جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/03/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3887


مقاله


اخبار هنري


پايان تصويربرداري «كشتي ارواح»

رئيس شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان خبر داد:
حضور 8 نماينده زن در مجلس شوراي اسلامي


با حضور شجاع كاوه «روياي سبز» كليد مي‌خورد


آغاز صداگذاري «يک پذيرايي ساده»


«دزدان خيابان جردن» آماده نمايش


پايان تصويربرداري «سايه‌هاي بلند»


 مقاله 

آذري اسفرايني، شاعري عارف

به قلم: پروفسور سيد حسن امين

قسمت دوم

2- بهمن‌نامه‌ي شيخ آذريبهمن‌نامه، منظومه‌يي است به تقليد شاهنامه‌ي فردوسي، بهمننامه‌ي ايرانشاه بن ابيالخير و اسكندرنامه‌ي نظامي و در همان بحر (متقارب مثمن مقصور)، در تاريخ سلاطين بهمني دكن. بهمنيه‌ي دكن، فرزندان و جانشينان علاءالدين حسن بهمن‌شاه (سلطنت 748 تا 759 ق) پادشاهان مسلمان هندوستان كه از 748 تا 932 ق در منطقه‌ي دكن به استقلال حكومت ميكردند، بودند.نظم اين منظومه تا زماني كه آذري خود در دربار سلاطين بهمني در دكن بود، به دوران سلطنت احمدشاه رسيده بود و آذري تعهد كرد كه در بازگشت به خراسان آن را به اتمام رساند و ظاهراً تا دوران سلطنت علاءالدين همايون شاه (862-865 ق 1458-1416م) به نظم آن ادامه داد و آنچه مي‌سرود به دكن مي‌فرستاد به گفته‌ي فرشته، پس از فوت آذري، چند شاعر ديگر يعني ملّا نظيري كه نبايد با نظيري نيشابوري اشتباه گرفته شود و ملّا سامعي و شاعران ديگر اين كتاب را تا انقراض سلسله‌ي بهمني رسانيدند و از اين روست كه، به گفته‌ي فرشته، سبك سرايش اين كتاب يكدست و يكسان نيست. فرشته نام اين كتاب را در شمار منابع تاريخي خود ياد كرده است و برخي از ابيات آن را در بخش مربوط به شاهان سلسلهي بهمني (مقالهي سوم) در كتاب خود نقل كرده است.در پيوند با بهمننامه، گفتني‌ست كه به‌ نظم درآوردن تاريخ ايران در زبان فارسي، سنّتي كهن است. براي ارائه‌ي نمونه‌هايي از تواريخ منظوم ايران، متون پارسي ذيل به اختصار تام در اينجا، به سلسله مراتب تاريخي، تعرفه ميشود:

1- حكيم ابوالقاسم فردوسي، در شاهنامه پس از بخشهاي اساطيري و پهلواني، بخشي تاريخي دارد و به همين جهت، مهمترين متن ادبي همه‌ي اعصار براي ايرانيان است؛ هرچند مضامين آن اعتبار تاريخي به مفهوم «تاريخ واقعي» و مستند ندارد و بايد آن را از مقوله‌ي «تاريخ يادبودي» شمرد. فردوسي شاهنامه را هنگامي به نظم درآورد كه تاريخ ايران در حال فراموش شدن و فتور بود. فردوسي با ارائهي اين اثر بزرگ، نه تنها فخر و فرّ نياكان و روحيه‌ي قهرماني و خوي جوانمردي يعني عاليترين خصال و صفات انسان را در بين اقوام ايراني احيا كرد بلكه زبان پارسي دري را نيز در ايران رواج داد.

2- شاعري ناشناخته در عصر سلطان سنجر سلجوقي 511-552 ق / 1117-1157 م) فتوحات سلاطين سلجوقي را در قالب مثنوي بلندي با عنوان سنجرنامه به نظم درآورده است.

3- شاهنشاهنامه‌ي مجدالدين محمد پائيزي نسوي كه در اواخر قرن ششم و اوايل قرن هفتم هجري در شرح فتوحات سلطان علاءالدين محمد خوارزمشاه به تقليد از فردوسي در بحر تقارب ساخته است.

4- شمس‌الدين كاشاني، شهنامه‌ي غازاني را به دستور غازانخان مغول (وفات 703ق) در تاريخ جهان براساس جامع‌التواريخ خواجه رشيدالدين فضل‌اللّه به نظم درآورد. شاعر در اين منظومه، به اقتضاي وزن، از غازان به «غزان» تعبير كرده و گفته است:

چو شد نظم تاريخ تركان تمام

غَزان خواست كز نظم يابد نظام

ادامه دارد ...


 اخبار هنري 

 ارسال 160 فيلمنامه بلند به دبيرخانه چهارمين جشنواره فيلم پليس

بعد از اعلام فراخوان چهارمين جشنواره فيلم پليس 160 فيلمنامه بلند به دبيرخانه اين دوره از جشنواره ارسال شده است.به گزارش ستاد خبري چهارمين جشنواره فيلم پليس، اين دوره از جشنواره در پنج بخش سينمايي، ويدئويي، كوتاه داستاني، مستند و فيلمنامه بوده كه بعد از اعلام فراخوان و پايان مهلت ارسال آثار تا تاريخ 30 ارديبهشت ماه سال جاري، 160 فيلمنامه بلند به دبيرخانه ارسال شده که اين آمار به نسبت آثار شرکت کننده در بخش فيلمنامه بلند دوره سوم جشنواره از رشد قابل توجهي برخوردار بوده است.مسئولان برگزار کننده جشنواره چهارم فيلم پليس معتقد هستند که پرداختن به موضوعاتي چون آسيب هاي اجتماعي در دوره پيش توانسته بستر مناسبي را براي مشارکت سينماگران کشور در اين عرصه فراهم کند.در اين دوره از جشنواره فيلم پليس، دبيرخانه از پذيرفتن آثار در دو بخش فيلمنامه کوتاه و طرح فيلمنامه بلند که در دوره سوم جشنواره وجود داشت، خودداري کرده و اين دو بخش از جشنواره امسال حذف شده است. فرزانه شباني، پيام زين العابديني، مجبد فرازمند، عباس مراديان، بهنام بهادري، محمود مهرآور، عليرضا محمودي، رضا درستکار، بهروز فرجي، سهيلا جبري و افشين رضايي ... از جلمه فيلمنامه نويساني هستند که آثار خود را به دبيرخانه ارسال کرده اند.در اين دوره از جشنواره محدوديتي براي ارسال آثار در بخش فيلمنامه بلند وجود نداشته و کليه آثار توليد شده که در سه دوره گذشته جشنواره فيلم پليس شرکت نکرده اند، امکان حضور در جشنواره را داشته اند.چهارمين جشنواره فيلم پليس با رويكرد «پليس، سينما، پيشگيري اجتماعي» توسط معاونت اجتماعي ناجا 11 تا 14 تير ماه سال جاري در تهران برگزار مي‌شود.

آثاري از باريوس، دوفايا و ويليامز در رودكي
طنين انداز مي‌شود

رسيتال گيتار كلاسيك نويد زندآوه با اجرايي از آهنگسازان كلاسيك اروپايي و ايراني در سالن رودكي برگزار مي‌شود.به گزارش فارس، در اين كنسرت كه 11 و 12 خردادماه در تالار رودكي برگزار مي‌شود نويد زندآوه آثاري چون سروده‌اي براي يك عروسك،صدقه‌اي در راه عشق به خدا و ... از باريوس ،بر مزار دبوسي از مانوئل دوفايا، مازوركاويلا از لوبوس ،لاماخادِگويا از گرانادوس،‌ تم اصلي متن فهرست شيندلر تنظيم براي گيتار كلاسيك از جان ويليامز و اجراي قطعاتي ديگر از آهنگسازان مشهور گيتار كلاسيك را اجرا خواهد كرد. اين نوازنده گيتار همچنين سه قطعه ايراني نوشته شده براي گيتار كلاسيك از سيامك ولايي،فرزان زحمتكش و خودش را در اين كنسرت مي‌نوازد. به گزارش فارس، نويد زندآوه نوازنده گيتار كلاسيك همواره از سال 1385 رسيتال هايي را در سالن هاي مطرح تهران برگزار كرده كه با استقبال خوبي روبرو شده است. وي 11 و 12 خرداد ماه در سالن رودكي به روي صحنه مي‌رود. 

قاليباف:

نسل جديد براي فهم ارزش هاي دفاع مقدس
نياز به استدلال دارد

شهردار تهران با تاکيد بر اينکه نسل جديد نيازمند استدلال هستند، گفت: وظيفه نسل هاي گذشته آن است که رويداد هاي دوران دفاع مقدس را با زبان ساده به نسل حاضر بشناسانند. به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي بهمن، محمد باقر قاليباف، در همايش تجليل از ايثارگران دفاع مقدس در فرهنگسراي بهمن با ابراز تاسف از فراموش شدن فرهنگ دفاع مقدس در ميان نسل حاضر ، اظهار داشت: فرهنگ مظلوميت و ايثار و مقاومت پايه هاي اين انقلاب تقويت و ريشه هاي آن را آبياري کرده است.قاليباف در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تقارن ميلاد حضرت زهرا(س) و سوم خرداد و سالروز تولد امام خميني(ره) گفت: اوج دوران دفاع مقدس آزادسازي خرمشهر است که ذلت قرار دادهاي ننگين ترکمانچاي و گلستان را شکست و سند افتخاري براي ملت ايران شد.شايان ذکر است اين همايش عصر جمعه در تالار نغمه فرهنگسراي بهمن با حضور خانواده هاي ايثارگر برگزار شد.همچنين قاليباف به همراه شهردار و مديريت فرهنگي هنري منطقه 16 و رييس فرهنگسراي بهمن از تالار در حال بازسازي شهيد آويني فرهنگسراي بهمن بازديد و در جريان روند بازسازي آن قرار گرفت.

جشنواره ايران 1404 راهي به سوي تبادل انديشه در معماران

تمييزي: براي رسيدن به يک نگرش جامع بايد تبادلات فکري ميان متخصصان و دست اندرکاران افزايش يابد ودر همين راستا برگزاري جشنواره ايي جهت جمع آوري افکار مختلف معماران بستري مناسب براي تبادل انديشه ها وتجربيات به وجود مي آوردبه گزارش ستاد خبري جشنواره معماري ايران 1404منوچهر تمييزي عضو هيأت علم دانشگاه آزاد در راستاي برگزار جشنواره ايران 1404 گفت: واضح است که هميشه هم فکري بهتر از يک فکرواحد نتيجه مي دهد براي رسيدن به يک نگرش جامع در ابتدا بايد تبادلات فکري ميان متخصصان و دست اندر کاران افزايش يابد که اين امر يک تلاش دو جانبه ميان مسئولان و متخصصان را مي طلبد آنچه بذرش را امروز بکاريم حاصلش را سالهاي بعد برداشت خواهيم کرد که در اين ميان جشنواره تخصصي معماري ايران 1404 نقش بسزايي ايفا خواهد کرد. اين کارشناس ارشد معاونت عمران دانشگاه آزاد آينده معماري در ايران مورد برسي قرار داد وگفت معماري و شهرسازي هر ملتي تبلور کالبدي فرهنگ آن ملت است. هرچه آن فرهنگ پربارتر و غني تر باشد معماري آن فرهنگ نيز شکوفا تر است. از اين رو براي آنکه دريابيم به کجا خواهيم رفت بايد بياموزيم که از کجا آمده ايم زيرا گذشته زيربناي آينده است. متأسفانه شکوفاسازي ايران بعد از نفوذ مدرنيسم پيوستگي شکوفايي خود را از دست داد و اگر بگوييم که هنوز نتوانسته است قوام قبل از دوره پهلوي را بازيابداغراق نکرده ايم. با اين وجود تاکنون تلاش هايي براي احياي باز آفريني سبک هاي گذشته شده است ولي چون دقيق بنگريم خواهيم ديد که همگي تقليدي از سبک هاي غربي است.اين استاد دانشگاه در ادامه ظوابط حاکم بر شهرسازي در جامعه کنوني را عامل عدم خلاقيت در معماري کنوني دانست وتصريح کرد:به عنوان يک معمار بر اين باورم که قيدو بندها و ظوابط چنان دست و پاگيراست که هيچ گاه اجازه بروز خلاقيت را به معمار نمي دهند. مسائل حاشيه اي چنان بر هسته اصلي تفکر معماري غلبه کرده که مفهوم آفرينش که مايه اصلي هنر معماري است را از آن زدوده است. به ياد داشته باشيم که براي برتربودن بايستي متمايز بود لذا خلاقيت در معماري بايستي به گونه اي آزاد گذاشته شود تا بتواند هر تهديدي را به فرصت تبديل کرده وصلابت معماري ايران اسلامي را قوام بخشد. تمييزي در آخرداشتن برنامه ريزي جامع براي رسيدن به اهداف چشم انداز را لازم دانست وگفت: هر پيشرفت تغيير است، هيچ شگفتي يک شبه به وقوع نمي پيوندد ،براي رسيدن به اهداف سند چشم انداز از هم اکنون بايد برنامه ريزي کنيم هنوز براي رسيدن به آرمان هايمان زمان داريم و اين نکته مهمي است ايرانيان در طول تاريخ ثابت کرده اند که هرگاه عزم خود را براي رسيدن به هدفي جرم کرده اند سرافراز بوده اند از همين رو اگر خود را باور داشته باشيم و بخواهيم مي توانيم به اهداف سندچشم انداز دست يابيم.

با حضور حجت الاسلام شهاب مرادي؛

سومين دوره کارگاه‌هاي آموزشي" خانواده نوپا" برگزار مي‌شود

سومين دوره کارگاه هاي آموزشي «خانواده نوپا» ويژه زوج هاي جوان از نيمه تيرماه 90 با حضور حجت الاسلام شهاب مرادي برگزار مي شود. سومين دوره از سلسله جلسات اين کارگاه که با توجه به موفقيت و تأثيرگذاري مطلوبي که بر زندگي زوج هاي شرکت کننده در دو دوره گذشته داشته، با حمايت مرکز مشاوره زندگي بهتر در فرهنگسراي ارسباران برگزار مي شود و طي آن ضمن آموزش مهارت هاي ارتباطي زوج هاي جوان در حيطه هاي مختلف، مباحث با مشارکت فعال اعضاي کارگاه مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد. با توجه به اختصاص موضوعات اين کارگاه به مسائل و مشکلات زوج هاي جوان در آغاز زندگي مشترک، زوج هايي که کمتر از پنج سال از ازدواج و آغاز زندگي مستقل آنها مي گذردبا توجه به مرتبط بودن مباحث ارائه شده در هر يک از جلسات، اين کارگاه با تعداد مشخص و ثابتي از زوج هاي جوان که در فرهنگسرا ثبت نام کرده اند به طور مستمر تشکيل خواهد شد. کارگاه آموزشي خانواده نوپا رايگان است و هر هفته روزهاي دوشنبه ساعت 17 برگزار خواهد شد و علاقمندان براي شرکت در دوره سوم اين کارگاه مي توانند تا پايان خرداد ماه به فرهنگسراي ارسباران واقع‌ در خيابان شريعتي بالاتر از پل سيد خندان ، خيابان جلفا مراجعه و ثبت نام کنند و در خصوص موارد خاص و در صورت نياز مي توانند با مرکز مشاوره زندگي بهتر به شماره 22502037 تماس بگيرند.


 پايان تصويربرداري «كشتي ارواح»  

با پايان تصويربرداري فيلم تلويزيوني «كشتي ارواح» به كارگرداني فياض موسوي و تهيه‌كنندگي علي حجازي‌مهر در جزاير و بنادر جنوبي كشور، تدوين فيلم آغاز مي‌شود. علي حجازي مهر تهيه‌كننده در گفت و گو با فارس گفت: تصويربرداري فيلم تلويزيوني «كشتي ارواح» پس از25 جلسه در مناطق مختلف از جمله آبادان، اروند، فاو، بهمنشير، جزيره مينو اواخر هفته گذشته به پايان رسيد و تدوين تصاوير توسط كارگردان آغاز خواهد شد. وي درارتباط با موسيقي فيلم توضيح داد: هنوز صداگذار و سازنده موسيقي فيلم مشخص نشده است. فيلم داستان زيبا و خاصي دارد و به ملودي خاصي نياز دارد كه به زودي با نظر كارگردان سازنده موسيقي فيلم را مشخص خواهيم كرد. طبق برنامه‌ريزي انجام شده طي 25 جلسه در لوكيشن‌هاي مختلف از جمله نخلستان، كنار اروند، مدرسه ، خانه، بيمارستان و حدود 25 تا 30 درصد آن در كشتي متروكه و به گل نشسته تصويربرداري خواهد شد. در اين فيلم عليرضا جلالي تبار (نعيم و يونس)، فريد قبادي، نازآفرين كاظمي، ابتسام بغلاني عبدالحليم تقلبي و بازيگران كودك: محمد جواد سلام‌پور و سامان هلالي به ايفاي نقش مي‌پردازند. داستان توسط دو كودك اتفاق مي‌افتد و ماجراهايي باعث مي‌شود تا بزرگ‌ترهاي آنها نيز درگير ماجرا شوند. تعدادي از عواملي كه در ساخت فيلم همكاري دارند، عبارتند از: نويسندگان اوليه فيلمنامه: سينا وزيري، مهرداد نيك‌نام/ فيلمنامه نهايي و كارگردان: فياض موسوي/ تهيه‌كننده: علي حجازي‌مهر/ صدابردار: مجيد ميرزايي/ طراح صحنه و لباس: علي مربي/ طراح چهره‌پردازي: محسن دارسنج/ مديرتوليد: محمد رسولي/ جلوه‌هاي ويژه ميداني: عظيم محمدي/مديربرنامه ريزي و دستيار اول كارگردان: رضا شهرياري/ دستيار كارگردان: بيژن حجازي/ منشي صحنه: فاطمه رزاقي/ عكاس: مريم اميري/ مديرتداركات: مهدي رجبي «كشتي ارواح» به سفارش گروه فيلم وسريال شبكه اول سيما تهيه و توليد مي‌شود.


 رئيس شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان خبر داد:
  حضور 8 نماينده زن در مجلس شوراي اسلامي  

کبري خزعلي رئيس شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان با اشاره به حضور 8 نماينده زن در مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: اين 8 نماينده تاكنون 35 مصوبه را در رابطه با زنان به تصويب رسانده‌اند و توانسته‌اند براي ارتقاء جايگاه زنان تأثير‌گذار باشند؛ لايحه حمايت از خانواده و حمايت از مشاغل خانگي از جمله اقدامات مجلس در حوزه زنان است. كبري خزعلي در نشست خبري هم‌انديشي زن و خانواده كه در محل شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار شد، اظهار داشت: علاوه بر سياستگذاري در حوزه مسائل زنان بايد به فكر ارائه الگويي از زن ايراني براي جهان اسلام باشيم و مهندسي فرهنگي جهان آينده را در دست بگيريم. خزعلي با اشاره به محورهاي سخنان مقام معظم رهبري در ديدار با زنان نخبه، بيان كرد: در اين ديدار مقام معظم رهبري در خصوص اساسي‌ترين مسئله زنان صحبت كردند. رئيس شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان گفت: امام خميني (ره) حضور زن را در تمام عرصه‌ها و فعاليت‌هاي كلان نظام خواستار بودند و اين حضور را علاوه بر حق زن، مسئوليت او نيز مي‌دانستند. وي ادامه داد: در ريشه‌يابي مسايل زنان جايگاه و نقش زن در دنيا به درستي فهميده نشده است و همچنين جايگاه زنان در خانواده مناسب نيست و وجود و ارزش واقعي زن مورد توجه قرار نمي‌گيرد. خزعلي عنوان كرد: بردگي نوين، استعمار نو و نگاه ابزاري به زن، تجارت و قاچاق زنان و كودكان با فريب اشتغال و ازدواج از ظلم‌هايي است كه در جهان امروز عليه زنان صورت مي‌گيرد و ما مسئوليت داريم تا از حق اين زنان دفاع كنيم. وي با اشاره به اينكه در كشور فرانسه اگر زني مي‌خواهد از عفاف و حياي خود دفاع كند بايد محكوميت اجتماعي را تحمل كند، اظهار داشت: در مقابل فرهنگ برهنگي در اين كشور تشويق مي‌شود. رئيس شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان تصريح كرد: مقام معظم رهبري از جايگاه زن در خانواده به عنوان ريحانه ياد كردند و اينكه در ارزش‌هاي ديني ملاك كمال و كرامت يك مرد ارزشگذاري او نسبت به همسرش است. خزعلي با بيان اينكه قرآن كريم دو الگو از زن را به جهانيان معرفي كرده است بيان كرد: الگوي نخست حضرت مريم به عنوان مادر حضرت عيسي (ع) كه مسئوليت تربيت يك پيامبر را به تنهايي برعهده گرفت. الگوي ديگر آسيه در كنار فرعون كه مديريت فكري او را برعهده داشت و از پيامبر زمان خود يعني موسي(ع) محافظت مي‌كرد. وي با اشاره به سياست‌هاي كلان ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري براي برنامه چهارم و پنجم توسعه گفت: نقش خانواده، جايگاه زن در خانواده و حضور او در عرصه‌هاي فرهنگي، سياسي، اجتماعي، اقتصادي و احقاق حقوق قانوني زن مورد توجه قرارگرفته است. خزعلي عنوان كرد: هم‌اكنون برخي زنان در درون خانواده مورد ظلم قرار مي‌گيرند و بايد تضمين‌هاي قانوني در اين زمينه وجود داشته باشد همچنين بايد آموزش‌هاي لازم را به افراد جامعه در اين زمينه ارائه كرد. رئيس شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان با اشاره به تصويب 157 عنوان قانون در مجلس شوراي اسلامي از ابتداي انقلاب تاكنون در زمينه زنان گفت: شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان نيز 20 مصوبه در زمينه‌هاي گوناگون مربوط به زنان دارد. وي با اشاره به حضور 8 نماينده زن در مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: اين 8 نماينده تاكنون 35 مصوبه را در رابطه با زنان به تصويب رسانده‌اند و توانسته‌اند براي ارتقاء جايگاه زنان تأثير‌گذار باشند؛ لايحه حمايت از خانواده و حمايت از مشاغل خانگي از جمله اقدامات مجلس در حوزه زنان است. خزعلي با اشاره به مراكز تحقيقاتي و پژوهشي براي مسائل زنان عنوان كرد: 8 هزار و 350 نسخه كتاب تخصصي در زمينه مسايل زنان، 1700 عنوان اسناد و مدارك در رابطه با زنان و 50 نشريه تخصصي زنان و خانواده با 500 مقاله در اين حوزه وجود دارد. رئيس شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان گفت: اجراي نقشه جامع كشور در حوزه زنان و خانواده، مهندسي فرهنگي و ستاد ملي زن و خانواده از برنامه‌هاي آتي ماست. وي با بيان اينكه شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان به كميسيون قضايي مجلس پيشنهاد داده است تا لايحه حمايت از خانواده بدون دو ماده 22 و 23 كه به ازدواج موقت و ازدواج مجدد اشاره مي‌كنند، تصويب شود، گفت: در لايحه ديگر حمايت از خانواده كه از دولت به مجلس خواهد آمد اين دو ماده مطرح خواهند ‌شد چرا كه مواد 22و 23 ماهوي هستند و در لايحه ديگر حمايت از خانواده نيز دقيقاً به ماهيت ازدواج و طلاق پرداخته مي‌شود. خزعلي با اشاره به اينكه در دانش خانواده دچار ضعف هستيم بيان كرد: هم اكنون در آموزش ارتباط ميان اعضاي خانواده مشكل داريم و جوانان در اين زمينه بايد از صدا و سيما و آموزش و پرورش كسب اطلاعات كند ولي آنها در اين زمينه ضعيف عمل مي‌كنند.


 با حضور شجاع كاوه «روياي سبز» كليد مي‌خورد 

فيلم تلويزيوني «روياي سبز» به كارگرداني سيدمحسن ميرحسيني و نويسندگي فهيمه سليماني در روستاي دره باغ واقع در شهرستان اردستان سه‌شنبه اين هفته كليد مي‌خورد.به گزارش فارس، فيلم تلويزيوني "روياي سبز " به كارگرداني سيدمحسن ميرحسيني و نويسندگي فهيمه سليماني در روستاي دره باغ واقع در شهرستان اردستان سه‌شنبه اين هفته كليد مي‌خورد. فيلمنامه تله‌فيلم روياي سبز كه جزو آثار برگزيده جشنواره تسنيم بوده، داستان انتظارآمدن ناجي است كه با روياي سبز كودكانه‌اي آغاز و جمعي را چشم به راه نجات دهنده روستا مي‌كند. از بازيگران اصلي اين اثر تلويزيوني كه براي يكي از شبكه‌هاي سراسري توليد خواهد شد مي‌توان به نام بازيگراني چون اردلان شجاع كاوه، مينا جعفرزاده، سولماز آقمقاني، محمد فيلي، رونيا حاجي يوسفي، مجتبي باحشمت، شهلامداحي، فاطمه سليماني، حسام بيگدلو و با حضور رامسين كبريتي و رابعه اسكويي ... اشاره كرد.


 آغاز صداگذاري «يک پذيرايي ساده» 

صداگذاري فيلم سينمايي "يک پذيرايي ساده" به کارگرداني ماني حقيقي به تازگي آغاز شده است. به گزارش مهر، تدوين اين فيلم توسط هايده صفي ياري انجام شد و امير حسين قاسمي به تازگي صداگذاري "يک پذيرايي ساده" را آغاز کرده است.ترانه عليدوستي، ماني حقيقي، سعيد چنگيزيان، اسماعيل خلج، صابر ابر، محمد عاقبتي، فرهاد قائميان، نادر فلاح، وحيد آقاپور، محمدرضا نجفي، قربان نجفي و مهدي صباغي بازيگران فيلم هستند. فيلمنامه "پذيرايي ساده" را ماني حقيقي و اميررضا کوهستاني نوشته‌اند. عوامل اين فيلم عبارتند از مدير فيلمبرداري: هومن بهمنش، مجري طرح و مدير توليد: فاطمه ابوالقاسمي، دستيار اول کارگردان و برنامه‌ريز: رضا بختياري‌نيک، صدابردار: وحيد مقدسي، طراح صحنه: امير‌حسين قدسي، طراح لباس: نگار نعمتي، طراح چهره‌پردازي: مهرداد ميرکياني، منشي صحنه: ياسمين ريزان و تهيه‌کننده: جلال شمسيان.


 «دزدان خيابان جردن» آماده نمايش 

فيلم سينمايي "دزدان خيابان جردن" به کارگرداني وحيد اسلامي و تهيه کنندگي داريوش بابائيان آماده نمايش شد. به گزارش مهر، موسيقي اين فيلم توسط مجيد رضا زاده ساخته شده و پس از پايان صداگذاري توسط حامد رضي در استوديو شکوفا فيلم،"دزدان خيابان جردن" آماده نمايش شده است. به زودي براي دريافت پروانه نمايش اين فيلم اقدامات لازم انجام مي شود."دزدان خيابان جردن"داستان دو دزد خرده پا را به تصوير مي کشد که سعي مي کنند دست به کار بزرگي بزنند.دراين فيلم بازيگراني چون رضا شفيعي جم، فتحعلي اويسي، ارژنگ امير فضلي، حديث فولادوند، رابعه اسکويي ، آرام جعفري، محمد شيري، سيد رضا حسيني، با معرفي محمدرضا اسماعيلي، نسيم فطرت، امير رضا زرين بخش و ناصر سهرابي، حسينعلي قورچي، امير رضا زرين بخش و سعيد بصيري نقش آفريني مي کنند همچنين اين فيلم از حضور حميد گودرزي و آرش مير اسماعيلي نيز بهره برده است.


 پايان تصويربرداري «سايه‌هاي بلند» 

تصويربرداري اپيزود «سايه‌هاي بلند باد» به كارگرداني احمد معظمي و تهيه‌كنندگي اكبر تحويليان از سري دوم مجموعه 70 قسمتي «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» در شهرك دفاع مقدس به پايان رسيد.به گزارش فارس، تصويربرداري اپيزود «سايه‌هاي بلند باد» به كارگرداني احمد معظمي روز شنبه با ضبط صحنه‌هايي در شهرك دفاع مقدس به پايان رسيد و تدوين آن توسط روح‌الله هاشمي آغاز شد.اپيزود «سايه‌هاي بلند» داستان خانواده‌اي را روايت مي‌كند كه راهي سفر مي‌شوند. پدر خانواده هنگام مسافرت خانواده‌اش را گم مي‌كند. در مسير جستجوي خانواده‌اش، حقايقي از زندگي‌اش برايش روشن مي‌شود... در اين اپيزود رضا مولايي، گلاره عباسي، صدرالدين حجازي، بابك والي، نگين معتضدي، فاطمه طاهري، مليكا شعباني و... به ايفاي نقش مي‌پردازند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه