جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/02/31 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2486

رييس مرکز تحقيقات بيماريهاي گوارش و کبد:
سرطان معده شايع ترين سرطان موجود در ايران است

در نشست مشترک هيات مديره نظام پزشکي با شهردار تهران عنوان شد:
مشکلات خدمت رساني جامعه پزشکي به شهروندان تهراني با حمايت شهردار تهران مرتفع مي گردد


كنگره پزشکي


كوتاه و خواندني


 رييس مرکز تحقيقات بيماريهاي گوارش و کبد:
 سرطان معده شايع ترين سرطان موجود در ايران است  

رييس مرکز تحقيقات بيماريهاي گوارش و کبد گفت: سالانه از بين هر 100 هزار ايراني 25 نفر به سرطان معده دچار مي شوند.
دکتر رضا ملک زاده گفت: شايع ترين سرطان موجود در ايران، سرطان معده است و ميزان شيوع آن در مردان بيشتراز زنان است.
رييس مرکز تحقيقات بيماريهاي گوارش و کبد گفت: بعد از سرطان معده، سرطان مري دومين سرطان در آقايان و سرطان سينه دومين سرطان در خانم ها محسوب مي شود و سرطان روده بزرگ، سومين سرطان شايع در هر زن و مرد ايراني است.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: به طور کلي سرطان ها ميزان شيوع شان در استانهاي مختلف متفاوت است به طور مثال در استان اردبيل ميزان شيوع سرطان معده تقريبا3  برابر استان بوشهر است و از هر 100 هزار نفر در اردبيل 50 نفر به سرطان معده دچارند. از طرف ديگر شايع ترين سرطان در استان گلستان سرطان مري است و ميزان شيوع آن حتي از سرطان معده نيز بيشترست.
وي گفت: مهمترين علت ايجاد سرطان معده ميکروب هليکوباکتر است که در معده 90 درصد ايراني ها که سنشان بالاي 35 سال است وجود دارد اما اين ميکروب در همه افراد ايجاد سرطان نمي کند و به نظر مي رسد عوامل ديگري از قبيل کشيدن سيگار، خوردن غذاهاي شور و برشته، عدم مصرف سبزيجات و ميوه هاي تازه و زمينه هاي ارثي و ژنتيکي نيز در ايجاد سرطان معده موثرند.
دکتر ملک زاده گفت: متاسفانه سرطان معده علائمي ندارد و زماني علامت دار مي شود که غير قابل علاج است. به نحوي که 95 درصد از کساني که دچار سرطان مري و يا معده مي شوند حداکثر ظرف مدت 2 سال فوت مي کنند و تنها 5 درصد از آنها که به صورت اتفاقي مراجعه کرده اند درمان مي شوند.
به گزارش ايسنا وي ادامه داد: شايد بهترين راه پيشگيري اين باشد که همچون واکسن فلج اطفال با واکسينه کردن کودکان از ابتلا به عفونت ميکروب هليکوباکتر جلوگيري کنيم اما متاسفانه اين واکسن هنوز توليد نشده و محققان در حال تحقيق در اين زمينه هستند. راه ديگر براي پيشگيري از سرطان معده ريشه کني اين ميکروب در معده افرادي است که يکي از اعضاي درجه اول آنها به سرطان معده مبتلا شده اند که البته مرکز تحقيقات بيماري هاي گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي تهران مفيد بودن اين روش در ايران را در دست بررسي و تحقيق دارد.
وي افزود: متاسفانه وزارت بهداشت همواره در کشور به صورت سنتي در حال پيشگيري از بيماريهاي عفوني بوده و کمتر به پيشگيري از بيماريهاي مزمن مانند سکته هاي قلبي- عروقي و سرطان ها توجه کرده است. اما در سال هاي اخير و با توصيه هاي سازمان جهاني بهداشت به اين موضوع توجه بيشتري شده و مراکز تحقيقاتي در ايران به اين موضوع پرداخته اند.
وي در خصوص پايگاه هاي فعال دانشگاه علوم پزشکي تهران در زمينه بررسي و ثبت سرطان گفت: دانشگاه علوم پزشکي تهران پايگاه فعالي در استان گلستان در زمينه سرطان مري و پايگاه ديگري در استان اردبيل در زمينه سرطان معده دارد. همچنين در تهران در زمينه سرطان روده بزرگ پايگاه فعال ديگري به دليل شيوع اين سرطان در تهران دارد.
وي گفت: با دانشگاه هاي ديگر همچون دانشگاه مشهد، شيراز، کرمان و مازندران نيز کارهاي تحقيقاتي مشترک مهمي در زمينه سرطان هاي دستگاه گوارش در دست اجرا داريم.
دکتر ملک زاده در پايان خاطرنشان کرد: متاسفانه در سالهاي گذشته در ايران به معني واقعي کلمه ثبت سرطان وجود نداشت اما در طي 5 سال گذشته دانشگاه علوم پزشکي تهران با همکاري وزارت بهداشت تلاش کرده است تا سيستم ثبت علمي سرطان را در کشور ايجاد نمايد و خوشبختانه موفق شده است در               5 استان کشور، 5 مرکز ثبت علمي سرطان ايجاد کند که سعي داريم آن را به استانهاي ديگر نيز تعميم دهيم و به نظر مي رسد در اين زمينه در منطقه از ديگر کشورها جلوتر هستيم.


 در نشست مشترک هيات مديره نظام پزشکي با شهردار تهران عنوان شد:
 مشکلات خدمت رساني جامعه پزشکي به شهروندان تهراني با حمايت شهردار تهران مرتفع مي گردد  

نخستين نشست مشترک اعضاي هيات مديره نظام پزشکي تهران با دکتر قاليباف شهردار تهران در محل سازمان نظام پزشکي برگزار شد.
به گزارش سرويس علمي آفرينش،            دکتر سيد شهاب الدين صدر رييس سازمان نظام پزشکي تهران بزرگ در اين جلسه با تشکر از حضور شهردار تهران اظهار داشت: اگر مشکلات شهر تهران و پايتخت حل شده        و مردم زندگي سلامت و مطلوبي داشته باشند، مشکلات بخش مهمي از کشور مرتفع خواهد شد و آحاد جامعه پزشکي و سازمان نظام پزشکي با تمام توان آماده همکاري با شهرداري تهران در جهت حل مشکلات شهروندان عزيز مي باشند. وي با بيان مشکلات جامعه پزشکي شهر تهران خاطر نشان کرد: امور مربوط به جمع آوري تابلوهاي مطب پزشکان، جلوگيري از داير کردن مطب در اماکن مسکوني،  محدوديت تردد در محدوده طرح ترافيک و دريافت عوارض مشاغل از جمله چالش هايي است که جامعه پزشکي را در ارايه خدمت رساني مطلوب به مردم دچار مشکلات و موانعي کرده است و سازمان نظام پزشکي تقاضاي حل اين معضلات در اسرع وقت را دارد.
وي افزود: مشارکت در خدمات رساني در هنگام بروز سوانح و حوادث غير مترقبه از جمله وظايف قانوني آحاد جامعه پزشکي است و نظام پزشکي آماده همه گونه همکاري و مشارکت با شهرداري تهران در زمينه سازماندهي اين امور است. دکتر صدر ضمن بيان آمادگي کامل جامعه پزشکي شهر تهران براي مشارکت در طرح ها و پروژه هايي که به نحوي با امر سلامت شهروندان تهراني مرتبط است، خواستار حل مشکلات دفع زباله هاي مراکز درماني و بيمارستان ها شد.
دکتر قاليباف شهردار تهران نيز ضمن قول مساعد براي حل مشکلات جامعه پزشکي شهر تهران اظهار داشت: با تشکيل کميته هاي مشترک کاري فيمابين سازمان نظام پزشکي و شهرداري تهران مشکلات خاص مربوط به جامعه پزشکي پيگيري شده و شهرداري با نگاه مثبت و به منظور تسهيل در امر خدمت رساني بهداشتي و پزشکي به شهروندان، موانع خدمت رساني جامعه پزشکي را مرتفع خواهد ساخت.
شهردار تهران همچنين اعلام کرد: تا پايان سال جاري 380 خانه سلامت در محله هاي شهر تهران با مشارکت آحاد جامعه پزشکي به بهره برداري خواهد رسيد.


 كنگره پزشکي 


 نهمين کنگره ژنتيک ايران گشايش يافت

نهمين کنگره ژنتيک ايران روز گذشته با حضور معاون پژوهشي وزارت علوم و مسوولين و متخصصان علم ژنتيک کشور در سالن اجتماعات بيمارستان ميلاد تهران گشايش يافت.
دکتر منصور کبگانيان، معاون پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري در مراسم افتتاحيه نهمين کنگره ژنتيک ايران گفت: علم ژنتيک علمي بين رشته اي است زيرا رشته هاي مختلف علمي مثل پزشکي، کشاورزي، صنايع غذايي، رياضي، نانوتکنولوژي، کامپيوتر (رباتها) و ... به اين رشته وابسته بوده و به آن مرتبط هستند. طي  20ماه اطلاعات بشر در اين زمينه دو برابر شده که رشد سرسام آوري را نشان مي دهد و اميد براي درمان بيماران صعب العلاج است.
به گزارش ايرنا وي افزود: روش هاي تشخيص مولکولي و ژنتيکي و بيماريها به ويژه بيماري هاي عفوني و سرطان ها در انسان و حيوان، رونق بهره گيري از گياهان تراريخته در  100 ميليون هکتار از اراضي و نيز معرفي مستمر ارقام جديد گياهي مرهون تحولات اين رشته است.
دکتر کبگانيان به مسايل پيش روي علم ژنتيک اشاره کرد و گفت: معرفي راه هاي تشخيص و درمان بيماري هاي ژنتيکي و غير ژنتيکي به ويژه بيماريهاي عفوني، معرفي واکسن ها و داروهاي جديد و نيز معرفي گياهان تراريخت و علاوه بر آن اطلاعات ژنومي که در زمينه شناخت ساختار ژنتيکي گونه ها بسيار گسترده شده است، از ديگر زمينه هاي علم ژنتيک است.
وي با تاکيد بر اين که اخلاق در رشد علم و فن آوري و به عکس تاثيرگذار است، خاطر نشان کرد: با برقراري ارتباط ميان رشته هاي مختلف مي توان به نتايج بهتري دست يافت.
برگزاري همايش ها يکي از راه هاي برقراري ارتباط بيشتر بين اساتيد رشته هاي مختلف است، اگر چه از نظر کمي به تعداد مطلوبي از جهت پزشکي دست يافته ايم اما مساله کيفيت و توجه به کاربرد علوم در پزشکي و مهندسي بسيار مهم است.
نهمين کنگره ژنتيک ايران با هدف ارائه آخرين دستاوردهاي تحقيقاتي ژنتيک کشور و فراهم ساختن فضاي بحث و تبادل نظر بين متخصصان علوم گوناگون ژنتيک در مراکز همايش هاي بيمارستان ميلات در تهران برگزار شد.

سمينار اختلالات خواب در تهران برگزار مي شود

سمينار سه روزه اختلالات خواب 23 الي 25 آبان ماه سال جاري در تالار امام بيمارستان امام خميني (ره) برگزار مي شود.
به گزارش ايسنا، اين سمينار سه روزه با سه محور ختلالات خواب و فعاليت هاي شغلي،  اختلالات خواب و اعصاب و روان و اختلالات خواب و آپنه (وقفه تنفسي حين خواب)  اواخر آبان ماه سال جاري برگزار مي شود.
اين سمينار با اعطاي 5 امتياز بازآموزي به متخصصان روانپزشکي،  نورولوژي،  طب کار، کودکان،  داخلي و پزشکان عمومي و همچنين اعطاي سه امتياز به دندانپزشکان، متخصصان ريه،  گوش، حلق و بيني، غدد و قلب و عروق برگزار مي شود.

اروميه آغاز بدهمين کنگره بين المللي نفرولوژي
در ه کار کرد

دهمين کنگره بين المللي نفرولوژي ، دياليز و پيوند کليه از روز گذشته در اروميه آغاز به کار کرد.
دبير علمي کنگره سالانه نفرولوژي ، دياليز و پيوند کليه در آيين گشايش اين همايش گفت: اين کنگره با هدف بحث و تبادل نظر درباره بيماري ها و نارسايي هاي کليه، طب نفرولوژي و مسايل مربوط به آن برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا، دکتر خديجه مختومي افزود: در کنار دهها محقق و متخصص داخلي هشت استاد نفرولوژي از آمريکا، عربستان سعودي و لبنان در اين کنگره شرکت دارند.
وي گفت : 170مقاله به دبير خانه اين کنگره ارسال شده است که از ميان آنها  39مقاله قرائت و  108مقاله ديگر به صورت پوستر ارائه مي شود.
رييس مرکز بيماري هاي خاص کشور نيز در اين آيين گفت : هم اکنون در کشور  25هزار نفر به بيماري هاي پيشرفته کليه مبتلا هستند که  13هزار نفر از آنها از طريق دياليز به زندگي خود ادامه مي دهند .
دکتر ميترا مهدوي افزود : سالانه  1500الي  1700پيوند کليه در مناطق مختلف کشور صورت مي گيرد و تاکنون  12هزار نفر از بيماران کليه دريافت کرده ان .
رييس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني آذربايجان غربي نيز دراين همايش گفت: سالانه  100الي  120پيوند کليه در استان صورت مي گيرد.
دکتر علي تقي زاده افشاري با اشاره به اينکه تاکنون  1400پيوند کليه در مراکز درماني آذربايجان غربي صورت گرفته است افزود : هم اکنون  550بيمار کليوي هم از طريق دياليز به زندگي خود ادامه مي دهند .
کنگره بين المللي نفرولوژي ، دياليز و پيوند کليه به مدت چهار روز در سال اجتماعات بيمارستان امام خميني اروميه ادامه مي يابد .

در هفدهمين کنگره فيزيوتراپي ايران عنوان شد:
 استفاده از کوله پشتي هاي سنگين در نوجوانان باعث آسيب به ستون فقرات مي شود

استفاده از کوله پشتي و کيفهاي سنگين که داراي وزني بيش از 15 درصد وزن بدن باشد در نوجوانان و جوانان باعث آسيب هاي جدي به ستون فقرات و ايجاد دردهاي ناحيه کمر و گردن مي شوند.
به گزارش ايسنا، دکتر علي قنبري عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شيراز در حاشيه هفدهمين کنگره فيزيوتراپي ايران ضمن هشدار به نوجوانان و جوانان در اين مورد تاکيد کرد: علاوه بر تاثير مخرب کوله پشتي هاي سنگين بر ستون فقرات، استفاده غلط از آن نيز مي تواند آسيب هايي جدي در پي داشته باشد.
به گفته وي بهترين شکل استفاده از کوله پشتي، از انواع داراي دو بند و به صورت دو طرفه (روي هر شانه) مي باشد که متاسفانه امروزه اکثر دانش آموزان و دانشجويان به دليل پيروي از مدهاي روز به صورت يکطرفه و روي يک شانه از اين نوع کيفها استفاده مي کنند که باعث انحرافات ستون فقرات و زمينه ساز دردهاي ناحيه کمر و گردن در دوران بزرگسالي مي گردد.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شيراز تصريح کرد: بر اساس تحقيقاتي که در ميان 1200 دانشجو در رده سني 18-24 سال در دانشگاه Anglia East در شهر                                    نوريژ انگلستان و به صورت اينترنتي انجام شد مشخص شد گروهي که در دوره نوجواني کيفهاي خود را به صورت يکطرفه حمل مي کردند، در دوره بزرگسالي دردهاي عضلاني و اسکلتي بيشتري را گزارش مي کردند و نتيجه ديگر اين تحقيق نشان داد دانشجوياني که به طور منظم ورزش انجام نمي دادند نيز بيشتر در معرض اين دردهاي شايع قرار داشتند.
وي به نوجوانان که در سن رشد قرار داشته و ستون فقرات آنها متاثر از عوامل محيطي است توصيه کرد از کيفهاي داراي دو بند و به صورت دوطرفه استفاده کرده و از حمل کيفهاي با وزن زياد و با مدت زمان طولاني اکيدا خودداري کنند و ورزش منظم و حداقل سه بار در هفته را در برنامه خود بگنجانند.
دکتر قنبري رعايت نکات ديگري چون قرار نگرفتن طولاني مدت پشت ميز کامپيوتر و در برابر تلويزيون و داشتن تحرک کافي در زندگي را راهي براي تندرستي و پيشگيري از چاق شدن بي رويه در نوجوانان و جوانان عنوان کرد.
لازم به ذکر است، کنگره سه روزه فيزيوتراپي با ارائه 40 سخنراني و 36 پوستر و تشکيل 5 پانل تخصصي و تقدير از فيزيوتراپيست ها و گروه هاي برگزيده دانشگاهي به کار خود پايان داد. 


 كوتاه و خواندني 


کاهش تعداد سقط هاي غير قانوني در کشور

تصويب آيين نامه ي سقط جنين درماني، موجب کاهش تعداد سقط هاي غيرقانوني شده است.
به گزارش سرويس علمي آفرينش به نقل از اداره  کل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان پزشکي قانوني کشور، اين مطلب در کنگره  اخلاق پزشکي کاربردي توسط                                     دکتر عابدي، معاون امور پزشکي و باليني اين سازمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
وي ضمن اشاره به تحول ايجاد شده در آيين نامه  سقط جنين درماني در سال 1381 و تکميل آن در سال 1384 و مصوب شدن آن در مجلس شوراي اسلامي، اظهار داشت: تصويب اين آيين نامه، با کاهش تعداد سقط هاي غير قانوني، در بهبود سلامت و بهداشت زنان باردار تاثير بسزايي داشته است.
اين کنگره که در آن حدود 1200 نفر از اساتيد حوزه، دانشگاه و دست اندرکاران نظام بهداشت و درمان کشور حضور داشتند; گامي در جهت نهادينه کردن و تسهيل تحقق مفاهيم اخلاق پزشکي محسوب مي شود و موجب فراهم آمدن زمينه اي شد تا با تلفيق تعاليم غني فرهنگ ايراني و اسلامي، به مصاديق علمي اخلاق پزشکي در کشور عينيت بخشيده شود.

براي کاهش چربي خون سير بخوريد

بر اساس نتايج تحقيقي که دانشمندان انجام داده اند مصرف روزانه سير ميزان چربي خون را کاهش مي دهد .
به گزارش پايگاه اينترنتي نوول ابسرواتورخ،  مصرف داروهاي شيميايي که براي کاهش چربي خون تجويز مي شوند با توجه به آنکه روي آنزيم هاي اصلي متابوليسم اثر مي گذارند ضمن کاهش دادن چربي خون،  انزيم هاي کبدي را هم از کار مياندازند.
اما استفاده از گياهان دارويي مانند سير, زيتون وشنبليله نه فقط چربي خون را کاهش مي دهند بلکه عوارض جانبي از جمله از بين بردن انزيم هاي کبدي را هم در پي ندارند .

پرداخت وام به بيماران ترک اعتياد در دزفول

دزفول - خبرنگار آفرينش
رئيس اداره بهزيستي دزفول از پرداخت  وام به بيماران ترک اعتياد در دزفول خبر داد و گفت: در سال گذشته 419 نفر براي تشکيل پرونده به درمانگاه اين اداره مراجعه نموده اند که 92 نفر موفق به اتمام دوره سم زدايي  شده که اين افراد وارد دوره نگهدارنده شده اند .
حسن رشادتيان افزود: از اين تعداد 5 نفر پس از طي دوره درمان که در حدود 9 ماه مي باشد  براي باز تواني به واحد اشتغال اداره معرفي و وام خود اشتغالي دريافت نموده اند . وي اظهار داشت : درمانگاه دولتي و باز تواني اعتياد دزفول مجهز به مراکز مشاوره خانواده و ژنتيک از مراکز درماني واحد پيشگيري بهزيستي دزفول است که در آن پزشکان عمومي و متخصصان روان پزشکي افراد را مورد درمان هاي غير دارويي مي کنند که اين دوره شامل 2 مرحله                               سم زدايي و دوره نگهدارنده است و در اين مراکز داروي مورد نياز بر اساس سهميه افراد تجويز مي شود . در حال حاضر علاوه بر اين مرکز دولتي 3 مرکز خصوصي درمان و ترک اعتياد در دزفول فعال هستند .

اگر کارمند هستيد و علاقه به حفظ سلامتي خود داريد اين مطلب را بخوانيد

کار زياد اداري و خستگي ناشي از آن باعث افزايش وزن مي شود .
پژوهشگران دانشگاه هلسينکي فنلا ند با بررسي 7 هزار نفر دريافتند, کار در ادارت به علت تحرک کم و پرخوري ناشي از اضطرابهاي شغلي باعث چاقي مي شود.
اين پژوهشگران توصيه مي کنند, افرادي که در ادارات فعاليتهاي پراضطراب دارند حتما ساعاتي از شبانه روز ورزش کنند .

 

 


 توزيع الکل طبي به صورت غير قانوني
 در سمنان

مامورين اطلاعات نيروي انتظامي استان سمنان در پي دريافت گزارشي مبني بر اين که يک اتومبيل وانت نيسان در حال توزيع الکل طبي در بين داروخانه هاي سمنان مي باشد مورد را پيگيري کردند.
سرهنگ واعظي نژاد رئيس مرکز اطلاع رساني استان سمنان گفت: اتومبيل مورد نظر در يکي از خيابان هاي سمنان شناسايي و متوقف گرديد و در بازرسي صورت گرفته از اين اتومبيل تعداد 87 کارتن مجموعا 1044 بطري الکل با مارک ياسان واتليد کشف گرديد .
ايشان در ادامه گفت: در تحقيقات صورت گرفته از افراد توزيع کننده الکل مشخص شد که الکل ها از تهران بارگيري شده و تعداد 33 کارتن دوازده تايي الکل طبي در سمنان به فروش رسيده و اين افراد قصد داشتند بقيه الکل ها را در شهر هاي مسير تا مقصد يعني مشهد به فروش برسانند.

بهره گيري از فيبرهاي ارگانيکي نانويي
 در درمان بيماران قلبي

دانشمندان اعلام کرده اند که توانسته اند با بهره گيري از سلول هاي قلبي پيچيده شده در فيبرهاي ارگانيکي در ابعاد نانو که با استفاده از هورمون هاي رشد به حيات خود ادامه مي دهند، عملکرد قلبي موش هاي آزمايشگاهي مبتلا» به حملات قلبي را بهبود بخشند.
به گزارش ايسنا، ريچارد لي از محققان برجسته بيمارستان زنان مدرسه پزشکي  هاروارد آمريکا در بوستون اين کشور در اين خصوص گفت: سلول درماني براي بيماران قلبي راهي اميدوار کننده است زيرا معتقديم که از دست دادن سلول هاي قلبي عامل مهمي در بروز بيماري هاي قلبي به ويژه پس از حملات قلبي است.
اکنون دانشمندان از فيبرهاي ارگانيکي استفاده مي کنند که تنها 10 نانومتر عرض دارند و در واقع از اسيدهاي آمينه ساخته شده اند. اين ماده پروتئيني است که در بدن بيماران قلبي و ساير افراد نيز به صورت طبيعي وجود دارد. به گفته محققان در اين روش جديد و اميدوار کننده هورمون قلبي رشد موسوم به 1-IGF به نانو فيبرها متصل مي شود.


 
ورزشي
دانشگاه و خبر
پزشکي و علمي
دانشگاه و آموزشي
اقتصادي
سياسي و سياسي خارجي
استانها و شهرستانها
هنري
تست
اسامي المپيادهاي علمي