جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/03/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3892


خبر پزشکي


رشد اخلاقي ‏
استاد: دكتر احدي دانشجو: مهرناز اسحاق نيا (قسمت پنجم)

عسل‌هاي تك‌گل و چند گل


«آنتروكوليت»، دومين علت مرگ ومير نوزادان نارس


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

 ايدز بيماري دو ميليون نوجوان در دنيا

سازمان‌هاي معتبر بين المللي اعلام كردند: دو ميليون نوجوان 10 تا 19 ساله در سراسر جهان به ايدز مبتلا هستند كه 86 درصد از آنها ساكن مناطق زير صحراي آفريقاهستند. به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري شينهوا، براي نخستين بار، دنيا در صدد محاسبه تعداد نوجوانان مبتلا به ايدز در گروههاي سني 10 تا 19 ساله شده است .اين گزارش سالانه با عنوان 'فرصت هايي در بحران: پيشگيري از ايدز از اوايل نوجواني تا جواني' كار مشترك صندوق حمايت از كودكان سازمان ملل متحد(يونيسف)، واحد ايدز سازمان ملل UNAIDS، سازمان آموزشي علمي و فرهنگي سازمان ملل يونسكو، صندوق جمعيت سازمان ملل و سازمان بين المللي كار، سازمان بهداشت جهاني و بانك جهاني تهيه شده است.در اين گزارش كه در ژوهانسبورگ در آفريقاي جنوبي ارائه شد، آمده است جوانان 15 تا 24 ساله 41 درصد از جمعيت مبتلايان جديد به ايدز بالاي 15 سال را در سال 2009 تشكيل مي داده اند. در سال 2009 در سراسر جهان 5 ميليون جوان در اين گروه سني مبتلا به ايدز بوده اند. بر اساس اين گزارش؛ اغلب اين جوانان در كشورهاي جنوب صحراي آفريقا زندگي مي كنند. در سراسر جهان زنان جوان بيش از 60 درصد تمامي جواناني را تشكيل مي دهند كه به ايدز مبتلا هستندكه اين ميزان در كشورهاي جنوب صحراي آفريقا به 72 درصد افزايش يافته است. اين گزارش خاطر نشان مي كند با وجود اين چالش ها پيشرفت هايي نيز در پيشگيري از بروز عفونت هاي جديد در بين جوانان صورت گرفته است.نماينده يونيسف در منطقه جنوب و شرق آفريقا گفت:' در بسياري از كشورهايي كه جمعيت وسيعي از آنها مبتلا به ايدز هستند، بروز و شيوع ايدز در بين جوانان كاهش يافته است. در حالي كه در سال 2001 ، 7 و نيم ميليون جوان به ايدز مبتلا بودند اين آمار در سال 2009 به پنج ميليون نفر رسيد. وي خاطر نشان كرد انتقال جنسي و تزريق مواد مخدر هنوز مهمترين شيوه هاي انتقال ايدز در بين جوانان هستند. به گفته وي روابط جنسي و بارداري زودهنگام و تجربيات زودهنگام مصرف مواد مخدر خطر ابتلا به ايدز را در بين جوانان افزايش مي دهند. اين گزارش نشان مي دهد، بيكاري و فقر مهمترين دلايل جوانان براي ورود به تجارت جنسي است. در سراسر جهان بسياري از جواناني كه دچار فشار اقتصادي، استثمار، محروميت اجتماعي و عدم حمايت از سوي خانواده هستند به تجارت جنسي و تزريق مواد مخدر روي مي آورند . جهانيان در سال 2001 متعهد شدند تا سال 2010 ابتلا به ايدز را در بين جوانان تا 25 درصد كاهش دهند. كاهش واقعي به دست آمده از 7 و نيم ميليون به 5 ميليون بود كه فقط 12 درصد است.اين آمار نشان مي دهد جهان به كمتر از نيمي از درصد تعيين شده دست يافته است. 'لينا موسا' معاون دفتر UNFPA در منطقه آفريقا گفت: براي پيشگيري از شكست برنامه ريزي هاي كنوني بايد يك 'راهبرد پيشگيري پيوسته' تهيه شود. اين راهبرد پيوسته بايد در طرح هاي استراتژيك و ملي ايدز، راهكارهاي كاهش فقر و پيشنهادهاي صندوق جهاني در نظر گرفته شود. اين گزارش براي ايجاد اين راهبرد پيوسته پيشگيري براي نوجوانان و جوانان 9 توصيه خاص را ارائه مي كند كه از آن جمله مي توان به اطلاع رساني و آموزش به جوانان،تقويت حفاظت از كودكان و اقدامات حفاظتي اجتماعي، درگير كردن جوامع در ايجاد يك محيط اجتماعي مطلوب و تقويت كننده رفتارهاي سالم و قانون گذاري در راستاي حمايت از حقوق جوانان اشاره كرد.


 رشد اخلاقي ‏  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: مهرناز اسحاق نيا (قسمت پنجم)

 
- مقايسه سودمند:

از راه مقايسه اعمال زشت فرد با اعمال بدتر از آن كه مقايسه سودمند ناميده مي شود فرد مي تواند اعمال زشت خود را بي اهميت جلوه دهد.

مثلا البته من ان كار را كردم اما ببين فلان كس چه كاري كرده است. ‏

- جابه جائي مسئوليت:‏

‏ بعضي افراد از راه جابه جايي مسئوليت مي توانند به راحتي از اصول اخلاقي خود بگريزند، البته اگر بدانند كه يك مرجع شناخته شده رفتارشان را مورد حمايت قرار ميدهد و مسئوليت آن را به عهده مي گيرند.

مثلا من آن كار را كردم چون كه به من دستور داده شده بود. ‏

- تقسيم مسئوليت يا لوث مسئوليت:

تصميم گيري براي انجام يك عمل زشت به صورت گروهي آسان تر از تصميم گيري درباره انجام يك عمل به صورت فردي است.

جايي كه همه مسئول هستند يعني آنجا كه تقسيم مسئوليت وجود دارد هيچ فرد خاصي احساس مسئوليت نمي كند. ‏

- بي اعتنايي به پيامدها يا تحريف آنها:‏

در بي اعتنايي به پيامد ها يا تحريف آنها افراد صدماتي را كه اعمالشان به ديگران وارد مي آورند ناديده مي گيرند يا آنرا تحريف مي كنند و در نتيجه احساس شرمساري نمي كنند .

هراندازه فرد خودش را از پيامد هاي ناگوار رفتار غير اخلاقي اش بيشتر به كنار نگه دارد، فشار كمتري را تحمل خواهد كرد.

مثلا من صرفا بمب ها را رها كردم و آنها درون ابرها گم شدند. ‏

- غيرانساني كردن:

اگر با بعضي انسان ها به صورت موجودات پست تر از انسان برخورد شود مي توان با انها به صورت غيرانساني رفتار كرد بدون اينكه هيچ احساس شرمساري در فرد ايجاد شود.

وقتي كه يك فرد يا گروهي از افراد غيرانساني جلوه داده شوند، آنگاه چنين فرض مي شود كه آنها احساس، اميد و علاقه اي ندارند و لذا ميتوان بدون هيچ گونه احساس نگراني با آنها بد رفتاري كرد.

مثلا چرا سرزمينشان را تصرف نكنيم آنها حيوان هايي بي روح هستند. ‏

- نسبت دادن سرزنش:

همواره مي توان به چيزي كه شخص گفته يا عملي كه انجام داده استناد كرد و ادعا كرد كه آن گفته يا عمل موجب واكنش خشن فرد ديگري شده است.

براي مثال تجاوزكاران جنسي قربانيان تجاوز را مقصر مي دانند و معتقدند كه آنها با ظاهر و رفتار تحريك آميز خود و با مقاومت كمي كه در برابر تجاوز از خو د نشان مي دهند، تجاوزگر را به عمل تجاوز دعوت مي نمايند. ‏

بندورا اكثر بدرفتاري ها را به اين مكانيسم ها نسبت مي دهد تا به معيارهاي اخلاقي ضعيف .

وي عقيده دارد از انجا كه كنترل هاي دروني شده دستخوش عمليات افتراقي قرار مي گيرند تغييرات فاحش در اعمال اخلاقي افراد، بدون تغيير يافتن ساختار شخصيتي با نظام هاي ارزيابي شخصي آنها به وجود مي آيند. ‏

فرايندهاي خود تبرئه ساز توجيه كننده بسياري از رفتارهاي غيرانساني هستند نه نقصان هاي شخصيتي .‏

ديدگاه روانكاوي

فرويد عقيده داشت كودك در مرحله اوديپي براي حل بحران اوديپ يا الكترا با والد همجنس خود همانند سازي مي كند. تا اين زمان كودك ساختارهاي شخصيت نهاد و ايگو را داراست .

اما در اين مرحله و به دليل همانند سازي سومين ساختار شخصيت كه همان سوپر ايگو (فراخود) شكل مي گيرد. ‏

به نظر فرويد عملكرد مطلوب اخلاقي مستلزم شكل گيري فراخود است.

وي معتقداست كه فرايند همانند سازي در پسران با شور و احساسات بيشتري همراه است .

به همين دليل وجدان اخلاقي در مردان قويتر است. ‏

ادامه دارد...


  عسل‌هاي تك‌گل و چند گل  

اين روزها وقتي براي خريد عسل به بازار مراجعه مي‌كنيم با انواعي از عسل‌هاي تك‌گل آويشن، اقاقيا، بهارنارنج، گون، كنار، شيرين‌بيان و... مواجه مي‌شويم؛ عسل‌هايي كه از نظر رنگ، طعم و قيمت با يكديگر متفاوتند و به گفته عرضه‌كنندگان آن خواص دارويي متفاوتي نيز دارند. اما آيا مي‌توان كيفيت عسل‌ها را براساس رنگ و مزه آنها درجه‌بندي كرد؟ چه خواصي ارزش تغذيه‌اي و دارويي عسل‌هاي تك‌گل را متمايز مي‌كند؟به گزارش جام جم آنلاين عسل براساس تنوع گياهي و آب و هوايي داراي درصدهاي متفاوت از ويتامين‌هاي متعدد E,K,C,B و املاح معدني منيزيم، پتاسيم، كلسيم، فسفر و آهن است و در هر 100 گرم آن حدود 330 كالري انرژي نهفته است. عسل براساس آن كه از يك گل يا چندين گل تهيه شده باشد، داراي انوع تك‌گل و چند گل است. عسل‌هاي تك‌گل بر حسب اين كه متعلق به كدام منطقه و كدام گل باشد، رنگ متفاوتي دارد و همين عامل روي طعم آنها نيز تاثير گذاشته است. به طوري كه دامنه طيف رنگ‌هاي عسل از سفيد، كهربايي، عقيقي و حتي قهوه‌اي و سياه متغير است. به طور مثال عسل اقاقيا به سفيدي مي‌زند، عسل بهارنارنج زرد طلايي، عسل آويشن قرمز عقيقي، عسل گون زرد كمرنگ،‌ عسل كاكوتي زرد تيره و عسل جنگل‌هاي شمال زرد مايل به سبز و هر كدام داراي مزه و خواص دارويي بي‌شماري هستند. عسل‌هاي روشن طعم ملايم و عسل‌هاي تيره طعم تندي دارند كه انتخاب نوع آنها تنها بستگي به ذائقه افراد داشته و نمي‌توان كيفيت آن را بر حسب رنگ و مزه درجه‌بندي كرد.

خواص دارويي انواع عسل‌هاي تك‌گل

عسل آويشن: انرژي‌زا، مقوي مغز و اعصاب و تقويت‌كننده حافظه و ضدتشنج است و مي‌تواند اضطراب را كاهش دهد و دردهاي عادت ماهانه را بهبود و بينايي را تقويت كند و به ميزان زيادي از ضعف و خستگي و بي‌حالي بكاهد. عسل گون گز انگبين: براي پوكي استخوان، پادرد، كمردرد و دردهاي مفصلي مفيد است. مقوي مغز و اعصاب و خواب‌آور بوده و معده، روده، كليه و مثانه را تقويت و گرفتگي صدا را رفع مي‌كند. عسل بهارنارنج: مقوي قلب و اعصاب و آرام‌بخش بوده و بي‌خوابي شبانه را درمان مي‌كند. عسل شيرين‌بيان: تقويت‌كننده سيستم ايمني بدن است و به ترميم زخم‌هاي اثني‌عشر، معده و روده كمك مي‌كند. براي كاهش كلسترول خون مفيد است. خلط‌آور و نرم‌كننده ريه و گلو است و به كاهش اسيد معده كمك مي‌كند. عسل كنار: تقويت‌كننده قواي جنسي و حافظه است، از كم‌خوني پيشگيري مي‌كند، صفرا و حرارت بدن را فرو مي‌نشاند و از عطش و سستي اعضا مي‌كاهد. عسل اكاليپتوس: علائم سرماخوردگي و آنفلوآنزا را التيام مي‌دهد. ضد مالاريا بوده و براي سياه‌سرفه و برونشيت نافع است و عفونت‌هاي معده را درمان مي‌كند. عسل يونجه: چاق‌كننده است و زياد‌كننده شير مادران بوده، خون را تصفيه و اعصاب و حافظه را تقويت مي‌كند. داراي بيشترين ريزمغذي‌ها (ويتامين‌ها و املاح معدني) است. براي اختلالات عادت ماهانه مفيد و نشاط‌آور و آرام‌بخش است. عسل گشنيز: سرفه‌هاي تحريكي را درمان مي‌كند. هضم غذا را آسان و علائم حساسيت و آلرژي را كاهش مي‌دهد و مقوي قلب و اشتها‌آور است.

توصيه‌ها

ـ قيمت بالا و پايين عسل نشان‌دهنده خوبي يا بدي محصول نيست. ـ‌ تشخيص عسل تقلبي يا تمايز عسل تك‌گل از چند گل تنها توسط آزمايشگاه‌هاي معتبر امكان‌پذير است و افراد عادي قادر به شناسايي اين امر نخواهند بود. ـ هنگام خريد عسل به محل تهيه عسل، نام عسل، تاريخ مصرف و مجوز بهداشت آن دقت كنيد و حتما اين محصول را از اماكن معتبر خريداري كنيد.

ـ ‌افراد مبتلا به ديابت حتما عسل را تحت نظر پزشك مصرف كنند. از آنجا كه 70 تا 75 درصد قندعسل ساده و از نوع گلوكز و فروكتوز است، اغلب افراد ديابتي با اين تصور نادرست كه قند عسل براي جذب نياز به انسولين ندارد در مصرف اين محصول زياده‌روي مي‌كنند. اما بايد دانست كه عسل علاوه بر قند ساده حاوي درصد قابل ملاحظه‌اي قندهاي مركب است كه براي جذب در بدن نياز به انسولين دارد، بنابراين مصرف آن براي بيماران ديابتي محدوديت دارد.

ـ بيماراني كه دچار ناراحتي گوارشي هستند بايد از عسل‌هاي تك‌گلي كه ميزان قند ساده آنها بيشتر از قند مركبشان است استفاده كنند. قندهاي ساده به سرعت جذب بدن مي‌شود و نيازي به هضم در دستگاه گوارش ندارد. در مقابل قندهاي مركب نياز به هضم و صرف انرژي دارد و به دليل تاخير در جذب مدت بيشتري در دستگاه گوارش مي‌ماند.

ـ‌ اگر مي‌خواهيد از اثرات درماني عسل سود ببريد، بايد اين محصول را در بلندمدت و به صورت مرتب و به اندازه مصرف كنيد.


 «آنتروكوليت»، دومين علت مرگ ومير نوزادان نارس  

يك فوق تخصص نوزادان عنوان كرد: دومين علت مرگ و مير نوزادان نارس، «آنتروكوليت» است كه نرخ ابتلا به آن در حال افزايش است. دكتر هادي سماعي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين كه به التهاب جداره روده، «آنتروكوليت» گفته مي‌شود، اظهار كرد: التهاب جداره روده نوزادان نارس باعث مي‌شود ميكروب‌ها از طريق اين التهاب وارد سيستم گردش خون شده و خون را عفوني كند. وي درباره علائم ابتلا به اين بيماري توضيح داد: نفخ شكم، استفراغ، عدم توانايي بلع، توقف تنفسي و پاره‌ شدن روده در مراحل پيشرفته بيماري از جمله تظاهرات اين بيماري است. اين فوق تخصص نوزادان درباره گسترش اين بيماري عنوان كرد: با وجود پيشرفت علم طب، هنوز هم شيوع اين بيماري در كشور كاهش نيافته است. در اين ميان نوزاداني كه وزن كمتري دارند شانس بيشتري براي زنده ماندن خواهند داشت. ابتلاي نوزادان به اين بيماري از روز سوم تولد به بعد اتفاق مي‌افتد و احتمال گرفتاري نوزاداني كه با شيرخشك تغذيه مي‌شوند بالاتر است. وي افزود: تغذيه با شيرمادر تا 50 درصد نرخ ابتلا به آنتروكوليت را كاهش مي‌دهد. نزديك به 10 درصد تمام نوزاداني كه وزني كمتر از هزار و 500 گرم دارند به اين عارضه دچار مي‌شوند و 30 درصد آنها جان خود را از دست مي‌دهند. دكتر سماعي در تعريف نوزاد نارس اظهار كرد: نوزادي كه زير 37 هفته به دنيا مي‌آيد، نارس محسوب مي‌شود هر چقدر مدت زمان بارداري كمتر باشد، نوزاد وزن كمتري خواهد داشت و شانس ابتلاي او به اين بيماري بيشتر مي‌شود. اين نوزادان مراحل تنفسي را گذرانده و در مرحله تغذيه‌اي دچار اين عارضه مي‌شوند. اين فوق تخصص نوزادان درباره نقش تشخيص بهنگام بيماري در جلوگيري از پيشرفت آن عنوان كرد: اگر اين بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود، درمان راحت‌تري دارد. تشخيص ديرهنگام آنتروكوليت موجب پاره‌ شدن روده شده و احتمال مرگ را افزايش مي‌دهد. تشخيص در مراحل اوليه، مرگ ومير را تا شش درصد كاهش مي‌يابد.


 خبرها از عالم علم 

بي اختياري ادرار

دبير علمي دومين همايش ساليانه انجمن علمي اختلال کنترل دفع ايران گفت : 23 درصد زنان ايراني دچار درجاتي از بي اختياري ادراري هستند که اين ميزان در زنان 15 تا 50 سال بيستر بروز مي کند . دکتر سکينه حاج ابراهيمي در گفت و گو با ايرنا افزود: زنان در سنين بالاي 50 سال به ميزان 50 درصد مشکل بي اختياري ادراري پيدا مي کنند و اين بيماري آقايان و خانم ها را در تمامي سنين مي تواند درگير کند. وي با اشاره به اينکه اين بيماري يک همه گيري خاموش است ادامه داد: مسايل اجتماعي ،فرهنگي و مذهبي بين خانواده ها باعث شده که بيماران مشکلات خود را به راحتي با پزشک درميان نگذارند و اين بيماري را از ديگران پنهان کنند. حاج ابراهيمي با بيان اينکه اختلالات کنترل دفع به انواع مختلف تقسيم مي شود گفت: مشکلات مثانه ، کف لگن ، مشکلات عصبي ، بيماري ،‌ ام . اس و ساير بيماري ها ‌‌از عواملي است که مي تواند فرد را دچار اختلالات بي اختياري نمايد . دانشيار اورولوژي دانشگاه علوم پزشکي تبريز خاطر نشان کرد : در اين کنگره به مقوله هاي اختلالات دفع پرداخته مي شود که شامل اختلالات کنترل ادرار ، کنترل مدفوع ، اختلالات کف گلن ( شلي گلن ، افتادگي ارگان داخلي لگن ) ، مشکلات مثانه ،‌بيماري عصبي و روحي ، بيماري ادراري و تناسلي و روده اي است . وي اضافه کرد : ايران يکي از کشورهايي است که بيشترين اورولوژيست هاي آن را زنان تشکيل مي دهد و اين مسئله مورد توجه انجمن بين المللي کنترل دفع قرارگرفته است به طوري که انجمن دفع ايران به عنوان شاخه اي از انجمن بين المللي کنترل دفع اعلام شده است . حاج ابراهيمي افزود: تمام برنامه هاي علمي و پزشکي ايران در اين زمينه پا به پاي اورولوژي دنيا پيش رفته و موجب تعجب و شگفتي آنان شده است . دبير علمي دومين همايش انجمن اختلال کنترل دفع ايران خاطر نشان کرد : ايران در درمان بيماري هاي کنترل و اختلالات دفع کاملا موفق بوده است و همه امکانات و تجهيزات درماني اين بيماري در ايران انجام مي شود. وي اظهار داشت : يکي از نکات مهمي بايد به آن توجه داشت بررسي مشکلات "کف لگن" است که همکاري چندين متخصص در رشته هاي مختلف را مي طلبد که بتوانند در درمان اين بيماري برروي کيفيت زندگي بيمار و سبک زندگي ، ورزش ، درمان دارويي ، جراحي را انجام دهد. حاج ابراهيمي گفت : انجام سزارين نقشي در پيشگيري کنترل بي اختياري ادراري بعد از زايمان ندارد و اکثر زنان تصور مي کنند مشکل کف لگن ارتباط با زايمان طبيعي دارد و اين در حالي است که مشکلات کف لگن و بي اختياري در زمان بارداري اتفاق مي افتد.

افزايش خطر ابتلا به پسوريازيس در كودكان چاق

يك مطالعه جديد نشان داد كودكان چاق و مبتلا به اضافه وزن بيشتر در معرض ابتلا به بيماري پسوريازيس هستند و نوجوانان مبتلا به اين بيماري بدون توجه به وزنشان دچار افزايش كلسترول مي‌شوند. به گزارش ايسنا، دكتر كورينا كوئبنيك، متخصص دپارتمان مطالعه و تكامل در مركز كايزر پرماننت در كاليفرنياي جنوبي و كارشناس اصلي در اين بررسي‌ها خاطرنشان كرد: پسوريازيس يك بيماري التهابي مزمن پوستي است كه اغلب در سال‌هاي ابتدايي زندگي بروز مي‌كند و درحال حاضر بيش از هفت‌ ميليون نفر در آمريكا به اين بيماري مبتلا هستند. به گزارش پايگاه اينترنتي مدگورو، دكتر كوئبينك يادآور شد: اين مطالعه رابطه بين چاقي و پسوريازيس را در كودكان نشان مي‌دهد. اما اين بررسي‌ها از سوي ديگر نشان داد كه در بيماران مبتلا به پسوريازيس احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي بيشتر است، چون اين بيماران در كودكي با افزايش سطح كلسترول خون مواجه مي‌شوند. بنابراين، پزشكان موظف هستند در نوجوانان مبتلا به پسوريازيس فاكتورهاي خطرزاي قلبي و عروقي را به ويژه در بيماران چاق دقيق‌تر معاينه و كنترل كنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه