جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/03/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3881


خبر پزشکي


علل ايجاد ADHD
استاد: دكتر احدي دانشجو: ليلا باقر پور (قسمت شانزدهم)

ساعات خطرناک روز براي قلب


تامين نيازهاي آنتي اکسيداني با مصرف خشکبار


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

كاهش خطر مرگ با مصرف زياد فيبر خوراكي

متخصصان تغذيه تاكيد كردند افزايش حجم مواد غذايي حاوي فيبر خوراكي در رژيم غذايي روزانه تا حد زيادي خطر مرگ را كاهش مي‌دهد. به گزارش ايسنا، اين متخصصان خاطرنشان كردند غذاهاي حاوي فيبر زياد بويژه از نوع غلات سبوس‌دار مي‌توانند طول عمر انسان را افزايش دهند. به گزارش شبكه خبري تورنتو نيوز مطالعات مختلف نشان داده است كه رژيم‌هاي غذايي سرشار از فيبر خوراكي مزاياي چندگانه‌اي براي سلامت انسان دارند. براي مثال اين نوع از مواد غذايي از بروز اختلالات روده‌اي و معده‌اي، ديابت‌، بيماريهاي قلبي و سرطان پيشگيري مي‌كنند. به گفته پزشكان، خوردن زياد غذاهاي حاوي فيبر خطر مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي، عفونت‌ها و بيماري‌هاي تنفسي را كاهش مي‌دهد. دكتر يي كيونگ پارك در اين مقاله تاكيد كرد در بررسي‌هاي قبلي بيش از هر چيز رابطه بين مصرف فيبر خوراكي و بيماري‌هاي قلبي و عروقي مورد توجه قرار گرفت اما تاكنون آزمايشات محدودي درباره ارتباط اين خوردني‌ها با خطر مرگ و مير در انسان صورت گرفته است.

دفع سنگ کليه با روغن بادام شيرين

يک استاد دانشگاه گفت: روغن بادام شيرين، سنگ کليه را دفع مي‌کند. دکتر سيد محمد معصومي، عضو هيات علمي دانشکده کشاورزي دانشگاه رازي کرمانشاه در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار داشت: روغن بادام دفع سنگ‌هاي ادراري را تسهيل مي‌کند براي اين‌کار بايد سه قاشق سوپخوري از مخلوط بادام شيرين و روغن گردو را بعد از هر وعده غذايي همراه با جوشانده‌اي که از جوشاندن 20 گرم شيرين بيان و يک مشت کاه جو در يک ظرف آب تهيه شده، مصرف كرد. وي افزود: با مصرف موارد گفته شده، اگر سنگ کليه بزرگ نباشد، دفع آن تسهيل مي‌شود. انجام چنين عملي در دفع سنگ کليه مبتلايان به سنگ کليه گزارش شده است. اين عضو هيات علمي دانشگاه رازي کرمانشاه عنوان كرد: روغن بادام شيرين در فرمول تعدادي از فرآورده‌هاي دارويي و زيبايي وارد مي‌شود و هيچ زياني ندارد. وي گفت: در استعمال خارجي، روغن بادام شيرين اثر نرم کننده و التيام دهنده دارد و از آن جهت رفع التهاب‌هاي سطحي بدن و سوختگي‌ها استفاده مي‌شود. معصومي اذعان داشت: اگر روغن بادام شيرين به تمام سطح بدن کودکان مبتلا به سرخک و مخملک ماليده شود، خارش را در آنان تسکين مي‌دهد. وي ادامه داد: روغن بادام شيرين در مبتلايان به بيماري‌هاي پوستي مانند اگزماي خشک اثر تسکين دهنده دارد، به اين ترتيب که بايد بر روي عضو مورد نظر ماليده شود.

محافظت از قلب

بيماري‌هاي عروق كرونري زماني بروز مي‌كند كه ذره‌هاي چربي موسوم به پلاك‌ها در درون عروق قلبي تشكيل مي‌شوند. به گزارش ايسنا، شما چه به اين بيماري مبتلا باشيد و چه نباشيد در هر صورت كارشناسان مركز پزشكي دانشگاه مري‌لند چند توصيه براي پيشگيري يا كنترل اين بيماري دارند كه انجام آنها براي همه افراد توصيه مي‌شود. به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، اين كارشناسان توصيه مي‌كنند سيگار را براي هميشه كنار بگذاريد، رژيم غذايي سالم و مفيد براي قلب داشته باشيد، داروها و مكمل‌هايي را مصرف كنيد كه پزشك برايتان تجويز كرده است، به طور منظم ورزش كنيد، از پزشك خود بخواهيد فشار خون شما را در حد طبيعي نگه دارد و يا اگر بالا است آن را كاهش دهد، با مشورت پزشك، روزانه يك عدد قرص آسپرين بچه بخوريد و بالاخره ساير مشكلات پزشكي احتمالي مثل بيماري كليوي و يا ديابت را در صورت ابتلا به آنها كنترل كنيد.


 علل ايجاد ADHD  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: ليلا باقر پور (قسمت شانزدهم)

برخي منتقدين ادعا مي‌كنند كه خيلي از كودكاني كه به ADHD تشخيص داده مي‌شوند و بجاي توجه والدين به مواد مخدر پناه مي‌برند، باعث ايجاد تخريب براي افراد ديگر و روابط با ديگران به همان ترتيب به محيط و روابط سازماني غيركاربردي مثل حضور بي‌دليل در خيلي از كلاسها درگير مي‌شوند.

اين انتقاد همچنين شامل استفاده از داروهاي تجويزي بعنوان جايگزيني براي وظايف والدين مثل ارتباطات و نظارت مي‌شود .

منبع ديگرشك به نحوة تشخيص ADHD برمي‌گردد كه ممكن است برخاسته از تشخيص اشكال ديگر باليني ADHD باشد.

به نام نشانگان ـ سايه (Shodow) كه براي اشكال ضعيف‌ترADHD به كار مي‌رود و توسط Cathrine jahnsong johnj. Rotey در كتابشان نشانگان سايه (Shadow) :

اشكال متوسط اختلالات رواني بزرگ كه ما را تخريب مي‌كنند . توصيف كرده‌اند .

توصيف ديگر برگرفته از از يك سوء تفاهم معمول نسبت به نشانه‌هايي كه به تشخيص غير صحيح منجر مي‌شوند است.

مثلاً ، يك كارمند مدرسه ممكن است فكر كند كه يك دانش‌آموز ADHD دارد چون كه كودك در كلاس قابل كنترل نيست .

معلم ممكن است دانش‌آموزي را بدليل اين كه او نمي‌تواند آن دانش‌آموز را كنترل كند مبتلا به ADHD بداند، اما در واقع مشكل ممكن است بخاطر كمبود نظم باشد .

همان معلم ممكن است از كودكي را كه كاغذهايش را فراموش كرد، غفلت كند، كودكي كه براي مدت طولاني به فرش خيره مي‌شود، يا هر نشانة شناخته شدة ديگري را بروز دهد .

در هر حال، نتايجي كه از تست‌هاي باليني به همراه دارو درماني و مدارك توجه والدين، مدرسين و هم كودك و هم بزرگسال مبتلا گرفته شده است بعنوان تأييدي بر اينكه هم درمان موفق و هم شرايط مناسب براي مردمي كه معيارهاي تشخيصي را دارند، وجود دارد.

اما منتقدين مي‌گويند كه تفاوتهاي عصب شناختي بين افراد مثل هر ويژگي ديگر ، مثل رنگ چشم يا قد وجود دارد. و محركها روي هر كسي تأثير دارند، نه فقط كساني كه مبتلا به ADHD هستند .

مشكل بعدي اين است كه ADD/ADHD سندرم هستند. مجموعه‌اي از نشانه‌ها هستند. براي اين وضعيت هيچ دليل خاصي وجود ندارد.

به اين معنا كه اين واژه بسيار پوشاننده است و شرايط مختلفي را با انواع دلايل در بر مي‌گيرد. در حقيقت با اسكن ژنوم انسان چندين ژن آلل يافته‌اند كه بين ADHD شايع است، اما يك آلل منفرد براي تمام موارد وجود ندارد و همة موارد به صورت ژنتيكي توصيف نشده‌اند .

سر در گمي ممكن است از اين حقيقت سر بزند كه نشانه‌هاي ADD/ADHD از هر فرد به فرد ديگر تفاوت كند و بعضي تقليدي از دلايل ديگر باشند. يك حقيقت شناخته شده آن است كه همانطور كه بدن و مغز رشد مي‌كنند نشانه‌ها و انطباق پذيري فرد نيز تغيير مي‌كنند.

خيلي از افراد تشخيص داده شدة ADD/ADHD با موفقيت مهارتهاي كنار آمدن را بدست مي‌آورند در حاليكه ديگران هرگز به اين توانايي نمي‌رسند .

ديدگاه ديگر آن است وقتي كه فنوتيپي وجود دارد كه به سختي به معيار تشخيصي ADHD پاسخ مي‌دهد. نبايد لزوماً بعنوان يك آسيب‌شناسي توصيف شود .

فنوتيپهاي متعددي وجود دارند كه نرمال محسوب مي‌شوند و قابليت اعتماد كردن دارند و همچنين مزيتهايي هم مثل هم و چپ دستي را نيز دارند. به هر حال ADHD به عنوان شكلي از گوناگوني عصبي ديده مي‌شود .

ادامه دارد...


 ساعات خطرناک روز براي قلب  

نتيجه پژوهشي تا‌زه حاکي از آن است که بيشترين سکته‌هاي قلبي در فاصله زماني 6 صبح تا 12 ظهر اتفاق مي‌افتند. پژوهشگران اسپانيايي مي‌گويند احتمال ايست ‌قلبي، سکته ‌يا اختلال در ضربان قلب هم با ساعات روز در ارتباط است.به گزارش جام جم آنلاين به نقل از دويچه وله، پژوهشگران اسپانيايي که در مورد مشکلات دستگاه گردش خون و بيماريهاي قلبي تحقيق مي‌کنند، معتقدند سکته قلبي در ساعات اوليه روز بيشتر رخ مي‌د‌هد.اين پژوهشگران مي‌گويند، خطرناک‌تري زمان، فاصله بين ساعات 6 صبح تا 12 ظهر است. آنان اضافه مي‌کنند که احتمال مرگ در اثر سکته قلبي در اين ساعت بيشتر است.سيستم گردش خون و عضلات قلب در نخستين ساعات روز انرژي کمتري دارند. از اينرو احتمال ايست ‌قلبي، سکته ‌مغزي يا قلبي و اختلال در ضربان قلب در اين ساعات بيشتر است. دليل اين ضعف هم به ريتم ساعت زيستي يا همان ساعت دروني بدن انسان برمي‌گردد که فعاليت‌هايي مثل ساعت خواب يا ميزان حرارت بدن را تنظيم مي‌کند.پژوهشگران معتقدند اين ساعت دروني هم ريتمي 24 ساعته دارد و ميزان نور خورشيد و حرارت بر فعاليت آن تأثيرگذار است.اندازه‌گيري وسعت بافت مرده قلب پس از سکته پژوهشگران اسپانيايي اطلاعات پرونده 811 بيمار را که در فاصله سال‌هاي 2003 تا 2009 دچار سکته قلبي شدند بررسي کردند. اين بيماران همگي در يکي از بيمارستان‌هاي مادريد بستري شده بودند.آيدا سوآرز بارينتوس و همکاران او مقاله‌ ‌در مورد نتيجه پژوهش خود نوشتند که در مجله تخصصي قلب به چاپ رسيده است.اين پژوهشگران در مقاله خود شرح مي‌دهند که به طور معمول وقتي بيماري به دليل سکته قلبي در بيمارستان بستري مي‌شود پزشکان ميزان دو آنزيم مختلف در خون او را انداز‌ه‌گيري و ثبت مي‌کنند. غلظت اين آنزيم‌ها نشان‌دهنده آن است که در اثر سکته چه ميزان از بافت عضله قلب مرده است.بررسي اطلاعات مربوط به اين بيماران نشان مي‌د‌هد که بافت مرده عضلات قلب در افرادي که در فاصله ساعات 6 صبح تا 12 ظهر سکته کرده‌اند حدود 20 درصد وسيع‌تر از بافت مرده در عضلات قلب افردي بوده است که در ساعات ديگري از روز دچار سکته شده‌اند.اطلاعاتي براي تحقيق در مورد روش‌هاي پيشگيري از ابتلا به سکته يک سوم بيماراني که در بيمارستان مادريد بستري شدند در فاصله ساعات 6 صبح تا 12 ظهر سکته کرده بودند، 29 درصد در فاصله ساعات 12 ظهر تا 18 عصر، 20 درصد در فاصله ساعت 18 عصر تا نيمه شب و 17 درصد از نيمه شب تا ساعت 6 صبح.البته پژوهشگران اسپانيايي در مقاله خود تأکيد مي‌کنند که در تحقيق آنها اندازه‌گيري ميزان بافت مرده قلب تنها با توجه به غلظت آنزيم‌هاي قلبي تعيين شده است. تصويربرداري رزونانس مغناطيسي قلب روش ديگري است که از آن براي اندازه‌گيري وسعت بافت مرده قلب استفاده مي‌شود. نکته ديگر اينکه در اين تحقيق، تنها اطلاعات بيماراني منظور شده که موفق شدند خود را بيمارستان برسانند.با اين حال پژوهشگران اسپانيايي معتقدند، نتيجه اين تحقيق شامل اطلاعات باارزشي براي تحقيقات بعدي است که روش‌هاي پيشگيري از ابتلا به سکته را بررسي مي‌کند. اکنون مي‌توان ساعات پرخطر روز را هم در آناليز اطلاعات در نظر گرفت.


 تامين نيازهاي آنتي اکسيداني با مصرف خشکبار  

يک فوق تخصص تغذيه با تاکيد بر اين که آنتي‌اکسيدانها و ويتامين‌ها نقش بسيار مهم و حياتي در بدن دارند، معتقد است که از خشکبارها مي‌توان به عنوان يک منبع غذايي مهم جهت تامين نيازهاي آنتي اکسيداني بدن بهره گرفت. دکتر کيومرث دانشور در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: مواد آنتي اکسيداني در خشکبار به وفور يافت مي شود، اين مواد باعث مي‌شود شريان‌هاي قلب و مغز گشوده شود و از سوي ديگر به کبد کمک مي‌کند چربي خون را کنترل کرده و آن را کاهش دهد. وي با تاکيد بر اهميت ويتامينها و نقشي که در بدن ايفا مي‌کنند به نقش حياتي ويتامين C اشاره کرد و گفت: مصرف ويتامين C به طور کلي به ارتقاي ايمني بدن کمک مي‌کند و در پيشگيري از بيماري‌ها مي‌تواند نقش بسيار چشمگيري داشته باشد. دكتر دانشور به منابع مهم غذايي اين ويتامين حياتي اشاره کرد و گفت: مرکبات از منابع غني ويتامين C هستند، فلفل شيرين نيز منبع مهمي است، اما در فلفل‌هاي تند ويتامين ياد شده به دليل خاصيت تندي كه دارند اکسيده مي‌شود، همچنين سبزيجات پربرگ، قارچ و جوانه گندم داراي مقادير قابل توجهي از اين ويتامين هستند. وي خونريزي لثه در زمان شست و شوي دندان‌ها را از مهمترين نشانه‌هاي کمبود اين ويتامين در بدن عنوان کرد و با اشاره به اهميت حياتي اين ويتامين در خصوص نيازمندي هر فرد به آن در طول روز اظهار داشت: دو عدد پرتقال يا يک قرص جوشان تمامي نيازهاي بدن به اين ويتامين را برطرف مي‌کند و تامين آن به سلامت دندان، پوست و فعاليت صحيح کبد کمک مي‌کند که اين سه مقوله و سلامت آنها از اهميت بالايي برخوردارند.


 خبرها از عالم علم 

شگرد هاي خانگي براي درمان اضطراب

احساس اضطراب در زندگي اجتناب ناپذير است و زماني اتفاق مي‌افتد كه يك اتفاق يا يك محل جديد، شما را دچار چالش مي‌كند. به گزارش ايسنا، اگر اين اضطراب طولاني شود، مي‌تواند مشكل و ناراحتي‌هاي جدي ايجاد كند و ممكن است مشكلات بهداشتي جدي‌تري را بوجود آورد. در اين مقاله چند راه كار خانگي و مفيد براي كاهش اضطراب ارائه شده است. به گزارش پايگاه اينترنتي ارنج اتوريتي، بروز اضطراب در فرد باعث مي‌شود كه ضربان قلب تندتر شود، فشار خون افزايش پيدا كند و بسياري از علائم ديگر كه ناشي از تنش‌هاي روزانه هستند. كارشناسان علوم بهداشت رواني در اين مقاله تاكيد كردند كه با 4 روش زير حتي اگر اضطراب شما به طور كامل درمان نشود اما علائم آن تا حد زيادي كاهش پيدا مي‌كند. راه‌كار اول اين است كه پرتقال را بعنوان بخشي از رژيم ضداضطراب خود درنظر داشته باشيد. براساس دو مطالعه‌اي كه در مطب دندانپزشكي صورت گرفتند معلوم شد كه پخش كردن بوي روغن خاص پرتقال در هوا مي‌تواند اعصاب بيماران مضطرب را آرام كند. براي بهره‌مند شدن از اين تاثيركافي است پوست پرتقال را بكنيد و آن را مقابل بيني خود بگيريد و عطر آن را استشمام كنيد. اين اقدام موجب مي‌شود كه فشار خونتان كاهش پيدا كند. به اين ترتيب دفعه بعد اگر مضطرب شويد آرام يك جا بنشينيد، خود را آرام كرده و يك پرتقال بزرگ را پوست بكنيد. شگرد دوم اين است كه هر وقت علائم اضطراب را در خود حس كرديد مثلا دچار افزايش سرعت ضربان قلب شديد يك قاشق چايخوري عسل را به همراه يك نوك انگشت جوزا داخل يك فنجان آب پرتقال ريخته و پس از هم زدن آن را بنوشيد تا اين معجون شما را سرحال بياورد. شگرد سوم گياه رزماري است. رزماري در سده‌هاي ميانه به عنوان گياهي براي دور كردن ارواح شيطاني استفاده مي‌شد. امروزه متخصصان دريافتند كه اين گياه تاثير آرامش بخشي روي اعصاب دارد. در اين مقاله توصيه شده است كه براي بهره‌مندي از تاثير آرامش بخش روزماري از چاي آن استفاده كنيد. يك تا دو قاشق چايخوري رزماري خشك شده را داخل يك فنجان آب جوش بريزيد، 10 دقيقه آن را كنار بگذاريد تا خيس بخورد سپس آن را بنوشيد. بوكردن رزماري هم مي‌تواند به شما آرامش بدهد و مي‌توانيد از عطر اين گياه براي كاهش اضطراب استفاده كنيد. روش چهارم اين است كه يك سوم فنجان جوش شيرين و يك چهارم فنجان زنجبيل تازه رنده شده را داخل وان آبگرم بريزيد و مدت 15 دقيقه داخل وان دراز بكشيد، اين كار تنش و اضطراب شما را كاهش مي‌دهد. علاوه بر اينها تنفس عميق، يوگا و مديتيشن نيز مي‌توانند به شما آرامش بدهند.

گوجه پخته موجب کاهش کلسترول خون مي شود

دانشمندان استراليايي کشف کردند گوجه پخته همان فوايد داروي استاتين (statins ) را براي بيماراني دارد که به کلسترول بالا و يا فشار خون بالا مبتلا هستند. به گزارش ايرنا به نقل از ديلي ميل، اين تحقيق نشان داد گوجه فرنگي مي تواند جايگزين موثري براي استاتين باشد. استاتين ها طبقه اي از داروها هستند که معمولا براي کاهش کلسترول بالا و يا فشار خون بالا که هر دو منجر به بروز بيماري قلبي مي شوند، تجويز مي شوند. گوجه فرنگي حاوي ميزان زيادي آنتي اکسيدان قوي ليکوپن است. اين ماده ، خطر بروز سکته قلبي و مغزي را کاهش مي دهد. آزمايش ها نشان داد پختن گوجه فرنگي ميزان جذب ليکوپن آن را افزايش مي دهد. اين پژوهشگران نتايج 14 مطالعه بين المللي را در مورد فوايد ليکوپن در 55 سال گذشته مورد بررسي قرار دادند. آنها نتيجه گرفتند ليکوپن نيروي دفاعي طبيعي در برابر افزايش ميزان کلسترول بد در خون هستند. به گفته اين دانشمندان، اثر ليکوپن با دوزهاي اندک استاتين که براي درمان فشار خون و يا کلسترول بالا استفاده مي شود، برابري مي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه