جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/03/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3892


ايران زمين


ايران‌شناسي

نماينده مردم رباط كريم:
طرح نظارت بر نمايندگان هرچه‌ سريعتر تصويب شود


تخريب هتل آبعلي و گلايه هاي مردمي

شهردار تبريز خبر داد:
افزايش سرانه فضاي سبز شهروندان تبريز


 ايران زمين 

تنها 15درصد از كيفيت نان، ريشه در مرغوبيت
گندم دارد

همدان- خبرنگارآفرينش

مدير صنايع تبديلي سازمان جهاد كشاورزي استان همدان گفت: تنها 15درصد از كيفيت نان ريشه در مرغوبيت گندم دارد.مدير صنايع تبديلي سازمان جهاد كشاورزي استان همدان گفت: تنها 15درصد از كيفيت نان ريشه در مرغوبيت گندم دارد.'محمد رضا شهسواري' افزود: بيش از 85 درصد از كيفيت ناني كه نانوايي ها توليد مي شود مربوط به فرآوري و نگهداري آرد و نحوه پخت آن دارد. وي افزايش مهارت پخت از طريق ارايه آموزش ها و اصلاح ماشين آلات و دستگاههاي مورد استفاده در نانوايي ها را از موارد لازم جهت افزايش كيفيت نان دانست. وي افزود: در حال حاضر در استان 12 واحد توليد آرد داراي پروانه با ظرفيت 772 هزار تن وجود دارد اما تعدادي از آنها تعطيل هستند در حال حاضر ظرفيت فرآوري آرد استان 600 هزار تن برآورد مي شود. شهسواري اضافه كرد: از اين واحدها دو واحد داراي عمر بالاي 22 سال بوده و 80 درصد آنها نيز از سالهاي 75 تا 88 ساخته شده اند. وي گفت: نخستين واحد در سال1343 و دومين واحد در سال68 ساخته شده و واحد سوم در سال75 و در شهرستان ملاير ساخته شده كه احداث اين واحدها از اين سال به بعد با افزايش چشمگيري مواجه بوده است. وي اظهار داشت: تنها واحدهاي احداث شده در سال هاي 86 و 88 از سيستم والس كه قادر است افزون بر پوست گيري و دانه بندي آردهاي مختلف از قبيل آرد سنگك، بربري، شيريني و لواش را تهيه كنند. مدير صنايع تبديلي سازمان جهاد كشاورزي استان همدان همچنين تعدادي از كارخانه ها قادر هستند برخي افزودني هاي مجاز از جمله گلوتن و آهن را به آرد اضافه كنند كه در افزايش كيفيت نان بسيار موثر است. شهسواري با تاكيد بر ارتقا فن آوري انبارهاي نگهداري، كارخانه هاي آرد و نانوايي ها گفت: گندم همدان از كيفيت لازم براي نان برخوردار است و در حال حاضر نيز گندم مصرفي در همدان تنها از گندم هاي توليد استان است كه در مقايسه با استان هاي همجوار كيفيت بسيار خوبي دارد. وي بعضي از اظهار نظرهاي غيركارشناسي در خصوص گندم همدان را نادرست دانست و خاطرنشان كرد: مردم به اين گونه اظهار نظرها توجه نكنند و از مسوولان خواست از انتشار اين گونه مطالب در جامعه جلوگيري كنند. استان همدان داراي 413 هزار و 510 هكتار سطح زير كشت گندم است كه 330 هزار هكتار آن ديم و 90 هزار هكتار نيز از اراضي استان زيرپوشش جو آبي و ديم قرار دارد.

بندر شهيد رجايي ؛ آماده پذيرايي از سومين کشتي کانتينري دنيا

بندرعباس- خبرنگار آفرينش

معاون دريايي و بندري اداره کل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان از پهلوگيري سومين کشتي بزرگ کانتينري دنيا در روزهاي آينده در بندر شهيد رجايي خبرداد. اله مراد عفيفي پور در اين باره گفت :کشتي کانتينري “MSC LAUREN” که متعلق به خط کشتيراني مديترانه مي باشد ظرفيت جابجايي 12 هزار و 967 TEU کانتينر را داراست و از اين بابت سومين کشتي بزرگ کانتينري دنيا محسوب مي شود.وي گفت : اين کشتي 366 متري داراي 5/15 متر آبخور مي باشد که ساخت 2010 مي باشد که از سال 2011 وارد عرصه حمل و نقل دريايي شده است.عفيفي پور گفت : اين کشتي اوايل هفته آينده وارد اين بندر مي شود و پيش بيني مي شود حداکثرظرف مدت 40 ساعت عمليات تخليه و بارگيري آن به طول بيانجامد. وي امکان پهلو دهي به بزرگترين کشتي هاي کانتينري دنيا را به عنوان مهمترين قابليت بندر شهيد رجايي عنوان کرد . افزود : اين بندر جز 30 بندري است که امکان پهلو دهي به چنين کشتي هايي را دارا مي باشد .عفيفي پور با اشاره به ارتقا جايگاه جهاني بندر شهيد رجايي در ميان بنادر بزرگ کانتينري دنيا گفت : با برنامه ريزي هاي جامعي که در اين بندر انجام شده ، خطوط کشتيراني مطرح دنيا راغب به فرستادن بزرگترين کشتي هاي کانتينري دنيا در اين بندر مي باشد که نشان از ارتقاي سطح خدمات در بندر شهيد رجايي دارد.وي ابراز اميدواري کرد : با بهره برداري از فاز دوم طرح توسعه ، ظرفيت اين بندر در پذيرش کشتي هاي کانتينري بزرگ افزايش يابد که اين امر قطعا به افزايش جايگاه اين بندر در منطقه و دنيا منجر خواهد شد.

اعتبارات استاني جهت رفع محروميت مناطق ضروري است

کرج- خاکپور

شهردار کرج گفت:با تخصيص اعتبارات استاني به مناطق 11گانه شهرداري کرج مي توان در جهت رفع محروميت از شهر گامهاي موثرتري برداشته شود.سيدعلي آقازاده با تاکيد به اين که از زمان تغيير ساختار اداري کرج و تبديل آن به استان، شهرداري کرج به دليل عدم ابلاغ بودجه دولت به استانداري هنوز نتوانسته از اعتبارات استاني بهره‌مند شود،گفت: در حال حاضر هزينه تمام خدمات ارائه شده و اجراي پروژه هاي عمراني و خدماتي شهرداري براي اين شهر از محل اعتبارات سازمان شهرداري تامين شده است.وي در ادامه افزود: اميد است با حمايتهاي شخص استاندار البرز بتوانيم از اعتبارات استاني در راستاي رفع کاستي ها و تسريع در پروژه هاي عمراني و رفاهي شهر و بالاخص مناطق محروم بهره مند شويم.وي تاکيد کرد: هر چند شهرداري کرج نقاط ضعف خود را بهتر از شهروندان مطلع است؛ لذا مي طلبد از سوي مسئولان استاني و شهري؛ حمايتهاي لازم از اين نهاد در شهر صورت پذيرد تا مديران شهري که متخصص ترين افراد در شهر هستند بتوانند با حمايتها و تخصيص اعتبارات مورد نياز، در راستاي خدمات رساني مطلوب گام بردارند.آقازاده در پايان به مشکلات پيش روي طرحهاي عمراني و خدماتي شهرداري کرج اشاره کرد و گفت: در انجام پروژه ها براي تملک زمينهاي دولتي که در مسير پروژه ها قرار دارند، بعضا ماهها به طول مي انجامد تا اين زمينها تعيين تکليف شود؛ اميدواريم با استان شدن البرز و حمايتهاي شخص استاندار البرز، مهندس فرهادي که از افراد دردآشناي نظام است در راستاي رفع مشکلات و زدودن محروميتها از چهره شهر گامهاي موثرتري به کمک مسئولين شهري برداشته شود.

اعمال محدوديت تردد در گردنه پيچه بن

قزوين - خبرنگارآفرينش

به منظور بهسازي و آسفالت گردنه پيچه بن ، اين جاده در برخي ساعات محدوديت تردد دارد . به گزارش روابط عمومي اداره کل راه وترابري استان قزوين ، با توجه به اجراي طرح بهسازي و آسفالت گردنه پيچه بن در مسير الموت به تنکابن و احتمال ريزش کوه و انسداد مسير ، تردد در اين جاده حدفاصل روستاي گرمارود الموت تا روستاي سلج انبار شهرستان تنکابن در تمامي ايام هفته به استثناي روزهاي جمعه از ساعت هفت صبح تا 9 شب به مدت يک ماه ممنوع است و افرادي که قصد عبور از اين مسير دارند با رعايت نکات ايمني و محدوديت اعمال شده رفت و آمد کنند .يادآور مي شود : طرح بهسازي و آسفالت گردنه پيچه بن به طول 17 کيلومتر با اختصاص 20 ميليارد ريال اعتبار امسال آغاز شد.گردنه پيچه بن در ارتفاع سه هزارو 300 متري از سطح دريا در مسير منطقه الموت استان قزوين به شهرستان تنکابن استان مازندران قرار دارد. 

ارزش صادرات مواد معدني ايران به 11 ميليارد دلار رسيد

اروميه خبرنگار آفرينش

معاون امور معادن و صنايع معدني وزارت صنايع و معادن از افزايش ميزان صادرات مواد معدني ايران به 11 ميليارد دلار در سال گذشته خبر داد.'وجيه الله جعفري' در گفت و گو با خبرنگاران در تكاب افزود: اين محصولات شامل كاني، سراميك، شيشه و سنگ آهن است. وي گفت: سال گذشته 285 ميليون تن انواع مواد معدني در كشور استحصال و توليد شد كه نسبت به سال 88 به ميزان 20 درصد رشد دارد. معاون وزارت صنايع و معادن اظهار داشت: بيشترين افزايش توليد مربوط به سيمان است كه حجم آن 8/1درصد بوده است. وي ادامه داد: از مجموع پنج هزار و 700 معدن كشور چهار هزار و 600 معدن فعال بوده و بيش از 20 هزار واحد صنعتي در اين بخش با اشتغال بكار 573 هزار نفر فعاليت دارند. معاون وزارت صنايع و معادن همچنين با اشاره به نامگذاري امسال به عنوان 'سال جهاد اقتصادي' گفت: امسال بيشتر صنايع معدني كشور نوسازي و بازسازي مي شوند. 

كاهش مصرف بنزين در آذربايجان غربي

اروميه-خبر نگار آفرينش

مدير پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اروميه گفت: با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها در كشور، مصرف بنزين در استان آذربايجان غربي از 190 ميليون و 892 هزار و 489 ليتر به 169 ميليون 61 هزار و 367 ليتر كاهش يافته است.' اصغر توفيقي ' درجلسه ستاد هدفمند كردن يارانه ها دراستان با ارايه گزارشي افزود: درمدت پنج ماه ازاجراي اين قانون منتهي به پايان ارديبهشت ماه امسال همچنين مصرف نفت سفيد از 191ميليون و 993 هزارو 960 ليتر به 107 ميليون و 194 هزار و 100 ليتر و نفت گاز (گازوييل) از235 ميليون و821 هزار و 376 ليتر به 211 ميليون و 995 هزار و 647 ليتر كاهش پيدا كرده است. وي همچنين در اين گزارش اعلام كرد: در همين مدت مصرف نفت كوره از 83 ميليون و 504هزار و 400 ليتر به 110ميليون و 806 هزار و 900 ليتر افزايش يافته است. 

حرفه آموزي تعدادي از مددجويان پسر معلول ذهني

دامغان - خبرنگارآفرينش

مدير مرکز حرفه آموزي توان يابان دامغان گفت: در حال حاضر بيش از 20 نفر از مددجويان پسر معلول ذهني در اين شهرستان مشغول حرفه آموزي هستند.مدير مرکز حرفه آموزي توان يابان دامغان گفت: مرکز حرفه آموزي توان يابان دامغان با هدف رشد و شکوفايي استعدادهاي معلولان ذهني و حرکتي اقدام به برگزاري کلاسهاي حرفه آموزي در شهرستان دامغان نموده است.حسين خراساني با بيان اينکه در اين مرکز خدمات توان بخشي ، آموزشي ، ورزشي، حرفه اي و رفاهي به مددجويان ارائه مي شود افزود: مهمترين اين خدمات شامل گفتار درماني ، کار درماني ، روانشناسي ، پزشکي و مهارت هاي زندگي مي باشد.وي آموزش نقاشي، سواد آموزي، فوتبال ، دووميداني، ويلچر راني، بدمينتون، گليم بافي ، حصير بافي، باغباني ، نقاشي روي شيشه ، پولک دوزي، مرواريد دوزي و هنرهاي دستي با حصير را ازديگر خدمات ارائه شده به مددجويان در اين مرکز برشمرد .

ربيع زاده فرماندار شهريار:

رفع شدن مشکلات مردم در بخش امنيت
با تشکيل شوراي سلامت

شهريار - برزگر

آگاهي و اطلاع رساني و فرهنگ سازي براي اثرات مخرب اين پديده شوم (مواد مخدر)يکي از کارهايي است که در دستور کار شهرستان قرار دارد.ربيع زاده فرماندار شهريار در نشست خبري ضمن اعلام خبر تشکيل شوراي سلامت گفت:طي 91 جلسه ديدار مردمي سال 1389 و 12 جلسه اي که در سال جهاد اقتصادي برپا شد اثرات و خيرات خوبي براي مردم شهرستان در بر داشته است که عمده مشکلات و درخواستهاي مردم علاوه بر حوزه خدماتي در بخش امنيت و مبارزه با مواد مخدر و سرقت هاي جزئي است که مردم از آن رنج مي بردند که اين موضوع در جلسات شوراي تامين مطرح و مورد بررسي قرار گرفت و در نهايت با کمک از تجربيات شوراي اصيل آباد، شوراي سلامت به رياست فرماندار و با کمک دادستان –بخشدار مرکزي- فرماندهي نيروي انتظامي و سپاه-معاون سياسي فرمانداري -رئيس ادارات اطلاعات؛کاروامور اجتماعي؛بهزيستي؛بهداشت و درمان ؛کميته امداد؛بازرگاني و آموزش و پرورش –معتمدين و نخبگان تشکيل شد و در نهايت صاحب نظران هيئت 9نفره اي را به عنوان هسته مرکزي انتخاب کردند صورتجلسه تنظيم و با همکاري 13 کمپ در شهرستان 50 درصد ظرفيت اين اماکن در اختيار شهرستان قرار گرفت.فرماندار شهريار افزود:ما حصل نشستها برپا شده طرح موضوع به استانداري بود که با توجه به بازديد استاندار و معاون سياسي استانداري و به دنبال آن بازديد معاون امنيتي از شهرستان ،اين طرح در شهرستان آغاز به کار نمود و عزم وهم مسئولين شهرستان بر اين استوارشد که ريشه اين بلاي خانمان سوز از شهرستان برکنده شود.فرماندار شهريار ادامه داد:در 3 عمليات ويژه اي که در شهر هاي ويره،وحيديه و باغستان داشتيم هدف در وهله اول جمع آوري معتادين کارتن خواب و تابلو بوده تا با دستگيري آنها تا حدودي از سرقت هاي جزئي جلوگيري نموده و امنيت رواني مردم را تامين نماييم.وي از تشکيل شوراي سلامت در ديگر شهرهاي شهرستان از جمله شهر وحيديه و شاهدشهر خبر داد و افزود:با فعال شدن شوراي سلامت در شهرهاي شهرستان اميدواريم با توجه به سياستهاي وزير کشور و کمکهاي استاندار در جهت پاکسازي شهرستان پيش رويم. فرماندار شهريار در ادامه اولويتهاي شهرستان را پرداختن به مقوله عفاف و حجاب،برپايي گفتمانهاي ديني ،ادامه اجراي طرح هدفمندي يارانه ها با شعار اصلاح الگوي مصرف دانست و گفت:ستاد راهبردي جهاد اقتصادي شهرستان تشکيل شده و هر هفته با جذب سرمايه گذار بخش خصوصي و ايجاد زمينه لازم براي توسعه واحدهاي توليدي و صنعتي و نشستهايي با صاحبان صنايع مشکلات اين قشر را مورد بررسي قرار داده و در صدد مرتفع گرداندن آن هستيم.ربيع زاده توجه به امنيت اجتماعي و بخش اشتغال ،همچنين هدف گذاري 26 هزار شغل را از مهمترين اهداف شهرستان در سال جاري عنوان کرد و افزود:سال 1390 داراي اهميت ويژه اي است که مي توان به 1-سال جهاد اقتصادي به فرمايش مقام معظم رهبري2-آغاز اجرايي شدن برنامه 5 ساله توسعه3- ادامه طرح هدفمندي يارانه ها4- اجراي طرح تحول اداري و نگاه به سمت دولت الکترونيک اشاره نمود که شهرستان شهريار با 7 شهر و 18 دستگاه اجرايي جزء اولين شهرستاني است که در قالب دولت الکترونيک خدمات رساني مي کند.فرماندار شهريار در ادامه نشست به هدف گذاري 26 هزار شغل در شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت:طي ميثاق نامه اي که بين دستگاههاي اجرايي شهرستان امضاء شده بر آن هستيم تا مشکل اشتغال جوانان شهرستان را مرتفع گردانيم اين در حالي است قشر تحصيل کرده شهرستان همچنان به دنبال پست و ميزي در ادارات هستند که اميداريم با تدبيري ويژه اين مشکل نيز حل شود.وي به برپايي جلسات هم انديشي صاحبان صنايع اشاره کرد و گفت: در سال جهاد اقتصادي در نظر داريم با حمايت از سرمايه گذاران بومي و واحدهاي توليدي به رفع مشکلات آنها بپردازيم.


 ايران‌شناسي 

 نگاهي به صنايع دستي استان يزد

قسمت دوم

شعربافي: از مهم‌ترين صنايع دستي يزد، شعربافي و محصولات مختلف اين صنعت است. شعربافي در ابتدا توسط زنان انجام مي شد، اما رفته‌رفته اين هنر به يک كار كارگاهي و مردانه تبديل شد. تا چند سال پيش صداي كار دستگاه‌هاي شعربافي در بيش تر كوچه‌هاي يزد شنيده مي‌شد. كارهاي شعربافي متنوع و دست‌بافته‌هاي آن عبارت اند از: ترمه زري‌بافي، شمد، دستمال، مخمل، دارايي، چادرشب، قناويز و دنداني.شعر بافي يا شربافي يکي از صنايع دستي ايران است.به موي انسان يا حيوان شعر گفته مي‌شود و در بافندگي، شعر نوعي پارچه است که با مو يا ابريشم با دستگاه بافندگي چهاروردي بافته مي‌شود. بافتن شعر پشمي در يزد و اصفهان و شعر ابريشمي در کاشان رواج داشت که اکنون در معرض فراموشي و نابودي است.نقشه خاصي براي بافت شعربافي وجود ندارد و به دو شيوه ساده و ميله‌اي (را راه) بافته مي‌شود. شعر ساده را بيشتر به رنگ‌هاي بنفش، زرشکي، مشکي، زرد، بادنجاني، سبز، گلي براي لباس زنان و شعر ميله‌اي را به شکل سياه و سفيد به عرض 2 متر و طول 5/1 متر براي لباس مردان مي‌بافند.رسم است که نام بافنده با نشان طلايي در سر و ته پارچه درج شود.گفتني است که در گذشته، (تا حدود 50 سال پيش) بافندگي با دستگاه شعربافي، بسيار دشوار بوده و تنها از عهده جوانان بر مي آمده است. اما يکي از شعربافان قهار آن دوره به نام حاج حبيب الله خادم قطعه اي را به اين دستگاه اضافه مي کند که کار با آن را بسيار ساده تر مي نمايد. اين قطعه چک (با فتحه حرف چ) نام دارد و ساختار ساده اي دارد.ايشان هم اکنون در قيد حيات بوده و 90 سال سن دارند.ترمه: ترمه‌بافي در استان يزد سابقه‌اي بيش از دويست‌و‌پنجاه سال دارد و همواره جزو سوغات مهم اين شهر و يكي از اقلام صادراتي آن بوده است. ترمه پارچه‌اي است در نهايت زيبايي كه تار آن از ابريشم طبيعي و پودش از ابريشم نخ، پشم و كرک الوان است. در گذشته ترمه را با دست مي‌بافتند، از اين رو به آن «انگشت‌باف» نيز مي‌گفتند.اما در حال حاضر توليد آن نيمه دستي است. انواع ترمه عبارتند از: شال چارقدي، شال بندي، شال راه‌راه، شال محرمات، شال اتابكي، شال كشميري، شال رضايي، شال اميري و شال يزدي. معروف‌ترين نقش‌هاي ترمه عبارتند از: طرح جام، بته كشميري، بته اژدري، رضا تركي، گلزار، قاب قرآن، خجسته،‌تاجي و نقوش جديد.

ادامه دارد...

منبع: جام جم - ويكي پديا


 نماينده مردم رباط كريم:
 طرح نظارت بر نمايندگان هرچه‌ سريعتر تصويب شود 

 رباط کريم - اصغري

نماينده مردم رباط كريم در مجلس با اشاره به رهنمودهاي رهبري معظم انقلاب در ديدار با نمايندگان گفت: بايد هرچه سريعتر طرح نظارت بر عملكرد نمايندگان در مجلس مطرح و به تصويب برسد.حجت‌الاسلام حسن نوروزي داشت: رهبر معظم انقلاب از عدم تصويب طرح نظارت بر عملكرد نمايندگان گلايه داشتند و با استفاده از واژگاني نگراني خود را ابراز داشتند. وي تصريح كرد: متاسفانه با گذشت يك سال از فرمايشات رهبري عظيم‌الشان انقلاب اسلامي مبني بر ضرورت نظارت نمايندگان بر عملكرد خود و خانه ملت، اين طرح به سرانجام نرسيده و با توجه به فرمايشات روز يكشنبه رهبري عزيز ديگر حجت براي مجلس و وكلاي ملت تمام شد. اين مسئول با بيان اينكه رهبري معظم انقلاب سوءبرداشت‌ها از طرح نظارت بر عملكرد نمايندگان را به روشني برطرف فرمودند گفت: ديگر نمي‌توان با بهانه‌هايي مانند اينكه طرح فوق اختيارات و آزادي نمايندگان مجلس را كم مي‌كند تصويب آن را به تعويق انداخت. نوروزي تاكيد كرد: با تصويب اين طرح دو افتخار بزرگ در كارنامه مجلس هشتم به ثبت خواهد رسيد كه عبارت است از ولايت‌مداري و اجراي منويات معظم‌له و ديگري تصويب طرحي كه نظارت بر عملكرد نمايندگان و خانه ملت را ممكن مي‌كند. وي افزود: تفاوت نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران با ديگر نظام‌ها در اين است كه مسئولان به جاي بهانه‌تراشي براي فرار از نظارت، طرحي را تهيه، تدوين و تصويب مي‌كنند كه شرايط نظارت بر خود را فراهم خواهد كرد. نماينده مردم رباط كريم در مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: تصويب نهايي طرح نظارت بر عملكرد نمايندگان به طور قطع ثمرات و دستاوردهاي بزرگي براي كشور در آينده به همراه خواهد داشت و اميدوارم با تذكر رهبري معظم انقلاب هرچه سريعتر اين مهم نهايي گردد. نوروزي در پايان با بيان اينكه ديدار اخير نمايندگان مجلس با ولي امر مسلمين حضرت آيت‌الله خامنه‌اي حاوي نكات ظريف و راهگشاي بسياري براي مجلسيان بود، گفت: رهنمودهاي ايشان بار ديگر ثابت كرد كه رهبري بر همه مسائل داخلي و خارجي اشراف كامل دارند.


 تخريب هتل آبعلي و گلايه هاي مردمي 

 آبعلي–ايرج صادقعلي

البته تمامي اين مطالب بر اساس متون تاريخي و سخنان اهالي محلي اين شهر که برخي از آنها در مراحل ساخت و ساز هتل آبعلي بعنوان کارگر حضور داشتند تهيه شده است اما وضعيت امروز هتل آبعلي مغاير با مباحث بخش نخست اين گزارش است چراکه با نگاهي به تصاوير تهيه شده از اين هتل ديده مي شود بر اثر بي مسئوليتي متوليان اکنون مدتهاست هتل به حال خود رها شده و از طرف ديگر تزئينات هتل به شکلي غيراصولي از جاي خود جدا و به مکاني خارج از محوطه انتقال داده شده است.به گزارش خبرنگار آفرينش " هتل آبعلي بعنوان نخستين بناي بتني کشور و اولين ميهمانسراي سبک مدرن ايران با بي توجهي مسئولان بنياد مستضعفان و جانبازان و سازمان گردشگري استان تهران به يک متروکه تبديل شده است.، بناي تاريخي "هتل آبعلي" بعنوان نخستين بناي بتني کشور و اولين ميهمانسراي سبک مدرن ايران در فاصله 45 کيلومتري پايتخت و بر فراز دامنه هاي مشرف بر بخشهاي شرقي شهر آبعلي استقرار يافته است.اين بناي تاريخي در دو بخش مجزاي ساختمان سفيد رنگ دو طبقه امتدا يافته در جهت شمال به جنوب و قائم بر ضلع شمالشرقي است و بخش اصلي، شامل سازه اي سه طبقه داراي اماکن اسکان، سلف سرويس، سالن اجتماعات و اتاقهاي اداري تقسيم شده است.از ديگر بخشهاي اين هتل مي توان به سالن نسبتا بزرگ طبقه دوم، فضاي نامنظم بيضي شکل بخشهاي انتهايي، تزئينات گچبري سقف و نقوش گل و بوته ستونهاي ميان سالن اشاره کرد. در و پنجره هاي بناي هتل آبعلي چوبي، نماهاي داخلي بدنه ديوار گچبري، نماي بيروني ساختمان اصلي سيمان تگري زردرنگ و سقف آن از گالوانيزه ساخته شده است.اين هتل بنابر روايات اهالي سالخورده شهر آبعلي در سالهاي 1314 تا 1316 توسط "موسيو منگنف" مهندس طراح اهل شوروي سابق به همراه دو همکاري آلماني خود با نامهاي "ژرژ" و "آندرانيک" احداث شده است. اداره املاک پهلوي که بعدها به بنياد پهلوي تغيير نام پيدا کرد نخستين متولي بناي مذکور محسوب مي شود که در اواخر حکومت اين رژيم خودکامه و ستمگر به چهار عرب بيروتي واگذار شد و کاربري آن به مکاني جهت اشاعه فسق و فجور تغيير وضعيت يافت اما پس از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي توليت هتل آبعلي در قالب فضايي فرهنگي به بنياد مستضعفان و جانبازان سپرده شد.البته تمامي اين مطالب بر اساس متون تاريخي و سخنان اهالي محلي اين شهر که برخي از آنها در مراحل ساخت و ساز هتل آبعلي بعنوان کارگر حضور داشتند تهيه شده است اما وضعيت امروز هتل آبعلي مغاير با مباحث بخش نخست اين گزارش است چراکه با نگاهي به تصاوير تهيه شده از اين هتل ديده مي شود بر اثر بي مسئوليتي متوليان اکنون مدتهاست هتل به حال خود رها شده و از طرف ديگر تزئينات هتل به شکلي غيراصولي از جاي خود جدا و به مکاني خارج از محوطه انتقال داده شده است. در اين ميان شايد بکار بردن واژه اسفناک پيرامون وضعيت کنوني اين اثر تاريخي بيراه نباشد که شيشه هاي شکسته، بنايي رها شده و تخريب فضاهاي داخلي هتل خود گوياي مظلوميت اين اثر ملي است.معلمي اهل آبعلي نيز يادآور شد: فضاي خاص فرهنگ درباري نوعي ضديت با منش مذهبي و ملي ايرانيان قلمداد مي شد اما هتل آبعلي تنها محلي نيست که به شاهان ستمگر گذشته تعلق داشت بلکه کاخهاي متعدد ديگري در کشور وجود دارد که امروزه بعنوان موزه براي بازديد مردم، محلي جهت استقبال و پذيرايي از ميهمانان خارجي و البته عبرت آموزي ستمگران ديگر ملل جهان تبديل شده است.وي با اشاره به ساير آثار تاريخ معاصر افزود: اگر قرار باشد اثري ملي به جهت کاربري نادرست گذشته خود تخريب شود پيش از آبعلي کاخهاي ديگري همچون سعدآباد را مي بايست به ورطه نابودي کشاند زيرا قبل از انقلاب شکوهمند اسلامي در اين اماکن نه قرآن تلاوت مي شد و نه مراسم مذهبي برپا بود.نوجواني نسبتا متعصبتر از ديگر همسالان بومي خود ضمن گلايه از وضعيت موجود گفت: معمولا مردم در ديگر نقاط جهان و حتي ايران براي مقابله با چنين رفتار ناشي از بي توجهي مسئولان، مردم اعتراض مي کنند و آنقدر پيگير مي شوند تا مسئله حل شود و وضعيت امروز هتل آبعلي نيز نيازمند فعاليتهايي از اين دست است.

مسئولان بنياد مستضعفان و جانبازان به خود بيايند

امام جمعه شهرهاي آبعلي، پرديس، بومهن و رودهن نيز هم صدا با ديگر اهالي اين شهر و شهرستان دماوند لب به اعتراض گشود و گفت: رها شدن هتل آبعلي در وضعيتي نامناسب گلايه هاي مردم و مسئولان اين منطقه را بدنبال داشته است.اين مسئول ادامه داد: هتل آبعلي در رديف اموال بيت المال قرار دارد و بايد در حفظ و حراست از اين بناي تاريخي و قابل استفاده حداکثر تلاش صورت گيرد.وي با بيان اينکه مسئولان بنياد مستضعفان و جانبازان بايد به خود بيايند، عنوان کرد: مسئولان بنياد مستضعفان و جانبازان بعنوان متوليان اين بنا بايد کمي به خود بيايند و در حال حاضر اين پرسش مطرح است که اگر اثر مذکور از اموال شخصي آنها بود آيا چنين رفتاري درباره آن ملک صورت مي گرفت.

پيگيري موضوع هتل از نهاد رهبري

اسماعيلي پيرامون وضعيت کنوني اين بناي تاريخي گفت: بناي تاريخي هتل آبعلي که در سالهاي نه چندان دور پس از انقلاب بعنوان مرکزي اردوگاهي مورد استفاده قرار مي گرفت در حال حاضر به يک محوطه متروک تبديل شده است.امام جمعه شهرهاي پرديس، بومهن، رودهن و آبعلي بيان داشت: موضوع هتل آبعلي از طريق دفتر مقام معظم رهبري درحال پيگيري است علاوه بر اين طي بازديد چند روز گذشته استاندار تهران از اين مکان گلايه هاي مردم و مسئولان به سمع و نظر ايشان رسيد.با تمامي اين تفاسير و در بياني ساده بايد گفت که هتل آبعلي تنها ابزاري در دستان دستگاه فاسد خانواده درباري و نوکران حلقه به گوش اطراف آنها طي سالهاي پيش از انقلاب اسلامي بود بنابراين اين اثر ملي که اردوگاه اقامتي زيبا و مرکز اشتغالزايي گردشگري مناسب است نبايد به جهت کاربري چهار دهه گذشته تنبيه شود.رفتار دوگانه مسئولان در قبال هتل آبعلي و بعضي از بناهاي تاريخ معاصر در اذهان مردم اين ديار به علامت سئوالي بزرگ تبديل شده است.شهر دو هزار و 641 نفري آبعلي در 50 کيلومتري شمالشرق استان تهران و در بخش رودهن از توابع شهرستان دماوند قرار دارد.پيست اسکي آبعلي، هتل آبعلي و جلوه هاي اکوتوريسمي زيبا از جمله ديدنيهاي اين شهر محسوب مي شود.


 شهردار تبريز خبر داد:
 افزايش سرانه فضاي سبز شهروندان تبريز 

 تبريز- خبرنگارآفرينش

شهردار كلانشهر تبريز گفت: با ارائه برنامه‌هاي مصوب امسال سرانه فضاي سبز هر تبريزي يك متر افزايش مي‌يابد.عليرضا نوين، سرانه فضاي سبز براي هر شهروند در تبريز 12 متر است كه طي 2 تا 3 سال اخير از هفت متر به اين رقم رسيده و امسال نيز به 13 متر افزايش مي‌يابد. وي درباره برنامه شهرداري به منظور رسيد به اين رقم افزود: توسعه پارك بهشت عدل به ميزان يك هزار هكتار، كاشت و توسعه 50 هكتار منطقه عون‌بن‌علي، توسعه 20 تا 30 هكتاري ائل‌گلي، توسعه 200 هكتاري منطقه ونيار و... از جمله برنامه‌هايي است كه با عملياتي شدن آنها شاهد افزايش يك متري سرانه فضاي سبز در تبريز خواهيم بود. نوين در مور اعتبارات اين حوزه نيز اظهار داشت: امسال 250 ميليارد ريال بودجه برنامه‌ريزي شده است كه اين اعتباردر دو بخش حوزه فضاي سبز هزينه مي‌شود. شهردار كلان شهر تبريز اضافه كرد: 150 ميليارد ريال از اعتبار اشاره شده براي حفظ، نگهداري و احياي فضاي سبز موجود در سطح شهر هزينه مي‌شود و 100 ميليارد ريال نيز به منظور توسعه و كاشت صرف خواهد شد. وي در مورد زباله‌هاي سطح شهر نيز گفت: در معابري اصلي روزانه دو تا سه مورد اقدام به جمع‌آوري زباله از طربق خدمات شهري مي‌شود. شهردار تبريز در بخش ديگري از سخنان خود شهر را موجودي زنده دانست كه با شهروندان خود هويت و حيات مي‌يابد و در عين حال خاطرنشان كرد: شهر بدون شهروند معنا نمي‌يابد و براي دستيابي به شهري آباد، سبز، زيبا و پويا، ابتدا بايد شهر را براساس خواست و نظر شهروندان آن اداره و مديريت كرد. نوين در ادامه با اشاره به توسعه روزافزون شهرها و نيز ايجاد نيازها و خواسته‌هاي متعدد و جديد در زندگي شهرنشيني براي شهروندان، بر ضرورت توجه ويژه مديران شهرداري به شناسايي نيازهاي شهروندان و برنامه‌ريزي براي پاسخگويي به اين نيازها تأكيدكرد. شهردار تبريز در عين ابراز اميدواري كرد، با مشاركت و همكاري مستقيم شهروندان و شهرداري، طي سال حاري تبريز به شهري آباد و توسعه يافته تبديل شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه