جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3904

احمدي نژاد در مجلس:
هر اتفاقي بيفتد، رفاقت ما با مجلس به قوت خود باقي است

دادستان تهران خبر داد:
آزادي متهمان «ظهور نزديك است»


موضع‌گيري عربستان در مقابل ايران سياسي است

سبحاني‌نيا:
ادغام وزارت نفت و نيرو از دستور کار دولت خارج شد

رئيس مجلس خطاب به خبرنگاران:
مسووليت شما اين است كه نگاه مردم را نسبت به مسائل مهم كشور حساس كنيد


صالحي: از خودگذشتگي از ويژگي‌هاي مسئولان نظام است


ابومازن توافقنامه را نقض کرده است


نامزد مي‌شوم اما با پوتين رقابت نمي کنم


دارايي قذافي در امارات بلوکه شد


نيروهاي اشغالگر عامل ناامني و بي ثباتي در افغانستان هستند


ميز خبر


موج كوتاه


يک نکته از هزاران


سرمقاله


 احمدي نژاد در مجلس:
 هر اتفاقي بيفتد، رفاقت ما با مجلس به قوت خود باقي است 

تهران ـ 'بدانيد هر اتفاقي بيفتد رفاقت ما (دولت و مجلس) سر جاي خودش است و ما بايد ايران عزيز را بسازيم' اين جمله پاياني سخنراني رييس جمهوري در حمايت از وزير پيشنهادي خود براي وزارتخانه ورزش و جوانان در جلسه علني مجلس بود. به گزارش ايرنا، جلسه راي اعتماد نمايندگان مجلس به سيد حميد سجادي وزير پيشنهادي دولت براي تصدي وزارت ورزش و امور جوانان با حاشيه هايي همراه بود.

در اين جلسه جمع قابل توجهي از مديران و مسوولان ورزشي كشور از جمله روساي فدراسيون‌هاي مختلف در جايگاه ميهمانان صحن مجلس حضور داشتند كه از جمله آنها مي‌توان به حسين رضازاده و هادي ساعي اشاره كرد.

مسوولان و مديران ورزشي حاضر در مجلس پس از سخنراني سجادي كه به معرفي خود و بيان برنامه ها و ديدگاه هاي خود در خصوص وزارت ورزش و امور جوانان پرداخت، از صندلي هاي خود برخاستند و با كف زدن‌هاي خود سجادي را مورد تشويق قرار دادند.

در مراسم راي اعتماد به وزير پيشنهادي دولت در امور ورزش و جوانان محمدرضا مير تاج الديني معاون پارلماني رييس جمهور و محمدرضا رحيمي معاون اول رييس جمهوري، احمدي نژاد را در مجلس همراهي مي‌كردند.

پيش از سخنراني سجادي چند نماينده موافق و مخالف نظرها و مطالب خود را در موافقت يا مخالفت با اين وزير پيشنهادي بيان كردند.

نوروزي نماينده رباط كريم، رضا حسيني نماينده شهر بابك و جهانگير محمدي نماينده اروميه نمايندگاني بودند كه در مخالفت با سجادي صحبت كردند. مهرداد لاهوتي نماينده لنگرود، اقبال محمدي نماينده مريوان و خليل حيات مقدم نماينده ماهشهر نيز در موافقت با وزير پيشنهادي ورزش و امور جوانان مطالب خود را مطرح كردند.

استفاده نمايندگان از فرصت حضور رييس جمهور در مجلس و مراجعه مكرر نمايندگان به صندلي محل جلوس رييس جمهور يكي ديگر از حاشيه هاي جلسه امروز مجلس بود. نمايندگان بالاي سر صندلي احمدي نژاد به طور مرتب حضور مي‌يافتند و گاهي رييس جمهور آنها را به صندلي مجاور خود كه رحيمي معاون اول وي بر آن تكيه كرده بود ارجاع مي‌داد.

حميد سجادي در زمان صحبت هاي نمايندگان موافق و مخالف، با يك صندلي فاصله در سمت چپ احمدي نژاد و در كنار رحيمي معاون اول نشسته بود. هنگامي كه يكي از نمايندگان مي خواست در خصوص نحوه سخنراني سخنرانان مخالف سجادي تذكر دهد، علي لاريجاني حرف هاي اين نماينده را قطع كرد و گفت كه اين تذكر وارد نيست.

احمدي نژاد پس از صحبت هاي سيد حميد سجادي مطالب كوتاهي را در خصوص ضرورت نهاد ورزش و نيز در حمايت از سجادي مطرح كرد و تاكيد كرد: هر تصميمي كه شما بگيريد محترم است اما اجازه دهيد وزارت ورزش و امور جوانان امروز شكل بگيرد تا اين جوان برومند (سجادي) بتواند برنامه هاي مربوط به ورزش و امور جوانان را با قدرت جلو ببرد.

احمدي نژاد همچنين در پايان بخش دوم سخنان خود در جلسه امروز مجلس بار ديگر تاكيد كرد: هر كسي كه از من به هر دليلي دلخوري دارد اين را از بحث وزارت ورزش و جوانان تفكيك كند و اجازه بدهيم كه اين وزارتخانه شكل بگيرد.

در پايان جلسه راي اعتماد به حميد سجادي به عنوان وزير پيشنهادي دولت براي تصدي پست ورزش و امور جوانان نمايندگان مجلس 87 راي موافق، 137 راي مخالف و 23 راي ممتنع به وزير شدن سجادي دادند و به اين ترتيب مخالفت مجلس با حضور سجادي در وزارت ورزش به طور رسمي اعلام شد.


 دادستان تهران خبر داد:
 آزادي متهمان «ظهور نزديك است» 

دادستان عمومي و انقلاب تهران از آزادي متهمان پرونده مستند «ظهور نزديك است» در طي روزهاي اخير خبر داد و اظهار اميدواري كرد كه با رفع برخي نواقص تحقيقاتي، پرونده آماده ارسال به دادگاه باشد. وي هم‌چنين تاكيد كرد كه در پرونده بزرگ بازداشت 6 مدير نفتي، حتما احضار‌هاي ديگري صورت خواهد گرفت.

به گزارش ايسنا، عباس جعفري دولت‌آبادي در خصوص رضايت مردم در رسيدگي به پرونده‌ها با بيان اينكه ميان رضايت ما و رضايت مردم تفاوت وجود دارد، خاطرنشان كرد: تحقيقات دادستاني تعطيل‌بردار نيست و همكاران ما در همه‌ي شعبات دادياري و بازپرسي تلاش مي‌كنند كه تحقيقات در رسيدگي به پرونده‌ها با دقت و سرعت پيش برود. در راستاي انجام تحقيقات پليس، وكلا، كارشناسان و مردم نقش حائز اهميتي دارند.

دادستان عمومي و انقلاب تهران در خصوص پرونده 6 مدير نفتي با بيان اينكه اين پرونده چندين سال است كه مطرح است، گفت: اين پرونده يكي از مهمترين پرونده‌هاي اقتصادي است و به لحاظ جنبه‌هاي داخلي و خارجي تحقيقات آن به سختي پيش مي‌رود. دليل اين امر نيز اين است كه مبلغ قرارداد بسيار سنگين است و همچنين برخي از مسائل مربوط به كشورهاي همجوار مي‌شود.

وي گفت: به رييس دادسراي امور اقتصادي و قانون رسيدگي كننده با اين پرونده تاكيد كرديم كه در يك فرجه زماني اين پرونده به نتيجه برسد. بازداشت‌ها نيز در همين راستا صورت گرفته است و حتما احضارهاي ديگري نيز در اين حوزه انجام خواهد شد. البته نتايج بسيار خوبي به دست آمده ولي رضايت‌بخش نيست.

جعفري دولت‌آبادي در ادامه با اشاره به بازداشت 12 نفري كه پيش از اين خبر آن در رسانه‌ها منتشر شده بود، گفت: از اين 12 نفر برخي مرتبط با عوامل دولتي يعني جزء كاركنان دولت هستند. اتهامات مربوط به مسائل مالي است. دو نفر از اين تعداد آزاد شدند و تحقيقات از 10 نفر ديگر همچنان ادامه دارد. البته تحقيقات ما به اين 10 نفر محدود نخواهد شد و كساني كه جرايمي مرتكب شده‌اند حتما تحت تعقيب قرار مي‌گيرند.

به گزارش ايسنا، دادستان تهران در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه همه افراد در برابر قانون مساوي هستند، گفت: در برابر عدالت هيچ كس مصون نيست و هر كس خطا كند تيغ عدالت به سراغش خواهد رفت و هر مقام و مسئولي در مراجعه به دادسرا بايد القاب خود را پشت در بگذارند.

وي با اشاره به رسيدگي به پرونده‌هاي كودك‌آزاري و پيگيري دادستاني تهران در اين زمينه يادآور شد: در دو ماه گذشته دو سه مورد حاد در تهران داشتيم. در حوزه كودك‌آزاري اين اطمينان را به مردم مي‌دهيم كه پيگيري اين موضوع از دغدغه‌هاي جدي ما است كه البته در بيان مسائل تفاوت‌هايي ايجاد مي‌شود.

دادستان عمومي و انقلاب تهران در پاسخ به سوالي در خصوص مسئوليت دادستاني در رابطه با گراني فقط به اين پاسخ كه بسياري از ريشه‌هاي گراني به مردم باز نمي‌گردد، اكتفا كرد و از توضيحات بيشتر خودداري كرد.

وي همچنين پرونده تعاوني مسكن اداره برق را مورد اشاره قرار داد و با اعلام اينكه 90 درصد اقدامات تحقيقاتي اين پرونده انجام شده، گفت:‌ اين پرونده در مراحل آخر كارشناسي است. حدود 5 نفر در اين رابطه در بازداشت به سر مي‌برند و اميدواريم طي يكي دو ماهه آينده پرونده به دادگاه ارسال شود. جعفري دولت‌آبادي در پاسخ به سوال ديگري در خصوص حادثه رهاسازي بيماران در حاشيه شهر تاكيد كرد: در يك نظام اسلامي هيچ كس نبايد به دليل عدم توانايي، مورد بي‌مهري قرار گيرد. دادستاني تهران در صورت مواجهه با موارد مشابه موضوع را مورد پيگيري قرار خواهد داد و با مرتكبين برخورد مي‌كند. اين پرونده نيز به دادگاه ارسال شده است و تلاش شد كه مسائل پنهان آن روشن شود.

وي كه دوشنبه شب در يك برنامه تلويزيوني حضور يافته بود، با اعلام اين خبر كه متهمان پرونده مستند «ظهور نزديك است» در چند روز اخير آزاد شده‌اند، گفت: تحقيقات بسيار گسترده‌اي در اين خصوص انجام شد. اميدوارم با رفع برخي نواقص تحقيقاتي، پرونده آماده ارسال به دادگاه باشد البته يكي از متهمان روحاني بود كه اين بخش در دادسراي ويژه روحانيت دنبال مي‌شود.


 موضع‌گيري عربستان در مقابل ايران سياسي است 

سخنگوي کميسيون اصل 90 در مجلس شوراي اسلامي گفت: موضع‌گيري کشور عربستان در مقابل برنامه‌هاي ايران اقدام تازه‌اي نيست، بلکه موضوعي است که از قبل وجود داشته اما به دليل تحولات منطقه چهره پر رنگ‌تري به خود گرفته است."حسين اسلامي" در گفت وگو با خانه ملت، درباره برگزاري دومين کنفرانس مبارزه با تروريسم در تهران و درخواست عربستان از پاکستان براي حضور نيافتن در اين کنفرانس، افزود: رفتار عربستان در اين زمينه ماهيت عقلي نداشته و موضوعي باسابقه در روابط بين دو کشور است.

نماينده ساوه با بيان اين که عربستان از جمله معدود کشورهاي موفق در حوزه کنترل مواد مخدر در سطح جهان است، گفت: اگرچه بسياري از کشورها در سطح بين الملل قرباني مواد مخدر هستند، اما کشور عربستان با بکارگيري احکام دين توانسته با اين پديده شوم مبارزه کامل داشته باشد. او با اشاره به مقررات جدي اين کشور براي مجازات متخلفان در اين زمينه، خاطرنشان کرد: اعدام به عنوان حداقل مجازات متخلفان در اين کشور درنظر گرفته شده است و در اين زمينه قانون نه تنها شهروندان تابع اين کشور بلکه اتباع ديگر کشورها را نيز در بر مي گيرد. اسلامي ادامه داد: عربستان مي تواند از کشورهاي مدعي کنترل مواد مخدر در جهان باشد، چرا که توانسته است در بحث مواد مخدر با ديدگاه حاکميتي بر مبناي دين بسيار موفق عمل کند. عضو کميسيون اصل 90 اظهارات اخير مقامات عربستان براي عدم حضور ساير کشورها در کنفرانس ضد تروريسم در تهران با توجه به کارنامه قابل قبول اين کشور در مبارزه با مواد مخدر را رفتاري کاملا طبيعي خواند و گفت: واقعيت آن است که اوضاع فعلي منطقه به خصوص موضوع بحرين و سوريه باعث تشديد موضع گيري عربستان عليه ايران شده و امروز مسئله بحرين و سوريه به عنوان دو مسير آسيب­زننده به ايران مطرح هستند، چرا که ايران حامي اصلي انقلاب­ها در منطقه قلمداد مي‌­شود. نماينده ساوه موضع‌گيري عربستان در جريان اخير را موضع گيري سياسي دانست و افزود: اين موضع­گيري بيشتر تحت تاثير اعتقادات حاکمان اين کشور است و از آنجا که در اين کشور وهابي‌ها و سلفي‌ها حکومت دارند که به طور ذاتي با شيعه خصم دارند، بر اين اساس است که موضوع اتفاقات منطقه هم به اين موضوع دامن زده و در نهايت شاهد چنين برخوردهايي از سوي مقامات اين کشور هستيم.

او در پايان تاکيد کرد: ايران همان طور که در موارد قبل به صورت مستقل کار خود را به انجام رسانده است اين بار هم منتظر همراهي و همکاري کسي نمانده و برگزاري کنفرانس مبارزه با تروريسم را با جديت پيگيري خواهد کرد. دولت عربستان از طريق نمايندگان برخي کشورهاي خارجي در رياض به دولت هاي متبوعشان پيام داده تا در کنفرانس بين المللي مبارزه با تروريسم که در روزهاي 4 و 5 تير ماه سال جاري در تهران برگزار مي شود، شرکت نکنند.


 سبحاني‌نيا:
 ادغام وزارت نفت و نيرو از دستور کار دولت خارج شد 

عضو هيئت رئيسه مجلس از تشکيل کارگروه مشترک ميان مجلس و دولت براي بررسي ادغام وزارتخانه‌ها خبر داد و گفت: بر اساس توافق صورت گرفته در اين کارگروه ادغام وزارت نفت و نيرو در يکديگر منتفي و از دستور کار دولت براي ادغام وزارتخانه‌ها خارج شد.

"حسين سبحاني‌نيا" در گفت‌وگو با خانه ملت از تصميم کارگروه مشترک دولت و مجلس براي منتفي کردن ادغام وزارت نفت و نيرو در يکديگر خبر داد.نماينده مردم نيشابور در مجلس شوراي اسلامي، تصريح کرد: کارگروه مشترک بررسي ادغام وزارتخانه‌ها بعد از انجام يک سري مباحث کارشناسي به اين نتيجه رسيد که وزارت نفت به واسطه اهميتي که براي کشور دارد، بايد مستقل بماند و از همين رو ادغام وزارت نفت و نيرو از دستور کار ادغام وزارتخانه‌ها خارج شد.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اين که وزارت نيرو و وزارت نفت دو وزارتخانه بزرگ و با اهميت براي کشور هستند، تأکيد کرد: ادغام اين دو وزارتخانه در يکديگر خلاف اهداف مجلس از تصويب ماده 53 قانون برنامه پنجم و مکلف کردن دولت به ادغام وزارتخانه‌ها بود، از همين رو با اصرار کارشناسان مجلس اين ادغام از دستور کار مجلس خارج شد.کارگروه مشترک بررسي ادغام وزارتخانه ها کارگروهي است که از نايب رئيس‌هاي مجلس و تعدادي از نمايندگان به اضافه معاونان رئيس‌جمهوري در حوزه معاونت پارلماني و معاونت برنامه‌ريزي تشکيلشده است.هدف اين کارگروه بررسي نحوه ادغام وزارتخانه‌ها و رسيدن به برداشتي واحد ميان مجلس و دولت از قانون ادغام وزارتخانه‌ها است.


 رئيس مجلس خطاب به خبرنگاران:
 مسووليت شما اين است كه نگاه مردم را نسبت به مسائل مهم كشور حساس كنيد 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه استيضاح صالحي هنوز در مجلس متوقف نشده است، گفت: از نظر آيين نامه امکاني براي توقف استيضاح وزير خارجه نداريم مگر اينکه آقاي صالحي با نمايندگان مجلس رايزني کند و نمايندگان را متقاعد کرده تا استيضاح را پس بگيرند.

به گزارش مهر، علي لاريجاني در حاشيه بازديد از نمايشگاه اتحاديه صنايع هوايي و فضايي که در مجلس برگزار شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به مهر مبني بر اينکه آيا با توجه به استعفاي معاون وزير امور خارجه که انتصاب وي علت استيضاح صالحي بوده است، پيگيري طرح استيضاح متوقف شده است، گفت: خير متوقف نشده است. البته به دوستان توصيه کرده بودم که در اين زمينه تعجيل نکنند اما از نظر آيين نامه نمايندگان وقتي درباره استيضاح حساس باشند ما بايد بپذيريم.

همچنين به گزارش ايسنا، رييس مجلس شوراي اسلامي درباره‌ي راي عدم اعتماد مجلس به حميد سجادي وزير پيشنهادي وزارت ورزش و امور جوانان نيز گفت: مخالفين و موافقين هم در سخنان‌شان توجه داشتند كه آقاي سجادي يك شخصيت ورزشكار ارزشمند است، اما نكته‌اي كه شايد دغدغه‌ي برخي از نمايندگان بود و از حرف‌هاي مخالفين بر مي‌آمد، اين بود كه مديريت جايي كه مسووليت رفع مشكلات جوانان و ورزشكاران را به عهده دارد، بايد از مديريت قوي برخوردار باشد.

وي افزود: طبيعي است كه ممكن است يك فرد ورزشكار خيلي خوبي باشد اما از نظر مديريتي خيلي قوي نباشد، برخي نمايندگان مي‌گفتند كه براي كمك به ورزشكاران بايد يك مدير قوي داشته باشيم كه بتواند ورزشكاران را حمايت كند.

وي تاكيد كرد: در كشور ما اين‌گونه است كه مديران ارشد كشور بايد قدرت زيادي از نظر تعامل، طراحي، پيش‌بيني و ابتكار داشته باشند تا بتوانند در مورد بودجه‌ي مورد نياز و به‌كار‌گيري نيروهاي مستعد فعاليت‌هاي مفيدي داشته باشند و تا اين استعداد‌ها فراهم نشود مديريت قوي به وجود نمي‌آيد. شايد دغدغه نمايندگان بيشتر به اين دليل بوده، البته ملاحظات ديگري در صحبت‌هاي مخالفين و موافقين وجود داشت.

رييس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: من فكر مي‌كنم همان‌طور كه مجلس وزارت ورزش و جوانان را براي حمايت از اين دو قشر ايجاد كرد و اين دو سازمان را به وزارتخانه تبديل كرد تا مورد حمايت مجلس و دولت قرار گيرد، به همين دليل و به خاطر همين حساسيت مي‌خواهد مسووليت اين وزارتخانه را بر دوش كسي قرار دهد كه از نظر مديريتي و داشتن طراحي براي آينده و برنامه‌ريزي كاملا روشن باشد.

وي افزود: البته من نمي‌خواهم بگويم آقاي سجادي اين برنامه‌ريزي را نداشته، بلكه شايد ايشان نتوانسته مجلس را متقاعد كند و برداشت نمايندگان اين بود كه هنوز اين ظرفيت مديريتي براي آنها تاييد نشده است، لذا مجلس حساسيت بيشتري روي اين موضوع داشته تا وزير اين وزارتخانه فردي قوي و داراي برنامه‌ريزي براي جوانان و ورزشكاران باشد.

رييس مجلس شوراي اسلامي در واكنش به طرح سوالات سياسي از سوي خبرنگاران نسبت به اين موضوع انتقاد كرد و گفت: من فكر مي‌كنم شما به كشور ظلم مي‌كنيد. از باب اين‌كه برخي كارهاي مهم كشور را پوشش نمي‌دهيد، اما حرف‌هايي كه سروصداي سياسي دارد را برجسته مي‌كنيد، البته از جهتي حق داريد، چرا كه خبرنگاريد و مسائل جنجالي شما را بيشتر جذب مي‌كند.وي خطاب به خبرنگاران گفت: مسووليت شما اين است كه هميشه نگاه مردم را نسبت به مسائل مهم كشور حساس كنيد.

لاريجاني با اشاره به برگزاري نمايشگاه اتحاديه‌ي صنايع هوايي و فضايي ايران در مجلس اظهار كرد: اين نمايشگاهي كه شما خيلي از آن استقبال نكرديد و اين از سوالات شما كاملا معلوم است نمايشگاه بسيار مهمي است و تعداد زيادي از شركت‌هاي بخش خصوصي - حدود 200 شركت - در زمينه هوا و فضا كار مي‌كنند و جوان‌هايي كه در اين زمينه فارغ‌التحصيل شدند كارهاي مهمي را انجام مي‌دهند.

وي با اشاره به طراحي و ساخت هواپيماهاي دونفره و چهارنفره و موفقيت‌هاي دانشمندان كشورمان در اين زمينه اظهار كرد: خواهش من از رسانه‌ها اين است كه بعد از رفتن من دوباره به اين نمايشگاه بروند، با غرفه‌داران مصاحبه كنند و مردم را در جريان اين پيشرفت ها قرار دهند، چرا كه وظيفه شما رسانه‌هاست و شما نبايد آن را از ياد ببريد.


 صالحي: از خودگذشتگي از ويژگي‌هاي مسئولان نظام است 

علي‌اكبر صالحي، وزير امور خارجه كشورمان كه در نشست خبري مشترك با وزير خارجه عراق در جمع خبرنگاران سخن مي‌گفت در اين‌باره خاطرنشان كرد: در جمهوري اسلامي ايران مهم اين است كه مسئولان منافع و مصلحت ملي را بر منافع شخصي ترجيح مي‌دهند و هر جا كه اين دو در مقابل هم قرار مي‌گيرند منافع ملي اولويت دارد.وي هم‌چنين از سفر محمدرضا رحيمي، معاون اول رييس‌جمهور كشورمان براي برگزاري كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور به بغداد در 15 تير خبر داد و گفت: براي كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور تعدادي از توافقنامه‌ها در حوزه‌هاي مختلف از جمله اجتناب از ماليات مضاعف، همكاري‌هاي گمركي، حمايت از سرمايه‌گذاري مشترك، همكاري‌هاي اقتصادي و تجاري آماده امضا شده است. ضمن اين‌كه موافقتنامه‌هاي ديگري هم در دست بررسي است كه اميدواريم تا زمان سفر جناب آقاي رحيمي آماده شود. اميدوارم بتوانيم شش موافقتنامه‌ي عمده را با دوستان‌مان در عراق به امضا برسانيم كه راه را براي سرمايه‌گذاري‌هاي مشترك آينده باز خواهد كرد. رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان با اشاره به مذاكراتش با زيباري گفت: يكي از موضوعاتي كه در خصوص آن تصميم گرفته شده بود، موضوع جانمايي ميله‌هاي مرزي دو كشور بود. در مرزهاي زميني و آبي كميته‌هاي دو كشور با جديت تمام و تلاش فراواني كه داشتند بخش عمده‌اي از جانمايي‌ها را انجام داده‌اند. در مرزهاي شمالي كار جانمايي در حال انجام است كه مراحل نهايي را طي مي‌كند.

وي گفت: در گفت‌وگوهايي كه انجام داديم تصميم گرفتيم تمام موضوعات بين دو كشور را با جديت پيگيري كنيم و هر چه سريع‌تر پرونده‌هايي كه از پيش بوده است را نهايي كنيم.صالحي تاكيد كرد: روابط ما با عراق ويژه است و ارتباطات ما فرهنگي، مردمي، اقتصادي و تجاري است. اميدواريم زماني برسد كه رفت و آمد مردم دو كشور با توجه به علاقه‌ي آن‌ها آن‌چنان تسهيل شده باشد كه مانند كشوري بدون مرز باشد.

به گزارش ايسنا، هوشيار زيباري ـ وزير امور خارجه عراق ـ نيز در اين نشست مطبوعاتي مشترك در پاسخ به پرسش ايسنا در مورد حضور منافقين در عراق گفت: موضع دولت عراق براي آينده اين گروه مشخص است. ما توافق كرده‌ايم كه تا پايان سال ميلادي اعضاي اين گروه كه در اردوگاه اشرف هستند به كشورهاي ديگر بروند. از سازمان‌ها و پارلمان‌هاي اروپايي خواسته‌ايم كه كمك و تشويق كنند كه تعدادي از كشورهاي اروپايي و غربي از تعدادي از اين افراد را پذيرا باشند.

زيباري تاكيد كرد: اين هدف ما انسان دوستانه است. هر كس كه مايل است به آن كشورها برود.

او ادامه داد: يكي از علل اصلي سفر من به تهران اين است كه به اطلاع كادر رهبري جمهوري اسلامي ايران برسانيم كه ما توانستيم موافقت‌نامه‌هايي را انجام دهيم و آماده‌ايم اعلام كنيم كه بي‌صبرانه در انتظار سفر رحيمي به عراق هستيم. تاريخ برگزاري كميسيون مشترك تعيين شده است. موافقت‌نامه‌ها نيز براي امضاء آماده است. اين ديپلمات عراقي هم‌چنين گفت: البته در مورد زائران ايراني تعداد ويزا را دو برابر كرديم ولي در زمينه لغو رواديد در حال حاضر هنوز وقت آن نيست.

او در مورد روابط دو كشور نيز گفت: در گفت‌وگوهايي كه داشته‌ايم تاكيد كرديم كه عراق مجددا نقش اساسي خود را در منطقه ايفا مي‌كند و تلاش مي‌كند نظر خود را در منطقه اعلام كند و آن را نشان دهد. ما در عين حال به سفري كه رحيمي و هيات همراه آن دارند چشم دوخته‌ايم كه مي‌تواند مقدمات بسيار خوبي براي گسترش روابط ايجاد كند.

زيباري در پاسخ به پرسش ديگري درباره توافق‌نامه امنيتي آمريكا با عراق و اجرايي كردن آن و خروج نيروهاي آمريكايي از اين كشور، گفت: روز گذشته نشستي در سطح رهبران جريان‌هاي سياسي در عراق و در نهاد رياست جمهوري برگزار شد. همه نيروهاي سياسي حضور داشتند، موضوع آينده‌ي نيروهاي آمريكايي در عراق به بحث گذاشته شد. اين اولين نشستي بود كه در اين رابطه برگزار شد كه اجماع ملي در آن وجود داشت كه حتما بايد دولت آمريكا نسبت به تعهدي كه دارد پايبند باشد و در پايان 2011 همه نيروهاي آمريكايي بايد اين كشور را ترك كنند. مساله تمديد يا تجديد زمان حضور مطرح نشد و نيست مگر اين كه دولت عراق آن را درخواست كند.

خبرنگار ديگري در مورد اقدامات عراق در زمينه حل موضوع ريزگردها و گرد و غبار كه در دو كشور وجود دارد پرسيد كه زيباري گفت: ما در عراق نيز از اين پديده زيست محيطي رنج مي‌بريم كه به دليل تغيير آب و هوا در جهان بوده است. اين مساله نياز به تلاش منطقه‌يي و حتي تلاش بين‌المللي دارد و بايد در اين زمينه سرمايه‌گذاري كنيم تا بتوانيم از ضررهاي بيش‌تر جلوگيري كنيم.وي ادامه داد: ظاهرا جمهوري اسلامي ايران در اين رابطه ابتكار خوبي داشته است و البته ما جلسات خوبي بين وزيران محيط زيست و مسوولان دو كشور داشتيم؛ اما بايد در نظر داشت اين مساله فقط از عراق نشات نمي‌گيرد بلكه گرد و غبار از جاهاي ديگر نيز وارد مي‌شود و شايد كشورهاي ديگر از جمله عربستان سعودي، كويت، سوريه و ... نيز اين مشكل را دارند. بنابراين نياز به تلاش گروهي و منطقه‌يي است.


 ابومازن توافقنامه را نقض کرده است 

مهر: سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس)، با بي اساس خواندن اظهارات رئيس تشکيلات خودگردان عليه اين جنبش، آن را ناقض توافقنامه آشتي ملي دانست. به گزارش پايگاه محيط،"سامي ابوزهري" گفت : ابومازن با اصرار بر نخست وزيري "سلام فياض" در واقع توافقنامه آشتي ملي را نقض کرده است.وي افزود: اظهارات تشکيلات خودگردان و اصرارش بر نامزدي سلام فياض، يک جنجال رسانه اي غير قابل توجيه است وي اتهامات بي اساسي را مطرح کرد که به زيان منافع ملي و تلاشهاي آشتي است. سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي فلسطين افزود: مطابق توافقنامه آشتي ملي، نخست وزير و اعضاي دولت آينده بايد با توافق همه گروههاي فلسطيني انتخاب شود. شايان ذکر است که رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين ادعا کرده بود نخست وزير دولت آينده سلام فياض خواهد بود. ابومازن با تکرار اتهامات بي اساس خود مدعي شده بود حماس برگ برنده ايران است .


 نامزد مي‌شوم اما با پوتين رقابت نمي کنم 

 
مهر: رئيس جمهوري روسيه با اعلام تمايل خود براي شرکت در انتخابات رياست جمهوري اعلام کرد که با "ولاديمير پوتين" براي رسيدن به اين پست رقابت نمي کند."ديميتري مدودف" در گفتگو با فايننشال تايمز اعلام کرد : تصور رقابت من و نخست وزير در انتخابات مشکل است. مدودف افزود : من و پوتين رفقاي قديمي هستيم و رقابت ما به آنچه در سالهاي اخير به دنبال تحققش بوديم، لطمه خواهد زد. هر رئيس جمهوري موظف است علاقه به ادامه کار داشته باشد، اما اينکه تصميم بگيرد در رقابت شرکت کند يا نکند، موضوع ديگري است . وي افزود: اگر مطابق با قانون اساسي در کرسي رياست جمهوري بمانم، براي تحقق برنامه هاي اعلام شده از جمله مدرن سازي اقتصادي و سياسي روسيه از هيچ تلاشي دريغ نخواهم ورزيد. رئيس جمهوري روسيه در ادامه افزود : تصميم گيري براي معرفي نامزدهاي انتخابات آينده طولاني شده است، زيرا سرمايه گذاران خارجي به دنبال شفافيت بيشتر هستند .


 دارايي قذافي در امارات بلوکه شد 

 
مهر: بانک مرکزي امارات متحده عربي از بلوکه کردن دارايي هاي معمر قذافي ديکتاتور ليبي و خانواده وي خبر داد. به گزارش شينهوا، بانک مرکزي امارات متحده عربي به بانک هاي اين کشور دستور داد تا دارايي هاي 19 شخص حقوقي و موسسه در ليبي را در راستاي دو قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد عليه اين کشور بلوکه کنند. "عبدالرحيم العوادي" مدير اجرايي بانک مرکزي امارات در حاشيه کنفرانسي در شهر ابوظبي درباره روشهاي مقابله با پولشويي گفت: قطعنامه هاي شوراي امنيت را در ليبي اجرا کرديم و هفته آينده گزارشي را در اين باره تحويل وزارت خارجه مي دهيم. وي افزود: بانکهاي اماراتي همچنين اجازه ندارند تا عمليات هاي تراکنش مالي را براي افراد مذکور در دو قطعنامه شوراي امنيت عليه ليبي انجام دهند. اين گزارش پس از آن منتشر مي شود که بانک مرکزي امارات اخيرا اعلام کرد امارات قوانين جديدي را براي مقابله با پولشويي در ماه سپتامبر اعمال مي کند.


 نيروهاي اشغالگر عامل ناامني و بي ثباتي در افغانستان هستند 

وزير کشور با تاکيد بر اينکه نيروهاي اشغالگر عامل اصلي نا امني، بي ثباتي، توسعه تروريسم و قاچاق مواد مخدر در افغانستان هستند، گفت: اين نيروها بايد هر چه سريعتر از افغانستان خارج شوند.به گزارش مهر، مصطفي محمد نجار وزير کشور در ديدار با عبدالرحمان رحمان معين معاون امنيتي وزير کشور افغانستان با اشاره به برگزاري اولين نشست کارگروه امنيتي بين تهران و کابل تاکيد کرد: توافقات صورت گرفته بايد هر چه سريعتر اجرايي شود تا شاهد نتايج مثبت آن باشيم.

وي با تاکيد بر مبارزه با مواد مخدر، جرايم سازمان يافته و تروريسم، تقويت مديريت امور مرزي، توسعه و ارتقاء همکاري هاي پليسي و امنيتي، خواستار تقويت هر چه بيشتر بازارچه ها و مبادلات مرزي شد.وزير کشور با اشاره به طرح ساماندهي اتباع غير مجاز که در کشورمان صورت مي پذيرد، گفت: بايد تردد مهاجرين و اتباع افغاني به جمهوري اسلامي ايران بايد سامان پذيرد.


 ميز خبر 

پنتاگون خبر داد؛

ادغام سامانه‌هاي دفاع موشكي آمريكا و اسرائيل در خاورميانه

رئيس آژانس دفاع موشكي پنتاگون گفت سامانه‌هاي دفاع موشكي تلاويو قادر به محافظت از پايگاه‌هاي آمريكا در خاورميانه است و با سامانه‌هاي دفاع موشكي آمريكا ادغام مي‌شوند.به گزارش فارس به نقل از روزنامه صهيونيستي "هاآرتص "، ژنرال "پاتريك اوريلي " رئيس آژانس دفاع موشكي پنتاگون گفت سامانه دفاع موشكي اسرائيل در يك سامانه دفاع منطقه‌اي ادغام مي‌شود كه آمريكا آن را طراحي كرده است.وي در مصاحبه‌اي كه در مجله "اخبار دفاعي آمريكا " به چاپ رسيده اعلام كرده است سكوهاي پرتاب موشكي اسرائيل نيز ممكن است از كشورهاي عربي هم‌پيمان‌ آمريكا كه با اسرائيل هيچ رابطه ديپلماتيكي ندارند، محفاظت كنند.

اوريلي گفت اين سامانه دفاع موشكي چندلايه توسط اسرائيل مستقر مي‌شود كه تركيبي از سامانه‌هاي "گنبد آهنين " و "باتوم سحرآميز " در لايه‌هاي پايين‌تر و سامانه‌هاي "آرو2 و 3 " در سطح جوي و بالاتر از آن است كه به تقويت توانايي آمريكا براي محافظت از نيروهاي خود در خاورميانه مي‌پردازد.

آمريكا عباس را تهديد كرد؛

اگر فياض نخست وزير نشود دولت آينده فلسطين را تحريم مي‌كنيم

يك منبع آگاه در جنبش فتح اعلام كرد كه دولت آمريكا به محمود عباس ابلاغ كرده است كه اگر سلام فياض، نخست وزير نشود دولت آينده فلسطين را تحريم مي‌كند.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه الدستور،‌ يكي از مسئولان جنبش فتح اعلام كرد كه بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي با محمود عباس، رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين تماس گرفته و او را تهديد كرده است كه اگر با خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي جنبش مقاومت اسلامي فلسطين ( حماس)، ديدار كند امتيازهاي عباس و فرزندانش را از او مي‌گيرد.

وي در ادامه افزود: نتانياهو به عباس گفته بود كه ماليات فلسطيني‌ها را كه به تشكيلات خودگردان فلسطين مي‌داده است قطع مي‌كند و بار ديگر كرانه باختري را محاصره مي‌كند.اين مسئولان جنبش فتح همچنين تاكيد كرد: عباس با سرويس اطلاعات مصر تماس گرفته و به آنها گفته است كه آمريكا از او خواسته تا سلام فياض، نخست وزير دولت موقت فلسطين به عنوان نخست وزير دولت آينده انتخاب شود در غير اين صورت اين دولت تحريم خواهد شد.

وي در ادامه افزود: عباس به سرويس اطلاعات مصر گفت كه دفتر باراك اوباما، رئيس جمهور آمريكا او را تهديد كرده كه اجازه اجراي آشتي ملي فلسطين را نخواهد داد.عباس نيز از مصري‌ها خواست تا روند اجراي آشتي ملي را تا سپتامبر به تاخير اندازند اما با امضاي سند آشتي ملي غافلگير شد.

ديكتاتور تونس به 35 سال حبس محكوم شد

دادگاه تونس رئيس جمهوري مخلوع اين كشور را به صورت غيابي به 35 سال زندان محكوم كرد.به گزارش ايسنا، صدور حكم محكوميت زين العابدين بن علي، رئيس جمهوري مخلوع تونس به 35 سال زندان، شش ماه پس از سرنگوني رژيم وي به دنبال انقلاب مردمي در اين كشور صورت گرفته است.

بن علي كه از زمان كناره گيري از قدرت در عربستان سعودي به سر مي‌برد، به فساد مالي شامل جمع آوري اموال به صورت نامشروع، پولشويي و در اختيار داشتن غيرقانوني مقدار زيادي جواهرات متهم شده بود. همسر وي نيز با اين حكم مواجه شده است.به گزارش خبرگزاري رويترز، پس از آغاز اعتراض‌ها در تونس، معترضان توانستند پس از چند روز تظاهرات باعث سرنگوني رژيم بن علي شوند.دولت موقت تونس اعلام كرده كه خواهان استرداد بن علي از عربستان شده است.

انقلاب تونس باعث آغاز اعتراض‌هاي گسترده در سراسر جهان عرب شد. معترضان در سراسر جهان عرب عليه نرخ بالاي بيكاري، افزايش قيمت‌ها و رژيم‌هاي سركوب‌گر عرب تظاهرات كردند.مقامات قضايي همچنين اعلام كردند كه دادگاه بن علي و همسرش را به پرداخت 65 ميليون دلار محكوم كرد.اين در حالي است كه بن علي در بيانيه‌اي كه توسط وكلايش صادر شد، تمامي اتهام‌ها عليه خود را رد كرد و گفت كه وي قرباني يك توطئه‌ي سياسي شده است و در خروج از تونس فريب خورده است.اكرم عازوي، وكيل بن علي، در گفت‌وگو با خبرگزاري فرانسه اظهار داشت: بن علي تاكيد دارد كه پست رياست جمهوري را ترك نمي‌كند و از تونس فرار نكرده است.وي در ادامه افزود: بن علي معتقد است كه مجبور به ترك تونس شده است و اين اقدام در راستاي هدف قرار دادن قدرت و حكومت او در تونس صورت مي‌گيرد.

ورود هواپيماي يمني به عربستان براي بازگرداندن صالح

يك روزنامه عربستاني از بازگشت علي عبدالله صالح طي روزهاي آينده از عربستان به يمن توسط يك فروند هواپيماي يمني خبر داد.به گزارش ايسنا، روزنامه عربستاني الوطن، در گزارشي نوشت: يك فروند هواپيماي وابسته به خطوط هوايي يمن كه قرار است علي عبدالله صالح، رئيس جمهور اين كشور و چندين تن از مسئولان يمني را كه به دليل جراحت‌هاي وارده در اثر بمباران كاخ رياست جمهوري، در عربستان به سر مي‌برند طي روزهاي گذشته به يمن منتقل كند، وارد فرودگاه بين المللي رياض شد.

اين روزنامه در ادامه نوشت: علي عبدالله صالح در بيمارستان نظامي عربستان تحت درمان قرار گرفت و عمل جراحي وي براي بيرون آوردن تركشي كه نزديك قلب وي اصابت كرده بود با موفقيت صورت گرفت.يك منبع ديپلمات يمني نيز عنوان داشت: شرايط جسمي علي عبدالله صالح خوب است. اخبار منتشر شده در خصوص وخامت حال وي نادرست است.علي عبدالله صالح طي روزهاي آينده به يمن باز مي‌گردد.وي در ادامه افزود:‌ رئيس جمهور يمن به خانواده خود اجازه نداد براي ملاقاتش به عربستان بيايند چرا كه مي‌خواهد به يمن و نزد آنها باز گردد و نمي‌خواهد مانند آوارگان زندگي كند.اين در حالي است كه هزاران تن از مردم يمن روز دوشنبه با برگزاري تظاهرات مخالفت خود را با بازگشت علي عبدالله صالح به كشور اعلام كرده و خواهان خروج پسر و عوامل نظام وي شدند.

مذاكرات محرمانه تركيه و رژيم صهيونيستي

روزنامه عبري هاآرتص از انجام مذاكرات محرمانه ميان نمايندگان رژيم صهيونيستي و تركيه خبر داد.به گزارش ايسنا، روزنامه‌ي عبري هاآرتص به نقل از يك مسئول ارشد صهيونيستي نوشت: اسرائيل خواهان ايجاد رابطه مسالمت‌آميز و مثبت با تركيه است. اين مسئول ارشد صهيونيستي همچنين تاكيد كرد: برقراري اين روابط به نفع دو طرف است. ما از روابط پرتنش ميان تركيه و اسرائيل متاسفيم.وي همچنين توضيحي در خصوص تماس‌ها و مذاكرات محرمانه ميان رژيم صهيونيستي و تركيه نداد. روزنامه هاآرتص به نقل از اين مسئول اسرائيلي نوشت: اسرائيل و تركيه مذاكرات محرمانه‌اي براي ايجاد راهكار با هدف حل و فصل تنش‌هاي ديپلماتيك ميان دو طرف انجام مي‌دهند و آمريكا نيز اين تلاش‌ها را همراه مي‌كند.اين روزنامه در ادامه نوشت: مذاكرات محرمانه ميان فرستاده بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل و قائم مقام وزارت امور خارجه تركيه صورت مي‌گيرد.

هاآرتص همچنين نوشت: نمايندگان اسرائيل و تركيه در كميته تحقيقاتي سازمان ملل در خصوص بررسي حمله اسرائيل به كشتي تركيه‌اي مرمره آبي نيز با يكديگر مذاكرات محرمانه انجام مي‌دهند.قرار است، ناوگان حامل كمك‌هاي بشردوستانه به زودي به سمت نوار غزه حركت كند اما كشتي تركيه‌اي مرمره‌ آبي در اين ناوگان حضور ندارد.

با انجام يک نظرسنجي در مصر؛

اوباما و الظواهري مساوي شدند

در يک نظرسنجي جديد ميزان محبوبيت رئيس جمهور آمريکا و سرکرده القاعده از سوي شهروندان مصري تقريبا مساوي اعلام شد.به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه، در اين نظرسنجي که از سوي انستيتو بين المللي صلح که مقر آن در نيويورک قرار دارد، انجام شده ميزان محبوبيت اوباما نزد مصريها 12 درصد است.در اين نظرسنجي ميزان محبوبيت "ايمن الظواهري" سرکرده جديد القاعده که يک هفته پيش به اين منصب گمارده شده 11 درصد اعلام شده که تقريبا برابر ميزان محبوبيت اوباما است.در اين نظرسنجي که در آن 800 نفر شرکت کرده اند، "عمروموسي" از نامزدهاي احتمالي انتخابات رياست جمهوري مصر بيشترين محبوبيت را با 32 درصد از آن خود کرده است. پس از وي "عصام شرف" نخست وزير مصر با 16 درصد و "محمد طنطاوي" رئيس شوراي عالي نظامي مصر قرار گرفته که 8 درصد محبوبيت نزد مصريها دارد.نکته حائز اهميت در اين نظرسنجي که در ماه مي و ژوئن انجام شده ميزان محبوبيت پايين "محمد البرادعي" و "ايمن نور" از ديگر گزينه هاي رياست جمهوري در مصر است که به ترتيب 2 و 3 درصد راي را به خود اختصاص داده اند.


 موج كوتاه 

روزنامه هاي ديروز در سرمقاله و يادداشت هاي خود موضوعات مختلف داخلي و خارجي را دنبال کردند.

«آخر خط نفاق»عنوان سرمقاله ‌روزنامه‌ جام جم بود كه در آن مي‌خوانيد: سي‌ام خردادماه مصادف با سي‌امين سالگرد آغاز حركت مسلحانه فرقه منافقين عليه انقلاب اسلامي ايران است؛ حركتي كه اين روزها و با آنچه در عراق مي‌گذرد و صدور حكم اخراج نيروهاي منافقين از سوي مردم و دولت عراق به آخر خط خود نزديك مي‌شود. دست و دهان و ذهن و روان سران منافقين به خون و خشونت آغشته است و حالا در سي‌امين سالگرد حركتشان با وجود ترور بيش از 12 هزار ايراني مسلمان كه فقط 1192 نفر از آنها از قشر شريف كارگر بوده‌اند و ده‌ها جنايت و رذالت ديگر، فرش از زير پايشان كشيده شده و خانه و كاشانه عنكبوتي اشرف قرار است از آنها ستانده و به ملت عراق بازگردد.

روزنامه کيهان در يادداشت روز خود به موضوع شرط مدرک فوق ليسانيس براي نمايندگي مجلس پرداخت و نوشت: درباره مدرك تحصيلي «فوق ليسانس معادل» كه دارندگان آن در مصوبه اخير مجلس محترم، فاقد «فوق ليسانس» تلقي شده اند بايد پرسيد مگر مدارك تحصيلي كه مجلس در مقابل هر دوره از نمايندگي به نمايندگان اعطاء مي كند، ارزشي بيشتر از «مدرك معادل» دارد؟! و مگر فلان نماينده كه با مدرك تحصيلي فوق ديپلم وارد مجلس شده و به دليل دوره نمايندگي مدرك وي به «ليسانس» و بعد «فوق ليسانس» و... تبديل شده، براي كسب اين مدارك تحصيلي - به قول معروف- دود چراغ خورده؟! و دهها كتاب و جزوه را به پايان برده و صدها ساعت كار آزمايشگاهي و مطالعه ميداني انجام داده است؟! بنابراين اگر مدارك تحصيلي معادل قابل قبول نباشد، قبل از آن « مدرك مجلسي » نبايد قابل قبول باشد.

«وظيفه بر زمين مانده»عنوان سرمقاله‌ روزنامه‌ جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد: آنچه اين روزها از زبان سلطان محمد ششم پادشاه مراكش شنيده مي‌شود، دقيقاً همان طرح "شاه سلطنت كند و دولت حكومت نمايد" است. براي آنكه انقلاب‌هاي منطقه به نتيجه مطلوب ملت‌ها برسند به يك تلاش فوق‌العاده و فوري توسط انقلابيون مسلمان نيازمند است. متأسفانه همه جا انقلابيون به امور حاشيه‌اي سرگرم و مشغولند و نيروها، فكرها و امكانات هرز مي‌روند و اقدامات لازم براي دادن كمك‌هاي برنامه‌اي به ملت‌هائي كه انقلاب مي‌كنند صورت نمي‌گيرد.اين، مقوله مهمي است كه اكنون بلاتكليف مانده و از رهگذر همين بلاتكليفي زيان‌هاي بزرگي متوجه ملت‌هاي منطقه شده است. مسئوليت اصلي تعيين تكليف اين وظيفه بر زمين مانده برعهده علماي اسلام است كه نمي‌توانند خود را در برابر سرنوشت مسلمانان بي‌تفاوت بدانند.

روزنامه ابتکار در سرمقاله خود به بحث پيرامون منتقدان و متملقان پرداخت و بيان داشت: منتقد فرصت‌طلب نيست، بلکه حق‌جوست، درحالي‌که متملق فرصت‌طلب و «بادجو»ست. هرگاه قدرت در يد اصلاح‌طلبان باشد، خود را به رنگ و بو و خوي آنان در‌مي‌آورد و هرگاه اصولگرايان سوار قدرت شوند، در رکاب آنان دوان‌دوان است. اين «ابن‌الوقت‌ها» هرگاه ببينند اسب قدرت در زير پاي سياستمداري سکندري مي‌خورد و از تاخت و توان افتاده است، نگاه خويش را به‌سمت سواري مي‌گردانند که در حال قوّت‌گرفتن و پيروزشدن است. خيلي زود آن يکي را رها و به ديگري روي مي‌کنند.الحق و الانصاف کدام خردمند به حمايت و چرب‌زباني‌هاي اين گروه دل مي‌بندد؟

«ضرورت پاسداري از امنيت رواني جامعه»عنوان سرمقاله‌‌ روزنامه‌ تهران امروز بود كه در آن مي‌خوانيد:واقعيت تلخ اما واقع‌بينانه اين است كه اين بزهكاري‌ها محصول و نتيجه تلاقي چندين انحراف و كژروي فردي و اجتماعي در گذر زمان است كه گاهي در قالب يك جنايت سرريز شده و خودنمايي مي‌كند و براي تحليل و ادراك آن نيز بايد همه ريشه‌ها و مجاري آن با شجاعت و دقت و صراحت و در فضايي كارشناسي – نه احساسي و هيجاني – بررسي شود تا بتوان براي آن راه چاره‌اي يافت و شايد بتوان گفت اساسي‌ترين كار به‌عنوان راهبردي ميان مدت و بلند‌مدت همين روش است اما اين امر بسيار مهم نافي اقدامات كوتاه‌مدت قضايي و قاطع نيست كه اميدواريم در مورد چند فقره جنايات اخير شاهد اقدام قاطع و عادلانه با مجرمان بوده ولي در عين حال اصل مطالعه و بررسي دقيق و كارشناسي با محوريت نخبگان و خبرگان به منظور پيشگيري از جرايم، تحت‌الشعاع هيجانات عمومي ورسانه‌اي قرار نگيرد.

«ناگفته‌هايي از تحولات يونان»عنوان يادداشت روز روزنامه حمايت بود که درآن بيان داشت: كشورهاي غربي و نهادهاي بين‌المللي در حالي براي كمك به اين كشور اروپايي از تمام ظرفيتهاي خود استفاده مي‌كنند كه همين كشورها و نهادها به اصطلاح بشر دوست و جهاني در قبال ساير تحولات جهاني كارنامه‌اي سوال برانگيز داشته‌اند.‏‏ غزه با 5/1 ميليون نفر جمعيت در طول 5 سال گذشته در محاصره كامل قرار گرفته و حتي امكانات اوليه حيات نيز در اين منطقه به سختي در دسترس مي‌باشد. ‏در افغانستان ده سال است كه اشغالگران هر جنايتي را انجام داده‌اند در حالي كه فقر و بيماري سراسر اين كشور را فرا گرفته است. ‏آيا جرم آنها صرفا آن است كه در قلمرو اروپا نمي‌باشند و مانند اروپايي انسانهاي برتر روي زمين تلقي نمي‌شوند؟


 يک نکته از هزاران 

براساس سياست هاي پولي و بانکي کشورنرخ سود بانکي کاهش يافته است و نرخي که از سوي بانک ها درنظر گرفته شده است 5/12 درصد است. براساس قانون بايد نرخ سود بانکي با نرخ تورم مطابقت داشته باشد. اما در حال حاضربه هيچ عنوان چنين امري واقع نشده است. البته جاي نگراني نيست چون مسولان اقتصادي کشور اعلام کرده اند که اين سود علي‌الحساب مي باشد و ما به التفاوت آن نيز پرداخت خواهد شد.


 سرمقاله 

 تحولات مبهم بازار ارز

همواره افزايش نقدينگي در جامعه بايد به سمت و سويي کشيده شود تا دچارسرگرداني و معضل آفريني براي جامعه نگردد. با بروز تحولاتي در سيستم اقتصادي کشور همچون واريز يارانه هاي نقدي، کاهش نرخ سودبانکي، افزايش قيمت طلا و اخيرا هم افزايش قيمت ارز نوعي هجوم سرمايه در اقتصاد کشور را شاهد بوديم.

اما از آنجا که در ابتدا سياست هاي درستي در مورد هدايت سرمايه ها اتخاذ نشد موجب نوسان در بازار ارز و طلا شد. تقاضاي بيش از حد معمول در بازار براي ارز و سکه بانک مرکزي را وادار به واکنش هايي کرد که بعضا به مصلحت اقتصاد کشور نبود.

افزايش تقاضا در بازار ارز باعث شد بانک مرکزي براي عادي نشان دادن اوضاع وتسلط خود بربازار مرتبا ارز وارد بازار کند که اين امر موجب عطش بيشتر بازار گرديد. اما اقدام ديگر بانک مرکزي افزايش قيمت ارز بود که در اين راستا لازم است توضيحاتي داده شود.

در يک نگاه ساده و غيرکارشناسانه مشخص است که افزايش قيمت ارز در يک کشور باعث افزايش ميل توليدکنندگان به صادرات براي کسب سود بيشتر مي شود. و درمقابل به علت افزايش قيمت ارز ميل و انگيزه واردکنندگان براي واردات کالاهاي خارجي کاسته خواهد شد. اما نکته اينجاست که بايد ديد اين سياست در کدام بستر اقتصادي قابل اجرا خواهد بود.

اين سياست و شيوه مديريت ارز زماني مفيد مي باشد که اقتصاد کشور سلامت و سرپا باشد. کارخانجات و توليدکنندگان به امر توليد به حد کافي اهتمام داشته باشند و در زمينه توليد نياز چنداني به واردات جهت تامين مواد اوليه نداشته باشند، نه در اقتصاد بيمار ما که کارخانجات حتي نمي توانند نياز و رضايت مصرف کنندگان داخلي را فراهم آورند چه برسد به توليدات مازاد وبا کيفيت جهاني براي صادرات .

از آنجا که کارخانجات توليدي ما براي تهيه مواد اوليه نياز مبرمي به واردات دارند لذا افزايش قيمت ارز براي خريد مواد اوليه حاصلي جز فشار به مصرف کننده به همراه نخواهد داشت.

اقتصاد کشور ما يک اقتصاد صادرات محور نيست که بخواهيم از افزايش نرخ ارز به شکوفايي اقتصادي برسيم. در حال حاضر تمام صنعت کشورما محتاج واردات مي باشد لذا افزايش ارز قدرت توليدکنندگان را در جهت افزايش توليد کاهش مي دهد و قادر نخواهند بود به همين ميزان که در حال حاضر توليد مي کنند نيز بسنده کنند.

موضوع افزايش نرخ ارز همانند کاهش نرخ سود بانکي دردي از اقتصاد کشور دوا نکرد. پيش بيني مي شد که با کاهش نرخ سودبانکي اقتصاد و صنعت کشور به سمت توليد و رقابت پيش رود اما مشاهده کرديم که اين کاهش نرخ باعث خروج سرمايه ها از بانک و افزايش نقدينگي در دست مردم شد و حاصلي جز افزايش تورم و برهم زدن بازار طلا وارز حاصل ديگري نداشت.

بايد قبول کرد که اقتصاد بيمار کشورمان طاقت آزمون و خطاهاي بي مورد را ندارد و نمي توان توقع داشت که مردم هر روز با ريسک کردن در مورد سرمايه گذاري در زمينه هاي مختلف در راستاي سياست هاي جديد اقتصادي کشور حرکت کنند .

حميدرضا عسگري


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه