جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3904


كودكان و عقب ماندگي ذهني
استاد: دكتر احدي دانشجو: پريسا پيوندي (قسمت اول)

چاقي علتي براي انزواي كودكان


افزايش خطر ابتلا به آرتروز با چاقي


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 كودكان و عقب ماندگي ذهني  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: پريسا پيوندي (قسمت اول)

همواره يكي از دلايلي كه ما نمي توانيم اطلاعات كاملا مربوط و جامعي در مورد كودكان و دانش اموزان استثنايي بدست بياوريم اينست كه معمولا وقتي با كودك استثنايي مواجه مي شويم ذهن ما بخاطر انباشته شدن از غير عادي بودن ذهني يا جسمي كودك پيش داوري مي كند و غالبا وي‍ژگي هاي خاصي كه كودكان استثنايي دارند (نابينايي - عقب افتادگي و...) مشخصه اصلي آنها مي شود. ‏

متاسفانه اكثر والدين از داشتن چنين فرزنداني احساس شرمندگي مي كنند و در قالب موارد سعي در مخفي كردن كودكشان در انظار عمومي دارند. ‏

تعريف كودك استثنايي :

كودك استثنايي اول يك كودك است ( انسان است با همه خصوصيات و صفات يك انسان) و بعد كودكي است با خصوصيات و تفاوت هاي استثنايي نسبت به ساير كودكان و همين ويژگي ها و خصوصيات است كه معلمان و اوليا بايد خودشان را با آن سازگار كنند. ‏

در واقع بين تمام خصوصيات رواني و جسماني و تمام استعدادهاي مختلف هر فرد تفاوت هاي مشهودي موجود است پس مي توان گفت كه هر فرد نسبت به افراد ديگر استثنايي است و كلمه استثنايي بطور اعم و به معناي دقيق علمي خود نمي تواند فقط به گروه هاي خاصي از افراد جامعه اطلاق شود. ‏

بنابراين انچه كه ما اصطلاحا كودك استثنايي مي گوييم بدين معناست كه كودك از نظر هوشي و جسمي و رواني و اجتماعي به ميزان قابل توجهي نسبت به ديگر همسالان خود متفاوت مي باشد و نمي تواند به نحو مطلوب حداكثر استفاده از برنامه هاي آموزش و پرورش عادي ببرد. ‏

در اينگونه كودكان واكنش ها ، وي‍‍‍‍ژگي هاي خاص دارد، بدليل اينكه كودك رشد فكري كامل ندارد و بدليل اينكه نمي تواند بر رفتارهاي خود كنترل داشته باشد و يا اگر عمل خلافي از او سرزد احساس گناه و تقصير كند، چون از نظر شخصيتي نارس و نابالغ است، ناگزير نيازمند به توجه خاص و آموزش و خدمات فوق العاده اي است. ‏

عنوان كودكان استثنايي در مكاتب امريكا و انگلستان فرق مي كند.

در امريكا به تمام كودكاني كه به نحوي با كودكان طبيعي و همسن خود از نظر فكري ، جسمي ، عقلاني ، رفتاري و ... فرق داشته باشد استثنايي گفته مي شود و مسلما با قبول اين تعريف يك كودك نابغه ، نابينا، ناشنوا و عقب مانده ذهني همه استثنايي هستند. ‏

در انگلستان لغت استثنايي را محدود به تيز هوشي مي كنند و ساير كودكاني را كه به عللي تحت حمايت و آموزش خاص هستند كودكان ويژه مي گويند. ‏

بطور كلي اين كودكان را بايد از سه نظر مورد مطالعه قرار داد: ‏

آنهايي كه از بدو تولد به علت ناراحتي هاي ارثي و اختلالات مادر زادي بيماري مشخصي دارند مانند منگول ها، هيدروسفالي و ...‏

كساني كه از ابتدا با وسايل تشخيصي مي توان به بيماري آنها پي برد .

مانند: اختلالات غدد مترشحه داخلي ، دررفتگي مادرزادي لگن و ...‏

افرادي كه نقص عضو و بيماري آنها در طول رشد مشخص مي شود. ‏

مانند فلج مغزي، عقب ماندگي ذهني، ضايعات و آسيب هاي مغزي مختصر كه باعث اختلال در خواندن ، نوشتن و ... كودك مي شود. ‏

نكته مهمي كه در مورد آموزش كودكان استثنايي بايد خاطر نشان شود اين است كه پيروزي و موفقيت بيمار فقط به ميزان معلوليت بستگي ندارد، بلكه ميزان توانايي هاي بيمار در به حركت در آوردن اعضاي سالم براي جبران قسمت هاي معلول، ميزان فعاليت و پشتكار خودشان، محيط خانواده و كارداني مربيان نيز در اين امر دخالت دارد. ‏

طبقه بندي كودكان ونوجوانان استثنايي ‏

كلي ترين طبقه بندي ، كه مورد قبول اكثريت متخصصان مي باشد عبارت است از تقسيم اين افراد به سه دسته بزرگ : ‏

1- كودكان ونوجواناني كه به علت اختلافات هوشي و فعاليت هاي ذهني از كودكان عادي متمايزند.

ادامه دارد...


  چاقي علتي براي انزواي كودكان  

شايد تاكنون به تغيير رفتار فرزندتان زياد دقت نكرده باشيد؛ دختري كه بعد از مدرسه با عجله به زمين بازي مي‌رفت و ساعت‌ها آنجا بازي مي‌كرد، حالا فقط ترجيح مي‌دهد مقابل تلويزيون بنشيند و با يك كاسه پر از چيپس، خودش را سرگرم كند يا پسركي كه قبلا بازيكن تيم فوتبال مدرسه بود، حالا با چند نوشابه و ساندويچ جلوي كامپيوترش مي‌نشيند و ساعت‌ها بازي مي‌كند.

به گزارش جام جم آنلاين شايد هم دوستانش مانند گذشته با او در تماس نيستند و او وقتي از خانه خارج مي‌شود، نگران و ناراحت است. هر دفعه هم از او بپرسيد چه اتفاقي افتاده است، جواب مشخص است؛ «همه چيز خوبه».

اگر اين شرايط براي شما هم آشنا به نظر مي‌رسد، زودتر دست به كار شويد؛ چون متخصصان عقيده دارند پرخوري يكي از نشانه‌هاي افسردگي است و اضافه وزن نيز مي‌تواند كودك را منزوي و گوشه‌گير كند. اما نگران نباشيد، چون والدين قادر هستند با راهنمايي‌ها و كمك‌هاي خود اين چرخه را از بين ببرند.

افسردگي و پرخوري با هم ارتباط دارند

تقريبا يك نفر از هر 5 كودك آمريكايي چاق است. البته بايد توجه داشته باشيم اين آمار نسبت به سال 1980 تقريبا 3 برابر شده است. همچنين افسردگي كودكان به نسبت گذشته افزايش يافته است. افسردگي و چاقي كودكان، هميشه باهم ارتباط دارد.

طبق تحقيقي كه سال 2001 انجام شده بود، مشخص شد كودكاني كه افسرده هستند، در بزرگسالي بيشتر با مشكل اضافه وزن روبه‌رو مي‌شوند. در حقيقت احساس تهي بودن ناشي از افسردگي، كودكان را تشويق به مصرف كربوهيدرات‌ها و شكلات مي‌كند. چون اين خوراكي‌ها باعث انتشار مواد شيميايي خاصي در بدن مي‌شود كه حس بهتري به بچه‌ها مي‌دهد. گاهي نيز بيماري‌هاي جسمي مانند تيروئيد يا كم خوني سبب بروز افسردگي مي‌شود و داروهاي ضدافسردگي نيز اضافه وزن را در پي خواهد داشت.

زمينه‌هاي مشترك چاقي و افسردگي

تشخيص افسردگي كودكان به نسبت بزرگسالان كاري دشوار است. طبق يك نظرسنجي كه ميان 1500 كودك 9‌تا 10 سال انجام گرفت، مشخص شد 20 درصد كودكاني كه چاق بودند، احساس ناراحتي مي‌كردند. اين در حالي بود كه تنها 8 درصد كودكاني كه وزن متعادل داشتند، چنين حسي را تجربه مي‌كردند.

البته بايد توجه داشته باشيد افسردگي و چاقي علائم مشتركي نيز دارند؛ مشكلات خواب، داشتن زندگي بي‌تحرك و عادت‌هاي غذايي نادرست از جمله اين علائم هستند. همچنين چاقي و اضافه وزن مي‌تواند با مشكلات اعتماد به نفس هم مرتبط باشد و به همين دليل نيز سبب افسردگي فرد شود.

علاوه بر اين، بي‌تحركي يا بي‌علاقگي به انجام كارها نيز از ويژگي‌هاي اوليه افسردگي است كه منجر به افزايش وزن مي‌شود. به همين دليل مشخص است هرچه كودكان زمان بيشتري را مقابل تلويزيون يا بازي‌هاي رايانه‌اي بگذرانند، كالري كمتري مي‌سوزانند و در نتيجه چاق‌تر مي‌شوند. البته علاوه بر اين‌كه آنها فرصت ورزش و فعاليت بدني را از دست‌مي‌دهند، از همراهي و بازي با همسن و سالان نيز محروم مي‌شوند. پس فراموش نكنيد با تغيير شيوه زندگي كودكان، نه تنها به كاهش وزن آنها كمك مي‌كنيد، بلكه حس و حال بهتري نيز به آنها مي‌بخشيد. در حقيقت متخصصان همگي اعتقاد دارند ورزش كردن و فعاليت داشتن بهترين شيوه براي مقابله با افسردگي و چاقي است.

نكاتي براي والدين

خطرات و عوارض ناشي از اختلالات خواب، عدم فعاليت و عادات غذايي نامناسب براي همه مشخص است، اما پدر‌و‌مادر در اين زمينه چه كاري مي‌توانند انجام دهند؟

- به ياد داشته باشيد كودكان هميشه نيازمند عشق شما هستند، با هر وزن و هر ظاهري. بنابراين هميشه به فرزندتان بدون قيد و شرط عشق بورزيد.

- ‌الگوي خوبي براي كودك خود باشيد. پدر و مادر بايد با رعايت رژيم غذايي مناسب به كودك نشان دهند كه رفتار و عادات غذايي صحيح چيست.

- ‌كودك را براي پرخوري سرزنش نكنيد. باوجود اين‌كه اين رفتار در هيچ شرايطي درست نيست، ولي بخصوص زماني كه كودك افسرده و ناراحت است بايد بيشتر مواظب باشيد.

- افسردگي كودك را درمان كنيد. با درمان افسردگي، كودك بهتر مي‌تواند با شرايط و احساسات بدي كه دارد مقابله كند و به زندگي بهتري ادامه دهد.

كاهش وزن براي حفظ سلامت

فراموش نكنيد هيچ وقت نبايد كودك را به دليل زيبايي ظاهري، تشويق به كاهش وزن كنيد. هميشه بايد به حفظ سلامت او بينديشيد و اين نكته را به خود كودك نيز بياموزيد.

در نهايت نيز به خاطر داشته باشيد، تغيير عادات هم براي كودكان سخت است و هم براي بزرگسالان. بنابراين زياد سخت نگيريد و تنها هدف اصلي را كه تغيير تدريجي شيوه‌هاي نادرست است، يادآوري كنيد.


  افزايش خطر ابتلا به آرتروز با چاقي 

دفتر آموزش و ارتقاي سلامت جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد: هرچه قدر وزن بالاتر باشد مفاصل بزرگ مثل زانوها بايد بار و فشار بيشتري را تحمل کنند و در نتيجه خطر ابتلا به آرتروز در افراد چاق بيشتر مي‌شود.

به گزارش مهر، چاقي، احتمال بروز آرتروز در دست‌ها را هم افزايش مي‌دهد و اين بيماري با گذشت زمان بدتر مي‌شود و هنوز درمان قطعي براي آن يافت نشده است اما با کمک برخي روش هاي درماني مي‌توان درد ناشي از اين بيماري را کاهش داده و کيفيت زندگي بيمار را بهبود بخشيد.بنا بر اين گزارش ، حدود يک سوم بيماران مبتلا به آرتروز ممکن است دچار ناتواني هاي شديدي شوند و گاهي درد و ناراحتي مفصل آنقدر شديد مي‌شود که بيمار نمي‌تواند از آن مفصل استفاده کند.

اين گزارش مي‌افزايد: در موارد بسيار شديد آرتروز، جراحي تعويض مفصل توصيه مي‌شود اما قبل از جراحي معمولاً روش ‌هاي مختلفي پيشنهاد مي‌شود که تا حد امکان کار به جراحي ختم نشود که يکي از اين روش‌ هاي پيشنهادي ، استراحت دادن به مفصل دردناک است.براساس اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت، بيمار بايد در هر ساعت دست کم 10 دقيقه به مفصل خود استراحت بدهد و سعي کند تا حد امکان فعاليتهاي بدني خود را طوري تنظيم کند که مفصل مبتلا، کمتر فعال باشد.

روش ديگر ورزش کردن است که بايد حتما با نظارت و اجازه پزشک انجام شود تا مشکل مفصل را تشديد نکند يا باعث بروز درد جديدي نشود و ورزشهاي سبک و مفرح مثل پياده‌روي و شنا بيشتر توصيه مي‌شود.با ورزش کردن، عضلات اطراف مفاصل تقويت شده و ثبات مفاصل افزايش پيدا مي‌کند. در افرادي که اضافه وزن دارند کم کردن وزن بايد حتما مدنظر قرار گيرد که رژيم گرفتن و ورزش کردن براي کاهش وزن بايد تحت نظر پزشک انجام شود.


 خبرها از عالم علم 

كلسترول بد نيز براي بدن مفيد است

يك مطالعه كه به تازگي انجام شده نشان داده است كه ليپوپروتئين (LDL) و يا به اصطلاح 'كلسترول بد' به اندازه اي كه در سال هاي اخير اعلام شده بد نيست. به گزارش ايرنا و به نقل از زي نيوز، همواره به LDL به عنوان كلسترول 'بد' اشاره مي شود زيرا اين كلسترول در ديواره هاي رگ ها تجمع مي يابد و باعث آهسته شدن جريان خون مي شود كه اغلب به بيماري قلبي و حملات قلبي منجر مي شود. اما به گفته محققان، LDL در راستاي يك هدف بسيار مفيد خدمت مي كند، به طوري كه اين كلسترول به عنوان يك علامت هشدار دهنده اعلام مي كند كه در جايي از بدن ايرادي وجود دارد و علائم هشدار را به بدن ارسال مي كند.

محققان در اين مطالعه 52 بزرگسال 60 تا 69 ساله را كه در مجموع در وضعيت سلامتي خوبي به سر مي برند اما از لحاظ فيزيكي فعال نبودند و هيچكدام از آنها در يك برنامه ورزشي شركت نمي كردند مورد بررسي قرار گرفتند. اين مطالعه نشان داد كه پس از انجام تمرينات ورزشي سخت شركت كنندگاني كه سطح كلسترول بد را داشتند بيشترين توده ماهيچه اي را درست كرده بودند كه نتيجه بسيار غير منتظره اي بود و موجب حيرت و تعجب شد.

اين مطالعه نشان داد كه براي درست كردن توده ماهيچه اي بيشتر به ميزان مشخصي LDL نياز داريد. جاي ترديد نيست كه بدن انسان به هر دو كلسترول LDL و HDL نياز دارد و حقيقت اين است كه هر دو اين كلسترول ها خوب هستند. به گفته محققان، نمي توان به راحتي تمام كلسترول هاي بد را بدون ايجاد مشكلات جدي از بدن دور كرد. مردم اغلب مي گويند كه مي خواهند از دست تمام كلسترول هاي بد رها شوند اما حقيقت اين است كه اگر چنين كاري بكنند جان خود را از دست مي دهند. بافت هاي بدن ما به كلسترول نياز دارند و LDL اين نياز را تامين مي كند. HDL يا كلسترول خوب پس از جبران اين كمبود از بين مي روند و هر چهLDL بيشتري در خون وجود داشته باشد بهتر مي توان در طول تمرينات بدن سازي ماهيچه ساخت. محققان افزودند: نتيجه كلي اين است كه LDL يا كلسترول بد همانند يك يادآور هشدار مي دهد كه در جايي از بدن ايرادي وجود دارد و لازم است كه اين مشكل را پيدا كرد. اين مطالعه در مجله Journal of Gerontology منتشر شده است.

تاثير ضد افسردگي خواب كافي

روانشناسان در يك مطالعه جديد تاكيد كردند كساني كه 6 تا 9 ساعت خواب شبانه دارند از كيفيت زندگي مطلوب‌تري برخوردار هستند و همچنين نسبت به افرادي كه كمبود خواب دارند كمتر احساس افسردگي مي‌كنند.

به گزارش ايسنا، اين روانشناسان همچنين متذكر شدند كه از طرف ديگر خواب شبانه بيش از 9 ساعت نيز پيامد مطلوبي ندارد و توصيه نمي‌شود. در اين مطالعه آمار ثبت شده مربوط به 10 هزار و 654 بيمار كه ميانگين سني آنها 52 سال بود طي يك دوره آزمايشي دوساله به دقت بررسي شد. پس از در نظر گرفتن تفاوت‌ها در سن، جنسيت، نژاد و وضعيت تاهل اين شركت كنندگان، متخصصان اطلاعاتي را درباره كيفيت زندگي اين افراد، احساسات افسردگي و طول دوره خواب در آنها جمع‌آوري كردند. نتايج اين بررسي‌ها تاكيد كرد كساني كه به طور طبيعي 6 تا 9 ساعت در شب مي‌خوابند، خيلي كمتر دچار افسردگي و افكار غمگين مي‌شوند. آنها همچنين از نظر بهبود كيفيت زندگي امتياز بالاتري كسب مي‌كنند. به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، دكتر چارلز بائه، متخصص اعصاب در مركز اختلالات خواب درمانگاه كليولند در «اوهايو» تاكيد كرد: اين نتايج حائز اهميت هستند چون اطلاعات بيشتري درباره اهميت خواب كافي در سلامت جسم و روان انسان ارائه مي‌كند. اين يافته در نشريه آكادمي آمريكايي طب خواب منتشر شده است. دكتر بائه تصريح كرد: از سوي ديگر مردم بايد بدانند كه حتي خواب زياد و افراطي هم مي‌تواند كيفيت زندگي آنها را پائين بياورد.


 خبر پزشکي 

 درمان افراد نابينا با استفاده از گُل

دانشمندان دانشگاه اورگان موفق به توليد گُلي شدند كه قادر است نابينايي حاصل از برخي ناراحتي‌هاي چشمي را به طور كامل درمان كند. به گزارش ايرنا و به نقل از سي ان ان تخم اين گل در ابعاد نانوست و متشكل از ذرات فلزي در همين مقياس است كه قابليت رشد طبيعي دارند. اين گل پس از رشد و تكميل قادر است با سلول‌هاي عصبي ارتباط برقرار كند. اين گل ها به شكل فركتال هستند – فركتال به اشيايي با اشكال و منحني هاي نامنظم هندسي اطلاق مي‌شود . جراحان چشم تجهيزات فركتال را به صورت ايمپلنت وارد چشم فرد نابينا مي‌كنند. اين ايمپلنت به صورت يك مدار رابط عمل مي‌كند و پس از جمع آوري نور ذخيره‌ شده در شبكيه آن را به سلول هاي عصبي هدايت مي‌كند و فرآيند ديد به طور كامل انجام مي‌شود. اين روش 100 درصد موثر است و عملكرد آن دقيقاً شبيه به چشم سالم است.

در حال حاضر روش هاي ديگري براي كمك به افراد نابينا وجود دارد. يكي از اين روش ها كارگذاري يك تراشه حساس به نور در قسمت انتهايي چشم است ولي اين روش بدليل عدم برقراري ارتباط موثر با بيشتر سلول هاي عصبي ناموفق بوده است. محققان در حال حاضر مشغول تحليل ذرات فلزهاي گوناگون براي ساخت اين گل هستند و هدف آنها فلزي است كه هيچ گونه ضرري براي چشم و بدن انسان نداشته باشد و درصد سمي بودن آن صفر باشد.

فاكتورهاي موثر در بروز سرطان پوست

كارشناسان انستيتو ملي سرطان در آمريكا بار ديگر يادآوري كردند افرادي كه دچار آفتاب سوختگي شديد مي‌شوند يا به دفعات در معرض تشعشعات فرابنفش خورشيدي قرار مي‌گيرند بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. به گزارش ايسنا، سايت اينترنتي هلت دي نيوز در مقاله‌اي در اين باره آورده است: اين انستيتو فهرستي از فاكتورهاي بيشتري كه خطر ابتلا به اين بيماري را افزايش مي‌دهند منتشر كرده است.بنا براين گزارش، كارشناسان تاكيد دارند كه استفاده از تخت‌هاي برنزه كننده به طور منظم، سابقه ابتلا به سرطان پوست، سابقه خانوادگي و عوامل وراثتي در بروز اين سرطان، داشتن پوست لطيف و آسيب پذير كه به راحتي دچار آفتاب سوختگي مي‌شود مثل پوست بدن نوزادان و همچنين مصرف داروهايي كه موجب افزايش حساسيت پوست به نور خورشيد مي‌شوند همگي از عوامل تشديد كننده احتمال ابتلا به اين سرطان هستند. علاوه بر اينها، گاهي اوقات ابتلا به يك مشكل پزشكي كه سيستم ايمني بدن را درگير مي‌كند و يا مصرف داروهايي كه سيستم ايمني بدن را سركوب مي‌كنند در بروز اين سرطان نقش دارند. كارشناسان معتقدند آگاهي از اين فاكتورها و يادآوري آنها، انگيزه افراد را براي به كار گرفتن اقدامات پيشگيرانه و احتياط‌هاي لازم در برابر تشعشات خورشيدي افزايش مي‌دهد.

علت سفيدي مو

دانشمندان مي گويند موفق به كشف پروتئيني شده اند كه موجب سفيدي موها مي شود. به گزارش ايرنا و به نقل از خبرگزاري يونايتدپرس، محققان اين مطالعه را بر روي موش هاي سياه انجام دادند و پروتئيني به نام wnt' را كه عامل سفيدي موهاست جدا كردند. اين كشف نهايتا مي تواند به يافتن درماني براي از بين بردن موهاي سفيد شود. به گفته محققان، موهاي موش و انسان از نظر ساختاري و دارا بودن سلول هاي بنيادي ملانوسيت بسيار شبيه هم هستند. محققان خاطر نشان كردند: وظيفه پروتئين wnt هماهنگ كردن رنگ ميان سلول هاست و بدين ترتيب مي توان با افزودن اين پروتئين به محصولات شوينده مو و مكمل ها به داستان سفيد شدن موها خاتمه داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه