جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/03/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3881


مسکوکات و ارز


تريبون اقتصادي


توزيع استاني اعتبارات ايجاد شغل قطعي شد


بازار خريد و فروش مسکن کلنگي ونوساز در هاله اي از ابهام


دلار 1190 تومان شد

مدير عامل بانک صادرات در پاسخ به آفرينش مطرح کرد:
کاهش بيکاري با مدل خوشه سازي


بانك و بيمه


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

43260 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

462000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

436000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

220000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

131000 تومان

دلار

1190 تومان

يورو

1685 تومان


 تريبون اقتصادي 

 با اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده ؛

قيمت سكـه‌440 هـزار تـومـان شد

با اجراي قانون چهار درصد ماليات بر ارزش افزوده از امروز 17 هزار تومان به قيمت هر سكه طلا افزوده شد و سكه طرح جديد از 423 هزار و 500 تومان به 440 هزار تومان رسيد. به گزارش ايسنا، سكه طرح قديم 460 هزار تومان، سكه طرح جديد 440 هزار تومان، نيم سكه 220 هزار تومان، ربع سكه 130 هزار تومان در بازار داخلي عرضه مي‌شود. با ثبات قيمت طلا در بازار جهاني بازار داخلي نيز آرام است و هر گرم طلاي 18 عيار 43 هزار و 300 تومان عرضه مي‌شود. در همين رابطه،محمود بهمني رئيس كل بانك مركزي گفت كه هيچ كس نمي‌تواند در حال حاضر پيش‌بيني كند كه قيمت طلا حتما رو به افزايش است، چرا كه ممكن است قيمت آن رو به كاهش باشد.

ساخت مسكن مهر ويلايي كليد خورد

معاون شهرسازي و معماري وزير مسكن با تشريح طرح عظيم تحول شهرسازي گفت: پيرو دستور رئيس جمهور، از اين پس ساخت مسكن مهر ويلايي يا حداكثر 2 يا 3طبقه خواهد بود.مير محمد غراوي در گفت‎وگو با فارس در پاسخ به اين سؤال كه وزير مسكن طبق دستور رئيس جمهور براي طرح عظيم تحول شهرسازي گفته كه به جاي گسترش عمودي سازي بايد به سمت توسعه افقي شهرها رفت گفت: اين نگراني رئيس جمهور صحيح است چرا كه متأسفانه در مسكن مهر در خيلي از مكان‌ها مي‌توانستيم به جاي اينكه روي ارتفاع و تراكم زياد صحه بگذاريم و به خاطر محدوديت زمين ما ناچار شديم خيلي از واحدهاي مسكوني را به ارتفاع ببريم اين واحدهاي مسكوني را در استان‌هايي كه كويري هستند و يا استان‌هايي كه محدوديت زمين نداشتند در سطح گسترش مي‎دهيم. وي با بيان اينكه شايد اگر واحدهاي مسكوني مهر در سطح گسترش يابد در بحث آماده‌سازي تأثيرگذار باشد، ادامه داد: وقتي در يك زمين محدود تراكم را بالا مي‌بريم و به 15 طبقه افزايش مي‌دهيم هزينه‌هاي آماده سازي مثل جدول گذاري، آسفالت، زيرسازي و تأمين آب و برق كاهش مي‌يابد اما مشكلاتي كه براي ساكنان در آينده به وجود خواهد آمد به مراتب بيشتر است. وي تأكيد كرد: پيرو دستور رئيس جمهور، شوراي عالي شهرسازي و معماري اقداماتي در دستور كار دارد كه بر اساس آن از اين به بعد براي مسكن مهر توجه به ساخت واحدهاي مسكوني ويلايي و حداكثر 2 يا 3 طبقه را در دستور كار گذاشتيم.

برداشت غيرقانوني 5 هزار ميليارد تومان
از بانک مرکزي براي يارانه نقدي

رئيس کميسيون ويژه مجلس شوراي اسلامي از تخلف دولت در برداشت پنج هزار ميليارد تومان از منابع داخلي بانک مرکزي براي پرداخت يارانه هاي نقدي خبر داد و گفت:‌ اين مبلغ تحت عنوان تنخواه برداشت شده است. به گزارش مهر ، غلامرضا مصباحي مقدم بااعلام اين خبر گفت: اين اقدام دولت تخلف از قانون است و در گزارش ديوان محاسبات به مجلس به آن اشاره شده است.مصباحي مقدم يادآور شد: ديوان محاسبات از طريق مستشاران و قضات خود موضوع تخلف دولت از هدفمندي يارانه ها را همچنان پيگيري مي‌کند.

معاون شبكه خدمات ايساكو:

محدوديتي در راستاي تامين قطعات در
نمايندگي‌ها نداريم

معاون شبكه خدمات ايساكو گفت: از ابتداي امسال تا كنون توزيع قطعات يدكي در شبكه بيش از 26 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته در ميان نمايندگي‌ها رشد داشته است. به گزارش ايسنا، شهريار سلطاني خاطرنشان كرد: وضعيت خوب تامين قطعات در شبكه موجب شده تا در تحقق برنامه 1390 در زمينه توزيع قطعات يدكي عملكرد قابل قبولي داشته باشيم. وي با اشاره به جزئيات بيشتري در خصوص تامين قطعات نمايندگي‌ها گفت: در خصوص تندر90 نيز ايساكو توانسته از ابتداي امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 135 درصدي نسبت به توزيع قطعات آن در شبكه داشته باشد. معاون شبكه خدمات ايساكو تصريح كرد: در نتيجه چنين عملكردي بالغ بر 85 درصد از برنامه هاي تامين و توزيع ايساكو با رشد 26 درصدي توزيع اقلام يدكي محقق شده است. سلطاني در ادامه اخبار منتشر شده در مورد عدم وجود قطعاتي نظير سپر پژو پارس و ساير قطعات پليمري در بازار و شبكه ايران خودرو را رد كرد و اطمينان داد كه امسال محدوديتي در راستاي تامين قطعات در نمايندگي‌ها وجود ندارد و با توجه به گستردگي شبكه خدمات پس از فروش ايران خودرو بعضا ارسال قطعه مستلزم طي زمان است.

راه اندازي واحد تحقيق و برنامه ريزي
مؤسسه اعتباري توسعه

واحد تحقيق و برنامه ريزي به منظور توليد فکر اجرايي براي مديريت سازمان راه اندازي شد .به گزارش امور روابط عمومي و بازاريابي ، دکتر حيدر مستخدمين حسيني ، مدير عامل مؤسسه اعتباري توسعه در اولين نشست اعضا واحد تحقيق و برنامه ريزي ضمن معرفي اعضاي اين کميته به تشريح انتظارات سازمان از اين واحد پرداخت و با بيان اين که توسعه امروز نيازمند راه اندازي اين واحد بود ، گفت :تحقيق و برنامه ريزي ابتدا بر اساس مطالعات در سطح عوامل موثر بر محيط بيروني شعب مؤسسه ، تدوين و ارائه خدمات جديد، نياز سنجي و رضايت سنجي از مشتريان، بررسي خدمات در حال ارايه در بانك‌هاي پيشرو جهان وبررسي ساير خدمات بانک ها گزارش و تحليل هاي کارشناسي از نقاط قوت، ضعف، فرصت هاو تهديدها ارائه خواهد داد.

صدورمجوز بانک توسعه براي موسسه اعتباري توسعه

دکتر بهمني رئيس کل بانک مرکزي در پاسخ به سوالي مبني بر اظهار نگراني سهامداران موسسه اعتباري توسعه بعنوان اولين موسسه اعتباري کشور و گذشت چندين ماه از پذيره نويسي آن هنوز به بانک تبديل نشده است دلايل آن چيست؟ گفت: وضعيت پرونده موسسه اعتباري توسعه در حال بررسي نهايي بوده و به زودي مجوز بانک براي آن صادر خواهد شد.


 توزيع استاني اعتبارات ايجاد شغل قطعي شد 

مشاور معاونت توسعه اشتغال وزارت کار با اعلام اينکه برنامه توزيع استاني اعتبارات ايجاد 2.5 ميليون شغل در سال‎جاري ارائه شده است، گفت: با مشخص اين برنامه، منتظر تامين بودجه آن هستيم. مسلم خاني در گفتگو با مهر با تشريح جزئيات روش توزيع استاني ايجاد فرصت هاي جديد شغلي 2.5 ميليون نفري در سال جاري، گفت: براي اين منظور چندين شاخص را در نظر گرفته ايم که اولين مورد آن مزيت هاي رقابتي و نسبي در استان ها بوده است.مشاور معاونت توسعه اشتغال و منابع انساني وزارت کار، اظهار داشت: اين موضوع را که در هر استان در چه حوزه هايي مي توان فعاليت کرد و اگر فعاليت کنيم در استان هاي مختلف چه کارهايي بايد صورت گيرد را بررسي کرده ايم.خاني با اشاره به اينکه در نظر گرفتن مزيت هاي رقابتي استان ها براي اولين بار در برنامه ريزي هاي اشتغالي کشور به صورت جدي مدنظر قرار گرفته است، تصريح کرد: شاخص دوم در اين بخش مطالعه جمعيت شناسي کارجويان بوده است به نحوي که توزيع جمعيتي براي ما يک شاخص مهم بوده است.وي تاکيد کرد: اما نکته بعدي ظرفيت منطقه و استان براي توسعه بوده است، مانند اينکه در لرستان ظرفيت هاي توسعه فراوان است اما به هر دليلي ممکن است خيلي از ظرفيت ها فعال نشده باشد. بحث بعدي که در هدايت منابع و تسهيلات ايجاد 2.5 ميليون فرصت شغلي در سال جاري مدنظر قرار گرفته قدرت شبکه سازي است که در مشاغل خرد مورد توجه قرار دارد.اين مقام مسئول در وزارت کار، ادامه داد: ممکن است اگر در مشاغل خانگي نتوانيم به سمت خوشه سازي حرکت کنيم توان فروش محصولات خود را نيز نداشته باشيم.

در حال حاضر ما براي توزيع اعتبارات بين استان ها برنامه ريزي ها را ارائه کرده ايم و منتظر بودجه هستيم و خود استان ها نيز در حال توزيع بخشي و شهرستاني هستند.مشاور معاونت توسعه اشتغال و منابع انساني وزارت کار در خصوص ايجاد 1 ميليون فرصت شغلي جديد در سال جاري توسط تعاوني ها، تصريح کرد: تعاون در اين بخش يک ظرفيت است که خوشبختانه خيلي خوب نيز فعال شده است.خاني همچنين به عملکرد خوب وزارت تعاون نيز اشاره کرد و اظهار داشت: بخش تعاون در اين زمينه به خوبي در حال کار است و ما از اين امکان براي خوشه سازي و شبکه سازي اقدامات اشتغال زايي استفاده خواهيم کرد. مي توان گفت تعاون بهترين مسيري است که مي توان به تحقق مشاغل جديد دست يافت.وي بيان داشت: البته وقتي مي گوييم 1 ميليون نفر در قالب تعاون ساماندهي خواهند شد به اين معني نيست که صرفا وزارت تعاون 1 ميليون فرصت شغلي ايجاد مي کند بلکه چون تعاوني ها در همه بخش ها فعاليت دارند قرار است امسال طبق برنامه ريزي وزارت تعاون، 1 ميليون نفر از جوانان کارجو در قالب تعاوني ها سروسامان پيدا کنند.اين مقام مسئول در وزارت کار با اشاره به اينکه از اين طريق با متشکل شدن تعاوني ها خوشه سازي و شبکه سازي به وجود مي آيد و کار کردن در تعاوني نسبت به کار انفرادي با ارزش تر است، گفت: ما هم اکنون بانک توسعه تعاون را داريم که اين بانک قطعا اعتباراتي را در ايت زمينه خواهد پرداخت.به گفته خاني، وزارت کار و امور اجتماعي طي سال جاري براي توسعه اشتغال معلولين نيز برنامه ريزي خوبي کرده است به نحوي که لايحه قانون توسعه اشتغال و کارآفريني معلولين هم آماده شده است.وي خاطر نشان کرد: اين گروه چون با محدوديت هاي جسمي مواجه هستند معمولا مشکلات بسيار زيادي براي اشتغال دارند و کار مي تواند بخش زيادي از مشکلات آنها را حل کند. هم اکنون وزارت کار با کمک وزارت رفاه و خود انجمن هاي معلولين اين لايحه را آماده کرده است و اميدواريم با اين قانون بتوانيم در بحث اشتغال معلولين نيز اقدامات خوبي را داشته باشيم.


 بازار خريد و فروش مسکن کلنگي ونوساز در هاله اي از ابهام  

درحالي که قيمت مسکن در حالت تعادل است اما شايعاتي درمورد طرح تفصيلي تهران در سال 90 موجب رکود خريد وفروش در خانه هاي کلنگي شده و بازار آپارتمان هاي نوساز را تحت تاثير قرارداده است. به گزارش مهر در حالي که بازار خريد و فروش مسکن به ظاهر روزهاي آرامي را مي گذراند و حتي بر تعداد مبايعه نامه ها در بنگاه هاي املاک افزوده شده است اما در گوشه اي از بازار مسکن تغييراتي مشاهده شده و خريداران و مالکان را با سردرگمي مواجه کرده است.در واقع اين روزها با نزديک شدن به ابلاغ طرح تفصيلي شهرداري تهران، بازار خريد و فروش مسکن کلنگي ونوساز در هاله اي از ابهام قرار گرفته است و مالکان و خريداران با احتياط براي خريد خانه جلو مي روند.

ازآنجائيکه تاکنون چندبار اعلام طرح تفصيلي شهرداري تهران که در آن چگونگي مجوزهاي ساخت خانه هاي کلنگي مطرح مي شود، به تعويق افتاده است بازار شايعات داغ شده و همين امر مالکان و سازندگان را براي دريافت مجوز ساخت و تعداد طبقات با مشکلاتي مواجه کرده است.شنيده ها حاکي از آن است که در طرح تفصيلي سال 90 مجوز ساخت بيشتر از 3 طبقه يا 4 طبقه در برخي از محلات تهران داده نمي شود و محدوديت ساخت در برخي از مناطق ايجاد مي شود که همين امر مي تواند تاثير زيادي بر قيمت خانه هاي کلنگي در اين مناطق و آپاتمان هاي نوساز داشته باشد.براساس اين گزارش در يکي از محلات تهران در 2 ماه گذشته هيچ نوع معامله اي براي خانه هاي کلنگي انجام نشده است و از سويي خريد و فروش آپارتمان نوساز اين منطقه با رونق بيشتري همراه شده است.يکي از سازندگان خانه هاي کلنگي در اين ارتباط به مهر گفت: اين شنيده ها باعث شده که حتي افرادي که قصد ساخت خانه هاي خود را ندارند براي دريافت مجوز ساخت به شهرداري مراجعه کنند وجوازساخت چند طبقه را قبل از ابلاغ قانون دريافت کنند.

وي يادآور شد: حجم زياد درخواست مجوز در شهرداري منجر به اين شده که زمان دريافت مجوز تا 2 برابر افزايش يابد و خريداران خانه هاي کلنگي هم فعلا اقدامي براي خريد نکنند.در همين رابطه يکي از مشاوران املاک گفت: شايعات مطرح شده درخصوص طرح تفصيلي سال 90 يک بازي است که ممکن است از سوي شهرداري مطرح شده باشد تا درآمد بيشتري از صدور مجوز دريافت کند.وي افزود: طرح اين شايعات خريد و فروش خانه در چند منطقه خاص را محدود تر کرده است و حتي در اين مدت حجم نيازمندي هاي همشهري نصف شده است، چون در چند ساله اخير جحم ساخت وساز و خريد وفروش در برخي ازمناطق تهران به شدت افزايش يافته است.اين فعال بازار مسکن با بيان اينکه مردم براساس قيمت مسکن، قدرت خريد خود را متناسب مي کنند، گفت: مسکن در تهران هر قيمتي که داشته باشد بازهم خريدار براي آن وجود دارد و خريداران حتي با متراژ کمتر هم حاضر به خريد مسکن هستند.


 دلار 1190 تومان شد 

دلار آمريكا در بازار رسمي 1060 تومان و در بازار آزاد 1190 تومان فروخته مي‌شود. آمارهاي ارائه شده از سوي بانك مركزي و همچنين نرخ‌هاي بازار آزاد بيانگر افزايش قيمت فروش دلار در بازار داخلي طي روز جاري است.دلار آمريكا در بازار رسمي با نرخ 1058 تومان از مردم خريداري و با نرخ 1060 تومان فروخته مي‌شود. البته اين نرخ در بازار آزاد همچنان با نرخ رسمي دلار متفاوت است و با قيمت 1180 تومان خريداري و با نرخ 1190 تومان به فروش مي‌رسد. يورو با قيمت 1497 تومان در بازار رسمي از مردم خريداري و با نرخ 1499 تومان به آنها فروخته مي شود، همچنين اين ارز در بازار آزاد براي خريد 1670 تومان و براي فروش 1685 تومان قيمت‌گذاري شده است. همچنين پوند انگليس در بازار آزاد 1717 تومان خريداري و با نرخ 1723 به فروش مي رسد، البته نرخ فروش پوند در بازار رسمي 1950 تومان و نرخ خريد آن 1941 تومان تعيين شده است.فرانك سويس در بازار آزاد تهران 1353 تومان خريداري و با نرخ 1360 تومان فروخته مي‌شود البته در بازار رسمي اين ارز براي خريد 1206 تومان و براي فروش 1211 تومات قيمت‌گذاري شده است. يكصدين ژاپن نيز با نرخ بانك مركزي براي خريد 1295 تومان و براي فروش 1300 تومان مبادله مي‌شود همچنين اين ارز در بازار آزاد با قيمت 1425 تومان از مردم خريداري و با قيمت 1435 تومان به فروش مي رسد.


 مدير عامل بانک صادرات در پاسخ به آفرينش مطرح کرد:
 کاهش بيکاري با مدل خوشه سازي  

عضو شوراي پول و اعتبار با تاکيد بر اينکه احتمال بازنگري مجدد بسته سال 90 نظام بانکي در شورا بسيار ضعيف است، خوشه سازي را بهترين مدل براي کاهش نرخ بيکاري در کشور اعلام کرد. به گزارش آفرينش سيد محمد جهرمي در مورد نوسانات قيمتها در بازار سکه و ارز گفت: اميدواريم که بانک مرکزي دخالتهاي خود را در بازارهاي سکه و ارز کاهش دهد و ثباتي در اين بازارها بوجود آيد تا نرخها در بازار سکه و ارز به صورت رقابتي تعيين شود.عضو شوراي پول و اعتبار در پاسخ به اين سئوال که آيا بسته سياستي - نظارتي سال 90 به ويژه در بخش نرخ سود بانکي در شوراي پول و اعتبار مورد بازنگري قرار خواهد گرفت؟ عنوان کرد: چنين موضوعي در شوراي پول و اعتبار مطرح نشده و احتمال مطرح شدن آن هم بسيار ضعيف است.وي بسته سال جاري نظام بانکي را بهتر از بسته سال گذشته دانست و نکته بارز بسته امسال را کاهش نرخ سود تسهيلات عنوان و تصريح کرد: اين امر براي توسعه کشور مفيد است، از سوي ديگر نرخ سود سپرده ها بر مبناي نرخ علي الحساب کاهش يافته است.وزير سابق کار و امور اجتماعي در پاسخ به اين سئوال خبرنگار ماکه آيا به ديدگاه گذشته خود در مورد همکاري بانکها با بنگاههاي زودبازده پايبند هستيد؟ عنوان کرد: دقيقا به همان آئين نامه اي که نوشته بودم، معتقدم و تاکيد مي کنم که اگر توجيه اقتصادي طرحهاي کوچک در کشور بررسي کامل شود و خوشه سازي دنبال شود، قطعا بهترين مدل براي کاهش نرخ بيکاري است.


 بانك و بيمه 

 خدمت ويژه بانک ملت در زمينه معاملات آنلاين سهام

بانک ملت با هدف گسترش ارائه خدمات بانکداري الکترونيک به فعالان بازار سرمايه، خدمتي جديد را طراحي و راه اندازي کرد.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، با فعال سازي اين خدمت جديد، مشتريان خواهند توانست بدون مراجعه حضوري به شرکت هاي کارگزاري يا تالار بورس، سفارش خود را اعم از خريد، فروش، ويرايش يا انصراف از انجام معامله در بورس، به صورت اينترنتي ثبت و ارسال کنند که در صورت وجود اعتبار نزد بانک و قطعي شدن معامله، وجوه مربوطه به صورت کاملا مکانيزه ميان حساب هاي مشتري و شرکت کارگزاري جابه جا خواهد شد.

نخستين مدرسه بانك اقتصادنوين مورد بهره‌برداري قرار گرفت

احمد طاهري مديرعامل بانك اقتصادنوين در مراسم افتتاح مدرسه شماره يك اين بانك در روستاي چاه تلخ از توابع شهرستان تنگستان استان بوشهر گفت: ساخت مدرسه شماره يك بانك اقتصادنوين از محل منابع قرض‌الحسنه بانك و در راستاي انجام تعهدات اجتماعي در دستور كار قرار گرفت و امروز بسيار خرسنديم كه اين مدرسه به بهره‌برداري مي‌رسد.به گزارش روابط عمومي بانك اقتصادنوين، وي ابراز اميدواري کرد تاسيس مدرسه بانک اقتصادنوين زمينه‌ساز گسترش بيش از پيش فرهنگ و ادب در اين منطقه باشد به گونه‌اي كه كودكان امروز را در راه بزرگان اين خطه قرار دهد.نخستين مدرسه بانك اقتصادنوين كه در روستاي چاه تلخ از توابع شهرستان تنگستان استان بوشهر به بهره‌برداري رسيد .

حمايت بانک سپه از همايش سياستهاي پولي
و ارزي نشانه شادابي اين بانک است

قائم مقام بانک مرکزي اظهارداشت: علي رغم تهديدها، تحريمها و تندبادهايي که به سوي بانک سپه وزيدن گرفته بود،اين بانک توانست شاداب تر، موفق تر و موثرتر در نظام بانکي ظاهر شود حضور و ايفاي نقش در بيست و يکمين همايش سياستهاي پولي و ارزي، نشانه اين مدعا است.دکتر سيد حميد پور محمدي در گفت وگو با پايگاه اطلاع رساني بانک سپه گفت: 87 سال پيش در چنين ايامي، نخستين بانک ايراني با عنوان بانک سپه، شروع به فعاليت کرد و خدمات بسيار ارزنده اي را به عنوان پيشتاز و پيشگام نظام بانکي به کشور ارائه کرد.

نرخ حق‌الوکاله بانک سامان در سال 90 تعيين شد.

نرخ حق‌الوکاله سال 1390 سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري بانک سامان 5/2درصد اعلام شد. به گزارش روابط عمومي ‌بانك سامان، در راستاي قانون عمليات بانکداري بدون ربا و با عنايت به سقف تعيين شده در ماده سه سياستهاي پولي ،اعتباري و نظارتي نظام بانکي کشور در سال 1390، نرخ حق‌الوكاله سپرده‌هاي سرمايه گذاري بانك در سال‌1390، دو و نيم درصد تعيين شد.

روابط عمومي بانک شهر برنده لوح سپاس پيشگامان و تدوين الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت

روابط عمومي بانک شهر برنده لوح سپاس پيشگامان و تدوين الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت در حوزه روابط عمومي شد.به گزارش روابط عمومي بانک شهردر اولين سمينار تخصصي بررسي الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت در حوزه روابط عمومي که به مناسبت فرا رسيدن 27 ارديبهشت ماه، روز جهاني ارتباطات و روابط عمومي در مرکز همايش هاي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران برگزار شد، لوح سپاس اين سمينار به دکتر فرشاد فخيمي مدير روابط عمومي بانک شهر اهدا شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه