جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/03/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3902


برنامه جديد بانک مرکزي براي کاهش 90 توماني قيمت دلار

خبر خوش براي مستاجران :
تعزيرات با مالكان و مشاوران املاك متخلف برخورد مي‌كند


بانك و بيمه


تريبون اقتصادي


مسکوکات و ارز


 برنامه جديد بانک مرکزي براي کاهش 90 توماني قيمت دلار 

رئيس کل بانک مرکزي از برنامه جديد اين بانک براي کاهش 90 توماني قيمت دلار در بازار آزاد خبر داد و گفت: قيمت اين نوع ارز را بسيار پائين‌تر از قيمت قبلي آن در بازار خواهيم کرد، ضمن اينکه پيشنهاد مجدد کاهش نرخ سود سپرده‌هاي بانکي را به شوراي پول و اعتبار ارائه مي‌کنيم. محمود بهمني در گفتگو با مهر برنامه بعدي که در بازار ارز کشور توسط بانک مرکزي اجرايي خواهد شد را ادامه روند کاهشي نرخ دلار اعلام کرد و گفت: روند کاهشي نرخ دلار تا جايي پيش خواهد رفت که در بازار هيچگونه تفاوت قيمت ارزي وجود نداشته باشد و تعادل در بازار ارز ايجاد شود. رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه فعلا روند نرخ دلار در بازار ارز کاهشي است، تصريح کرد: قيمت دلار به مرز 1190 تا 1188 تومان رسيد که اين امر نشان دهنده کاهش يافتن قيمت 60 توماني دلار در روزهاي اخير است.وي برنامه بعدي بانک مرکزي را کاهش 90 تومان ديگر قيمت دلار در بازار آزاد اعلام کرد و گفت: بانک مرکزي در روزهاي اخير بازار ارز را رصد کرده و در روزهاي آينده نيز اين کار را ادامه خواهد داد.براساس اين گزارش، باتوجه به قيمت 1190 توماني دلار در بازار آزاد تا پايان روز شنبه و تداوم کاهش قيمت آن که 90 تومان ديگر خواهد بود، قيمت اين نوع ارز در محدود 1100 تثبيت خواهد شد.بهمني تاکيد کرد: بانک مرکزي تصميم دارد که قيمت دلار را بسيار پائين تر از قيمت قبلي دلار در بازار برساند، يعني قيمت را پائين تر از قيمتي که پيش از اجراي برنامه تک نرخي کردن قيمت دلار در بازار توسط بانک مرکزي اجرا شد، برساند.

تثبيت نرخ ارز ديگر معنا ندارد

رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن گفت: در شرايطي که فاکتورهاي اقتصاد کلان کشور به خصوص‌ تورم در حال تغيير است، نمي‌توان از ثابت نرخ ارز سخن گفت اما چگونگي مديريت مهم است و بايد با آمادگي کافي و با واکنش سريع و مناسب، بازار را تنظيم کرد. محمد نهاونديان در پاسخ به سئوالي مبني بر اعلام نرخ يکهزار و 140 توماني براي دولت از سوي رئيس کل بانک مرکزي، گفت: بانک مرکزي از سوي دولت بزرگترين عرضه کننده ارز در بازار کشور است و موثرترين بازيگر اين ميدان به شمار مي‌رود. بر همين اساس، اگر با نگاه واقع بينانه موضوع ارز را تحليل و اتخاذ موضع کند حتماً مي تواند در مديريت بازار موفق باشد.وي خواستار افزايش نرخ ارز با شيب ملايم شد و تصريح کرد: در شرايطي که فاکتورهاي ديگر اقتصاد کلان کشور در حال تغيير است خصوصاً‌ در رابطه با نرخ تورم دو رقمي نمي‌توان از ثابت نرخ ارز سخن گفت اما چگونگي مديريت مهم است و بايد با آمادگي کافي و با واکنش سريع و مناسب بازار را تنظيم کرد.به گفته نهاونديان، بايد از بانک مرکزي براي حراست از سياست تک نرخي بودن ارز قدرداني کرد اما واقعيت بازار، ارز را به سمتي هدايت مي‌کند که بايد تصميم صحيح در اين رابطه اتخاذ شود.


 خبر خوش براي مستاجران :
 تعزيرات با مالكان و مشاوران املاك متخلف برخورد مي‌كند 

طي ماه‌هاي آغازين سال جديد، بازار با آنچه روند صعودي قيمت اجاره‌بها خوانده مي‌شود، روبرو شده است. روندي كه مسوولان بخش مسكن قول مديريت كردنش را دادند تا جايي كه وزير مسكن و شهرسازي پس از تاييد افزايش نرخ اجاره‌بها توسط مركز آمار، اعلام كرد طي هفته جاري خبرهاي خوبي در زمينه بحث اجاره بها اعلام خواهد شد. در همين راستا رييس اتحاديه مشاوران املاك كه خودش اولين اعلام‌كننده افزايش نرخ اجاره بها بود، اظهار كرد طرحي از ابتداي تيرماه اجرا مي‌شود كه براساس آن نرخ اجاره نسبت به قرار‌داد‌هاي سال قبل تنها 7 تا 9 درصد مي‌تواند افزايش يابد. مصطفي قلي‌خسروي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: در شرايطي كه بحران و ناهنجاري ايجاد مي‌شود، قانون و قانون‌گذار وظيفه دارد براي جلوگيري از هرج و مرج قانون وضع كند، در غير اين صورت زياده‌خواهان و كساني كه به حق خودشان قانع نيستند، به حق ديگران تعرض مي‌كنند. وي ادامه داد: پس از چندين نشست با وزير مسكن و شهرسازي و مسوولان نامه‌اي به ما ارائه شد كه براساس آن قوه قضاييه و تعزيرات بر گراني اجاره‌بها نظارت مي‌كنند. خسروي گفت: براساس اين قانون كساني كه ملك خود را در بازار اجاره دهند، نمي‌توانند ميزان اجاره‌بها را نسبت به قرارداد سال گذشته بيش از 7 تا 9 درصد افزايش داشتند. رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك افزود: اگر خدايي ناكرده كسي در قرار‌داد دست برده و تباني كرده باشد، وظيفه مشاور مسكن تعيين قيمت كارشناسي است. وي با اشاره به اين‌كه اجراي اين قانون قدرت مشاوران املاك را افزايش داده است، تصريح كرد: تاكنون هرچه مشاوران املاك اعلام مي‌كردند كه نرخ اجاره‌بهاي پيشنهادي مالكان بالا است، مالكان نمي‌پذيرفتند، اما اكنون با اجراي اين قانون وضعيت بازار اجاره كنترل مي‌شود. وي با بيان اين‌كه اين امر بر نرخ خريد و فروش ملك تاثير‌گذار است، گفت: كارگروه مسكن به رياست وزير مسكن و شهرسازي در نظر دارد، وضعيت بخش مسكن را متعادل كند. خسروي خاطرنشان كرد: تعزيرات با مالكان و مشاوران املاك متخلف برخورد مي‌كند. رييس اتحاديه مشاوران املاك تصريح كرد: در صورتي كه كار به دعاوي و دادگاه برسد، كارشناسان وزارت دادگستري قيمت نرخ را تعيين مي‌كنند. معاون وزير مسكن و شهرسازي خبر خوش وزير در بخش مسكن را بسته اجاره‌بها دانست و اضافه كرد: اين بسته فعلا در شهرهاي تهران و كرج كه با بحران افزايش اجاره روبرو هستند، اجرا مي‌شود. مهندس جمشيد نورصالحي مديرعامل جديد شركت عمران شهرهاي جديد در گفت‌وگو با ايسنادر پاسخ به اين سوال كه آيا خبر خوشي كه وزير مسكن و شهرسازي هفته گذشته وعده آن را داده بود، كنترل اجاره‌بها است؟ اظهار كرد: من در جريان مصاحبه ايشان نبودم اما آن چيزي كه اعلام شده احتمالا همان بسته مربوط به اجاره‌بها است كه درباره آن بحث شده بود.


 بانك و بيمه 

 85 درصد بازار صنعت بيمه بکر و
دست نخورده است

رئيس کل بيمه مرکزي ايران با بيان اينکه 85 درصد بازار صنعت بيمه بکر و دست نخورده است، گفت: حق بيمه توليدي 14 استان کشور نسبت به جمعيت و توليد ناخالص داخلي آنها رشد نيافته است. به گزارش مهر، جواد فرشباف ماهريان در همايش آموزشي تخصصي مديران شعب شرکتهاي بيمه کشور با اشاره به برنامه تحول در صنعت بيمه، گفت: ضريب نفوذ بيمه در کشور هم اکنون يک و نيم درصد است که افزايش آن به بيش از 2 درصد در پايان برنامه پنجم هدف گذاري شده است.رئيس کل بيمه مرکزي ايران از تدوين برنامه هايي براي افزايش ضريب نفوذ بيمه به بالاتر از متوسط جهاني خبر داد و افزود: همچنين قرار است سهم بخش خصوصي در برنامه چشم انداز در بخش حق بيمه ها حداقل به 70 درصد و حداکثر به 85 درصد برسد و سهم دولتي ها بيش از 25 درصد نباشد.

تفاهم نامه طرح خدمت بانک تات و صادرات
اجرايي شد

با افتتاح و اجرايي شدن طرح سامانه خدمات نوين بين بانکي، طرح خدمت، امکان خدمت رساني متقابل بانک تات و بانک صادرات، ايجاد شده و مشتريان اين دو بانک در سراسر کشور مي توانند از خدمات دو بانک بهره مند شوند.به گزارش روابط عمومي،اين رويداد مهم در خدمات بانکي کشور، موجب افزايش بهره وري، کاهش هزينه ها و در دسترس قرار گرفتن و تسهيل ارائه خدمات بانکي براي مشتريان هر دو بانک تات و صادرات مي شود.

امکان افتتاح سپرده طلا در کليه شعب
بانک صادرات فراهم شد

مدير کل روابط عمومي بانک صادرات ايران با اشاره به اينکه 1526 شعبه اين بانک تا 28 خرداد ماه آماده سرويس دهي به مشتريان بوده اند ،از اضافه شدن مابقي شعب اين بانک بمنظور افتتاح حساب سپرده طلا و به ميمنت ميلاد با سعادت حضرت علي (ع) خبر داد و گفت: از آنجاييکه طلا كالاي با ارزشي است ،سپرده طلا نيز با برخورداري از مزيتهايي همچون ايمني و بازدهي بالا راهي مناسب براي پس انداز و سرمايه گذاري بحساب مي آيد . به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران،مجيد ابوالفتحي مدير کل روابط عمومي اين بانک گفت: هموطنان گرامي مي توانند با سپرده گذاري در اين طرح ارزش ريالي خود را به شكل طلا نزد بانك صادرات قرار دهند و هر وقت اراده كردند، قيمت طلاي خود را معادل قيمت روز دريافت كنند.

88.35 درصد سهام داران به افزايش سرمايه شرکت اعتباري توسعه راي مثبت دادند

مجمع عمومي فوق العاده شرکت اعتباري توسعه (سهامي عام) با قاطعيت اکثر آراء افزايش سرمايه از 2 هزار ميليارد ريال به 6 هزار ميليارد ريال را به تصويب رساند.به گزارش امور روابط عمومي و بازاريابي مؤسسه ي اعتباري توسعه، در تازه‌ترين تحولات بازار پول كشور، شرکت اعتباري توسعه پيرو افزايش سرمايه 39 برابري خود در سال 1389 گام بلند ديگري براي حفظ و توسعه سهم خود از بازار و حضور در بازار بين‌المللي برداشت و افزايش سرمايه 3 برابري اين شرکت را طي برنامه‌اي در دستور كار قرار داد. به اين ترتيب با احتساب سرمايه‌ 2000ميليارد ريالي فعلي،توسعه با افزايش سرمايه ي 6000 ميليارد ريالي در سال 1392 فعاليت خود را گسترش خواهد داد .


 تريبون اقتصادي 

نرخ بيكاري بهار امسال اعلام شد!

رييس مركز آمار ايران اعلام كرد كه نرخ بيكاري در بهار سال جاري به 11.5 درصد رسيده است. به گزارش ايسنا، عادل آذر در صحن علني مجلس در پاسخ به انتقادات نمايندگان منتقد به نرخ بيكاري اعلام شده از سوي مركز آمار ايران تاكيد كرد كه در بهار سال 90 نرخ بيكاري نسبت به فصل مشابه سال گذشته دو درصد كاهش يافته است. بر اساس اعلام اين مركز نرخ بيكاري در بهار سال گذشته 14.6 درصد بوده است، در حالي كه رييس مركز آمار امروز اين عدد را 13.5 درصد اعلام كرد. به نظر مي‌رسد عدد 13.5 درصد مربوط به نرخ بيكاري كل سال گذشته است. اين در حالي است كه مركز آمار ايران از آن پس نرخ بيكاري را هرگز به صورت رسمي اعلام نكرده است. همچنين اعلام نرخ بيكاري بهار امسال در حالي از سوي رييس مركز آمار انجام شد كه هنوز فصل بهار به پايان نرسيده و طبق معمول نرخ بيكاري هر فصل دست كم 15 روز بعد از پايان آن اعلام مي‌شد.

افزايش 60 درصدي قيمت مصالح ساختماني

بررسي قيمت مصالح ساختماني در نيمه دوم سال گذشته نشان مي‌دهد برخي از اين اقلام در اين مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل آن تا بيش از 60 درصد افزايش قيمت داشته‌اند. به گزارش ايسنا، بررسي قيمت مصالح ساختماني در نيمه دوم سال گذشته نشان مي‌دهد در گروه خاك، خاك رس طبيعي 29.4 درصد نسبت به سال قبل آن افزايش قيمت داشته و قيمت آن در بيشترين ميزان به 10 هزار و 500 تومان در واحد رسيده است. در گروه مصالح سنگ بتني و بنايي بيشترين تغيير قيمت مربوط به ماسه شسته دانه بندي با 24 درصد افزايش، در گروه سنگ‌هاي تخت پلاك، سنگ پلاك صيقلي چيني كريستال قروه درجه يك با 25.4 درصد افزايش، در گروه آهك، كلوخه آهك زنده با 55.5 درصد افزايش و در گروه آجر و سفال، آجر قزاقي 4 سانتي با 64.5 درصد افزايش بوده است. تير آهن نمره 30 در گروه لوله و پروفيل‌هاي فولادي مورد مصرف در سازه با 24.1 درصد افزايش و ناوداني نمره 26 با 28.1 درصد افزايش قيمت در نيمه دوم سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل آن مواجه بوده است. ميلگرد ساده نمره 32 نيز با 16 درصد افزايش، پروفيل برنزي با 28 درصد افزايش، ورق گالوانيزه با موج ذوزنقه با 20.1 درصد افزايش و لوله سيماني معمولي نمره 10 با 18.9 درصد افزايش قيسمت روبرو شده است. افزايش بهاي 31 درصدي موزاييك ايراني با سنگ موزاييك معمولي به ابعاد 40 در 40، افزايش بهاي 29.4 درصد الوار ايراني، افزايش 40.1 درصدي نئوپان 18 ميلي‌متري،‌افزايش 11.8 درصدي بهاي كف‌پوش لاستيكي آج‌دار سه ميلي متري و افزايش بهاي يونوليت 20 كيلوگرمي در متر مكعب از ديگر شاخص‌هاي قيمت مصالح ساختماني در نيمه دوم سال گذشته است.


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

45090 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

473000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

448000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

224000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

128000 تومان

دلار

1205 تومان

يورو

1740 تومان


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه