جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3904

با بيان ادامه مهلت دريافت کارت ؛
تاريخ برگزاري وظرفيت پذيرش کارشناسي ارشد علوم پزشکي اعلام شد


تاريخ آزمون رشته‌ گروههاي كنكور 90 و آمار داوطلبان به تفكيك جنسيت تشريح شد

با تشريح نحوه رفع نقص کارت؛
توزيع کارت کنکور سراسري 90 از يکشنبه آغاز مي شود

معاون آموزشي وزارت بهداشت :
ظرفيت کنکور در رشته‌هاي علوم پزشکي افزايش مي يابد


خبر


مقاله


 با بيان ادامه مهلت دريافت کارت ؛
 تاريخ برگزاري وظرفيت پذيرش کارشناسي ارشد علوم پزشکي اعلام شد  

گروه آزمون و سنجش : رييس مركز سنجش آموزش پزشكي وزارت بهداشت با اشاره به اينكه تا كنون بيش از 20 هزار داوطلب كارت آزمون كارشناسي ارشد علوم پزشكي را دريافت كرده‌اند و تا جمعه امكان دريافت كارت آزمون وجود دارد، گفت: بيش از دو هزار و 500 داوطلب در آزمون امسال پذيرش مي‌شوند.

دكتر جبرائيل نسل سراجي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه آزمون كارشناسي ارشد رشته‌هاي علوم پزشكي در روزهاي دوم تا سوم تير ماه با رقابت 52 هزار داوطلب در سراسر كشور برگزار مي‌شود، اظهار كرد: داوطلبان از 28 خرداد نسبت به دريافت كارت آزمون و انتخاب محل تحصيل اقدام كرده اند و تا سوم تير ماه نيز فرصت دارند تا از طريق سايت مركز سنجش آموزش پزشكي به نشاني www.sanjeshp.ir نسبت به دريافت كارت آزمون و انتخاب محل تحصيل اقدام كنند. وي با بيان اينكه داوطلبان مي‌توانند از 15 تير ماه رشته محل‌هاي جديدي كه ايجاد شده است را انتخاب كنند، ادامه داد: همچنين داوطلبان مي‌توانند در اين مهلت واحدهاي شعب بين‌الملل را نيز انتخاب كنند.

سراجي در خصوص ظرفيت پذيرش در اين دوره از آزمون به پذيرش بيش از دو هزار و 500 داوطلب اشاره كرد و گفت: البته هنوز ظرفيت پذيرش، نهايي نشده است و مطمئنا افزايش ظرفيت خواهيم داشت ولي در حال حاضر بنا بر اعلام دانشگاه‌ها حدود 2 هزار و 267 داوطلب در دانشگاه‌هاي دولتي، 116 نفر در دانشگاه آزاد و 55 نفر در دانشگاه بقيه‌الله پذيرفته مي‌شوند.


 تاريخ آزمون رشته‌ گروههاي كنكور 90 و آمار داوطلبان به تفكيك جنسيت تشريح شد 

گروه آزمون و سنجش : مشاور عالي رئيس سازمان سنجش با اشاره به آمار نهايي کنکور سراسري سال 90 گفت: يک ميليون و 132 هزار و 877 نفر در کنکور سراسري شرکت کرده اند که اين تعداد نسبت به سال گذشته 153 هزار و 824 نفر کاهش داشته است. حسين توکلي در گفتگو با مهر افزود: يک ميليون و 282 هزار 335 کارت کنکور سال 90 صادر شده است که اين تعداد با توجه به کارتهاي افرادي است که به طور جداگانه براي گروه هاي آزمايشي هنر و زبان هاي خارجي علاقمندي خود را اعلام کرده اند.

وي افزود: بر اساس ضوابط داوطلبان هر يک از گروه هاي آزمايشي رياضي و فني، علوم تجربي، علوم انساني و زبان هاي خارجي که علاوه بر گروه آزمايشي خود علاقمندي در گروه آزمايشي هنر نيز اعلام کرده اند، بايد کارت جداگانه دريافت کنند که براي اين افراد 33 هزار 421 کارت آزمون صادر شده است. مشاور عالي رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: همچنين بر اساس ضوابط داوطلبان هر يک از گروه هاي آزمايشي رياضي و فني، علوم تجربي، علوم انساني و هنر که علاوه بر گروه آزمايشي خود علاقمندي در گروه آزمايشي زبان هاي خارجي را نيز اعلام کرده اند، بايد کارت جداگانه دريافت کنند که براي اين افراد 116 هزار 37 کارت آزمون صادر شده است.

توکلي خاطرنشان کرد: آزمون گروه هاي آزمايشي به طور جداگانه برگزار مي شود و لازم است که هر داوطلب براي هريک از آزمون هاي خود کارت ورود به جلسه جداگانه دريافت کند. در حال حاضر براي گروه آزمايشي علوم رياضي و فني 282 هزار و 684 کارت، براي گروه آزمايشي علوم تجربي 440 هزار و 270 کارت، براي گروه آزمايشي علوم انساني 375 هزار و 229 کارت، براي گروه آزمايشي هنر 53 هزار و 431 کارت و براي گروه آزمايشي زبان هاي خارجي 130 هزار و 721 کارت صادر شده است.وي يادآور شد: آزمون گروه آزمايشي علوم رياضي و فني صبح پنجشنبه 9 تير، آزمون گروه آزمايشي هنر بعدازظهر پنجشنبه 9 تير، آزمون گروه آزمايشي علوم تجربي صبح جمعه 10 تير، آزمون گروه آزمايشي زبان هاي خارجي بعدازظهر جمعه 10 تير و آزمون گروه آزمايشي علوم انساني صبح شنبه 11 تير برگزار مي شود.


 با تشريح نحوه رفع نقص کارت؛
 توزيع کارت کنکور سراسري 90 از يکشنبه آغاز مي شود 

گروه آزمون و سنجش : مشاور عالي سازمان سنجش آموزش كشور با اشاره به چگونگي دريافت كارت آزمون سراسري 90 از آغاز توزيع كارت از روز يكشنبه پنجم تير ماه خبر داد. دكتر حسين توكلي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه توزيع كارت‌هاي ورود به جلسه داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي پنجگانه از پنجم تا هشتم تير ماه آغاز مي‌شود، اظهار كرد: كليه داوطلبان متقاضي شركت در آزمون، براي پرينت كارت شركت در آزمون بايد در زمان مقرر به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org مراجعه و با وارد كردن شماره پرونده و كد رهگيري و شماره شناسنامه يك نسخه پرينت از كارت شركت در آزمون را تهيه كنند.

وي افزود: داوطلباني كه در 2 يا سه گروه آزمايشي متقاضي شده‌اند بايد علاوه بر پرينت كارت شركت در آزمون گروه آزمايشي اصلي خود، برحسب مورد نسبت به پرينت كارت گروه آزمايشي دوم و يا گروه‌هاي آزمايشي دوم و سوم خود نيز اقدام كنند. مشاور عالي سازمان سنجش با بيان اينكه داوطلبان براي شركت در هر گروه آزمايشي آزمون بايد كارت جداگانه دريافت كنند، ادامه داد: بر اين اساس كارت ورود به جلسه براي يك ميليون و 282 هزار و 325 داوطلب صادر شده است. وي با بيان اينكه داوطلبان براي دريافت كارت شركت در آزمون بايد فقط به روش اينترنتي اقدام و بر اساس تاريخ و آدرس تعيين شده بر روي كارت شركت در آزمون به حوزه امتحاني مربوط مراجعه كنند، اظهار كرد: براي شركت در جلسه آزمون همراه داشتن پرينت كارت شركت در آزمون و همچنين اصل كارت ملي و يا اصل شناسنامه عكسدار و ارائه آن الزامي است، بنابراين كليه داوطلبان بايد شخصا براي پرينت كارت شركت در آزمون اقدام كنند. توكلي در خاتمه تاكيد كرد: چنانچه هر يك از داوطلبان موفق به پرينت كارت شركت در آزمون نشده و يا اطلاعات كارت اعتباري را در اختيار ندارند، بايد با همراه داشتن كارت ملي و يا شناسنامه عكسدار شخصا از روز دوشنبه 6 تير ماه از ساعت 8 الي 12 و 14 الي 18 به باجه رفع نقص حوزه ذيربط مراجعه كنند.


 معاون آموزشي وزارت بهداشت :
 ظرفيت کنکور در رشته‌هاي علوم پزشکي افزايش مي يابد 

گروه آزمون و سنجش : به گفته معاون آموزشي وزارت بهداشت ظرفيت گروه علوم پزشکي در کنکور سراسري بر اساس نياز سنجي و تکاليف برنامه پنجم توسعه تعيين مي شود و در اين راستا ظرفيت اين گروه در کنکور ميان 5 تا 10 درصد متغير خواهد بود.

دکتر محمدعلي محققي در گفتگو با مهر با اشاره به عدم تغيير نظام پذيرش دانشجو در گروه علوم پزشکي گفت: ظرفيت گروه علوم پزشکي در کنکور سراسري بر اساس نياز سنجي و تکاليف برنامه پنجم توسعه تعيين مي شود.وي افزود: ظرفيت پذيرش در گروه علوم پزشکي محدود است از همين رو ظرفيت بر اساس تکاليف برنامه پنجم توسعه و فرصت هاي جديد آموزشي تعريف مي شود.محققي اضافه کرد: ظرفيت پزشکي بايد بر اساس نيازسنجي تعيين شود که در برخي مناطق با افزايش و در برخي ديگر از مناطق با کاهش روبرو مي شود.دکتر سيد اميرمحسن ضيايي قائم مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت و مديرکل شوراي گسترش دانشگاهها نيز تاکيد کرد: ظرفيت نهايي هنوز براي پذيرش دانشجو در رشته هاي علوم پزشکي مشخص نشده است اما نسبت به سال گذشته 5 تا 10 درصد رشد خواهد داشت.ضيايي خاطرنشان کرد: افزايش ظرفيت در دکتري حرفه اي با توجه به رقابت شديدي که در اين ميان وجود دارد، محدود است و در مجموع ظرفيت رشته ها در مقاطع کارداني تا دکتري حرفه اي 5 تا 10 درصد متغيير است.


 خبر 

 اعلام مهمترين توصيه هاي سازمان سنجش
به داوطلبان کنکور سراسري 90

گروه آزمون و سنجش : زمان زيادي تا برگزاري چهل و يكمين آزمون سراسري باقي نمانده است و كم‌كم صداي پاي كنكور به گوش مي‌رسد، البته ديگر آن روزهايي كه كنكور را غول مي‌ناميدند، گذشته است و الان ديگر قبول شدن يا نشدن مهم نيست، بلكه فقط كيفيت رشته و دانشگاه محل قبولي از اهميت برخوردار است. به گزارش ايسنا، سازمان سنجش آموزش كشور در نه روز باقي مانده تا كنكور90 به داوطلبان توصيه مي‌كند: از آنجايي كه پاسخنامه به عنوان مهمترين سند آزمون داوطلب در سازمان سنجش محسوب مي‌شود، داوطلب بايد در پر كردن پاسخنامه دقت‌ لازم را داشته باشد و گزينه‌هاي انتخابي را به طور كامل پر رنگ و به شيوه‌اي كه در بالاي پاسخنامه نشان داده شده است،پر كند. همچنين، در صورت نياز به حذف يا تعويض گزينه‌اي كه در پاسخنامه علامت زده‌ايد، محل پاسخ قبلي را به طور كامل پاك كنيد، به گونه‌اي كه اثري از آن برجا نماند؛ چرا كه از نتيجه حاصل از قرائت پاسخنامه است كه نمره هر درس و نمره كل استخراج مي‌شود و عامل انساني در اين فرايند هيچ نقشي ندارد.

پاسخنامه را با مداد پركنيد

پاسخنامه را با مداد پركنيد، تعجب ندارد اگر هنوز هم روي اين موضوع تاكيد مي‌شود چون داوطلباني هستند كه با وجود اين همه تاكيد، پاسخنامه خود را با چيزي غير از مداد پر مي‌كنند و به همين راحتي آزمون را از دست مي‌دهند. بنابراين گزارش، بعضي از داوطلبان با اين تصور كه بعد از آزمون نمره دروس را محاسبه كنند از پاسخ‌هاي علامت گذاري شده يادداشت برداري مي‌كنند، اين عمل ممنوع و در حكم تقلب است و باعث محروميت از آزمون مي‌شود.

مديريت زمان در پاسخگويي به سوالات داشته باشيد

تنظيم و مديريت زمان را در هنگام پاسخگويي به سوالات در نظر داشته باشيد، در يك درس، ارزش سوالات با هم تفاوتي ندارد؛ پس قدر سوالات آسانتر را بدانيد و از صرف وقت به صورت افراطي براي پاسخگويي به يك سوال كه به از دست دادن فرصت پاسخگويي به سوالات ديگر منجر مي‌شود، پرهيز كنيد.

از آوردن وسايل غير مجاز در جلسه آزمون خودداري كنيد

داوطلبان بايد كارت ورود به جلسه، كارت ملي يا شناسنامه عكسدار، مداد، مداد پاك‌كن، مدادتراش، ساعت مچي و آب معدني را در جلسه آزمون به همراه داشته باشند و از آوردن وسايل غير مجاز و ممنوع چون موبايل يا هر گونه وسيله ارتباطي، ماشين حساب، كتاب، جزوه، كيف، هر گونه يادداشت درسي يا غيردرسي خودداري كنند.

ثبت نام ترم تابستان جهاددانشگاهي صنعتي شريف تا 11 تير ادامه دارد

گروه آزمون و سنجش : ثبت نام ترم تابستان دوره‌هاي مراكز آموزشي جهاد دانشگاهي صنعتي شريف در چهار گروه آموزشي آغاز شد.

به گزارش ايسنا، ثبت‌نام در دوره‌هاي آموزشي ترم تابستان سال 1390 مراكز آموزشي جهاد دانشگاهي صنعتي شريف در چهار گروه كامپيوتر و فناوري اطلاعات، مالي و حسابداري، زبان انگليسي و هنر آغاز شده است.

ثبت نام در اين رشته‌ها تا پايان وقت اداري روز شنبه 11 تيرماه سال جاري انجام مي‌شود و علاقه‌مندان به شركت در اين دوره‌ها، جهت كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند به سايت www.jdsl.ir مراجعه و يا با شماره‌هاي 6-44954083 و 1-66569320 تماس حاصل كنند.


 مقاله 

زمان مصاحبه دوره‌هاي دكتراي دانشگاه تبريزاعلام شد

گروه آزمون و سنجش : براساس اعلام معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه تبريز، مصاحبه علمي داوطلبان دوره‌هاي دكتراي دانشگاه تبريز تا ششم مرداد ماه ادامه دارد.به گزارش فارس از تبريز به نقل از روابط عمومي دانشگاه تبريز، حميدرضا قاسم‌زاده با اشاره به اعلام اسامي قبولان مرحله اول آزمون دوره‌هاي دكتراي از سوي سازمان سنجش آموزش كشور اظهار داشت: فرآيند بررسي سوابق علمي، پژوهشي و مصاحبه علمي داوطلبان اين دوره‌ها در اين دانشگاه توسط كميته تخصصي گروه‌هاي آموزشي در حال انجام است.

معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه تبريز با بيان اينكه با برگزاري آزمون كتبي و سراسري پذيرش داوطلبان دوره‌هاي دكترا از سوي سازمان سنجش آموزش كشور اسامي يك ‌هزار و 496 نفر به عنوان پذيرفته شده مرحله اول به اين دانشگاه معرفي شده‌اند، گفت: دانشگاه تبريز در تمام گروه‌هاي عمده تحصيلي علوم انساني، فني ـ مهندسي، كشاورزي و علوم پايه مجوز پذيرش دانشجو در دوره دكترا دارد. معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه تبريز با بيان اينكه بيشترين افراد معرفي شده در ميان گروه‌هاي عمده تحصيلي در اين دانشگاه به گروه آموزشي علوم انساني اختصاص دارد، تصريح كرد: دانشگاه تبريز بر اساس مجوز سازمان سنجش آموزش كشور مي‌تواند براي سال‌تحصيلي جديد، 180 نفر از متقاضيان واجد شرايط را در 75 رشته و گرايش پذيرش كند. وي با بيان اينكه متقاضيان دوره‌هاي دانشگاه تبريز بايد حداقل 50 درصد امتياز فرآيند بررسي پذيرش در اين مرحله را كسب كنند، يادآور شد: با توجه به اينكه برخي از متقاضيان دوره‌هاي دكترا از سوي سازمان سنجش از چند دانشگاه براي مصاحبه و بررسي سوابق علمي و پژوهشي دعوت شده‌اند، دانشگاه تبريز اسامي كليه متقاضياني را كه امتياز بالاتر از 50 درصد را كسب كرده باشند، به عنوان واجدان شرايط به سازمان سنجش آموزش كشور معرفي خواهد كرد.

قاسم‌زاده با اشاره به اينكه بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش كشور اسامي قبول‌شدگان نهايي دوره‌هاي دكترا در شهريور ماه سال‌ جاري به دانشگاه‌ها معرفي خواهند شد، اذعان داشت: هم اكنون 800 دانشجوي دوره دكترا در 82 رشته گرايش در دانشگاه تبريز مشغول به تحصيل هستند.

شوراي گسترش آموزش عالي:

ايجاد 20 رشته جديد در 4 مقطع تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي

گروه آزمون و سنجش : شوراي گسترش آموزش عالي با تاسيس 9 رشته کارشناسي ناپيوسته، 5 رشته کارشناسي پيوسته، 4 رشته کارداني پيوسته و 2 رشته کارداني ناپيوسته در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي موافقت کرد.

به گزارش آنا، پس از موافقت شوراي گسترش، رشته هاي کارشناسي ناپيوسته مهندسي تکنولوژي نرم افزار رايانه در مرکز کنگان، مهندسي تکنولوژي برق-قدرت در مرکز سقز، مهندسي تکنولوژي تاسيسات حرارتي و برودتي و مهندسي تکنولوژي عمران - نقشه برداري در مرکز نکا، آموزش زبان انگليسي، مهندسي تکنولوژي نقشه برداري و مهندسي تکنولوژي الکترونيک در مرکز جويبار، مهندسي تکنولوژي معماري در مرکز کميجان و مهندسي تکنولوژي برق - قدرت در مرکز کبودر آهنگ دانشگاه آزاد اسلامي ايجاد مي شود.اين شورا همچنين با تاسيس رشته هاي کارشناسي پيوسته زيست شناسي سلولي و مولکولي و مهندسي معماري در مرکز سقز، حسابداري در مرکز نکا، مهندسي برق - مخابرات در مرکز محمود آباد و مهندسي برق - قدرت در مرکز کميجان دانشگاه آزاد اسلامي موافقت کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه