جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/02/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3874

با آغازتوزيع كارت از امروز ؛
تاريخ برگزاري وظرفيت پذيرش آزمون كارشناسي ناپيوسته پودماني علمي كاربردي اعلام شد


شرايط شرکت پذيرفته شدگان اوليه کنکور دکتري در مصاحبه دانشگاه تهران


كوتاه و خواندني


 با آغازتوزيع كارت از امروز ؛
 تاريخ برگزاري وظرفيت پذيرش آزمون كارشناسي ناپيوسته پودماني علمي كاربردي اعلام شد  

گروه آزمون وسنجش : معاون سازمان سنجش آموزش كشور از آغاز توزيع كارت آزمون كارشناسي ناپيوسته پودماني علمي كاربردي ازامروز 25 ارديبهشت ماه خبر داد.

دكتر طباطبايي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به آغاز توزيع كارت آزمون ورودي دوره‌هاي كارشناسي ناپيوسته پودماني دانشگاه جامع علمي كاربردي از امروز يكشنبه به صورت اينترنتي از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org ، گفت: مهلت دريافت كارت آزمون تا پايان روز چهارشنبه 28 ارديبهشت ماه ادامه دارد، بنابراين كليه‌ داوطلبان‌ بايد براي پرينت كارت شركت در آزمون با وارد كردن اطلاعات مندرج بر روي كارت اعتباري ثبت‌نام خود و شماره شناسنامه و يا شماره پرونده و كد رهگيري يك نسخه پرينت از كارت شركت در آزمون تهيه كنند.

وي با اشاره به برگزاري آزمون كارشناسي ناپيوسته پودماني علمي كاربردي در 29 ارديبهشت ماه در 31 شهرستان كشور، گفت: آزمون در يك نوبت صبح با رقابت 108 هزار و 285 داوطلب در مراكز استان‌ها برگزار مي‌شود.

طباطبايي با اشاره به ثبت‌نام بيش از 108 هزار داوطلب در آزمون كارشناسي ناپيوسته پودماني
علمي كاربردي، گفت: از اين تعداد 61 هزار و 509 نفر معادل 57 درصد داوطلب زن و 46 هزار و 776 نفر معادل 43 درصد داوطلب مرد براي شركت در آزمون ثبت‌نام كرده‌اند.

وي در خصوص رفع نقص كارت آزمون، اظهار كرد: داوطلبان درصورت وجود نقص احتمالي بايد از روز چهارشنبه به حوزه‌هاي‌ رفع نقص كارت مراجعه كنند.

معاون سازمان سنجش در خاتمه در خصوص ظرفيت پذيرش آزمون، افزود: در اين آزمون 44 هزار و 114 داوطلب پذيرفته مي‌شوند و نتايج نهايي آزمون در اواخر خرداد ماه اعلام مي‌شود.


 شرايط شرکت پذيرفته شدگان اوليه کنکور دکتري در مصاحبه دانشگاه تهران  

گروه آزمون وسنجش : دانشگاه تهران شرايط شرکت در مصاحبه اين دانشگاه براي داوطلبان کنکور دکتري بعد از معرفي چند برابر ظرفيت پذيرش از سوي سازمان سنجش را اعلام کرد.

به گزارش مهر، براساس مصوبات شوراي آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه تهران، بعد از معرفي چند برابر ظرفيت متقاضيان دکتري تخصصي از سوي سازمان سنجش، اين دانشگاه نسبت به ارزيابي تخصصي و عمومي، همچنين ارزيابي سوابق و مدارک داوطلبان اقدام خواهد کرد.

بنابراين در اين مرحله داوطلبان مي بايست سوابق و مدارک علمى، آموزشى و پژوهشى خود را به صورت CD (لوح فشرده) تهيه و به همراه اصل آنها همراه داشته باشند.تاريخ انجام مصاحبه اعلام خواهد شد.

مدارک مربوط به پرداخت هزينه ارزيابى تخصصى و عمومى ( مبلغ و چگونگى پرداخت اعلام خواهد شد)، ريز نمرات و مدل کتبى مقاطع کارشناسى و کارشناسى ارشد، سوابق و نمره کسب شده مربوط به زبان عمومى، مقالات علمى پژوهشى، کتاب، مقالات شرکت در همايش، اکتشاف، اختراع، آثار هنرى، تشويق نامه و ساير موارد را داوطلب بايد به همراه داشته باشد

.پس از سپرى شدن مرحله ارزيابى تخصصى وعمومى به هيچ عنوان به مدارک و سوابق ارائه شده ترتيب اثر داده نخواهد شد.


 كوتاه و خواندني  

آغاز مهلت دوباره ويرايش اطلاعات آزمون كارشناسي ارشد علوم پزشكي

گروه آزمون وسنجش : مهلت دوباره ويرايش اطلاعات آزمون كارشناسي ارشد رشته‌هاي علوم پزشكي از امروز يكشنبه 25 ارديبهشت ماه آغاز مي‌شود.

دكتر جبرائيل نسل سراجي رييس مركز سنجش آموزش پزشكي وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه كليه افرادي كه ثبت‌نام اوليه را انجام داده‌اند، مي‌توانند امروز يكشنبه25 و فردا دوشنبه 26 ارديبهشت ماه نتيجه بررسي مدارك خود را از طريق سايت مركز سنجش آموزش پزشكي به نشاني www.sanjeshp.ir مشاهده كنند، اظهاركرد: همچنين كليه داوطلبان مي‌توانند در زمان مذكور نسبت به تصحيح، ويرايش اطلاعات و ارسال مدارك ناقص خود اقدام كنند.

وي افزود: با توجه به اينكه براي بار دوم افراد مجاز به تصحيح اطلاعات خود و براي بار سوم مجاز به ارسال مدارك هستند، بنابراين در صورت هرگونه نقص مدرك يا اشتباه وارد كردن اطلاعات، مسئوليت اين امر به عهده فرد بوده و اقدامي ميسر نخواهد بود.

سراجي با بيان اينكه كليه كساني كه مدارك خود را ارسال كرده‌اند ولي موفق به تكميل فرم ثبت‌نام نشده‌اند، بايد نسبت به تكميل فرم مربوطه اقدام و كد رهگيري دريافت كنند، خاطرنشان كرد: افرادي كه ثبت‌نام را انجام داده‌اند ولي كد رهگيري دريافت نكرده‌اند با انتخاب گزينه " كد رهگيري خود را فراموش كرده‌ام" با وارد كردن كد ملي و شماره فيش واريزي نسبت به دريافت كد اقدام كنند.

سراجي افزود: نظر به اينكه نتيجه بررسي مدارك دريافت شده پس از اين تاريخ به داوطلبان اعلام نخواهد شد، بنابراين دقت لازم در ارسال صحيح، هماهنگي رشته امتحاني با رشته مقطع قبلي و ساير موارد لازم است.

وي با تاكيد بر اينكه افرادي كه كد ملي خود را اشتباه وارد كرده‌اند بايد نسبت به تصحيح آن اقدام كنند، اظهاركرد: كساني كه بيش از يك كد رهگيري دريافت كرده‌اند، بايد با مركز سنجش آموزش پزشكي هماهنگي لازم را در اين رابطه انجام دهند در غير اينصورت به عنوان متخلف محسوب شده و حذف خواهند شد.

رييس مركز سنجش آموزش پزشكي با اشاره به آغاز توزيع كارت آزمون از 28 خرداد تا سوم تير ماه، گفت: داوطلبان مي‌توانند همزمان با دريافت كارت ورود به جلسه، محل تحصيل را انتخاب كنند.

سراجي با اشاره به ثبت‌نام 52 هزار داوطلب در آزمون كارشناسي ارشد رشته‌هاي علوم پزشكي، اظهار كرد: آزمون طي روزهاي دوم و سوم تير ماه به صورت همزمان در سراسر كشور برگزار خواهد شد.

تاريخ و نحوه دريافت کارت ، دفترچه سوالات و مراكز برگزاري سه آزمون فراگير پيام نور اعلام شد

گروه آزمون وسنجش : کارت ورود به جلسه سه آزمون فراگير کارداني به کارشناسي ناپيوسته، کارشناسي و کارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور به گفته مشاور سازمان سنجش ازفردا دوشنبه 26 ارديبهشت توزيع مي شود.

حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر اضافه کرد: با آغاز توزيع کارت ورود به جلسه سه آزمون فراگير کارداني به کارشناسي ناپيوسته، کارشناسي و کارشناسي ارشد از روز دوشنبه 26 ارديبهشت ماه، رقابت 246 هزار و 777 داوطلب در اين سه آزمون از صبح جمعه 30 ارديبهشت ماه آغاز مي شود.

نحوه دريافت کارت ورود به جلسه

به گفته توکلي داوطلبان مي توانند با مراجعه به سايت www.sanjesh.org کارت ورود به جلسه خود را از طريق وارد کردن اطلاعات کد رهگيري و شماره کارت اعتباري دريافت کنند.

نوبت برگزاري سه آزمون

مشاور عالي رئيس سازمان سنجش آموزش کشور در ارتباط با نوبت برگزاري اين سه آزمون همزمان در روز جمعه اظهار داشت: فرايند آزمون کارشناسي صبح جمعه ساعت 8 و دو آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته و کارشناسي ارشد عصر جمعه از ساعت 15 آغاز مي شود.

ظرفيت پذيرش

وي افزود: ظرفيت پذيرش در مجموع با احتساب رشته ها و مقاطع، يک هزار و 500 نفر در کارشناسي، 2 هزار و 280 در کارشناسي ارشد و 400 نفر در کارداني به کارشناسي است.

هر سه آزمون نمره منفي ندارد

توکلي در گفتگو با مهر درارتباط با شرايط در نظر گرفتن نمره منفي در اين سه آزمون، تاکيد کرد: در هريک از اين سه آزمون، نمره منفي براي هر سئوال غلط لحاظ نمي شود، زيرا در هر سه کنکور به دست آوردن حد نصاب لازم است و داوطلبان در اين دوره فعلاً دانشپذير به شمار مي آيند و بعد از قبولي در آزمون عنوان دانشجو را مي گيرند.

وي اضافه کرد: براي هر سئوالي که بيش از يک جواب داشته باشد، هيچ
نمره اي در نظر گرفته نمي شود و تمام سئوالات به صورت تستي خواهد بود.

تعداد دفترچه سئوالات هرسه آزمون

به گفته مشاور عالي رئيس سازمان سنجش آموزش کشور براي آزمون کارشناسي يک دفترچه حاوي سئوالات عمومي و اختصاصي و در دو مقطع کارداني به کارشناسي ناپيوسته و کارشناسي ارشد يک دفترچه که حاوي سئوالات اختصاصي است، در نظر گرفته شده است.

تعداد کدرشته ها و مراکز برگزاري آزمون

توکلي در ارتباط با تعداد کدرشته هاي امتحاني در هر سه آزمون فراگير پيام نور گفت: در آزمون کارشناسي، 35 کدرشته در 74 شهرستان کشور، در آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته در 10 کدرشته در 31 شهرستان کشور و در آزمون کارشناسي ارشد در 76 کدرشته در31 شهرستان کشور داوطلبان به رقابت مي پردازند.

به گزارش مهر، نتايج نهايي، اواخر شهريور ماه از سوي سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

رييس دانشگاه علمي کاربردي واحد خراسان شمالي:

در صورت تقاضاي مجدد داوطلبان، نتيجه آزمون جامع و ارزيابي حرفه‌اي بررسي مي‌شود

گروه آزمون وسنجش : رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي واحد خراسان شمالي گفت: افراد در صورت تقاضاي مجدد بررسي نتيجه آزمون جامع و ارزيابي حرفه‌اي، به دانشگاه جامع واحد استاني مراجعه کنند.

دکتر علي اصغر پيله ور در گفت‌وگو با ايسنا، در اين زمينه اظهاركرد: با اعلام نتايج آزمون جامع و ارزيابي حرفه‌اي دوره‌هاي کارداني علمي کاربردي پودماني اسفند ماه سال گذشته، افراد در صورت عدم قبولي به دانشگاه جامع واحد استاني مراجعه کنند.

وي بيان کرد: افراد مي توانند با تکميل فرم موجود در واحد استاني تقاضاي بررسي مجدد نتيجه آزمون را دهند.

پيله ور گفت: آزمون جامع و ارزيابي حرفه‌اي دوره‌هاي کارداني علمي کاربردي پودماني در سال دو بار در شهريور و اسفند ماه برگزار مي شود.

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور :

جزئياتي ازتاثير سوابق تحصيلي در کنکور سراسري 90 تشريح شد

گروه آزمون وسنجش : رئيس سازمان سنجش آموزش کشور آخرين اخبار از مصوبات کارگروه حذف کنکور را تشريح کرد و با تکذيب جايگزيني کنکور با امتحانات نهايي گفت: بر طبق آخرين مصوبات کارگروه حذف کنکور، سوابق تحصيلي 25 درصد در کنکور سراسري 90 تأثير دارد.

محمدحسين سرورالدين در گفتگو با مهر افزود: سال 86 پس از تصويب قانون حذف کنکور در مجلس شوراي اسلامي، قانونگذار در ماده 4 کميته اي را براي کارگروه حذف کنکور تعيين کرد. اعضاي اين کارگروه شامل وزراي آموزش و پرورش، علوم، بهداشت و رئيس سازمان سنجش و اعضاي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي هستند و دبير اين کارگروه رئيس سازمان سنجش آموزش کشور است.

وي افزود: سخنگويي اين کارگروه بر عهده دبير آن که رياست سازمان سنجش آموزش کشور را عهده دار است، قرار دارد و از همين رو هر نظر ديگري غير از مصوبات کارگروه رسمي و قانوني نيست و اظهار نظر شخصي تلقي مي شود.

سرورالدين يادآور شد: بر اساس آخرين تصويب اين کارگروه، امتحانات نهايي در سطح خاصي و يا امتحانات سال خاصي به عنوان جايگزين حذف کنکور مطرح نشده است.

وي با اشاره به دقت دانش آموزان به روند حذف کنکور ضمن تاکيد بر لزوم دقت در اطلاع رساني در اين زمينه تاکيد کرد: آنچه در کارگروه رسمي و قانوني شده اين است که سوابق تحصيلي بايد جايگزين کنکور شود و کنکور حذف شود اما اينکه سوابق تحصيلي چه تعريفي دارد هنوز مصداقي نداشته و مشخص نيست.

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: بر اساس تصميم کارگروه حذف کنکور تنها براي کنکور سال 90، نمرات سال سوم نظري به عنوان 25 درصد وزن گزينش در آزمون سراسري درنظر گرفته شده است و آن نيز به دليل مسائل فني بوده است.

وي خاطرنشان کرد: در آزمون سراسري سال 90، سوابق تحصيلي 25 درصد و نمره آزمون 75 درصد نمره نهايي فرد را در ورود به دانشگاه تشکيل مي دهند.

سرورالدين تاکيد کرد: اين مصوبه تنها براي امسال است و ممکن است در سالهاي آينده تغييراتي داشته باشيم چرا که کارگروه موظف به حذف کنکور و جايگزيني سوابق تحصيلي است اما هنوز مشخص نيست که سوابق تحصيلي چگونه محاسبه شود اما آنچه مسلم است اين است که هدف اين نبوده که تنها امتحانات يکسال تحصيلي ملاک قرار گيرد.

به گزارش مهر، در روزهاي گذشته، عبدالامير عرفي - رئيس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه امتحانات نهايي رفته رفته جايگزين کنکور مي‌شود، گفت: با توسعه امتحانات نهايي در پايه سوم و پس از حذف کنکور در سال 93، امتحانات نهايي جايگزين کنکور مي شود.

شرايط پرداخت پژوهانه به دانشجويان دکتري دانشگاه شهيدبهشتي اعلام شد

گروه آزمون وسنجش : دانشگاه شهيد بهشتي در فراخوان مرحله چهارم طرح پژوهانه دانشجويان دکتري با اعلام شرايط پرداخت پژوهانه به دانشجويان دکتري به داوطلبان تاکيد کرد حداکثر تا 15 خردادماه 90 نسبت به اعلام مشخصات فردي و اطلاعات مربوط به خود اقدام کنند.

به گزارش مهر، دانشجويان مقطع دکتري دانشگاه شهيد بهشتي که تمايل دارند در مرحله چهارم فراخوان پژوهانه دانشجويان دکتري شرکت کنند،
مي بايست مشخصات فردي و اطلاعات مربوط به پيشنهاد رساله خود را حداکثر تا تاريخ 15 خردادماه 90 در پايگاه پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمي ايران thesis.irandoc.ac.ir ثبت کنند.

شرايط دانشجويان دوره دکتري مرحله چهارم طرح پژوهانه به اين شرح اعلام شده است: دانشجويان ورودي نيمسال اول (مهرماه ) 1387 به بعد، تاريخ تصويب پيشنهاد رساله در گروه آموزشي در بازه زماني 31/6/89 الي15/11/89 باشد، بورسيه و شاغل نباشند، دانشجويان دوره روزانه باشند و در طول تحصيل دوره دکتري مشروط نشده باشند.

شرايط دانشجويان دوره دکتري که در مرحله قبل موفق به دريافت پژوهانه نشده اند نيز به اين شرح است: دانشجويان ورودي مهرماه سال 86 به بعد که پيشنهاد طرح رساله آنها در بازه زماني 31/6/88 الي 15/11/88 تصويب شده است(در قالب يک فايل جداگانه ) و دانشجويان ورودي نيم سال دوم 86 به بعد که پيشنهاد طرح رساله آنها در بازه زماني 15/11/88 الي 31/6/89 تصويب شده است(در قالب يک فايل جداگانه ).

همچنين از مرحله چهارم به بعد، به هيچکدام از دانشجويان دوره دکتري که در مرحله قبل موفق به دريافت پژوهانه نشده اند پژوهانه پرداخت نخواهد شد.

دانشجوياني که شرايط بالا را دارا هستند حداکثر تا تاريخ 10خردادماه 90 به دبيرخانه دانشکده ادبيات و علوم انساني مراجعه کنند.

شوراي گسترش آموزش عالي :

ايجاد 40 رشته جديد كارشناسي ارشد در
دانشگاه آزاد اسلامي

گروه آزمون وسنجش : شوراي گسترش آموزش عالي ايجاد 40 رشته تحصيلي جديد دوره کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي را براي يکبار پذيرش در گروه‌هاي مختلف تصويب كرد.

به گزارش ايسنا، شوراي گسترش آموزش عالي با ايجاد رشته هاي کارشناسي ارشد رياضي محض در واحد شبستر، زبان و ادبيات انگليسي در واحد ابهر ،
زبان و ادبيات فارسي در واحد خلخال ، برنامه ريزي آمايش سرزمين در واحد
نجف آباد ، عرفان اسلامي در واحد کرج ، مهندسي منابع طبيعي در واحد
ايلام ، زيست شناسي در واحد اسلامشهر، تربيت بدني و علوم ورزشي در واحد تهران جنوب ، رياضي کاربردي در واحد تهران شمال ، علوم و صنايع غذايي گرايش شيمي مواد غذايي در واحد علوم دارويي ،حسابداري در واحد فيروزکوه ، مهندسي کشاورزي گرايش کشاورزي اکولوژيک در واحدهاي بم، شهرکرد ، گناباد و شيروان ، شيمي تجزيه در واحدهاي ماهشهر و سنندج ، برنامه ريزي آمايش سرزمين در واحد سمنان ، زيست شناسي -ژنتيک در واحد دامغان ، علوم باغباني در واحد هاي شيراز و گرمسار ، مهندسي منابع طبيعي در واحد ارسنجان ، مهندسي کشاورزي -حشره شناسي کشاورزي در واحدهاي شيراز و تاکستان ، باستان شناسي در واحد مرودشت ، ميکروبيولوژي و مهندسي عمران در واحد علوم تحقيقات فارس ، فلسفه و حکمت اسلامي در واحد قم ، فرهنگ و زبان هاي باستاني در واحد جيرفت ،جغرافيا و برنامه ريزي شهري در واحد کرمانشاه ، زمين شناسي زيست محيطي در واحد گيلان ، علوم باغباني در واحد رشت ، شيمي فيزيک در واحدهاي بروجرد و قائم شهر ، مهندسي شيمي در مرکز فراهان اراک ، ايرانشناسي در واحد محلات ، فقه و مباني حقوق اسلامي در واحد همدان، آموزش زبان انگليسي و حسابداري در واحد ملاير و مهندسي معماري در واحد امارات موافقت
كرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه