جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/02/31 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2486

به بهانه هفته بزرگداشت دانشگاه آزاد اسلامي :
دغدغه تاسيس دانشگاه ، آرماني مقدس بود

دکتر آصفي، سخنگوي وزارت امور خارجه:
دانشگاه آزاد اسلامي در کاهش ناهنجاري هاي اجتماعي نقش موثري داشته است


کوتاه از دانشگاه


 به بهانه هفته بزرگداشت دانشگاه آزاد اسلامي :
 دغدغه تاسيس دانشگاه ، آرماني مقدس بود  

نخستين بار پيشنهاد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي توسط آيت الله هاشمي رفسنجاني در مراسم عبادي - سياسي نماز جمعه تهران مطرح شد و بالاخره دانشگاه آزاد اسلامي در تاريخ 31 ارديبهشت ماه سال 1361 تاسيس شد . نخستين کمک مالي که به اين دانشگاه شد مبلغ يک ميليون تومان بود که حضرت امام (ره) به هيئت موسس اين دانشگاه کردند .
اين هيئت متشکل از حضرت آيت الله خامنه اي ، آيت الله هاشمي رفسنجاني ، دکتر جاسبي ، مرحوم حاج احمد خميني آيت الله اردبيلي و مهندس مير حسين موسوي بودند .
آرم دانشگاه مفاهيمي از قبيل : قلم ، رحل قرآن کريم و اوج و پرواز را معني مي کند .
آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس هيئت امناي دانشگاه آزاد اسلامي در پيامي که سال گذشته به سيزدهمين همايش سراسري مديران فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي داد در مورد اين دانشگاه چنين گفت :  د غدغه تاسيس دانشگاه با اسم و هويت اسلامي و فراگير ، آرمان مقدسي بود که از نفس قدسيه امام راحل (ره) و روح فرهنگي حاکم بر انقلاب اسلامي ايران مايه گرفت و به همت جمعي از متخصصان دلسوز و حمايت هاي همه جانبه نظام ، به تدريج در مسير اعتلا و شکوفايي قرار گرفت .
ابعاد اين طرح ملي ، امروزه ،به لطف خداوند بزرگ مرزهاي جغرافيايي ايران را درنورديده است و در حال گذر به سوي                    منطقه اي شدن است .
اما رشد و توسعه دانشگاه آزاد اسلامي فقط جنبه کمي و افقي نداشته بلکه از نظر کيفي و عمودي نيز هم اکنون رشد و توسعه را به گونه اي که امروزه در بعضي از رشته هاي علمي ، سرآمد دانشگاه هاي کشور است .
همان طور که مطلعيد از 31 ارديبهشت تا 6 خرداد هفته دانشگاه آزاد اسلامي و به بهانه سالگرد تاسيس اين دانشگاه برگزار مي شود . به همين بهانه گزارشي را از تاثير علمي اين دانشگاه بر روند پژوهشي کشور تهيه کرده ايم که در ذيل اين مقدمه مي خوانيم :
دکتر کمالي عضو هيئت علمي دانشگاه تهران : به عقيده من تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي در آن مقطع نگاه هوشمندانه اي بود که مقامات وقت جمهوري اسلامي به مراکز آموزش عالي              داشتند .
اگر نمي بود دقت و تيزبيني مقامات آن زمان قطعا در حال حاضر با کمبودهاي فراواني در زمينه آموزشي و پژوهشي             داشتيم .
وي معتقد است که دانشگاه آزاد اسلامي با هوشمندي و درايت هيئت هاي علمي ، مرزهاي جغرافيايي را درنورديده و اکنون به يک موقعيت منطقه اي دست يافته .
او در مورد شهريه ها و همچنين تاثير مستقيمي که اين دانشگاه بر علوم مختلف گذاشته است ، گفت : بنده در مورد پاسخ به اين سئوال به گفته اي که از دکتر جاسبي اشاره مي کنم .
ايشان در يکي از گفته هايشان معتقد بودند که اين دانشگاه به نحو فزاينده اي از فرار مغزها جلوگيري کرده و از خروج ميلياردها دلار ارز جلوگيري کرده .
من فکر نمي کنم که اين جريان شهريه ها بتواند اينقدر مهم باشد که آدم آن اتفاقات مبارک را نديده باشد و به اين فکر بکند که آيا شهريه ها مناسب هست يا نه .
 البته من منکر اين نمي شوم که برخي از مردم توان پرداخت اين شهريه ها را ندارند اما بايستي در اينگونه موارد آينده نگر و دور انديش بود .
رضا کياني دانشجوي رشته تئاتر دانشگاه آزاد اسلامي ضمن تبريک سالروز تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت : دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه رشته هاي هنري که من در آن فعال هستم که به شدت موفق عمل کرده .
وي گفت : دانشگاه هم در زمينه رشته هاي عملي و هم تئوري سعي کرده که از اساتيدي استفاده بکند که واقعا متخصص اين رشته هستند .
او گفت : تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي پاسخ مثبتي بود به خيل عظيمي که طالب کسب علم و همچنين ورود به دانشگاه بودند .
اين دانشگاه دغدغه کساني که بايد براي ورود به دانشگاه دولتي سال ها در نوبت مي ماندند را کم کرد . البته دانشگاه دولتي با توجه به بودجه اي که در اختيار دارد و همچنين فضاي                  آموزشي - رفاهي که در دست دارد ، نمي تواند جوابگوي قشري باشد که هيچ دغدغه اي ندارند جز رفتن به دانشگاه .
او دانشگاه آزاد اسلامي را علاوه بر اينکه به صورت يک نهاد مستقل و تاثير گذار در زمينه هاي علمي ، هنري و پژوهش کشور داشت ، معتقد بود که امروزه اين دانشگاه در جهاني علمي اسلامي مطرح است .
يکي از دانشجويان رشته علوم سياسي در مقطع دکترا در دانشگاه تربيت مدرس گفت :
  من به دکتر جاسبي و همکارانشان تبريک مي گويم که توانستند فشارها و سختي ها را تحمل بکنند و امروز اين دانشگاه را به عنوان يک نهاد علمي غير وابسته به دولت تا آن سوي                                         ا فق هاي دور معرفي بکنند .
اين جريان جاي تقدير و تشکر دارد و من به عنوان يک عضو کوچک دانشگاهي که در دانشگاه دولتي درس مي خوانم اين راوظيفه  خود مي بينم که از همه زحمات کشيده شده تقدير و تشکر به عمل بياورم .
او معتقد بود که : در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي با کسب رتبه هاي بالا در مسابقات گوناگون علمي بين المللي و افزايش مقالات و طرح هاي پژوهشي از لحاظ رشد کيفي به جايگاه قابل قبولي دست يافته است .
وي گفت : دانشجويان و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامي عليرغم تمامي پيشرفت ها ، بايد بيش از پيش براي رسيدن به جايگاه اصلي در زمينه ي کيفيت تلاش کنند .
علي دانايي دانشجوي رشته معارف دانشگاه آزاد اسلامي از ديگر کساني بود که مورد مصاحبه قرار گرفت .
او ضمن تبريک سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي              گفت : جايگاه اين نهاد علمي بين المللي به اندازه کافي مطرح هست و نيازي ندارد که من در موردش حرف بزنم .
اما شنيده ام که مسئولين فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي براي طرح هاي قرآني و ديني هيچ محدوديتي در هزينه ندارند .
آنها به کرات توصيه کرده اند که هيچ رئيس واحدي نياز ندارند که در مورد مباحث و طرح هاي ديني و بودجه هاي مورد نياز آن سقف تعيين بکند .
در هر صورت اين حرکت جاي تقدير و تشکر دارد .


 دکتر آصفي، سخنگوي وزارت امور خارجه:
 دانشگاه آزاد اسلامي در کاهش ناهنجاري هاي اجتماعي نقش موثري داشته است  

توسعه و گسترش دانشگاه آزاد اسلامي ثمرات مثبت و نتايج درخشاني براي نظام جمهوري اسلامي ايران داشته است.
  دکتر حميدرضا آصفي سخنگوي وزارت امور خارجه در آستانه بيست و چهارمين سالروز تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اين مطلب افزود: هرچه موسسات آموزش عالي بيشتر شود، جوانان در مسير صحيح تري براي تعالي و پيشرفت قرار مي گيرند.
  وي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي بسيار خوب رشد و پيشرفت کرده و داراي رشته هاي متنوعي زيادي است و برخي از داوطلبان ترجيح مي دهند در دانشگاه آزاد اسلامي تحصيل کنند و اين دانشگاه را به دانشگاه هاي  دولتي ترجيح مي دهند.
  دکتر آصفي تصريح کرد: دانشگاه آزاد اسلامي  کمک شاياني به کاهش ناهنجاري هاي اجتماعي کرده است ; زيرا هرچه قشر جوان با مدارج علمي بالاتري وارد جامعه شود،  حتي اگر بيکار هم باشند، آفت کمتري نسبت به جواني که در سن پائين و بدون تحصيلات وارد جامعه دارند.
سخنگوي وزارت خارجه، در خصوص خروج نخبگان و فرار مغزها گفت:من اعتقادي به فرار مغزها ندارم، ولي بعضي ها فکر مي کنند در خارج امکانات بيشتري براي ادامه تحصيل وجود دارد و به خارج سفر مي کنند که اشکالي ندارد و اصلا پديده مهاجرت مذموم نيست، اما آن چيزي که اهميت دارد  اين است که اگر فردي از اين کشور مي رود، فرهنگ خودش را حفظ کند و با آن بيگانه نشود.
 سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: ما در وزارت خارجه هم مي بينيم خيلي از مراجعات استادان و نخبگان از خارج به داخل را که به مراتب بيشتر از آن تعداد افرادي است که از ايران خارج مي شوند و اتفاقا خيلي از افراد مي روند و تجارب خاصي پيدا مي کنند و سالي چند بار مي آيند و تجارب خود را در خدمت هموطنان قرار مي دهند.
وي در پايان افزود: سياست دولت بر اين است که شرايطي فراهم کند تا نخبگان ايراني که در خارج از کشور هستند به ايران بازگردند.


 کوتاه از دانشگاه 


 دانشگاه تهران از پيشکسوتان و بازنشستگان خود تقدير مي کند.

به گزارش ايسنا، مراسم تقدير از پيشکسوتان و بازنشستگان دانشگاه تهران هشتم خرداد ماه برگزار مي شود.
در اين مراسم که با حضور رييس دانشگاه تهران برگزار مي شود، با اهداي لوح تقدير از اساتيد قديمي و بازنشسته دانشگاه تجليل مي شود.

با هدف تقويت روحيه خودباوري
دومين دوره طرح ملي " ايران مرز پر گهر " ويژه دانشجويان در تابستان برگزار مي شود
دومين دوره طرح ملي " ايران مرز پر گهر " با هدف تقويت روحيه خودباوري و هويت ملي دانشجويان به همت جهاد دانشگاهي واحد تهران و همکاري مرکز گردشگري علمي - فرهنگي دانشجويان ايران در تابستان سال جاري برگزار مي شود.
به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي ، جمال رحيميان معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي واحد تهران با اعلام اين خبر گفت : به دنبال اپستقبال گسترده دانشجويان از برگزاري نخستين دوره طرح ملي " ايران ، مرز پر گهر " در سال گذشته ، دومين دوره اين طرح از خرداد ماه به مدت پنج ماه اجرا مي شود .
رحيميان افزود : بر اساس اين طرح بيش از ده هزار نفر از دانشجويان و دانشگاهيان سراسر کشور با سازماندهي 40 واحد جهاد دانشگاهي از پروژه هاي بزرگ ملي که حداقل 70 درصد از آن توسط متخصصان داخلي اجرا شده ، بازديد خواهند کرد .
معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي واحد تهران با بيان اينکه علاوه بر بازديد از پروژه هاي فوق ، دانشجويان از ميراث فرهنگي نيز بازديد خواهند داشت ، گفت :"پروژه هاي بزرگ ملي در زمينه سد و سدسازي ، نيروگاه ، نفت ، پتروشيمي و صنايع هواپيماسازي " از جمله مراکز مورد بازديد در اين طرح هستند . رحيميان به ويژگي مخاطبان اين طرح ملي اشاره کرد و افزود : در اين طرح همچون سال گذشته از دانشجويان کليه رشته هاي تحصيلي و مراکز و موسسات دانشگاهي دولتي و آزاد وحداقل پنج درصد از اعضاي هيئت علمي دانشگاه ها ثبت نام خواهد شد و به منظور افزايش کيفيت اين اردوها حداکثر با حضور 40 نفر از دانشجويان برگزار مي شود .
وي تقويت روحيه خودباوري و هويت ملي دانشجويان و ايجاد استحکام   رابطه دانشگاه ها و دانشجويان با مراکز صنعتي ، اقتصادي و پروژه هاي بزرگ ملي کشور ، زمينه سازي جهت اشتغال فارغ التحصيلان ، ايجاد روحيه نشاط علمي و فرهنگي در دانشگاه ها و استفاده مطلوب از اوفات فراغت دانشجويان را از ديگر اهداف اين طرح اعلام کرد . معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي واحد تهران هزينه شرکت در اين اردو براي هر دانشجو را هزار تومان اعلام کرد و گفت : دانشجويان سراسر کشور مي توانند از روز دوشنبه يکم خرداد ماه با مراجعه به جهاد دانشگاهي فعال در اين طرح ثبت نام کنند و جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن هاي 66490330 ، 66490329 و 66418499 دبيرخانه طرح ملي " ايران ، مرز پر گهر " مستقر در معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي واحد تهران تماس حاصل نموده و يا به پايگاه اينترنتي مرکز گردشگري علمي و فرهنگي دانشجويان ايران به نشاني : ir.issta.www مراجعه نمايند . وي در پايان افزود : اين دوره طرح با همکاري وزارتخانه ها و سازمان هاي ذيربط و مشارکت : سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ، نهاد رياست جمهوري ، سازمان ملي جوانان ، شهرداري تهران و اداره کل فرهنگ و فوق برنامه وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري برگزار مي گردد .

به همت محققان دانشگاه اميرکبير
سيستم شست وشوي ماورا» صوت در کشور
طراحي و ساخته شد

به گزارش ايسنا، دکتر امير عبدالله، عضو هيات علمي دانشکده مهندسي مکانيک با اعلام اين مطلب خاطرنشان کرد: با بهره گيري از اين دستگاه که نيازي به کار دستي نيروي انساني ندارد، امکان شست وشوي دسته يي قطعات در زمان بسيار کوتاه و بدون آسيب رساني به قطعه، اجزا» و سطوح آن فراهم مي شود.
وي، مصرف اندک مواد شوينده و انرژي، کاهش آلودگي محيط زيست، امکان انجام عمل شست وشو در تمام مکان ها اعم از اتاق عمل، آشپزخانه ها، آزمايشگاه و محيط هاي آلوده صنعتي، امکان تنظيم سيستم براي شرايط کاري و قطعات مختلف، قابليت اتوماسيون، شکست باند اتصال پليسه هاي ظريف و عملکرد دقيق و قابل اطمينان (شست وشوي حفره ها، مجراهاي تنگ، تيز و گوشه هاي غير قابل دسترس با راندمان بالا) را از ديگر ويژگي هاي سيستم شست وشوي آلتراسونيک عنوان کرد.  دکتر عبدالله خاطرنشان کرد: اساس کار اين دستگاه، کاربرد امواج مکانيکي، صوتي با فرکانس بالاتر از حد شنوايي انسان است که در اين روش از ضربه ناشي از کاويتاسيون ايجاد شده در فرايند شست و شو استفاده مي شود. اصول کلي اين روش مبتني بر غوطه وري قطعات مورد نظر در يک مايع واسطه است که اين مايع توسط يک مولد امواج آلتراسونيک با فرکانس و شدت بسيار بالا مرتعش شده و کاويتاسيون به وجود آمده، عمل شست وشو و پاک کردن قطعه را انجام مي دهد.  به گزارش ايسنا، دکتر عبدالله درباره کاربردهاي سيستم شست وشوي آلتراسونيک اظهار داشت: اين روش شست وشو در صنايع مختلف از جمله صنايع ماشين سازي، خودروسازي، قطعه سازي، صنايع فلزي، صنايع دفاعي و هوايي، صنايع غذايي، فرايند هاي ساخت و توليد، الکترونيک، نساجي، پزشکي، اندازه گيري دقيق به کار مي رود و از ديگر کاربردهاي اين روش مي توان به شست وشوي حفاظ هاي ورقه يي آلومينيومي، غلطک هاي لاستيکي چاپ، فيلترهاي فلزي و پليمري، پمپ ها، جداسازها، شيرها، لوله هاي جاذب ارتعاشات، اجزاي بدنه خودرو، اجزاي هيدروليکي و نيوماتيکي، سرويس و تعميرات قطعات هواپيماها و موشک ها، اشاره کرد.

 همايش بررسي بحران آب جهرم در واحد دانشگاهي اين شهرستان

همايش بررسي بحران آب جهرم با دعوت معاونت پژوهشي واحد جهرم در تالار حافظ تشکيل شد. به گزارش آنا، دعوت شدگان پس از استماع گزارش رئيس آبفاي استان فارس در رابطه با کمبود آب و خشکسالي در اين سال، به سخنراني امام جمعه جهرم و معاونت وزير نيرو و نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي گوش فرا دادند و در رابطه با راهکارهاي ترميم اين کمبود تصميماتي اتخاذ شد.

 

 


 کتاب "برنامه ريزي درسي به عنوان يک رويکرد جديد" در واحد اسلامشهر منتشر شد

کتاب "برنامه ريزي درسي به عنوان يک رويکرد جديد" با ترجمه و تلخيص دکتر داوود حسين زاده با همکاري نادر برزگر از سوي واحد اسلامشهر برگزار شد.
     به گزارش آنا، کتاب برنامه ريزي درسي به عنوان يک رويکرد جديد نوشته گلن هاوس که چاپ پنجم همچون مقدمه اي جامع بر رشته برنامه ريزي درسي براي دانشجويان به نگارش درآمده است بر پيوندهاي تئوري و عملي تاکيد مي شود و اين کتاب با استفاده از صدها منبع گوناگون و روش آموزشي قوي و دانشجو پسند به صورت زنده و روزآمد شده و در اختيار خوانندگان قرار مي گيرد. مسائل و موضوعات اساسي برنامه ريزي درسي در بخش اول مباني و معيارهاي برنامه درسي، نيروهاي اجتماعي، حال و آينده، رشد انسان، يادگيري و سبک هاي يادگيري، دانش و شناخت، معيارهاي برنامه درسي، در بخش دوم بر برنامه ريزي درسي در دوره دبستان، دوره قبل از نوجواني هنگام نوجواني و بعد از نوجواني (جواني) تاکيد دارد.

شهرداري مشهد به دانشجويان غير بومي خدمات فرهنگي و اجتماعي ارائه مي کند

شهرداري مشهد آماده ارائه همه گونه خدمات فرهنگي و اجتماعي به دانشجويان غير بومي دانشگاه علوم پزشکي مشهد است.
به گزارش خبرنگار دانشگاهي مهر در مشهد "سيد جلال فياضي" طي بازديدي از خوابگاه هاي دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با بيان اين مطلب اظهار داشت: شهرداري مشهد صندوق کمک به دستگاه ها نيست اما مي تواند مانند پلي بين دانشگاه ها و ساير سازمان ها و ارگان ها قرار گيرد و گام هايي را در جهت رفع نياز دانشجويان بردارد.
وي افزود: حوزه فعاليت شهرداري در دوره جديد حوزه تصدي نيست بلکه حوزه مشارکت جويانه اي است تا بدين وسيله بستري را براي حمايت ساير ارگان هاي دولتي از جمله آموزش و پرورش و دانشگاه ها و ... در جهت ارتقا» سطح فرهنگ شهروندي فراهم کند.
معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري مشهد خواستار ارائه طرح هاي مشخص فرهنگي دانشگاه شد و اظهار داشت: بدين وسيله شهرداري در جهت غني سازي اوقات فراغت دانشجويان غير بومي که در خوابگاه ها زندگي مي کنند، امکانات فرهنگي ايجاد مي کند.
"شاهرخ عرب شاهي" مشاور فرماندار مشهد نيز طي سخناني در اين مراسم اظهار داشت:  فع مشکلات دانشجويان شهرستاني  خصوصا دانشجويان دختر در زمينه خوابگاه، مورد توجه تمام سازمان هاست. از اين رو طرح سامان دهي خوابگاه هاي دانشجويي در سطح شهر به دنبال ايجاد ستادي با حمايت فرمانداري مشهد انجام مي شود.
وي افزود: دانشگاه مي تواند در سال تحصيلي جاري با همکاري شهرداري و سازمان ميراث فرهنگي در آشنا ساختن دانشجويان ورودي جديد با شهر مشهد تلاش کند و همچنين با ايجاد انجمن اوليا و مربيان در کاهش نگراني خانواده ها بکوشد.
در ادامه اين بازديد دکتر" مهدي ابراهيمي" معاون فرهنگي و اجتماعي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با بيان مشکلات دانشجويان اظهار داشت: هدف از اين بازديد آشنايي مسئولين استان و شهرستان با مشکلات خوابگاهي دانشجويان و ارايه راهکاري در جهت حل اين مشکلات است تا با همکاري ساير ارگان ها بخشي از مشکلات دانشجويان در خوابگاه ها کاهش يابد .

 گردهمايي انجمن هاي علمي و پژوهشي
 در واحد گچساران

جمن هاي علمي و پژوهشي واحد گچساران با هدف بررسي عملکردها، چالش ها و ارائه راهکارها با حضور معاون پژوهشي در آمفي تئاتر دانشکده علوم گردهم آمدند.
به گزارش آنا، دکتر آبانگاه، معاون پژوهشي واحد گچساران با اشاره به سرعت بخشي حل مشکلات فعاليت هاي علمي و پژوهشي گفت: مقوله پژوهش از ديرباز مورد توجه بشر بوده و همواره محققان براي دستيابي به علم و دانش در حال آزمون به خطا بوده است.
در اين همايش برگزاري مسابقات علمي، همايش هاي دانشجويي و کلاس هاي کارشناسي ارشد و حل تمرين مورد تاکيد قرار گرفت و به تصويب رسيد، واحد گچساران داراي هست انجمن علمي در رشته هاي مهندسي و علوم انساني است.


 
ورزشي
دانشگاه و خبر
پزشکي و علمي
دانشگاه و آموزشي
اقتصادي
سياسي و سياسي خارجي
استانها و شهرستانها
هنري
تست
اسامي المپيادهاي علمي