جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3867


ايران زمين

استاندار آذربايجان غربي:
نقش رهبري در جلوگيري از انحرافات در مسير انقلاب بي بديل است


خط دو کارخانه کمپوست شهرداري کلانشهر کرج افتتاح شد

دكتر رضانيا:
ابهت فعلي صنعت آب و برق خوزستان، مديون پيشكسوتان است


ايران‌شناسي


خبر


 ايران زمين 

 نشست مطبوعاتي مديركل دامپزشكي استان يزد برگزار گرديد

يزد - خبرنگارآفرينش

به مناسبت روز جهاني دامپزشكي كنفرانس مطبوعاتي مديركل دامپزشكي، با حضور جمعي از خبر نگاران و اصحاب رسانه در اداره كل دامپزشكي استان برگزار گرديد. در اين كنفرانس مطبوعاتي مدير كل دامپزشكي استان ضمن عرض خير مقدم به حاضرين و گرامي داشت سال جهاد اقتصادي و 10 ارديبهشت روز جهاني دامپزشكي، گزارشي از عملكرد سال 89 اداره كل دامپزشكي استان ارائه نمود.دكتر حدادزاده گفت: اساس و پايه فعاليت هاي دامپزشكي حفظ و توسعه سلامت در جامعه است و دامپزشكي با كمك به سلامت مردم به عنوان محور پيشرفت و جهاد اقتصادي وهمچنين توسعه زيرساخت هاي بهداشتي و حفاظت از سرمايه دامي مي تواند نقش بسزايي در اين جهاد مقدس داشته باشد. وي خاطرنشان كرد: علي رغم تلاش هايي كه مجموعه دامپزشكي در راستاي سلامت مردم انجام مي دهد متاسفانه زحمات اين قشر خدوم و تاثير گذار در اقتصاد و بهداشت جامعه براي مردم ناشناس باقي مانده است.مديركل دامپزشكي استان، ساماندهي شرعي و بهداشتي عرضه بلدرچين و بهسازي كشتارگاه هاي صنعتي طيور استان را از جمله فعاليت هاي تاثير گذار در بهداشت و سلامت جامعه در سال 89 عنوان كرد و گفت در همين راستا به زودي اولين كشتارگاه صنعتي بلدرچين استان افتتاح خواهد شد.وي گفت: در سال 89 توسط بازرسان بهداشتي شبكه هاي دامپزشكي استان بيش از 27 هزار مورد بازرسي بهداشتي از مراكز توليد، توزيع و عرضه فرآورده هاي خام دامي صورت گرفته كه 1155 مورد غير بهداشتي تشخيص داده شده است و با انجام آزمايشات لازم با حكم قضايي بيش از 24 هزار و 200 كيلوگرم فراورده خام دامي غير قابل مصرف شامل گوشت سفيد و قرمز از چرخه مصرف خارج گرديد.

مسئول نمايندگي ولي فقيه در سپاه استان تهران :

تنها راه سعادت بشريت ، گرايش به راه اهل بيت
و قرآن کريم است

اسلامشهر _ محمد رضا عباسي

حجت الاسلام محمد جواد موحد ، مسئول نمايندگي ولي فقيه در سپاه پاسداران استانهاي تهران و البرز ، در همايش هفته عقيدتي سياسي سپاه ، در اسلامشهر اظهار داشت : تنها راه سعادت و خوشبختي انسانها ، در دنيايي امروزي ،با گرايش و پيوستن به اهل بيت پيامبر (ص) و بهره مندي ا ز قرآن کريم بدست خواهد آمد . موحد تاکيد کرد : امروز خيلي ها در قالب افکار سياسي ، از افکار و الفاظ و...غربي ها را الگو مي گيرند و به بيراهه و گمراهي کشيده مي شوند و در نهايت از آرمانهاي والاي انساني ، بي بهره مانده و فنا مي شوند . وي افزود : خيلي از افراد و جوامع بشري از لحاظ دستيابي به علم و تکنولوژي نوين در دنيا ، پيشرفتهاي فيزيکي خوب و چشمگيري داشته اند ، ولي افسوس که از آدميت و انسانيت هيچ بهره و ثمري نبرده و به تباهي و فنا کشيده شده اند . موحد بيان داشت : امروز ه کشتار و قتل انسانها به دست انسان به مراتب بسيار بيشتر ، از آمار تلفات در اثر وقوع بلاياي طبيعي و حوادث غيره منتظره دراقصي نقاط جهان مي باشد و غالب اين جنايتها و کشتار ها از سوي افرادي صورت مي گيرد ، که ادعاي انديشمند و عالم بودن را با خود يدک مي کشند . اين مقام مسئول بيان داشت : در بحث مديريت جامعه دو گروه مدعي هستند ، يک گروه که به فرمان خداوند رحمان و براساس دستورات الهي در قرآن کريم انتخاب شده اند و اطاعت از آنها ،موجبات بدست آوردن سعادت و خوشبختي انسانها مي شود و دسته ديگري که مديران فاسق ، بي بصيرت و دنباله رو ابليس و شياطين مي باشند ، که قطعا" پيروي کردن از آنها موجب شقاوت و بد بختي پيروان آن مي شود و اين افراد براي رسيدن به اهداف پليد و شوم خود ، دست به هر کار و عمل غير انساني تن در مي دهند . موحد افزود : در تاريخ زندگي بشري بيش از 10 هزار جنگ کوچک و بزرگ ثبت شده است و عمده اين جنگها از سوي رهبران و مديران پليد و بي کفايت براي تسلط يافتن بر جوامع ديگر و توسعه طلبي و استعمار گري بر ديگران بوقوع پيوسته است . در پايان اين همايش که از سوي نمايندگي ولي فقيه در سپاه ناحيه سيدالشهداء اسلامشهر بر گزار گرديد ، از مربيان عقيدتي، ناصحين و... که در ارزيابي وعملکرد و فعاليت بر گزيده شده بودند ، با اعطاي هدايايي ارزشمند ، تقدير بعمل آمد.

معاون عمراني شهرداري اصفهان:

سالن هاي اجلاس سران به روش طرح و ساخت احداث مي شود

اصفهان - خبرنگارآفرينش

نحوه مديريت پروژه ساخت سالن هاي اجلاس سران کشورهاي غير متعهد در اصفهان به صورت EPC (طرح و ساخت) است که کارفرما ،انتخاب مشاور و پيمانکار پروژه را همزمان انجام مي دهد. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ، معاون عمراني شهرداري اصفهان با اعلام اين مطلب افزود: مطالعات ژئوتکنيک و طراحي اوليه ساخت مجموعه سالن هاي اجلاس سران کشورهاي غير متعهد انجام شده همچنين نحوه مديريت اين پروژه به صورت EPC (طرح و ساخت) است که کارفرما ،انتخاب مشاور و پيمانکار پروژه را همزمان انجام مي دهد. وي بيان اين مطلب که ساختمان اصلي سالن هاي اجلاس تحت عنوان مرکز همايش هاي بين المللي اصفهان براي آينده است اذعان داشت:اجزاي مهم اين مرکز شامل ساختمان اصلي سالن هاي اجلاس،اقامتگاه هاي اختصاصي و ويلاهاي VIP،هتل 5 ستاره ،مراکز تجاري و موارد ديگراست.دکتر عليرضا قاري قرآن ادامه داد: سالن هاي اجلاس سران کشورهاي غير متعهد شامل سالن اصلي ،تالارهاي چند منظوره،فضاهاي خدماتي و پشتيباني ،اداري و عمومي در مساحتي بالغ بر 40 هزار متر مربع احداث مي شود .وي با اشاره به اين که اقامتگاه هاي اختصاصي سالن اجلاس در قالب 100 تا 150 ويلا در يک يا دو طبقه ساخته خواهد شد و براي احداث هتل 5 ستاره با حدود 200 اتاق برنامه ريزي و پيش بيني شده است، اذعان داشت:پارکينگ،فضاي سبز،مراکز تفريحي ،تجاري ،رستوران و اقامتگاه ها در طرح اوليه در وسعتي بالغ بر 100 هزار متر مربع زيربنا احداث مي شود.معاون عمراني شهرداري با تاکيد بر اين که الويت اول اين مجموعه ساخت سالن هاي اجلاس و مجموعه اقامتگاه ها و فضاهاي جانبي است افزود:سالن هاي اجلاس بين المللي در طي 18 ماه با ظرفيت 2 هزار و500 صندلي و به عنوان بزرگترين مرکز همايش هاي بين المللي در کشور به بهره برداري خواهد رسيد.

شوراهاي اسلامي بعنوان يک بانک مورد توجه مجامع

دماوند – ايرج صادقعلي

عضو شوراي اسلامي شهر دماوند گفت: تا زماني شوراهاي اسلامي بعنوان يک بانک مورد توجه مجامع مختلف قرار گيرد اصلاح امور با دشواري صورت خواهد گرفت. به گزارش خبرنگار آفرينش، جواد حاج عليرضايي در همايش شوراهاي شهرستان دماوند که با حضور ائمه جمعه، نماينده مردم شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه، فرماندار، بخشدار بخش مرکزي، اعضاي شوراي اسلامي اين بخش و ديگر مسئولان محلي در سالن عقيق دماوند برگزار شد طي سخناني خاطرنشان کرد: حضور شوراهاي اسلامي از بزرگترين شهر تا کوچکترين روستاي ايران اسلامي نشان از حاکميت نظام مردم سالاري ديني در اين مرز و بوم است. اين مسئول خواستار گنجاندن امور فرهنگي در شرح وظايف شوراهاي اسلامي شد و افزود: با توجه به اين نکته که غالب مطالبات مردم از اعضاي شوراهاي اسلامي شهر و روستا امور خدماتي است متاسفانه اجراي برنامه هايي در جهت توسعه فرهنگ بعنوان يکي از وظايف اين نهاد مورد غفلت قرار گرفته است.

آموزش بازيافت به اصناف جنوب تهران

ري - خبرنگارآفرينش

رئيس اداره بازيافت شهرداري منطقه 20 از آموزش بازيافت به اصناف و توزيع مخازن ويژه در راسته هاي تجاري اين منطقه خبر داد.به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 20 ، کريم گرامي با اعلام اين خبر گفت : در اين طرح آموزشگران اين اداره به صورت چهره به چهره آموزش هاي لازم را در خصوص ضرورت کاهش حجم زباله ها ،اهميت تفکيک زباله هاي خشک و تر و انواع زباله هاي خشک به کسبه ارائه مي کنند .وي همچنين از توزيع سطل هاي ويژه 120 ليتري پسماندهاي خشک در واحدهاي تجاري منطقه خبر داد و افزود: اين سطل ها که به رنگ آبي هستند در اين نقاط توزيع مي شود و عوامل اين اداره نيز طبق زمانبندي معين به محل مراجعه و سطل هاي مخصوص را تخليه و پسماندهاي خشک آن را جمع آوري و به ايستگاه منتقل مي کنند.گرامي در ادامه تصريح کرد : اين طرح در راسته هاي تجاري اين منطقه از جمله ميدان شهرري ، خيابان 24 متري رازي ، شهرک دولت آباد و شهرک سيزده آبان اجرا مي شود .

شوراها رابط مستحكم بين دولت و ملت هستند

اروميه – خبرنگار آفرينش

نماينده مردم بوكان در مجلس شوراي اسلامي گفت: شوراها رابط مستحكم بين دولت و ملت بوده و مشكلات مردم را به گوش مسوولان مي رسانند.'محمد قسيم عثماني'، در همايش تجليل از شوراهاي اسلامي شهر و روستا در بوكان، افزود: افزايش طول فعاليت دوره سوم شوراهاي اسلامي به يك فرصت براي آنها تبديل شده تا كاستي ها و كارهاي ناتمام خود را به اتمام برسانند. وي اظهارداشت: مردم افرادي را براي شوراها انتخاب مي كنند كه داراي شايستگي بوده و عصاره و نمونه مردمي باشند تا بتوانند بر مشكلات اجتماع فايق آيند. عثماني ادامه داد: هماهنگي و همدلي براي حل مشكلات جامعه در بين اعضاي شوراها لازم و ضروري است، چرا كه عملكرد قوي در شوراها باعث توسعه مي شود. 

اجراي 99 پروژه در بخش راه روستايي استان قزوين

قزوين - خبرنگار آفرينش

هم اکنون 99 پروژه در بخش راه روستايي استان قزوين در دست اجراست. به گزارش روابط عمومي اداره کل راه وترابري استان قزوين جعفر قزوينيان معاون راهسازي اداره کل راه وترابري اين استان گفت : طول کل راههاي روستايي در دست اجرا در استان قزوين 193 کيلومتر است. قزوينيان با بيان اين خبر افزود : از اين تعداد پروژه 28 پروژه در مناطق الموت غربي و شرقي ، 18 پروژه در بخش هاي کوهين و طارم سفلي ، 15 پروژه در تاکستان و مابقي در مناطق مختلف بوئين زهرا ، آبيک ، البرز و قزوين اجرا مي شود .وي با ارائه گزارشي از فعاليت هاي صورت گرفته در زمينه توسعه راههاي روستايي در سال گذشته اظهار داشت : در سال 1389 افزون بر 121 ميليارد ريال اعتبار به بخش راه روستايي استان قزوين اختصاص يافت که از اين ميزان 86 ميليارد آن از منابع ملي و 35 ميليارد ريال از منابع استاني بوده است .


 استاندار آذربايجان غربي:
 نقش رهبري در جلوگيري از انحرافات در مسير انقلاب بي بديل است 

 
اروميه – خبرنگار آفرينش

استاندار آذربايجان غربي گفت: نقش رهبر معظم انقلاب در جلوگيري از هرگونه انحراف در مسير انقلاب اسلامي و مسير آرمان هاي آن بي بديل است.به گزارش سايت اطلاع رساني استانداري آذربايجان غربي، 'وحيد جلال زاده' در يك برنامه خبري راديويي گفت : رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدارهاي فشرده و جداگانه هفته اخير با مردم استان فارس، فرماندهان نيروي انتظامي، اعضاي كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي و كارگران كشور با اشاره به بيداري اسلامي مردم منطقه بر حمايت بي پرده از اين حركت هاي مردمي تاكيد كردند. وي گفت: مقام معظم رهبري با رهنمودها و روشنگري هاي عالمانه و به عنوان ستون اصلي خيمه انقلاب اسلامي در ادامه مسير امام خميني (ره) در برابر توطئه هاي دشمنان اسلام وانقلاب ايستاده اند و آنان را مايوس كرده اند. استاندار آذربايجان غربي گفت: افتخار و سربلندي و سرافرازي ايران اسلامي مديون وجود با بركت امام خميني (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامي است كه در روزهاي سخت در برابر توطئه هاي دشمنان اسلام و انقلاب استوار ايستاده اند و امروز نيز مردم ايران اسلامي در كنار دولت خدمتگزار گوش به فرمان ولي امر مسلمين در مسير رسيدن به اهداف و آرمان هاي انقلاب اسلامي حركت مي كنند. جلال زاده در ادامه با اشاره به نامگذاري سال جديد به نام سال 'جهاد اقتصادي' نيز به تشريح ابعاد فرمايشات مقام معظم رهبري پرداخت و گفت: سال جهاد اقتصادي در ادامه و مسير اقدامات دولت در توسعه همه جانبه كشور قرار دارد چرا كه رهبري از اقدامات دولت در سال گذشته كه به نام سال همت مضاعف و كار مضاعف نامگذاري شده بود ابراز رضايت كردند. وي افزود: كلمه جهاد در فرمايش رهبر معظم انقلاب تاكيدي است بر مديران و مسوولان كشور كه اتاق هاي مديريتي خود را ترك كرده و در صحنه عمل، كار و تلاش حضور يافته و در اقدامي جهادگونه براي توسعه همه جانبه كشور به ويژه در عرصه اقتصاد تلاش كنند. وي افزود: با وجود افزايش بودجه استان در سال 'جهاد اقتصادي'، مديران و مسوولان بايد با استفاده بيشتر از ظرفيت ها و قابليت هاي استان و تقويت منابع انساني بتواند منويات مقام معظم رهبري را جامعه عمل به پوشانند. وي گفت: در رسيدن به اهداف سال 'جهاد اقتصادي' نقش مردم و بخش خصوصي قابل توجه است و دولت با حمايت از بخش خصوصي راه، را براي حضور و جذب سرمايه گذاران بخش خصوصي براي توسعه اقتصادي كشور مسير را هموار مي كند. استاندار آذربايجان غربي همچنين در ادامه با تاكيد برحضور مسوولان دستگاه هاي اجرايي در شهرهاي مختلف استان گفت: همانگونه كه رييس جمهوري با حضور در شهرهاي مختلف كشور از نزديك با مسائل و مشكلات مردم از نزديك آشنا شدند، مسوولان استان نيز بايد با حضور در شهرهاي استان مسائل و مشكلات مردم را از نزديك مشاهده و براي حل اين مشكلات برنامه ريزي كنند. جلال زاده با اشاره به تصميم دولت براي ايجاد 5/2 ميليون شغل جديد در كشور در سال جاري افزود: سهم آذربايجان غربي در ايجاد اين تعداد شغل در كشور ايجاد 113 هزار شغل جديد است. وي، از افزايش بودجه عمراني استان در سال جاري خبر داد و افزود: با تصويب بودجه در كميسيون تلفيق، بودجه عمراني استان با 49 درصد افزايش نسبت به سال گذشته به سه هزار و 200 ميليارد ريال افزايش يافته است. وي با تشريح اولويت ها و برنامه هاي استان در حوزه عمران در سال جاري افزود: اتمام پروژه هاي نيمه تمام، جلوگيري از اجراي پروژه هاي غيركارشناسي و تخصيص اعتبار اوليه كافي در اجراي پروژه هاي جديد و اولويت دار از جمله برنامه هاي استان در حوزه عمراني در سال جاري است.


 خط دو کارخانه کمپوست شهرداري کلانشهر کرج افتتاح شد 

کرج- خاکپور

مراسم افتتاح خط دوکارخانه کمپوست شهرداري کلانشهر کرج با حضور مهندس سيدعلي آقازاده ،شهردارکرج ،مهندس محموددادگو ،رئيس ودکترپورمظاهريرئيس کميسيون فرهنگي واجتماعي شوراي اسلامي شهرکرج وجمعي از مديران ستادي شهرداري کلانشهر کرج در منطقه کيانمهر ،برگزارشد.دراين مراسم شهردار کرج از توليد برق از طريق گاز استحصالي ناشي از تخمير زباله‌ها در استان البرز خبرداد.مهندس سيد علي آقازاده گفت: ما در نظر داريم امسال حدود دو مگابايت برق توليدي را از طريق گاز استحصالي ناشي از تخمير زباله‌ها توليد کنيم.شهردار کرج افزود: اين کارخانه با توليد روزانه 250 تن فعال است که با افتتاح خط دوم مجموعا 500 تن از پسماندهاي شهر کرج را به صورت روزانه فراوري مي کند.وي با بيان اينکه روزانه 1100 تن زباله توليد شده کرج به اين منطقه آورده مي شود گفت: بنابراين حدود نيمي از زباله هاي وارده به مرکز دفن حلقه دره با اين دو خط فراوري مي شود و ما هم تصميم داريم با ايجاد سايت هاي مخصوص و استفاده از فناوري هاي جديد آن را هم ظرف دو سال آينده به گونه اي برنامه ريزي کنيم که دفن زباله در مرکز حلقه دره به حداقل ممکن برسد.شهردار کرج اين اقدام را يک پيروزي خوب براي مجموعه مديريت شهري کرج عنوان کرد و گفت: از جمله کارهاي ديگري که درسايت حلقه دره داريم توليد برق استحصالي است که از زباله هاي دفن شده از زمين انجام خواهد شد و ما قرار است امسال در حدود دو مگابايت برق توليدي را از گاز استحصالي ناشي از تخمير اين زباله ها توليد کنيم.وي همچنين با بيان اينکه برق توليدي از اين طريق قابل فروش است يادآور شد: شرکت توزيع برق استان البرز تضمين خريد اين برق را داشته و ما فکر مي کنيم با اين کار يکي ديگر از قدم هاي اساسي را در جهت فرماندهي دفن زباله در اين مرکز براي به حداقل رساندن آن برداشته ايم و ساماندهي بهبود خواهد يافت.آقازاده با اعلام اينکه ما در گذشته تنها همين يک خط را داشته ايم خاطر نشان کرد: با توجه به قدمت زياد اين خط هزينه هاي زيادي صرف آن شده تا به روز شود و امروز شهرداري کرج يکي از شهرداري هاي موفق در توليد پسماند و کمپوست زباله ها محسوب مي شود.وي گفت: در اين زمينه حداکثر در دو سال آينده بايد به گونه اي اقدام شود که در آينده چيزي براي دفع نداشته باشيمونگرش امروز مديريت پسماند کرج يک رويکرد دگرگون شده نسبت به گذشته است و يک نگرش علمي و تخصصي برمسايل بازيافت و پسماند را شاهد هستيم.وي در ادامه يادآور شد: اميدواريم تا پايان امسال دستاورد سازمان و نگرش علمي تخصصي و زيست شهري انجام شود.آقازاده با اعلام اينکه وظيفه شهرداري ايجاد شهر پاک و فراهم سازي محيط زيست سالم است يادآور شد: توليد برق از گاز استحصالي انباشت زباله درامسال استارت خواهد خورد و اميدواريم تا پايان سال توليد برق از طريق اين زباله ها را در اين منطقه داشته باشيم.وي ادامه داد: تلاش برآن است تا حجم زباله هايي که دفن مي شود کمتر کنيم و مقدار آن را به حدود 10 درصد برسانيم و بقيه را بازيافت کنيم. البته در سطح شهر کرج اقدامات خوبي از جمله: احداث ايستگاه هاي انتقال موقت زباله ها در حال انجام و بهسازي است. شهردار کرج در ادامه با بيان اينکه ايستگاه هاي انتقال زباله در برخي مناطق که غير بهداشتي هستند در طي کمتر از دو ماه آينده به بهترين سايت ها تبديل مي شوند که نه تنها در شهر کرج بلکه با تهران هم برابري خواهند کرد گفت: در سفر سال گذشته رييس جمهور رقم خوبي براي ساماندهي زباله در اين منطقه به دليل نزديکي اش با فرودگاه پيام مصوب شد تا بتوانيم در اين سايت کار ساماندهي و مديريت را به انجام رسانيم. وي در پايان گفت: امروز در سازمان مديريت پسماند و بازيافت در شهرداري کرج شاهد توانمندي علمي هستيم.


 دكتر رضانيا:
 ابهت فعلي صنعت آب و برق خوزستان، مديون پيشكسوتان است 

 اهواز- خبرنگار آفرينش

مديرعامل سازمان آب و برق خوزستان در گردهمايي كانونهاي بازنشستگان وزارت نيرو در اهواز گفت: پايداري هر درخت تنومندي به پشتوانه ريشه هاي آن است. عظمت و ابهت فعلي خانواده بزرگ صنعت آب و برق خوزستان با قدمت پنجاه ساله مديون صرف عمر و جواني پيشكسوتان گرانقدر اين صنعت است. دكتر عليرضا رضانيا با اشاره به اينكه "بازنشستگان شناسنامه عمليات اجرايي كشور هستند" افزود: بسياري از مسائل مطروحه در صنعت آب و برق كشور، الگو گرفته از سازمان آب و برق خوزستان است. وي خاطرنشان كرد: بازنشستگي به معناي تكميل چرخه خدمت و شروع زندگي ديگر است. آيت الله حسن زاده، امام جمعه موقت شهرستان اهواز نيز گفت: كارنامه وزارت نيرو در استان خوزستان بسيار درخشان است. كانال شهيد چمران از جمله نمونه هايي است كه به همت سازمان آب و برق خوزستان براي جلوگيري از پيشرفت بيشتر بعثي ها به درون كشور در زمان دفاع مقدس احداث شد. وي تصريح كرد: بيشتر كارهاي زيربنايي، فرهنگي و اجرايي در وزارت نيرو محصول كار عزيزان بازنشسته است. امام جمعه موقت شهرستان اهواز، ايجاد راهكاري براي بهره مندي از تجربيات بازنشستگان در سطح كشور را ضروري دانست. وي با بيان اينكه "بايد كشوري انديشيد و
منطقه اي عمل كرد" گفت: اين طرز فكر در مورد بازنشستگان موجب مي شود تا علاوه بر تكريم لساني، تكريم عملي هم صورت گيرد. رييس هيات مديره كانون بازنشستگان وزارت نيرو نيز در اين گردهمايي گفت: كانونها بايد بازوي مديريت مجموعه باشند و به لطف پروردگار، اين مهم در سطح كشور تحقق يافته است. علي دانش منفرد از تلاشهاي سازمان آب و برق خوزستان به خاطر خدمت به كشور تقدير كرد و افزود: سازمان آب و برق خوزستان هميشه منشاء تحولات براي استان و كشور بوده است. سازماني كه در خوزستان است اما خدماتش همه كشور را منتفع مي كند. رييس هيات مديره كانون بازنشستگان وزارت نيرو ادامه داد: سازمان آب و برق خوزستان يكي از موثرترين و مهمترين سازمانهايي بود كه در زمان جنگ تمام توان خود را به كار گرفت و با استفاده از پتانسيل و تخصص كاركنانش توانست مانع دستيابي دشمن به اهداف خود كه همان تغيير سرنوشت انقلاب بود، شود. دانش منفرد افزود: براي بازنشستگان سراسر كشور وب سايتي به آدرس http://www.kbsab-m.ir طراحي شده كه از طريق آن مي توانند ارائه نظر و يا انتقاد كرده و يا از اطلاعيه ها و تسهيلات مطلع شوند. رييس هيات مديره كانون بازنشستگان سازمان آب و برق خوزستان هم در اين گردهمايي عنوان كرد: كانون بازنشستگان سازمان آب و برق خوزستان از سال 84 به طور خودجوش راه اندازي و پس از اخذ مجوز در سال 89 به طور رسمي كار خود را آغاز كرد.


 ايران‌شناسي 

استان مركزي

قسمت نهم

مراحل مختلف ساخت مصنوعات سنگي شامل: استخراج سنگ از معدن، تقسيم سنگ به قطعات کوچک، تراش سنگ به اندازه تقريبي، تراش به اندازه اصلي با دستگاه، سوهان کاري، قلمزني و حکاکي محصول آماده مي باشد.قابل ذکر است که در حال حاضر در بعضي از کارگاههاي سنگتراشي، سنگتراشان تکنولوژي را براي سرعت بخشيدن به کارشان به خدمت گرفته اند و اکثراً از دستگاهي که شبيه اره هاي چوب بري است استفاده مي کنند ولي در هر حال بايد گفت که سنگتراشي به کار مداوم و تلاش زياد نياز دارد، از اين رو در قيمت تمام شده يک محصول سنگي عامل کار نقش مهمي دارد و حدود 80 درصد قيمت را تشکيل مي دهد.

رو دوزي:

رودوزي هنر آراستن سطح روئين پارچه هاي ساده با بهره گيري از نخ هاي الوان و با کمک سوزن و قلاب و در يک مورد کمک از سوزن و قلاب است و دست اندرکاران آن به مدد بخيه هاي ظريفي که بر منسوجات ساده مي نشانند معمولاً تلفيق زيبايي از صبر، شکيبايي و هنر را به نمايش مي گذارند.رودوزي هاي ايراني که به اشکال مختلف انجام مي شود يکي از گسترده ترين شاخه هاي هنرهاي سنتي و صنايع دستي است.

رودوزيهاي ايراني کلاً به 6 دسته تقسيم مي شوند:

گروهي از سوزن دوزيها که در اثر پرکاري ، زمينه اصلي آن مشخص نبوده و دوختهاي الوان موجب پيدايش زمينه تازه اي پر از نقش و نگار گرديده است مثل: بخارادوزي ، نقش دوزي، قلابدوزي، بعضي از پته دوزيها يا سلسله دوزيها، ممقان دوزي، بلوچ دوزي، کردي دوزي.دسته دوم سوزن دوزيهايي که قسمتي از زمينه را دوخت پر نموده زمينه به رنگ اصلي خود باقي مي ماند مانند: ابريشم دوزي، خامه دوزي، قيطان دوزي و مضاعف دوزي.دسته سوم سوزن دوزي هايي که به شکل خاص انجام مي گيرد يعني با جابجا کردن و بيرون آوردن تار و پودها صورت مي گيرد مانند: سکمه دوزي اصفهان و شبکه دوزي.دسته چهارم رودرزيهايي که نخهاي فلزي آذينگر زمينه پارچه مي باشند و به پارچه جلوه ديگري مي دهند مانند گلابتون دوزي، ده يک دوزي، نقد دوزي، سرمه دوزي، مليله دوزي و گلاب دوزي.دسته پنجم سورزن دوزيهايي که سوزن و قلاب در نقش آفريني و تزئين روي آن مؤثر نبوده بلکه محتاج به مواد تزئين زاي ديگري مي باشند مانند پولک دوزي، سکه دوزي، يراق دوزي، مرواريد دوزي، منجوق دوزي، سنگ دوزي، زغره دوزي، مرصع دوزي و پيله دوزي.

چاپهاي سنتي:

کليه پارچه هايي که بوسيله قلم مو، مهر و نظاير آن رنگ آميزي شده و نقش مي پذيرد جزء چاپ هاي سنتي به حساب مي آيند مانند چاپ قلمکار و چاپ کلاقه اي (باتيک).

ادامه دارد...

 


 خبر 

مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق هرمزگان:

مصرف 94درصد مشترکين خانگي برق در هرمزگان زير الگوي مصرف قراردارد

بندرعباس- خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق هرمزگان درجمع خبرنگاران رسانه هاي ملي و محلي با بيان اينکه مصرف برق 94 درصد مشترکين خانگي در استان زير الگوي مصرف است گفت: بهاي برق مصرفي مشترکين خانگي در استان هاي هرمزگان، بوشهر، خوزستان، چابهار و کنارک درمناطق فاقد شبکه گازرساني براي سه ماهه دي، بهمن و اسفند با ضريب 6 درصد نسبت به نرخ تعرفه خانگي محاسبه و دريافت خواهد شد. محمد صادق وجداني اظهار داشت: تعرفه ماههاي گرم در مناطق گرمسير1، ميزان مصرف مشترکين تا 1000 کيلووات ساعت ، 100 ريال و مازاد بر 1000 تا 2000 به 110 ريال مي رسد.وي باتاکيد بر رعايت الگوي مصرف بيان داشت: مصارف خانگي درتابستان با ميزان مصرف 2000 تا 3000 کيلووات ساعت 120 ريال محاسبه، ميزان مصرف 3000 تا 3500 کيلووات ساعت مبلغ500 ريال، 3500 تا 4500 کيلووات ساعت 950 ريال، 4500 تا 6000 کيلووات ساعت 1150 ريال ومازاد بر6000 وات ساعت 1350 ريال محاسبه خواهدشد. مديرعامل شرکت توزيع برق هرمزگان در ادامه با اشاره به برق مصرفي کشاورزان گفت:دراين بخش تخفيف بسيار مناسبي صورت گرفته است به طوريکه در اين بخش به کشاورزان تخفيف 40 ريالي داده شده است. وي در اين رابطه ادامه داد :کشاورزاني که با انعقاد توافق نامه با شرکت توزيع برق در زمان اوج مصرف استفاده اي نداشته باشند کل بهاي مصرفي برق آنها به بهاي ساعات کم باري محاسبه خواهد شد.همچنين مشترکين تجاري نيز اگر مصرف خود را به ساعات کم باري منتقل کنند از تخفيف 100 ريالي برخوردار خواهند شد. وي با اشاره به کنتورهاي سه تعرفه گفت : مشترکيني که از اين کنتورها استفاده ميکنند اگر در اوج بار استفاده بيش از اندازه داشته باشند براي آنها اضافه بار محاسبه مي شودکه يکصد ريال است و در صورت انتقال مصرف به ساعات کم بار ي از تخفيف 50 ريالي برخوردار خواهند شد.

ايجاد چهار ايستگاه جديد سنجش آلودگي هوا در آذربايجان غربي

اروميه –خبرنگار آفرينش

عباس نژاد همچنين از ايجاد چهار ايستگاه جديد سنجش آلودگي هوا و پالايش ريزگردها، امسال در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: اين ايستگاه ها در شهرهاي مهاباد، پيرانشهر، سلماس و سردشت که داراي جمعيتي بيش از 150هزار نفر هستند، ايجاد خواهد شد. وي با اشاره به اينکه با ايجاد اين ايستگاه ها، شمار ايستگاه هاي سنجش آلودگي هوا و پالايش ريزگردهاي استان به 9 ايستگاه افزايش پيدا مي کند گفت: در زمان حاضر پنج ايستگاه ثابت و سيار سنجش آلودگي هوا در شهرهاي اروميه، بوکان و خوي وجود دارد که کافي نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه