 درصد از كارگران دچار كم شنوايي

ناشي از صدا هستند

دبير اجرايي دهمين كنگره شنوايي شناسي گفت: در جهان دو تا سه درصد از مشكلات شنوايي به علت آلودگي ناشي از صداست و صداي زياد در محيط‌هاي صنعتي موجب شده است كه 10 تا 15 درصد از كارگران، كم شنوايي ناشي از صدا داشته باشند. به گزارش ايسنا، دكتر نيما رضا زاده در حاشيه برگزاري كنگره شنوايي شناسي در جمع خبرنگاران افزود: لازم است شنوايي كارگران صنعتي سالانه بررسي شود و آنان در محيط‌هاي صنعتي از محافظ‌هاي گوشي استفاده كنند. رضازاده در ادامه اظهار كرد: در اين كنگره تلاش مي‌كنيم به مباحثي مانند چالشهاي روز در زمينه كم شنوايي، وزوز گوش، آلودگي صوتي در كلان شهرها بپردازيم. وي درباره آلودگي صوتي در كلان شهرها گفت: آلودگي صوتي در مكانهايي مانند مترو و خيابان‌ها وجود دارد و نوع ديگري از اين نوع آلودگي در بخش‌هاي صنعتي شنيده مي‌شود. بنابراين قصد داريم موضوع كاهش آلودگي صوتي را با حضور مسولان نهادهايي مانند شهرداري‌ها در اين كنگره بررسي كنيم. اين شنوايي شناس درباره راههاي پيشگيري آلودگي صوتي اظهار كرد: تا حد امكان تلاش كنيم از بار ترافيك بكاهيم از سوي ديگر مي‌توانيم كمتر در مكانهاي پرسروصداي شهر تردد كنيم البته اگر ملزم به فعاليت در اين مكانها هستيم لازم است محافظ‌هاي صوتي را از كلينيك‌هاي شنوايي تهيه و استفاده كنيم. اين محافظ‌ها تا حدودي ميزان صداي رسيده به گوش را كاهش مي‌دهند و ازعوارض كم شنوايي و عصبي ناشي از آلودگي صوتي مي‌كاهند. وي افزود: آمار دقيقي در زمينه مبتلايان به بيماريهايي مربوط به آلودگي صوتي در ايران وجود ندارد البته تلاش مي‌كنيم پس از اين كنگره آماري را در اين زمينه استخراج و طبقه بندي كنيم.

عفونت‌هاي تنفسي شايع‌ترين بيماري كودكان

رييس انجمن پزشكان كودكان ايران، عفونت‌هاي تنفسي را از شايع‌ترين بيماري‌هاي كودكان در كشور عنوان كرد. به گزارش ايسنا، دكتر غلامرضا خاتمي، فوق تخصص گوارش اطفال، شايع‌ترين بيماري‌هاي كودكان در كشور را به ترتيب اسهال و عفونت‌هاي تنفسي عنوان كرد و گفت: در حال حاضر به دليل افزايش اطلاعات خانواده‌ها و همچنين بهبود وضعيت بهداشت كشور بيماري اسهال كاهش يافته است به اين ترتيب اكنون عفونت‌هاي تنفسي به عنوان قاتل نخست كودكان در كشور مطرح است. . وي با اشاره به بحث و بررسي مباحث مربوط به تغذيه در كنگره امسال پزشكان كودكان كشور، گفت: ميزان سوء تغذيه در دنيا بسيار كاهش يافته است؛ چرا كه سازمان جهاني بهداشت همواره نقش تغذيه در سلامت را به تمام كشورهاي دنيا يادآوري مي‌كند. خاتمي تاكيد كرد: جلوگيري از سوء تغذيه تنها مربوط به وزارت بهداشت نيست و سازمان‌هاي متعدد از جمله وزارتخانه‌هايي مانند وازتخانه بازرگاني و كشاورزي بايد در اين زمينه همكاري داشته باشند. از آنجا كه مسولان مختلف در اين زمينه ذينفع هستند هماهنگي درباره اين موضوع مقداري مشكل‌تر است. وي با اشاره به اشكال مختلف سوء تغذيه گفت: انواع سوء تغذيه در استان‌هاي مختلف، متفاوت است اما در مجموع سال به سال ميزان سوء تغذيه كمتر مي‌شود و انتظار است تا كودكان كشور از هماهنگي سازمان‌هاي مختلف به منظور بهره‌مندي از تغذيه مناسب برخوردار شوند.به گفته وي، به همان نسبت كه سوء تغذيه در كشور وجود دارد چاقي هم مطرح است كه خود نوعي از سوء تغذيه است. رييس سي و دومين كنگره بزرگداشت استاد دكتر محمد قريب با اشاره به برگزاري اين كنگره از 23 تا 28 ارديبهشت ماه سال جاري گفت: كنگره امسال به مدت شش روز و با حضور اساتيد ايراني داخل و خارج كشور برگزار خواهد شد.


 نوجوانان را دريابيم  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: بيتا آجيل چي (قسمت ششم)

آنان تمايل دارند که همه ي اعمال خود و ديگران براساس خير و مصلحت و دستورهاي دين باشد.همين افکار باعث مي شود از بي قيدي و لاابالي گري برحذر باشند و خود را از فساد دور کنند.البته گاهي اوقات در انجام اعمال فوق جنبه ي افراط به خود مي گيرند که به حال آنان مفيد نيست و عوارضي را به دنبال خواهد داشت. آخرت و روز رستاخيز و برملا شدن همه اعمال و رفتارهاي خوب و بد گذشته در اين دوره فکر آنها را به خود مشغول مي نمايد و باعث مي شود که اعمال و رفتارشان را تحت کنترل درآورده.براساس معيارهاي شرعي عمل کنند، و از اين طريق آرامش خاطر کسب مي نمايند و ناراحتي هاي خود را کاهش مي دهند. گاهي اوقات در مدارس و دبيرستان ها که تعليمات ديني و بينش مذهبي و قرآن را آموزش مي دهند، به علت عدم تفهيم صحيح مطالب يا عدم صلاحيت معلم و يا عدم توانايي پاسخ دادن به سوالات دانش آموزان، بدبيني نسبت به مذهب در آنان تقويت مي شود و نوجوان احساس مي کند که درس ديني را خوانده و خوب فهميده، اما چيزي نداشته است که او را جلب و جذب نمايد. عده اي از نوجوانان و جوانان نيز به علت برچسب هايي که بدان ها مي زنند ممکن است دست از مذهب بکشند. وقتي نوجواني به علت جهل و ناداني، ضعف عقيدتي و يا تحت تأثير افراد و يا گروه ها به انحراف کوچکي کشيده شده است، اطرافيان به جاي اين که دلسوزانه و منطقي با او وارد بحث و گفتگو شوند و او را راهنمايي نمايند، بلافاصله با زدن برچسبي او را محکوم و مطرود و منزوي مي کنند.همين عمل خود عاملي مي شود براي اين که نوجوان يا به خاطر گرفتن انتقام و يا براي ثابت نمودن طرز تفکرش، آن حجاب و پرده اي را که تاکنون حفظ نموده پاره کرده از مسير مذهب خارج شود.

رعايت نکاتي به منظور کاستن از مشکلات مذهبي

1) والدين و مربيان نقش بسيار بااهميتي در تثبيت اعتقادات مذهبي صحيح و جهت دهي نوجوانان و جوانان در پيروي از اصول مذهبي و اخلاقيات پسنديده ايفا مي نمايد. روابط آموزشي- مذهبي مي بايست براساس انس و الفت، دوستي و محبت، اطلاع و آگاهي و استدلال منطقي صورت گيرد. عقايد و آراي مذهبي بايد طوري منظم، هدفدار، هماهنگ و هدايت کننده و قابل اجرا به آن ها عرضه شود که زمينه را براي اختلاف و تضاد و درگيري فراهم نسازند. ضمناً بايد آن ها را به تفکر با شيوه درست آشنا نمود و اعتقاد به مباني ديني و جهان بيني توحيدي و خداشناسي، نبوت، معاد، امامت و رهبري عدالت را براساس تفکر و برهان عقلي و بينش مذهبي در آن ها به وجود آورد.نيز کتب مناسبي را که جوابگوي سوالات و اشکالات نوجوانان و جوانان با اصول استدلالي و منطقي باشد به آنان معرفي کرد.زيرا آن ها تشنه ي اطلاعات در زمينه هاي فوق مي باشند، و با اين عمل خلاء مذهبي در آن ها پرخواهد شد و دچار ويراني فکر و انديشه نمي شوند.

2) طرز ارائه مسائل مذهبي به نوجوانان و جوانان بسيار اهميت دارد.

چه، مسائلي را در اين دوره بايد براي آن ها گفت که از دين زده نشوند، و در عين حال بايد آن مسائل را با زندگي تطبيق داد.اين موضوعات بايد طوري ارائه شود که آن ها احساس کنند امور مذهبي قابل پياده شدن در زندگي روزمره مي باشد و حتي گاهي مي توانند احتياجات رواني خود را نيز با اين امور برطرف نمايند. تنها موعظه کردن از طريق والدين، مربيان و يا علماي دين در خانه و مدرسه و مسجد کافي نيست، بايد مسائل ديني را با تجربه و عمل توأم نمود تا به اين زودي ها از فکر نوجوان خارج نشود و اثرش در رفتار او ثابت بماند.

ادامه دارد...


 مشكلات كليوي در كودكان  

اگر فرزند شما از درد و تورم شكمي شكايت داشته باشد چه كار مي‌كنيد؟ آيا سعي مي‌كنيد با استفاده از يك قرص مسكن يا كمي نبات و عرق نعنا دردش را آرام كنيد؟ اگر ادرارش رنگ و بويي غيرطبيعي داشته باشد، چطور؟ اگر ادرارش قطع و وصل شود يا در برابر ادرار كردن مقاومت كند، چه مي‌كنيد؟ و.... بهتر است بدانيد كه اين‌ موارد و ده‌ها نشانه ديگر، مي‌توانند از وجود مشكل و بيماري‌هاي كليه خبر دهند، بنابراين آنها را ناديده نگيريد، شايد اگر دير به فكر بيفتيد نتايجي غيرقابل جبران ايجاد شده باشد.دكتر زهرا پور نصيري فوق‌تخصص كليه كودكان در رابطه با علائم بيماري‌هاي كليه در كودكان به جام‌جم مي‌گويد: «والدين بايد حتما به جريان ادراري كودكان و بخصوص شيرخواران توجه كنند. به همين دليل توصيه مي‌شود مادراني كه بچه شيرخوار دارند، گاهي پوشك بچه را باز بگذارند و جريان ادراري او را كنترل نمايند. البته خوب است بدانيم بررسي جريان ادراري در كودكان پسر بيشتر اهميت دارد.»به گفته وي اگر جريان ادراري قطره قطره يا بسيار باريك باشد يا اگر قطع و وصل شود مي‌تواند نشانه وجود مشكلي در مجاري ادرار كودك باشد. تغيير رنگ ادرار، نشان‌دهنده مشكلات كليوي

دكتر پورنصيري در ادامه توضيح مي‌دهد: «رنگ ادرار از زرد روشن تا زرد تيره متغير است. البته تغيير رنگ ادرار مي‌تواند ناشي از مصرف مواد غذايي خاصي مانند اسفناج و لبو يا مصرف برخي داروها مانند آهن باشد. اما تغيير رنگ ادرار به رنگ چاي، معمولا نشانه وجود خون در ادرار است و در اين شرايط بايد در اولين فرصت به پزشك مراجعه شود.»اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با تاكيد بر اين نكته كه اولين ادرار كودك هنگام صبح بايد زرد تيره باشد، ادامه مي‌دهد: «ادراري كه هميشه به رنگ زرد روشن باشد و حتي در مواقع كم‌آبي نيز تيره‌ نشود، نشانه بيماري جدي كليوي است.» وي توضيح مي‌دهد: «بوي تند ادرار نيز ممكن است ناشي از مصرف برخي غذاها يا داروهايي خاص باشد، اما در صورت وجود بوي تند ادرار لازم است براي رد عفونت ادراري، آزمايش‌هاي لازم انجام شود.»

تكرر ادرار نيز از جمله مشكلاتي است كه والدين را نگران مي‌كند.

اين پزشك متخصص در اين باره به والدين هشدار مي‌دهد: «تكرر ادرار يكي از علائم جدي عفونت ادراري است و لازم است در اين شرايط كشت ادرار انجام شود. علاوه بر اين، تكرر ادرار مي‌تواند به علل ديگر ازجمله استرس، وجود سنگ يا مثانه عصبي نيز ايجاد شود.»

حجم زياد ادرار هميشه هم خوب نيست

به گفته دكتر پورنصيري در صورتي كه كودك دچار پرنوشي و پر ادراري شده است، ابتدا بايد وجود ديابت قندي رد شود. ولي علاوه بر آن، ديابت بي‌مزه كه به علت بيماري‌هاي كليه يا بيماري‌هاي مغزي ايجاد مي‌شود نيز مي‌تواند باعث بروز علائم شود.وي با تاكيد بر اين‌كه حجم زياد ادرار هميشه نشانه كاركرد خوب كليه‌ها نيست، يادآور مي‌شود: «در بسياري از بيماري‌هاي جدي كليه به علت عدم قدرت تغليظ ادرار، حجم ادرار بالا مي‌رود ولي كليه دچار نارسايي است. در نتيجه در صورتي كه حجم ادرار كودك زياد است و بخصوص در شرايطي كه هيچ وقت رنگ ادرار به رنگ زرد تيره در نمي‌آيد، بايد در اولين فرصت به پزشك مراجعه كرد.»

وي مي‌افزايد: «مقاومت كودك در برابر دفع ادرار، بخصوص زماني كه كمتر از 3 بار در 24 ساعت باشد، غيرطبيعي است و مي‌تواند منجر به عوارض جدي كليه و مثانه شود. بنابراين به والدين توصيه مي‌شود كودكان هر 2 تا 3 ساعت دفع ادرار داشته باشند.»

عدم وزن‌گيري كودك را جدي بگيريد

اين عضو هيات علمي دانشگاه در اين‌باره توضيح مي‌دهد: «در صورت وجود دردهاي شكمي مزمن معمولا انجام سونوگرافي كليه و مثانه توصيه مي‌شود. وجود سنگ ادرار يا انسداد در مسير ادراري ازجمله علل دردهاي شكمي هستند.»دكتر پورنصيري با ذكر اين نكته كه تورم شكم مي‌تواند به علل بيماري‌هاي كليوي باشد، مي‌گويد: «ورم كليه ناشي از انسداد، كيست‌هاي كليوي، تومورهاي كليه و مثانه عصبي مي‌توانند سبب تورم در پهلوها يا زير ناف كودك شوند.»به گفته وي يكي از علل عدم وزن‌گيري مناسب كودكان بيماري‌هاي كليه هستند. بنابراين در صورت وجود نارسايي در رشد كودك بايد آزمايش هاي لازم انجام شود.دكتر پورنصيري در ادامه توضيح مي‌دهد: «ورم نيز از ديگر علائم وجود بيماري كليوي است. البته ورم مي‌تواند به علت بيماري‌هاي قلبي، كبدي و گوارشي نيز ايجاد شود. ولي در صورتي كه علت ورم بيماري كليوي باشد، معمولا آزمايش ساده ادرار مساله را مشخص مي‌كند.» اين پزشك متخصص در ادامه مي‌افزايد: «افزايش فشار خون نيز از جمله علائم جدي بيماري كليوي در كودكان است. علامت آن اغلب غيراختصاصي و به صورت بيقراري كودك، سردرد يا تشنج است. بنابراين توصيه مي‌شود پس از 3 سالگي حداقل سالي يك بار فشار خون كودك با دستگاهي مناسب جثه‌اش اندازه‌گيري شود.»به گفته وي در صورتي كه كودك سابقه بستري در دوره نوزادي، بستري در ‌ICU يا هر گونه بيماري سيستميك را داشته باشد، بهتر است قبل از 3 سالگي نيز فشار خون وي اندازه گرفته شود. تب نيز از ديگر علائم عفونت ادراري است. بنابراين در صورتي كه كودك تب بدون علامت داشته باشد، بايد براي رد عفونت ادراري كشت ادرار انجام شود. شب‌ادراري كودك را نيز بايد جدي گرفت. اگر چه شب‌ادراري اغلب اوليه بوده و با گذر زمان بهبود مي‌يابد، اما وي به والدين هشدار مي‌دهد: «اگر شب‌ادراري ثانويه باشد و پس از چند ماه خشك بودن ايجاد شود، بايد بررسي‌هاي لازم پزشكي انجام شود‌. نم زدن و خيس كردن لباس زير نيز از علائم بيماري‌هاي مثانه هستند.»وي در نهايت به والدين توصيه مي‌كند نسبت به علائم ادراري كودك خود حساس بوده و بموقع نسبت به تشخيص و درمان آن اقدام كنند؛چرا كه مي‌تواند از مشكلاتي جدي مانند نارسايي كليه پيشگيري نمايد.


 خبرها از عالم علم 

 با تغذيه مناسب و پرهيز از استرس سلامت بمانيد

دبير انجمن كودكان ايران با تاكيد بر پرهيز از مصرف غيرمنطقي و خودسرانه دارو و مقابله با مقاومت‌هاي دارويي گفت: در حال حاضر دو درصد كودكان مسلول كشور نسبت به داروها مقاومت دارند. به گزارش ايسنا، دكتر محمدرضا بلورساز، فوق تخصص عفوني اطفال درباره شايعترين بيماري‌هاي كودكان در كشور، گفت: اين بيماري‌ها در فصول مختلف متفاوت هستند. به عنوان مثال در فصل بهار بيماري‌هاي آسم و آلرژي افزايش مي‌يابد. در مجموع بايد گفت شايع‌ترين بيماري در كودكان سرماخوردگي است. سرماخوردگي منشا ويروسي دارد كه براي جلوگيري از آن شست‌وشوي دست و رعايت حداقل فاصله لازم با فرد سرماخورده ضروري است. همچنين فرد سرماخورده بايد به ميزان كافي استراحت كرده و از مايعات گرم فراوان استفاده كند. وي تاكيد كرد: شستشوي دست بايد حداقل بين 40 تا 60 ثانيه به طول انجامد. ثابت شده است با شست‌وشوي دست به اين روش بيش از 98 تا 99 درصد ميكروب‌هاي سطح جامعه پاك مي‌شود. شعار سازمان جهاني بهداشت براي جلوگيري از انتقال عفونت‌هاي ويروسي نيز شست‌وشوي مرتب دست است. بلورساز با بيان اين كه در مورد سرماخوردگي واكسني به عنوان واكسن سرماخوردگي نداريم، افزود: واكسن‌هاي موجود واكسن آنفلوآنزا هستند كه توصيه مي‌شود واكسن آنفلوآنزاي فصلي از سن 6 ماهگي به بالا استفاده شود. وي با تاكيد بر لزوم پرهيز از مصرف خودسرانه دارو هنگام سرماخوردگي كودكان، گفت: مصرف خودسرانه دارو منجر به مقاومت دارويي مي‌شود؛ موضوعي كه سازمان جهاني بهداشت در سال جاري به عنوان يك تهديد جهاني از آن ياد كرده است. بلورساز با اشاره به مقاومت‌هاي دارويي ايجاد شده در بيماري سل، گفت: متاسفانه مقاومت‌هاي دارويي نسبت به داروهاي جديد سل نيز در دنيا مشاهده شده است. در حال حاضر 2 درصد كودكان مسلول كشور نسبت به داروها مقاومت دارند. بيمار سل مقاوم به درمان تا 250 ميليون تومان هزينه لازم دارد و در نهايت نيز فوت مي‌كند. بر اين اساس لازم است از مصرف نابه‌جا و غيرمنطقي دارو خودداري شود. دبير سي و دومين كنگره پزشكان كودكان ايران با اشاره به برگزاري اين كنگره از 23 تا 28 ارديبهشت ماه جاري گفت: برگزاري اين كنگره نتيجه زحمات يك ساله اساتيد انجمن كودكان است. در كنگره امسال جديدترين مطالب علمي ارائه مي‌شود. از مهمانان خارجي نيز براي حضور در كنگره دعوت شده است. همچنين طي برگزاري كنگره از پيشكسوت‌ترين شخصيت علمي در ميان متخصصان اطفال كشور تقدير مي‌شود و به پاس زحمات مرحوم دكتر سيادتي به بهترين مقاله پژوهشي رسيده به دبيرخانه كنگره جايزه‌اي اهدا مي‌شود. همچنين در حاشيه كنگره شركت‌هاي مختلف دارويي و تجهيزات پزشكي محصولات خود را ارائه مي‌كنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه