جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/04/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3907

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس :
دانشگاه آزاد اسلامي يکي از قويترين حلقه ها در زنجيره توليد علم است

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:
نقش دانشگاه آزاد اسلامي در برقراري عدالت آموزشي غير قابل انکار است

رئيس واحد بابل تأكيد كرد :
دانشگاه آزاد اسلامي مهندسي علمي در جامعه ايجاد كرد

رئيس واحد مرودشت خبر داد:
توليد بيش از 200 مقاله ISI در واحد مرودشت


فرهنگ دانشگاه


خبر


پيشينه علوم


 رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس :
 دانشگاه آزاد اسلامي يکي از قويترين حلقه ها در زنجيره توليد علم است 

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت:دانشگاه آزاد اسلامي در زنجيره توليد علم در نظام جمهوري اسلامي ايران بدون شک يکي از قويترين حلقه هاست.به گزارش آنا، علاء الدين بروجردي در مراسم افتتاح پروژه هاي عمراني دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد اظهار داشت:دانشگاه آزاد اسلامي بستر مناسبي را براي علم آموزي بسياري از جوانان در داخل کشور فراهم آورده است.وي افزود:دانشگاه آزاد اسلامي در چرخه توليد علم نقش آفريني کرده در حاليکه اين ظرفيت عظيم بدون تحميل هزينه بر دولت ايجاد شده است.نماينده مردم بروجرد در مجلس با اشاره به سي امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي يادآور شد:دانشگاه آزاد اسلامي به لحاظ علمي در عرصه کشور و همچنين کشورهاي همسايه در رديف هاي اول قرار دارد.وي افزود:اگر دانشگاه آزاد اسلامي نبود يك نسل بيگانه با فرهنگ انقلاب اسلامي براي ما در خارج از كشور تربيت مي كردند.و اين همت والا در اين دانشگاه عليرغم همه هجمه ها جاي تقدير و تشكر دارد. رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس به پيشرفتهاي علمي ايران در عرصه هاي مختلف اشاره کرد و گفت: شان ملت ايران با سابقه تمدن چندين هزار ساله و نقش ملت ايران در تمدن اسلامي بخوبي قابل مشاهده است.وي با اشاره به راهبرد نظام و مقام معظم رهبري مبني بر توانايي ملت ايران تصريح کرد: اين جمله که "ما مي توانيم"ما را از خود باختگي در برابر فرهنگ غرب رهايي بخشيد چرا که غرب علم را منحصر به خود مي دانست.بروجردي بيان کرد:امروز ما بر دانش استخراج اورانيوم تا غني سازي آن مسلط هستيم و اين بلند پروازي شان ملت ايران است.

نماينده ولي فقيه در دانشگاه هاي آزاد اسلامي استان لرستان :

دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان دانشگاهي موفق درخشش هاي عالي داشته است

نماينده ولي فقيه در دانشگاه هاي آزاد اسلامي استان لرستان گفت: دانشگاه آزاد اسلامي در کشور به عنوان دانشگاهي موفق درخشش هاي عالي داشته است.به گزارش آنا، حجت الاسلام حميدرضا حنان در مراسم افتتاح پروژه هاي عمراني دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد با اشاره به فعاليتهاي مختلف علمي و پژوهشي در دانشگاه آزاد اسلامي، اظهار داشت:هويت و حقيقت دانشگاه آزاد اسلامي هنوز آن طور كه بايد معرفي نشده است.وي ادامه داد: فلسفه نهاد رهبري در دانشگاه آزاد سلامي رصد فعاليتهاي دانشگاه و برنامه ريزي براي حل و پاسخگويي به نيازهاي ديني در دانشگاه است.نماينده ولي فقيه در دانشگاه هاي آزاد اسلامي استان لرستان در ادامه سخنان خود بيان داشت: در کل دانشگاه ها به طور کلي در برخي مواقع با بعضي بحرانهاي بالقوه مواجه شويم که بايد راهکارهايي براي حل اين بحرانها در نظر داشته باشيم.حنان بيان کرد: بايد تلاش کرد تا در دانشگاهها با بحران مباني معرفتي و ديني، چالش سياسي، مسائل فرهنگي، بحران عرفاني و علمي روبرو نشويم.وي در ادامه سخنان خود با بيان اينکه انديشه سياسي امام خميني(ره)حلال مشکلات ما در سياست داخلي و خارجي است، يادآور شد:نهاد رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي تعامل خوبي با روساي دانشگاه ها دارد.

رييس کميسيون اجتماعي مجلس:

مديريت و استراتژي دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر کشور قابل تقدير است

رييس کميسيون اجتماعي مجلس گفت:مديريت و استراتژي دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر کشور قابل تقدير است.به گزارش آنا، دكترهادي مقدسي در مراسم افتتاح پروژه هاي عمراني دانشگاه آزاد اسلامي بروجرد افزود:امروز جمهوري اسلامي در زمينه علمي منطقه را در نورديده و آماده مبارزه با قدرتهاي جهان در سطح بين‌المللي هستيم واين جز با به کار گيري تمام استعدادها وتوانمنديها ميسر نشده است. نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: اگر امروز ادعاي رتبه علمي منطقه را داشته و در عرصه بين المللي با دانشگاههاي بزرگ رقابت مي‌کنيم نتيجه تفکر، زحمات ويه کار کار گيري همه استعدادها است و حركتي را كه دكتر جاسبي در سنگر جهاد علمي طي 30 سال گذشته شروع كرده اند طبق ديدگاه حضرت امام(ره) مبني بر نبرد دائمي در جبهه مبارزه با جهل و ناداني بوده است. مقدسي خاطرنشان کرد: مديريت و استراتژي دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر کشور قابل تقدير است و دانشگاه آزاد اسلامي تحقق اصل 44 در بعد علمي و فرهنگي است. وي ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي بروجرد نيز به خوبي توانسته با شناسايي استعدادهاي اين شهرستان در راستاي افزايش توان علمي كشور گام بردارد.


 عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:
 نقش دانشگاه آزاد اسلامي در برقراري عدالت آموزشي غير قابل انکار است 

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ،نقش دانشگاه آزاد اسلامي را در برقراري عدالت آموزشي و استفاده همه اقشار جامعه از تحصيل غير قابل انکار دانست.

به گزارش آنا، دکتر عزت الله دهقان نماينده مردم درود و ازنا در مجلس شوراي اسلامي در مراسم افتتاح و بهره برداري پروزه هاي عمراني ، آموزشي ، فرهنگي و رفاهي واحد دورود که با حضور دکترجاسبي رياست دانشگاه آزاد اسلامي ، دکتر رنجبر رييس منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامي ،دکتر دانشفرد مدير کل دفتر رياست دانشگاه ، دکتر نظام آبادي دبير منطقه پنج ، رشنو فرماندار شهرستان دورود و مسئولان استاني و شهرستاني برگزار شد با اشاره به چگونگي مراحل شکل گيري دانشگاه آزاد اسلامي با حمايت امام (ره)اظهار داشت:دانشگاه آزاد اسلامي شجره طيبه اي است که امروز به جايي رسيده که در يکي از از استان هاي محروم چندين هزار متر مربع فضاي آموزشي و فرهنگي ايجاد و زمينه تحصيل جوانان را در کنار خانواده هايشان فراهم کرده است .

وي با بيان اينکه در شهرستان دورود بيش از 4500 نفر در 65 رشته با کمک و حمايت هاي دکتر جاسبي مشغول به تحصيل هستند،گفت:دانشگاه آزاد اسلامي موجب برکت در اين شهرستان شده است. وي توسعه دانشگاه آزاد اسلامي را مرهون تدبير جسورانه و خداپسندانه دکتر جاسبي دانست و از تلاش هاي بي وقفه و شبانه روزي مهندس فرباني رييس واحد دورود تقدير و تشکر نمود.


 رئيس واحد بابل تأكيد كرد :
 دانشگاه آزاد اسلامي مهندسي علمي در جامعه ايجاد كرد 

حجه الاسلام والمسلمين حسن قلي پور رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد بابل در جمع اعضاي هيأت رئيسه و مديران گروه آموزشي گفت : مهندسي علمي است که در يک فرآيند معين ، ابزار با اهداف هماهنگ و ضمن اطمينان نسبي نتيجه ، بهر ه وران را با هزينه کمتر به بازدهي بيشتر و بهتر مي رساند و لذا دانشگاه آزاد اسلامي به لحاظ گستره وسيع مراكز علمي و پژوهشي و دارا بودن نيروهاي فرهيخته ،کار آمدي و دانشجويان متعهد آگاه و توسعه يافته در سطح جامعه مهندسي علمي ايجاد كرد .

به گزارش آفرينش، حسن قلي پور اظهار داشت يكي از پارامترهاي پيشرفت دانشگاه آزاداسلامي در زمينه توسعه فضاي آموزشي و فرهنگي و پژوهشي به تكاپو انداختن طالبان علم و دانش و بيداري نخبه هاي علمي بوده است و منشاء خيرو برکت و رشد و خدمات فرهنگي ، علمي و اجتماعي و اقتصادي در مناطق محروم شده است.

وي تأكيد كرد:دانشگاه آزاد اسلامي با وجود پشتوانه اساتيد و دانشجويان خوش ذوق و مستعد و خلاق در زمينه هاي گوناگون اختراعات و شركت در مسابقات علمي و پژوهشي و ورزشي بخصوص مسايقات روكاپ در سطح داخل و خارج از كشور و دست يابي به فن آوري هاي نوين علمي موجب سرافرازي ايران اسلامي شد .

وي همچنين ياد آورشد :دانشگاه آزاد اسلامي با برخورداري از حمايت عالما ن و صاحب نظران فرهنگ و دين و اجراء دقيق معنويات وديدگاههاي راهبردي مقام معظم رهبري همگام با فعاليت و تلاش تقويت و بهينه سازي در امور آموزشي و پژوهشي و تحقيقات در بخش فرهنگي و مذهبي و ديني نيزافتخارات عظيمي در عرصه هاي گوناگون كسب كرده است .

حسن قلي پور بيان داشت توقع مسوولين دانشگاه آزاد اسلامي نسبت به پيشرفت اين مجموعه بيش از اينهاست اين عزيزان انتظار دارند روزي دانشگاه آزاد اسلامي بتواند در تمام زمينه هاي علمي و تحقيقاتي قله هاي افتخار و كسب جديدترين تكنولوژي و توليدات علم دنيا را بدست و در رقابت با دانشگاههاي معتبر سبقت وبه چشم انداز و افق روشن برسد.


 رئيس واحد مرودشت خبر داد:
 توليد بيش از 200 مقاله ISI در واحد مرودشت 

 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي مرودشت با اشاره به توليد بيش از 200 مقاله ISI در اين واحد گفت: 8 رشته در مقطع کارشناسي ارشد و 10 رشته در مقطع کارشناسي در اين واحد به تصويب رسيده است.

به گزارش آنا، دکتر محمدرضا رضايي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد مرودشت در خصوص روند شکل گيري اين واحد خاطر نشان کرد:با توجه به تلاش جمعي از مسئولين شهرستان مرودشت در سال 1369 و تشکيل هيأت مؤسس، واحد دانشگاهي مرودشت در 5 تيرماه به تصويب نهايي رسيد و کار خود را با رشته هاي مديريت آموزشي، علوم تربيتي و کارداني حسابداري آغاز کرد. از دهه 80 رشد شتابان و جهش سريع دانشگاه آغاز شد و شاهد توسعه رشته هاي تحصيلي و افزايش دانشجو و زير ساخت هاي کمي دانشگاه در اين مقطع زماني هستيم.

وي افزود: در پايان دهه 80 با توجه به سياست هاي کلان دانشگاه آزاد اسلامي بحث کيفيت محور در دانشگاه مطرح شد که نتيجه آن رويکرد پژوهش محور دانشگاه و افزايش قابل توجه سهم توليدات علمي، انتشارات مجلات معتبر پژوهشي، تجهيز و تقويت آزمايشگاهها، کارگاهها و گرايش به سمت تحصيلات تکميلي، افزايش رشته هاي کارشناسي ارشد بود. در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي واحدمرودشت به عنوان يکي از دانشگاههاي پويا، ديناميک در نظام آموزش عالي کشور مي درخشد و با بيش از 14 هزار دانشجو در 80 رشته به تربيت دانش آموختگان مي پردازد که درخشش دانش آموختگان اين دانشگاه در آزمونهاي کارشناسي ارشد و دکتري تخصصي نشان از افزايش سهم نسبي کيفيت در فرآيند ساختار آکادميکي اين دانشگاه است.

وي در خصوص سياست ها وبرنامه هاي چشم انداز آينده دانشگاه آزاد اسلامي مرودشت گفت: واقعيت اين است که امروزه دسترسي به آموزش عالي آسان شده است و توسعه کمي دانشگاهها در کشور اتفاق افتاده است اما آنچه دانشگاه را زنده نگه مي دارد و به عنوان مراکز علمي در آينده مورد توجه قرار مي دهد اين است که به سوي کيفيت حرکت کنند زيرا که داوطلبان دانشگاه را بر اساس سطح کيفي انتخاب خواهند کرد. در همين راستا فعاليتهاي ارتقاء کيفي دانشگاه را شروع کرده ايم.

اعتقاد ما بر اين است که بايد سهم استاد به دانشجو را افزايش دهيم که اکنون سهم ما 1 به 45 است و تلاشمان بر اين است 1به 30 افزايش دهيم در حال حاضر استخدام هيأت علمي واحد با درجه دکتري تخصصي صورت مي گيرد که قريب 50 درصد از هيأت علمي واحد اين شرايط را دارا هستند و بقيه هم در حال ارتقاء هستند ، اين واحد همچنين به سمت توسعه تحصيلات تکميلي حرکت مي کنيم. در سال جاري نزديک به 90 درصد داوطلبان تحصيلات تکميلي واحد نمي توانند وارد دانشگاه شوند و تعدادي از اين داوطلبان از کشور خارج مي شوند و اين مسئله نگران کننده است. اين واحد بايد با جهاد علمي، جهاد دانشگاهي بزرگ اين سهم را افزايش دهيم تا بتوانيم داوطلبان تحصيلات تکميلي را در دانشگاههاي خودممان متمرکز کنيم و از خروج آنها به خارج کشور جلوگيري کنيم.

توليد بيش از 200 مقاله ISI در واحد مرودشت

وي افزود: يکي از مباحث مهم رقابت توليدات علمي است و ما توانسته ايم بيش از دويست مقاله بين المللي ISI توليد کنيم و در مجلات مهم دنيا منتشر کنيم و اين ايدئولوژي را داريم که اين سهم را افزايش دهيم. اين واحد در حال حاضر در توليد مجلات علمي پژوهشي بعد از علوم تحقيات تهران مقام نخست کشور را داريم . دانشگاه توانسته است در نمايه هاي بين المللي مثل انجمن اقتصاد آمريکا مجلات را بين المللي کند.رضايي با اشاره به امضاي تفاهم نامه با مراکز صنعتي کشور اذعان داشت: مي خواهيم از روشهاي سنتي آموزش فاصله بگيريم و دانشجويان را با فعاليتهاي خارج از کلاس درس آشنا کنيم براي اين هدف با يکي از بزرگترين مراکز صنعتي کشور تفاهم نامه اي منعقد کرده ايم که در جهت تقويت توانمنديهاي دانشجويان مرودشت خدمات خوبي را متعهد شده اند. در حوزه کشاورزي هم اولين مرکز تحقيقات کشاورزي را راه اندازي کرديم بدين ترتيب زمينه اي را فراهم کرده ايم تا دانشجو ضمن فراگيري مباحث تئوريک وارد مباحث عملي نيز شود.


 فرهنگ دانشگاه 

همايش بزرگ"نانوتکنولوژي ،دريچه اي به سوي آينده"در واحد نراق

همايش بزرگ"نانوتکنولوژي ،دريچه اي به سوي آينده"در دانشگاه آزاد اسلامي واحد نراق با حضور پروفسور غلامعلي منصوري استاد وعضو هيات علمي دانشگاه ايلينوي آمريکا،مسئولان شهر و شهرستان ، دو تن از اعضاي نهاد رياست جمهوري ،اساتيد ،کارکنان ودانشجويان واحد ومحققان "نانو"برگزار شد. به گزارش آفرينش، در ابتداي اين نشست علمي رييس دانشگاه آزاد اسلامي نراق 10خرداد1390را روز ي تاريخي در خاطره دانشگاه آزاد اسلامي واحد نراق بيان کرد وگفت:به عقيده بسياري از انديشمندان از جمله پروفسور منصوري ،"نانوتکنولوژي"مسيري است که انقلاب صنعتي آينده جهان از آن طريق انجام خواهد شد. دکتر مجتبي جعفرزاده کنارسري ادامه داد:در زمينه نانو توسعه خوبي در کشور انجام شده است ،به نحوي که ايران اسلامي هم اکنون در بين کليه کشورهاي جهان حائز رتبه12 ودر بين کشورهاي منطقه رتبه اول را دارا مي باشد. وي خاطرنشان کرد:در اين مسير دانشگاه آزاد اسلامي قدمهاي خوبي در سالهاي اخير در جهت توسعه نانو تکنولوژي کشوربرداشته است.اين مسئله در کنار وجود پتانسيل هاي خوب درزمينه نانو تکنولوژي در واحد نراق (چندين مقاله patentوisi بين المللي)در کنار حمايت علمي ومعنوي دانشمندي چون پروفسور منصوري مارا بر آن داشت که به صورت کاملا جدي تري در اين عرصه گام برداريم وبرگزاري اين همايش نقطه آغازين اين حرکت است و انشاءالله در آينده واحد دانشگاهي نراق به يک قطب نانو تکنولوژي در منطقه وکشور تبديل خواهد شد.

معاون پژوهش وفناوري اطلاعات دانشگاه آزاد اسلامي واحد نراق که خود از محققان برگزيده اولين جشنواره علمي ،پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي است در ادامه اين مراسم طي سخناني گفت:بسيار خوشحاليم که يکي از دانشمندان بنام نانو در جهان يعني پروفسور منصوري نراقي هدايتگر فرزندان خود دانشگاه ازاد اسلامي نراق مي باشند. دکنر مرتضي انحصاري افزود:تاکنون در زمينه نانو در واحد نراق 4 مقاله ISI به ثبت رسانديم که در نوع خود در کشور که بي نظير است. وي در ادامه به موفقيتهاي دانشجويان نخبه واحد نراق ازجمله کيوان اوضاعي اشاره کرد وگفت:در سال1386اين واحد دانشگاهي از رياست دانشگاه دکتر جاسبي مجوز تاسيس انجمن نانو را در يافت کرد وپس از آن بود که با هدايتهاي رييس واحد نراق توانستيم به موفقيتهاي خوبي به لطف الهي وعنايات امام عصر(عج)دست پيدا کنيم.

ثبت نام طرح ضيافت انديشه ويژه اساتيد در واحد علي آبادکتول

در راستاي تمرکز بخشيدن به فعاليت هاي فرهنگي و مشارکت بيش از پيش اساتيد و اعضاي هيات علمي در ترويج و تعميق ارزشهاي اسلامي انساني ، طرح "ضيافت انديشه ويژه اساتيد"در ماه مبارک رمضان برگزار مي شود .

به گزارش آفرينش، رئيس دفتر فرهنگ اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي واحد علي آبادکتول با بيان اين مطلب که اين طرح به‌عنوان جايگزين طرح «ضيافت دانشجويي» از سوي دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي استان گلستان برگزار خواهد شد ، زمان اين طرح را 5 تا 15 ماه مبارک رمضان اعلام کرد و افزود :کلاسهاي اين طرح در دو بازه زماني بعدازظهر تا افطار و پس از افطار با جلسات پرسش و پاسخ با مسئولان اجرايي ،كرسي‌هاي آزاد انديشي اساتيد و برنامه هايي همچون فلسفه علم و معرفت شناسي اسلامي ، انديشه سياسي دين و انقلاب اسلامي ،تفسير قرآن كريم و مباحث اخلاقي برگزار مي‌شود.

رجبي در ادامه خاطر نشان کرد :براي اساتيدي كه در طرح مذکور حضور يافته و موفق به طي دوره شوند، بر اساس آيين نامه معرفت افزايي اساتيد و ماده يك آيين نامه ارتقاي اعضاي هيئت علمي مدرك معتبر صادر شده و نفرات برتر از امتياز عمره مفرده و عتبات عاليات بهره مند خواهند شد.وي در پايان ضمن دعوت از کليه اساتيد جهت حضور در اين طرح ، از علاقه مندان خواست جهت ثبت نام به دفتر فرهنگ اسلامي مراجعه و يا با شماره تلفن 01736236416 تماس حاصل فرمايند.

برگزاري کارگاه روابط اجتماعي در خانواده درواحد گرمسار

به همت دفتر مطالعات وآموزش نيروي انساني کارگاه روابط اجتماعي در خانواده در سه دوره جهت کارکنان واحد گرمسار تشکيل گرديد. به گزارش آفرينش، دکتر اکبر محمدي عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد گرمسار و مدرس اين دوره گفت :همانطور که مي دانيد برقرارکردن رابطه به مهارتهاي اجتماعي نياز دارد . روابط رامانند انسان ها مي توان بصورت طي کردن مراحل رشد درنظر گرفت. براين اساس نظريه پردازان تبادل اجتماعي ، معتقدند که مراحل رشد آشکارشدن تبادل هاي اجتماعي را منعکس مي کنند که امتيازات وزيان هاي حفظ کردن رابطه در برابر فسخ کردن آن را شامل ميشود .

وي اشاره كرد عوامل مثبت درتشکيل رابطه عبارتنداز تطابق جذابيت جسماني ، مشابهت نگرش ، ارزيابي هاي مثبت متقابل و عوامل منفي ، عواملي که ممکن است مارا به فسخ رابطه ترغيب کنند عبارتنداز: اختلافات عمده در جذابيت جسماني ، ناهمخواني نگرش وارزيابي هاي منفي متقابل.محمدي افزود: بنابراين بهتر است کاري کنيم که روابط ادامه يابند چون اگر با هم زندگي مي کنيد يا ازدواج کرده ايد تعارض اجتناب ناپذير است. تعارض برسرپول، ارتباط، تمايلات شخصي، مسائل جنسي، خويشاوندان، دوستان وفرزندان روي مي دهد .عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد گرمسار اشاره كرد: بطور کلي دراين کارگاههاي آموزشي به کارکنان آموزش شيوه مديريت خشم ،مديريت خشونت هاي خانوادگي ، حل تعارضات ، راهکارهاي حل ناسازگاريهاي خانوادگي ، برقراري ارتباط سالم وسازنده ، شيوه هاي صحيح فرزند پروري وچندموضوع ديگر به کارکنان آموزش داده شد . انتظار مي رود درآينده نيز اين کارگاه ها ادامه يابد البته لازم به ذکر است که کارشناس آموزش ضمن خدمت دانشگاه آزاداسلامي واحد گرمسارجناب آقاي اعرابي با برنامه ريزي خوبي که تاکنون داشته کارگاه هاي زيادي در موضوعات مختلف هم براي اساتيد وهم براي کارمندان دانشگاه برگزار نموده است .


 خبر 

افتتاح پارک علم و فناوري در واحد رفسنجان

با حضور دکتر آل طه دبير منطقه 7 ورياست ،مسئولين واحد و همچنين مهندس اميني فرماندار و تني چند از مسئولين دانشگاهي و اداري رفسنجان در راستاي اشتغال زايي موفق،مطمئن و پويا پارک علم و فناوري واحد رفسنجان افتتاح گرديد.

به گزارش آفرينش، مهندس صفريان رياست واحد در سخناني با تاکيد بر لزوم چنين فضايي اين موقعيت را براي جوانان خلاق و جوياي کار مناسب خواند.مهندس يزدانپناه رييس پارک علم و فن اوري واحد رفسنجان با بيان اينکه تاسيس پارکهاي علم و فن آوري در حال گسترش در تمام نقاط کشور مي باشد گفت :پارکهاي علم و فن آوري به منظور حمايت همه جانبه از ايجاد فرصتهاي شغلي که جنبه هاي فن آوري داشته باشند احداث و البته تجربه نشان داده که اين پارکها قادر به حل بسياري از مشکلات افراد خلاق به صورت موفق ميباشد.گفتني است دکتر آل طه ضمن افتتاح دفتر و ساختمان پارک علم و فن آوري از نقاط مختلف واحد بازديد نمود.

خودرو هيبريدي واحدخميني شهر موفق به كسب مجوز شركت در مسابقات جهاني مالزي شد

هسته طراحي و ساخت خودرو هيبريدي دانشگاه آزاد اسلامي خميني شهر موفق به كسب مجوز شركت در مسابقات جهاني Shelleco – Marathon 2011 كشور مالزي شد .به گزارش آفرينش، مسابقات جهاني خودروي هيبريدي در تيرماه 1390 در كشور مالزي برگزار خواهد شد .مجري طرح خودروي مذكور نويد خزدوز دانشجوي كارشناسي رشته مكانيك است و تا كنون موفق به چند اختراع دانشجويي گرديده است . از ويژگي هاي مهم اين طرح مي توان به افزايش بازده مصرف انرژي ، قابليت شارژ باتري ها در حين حركت ، نياز به وزن و حجم كمتري از باتري ها ، قابليت اعتماد بيشتر بدليل وجود دو منبع انرژي ، امكان استفاده از خودرو در مسافت هاي طولاني اشاره كرد . گفتني است طراحي و ساخت خودرو در واحد خميني شهر چندمين طرح بزرگ دانشجويي است كه در سطح بين المللي توسط دانشجويان فني و مهندسي ارائه مي گردد .

حضور باشگاه پژوهشگران جوان واحد شهرقدس در همايش دستاوردهاي نوين در ميکروبيولوژي

به همت معاونت پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرقدس سومين همايش داخلي دستاوردهاي نوين در ميکروبيولوژي توسط اعضاء باشگاه پژوهشگران جوان در واحد شهرقدس برگزار گرديد.به گزارش آفرينش، در اين همايش که در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار شد، محققين و دانشجويان مقالات خود را با محورهاي قارچ شناسي، باکتري شناسي، ويروس شناسي، انگل شناسي و ميکروب شناسي ارائه نمودند. مهندس حسين علي آبادي فراهاني رئيس باشگاه پژوهشگران جوان واحد شهرقدس بيان داشتند:اعضاء باشگاه پژوهشگران جوان واحدشهر قدس نقش بسزايي در برپايي اين همايش هاکه بيانگر نگرش اعضاء باشگاه پژوهشگران جوان به توليد علم و بومي سازي آن مي باشد، داشته اند.

برگزاري دوره آموزشي «نماز و احکام آن»
ويژه کارکنان واحد تهران جنوب

به همت ستاد اقامه نماز معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب دوره آموزشي «نماز و احکام آن» ويژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب برگزار شد.به گزارش آفرينش، دوره آموزشي «نماز و احکام آن»با حضور 250 نفر از کارکنان حوزه هاي ستادي و دانشکده هاي مديريت و حسابداري، فني ، صنايع ، حقوق ، علوم سياسي و اقتصادي، تربيت بدني و ادبيات فارسي و زبان هاي خارجي برگزار گرديد. گفتني است آزمون دوره آموزشي «نماز و احکام آن» از کتاب پرتوي از اسرار نماز تأليف حجت الاسلام و المسلمين محسن قرائتي تدوين شده بود. به شرکت کنندگاني که امتياز لازم را کسب نمايند گواهي شرکت در دوره به مدت 32 ساعت صادر مي گردد.


 پيشينه علوم 

تاريخچه زبان شناسي

قسمت دوم

حرکت شناسي و نيروشناسي

ازديدگاه پيشرفتهاي متاخرتر فيزيک، سهم مسلمانان از لحاظ کارهايي که در مسئله نيرو و حرکت کرده اند اهميت فراوان دارد، و در تحقيقات مورخان علم باختر در مرکز توجه قرار گرفته است.فيلسوفان و دانشمندان مسلمان در گسترش و پرورش چندين مفهوم اصلي به مسئله حرکت سهم عمده اي داشته اند.به دنبال خرده گيري فيلسوف مسيحي/يوحنا فيلوپونوس/ابن سينا مفهوم ميل را براي توضيح حرکت پرتابي که سست ترين حلقه در فيزيک ارسطويي است ايجادکرد و به بيان آن پرداخت.

يوحنافيلوپونوس بر آن بود که نيرويي که سبب حرکت پرتابه مي شود به جسم متحرک نيروي متحرکي مي دهد که دانشمندان لاتيني آن را (ايمپتوس) مي ناميدند. و اين نيرو در آن هنگام که جسم حرکت مي کند رفته رفته به مصرف مي رسد و زماني تمام مي شود برخلاف نظر ارسطو که گفته بودهيچ راهي براي متوقف کردن پرتابه در خلاء وجود ندارد؛ ابن سينا اين نظريه را تکميل کرد و نظريه ميل از اواست که پس از وي ابوالبرکات بغدادي آن را توسعه داد و بعدها دانشمندان مدرسي از آن آگاهي حاصل کردند.

مفهوم مهم ديگر که توسط مسلمانان تکامل يافت مفهوم (گشتاور)است که ابن هيثم در کتاب المناظر خود از آن نام برده و آن را نيروي حرکت خوانده است.با در نظر گرفتن اين مفهوم و بقاي آن در سرتاسر تاريخ فيزيک حتي در دوره معاصر، سهم بزرگ ابن هيثم و دانشمندان ديگر فيزيک اسلامي که در تکامل آن کوشيده اند آشکار مي شود.مغرب زمين، به مناسبت وابستگي آن به ابن باجه فيلسوف اندلسي ، به نام /نيروشناسي ابن باجه اي/ شناخته شده است.روي هم رفته مسلمانان کارهاي مهمي در شاخه هاي مختلف مکانيک و ديناميک(نيروشناسي) کرده اند و بسياري از موارد از فيزيک ارسطويي جدا شده و حتي مفاهيم اساسي همچون گشتاور را به وجود آورده اند. ولي آنان هرگز فيزيک را به صورت کميتي کامل در نياورده اند ونيز از ماهيت نمادي جهان طبيعي غافل نبوده اند.

ادامه دارد ...

تهيه وتنظيم:فهيمه سادات موسي کاظمي


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي