جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/03/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3892


مسکوکات و ارز


تريبون اقتصادي

پايان تثبيت قيمت‌گذاري دولتي :
قيمت‌گذاري توسط دولت صرفا به كالاهاي اساسي و ضروري محدود مي‌شود


بانك و بيمه


كوتاه از اقتصاد


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

44300 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

460000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

447000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

225000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

131500 تومان

دلار

1185 تومان

يورو

1725 تومان


 تريبون اقتصادي 

سکه ، دلار و يورو گران شد

قيمت انواع سکه در بازار نسبت به پيش از تعطيلات افزايش يافت، همچنين نرخ دلار و يورو در بازار آزاد هم با افزايش همراه شد. به گزارش مهر ، قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم در بازار 460 هزار تومان، طرح جديد 447 هزار تومان، نيم سکه 225 هزار تومان، ربع سکه 131 هزار و 500 تومان و سکه گرمي 69 هزار تومان است.بانک مرکزي قيمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جديد را با احتساب 4 درصد نرخ ماليات بر ارزش افزوده 451 هزار و 360 تومان، نيم سکه را 225 هزار و 680 تومان و ربع سکه را 128 هزار و 960 تومان اعلام کرد.همچنين قيمت هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار 44 هزار و 300 تومان و هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1543 دلار اعلام شد. صرافان هم نرخ فروش هر دلار در بازار آزاد را 1185 تومان و هر يورو را 1725 تومان اعلام کردند.

شاخص دستمزد كارگران ساختماني افزايش يافت

شاخص دستمزد كارگران ساختماني در فروردين ماه امسال به عدد312رسيد كه در مقايسه با ماه قبل از آن(اسفند 89) و ماه مشابه سال 89 به ترتيب 1.1 و 12.2 درصد، رشد داشته است. به گزارش ايرنا از اداره آمار اقتصادي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران حاكي است،در فروردين ماه سال جاري شاخص‌هاي دستمزد بنا و كارگر ساده ساختماني بترتيب به اعداد 299.6 و 302.3 رسيد. شاخص هاي دستمزد بنا و كارگر ساختماني نسبت به ماه قبل از آن به ترتيب 0.8 و 1.3 درصد و در مقايسه با ماه مشابه سال 88 بترتيب 12.9 و 11.9درصد،افزايش داشته است.

واردات انواع خودرو آزاد شد

به گفته معاون وزير بازرگاني و رييس سازمان توسعه تجارت امكان ثبت‌ سفارش كليه خودروهايي كه سابقه ورود به ايران را دارند فراهم شد. به گزارش ايسنا، اين درحالي است كه پيش از اين معاون وزير بازرگاني با اعلام چهار شرط واردات خودرو به كشور شامل نو بودن، داراي خدمات پس از فروش، گواهي موسسه استاندارد و گواهي مصرف بهينه سوخت خبر داده بود كه تنها امكان ورود و ثبت سفارش هفت هشت مورد خودرو وجود دارد. امروز حميد صافدل گفت: هم‌اكنون امكان ثبت سفارش كليه خودروهايي كه سابقه ورود به ايران را داشته‌اند و شرايط فني آن‌ها به لحاظ استاندارد، محيط زيست و مصرف سوخت مورد تاييد بوده مهيا شده است. معاون وزير بازرگاني در مورد تعداد اين خودروها نيز اظهار كرد: تعداد آن‌ها بيش از 30 مدل و شركت مي‌شود كه در سال‌هاي گذشته ورود آن‌ها به ايران معمول بوده و گواهي‌هاي فني را دريافت كرده بودند و كماكان خدمات پس از فروش ارائه مي‌كنند.

پرداخت عوارض آزادراه‌ها سال آينده
الكترونيكي مي‌شود

معاونت برنامه ريزي و اقتصاد حمل و نقل وزارت راه و ترابري پيش بيني کرد تمام آزاد راه هاي كشور به سيستم يكپارچه پرداخت عوارض تا پايان سال جاري تجهيز شوند.به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت راه و ترابري، در حال حاضر سيستم پرداخت به صورت الکترونيکي در آزادراه تهران-قم در حال راه‌اندازي است و مقرر شده در سال 90 تمام آزادراه‌ها به صورت يکپارچه به اين سيستم متصل شوند.مشارکت کنندگان بخش غير دولتي ساخت آزادراه‌ها، براي كسب درآمد از سرمايه گذاري ساخت بزرگراه و همچنين تأمين هزينه هاي تعميرات و نگهداري آن، اقدام به ايجاد ايستگاه هاي عوارضي مي كنند.در اين ايستگاه ها، خودرو ضمن توقف، بايد با پراخت پول رسيد دريافت كند. اين مسأله موجب مي شود كه اولاً در محل ايستگاه هاي عوارضي در آزادراه‌ها صف ايجاد شود كه موجب اتلاف وقت رانندگان مي شود ديگر اينکه، قبض هاي عوارضي، از اين جهت كه اوراق بها دار محسوب مي شوند، در بحث حمل و انتقال و تحويل در شيفت هاي مختلف كاري، تشريفات دست و پاگير و مشكلاتي را ايجاد مي كنند.

تعرفه برق مشتركين صنعتي با تخفيف ويژه محاسبه مي‌شود

مدير دفتر مديريت مصرف برق شركت توانير گفت: در صورت همكاري بخش صنعت در زمينه مديريت مصرف برق، اين بخش از تخفيف‌هاي ويژه‌اي در زمينه محاسبه صورت‌حساب برق برخوردار مي‌شود. احمد يزدي در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: اقدامات مربوط به مديريت مصرف برق تنها مربوط به ايام اوج مصرف نبوده و همواره در طول سال‌ اقدامات مقتضي در اين زمينه انجام مي شود، به طوري كه برنامه‌ريزي‌هاي كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت نيز پيش بيني شده است . يزدي ادامه داد: در زمان اوج مصرف اقدامات ويژه‌اي با هدف تشويق مشتركين بخش‌هاي مختلف به همكاري با صنعت برق در زمينه اجراي مباحث مربوط به مديريت مصرف صورت مي گيرد. وي افزود: از جمله اقداماتي كه در اين زمينه صورت گرفته جلب مشاركت مشتركين صنعتي است كه از سال‌هاي پيش آغاز شده و هر سال به تعداد مشتركين داوطلب در اين بخش جهت همكاري افزوده شده است. يزدي تصريح كرد :‌ در هماهنگي هاي صورت گرفته با صنعت برق ،‌انتقال برنامه تعميرات از طول سال به بازه زماني اوج مصرف مشتركين صنعتي در دستور كار قرار دارد.

قيمت سيمان به صورت واحد مشخص مي‌شود

برخورد تعزيراتي با هرگونه تغيير قيمت سيمان

يك مقام وزارت بازرگاني با تصريح اين‌كه هيچ افزايش قيمتي براي سيمان تصويب نشده است، هشدار داد: با هرگونه تغيير قيمت سيمان به هر دليلي، برخورد تعزيراتي خواهد شد. همچنين به گفته او قيمت سيمان به صورت واحد و يكپارچه مشخص مي‌شود. شهرام ميرآخورلو مديركل دفتر كالاهاي فلزي و معدني سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان در مورد قيمت سيمان گفت: واحدهاي سيماني با توجه به اينكه از زمان شروع شدن طرح هدفمندسازي يارانه‌ها از تغييرات قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي متاثر شده‌اند، درخواست خود را اخيرا به وزارت بازرگاني و سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان داده‌اند كه اين موضوع در دست بررسي است. وي با يادآوري اين‌كه واحدهاي مربوط به سيمان قبلا اين موضوع را از طرف وزارت صنايع پيگيري كرده بودند اما به نتيجه‌اي نرسيده بودند، افزود: واحدهاي سيمان به سه دسته واحدهاي قديمي، با عمر متوسط و جديد‌الاحداث تقسيم مي‌شوند كه اين‌ها هزينه‌هاي سربار متفاوتي دارند و به نوعي نوع مصرف سوخت آن‌ها نيز متفاوت است. ميرآخورلو اضافه كرد: واحدهاي سيمان سه نوع سوخت متفاوت گاز، مازت و تركيبي از گاز و مازت دارند اما رويكرد دولت در تعيين قيمت سيمان قيمت يكپارچه و واحد است. اين مقام وزارت بازرگاني متذكر شد: اكنون با توجه به درخواست‌هايي كه براي ما در مورد قيمت سيمان بوده از انجمن كارفرمايان صنعت سيمان يكسري اسناد و مدارك را درخواست كرده‌ايم كه پس از بررسي از آنجايي كه با ضوابط، مغايرتي نداشته باشد به كار كارشناسي اقدام مي‌كنيم.


 پايان تثبيت قيمت‌گذاري دولتي :
 قيمت‌گذاري توسط دولت صرفا به كالاهاي اساسي و ضروري محدود مي‌شود 

معاون بازرگاني داخلي وزارت بازرگاني با اشاره به مصوبه آخرين جلسه كارگروه كنترل بازار مبني بر واگذاري تنظيم بازار به اصناف در مورد قيمت‌گذاري‌ها عنوان كرد: طبق قانون، قيمت‌گذاري توسط دولت صرفا به كالاهاي اساسي، حساس و ضروري محدود مي‌شود و بقيه قيمت‌ها به مجامع و شوراها واگذار شده و برخي نيز قيمت‌هاي صنفي هستند كه كميته نظارتي اصناف در مورد آن تصميم‌گيري مي‌كند و برخي هم كه توسط بورس معين مي‌شود و بخشي هم عرضه و تقاضايي است. در همين مورد وي تصريح كرد: پس ما قيمت‌گذاري به معناي ورود مستقيم در قيمت، تثبيت قيمت و قيمت‌گذاري دولتي را ديگر نداريم. محمدعلي ضيغمي در گفت‌وگو با ايسنا، به استفاده از اختيار قانون برنامه پنجم و مقررات دولت مصوب كارگروه كنترل بازار در ارتباط با استفاده از ظرفيت‌هاي اصناف براي بحث‌هاي اجرايي تنظيم بازار اشاره كرد و گفت: بر همين اساس در جلسه اخير ستاد تنظيم بازار كه در هفته گذشته برگزار شد، تصويب شده كه ستاد تنظيم بازار اصناف تشكيل شود تا خود اصناف به فضاي تصميم‌گيري و مديريت بازار به صورت اجرايي ورود
پيدا كنند. وي ادامه داد: آنچه را كه اكنون بخش دولتي براي اجرا توسط بخش خصوصي تصميم مي‌گيرد، ديگر به بخش خصوصي واگذار مي‌شود تا خودش در اين مورد تصميم‌گيري كند و دولت تنها به آن كمك كند. با اين كار ستاد تنظيم بازار در بخش اجرايي در اختيار اصناف قرار مي‌گيرد و بخش خصوصي كار بررسي و پايش را انجام خواهد داد و دولت هم هرجا كه لازم باشد پشتيباني مي‌كند.

نوسانات طبيعي بازار به هدفمندي ربطي ندارد

در همين رابطه،قائم مقام معاونت بازرگاني داخلي وزارت بازرگاني با تاکيد بر اينکه بايد براي حمايت از تامين‌کننده و مصرف‌کننده به عنوان دو بازيگر اصلي بازار، دامنه تغييرات قيمتي تعيين کرد، گفت: نبايد نوسانات طبيعي بازار را به حساب هدفمندکردن يارانه‌ها گذاشت. حسين مدرس خياباني با تاکيد بر اينکه نبايد نوسانات طبيعي بازار را به اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها نسبت داد، گفت: نوسانات قيمتي بازار در تمامي ايام سال و برهه‌هاي مختلف زماني در کشور وجود داشته و موضوع جديدي نيست و هرساله در ماههاي ابتدايي سال و نيز ايامي خاص همچون ماه‌ مبارک رمضان و شب‌عيد، اين نوسانات به طور طبيعي و به دليل برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا وجود داشته است.قائم مقام معاونت بازرگاني داخلي وزارت بازرگاني افزود: حتي نوسان منطقي نرخ کالا در تمامي نقاط دنيا امري طبيعي به نظر مي‌رسد و بر همين اساس، اصل رويکرد دولتها در حوزه اقتصاد و بازار در دنيا، رويکرد رقابتي است و اين رقابت، در نوسان قيمتها نمود پيدا مي‌کند. به گفته مدرس‌خياباني، مرور در تعريف تورم نيز اين نکته را يادآوري مي‌کند که تورم افزايش پايدار و مداوم قيمتها است؛ درحاليکه در اين تعريف، نامي از نوسانات قيمتي به صورت مقطعي برده نشده و از اين نوسانات نيز به عنوان تورم ياد نمي‌شود؛ يعني به عبارت ديگر تورم، اندازه‌گيري ميانگين شاخص سطح عمومي قيمتها در زمان مداوم و پايدار است.وي اظهار داشت: اين موضوع جاي سوال دارد که چرا عده‌اي اصرار دارند نوسانات طبيعي بازار که در تمامي برهه‌ها وجود داشته است را به هدفمندکردن يارانه‌ها نسبت دهند؛ اگرچه مزاياي بسيار اجراي موفق فاز اول هدفمندي يارانه‌ها، به اندازه‌اي پررنگ است که عده‌اي هم که سعي کرده‌اند نوسانات طبيعي و جزئي بازار را به هدفمندي وصل کنند، باز هم نمي‌توانند اثرات مثبت اين طرح ملي را زير سوال ببرند و مخدوش کنند.قائم مقام معاونت بازرگاني داخلي وزارت بازرگاني ادامه داد: در اصرار اينکه اين نوسانات قيمتي بازار به طرح هدفمندي يارانه‌ها نسبت داده شود، دولت به صورت متناقض مورد سوال واقع مي‌شود؛ يعني يک جا که دولت سياست کنترلي و مديريت بازار را به کار مي‌بندد، برخي اين سياستها را زير سوال مي‌برند به بهانه اينکه، توليد نفسش گرفته شده و سياستهاي کنترلي و مديريت بازار، باعث شده که توليد از حرکت بيفتد و نفس توليد گرفته شده است.


 بانك و بيمه 

پاشايي فام :

بازار سکه و ارز آَشفته نيست

مدير عامل بانک سپه گفت: در مقطعي ممکن است بازاري از تعادل خارج شود و منابع به سمت آن بازار رود، اين اصلا به معناي آشفتگي بازار نيست. رامين پاشايي فام، مدير عامل بانک سپه در گفتگو با موج در خصوص راهکارهاي موجود براي رهايي بازار سکه و ارز از آَشفتگي و التهاب، ضمن رد هر گونه التهاب و آشفتگي، اظهار داشت: اگر نقدينگي مديريت نشود، آثار تخريبي بسياري را در پي خواهد داشت.وي ضمن بيان اينکه اگر نقدينگي به خوبي مديريت شود، آثار مثبتي را به همراه مي آورد، گفت: وجود نقدينگي بالا به معناي مخرب بودن آن براي اقتصاد کشور نيست، بلکه اگر اين نقدينگي به خوبي مديريت شود، براي اقتصاد کشور بسيار مفيد خواهد بود.

قرعه کشي جوايز حساب هاي پس انداز
بانک ملي ايران

سي و دومين مرحله قرعه کشي جوايز حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانک ملي ايران با حضور هيات نظارت در روز 21 خرداد ماه جاري برگزار مي شود. به گزارش روابط عمومي،در اين مرحله از قرعه کشي بالغ بر 906 هزار فقره جايزه به مبلغ 672 ميليارد ريال به برندگان اهدا خواهد شد. گفتني است فهرست اسامي برندگان حداکثر ظرف مدت يک ماه پس از تاييد قرعه کشي توسط هيات نظارت اعلام خواهد شد.

مدير کل روابط عمومي بانک صادرات:

براي صنف طلا و جواهر احترام زيادي قائليم

مجيد ابوالفتحي، مديرکل روابط عمومي بانک صادرات ايران نيز در گفت و گو با خبرنگاران، طرح سپرده طلاي اين بانک را که اخيرا بعنوان جديدترين محصول بانک صادرات به بازار عرضه و از استقبال خوبي برخوردار شده است ،بعنوان بستري مناسب جهت سرمايه گذاري مطمئن و سودآور آحاد مردم معرفي کرد و گفت: بانک صادرات از بدو تاسيس با صنف طلا و جواهرفروشي رابطه بسيار خوبي داشته و مجموعه بانک صادرات براي فعالان صنف طلا و جواهر احترام بسيار زيادي قائل است و نمي خواهد که به هيچ وجه باعث رنجش خاطر آنان شود.به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران،مجيد ابوالفتحي مديرکل روابط عمومي بانک صادرات ايران با اشاره به اين نکته که طرح سپرده طلا با هدف کنترل نقدينگي جامعه و کاهش نرخ تورم به مرحله اجرا گذاشته شده است، افزود:چنانچه فعالان صنف طلا و جواهر، پيشنهاداتي براي اجراي هرچه بهتر اين طرح، داشته باشند با روي باز از آن پيشنهادات استقبال مي کنيم.

دريافت کارت هديه بانک سامان به
مجموعه هاي18و 19سريال قهوه تلخ

روز 4شنبه مورخ11/03/90 دو نفر از برندگان سريال قهوه تلخ به نام هاي آقايان ابراهيم قرباني و اميرعباس مجيدي يزدي با حضور در ساختمان مرکزي بانک سامان هداياي ويژه خود را دريافت کردند. به گزارش روابط عمومي بانک سامان ، هم زمان دو نفر از برندگان ساکن شهرهاي گرگان و کرمانشاه به نام هاي خانم مريم زارع و خانم سارا صانعي نيز جوايز 100ميليون ريالي را در شعب بانک سامان در همان شهرستان ها دريافت نمودند. گفتني است؛ بانک سامان در مجموعه قسمت هاي18و19 سريال قهوه تلخ ،4 عدد کارت هديه100.000.000ريالي جايزه در نظر گرفته بود.

افزايش سقف انتقال وجه از طريق اينترنت بانک
در مؤسسه اعتباري توسعه

سقف انتقال وجه بين بانکي از طريق ساتنا از سي ميليون ريال به پنجاه ميليون ريال در شبانه روز و بدون محدوديت در دفعات انتقال افزايش يافت. به گزارش امور روابط عمومي و بازاريابي ، مؤسسه ي اعتباري توسعه در راستاي ارتقاء خدمات بانک داري الکترونيک و در جهت رفاه حال مشتريان سقف انتقال وجه بين بانکي از طريق اينترنت بانک (ساتنا) از 30 ميليون ريال به 50 ميليون ريال در شبانه روز و بدون محدوديت در دفعات انتقال ، افزايش داد .سامانه بانك داري اينترنتي جزو خدمات غيرحضوري اين مؤسسه است كه صرفه جويي در وقت و انرژي، کاهش چشم گير سفرهاي درون شهري و انجام امور بانکي مختلف در منزل يا محل کار( از طريق اينترنت) مهم ترين ويژگي آن محسوب مي‌شود.


 كوتاه از اقتصاد 

 ارائه پيشنهاددريافت ماليات مضاعف از خانه‌هاي خالي به سازمان مالياتي

200 هزار واحد مسكوني خالي و نيمه خالي
در تهران موجوداست

معاون امور مسكن و ساختمان وزير مسكن با بيان اينكه از طريق اداره برق 200 هزار واحد مسكوني در تهران مصرفشان صفر تا50 كيلووات ساعت گزارش شده كه به معني خالي بودن آنها است، گفت:نظرات كارشناسي و پيشنهادات وزارت مسكن براي دريافت ماليات مضاعف از خانه‌هاي خالي به سازمان مالياتي ارائه شده است. ابوالفضل صومعلو در گفت وگو با فارس افزود: سازمان امور مالياتي نيز پس از دريافت نظرات و پيشنهادات كارشناسي وزارت مسكن، آن را تصويب و به صورت قانون درخواهد آورد. وي ادامه داد: پيشنهاد وزارت مسكن و شهرسازي دريافت درصدي ماليات مضاعف از خانه‌هاي خالي از سكنه بوده است. وي اضافه كرد: چون هنوز اين پيشنهاد قطعي نشده است، نمي‌توان در مورد ميزان دريافت ماليات از خانه‌هاي خالي از سكنه اظهار نظر كرد چرا كه امكان دارد سازمان امور مالياتي از ميزان پيشنهاد ما پايين‌تر يا بالاتر تصويب و قانون كند. صومعلو در پاسخ به اين سؤال كه آيا آماري وجود دارد كه چه تعداد خانه خالي از سكنه در تهران شناسايي شده است گفت:در حال حاضر از طريق اداره برق 200 هزار واحد مسكوني در تهران مصرف برقشان صفر تا50 كيلووات ساعت گزارش شده است كه اين به معني خالي و نيمه خالي بودن آن واحد مسكوني است. معاون امور مسكن و ساختمان وزير مسكن و شهرسازي افزود: دقيقاً نمي‌توانيم در مورد خالي از سكنه بودن اين واحدهاي مسكوني اظهار نظر كنيم، چرا كه احتمال دارد مالك آن واحد مسكوني در شهرستان باشد و يا مالكي كه منتظر گران‌تر شدن مسكن و يا مالكي كه تصميم به فروش دارد، اما خريداري براي آن پيدا نمي‌شود. وي اظهار داشت: اما طبق گزارش اداره برق براي 200 هزار واحد مسكوني مصرف برق صفر تا 50 كيلووات گزارش شده است كه اين نشانگر اين است كه با اين واحد مسكوني خالي از سكنه است و يا اينكه تردد در آن بسيار پايين است. وي تأكيد كرد: استنباطي كه مي‌توان از گزارش اداره برق كرد اين است كه واحدهاي مسكوني خالي از سكنه كه مصرف برق آنها صفر كيلووات ساعت است حدود 100 هزار مسكن است. صومعلو در پاسخ به اين سؤال كه شايد برخي از مالكان پس از تكميل واحد مسكوني به دليل ركود حاكم بر بازار عليرغم تمايل براي فروش هنوز موفق به فروش نشده اند، اين واحدهاي مسكوني چطور مي‌توانند از پرداخت ماليات معاف شوند آيا در اين طرح براي آنها زمان تعيين شده است؟ تصريح كرد: پيشنهاد شده است كه به اين واحدهاي مسكوني اخطار بدهند كه تكليف خود را روشن كنند اگر اين گونه نشد بهترين كار ماليات مضاعف است. به گفته وي، اين موارد تماما نظرات وزارت مسكن بوده اما به هر حال بايد سازمان امور مالياتي آنرا تصويب و قانون كند. وي در پاسخ به اين سؤال كه رئيس جمهور گفته است مسكن مهر نوعي مسكّن بوده و طرح اصلي در راه است، گفت: نظر رئيس جمهور اين بوده است كه تراكم كاهش يابد و به بلند مرتبه‌سازي زياد پرداخته نشود. صومعلو افزود: در برخي شهرهاي كوچك اين موضوع در حال رخ دادن است ولي در كلان‌شهرها معتقدند كه نمي‌توان زمين ويلايي داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه