جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3867


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب اسلامي:
وظيفه آموزش و پرورش تربيت انسانهايي در طراز نظام جمهوري اسلامي و حرکت عظيم ملت ايران است

رئيس مجلس:
مجلس پيگير حل مشکلات معيشتي معلمان سراسر کشور است


مهمانپرست اظهارات وزير خارجه امارات را رد کرد


موج كوتاه


ميز خبر


يک نکته از هزاران

آيت‌الله آملي‌لاريجاني:
همه مسئولان نظام بايد بدانند مشروعيت کارشان در التزام به ولايت فقيه است


رايزني وزير امور خارجه با سلطان‌ قابوس پيرامون ‌تحولات منطقه و بحرين


براي عضويت در اتحاديه اروپا آماده‌ايم


احتمال ترورمحمود عباس


شرط برقراري آتش‌بس در ليبي


عمرو موسي: با آشتي ملي فلسطين اسرائيل ديگر بهانه‌اي ندارد


 سرمقاله 

 بهار کتاب درخزان خوانندگان

بيست وچهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران همچون سال هاي گذشته در ارديبهشت ماه آغاز به کار کرد. شروع بکار بزرگ ترين رويداد فرهنگي خاورميانه در حالي صورت مي گيرد که در چند سال اخير مشکلات بسياري براي طيف مرتبط با کتاب به وجود آمده است. از ندادن مجوز به ناشران و تعليق درآوردن حق چاپ آنها، گراني بيش از اندازه کتاب براي خوانندگان و در دسترس نبودن برخي کتب، و از اين دست مشکلات گريبان هسته اصلي شکل دهنده کمال و سعادت جامعه را گرفته است که تبعات بسيار سنگيني براي جامعه خواهد داشت. عدم فراهم بودن زمينه براي گرفتن مجوز چاپ و يا نوبت هاي طولاني براي به چاپ رسيدن مطالب نويسندگان و همچنين افزايش قيمت کاغذ و سير سعودي قيمت کتاب، همه و همه کاهش ميزان مطالعه و ميل به کتاب خواني را در جامعه ترويج مي کند. بر اساس آمارها ميزان سرانه مطالعه در کشور کمتراز18 دقيقه در روز مي باشد که با توجه به نزديکي به مراکز استان ها و شهرهاي بزرگ اندکي کم وزياد مي شود.اين آمار در مقابل جوامع اروپايي و حتي آسيايي بسيار پايين مي باشد. ميزان سرانه مطالعه به طور ميانگين در دنيا 45 دقيقه در روز است. سرانه بالاي مطالعه در كشورهاي توسعه يافته اي نظير ژاپن با سرانه 90 دقيقه مطالعه در روز يا انگليس با حدود 55 دقيقه در روز نشان از اهميت فراوان به مسئله کتاب و کتاب خواني در اين كشورها مي باشد.آنچه موجب رشد وتوسعه انساني در کشورهاي توسعه يافته گرديده اهميت مطالعه و دانش آموختگي مي باشد. قصد زير سئوال بردن نمايشگاه هاي کتاب در کشورمان را نداريم و از برگزار کنندگان آنها قدرداني مي کنيم که لااقل هرز گاهي يک تنفس مصنوعي به پيکر فرهنگ کتاب خواني در کشور مي دمد. اما بايد به اين نکته اشاره کنيم که برگزاري نمايشگاه ها بدون فراهم کردن زمينه براي ارتقاي فرهنگ کتاب خواني امري غيرمفيد به نظر مي رسد. کاهش ميزان سرانه مطالعه در کشور نشان از آماده نبودن بستر براي ترويج فرهنگ کتاب و کتاب خواني مي باشد. کاهش تقاضا براي کتاب آن هم به علت بالابودن قيمت آن و يا عدم موضوعات جالب براي مخاطبان همگي نشان از عدم اهتمام کافي به روند سلسله وار توليد کتاب مي باشد. چاپ و انتشار کتاب هاي بي محتوا و غير جذاب باعث کاهش ميل افراد به مطالعه مي شود . متاسفانه با مشاهده در فروشگاه هاي کتاب مي بينيم که خوانندگان بعضا به علت نبودن موضوعات مورد علاقه شان با دست خالي بر مي گردند و يا با داغ شدن بازار کتاب هاي فال بيني و طالع بيني ذائقه خوانندگان به سمت مطالب غيرمفيد و سازنده تغيير مي کند. امروزه با توجه به موقعيتي که در جهان حاکم است هر کشوري که بتواند ميزان فهم و دانش مردم را بالا ببرد پيروز و مستعد پيشرفت مي باشد. اين امر قابل دست يابي نيست مگر آنکه مسولان کشور فکري جدي براي حل معضلات کتاب و خوانندگان آن بکنند.

حميد رضا عسگري


 رهبر معظم انقلاب اسلامي:
 وظيفه آموزش و پرورش تربيت انسانهايي در طراز نظام جمهوري اسلامي و حرکت عظيم ملت ايران است 

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از معلمان از سراسر کشور، مهمترين وظيفه آموزش و پرورش را تربيت انسانهايي در طراز نظام جمهوري اسلامي و حرکت عظيم ملت ايران، دانستند و تأکيد کردند: بر همين اساس آموزش و پرورش نيازمند تحول بر مبناي يک الگوي مستقل و پيشرفته ايراني – اسلامي است که پرورش انسانهايي مؤمن، متوکل، شريف، شجاع، مبتکر، صبور، اميدوار به آينده و داراي اخلاق نيک و قدرت خطرپذيري براي ورود به ميدانهاي جديد، نتيجه آن باشد.

حضرت آيت الله خامنه اي با گراميداشت ياد و خاطره استاد شهيد آيت الله مرتضي مطهري و روز معلم، شهيد مطهري را انساني برجسته، بصير و همراه با احساس درد توصيف کردند و افزودند: اين انسان بزرگ با چنين ويژگيهايي منشأ برکات فراواني در عرصه علم و فرهنگ و تعليم و تربيت شد و در نهايت هم خداوند متعال پاداش او را با شهادت داد و او را زنده نگه داشت.

ايشان در تبيين نقش و جايگاه معلم خاطرنشان کردند: معلم انساني است که آينده کشور و تربيت انسانهاي بزرگ و مجاهدان راه حق و افرادي که کشور را اداره خواهند کرد، به دست او است، بنابراين، همه آحاد ملت بايد قدر و اهميت معلم را بدانند و حرمت معلم را پاس بدارند، ضمن آنکه رسانه ها و مسئولان نيز نقش بسزايي در شناساندن جايگاه واقعي معلم دارند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به موضوع تحول در آموزش و پرورش، در بيان علت نيازمندي به اين تحول افزودند: از آنجاييکه نظام کنوني آموزش و پرورش وارداتي است و در آن، نيازها، اقتضائات و فرهنگ ملت ايران در نظر گرفته نشده است، بنابراين آموزش و پرورش نيازمند تحول است.

حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: لازمه اين تحول يک الگوي مستقل و پيشرفته ايراني – اسلامي است که هدف اين الگو نيز بايد تربيت انسانهايي در طراز نظام جمهوري اسلامي باشد.

ايشان خاطرنشان کردند: اگر جمهوري اسلامي ايران مي خواهد پرچم اسلام را در دست بگيرد و دنيا و آخرت خود را آباد کند و ياري رسان، شاهد و مبشر براي ملتهاي ديگر باشد، بايد انسانهايي مؤمن، متوکل، شريف، مبتکر، شجاع، حليم، داراي استعدادهاي جوشان، و قدرت خطرپذيري بالا، تربيت کند.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: لازمه تربيت چنين انسانهايي، عمل براساس دستورات اسلام و معارف قرآن است. حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر لزوم مشخص بودن جهت گيري در ايجاد تحول در آموزش و پرورش، خاطرنشان کردند: داشتن نگاه کلان و طرح جامع و همچنين لحاظ کردن محوريت معلم، از شروط مهم ايجاد تحول است. ايشان افزودند: هر مقدار که در آموزش و پرورش و ايجاد تحول در آن، سرمايه گذاري شود، قطعاً ارزش بازده آن به مراتب بيشتر از سرمايه گذاري انجام شده خواهد بود، و همه بايد با چنين ديدي به آموزش و پرورش نگاه کنند.

رهبر انقلاب اسلامي با يادآوري کار عظيم و کم نظير ملت ايران به رهبري امام خميني (ره)، در طول تاريخ، خاطرنشان کردند: کشور ايران، نيازمند آموزش و پرورشي در شأن چنين ملتي است.

حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين ابعاد حرکت عظيم ملت ايران افزودند: در شرايطي که عوامل زور و قدرت در دنيا، همه توان و امکانات خود را بر ضد ارزشهاي اسلامي و انساني بکار گرفته بودند، ملت ايران، غريبانه براي احياي اين ارزشها قيام کرد و غريبانه اين راه دشوار را پيمود و اکنون به پيروزيها و پيشرفتهاي بزرگي دست يافته است.

ايشان حرکت بيداري کنوني در غرب آسيا و شمال افريقا را امتداد حرکت عظيم ملت ايران خواندند و تأکيد کردند: اين حرکت بيداري قطعاً تا قلب اروپا پيش خواهد رفت و ملتهاي اروپا بر ضد سياستمداران و زمامداران خود که آنها را تسليم محض سياستهاي فرهنگي و اقتصادي امريکا و صيهونيستها کرده اند، به پا خواهند خواست. رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه اين بيداري در اروپا حتمي است، خاطرنشان کردند: بيداري کنوني، عمق حرکت عظيم ملت ايران است و اگر بخواهيم اين حرکت با همين شتاب و قدرت ادامه پيدا کند، بايد ضمن شکوفا کردن استعدادها و تربيت انسانهاي مقاوم، ايمان، بصيرت، آگاهي و دانش را تقويت و اتحاد و انسجام را مستحکم تر کنيم.حضرت آيت الله خامنه اي در پايان تأکيد کردند: مطمئن باشيد جمهوري اسلامي ايران به برکت همت هاي بلند، ايمانهاي قوي و انسانهاي با اخلاص، قله هاي سعادت و پيشرفت را يکي پس از ديگري فتح خواهد کرد.

در ابتداي اين ديدار آقاي حاجي بابايي وزير آموزش و پرورش در سخناني با اشاره به برنامه ريزيها و تلاشهاي انجام گرفته براي تحول بنيادين در آموزش و پرورش گفت: سياستهاي کلي آموزش و پرورش در مجمع تشخيص مصلحت نظام به تصويب رسيده و فلسفه تعليم و تربيت نيز در دستور کار شورايعالي انقلاب فرهنگي است و همچنين برنامه درسي ملي در حال بررسي و تصويب نهايي در شورايعالي آموزش و پرورش است.وي افزود: توجه به شکوفايي استعدادها، مباني تعليم و تربيت اسلامي، فناوريهاي جديد، تربيت بدني، مهارتهاي زندگي، کتابخانه هاي مدارس و مجلات کمک آموزشي، و ارزشيابي کيفي، از جمله مواردي هستند که در برنامه درسي ملي در نظر گرفته شده اند.


 رئيس مجلس:
 مجلس پيگير حل مشکلات معيشتي معلمان سراسر کشور است 

 
رئيس مجلس در ديدار با معلمان نمونه کشور مبناي تفکر اسلامي را سرمايه‌گذاري بر روي انسان‌ها خواند و با بيان اينکه معلمي شغلي فني و تخصصي است که با تربيت افراد سروکار دارد، گفت: خوشبختانه نگاه مجلس به مجموعه آموزش و پرورش و معلمان نگاهي استراتژيک است و براي کمک به معلمان مصوبات خوبي در برنامه پنجم توسعه و بودجه سال 90 گنجانده شده است. به گزارش خانه ملت، "علي لاريجاني" در ديدار تعدادي از معلمان نمونه سراسر کشور به همراه وزير آموزش و پرورش و جمعي از اعضاي فراکسيون فرهنگيان مجلس ضمن تبريک هفته معلم به اين معلمان نمونه، گفت: خانه ملت افتخار مي‌کند که ميزبان مجموعه‌اي نخبگان نظام تعليم و تربيت کشور است.رئيس فراکسيون اصولگرايان شغل معلمي را شغلي ساکت و پرکار خواند و گفت: معلمي برخلاف سياستمداري که سروصدا زياد دارد، پرکارتر است و منزلتش هم بيشتر از کار سياستمداري است.لاريجاني در ادامه سخنان خود به بيان ديدگاه‌هاي شهيد مطهري درباره تعليم و تربيت پرداخت و خاطرنشان کرد: يکي از مواردي که شهيد مطهري تاکيد فراوان به آن داشت، موضوع تعليم و تربيت است و به همين دليل براي فلسفه تعليم و تربيت کتاب نوشت و در موارد متعدد بر اهميت آموزش و پرورش تاکيد کرد.وي دليل تاکيد شهيد مطهري به تعليم و تربيت افراد را برگرفته از بنيان‌هاي ايدئولوژيک و رويکرد اسلامي خواند و گفت: رويکرد اسلام برخلاف مارکسيسم و سرمايه‌داري بر انسان‌سازي استوار است و مبناي تفکر اسلامي سرمايه‌گذاري بر روي انسان‌هاست. رئيس مجلس ادامه داد: هيچ قشري بهتر و پراثرتر از معلمان در زمينه تعليم و تربيت نيست و به همين دليل است که در جاي‌جاي اسلام و آراي دانشمندان اسلامي بر اهميت تعليم و تربيت تاکيد شده است.لاريجاني معلمي را شغلي پرکار و تکنيکي خواند و خطاب به معلمان نمونه‌اي که به نمايندگي از معلمان سراسر کشور در مجلس حاضر شده بودند، گفت: شما از سنين کودکي شخصيت‌سازي بر روي فرزندان اين ملت را آغاز مي‌کنيد و با يک فرآيند پرکار و تکنيکي با کودک همراه مي‌شويد و او را راهنمايي مي‌کنيد.وي با بيان اينکه پايه‌هاي شخصيتي افراد از سوي معلمان ساخته مي‌شود، تاکيد کرد: به دليل اهميت معلمان در شکل دادن به شخصيت افراد بايد سازوکارهايي در کشور مهيا شود که شخصيت معلم را در جامعه به درستي تجلي بخشد و کاري کند که تاثير زبان معلم در دانش‌آموزان هر روز بيشتر شود.رئيس مجلس تصريح کرد: دغدغه معيشت مانع از اين مي‌شود که معلمان بر روي حل مشکلات آموزشي و معنوي دانش‌آموزان متمرکز شوند. از همين‌رو نگاه مجلس همواره بر اين بوده است که تا حد ممکن از مشکلات معيشتي معلمان کاسته شود.لاريجاني در ادامه سخنان خود با ابراز خرسندي از رويکرد کنوني وزارت آموزش و پرورش گفت: خوشحاليم که در آموزش و پرورش نگاهي بلندمدت دنبال مي‌شود و شاهد آن هم سند تعليم و تربيت است که از سوي آموزش و پرورش در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مطرح شده و سندي جامع و فني درباره نظام تعليم و تربيت کشور است. رئيس مجلس با اشاره به تصميم نمايندگان براي کمک به آموزش و پرورش و فرهنگيان در زمان بررسي برنامه پنجم توسعه و لايحه بودجه 90 ، گفت: از نظر ما آموزش و پرورش وزارتخانه‌اي استراتژيک است و اهميت آن بسيار بيشتر از ساير بخش‌هاي کشور است. زيرا بنيان‌هاي جامعه ما به دست همين وزارتخانه ساخته مي‌شود.وي تصريح کرد: در برنامه پنجم توسعه و لايحه بودجه 90 بندها و پيشنهادهاي خوبي از سوي نمايندگان مطرح شد که به دليل اهميت موضوع آموزش و پرورش و نگراني نمايندگان درباره وضعيت معلمان بسياري از اين پيشنهادها به برنامه پنجم و بودجه سال جاري اضافه شد. زيرا ما عقيده داريم آموزش و پرورش نبايد دهکده‌اي دورافتاده در صحنه سياست باشد بلکه بايد شهري آباد و خرم باشد.


 مهمانپرست اظهارات وزير خارجه امارات را رد کرد  

سخنگوي وزارت امور خارجه اظهارات وزير خارجه امارات عربي متحده در نشست وزراي خارجه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس و چين درخصوص جمهوري اسلامي ايران را رد کرد. به گزارش مهر، رامين مهمانپرست گفت : برخي کشورهاي منطقه تلاش دارند با اينگونه اظهارات فرافکنانه چشمان خود را بر واقعياتي که در منطقه مي گذرد ببندند در صورتيکه آنچه در منطقه مي گذرد درخواستهاي مشروع مردم براي حقوق شهروندي خود است که در کمال تأسف بجاي پاسخ مثبت به آن ، با سرکوب شديد مواجه شده است.وي تاکيد کرد: انتظار ما اين است که مسئولان منطقه بجاي اينگونه اظهارات تنش زا که کمکي به حل مشکلات منطقه نمي کند سياست دور انديشانه و حکيمانه را در پيش گيرند.


 موج كوتاه 

بن لادن و القاعده همچنان موضوع سرمقاله اكثر روزنامه‌هاي ديروز بود.

«قاعده‌اي به نام القاعده!» عنوان يادداشت روز روزنامه‌ كيهان بود که در آن به اهداف آمريکا اشاره داشت و نوشت: در حالي رئيس جمهور آمريكا همچون يك به اصطلاح قهرمان آفتابي مي شود و خبر مرگ بن لادن را رسانه اي مي كند كه مدتهاست «ايمن الظواهري» مرد شماره 2 القاعده در قامت رهبري القاعده ايفاي نقش مي كند. اين كه القاعده در تمامي سال هاي گذشته به عنوان ابزار و حربه درگيري آمريكا با جهان اسلام بوده است اين بار نيز آمريكايي ها درصددند از مرده بن لادن فرصت سازي كرده و در شرايط حساس منطقه از آن بهره ببرند. چه اين كه برجسته كردن «القاعده»، «بن لادن»، «تروريسم» و... مي تواند توجيهي را براي آمريكايي ها بتراشد تا به بهانه مبارزه با تروريسم و اتفاقات احتمالي تروريستي در آينده براي سركوب قيام ها و انقلاب ها در منطقه خيز بردارد.

روزنامه جمهوري اسلامي هم موضوع سرمقاله خود را به کشته شدن اسامه بن لادن اختصاص داده و نوشته بود: ماجراي مرگ "اسامه بن لادن" همانند زندگي پررمز و رازش از تناقضات و ابهامات فراواني برخوردار است كه سير تحولات مرتبط با وي را در شرايط پيچيده‌اي قرار داده است. صرفنظر از سرنوشت بن لادن، گويا واشنگتن سعي دارد از زنده و مرده بن لادن، سود ببرد و بهره برداري‌هاي سياسي - تبليغاتي كند. تصادفي نيست كه "اوباما" در چند برنامه زنده تلويزيوني مسئوليت حمله و تجاوز به عمق خاك پاكستان را برعهده مي‌گيرد و با خشنودي از مرگ بن لادن سخن مي‌گويد. وي در واقع سعي دارد از اين خبر در جهت تحكيم و تقويت مواضع سست و موقعيت ناپايدارش در انتخابات رياست جمهوري آينده، سوء استفاده كند.

تهران امروز در سرمقاله خود با عنوان «بن‌لادن و خط انحرافي مقاومت» چنين آورده بود: ظهور بن‌لادن معتقد بودند پديده بن‌لادنيسم بيشتر از آنكه به نفع كشورهاي منطقه و جهان اسلام باشد، به سود آمريكاست تا با بهانه قرار دادن اقدامات حاميان وي چهره‌اي مخدوش و منفي از اسلام ارائه كرده، برخي سياست‌هاي توسعه‌طلبانه خود را توجيه كند. مرگ بن‌لادن به معناي مرگ بن‌لادنيسم به عنوان يكي از جريان‌هاي انحرافي مقاومت در جهان اسلام نيست. طبعا نظام سلطه خوشتر مي‌دارد ناآگاهاني از جنس بن‌لادن يا ايمن الظواهري در برابر آن علم مقاومت برافرازند زيرا زمينگير كردن و شكست دادن چنين افرادي به مراتب آسان‌تر است تا مقابله با خط مقاومت اصيل برگرفته از انقلاب اسلامي و آرمان‌هاي آن.

«بن‌لادنيسم مي‌ميرد؟»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار بود كه در آن مي‌خوانيد؛ بايد بگوييم، مرگ بن‌لادن نه پايان القاعده است، نه پايان تروريسم و نه پايان راديکاليسم مذهبي؛ چه اينکه در وضعيتي که خاورميانه دوران شکوفايي و بيداري عمومي را تجربه مي‌کند، در قلب امريکا، راديکاليسم مذهبي از جيب کشيشي تندرو و ضداسلامي به‌شکل فندکي براي سوزاندن مقدس‌ترين کتاب مسلمانان ظاهر مي‌شود و در فلسطين اشغالي، به‌شکل صهيونيستي آن، سال‌هاست که با کشتن کودکان و زنان بي‌گناه، تخريب نمادهايي مانند قدس شريف، مسجدالاقصي، نسل‌کشي در غزه و لبنان حساسيت‌ها را برمي‌انگيزاند. در دل کشورهاي اسلامي هم راديکاليسم سلفي و وهابي با شمشير آخته و سرب گداخته به جان مسلمانان هموطن خود، چه شيعه و چه سني افتاده است و حتي از سوزاندن مساجد و قرآن‌ها نيز ابايي ندارد.

يادداشت روز روزنامه حمايت هم به موضوع بن لادن و القاعده اختصاص داشت و چنين آورده بود : غرب همواره با ادعاي فضاي امنيتي به محدود سازي آزادي‌هاي فردي بويژه براي مسلمانان پرداخته است. اكنون نيز غرب با ادعاي جلوگيري از حركت انتقام جويانه هواداران بن لادن فضاي امنيتي را افزايش داده است، در حالي كه همچنان محور آن محدود سازي و مجازات مسلمانان است. غرب که تا كنون ادعاي مبارزه با تروريسم را سر مي‌داد اما از هم اكنون ادعاي پيشگيري را مطرح خواهد كرد. غرب اگر همچنان بر اصل مبارزه با تروريسم پس از 10 سال تاكيد كند با رسوايي شكست بويژه در افغانستان مواجه خواهد شد لذا بايد نوعي موفقيت از خود به نمايش گذارد. مرگ بن لادن را مي‌توان سناريويي براي بيان موفقيت در اين حوزه دانست در حالي همزمان غرب با ادعاي پيشگيري از ايجاد بن لادن‌هاي جديد تحركاتي را در پيش مي‌گيرد.‏

روزنامه مردم سالاري در سرمقاله خود به موضوع عدم معرفي وزير براي وزارت هاي "ورزش و راه "پرداخته و آورده بود: طبق قانون اساسي دولت وظيفه اجراي قانون و پايبندي به تصميمات قانوني را دارد اما آنچه در عمل مشاهده مي کنيم، عدم توجه دولتمردان به اين قوانين است. اگر عدم پايبنديها به قانون در سطوح بالايي کشور مشاهده شود، سوال اساسي اين است که چگونه مي توان اجراي قانون و قانون مداري را در سطوح مختلف جامعه توقع داشت؟

«رمانتيسم باستان گرايانه در مصاف با عقلانيت اسلامي!‏»عنوان سرمقالهِ‌ روزنامه‌ رسالت بود كه در آن مي‌خوانيد؛ همه ما ايراني ها، هم احساسات مملو از شعور مذهبي داريم و هم احساسات شور انگيز ميهني. هيچ گاه نيز بين اين دو احساس شور انگيز و مشحون از شعور در درون خود به تضاد و تناقضي برخورد نکرديم. مگر زماني که عده اي سعي کردند اين دو خط متکامل و متوازي را در تقاطع و تضاد با يکديگر قرار دهند.‏ در واقع آنچه امروز مخالفت علما و مراجع معظم را درقبال رويکردهاي باستان گرايانه اخير برانگيخته است، پويش هاي ضد عقلاني آن است که در نهايت ارگانيسم عقلاني تشيع را نشانه رفته است و باعث تضعيف بافت شعوري و حتي شور انگيز اعتقادات مردم مي گردد. و الا هيچ خردمند و فرزانه اي با تمدن ايران قبل از اسلام مخالف نيست و سخن از خدمات متقابل ايران و اسلام به کرات و اصرار گفته شده است.


 ميز خبر 

 وزير كشور: درحال بررسي‌ افزودن 20 نماينده به تعداد
فعلي نمايندگان مجلس هستيم

وزير كشوراعلام كرد كه طبق اصل 164 قانون اساسي هر 10 سال بايد 20 نماينده به تعداد نمايندگان مجلس اضافه شود كه ما هم‌اكنون درحال بررسي‌هاي لازم براي اين اقدام هستيم. به گزارش ايسنا، مصطفي محمد نجار در حاشيه جلسه هيات دولت در پاسخ به اين سوال كه اين تعداد نماينده‌ها به كدام شهرستان‌ها و كدام حوزه‌هاي انتخابيه اضافه خواهد شد؟ گفت: هم‌اكنون نمي‌توان در اين‌باره اظهارنظر كرد، بايد صبر كنيم تا بررسي‌ها انجام شود. وزير كشور درباره خبر كشته شدن بن‌لادن نيز گفت: شواهد نشان مي‌دهد كه اين حادثه مشكوك است و روند طي‌شده و سير حوادث در اين زمينه بايد بيشتر بررسي شود. به نظر مي‌رسد نظام استكباري مي‌خواهد از اين مسأله بهره‌برداري‌هاي خود را بكند. خبرنگاري از وزير كشور درباره اقدامات دولت در بهبود كيفيت نان با توجه به افزايش قيمت آن پرسيد كه وي در پاسخ تصريح كرد: كميته راهبردي از سوي رييس‌جمهور تشكيل شده تا بر كيفيت نان‌هاي عرضه‌شده به مردم نظارت بيشتري صورت گيرد. وي در بخش پاياني مصاحبه خود درباره نظارت بر اموال مسوولان با استقبال از اين طرح گفت كه حاضر است با عنوان اولين مسوولين بر اموالش نظارت شود.

گروه‌هاي فلسطيني سند آشتي ملي را امضا كردند

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبكه الجزيره، نماينده‌هاي گروه‌هاي فلسطيني روز سه شنبه در قاهره سند آشتي ملي و سند تفاهم تكميل شده براي توافق را كه به اختلافات ميان گروه‌هاي فلسطيني پايان مي‌دهد، امضا كردند. عمرو موسي، دبير كل اتحاديه عرب دردفتر خود با خالد مشعل،‌ رئيس دفتر سياسي حماس و هيات همراهش در آستانه مراسم رسمي امضاي تفاهم نامه آشتي ملي ديدار كرد. عمروموسي و مشعل در كنفرانس خبري مشترك بر اهميت حمايت كشورهاي عربي از اين توافق نامه تاكيد كردند و آن را سرآغازي جديد براي وحدت ملي فلسطيني و عربي توصيف كردند. خالد مشعل در سخنراني خود تاكيد كرد: هيچ تقسيم بندي در توافق نامه وجود ندارد و اين توافق نامه در راستاي بستن صفحه اختلافات است چرا كه تمامي مسائل مورد اختلاف و پيچيده حل و فصل شده و بر سر آن توافق شده است. وي خاطرنشان كرد: اين توافق نامه ثمره‌ي يك سال تلاش است. وي ضمن تقدير از نقش مصر گفت: مصر با روحيه‌اي كه بعد از انقلاب خود به دست آورد در راستاي امضاي توافقنامه آشتي ملي دوچندان كرد و آن را به ثمر رساند. همچنين رمضان شلح،‌ دبيركل جهاد اسلامي فلسطين نيز به روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة گفت: ما شاهدان اين توافق نامه هستيم نه شركاي آن. مصري‌ها يك بند به اين توافق نامه اضافه كردند كه در زمينه مشاركت گروه‌ها در بندهاي اين توافق نامه است. زياد نخاله، معاون شلح نيز گفت: آشتي ملي ظاهرا محقق شده و بايد ببينيم كه در واقعيت چگونه اجرا مي‌شود. قاهره اعلام كرده بود كه از وزيران خارجه‌ي كشورهاي عربي، چين، روسيه، تركيه و تعدادي از كشورهاي اروپايي، عمروموسي، بان كي مون، دبير كل سازمان ملل، اكمل الدين احسان اوغلو، دبيركل سازمان كنفرانس اسلامي و كاترين آشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا براي حضور در مراسم رسمي امضاي توافق نامه صلح دعوت كرده است. توافق نامه آشتي ملي در برگيرنده تشكيل دولت از شخصيت‌هاي مستقل (تكنوكرات) فسطيني است كه مقدمات انتخابات سراسري طي يك سال را فراهم خواهند كرد و همچنين اين دولت فعال سازي سازمان آزادي بخش فلسطين (ساف) و اوضاع امنيتي را برعهده خواهد داشت. اين در حاليست كه بنيامين نتانياهو،‌ نخست وزير رژيم صهيونيستي آشتي فلسطيني‌ها را رد كرده و از محمود عباس خواسته فورا توافق با حماس را لغو كند.

رئيس شوراي ملي انتقالي ليبي: دولت انتقالي را تشكيل مي‌دهيم

مصطفي عبدالجليل تاكيد كرد: شوراي ملي انتقالي ليبي در خصوص تشكيل دولت انتقالي رايزني‌هايش را با دفتر اجرايي آغاز كرده است. به گزارش ايسنا، مصطفي عبدالجليل، رئيس شوراي ملي انتقالي ليبي در گفت‌وگو با الجزيره تصريح كرد: شورا تدوين اساسنامه‌اش را تكميل كرده و در حال حاضر با دفتر اجرايي در خصوص تشكيل دولت انتقالي مشورت مي‌كند. عبدالجليل افزود: شورا تدوين اساسنامه‌ خود را به پايان رسانده و براساس آن تعدادي از پست‌ها نظير وزارت دفاع و كشور تشكيل خواهد شد تا فعاليت شورا را تسهيل بخشد و با تشكيل اين دو وزارتخانه عملكرد نظامي انقلابيون تغيير خواهد يافت و فضاي امني در مناطق تحت تصرف آنها ايجادخواهد شد. مصطفي عبدالجليل افزود: من در حال حاضر در حال بررسي تعيين افرادي براي تصدي اين پست‌ها هستم. وزارت دفاع را به يك شخص غيرنظامي خواهيم داد. از سوي ديگر عبدالله الخطيب، فرستاده‌ سازمان ملل به ليبي عنوان داشت آمادگي‌هايي از سوي دو طرف درگيري براي آتش بس وجود دارد. اين در حالي است كه شوراي انتقالي رفتن معمر قذافي رهبر ليبي و خانواده‌اش را براي هرگونه آتش بس شرط كرده و گفته است در غير اين صورت هيچ آتش بسي كافي نخواهد بود. از سوي ديگر يك مسوول مالي مخالفان ليبي تاكيد كرد: رهبران انقلابي پيش بيني مي كنند كه گروه‌هاي خارجي حدود دو ميليارد تا سه ميليارد دلار به مخالفان قرض دهند و اين كمك از حساب‌هاي بلوكه شده‌ نظام ليبي در خارج به مخالفان اعطا مي‌شود. 

هيلاري كلينتون: قذافي بايد از قدرت كناره‌گيري كند

وزير امور خارجه آمريكا در ديدار با همتاي الجزايري خود با تاكيد بر ضرورت حل و فصل بحران ليبي عنوان داشت كه معمر قذافي بايد از قدرت كناره‌گيري كند. به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا در ديدار خود با مراد مدلسي، وزير امور خارجه الجزاير در واشنگتن در خصوص تحولات ليبي،‌ مبارزه با تروريسم و اصلاحات سياسي در الجزاير بحث و تبادل نظر كرد. يك منبع در وزارت امور خارجه آمريكا اظهار كرد: دو طرف درخصوص مسائل منطقه‌اي و مسائل دو جانبه و همچنين اصلاحات اعلام شده از سوي عبدالعزيز بوتفليقه، رئيس جمهوري الجزاير رايزني كردند. در اين ديدار همچنين در خصوص نگراني‌ها در زمينه احتمال فعاليت القاعده در منطقه‌ي مغرب عربي به ويژه بعد از كشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده و راهكارهاي مبارزه با قاچاق سلاح بحث و تبادل نظر شد. وزير امور خارجه آمريكا در اين ديدار بر ضرورت حل و فصل بحران ليبي‌، بركناري معمر قذافي، رهبر ليبي از قدرت و رساندن كمك‌هاي بشر دوستانه به اين كشور تاكيد كرد. وي در ادامه عنوان داشت: ما از همكاري مسئولان الجزاير در زمينه مبارزه با تروريسم و همچنين ايجاد امنيت قدرداني مي‌كنيم.

با راي سازمان ملل، اتحاديه اروپا اختيارات جديد گرفت

كاترين آشتون اعلام كرد، اتحاديه اروپا حق صحبت از سوي 27 كشور عضو را در سازمان ملل به دست آورد. به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبكه بي.بي.سي‌، اين تغيير نمادين به اين معناست كه اتحاديه اروپا مي‌تواند در نشست‌هاي سازمان ملل از طريق مقامات خود صحبت كند‌، اما اين اقدام هيچ حق رايي به اتحاديه اروپا نمي‌دهد. اين تصميم پس از ساعت‌ها رايزني با كشورهاي اروپايي اتخاذ شد. برخي از كشورهاي كوچكترعضو سازمان ملل ابراز نگراني كردند كه با اين اقدام اظهارات آنها مورد بي‌توجهي قرار گيرد.اتحاديه اروپا قصد داشت از زمان امضاي معاهده ليسبون در سال 2007 ، وضعيت خود را در سازمان ملل تغييردهد. اين معاهده در راستاي كارآمدتر كردن عملكرد اتحاديه اروپا امضا شده بود. اين تصميم با 180 راي مثبت و بدون راي مخالف به تصويب رسيد. زيمبابوه و روسيه راي ممتنع دادند و 10 كشور نيز راي ندادند. كاترين آشتون،‌ نماينده ارشد اتحاديه اروپا در امور روابط خارجي و سياست امنيتي از اختيارات جديد خود استفاده خواهد كرد تا به مجمع عمومي سازمان ملل اعلام كند كه از اين پس آنها شاهد "صداي رساي" اتحاديه اروپا خواهند بود. ديپلمات‌ها همچنين اظهار كردند، اتحاديه عرب و اتحاديه آفريقا نيز مي‌توانند به دنبال ايجاد شرايط مشابه در اتحاديه اروپا باشند.


 يک نکته از هزاران 

وزراي كشور اعضاي شوراي همكاري خليج فارس در پايان جلسه اخير خوددر ابوظبي با صدور بيانيه اي در ادعايي بي شرمانه و بدون در نظر گرفتن نام تاريخي و بين المللي اين آبراهه بين المللي ، خليج فارس را متعلق به خودشان دانستند! وزراي كشور شوراي همكاري خليج فارس در بيانيه خود مدعي شده اند :‌" اين خليج ع.ر.ب.ي است و همان گونه خواهد ماند". در صورت عدم واکنش لازم از سوي مقامات کشورمان بروز اين دست اظهارات از سوي کشورهاي منطقه مي تواند به يک رويه ضد ايراني تبديل شود.


 آيت‌الله آملي‌لاريجاني:
 همه مسئولان نظام بايد بدانند مشروعيت کارشان در التزام به ولايت فقيه است  

رييس قوه قضاييه گفت: مشروعيت ديني و سياسي تمام مسئولان نظام به التزام به ولايت فقيه است و سرپيچي و عصيان در مقابل ولي فقيه خلاف شرع و خلاف نص قانون اساسي است. به گزارش ايسنا، آيت‌الله آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تسليت فرا رسيدن ايام فاطميه و با اشاره به نگاه خيزش هاي منطقه به جمهوري اسلامي ايران افزود: درحالي که نظام، با صلابت و استواري به پيش مي‌رود و خيزش هاي اسلامي جهان اسلام، ايران را الگوي خود قرار داده اند، همه بايد با اتحاد بر محور ولايت به انسجام و صلابت و قدرت کشور کمک کنيم. وي با اشاره به جايگاه و مباني اصل ولايت فقيه در فقه و قانون اساسي، اجراي عملي نظريه ولايت فقيه را از جمله ويژگي هاي نظام جمهوري اسلامي برشمرد و گفت: حضرت امام قدس الله نفسه زکيه بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در عملي ساختن اين نظريه با تمام وجود به صحنه آمدند و مقام معظم رهبري با اندوختن تجربيات گذشته آن راه را ادامه دادند. ولايت فقيه نظريه اي است مستند به کتاب و سنت و عقل و البته تقرير و تقريب هر يک نيازمند تفسيري است که بايد در جاي خود طرح شود. ما فقيهي نداريم که اصل ولايت فقيه را نپذيرفته باشد، منتها گاه در سعه و ضيق آن بحث کرده‌اند و آن هم بحث ظريف و فني است که بسياري اوقات رهزن کوته نظران شده است. وي عدم پذيرش ولايت مطلقه فقيه از ناحيه برخي فقها را به معناي مشروع بودن تصرفات غير فقيه در نظام اسلامي ندانست و تأکيد كرد: ممکن است فقيهي ولايت مطلقه را نپذيرفته باشد ولي اين نپذيرفتن، معناي خاصي دارد و به هيچ وجه معنايش اين نيست که تصرفات غير فقيه در نظام اسلامي مشروع است. برخي از بزرگان که ولايت مطلقه فقيه را نپذيرفته اند، اذن او را در جميع تصرفات حکومتي لازم مي دانند و روشن است که از منظر سياسي و از منظر فلسفه سياسي فرقي بين ولايت و بين لزوم استيذان از فقيه وجود ندارد. گر چه به لحاظ فقهي فوارق ظريفي بين دو نظر وجود دارد اين نکته از آن جهت اهميت دارد که برخي از مدعيان روشن فکري گمان کرده اند نفي ولايت مطلقه در کلام پاره‌اي از فقها به معناي دموکراسي غربي است و اين اشتباه فاحشي است. رييس قوه قضاييه با اشاره به اصول قانون اساسي، تأکيد كرد: همه قواي کشور تحت نظارت ولايت فقيه است و در جمهوري اسلامي ايران بالاخره با همه دقتها و تلاشهاي خبرگان قانون اساسي و با تأکيدات امام راحل نظامي استوار شد که بر اساس نص قانون اساسي بر محور ولايت فقيه اداره مي شود و در اصل 57 قانون اساسي پس از بازنگري آمده است که همه قوا در جمهوري اسلامي ايران زير نظر ولايت مطلقه امر و امامت امت بر طبق اصول قانون اساسي کار مي کنند. بنابراين همه مسئولان نظام از بالاترين سطوح تا سطوح پايين تر بايد بدانند مشروعيت ديني و مشروعيت سياسي کارشان در التزام به ولايت فقيه است. وي سرپيچي از اوامر رهبري و عصيان در مقابل ايشان را خلاف شرع و خلاف نص قانون اساسي دانست و تأکيد كرد: از هيچ کس پذيرفته نيست در فضايي که جمهوري اسلامي با صلابت و استواري به پيش مي‌رود و به قله هاي کمال نزديک مي‌شود و در فضايي که خيزش اسلامي جهان اسلام، ايران را الگويي براي خود انتخاب کرده است، از اوامر رهبري سرپيچي كند، عصيان در مقابل ايشان خلاف شرع و قانون اساسي است. رييس قوه قضاييه اظهار اميدواري كرد همه با اتحاد در محور ولايت به انسجام کشور و قدرت و صلابت آن کمک کنند و گفت: همه مسئولان با همدلي و هماهنگي راهي را که امام راحل با قاطعيت و مجاهدت درجهان گشودند و مقام معظم رهبري مقتدرانه ادامه داده اند، مسير روشن خود ببينند و با حرکت صحيح و مستقيم خود موجبات سربلندي بيشتر کشور را فراهم آورند. آيت الله آملي لاريجاني مسئله امروز جهان اسلام را مظلوميت خيزشهاي مردمي در جهان اسلام دانست و افزود: هر روز شاهد اعمال ظالمانه حکام فاسد اين کشورها عليه مردم خود هستيم. گناه مسلمانان بحرين چيست؟ گناه مسلمانان يمن و ليبي چيست؟ ما در عين حمايت قاطع از مردم مسلمان اين کشورها به حکام جائر آنها اخطار مي کنيم که بيش از اين موجب هتک حرمت مسلمانان نگردند و بر مردم خود جور روا ندارند. اينها زماني حسابرسي خواهد شد و جز ندامت و حسرت براي آنان چيزي باقي نخواهد گذاشت. در ادامه اين جلسه قانون نحوه اجراي محکوميت هاي مالي بررسي و مقرر شد به ادعاي اعسار محکومان مهريه، ديه و ساير محکومان مالي خارج از نوبت رسيدگي شود و محکومان مالي مهريه و ديه که اعسار آنان احراز مي‌شود از زندان آزاد شوند. هم‌چنين مقرر شد آيين نامه اجرايي رسيدگي به دعواي اعسار از سوي کار گروهي حقوقي تدوين و پس از تصويب ابلاغ شود.


 رايزني وزير امور خارجه با سلطان‌ قابوس پيرامون ‌تحولات منطقه و بحرين  

وزير امور خارجه کشورمان در ديدار با سلطان قابوس بن سعيد پادشاه عمان با اشاره به مسائل بحرين گفت: ورود نيروهاي نظامي خارجي به بحرين نه تنها کمکي به حل مشکل نکرده بلکه اوضاع را پيچيده تر کرده است و بيم آن مي رود که اوضاع از اين نيز بدتر شود. به گزارش مهر ،علي اکبر صالحي در اين ديدار ضمن ابلاغ سلام گرم دکتر احمدي نژاد به پادشاه عمان با اشاره به جايگاه خاص عمان در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران اظهار داشت: روابط تهران - مسقط با درايت و حکمت سياسي مسئولان دو کشور به نحو احسن به پيش مي رود.وي در ادامه به همکاري هاي دو کشور در زمينه انرژي اشاره کرد و افزود: امضاي سند همکاري پنج جانبه جمهوري اسلامي ايران ، عمان ، قطر ، ترکمنستان و ازبکستان به منظور ايجاد کريدور ترانزيتي شمال - جنوب در عشق آباد نويد بخش همکاري هاي سازنده اي در منطقه است.صالحي با اشاره به تحولات اخير در منطقه و آثار آن برقراري صلح ، ثبات و امنيت در منطقه و احترام به استقلال و حاکميت ارضي کشورهاي منطقه را مهم ارزيابي کرد.وزير امور خارجه گفت: ثبات و امنيت منطقه خليج فارس براي کشورهاي منطقه و جهان بسيار مهم است و اين امر جز در پرتو همکاري دسته جمعي کشورهاي منطقه براي حل و فصل بحران ها و تأمين مطالبات و خواسته هاي مشروع مردم محقق نمي شود.صالحي با مرور تحولات اخير منطقه به تحولات بحرين اشاره کرد و ادامه داد: مردم بحرين مطالباتي را به شکل مسالمت آميز مطرح کردند که انتظار مي رود با روش هاي دمکراتيک مورد توجه قرار گيرد.وي افزود: ورود نيروهاي نظامي خارجي به اين کشور نه تنها کمکي به حل مشکل نکرده بلکه اوضاع را پيچيده تر کرده است و بيم آن مي رود که از اين نيز بدتر شود.در اين ديدار پادشاه عمان نيز با تاکيد بر ضرورت توسعه بيش از پيش روابط دو کشور سياست جمهوري اسلامي ايران را در اهتمام براي تقويت صلح و ثبات منطقه ستود و افزود: ما اعتماد و اعتقاد راسخ داريم که جمهوري اسلامي ايران به عنوان يک کشور مهم همواره به دنبال آرامش و ثبات منطقه است.سلطان قابوس بن سعيد تاکيد کرد: مسلماً برخي به دنبال ايجاد جدايي و تفرقه هستند که لازم است ما هوشيارانه از اين توطئه ها و تفرقه ها فاصله بگيريم.وي افزود: روابط خوب ميان جمهوري اسلامي ايران و عمان متضمن منافع دو کشور و در نهايت منافع همه کشورهاي منطقه است.سلطان قابوس در ادامه با اشاره به تحولات اخير منطقه بر ضرورت حل و فصل سريع مسائل با لحاظ کردن مطالبات و اصلاحات مردمي تاکيد کرد.


 براي عضويت در اتحاديه اروپا آماده‌ايم  

 ايسنا:
رئيس جمهوري تركيه در كنفرانس خبري با همتاي اتريشي خود تاكيد كرد كه كشورش براي عضويت در اتحاديه اروپا آماده است. عبدالله گل، رئيس جمهوري تركيه كه به اتريش سفر كرده است در كنفرانس خبري مشترك با هاينتس فيشر، رئيس جمهوري اتريش گفت: ترك‌هاي ساكن اتريش بايد علاوه بر زبان مادري خود به زبان كشور اتريش نيز مسلط شوند. رئيس جمهوري اتريش علاوه بر اين از مذاكرات سخت و پيچيده اتحاديه‌ي اروپا براي عضويت تركيه سخن به ميان آورد. وي به طور همزمان خواستار تسهيلاتي براي صدور ويزا براي شهروندان ترك شد. گل همچنين تاكيد كرد كه تركيه درهايش را گشوده است و براي عضويت در اتحاديه اروپا آمادگي دارد. اين مقام ترك گفت كه كشورش به لحاظ اقتصادي در وضعيت خوبي است و عضويت تركيه در اتحاديه‌ي اروپا وضعيت برنده برنده را براي دو طرف رقم مي‌زند.


 احتمال ترورمحمود عباس  

 ايسنا:
عضو دفتر سياسي جنبش حماس از احتمال ترور محمود عباس به دست رژيم صهيونيستي به دليل خشم اين رژيم از امضاي توافقنامه آشتي ملي ميان جنبش‌هاي فتح و حماس خبر داد. به گزارش روزنامه الرياض، محمود الزهار عضو دفتر سياسي جنبش حماس‌، اظهار داشت: احتمال دارد اسرائيل با هدف ناكام گذاشتن توافقنامه آشتي ملي ميان فتح و حماس و مراسمي در اين خصوص با حضور محمود عباس رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين برگزار شود،‌ حماقت‌هايي انجام دهد. وي در ادامه افزود: از جمله اين حماقت‌ها احتمال ترور محمود عباس است. الزهار همچنين تاكيد كرد: جنبش حماس از عباس خواسته است تا به دليل وجود احتمال ترورش سفر خود را به غزه به تاخير بياندازد. وي در ادامه افزود: اسرائيل ممكن است عمليات ترور را رهبري و همه چيز را نابود كند. به همين دليل از عباس خواسته‌ايم تا به غزه نيايد.


 شرط برقراري آتش‌بس در ليبي 

 فارس
: نماينده ويژه سازمان ملل در ليبي اعلام كرد كه شوراي انتقالي ليبي تنها به شرط كناره گيري قذافي و خانواده‌اش از قدرت حاضرند آتش بس را بپذيرند.به نقل از شبكه بي‌بي‌سي عربي، "عبدالله خطيب " نماينده ويژه سازمان ملل در امور ليبي در گزارشي درباره رايزني‌ها در اين كشور اعلام كرد كه دو طرف درباره آتش بس توافق دارند و محل اختلاف درباره پيش شرط هاي اين آتش بس است.خطيب در سخناني در برابر نمايندگان شوراي امنيت سازمان ملل اعلام كرد كه دولت طرابلس خواستار توقف حملات ناتو به ليبي است تا با اين پيش شرط انتخابات برگزار شود سپس براساس برگزاري انتخابات در اين كشور حكومت دموكراتيك تشكيل شود و در مقابل شوراي ملي انتقالي ليبي هرگونه آتش بس را منوط به كناره گيري و مجازات قذافي و خانواده‌اش دانسته‌اند.


 عمرو موسي: با آشتي ملي فلسطين اسرائيل ديگر بهانه‌اي ندارد  

دبير كل اتحاديه عرب اظهار كرد كه ديگر بهانه‌هاي رژيم صهيونيستي درباره مذاكرات صلح خاورميانه باطل شده است. به گزارش ايسنا، عمرو موسي، دبير كل اتحاديه عرب در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، با اشاره به توافقنامه آشتي ملي فلسطيني‌ها كه روز سه شنبه در قاهره به امضاي گروههاي فلسطيني رسيد، اظهار كرد:‌ توافقنامه آشتي ملي برگ مهمي در جريان مذاكرات صلح با اسرائيل است و اين مساله بهانه‌هاي اسرائيل درباره گفت‌وگوهاي صلح خاورميانه را باطل كرده است. وي با تاكيد بر اينكه اتحاديه عرب از اجراي عملي توافقنامه آشتي ملي ميان گروههاي فلسطيني حمايت خواهد كرد‌، خاطر نشان كرد: اينكه بعضي‌ها جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) را يك سازمان تروريستي مي‌دانستند، ديگر به صورت عملي بي پايه و اساس است. عمرو موسي درباره جلسه فوق‌العاده وزيران امور خارجه كشورهاي عربي كه قرار است به زودي برگزار شود، اظهار كرد: در اين جلسه از مسئولان كشورهاي عربي مي‌خواهم كه در قبال تظاهرات در اين كشورها از اعمال خشونت پرهيز كرده و خواسته‌هاي مشروع ملت‌ها جهت پيشرفت جامعه‌شان را درك كنند. دبير كل اتحاديه عرب با تاكيد بر اينكه جلسه‌ي وزيران امور خارجه كشورهاي عربي بر بررسي جنبش انقلابي عرب‌ها متمركز خواهد شد،‌ تصريح كرد: در اين جلسه به خواسته‌هاي جوانان و ملت‌هاي عربي براي بيان ديدگاه‌هايشان درباره تغيير خواهيم پرداخت. عمرو موسي در مورد بحران ليبي نيز اظهار كرد: اميدوارم كه درگيري ميان مخالفان و نظام حاكم ليبي در اين كشور ادامه نداشته باشد چرا كه اين درگيري به تجزيه ليبي خواهد انجاميد. دبير كل اتحاديه عرب با تاكيد بر اينكه جنگ بحران اين كشور را حل نخواهد كرد، اظهار كرد: شرايطي كه دو طرف براي حل بحران اعلام مي‌كنند، مانعي است جهت دستيابي به راه حل براي بحران اين كشور. عمرو موسي كه قرار است نامزد انتخابات رياست جمهوري مصر شود، در مورد زمان برگزاري جلسه فوق‌العاده وزيران امور خارجه كشورهاي عربي اظهار كرد: اين نشست تا زمان بهبود شرايط در كشورهاي عربي به تاخير افتاده است و اين مساله در واقع همانند دو روي يك سكه است؛ از يك طرف قرار است كه اين نشست تا زمان ايجاد شرايط مناسب به تاخير بيفتد و از طرف ديگر شرايط نامناسب كنوني ايجاب مي‌كند كه اين نشست هرچه زودتر جهت حل بحران‌ها و مشكلات كنوني برگزار شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه