جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/03/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3884


خبر پزشکي


علل ايجاد ADHD
استاد: دكتر احدي دانشجو: ليلا باقر پور (قسمت نوزدهم)

لوزه كودكان


افزايش سلول هاي جنسي مردانه با ويتامين D


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

 سيزدهمين گردهمايى بين‌المللى
«نفرولوژى دياليز و پيوند کليه»

دولت در راستاي اعلام دستاوردهاي علمي و پژوهشي متخصصان و پزشکان ايراني با برگزاري سيزدهمين گردهمايى بين‌المللى نفرولوژى دياليز و پيوند کليه ايران موافقت کرد. به گزارش ايسنا، وزيران عضو کميسيون فرهنگي بنا به پيشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و به استناد تبصره (3) ماده (1) قانون نحوه اعمال نظارت بر کاهش هزينه‌هاي غير ضرور و جلوگيري از تجمل گرايي – مصوب 1370- با برگزاري سيزدهمين گردهمايى بين‌المللى نفرولوژى دياليز و پيوند کليه ايران، توسط انجمن نفرولوژى ايران در دانشگاه علوم پزشکي يزد موافقت کرد. بر اساس اين مصوبه، سيزدهمين گردهمايى بين‌المللى نفرولوژى دياليز و پيوند کليه ايران، توسط انجمن نفرولوژى ايران با همکاري دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني شهيد صدوقي يزد، انجمن نفرولوژى بين‌المللى و انجمن پيوند خاورميانه از اول تا چهارم آذرماه سال جاري با حضور شرکت کنندگاني از داخل و کشورهايي همچون آمريکا، آلمان، ترکيه، هند، پاکستان و عمان برگزار خواهد شد. هدف از برگزاري اين همايش اعلام دستاوردهاي علمي وپژوهشي متخصصان و پزشکان ايراني در زمينه بيماري هاي کليه، دياليز و پيوند در سطح منطقه و دنيا، ارتقاي سطح دانش علمي پزشکان کشور، گسترش ارتباطات در خاورميانه و استفاده از دانش فوق تخصصان کشورهاي اروپايي و آمريکايي با همکاري انجمن بين‌المللى نفرولوژى براي تبادل اطلاعات با متخصصان داخلي است. براساس گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت، اين مصوبه پس از تاييد رئيس جمهور، توسط محمدرضا رحيمي؛ معاون اول رئيس جمهور براي اجرا ابلاغ شده است.

عمده ترين عامل ايجاد سرطان

يکي از ريسک فاکتورهاي شايع سرطان روده، تغذيه ناسالم و نامناسب افراد است. دکتر ايرج خسرونيا متخصص گوارش در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: يکي از شايع ترين سرطان ها در افراد سرطان دستگاه گوارش و مهمترين آنها نيز سرطان روده است.وي افزود: اين سرطان بيشتر در قسمت چپ روده بزرگ قرار مي گيرد و از ريسک فاکتورهاي آن مي توان تغذيه بد فرد، موارد وراثتي و ژنتيکي را نام برد.خسرونيا در خصوص درمان اين سرطان تصريح کرد: به علت وجود خون در مدفوع که از علائم اين بيماري است افراد معمولاً اين خونريزي را به اشتباه به حساب بيماري بواسير گذاشته و درمان هاي خانگي را براي آن انتخاب مي‌کنند اما اين امر در صورتي که سرطان روده علاوه بر خونريزي درد، ضعف عمومي بدن، بي اشتهايي و سپس علائمي همچون اسهال و يبوست را در خود دارد و افراد هر چه سريع تر بايد به پزشک مراجعه کنند.وي افزود: براي پشگيري سرطان روده علاوه بر مراجعه شش ماه يکبار به پزشک بايد رژيم غذايي مناسب داشت.اين متخصص گوارش در خصوص ديگر بيماري هاي شايع سرطان گوارش گفت: يکي ديگر از بيماري هاي شايع بيماري ibd است که با علائم اسهال ، يبوست، بي حالي و تعداد دفع بالا ظاهر مي شود.وي همچنين در خصوص عامل اين بيماري خاطرنشان کرد: تاکنون عامل به بخصوصي براي ‌ibd مشخص نشده اما استرس و اضطراب مي تواند در آن سهيم باشد.خسرونيا براي درمان اين بيماري آزمايش هاي روتين و آندوسکوپي را معرفي کرد و گفت: سرطان ibd درمان آسان اما طولاني مدت دارد و بيمار بايد پس از ابتلا به آن سريعاً به پزشک مراجعه کند.


 علل ايجاد ADHD  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: ليلا باقر پور (قسمت نوزدهم)

Tom Hortman وقتي كه فرزندش با ADHD تشخيص داده شد خودش هم به اين بيماري علاقه‌مند شد.

هارتمن گفته است كه برچسب اختلال مغزي " برچسب تخريب كنندة زيبايي است كه هر كودكي مجبور است تحمل كند."

ديگران نگرانيهايي را توصيف كرده‌اند كه برچسب اختلال مغز به صورت منفي مي‌تواند اعتماد به نفس كودك را تحت تأثير قرار دهد و به طور مؤثري روشي ارضاء كننده شخصي براي شك به خود تلقي گردد.

نگرانيها راجع به دارو درماني

خيلي از والدين و متخصصين سؤالاتي را مطرح كرده‌اند راجع به سلامت داروهاي استفاده شده ، براي درمان ADHD بخصوص متيل فنيدات (Ritalin) بر خلاف باور، هيچ تأثير مهمي در مورد حالت يا بوجود آمدن Tic مشاهده نشده است.

باور بر اين است كه مرگهايي به دليل ريتالين بوسيله تعامل بين داروهاي ديگر كه كمياب‌اند بوجود آمده است.

ماتيو اسميت در چهارده سالگي پس از مصرف طولاني مدت ريتالين درگذشت . آزمايشگران دارويي، نشان دادند كه ماتيو اسميت بخاطر استفاده از ريتالين درگذشت، اما كارشناسان پزشكي، دارويي اين مسئله را زير سؤال برده‌اند.

آزمايشگران همچنين بحثشان اين است كه كودكان ديابتي كه ريسك بالايي براي مشكلات قلبي دارند اين شباهت‌ها را نشان مي‌دهند.

استفاده از محركها، كه ضربان قلب را افزايش مي‌دهند، در كساني كه مشكلات قلبي يا فشار خون دارند اشكال ايجاد مي‌كند .

كميته طب كودكان در بخش غذا و دارو قانوني را در سوم ژوئن 2003 بيان كرد كه دو نگراني ممكن را در قبال كنسرتا و متيل فني دات شناسايي كرد.

حوادث زيان‌آور روانپزشكي و حوادث زيان‌آور قلبي عروقي در 9 فوريه ، 2006 همين كميته به منظور اينكه داروهايي مثل ريتالين و محرك‌هاي ديگر يك جعبة سياه قوي را با خود حمل كنند.

بدليل اينكه 25 مورد مرگ مردم، بخصوص 19 كودك از آنها بوجود آمده است .

نگراني جديد، كه در يك مطالعة مقياسي كوچك مطرح شد، اين است كه متيل فني دات ممكن است كه انحراف كروموزومي را سبب شود و پيشنهاد كردند كه تحقيق بيشتر نياز است . البته با در نظر گرفتن ارتباط بين كروموزومي و سرطان متوجه شدند كه تمام كودكان حاضر در اين مطالعه در زمان كوتاهي مشكوك به تغييرات DNA شدند.

يك تيم از كميتة فوق‌الذكر، مؤسسه ملي سلامت و آژانس محافظت محيطي به تگزاس رفتند براي ارزيابي روش تحقيق مطالعه « دكتر ديويد ياكوبسن كرام » گفت: كه مطالعه، ارتباطي با روش وي داشت اما از نتايج آن نمي‌شود غفلت كرد .

ارتباطات شامل:

1- مطالعه شامل گروه كنترل و دارو‌نما نيست.

2- گروه خيلي كوچك است چندين گروه تحقيقاتي سعي كرده‌اند در مقياس‌هاي بزرگتر اين آزمايش را تكرار كنند .

ADHD/ADD بعنوان يك فريب ؟

ادعاهايي وجود دارد كه ADD/ADHD به سادگي يك فريب است. اين مسائل به اين دليل است كه يك توطئه‌اي بين متخصصين پزشكي و مشاوره و كمپاني‌هاي دارويي بوده است كه سود زيادي از فروش داروهايي مثل ريتالين، آدرال برده‌اند، و به شكل وسيعي توليداتشان را تبليغ كرده‌اند.

از وقتيكه دارو درماني در دسترس قرار گرفت افراد تشخيص داده شده به شدت افزايش يافتند. كه ممكن است بدليل آگاهي افزايش يافته پزشكان با راه‌حل ساده توسط آنها باشد .

طرفدار عمدة اين فرضيه، كليساي علم شناسي است كه كلاً با علم روانپزشكي مخالفت دارد.

ادامه دارد...


 لوزه كودكان  

غم‌انگيز است ديدن كودكي كه در خواب به سختي نفس مي‌كشد، خرخر مي‌كند و دهانش نيمه‌باز مانده است تا بتواند هوا را از راه دهان تنفس كند، همين كودكان هستند كه احتمالا از شرايط‌شان مي‌شود نتيجه گرفت لوزه سومشان راه بيني‌شان را به ميزان دوسوم بسته است و درچنين وضعيتي پس از 2 سالگي و در صورت تاييد پزشك بايد جراحي شوند.به گزارش جام جم آنلاين پيش از آن كه بخواهيم در اين گزارش درباره جراحي لوزه سوم به شما هشدار بدهيم بايد اول بدانيد كه لوزه سوم چيست و در بدن انسان‌ها به چه كار مي‌آيد. لوزه سوم، در واقع جزئي از بافت ايمني بدن محسوب مي‌شود و در حفاظت از بدن در برابر بيماري‌ها بخصوص در خردسالي نقش دارد، به طوري كه پژوهش‌ها نشان مي‌دهد اگر در خردسالان زير 2‌سال وجود نداشته باشد آنها را با مشكلات جدي در خصوص سلامت مواجه مي‌كند، اما اين لوزه معمولا با بزرگ‌شدن انسان‌ها كوچك مي‌شود و پس از مدتي ديگر قابل مشاهده هم نيست و با افزايش سيستم ايمني بدن، اهميت خودش را در محافظت از بدن از دست مي‌دهد. دكتر عليرضا جعفري، دبير انجمن متخصصان گوش، حلق و بيني درباره انواع لوزه‌ها توضيح مي‌دهد: 2 نوع لوزه در بدن انسان وجود دارد، يكي لوزه‌هاي كامي كه وقتي دهان باز مي‌شود آنها را مي‌بينيم و ديگري لوزه سوم كه داخل دهان پشت خروجي بيني و زبان كوچك است و در معاينه معمولي ديده نمي‌شود.او با بيان اين‌كه براي بررسي لوزه سوم بايد راديوگرافي كرد، مي‌افزايد: در مورد لوزه‌هاي اصلي و كامي وقتي در يك فصل براي فردي بيش از 3 بار گلودرد چركي شديد به همراه تب 40 درجه كه در آن نتواند غذا بخورد پيش آيد بايد لوزه عمل شود. همچنين اگر فرد دچار آبسه لوزه يا مشكوك به سل لوزه باشد.جعفري تصريح كرد:‌ بزرگي خود لوزه به تنهايي نياز به عمل جراحي ندارد، مگر اين كه اين لوزه‌ها آنقدر بزرگ شده باشند كه راه تنفس را ببندند كه در اين صورت لوزه بايد عمل شود.اين متخصص گوش، گلو و بيني ادامه مي‌دهد: اگر بيماراني كه تشخيص داده شده است بايد جراحي شوند، جراحي نشوند نوع بيماري‌شان به مرور روي فك دنداني آنها اثر منفي خواهد گذاشت. عارضه ديگر اين مشكل ترشح مايع در هر دو گوش و كاهش شنوايي است.به گفته او، لوزه‌هايي كه در حد متوسط هستند و گاهي سرما مي‌خورند نيازي به عمل جراحي ندارند چون خود لوزه‌ها جزو سيستم لنفاوي بدن هستند و در كودكان نقش ايمني و جلوگيري از عفونت را بازي مي‌كنند لذا توصيه مي‌شود لوزه‌ اصلي تا 5 سالگي عمل نشود مگر اين‌كه خيلي شديد باشد و راه نفس را ببندد.

پس از جراحي به چه نكاتي بايد توجه كنيد؟

شايد شما هم از آن گروه پدر و مادرهايي باشيد كه خيال مي‌كنند مي‌شود با به تاخيرانداختن اين جراحي آن را به‌دست فراموشي سپرد و بزرگ شدن غيرطبيعي لوزه سوم را در كودكتان ناديده بگيريد به اين اميد كه اين عارضه خود به خود خوب شود، اما شايد اگر از عوارض آن آگاه شويد نظرتان عوض شود. دكتر جابر قرشي، جراح پلاستيك بيني و صورت درباره عوارض بزرگ‌شدن لوزه‌ها و بخصوص لوزه سوم به مواردي چون عفونت‌هاي مكرر گوش مياني و سينوس‌ها، تحريك مزمن گلو، مشكل در تغذيه و اكسيژن‌رساني به بدن كه در‌نهايت منجر به نقص در فرآيند رشد مي‌شود، اشاره مي‌كند و مي‌افزايد: امكان دارد بزرگي لوزه‌ها بويژه لوزه سوم باعث جمع‌شدن مايع پشت پرده گوش و ايجاد مشكلاتي براي كودك شود.اين جراح پلاستيك بيني و صورت به نكاتي كه بايد پس از جراحي رعايت شوند اشاره مي‌كند و توضيح مي‌دهد: بيمار پس از جراحي تا 6 ساعت بايد از خوردن و آشاميدن پرهيز كند و تا 10 روز پس از جراحي نيز بايد غذاهاي سرد و نرم بخورد. وي مي‌افزايد: تب شديد بيمار در روز دوم و كمي گوش درد در روزهاي پنجم و ششم و بوي بد دهان تا چند روز پس از جراحي طبيعي است، ضمن آن كه پس از عمل احتمال دارد بيمار تا مدتي احساس گلودرد كند كه به دليل زخم داخل گلوي اوست، اما در اين شرايط پرهيز از غذا خوردن درست نيست چون خوردن غذا باعث التيام سريع‌تر زخم مي‌شود.


  افزايش سلول هاي جنسي مردانه با ويتامين D  

كارشناسان مي‌گويند مرداني كه قصد پدر شدن دارند و مي‌خواهند صاحب فرزند شوند بايد زمان بيشتري را در تماس با نور خورشيد باشند چون نتايج يك مطالعه جديد نشان مي‌دهد كه افزايش ويتامين D در بدن به تقويت كيفيت و كارآيي اسپرم‌ها (سلول‌هاي جنسي مردانه) كمك مي‌كند و در نتيجه توان توليدمثلي مردان را بهبود مي‌بخشد. به گزارش ايسنا، اين كارشناسان با مطالعه روي 340 مرد شركت كننده در اين آزمايشات دريافتند ويتامين D كه در اثر تماس با نور خورشيد در بدن توليد مي‌شود كيفيت اسپرم‌ها را بالا مي‌برد.به گزارش روزنامه ديلي ميل، كارشناسان دانشگاه كپنهاگ در اين آزمايشات متوجه شدند كه ويتامين D در واقع قدرت بارورسازي سلولهاي جنسي مردانه را افزايش مي‌دهد. اين كارشناسان كيفيت عملكرد اسپرم‌هاي 300 مرد را كه به طور اتفاقي گزينش شده بودند با تمام جزئيات مورد تجزيه و تحليل قرار دادند و سپس اسپرم‌هاي 40 مرد ديگر را در آزمايشگاه به دقت بررسي كردند. همزمان مقدار ويتامين D موجود در خون اين افراد نيز اندازه‌گيري شد. بررسي‌ها نشان داد كه تقريبا در نيمي از اين مردان مقدار ويتامين D موجود در خون آنها كافي نيست كه علت آن كم بودن تماس آنها با نور خورشيد بود. قرار گرفتن درمعرض نور خورشيد يكي از فاكتورهاي اصلي و اوليه براي توليد ويتامين D در بدن است كه به تنظيم ميزان كلسيم و فسفر براي توليد استخوانهاي سالم كمك مي‌كند. اين يافته در واقع تاييدي بر مطالعات قبل است كه نشان دادند ويتامين D با توليد اسپرم‌ها ارتباط مستقيم دارد. جزئيات بيشتر اين مطالعه در مجله «توليد مثل انسان» به چاپ رسيده است.


 خبرها از عالم علم 

 سلامت و لاغري با غذايي سالم

چاقي و اضافه وزن معضل بزرگي است كه اكثر افراد در مهمترين سالهاي عمر خود با آن مواجه مي‌شوند و همواره به دنبال راهكاري براي خلاصي از اين بحران هستند. به گزارش ايسنا، اگر شما هم هميشه در تلاش بوده‌ايد تا با كم خوردن و رژيم‌هاي غذايي سخت وزن خود را كاهش دهيد از اين نكته مهم نيز مطلع باشيد كه خوردن غذاهاي سالم روشي ساده‌تر و موثر براي كاهش وزن است. به گزارش پايگاه اينترنتي مدگورو، متخصصان تغذيه در اين مقاله جديد تاكيد كردند: براي اينكه كالري كمتري مصرف كنيد توصيه مي‌شود كه مقدار كالري مصرفي روزانه خود را اندازه بگيريد. با اين روش مي‌توانيد تشخيص دهيد كه براي ساخته شدن عضلات بدنتان و تامين بدن خود با ريزه‌مغذي‌هاي كافي و مناسب به چه مقدار كالري در روز نياز داريد و در نتيجه از مصرف زياد كالري جلوگيري كنيد. وقتي سعي كنيد وزنتان را كم كنيد اگر غذاي سالم را انتخاب كنيد هم مي‌توانيد مواد مغذي ضروري را دريافت كنيد و هم مقدار كالري مصرفي خود را به طور معمول كاهش مي‌دهيد. درك اين تعادل براي اكثر افرادي كه در پروسه كاهش وزن گرفتار شده‌اند حياتي است. اگر تصور مي‌كنيد كم خوردن و خوب نخوردن به شما كمك مي‌كند وزنتان را كم كنيد در اشتباه هستيد چون به تدريج عضلات و همچنين انرژي خود را نيز از دست مي‌دهيد. به گفته متخصصان تغذيه، ميوه‌ها و سبزيجات تازه كامل‌ترين مواد غذايي براي كساني هستند كه قصد دارند وزن خود را كم كنند. بعلاوه ميوه‌ها و سبزي‌هايي مثل توت فرنگي، مركبات و سبزيجاتي چون فلفل سبز و گوجه فرنگي نيز گزينه‌هاي مناسبي هستند چون كالري آنها پايين بوده و سرشار از ويتامين C است. يك خوردني مناسب ديگر براي كاهش وزن آووكادو است. اين ميوه سرشار از فيبرخوراكي و اسيدهاي چرب امگا – 3 است كه نه تنها براي قلب مفيد است بلكه نقش مهمي در عملكرد مناسب مغز و رشد و تكامل طبيعي بدن ايفا مي‌كند. در اين مقاله همچنين تاكيد شده است كه اگر هم غذاي سالمي را انتخاب مي‌كنيد هميشه به ياد داشته باشيد كه مراقب مقدار غذايي كه مي‌خوريد باشيد. بدين معني كه حتي اگر غذاي سالم مي‌خوريد حتما بايد مصرف آن را كنترل كرده و تعادل را نگه داريد. توضيح اينكه اگر گوشت كم چرب و يا ماهي سالمون مصرف مي‌كنيد حتما مقدار كمي از اين مواد غذايي را براي هر وعده غذايي تهيه كنيد. يك يا دو فنجان نخودفرنگي سبز يا كلم بروكلي نيز در كنار يك تكه نان سبوس‌دار گزينه مناسبي است. يك اصل بسيار مهم را هميشه به ياد داشته باشيد. بدن افرادي كه قصد كاهش وزن دارند وقتي زمان كسب انرژي مي‌رسد خيلي سريعتر مواد غذايي بويژه پروتئين و چربي را جذب مي‌كنند به همين خاطر توصيه مي‌شود اين افراد از مصرف نان و كربوهيدارت تصفيه شده و سفيد به جاي سبوس‌دار و موادي كه چربي و پروتئين زيادي دارند پرهيز كنند. به گفته كارشناسان آكادمي پزشكان خانواده در آمريكا يك راه كار موثر براي كنترل غذايي كه مي‌خوريد، يادداشت كردن است. اين كار به شما امكان مي‌دهد نياز واقعي بدن خود را پيدا كرده و زياده‌خواهي نكنيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه