جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/04/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3914

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم عنوان كرد:
مشكلات جانبازان شيميايي نيازمند توجه ويژه‌ است

رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين:
برگزاري مسابقات بين المللي روبوکاپ تبديل به يک برند معتبر براي دانشگاه آزاد اسلامي شده است


خبر


فرهنگ دانشگاه


 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم عنوان كرد:
 مشكلات جانبازان شيميايي نيازمند توجه ويژه‌ است 

 
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم گفت:مسئولان بايد به مسائل خاص جانبازان شيميايي توجه ويژه‌اي داشته باشند.

حجت‌الاسلام محمدحسين ايراندوست در حاشيه همايش نفس‌هاي سوخته كه به مناسبت گراميداشت جانبازان شيميايي در سالن غدير دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم برگزار شد، اظهار داشت:اين همايش با توجه به روز مبارزه با سلاح‌هاي شيميايي و ميكروبي كه يكي از روزهاي مهم ملي است، به منظور گراميداشت مقام جانبازان شيميايي كه يكي از طبقات مهم جانبازان هستند، برگزار شد.

دکتر ايراندوست اظهار داشت :جانبازان کارنامه هميشه درخشان انقلاب اسلامي هستند و جانبازان شيميايي گلهاي معطر اين بوستانند .

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم بيان داشت:جانبازان شيميايي از نظر مسائل سلامت و بهداشت و از نظر روحي به برگزاري نشست‌هاي تخصصي با حضور پزشكان نياز دارند و سعي ما بر اين بود كه از پزشكان متخصص و معالج جانبازان براي حضور در همايش دعوت به عمل بيايد.

به گفته حجت‌الاسلام ايراندوست، در اين همايش سعي شد در كنار طرح مباحث كلي، كارگاه‌هاي آموزشي نيز برگزار شود تا مشكلات خاص سلامتي جانبازان مورد بحث و بررسي قرار گيرد و توصيه‌هاي پزشكي به صورت چهره به چهره مطرح شود.

وي با بيان اينكه اين همايش در دو بخش نخستين و كارگاهي برگزار شد، خاطرنشان كرد: بخش نخست همايش تلنگري براي مسئولان بود كه به مسائل خاص جانبازان شيميايي توجه ويژه‌اي داشته باشند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم بيان داشت:جانبازان براي بهتر شدن وضعيت جسمي، روحي و خانوادگي اقداماتي را طلب مي‌كنند، اما هدف از برگزاري همايش اين نبود كه به امور خانوادگي و رفاهي آنها پرداخته شود، اين امر اقتضا مي‌كند كه مسئولان بنياد شهيد و امور ايثارگران فكري داشته باشند و نشست‌هايي را برگزار كنند.

ايراندوست تصريح كرد:دانشگاه در برگزاري اين همايش سعي داشت مشكلات علمي تخصصي جانبازان شيميايي را مورد بررسي قرار دهد و در واقع گرايش اين همايش گرايش علمي است.


 رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين:
 برگزاري مسابقات بين المللي روبوکاپ تبديل به يک برند معتبر براي دانشگاه آزاد اسلامي شده است 

 
با برگزاري موفقيت شش دوره موفق مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران ، يک اعتماد بسيار خوبي از سوي جامعه علمي و صنعتي داخل و خارج کشور نسبت به دانشگاه آزاد اسلامي قزوين شده است .

به گزارش آفرينش به نقل ازستاد اطلاع رساني کميته ملي روبوکاپ ايران، دکتر مرتضي موسي خاني ، رييس کميته ملي روبوکاپ ايران در مراسم تجليل از کميته هاي اجرايي ششمين دوره مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران در سالن آمفي تئاتر علامه رفيعي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين در سخناني با تبريک اعياد شعبانيه اظهار داشت :با برگزاري شش دوره موفق آميز مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران جامعه علمي و صنعتي داخل و خارج از کشور نسبت به دانشگاه آزاد اسلامي قزوين اعتماد ويژه اي پيدا کرده اند و در حال حاضر برگزاري اين مسابقات تبديل به يک برند براي اين دانشگاه شده است .

دکتر موسي خاني به نقش پررنگ تيم ها و کميته هاي دانشجويي در برگزاري مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران اشاره کرد و گفت :همکاري تيم هاي دانشجويي در برگزاري اين مسابقات نشان داد که دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين داراي پتانسيل و استعدادهاي زيادي در حوزه اجرايي هستند و با ارائه توانمندي هاي خود به نحوه شايسته اي ما را در برگزاري اين مسابقات ياري کردند.

رييس کميته ملي روبوکاپ به اهداف برگزاري مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران اشاره کرد و گفت :بعد از حضور تيم دانشگاه آزاد اسلامي قزوين در چند دوره مسابقات جهاني روبوکاپ با ارائه طرح جامع به مسوولان فدراسيون جهاني روبوکاپ و موافقت آن فدراسيون با حمايت هاي بي شائبه دکتر جاسبي رياست عاليه دانشگاه آزاد اسلامي ، مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران با هدف توسعه دانش رباتيک و هوش مصنوعي ، علوم نرم افزار ، مکانيک و آشنايي کشورهاي دنيا با توانمندي هاي و استعدادهاي کشورمان برگزار کرديم که اکنون پس از گذشت شش دوره در اندازه مسابقات جهاني برگزار مي شود.

وي درخاتمه به تلاش براي تحقق آرمان هاي امام (ره)و شهدا تاکيد کرد و گفت :ما هرچه داريم از برکت خون شهدا و ماحصل از خودگذشتگي امام (ره)و شهدا داريم و مديون آن عزيزان هستيم و بايد با تلاش خود براي توسعه و پيشرفت کشور، دين خود را به اين عزيزان ادا کنيم .

در پايان با حضور دکتر موسي خاني ، از کميته هاي دانشجويي و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين که در برگزاري ششمين دوره مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران همکاري داشتند با اهداي لوح تقدير و تشکر شد .


 خبر 

امام جمعه شهرديزيچه :

فرمايشات مقام معظم رهبري سرلوحه ي كار مسئولين دانشگاه آزاد اسلامي است

اصفهان-خبرنگار آفرينش

حجه الاسلام والمسلمين حاج آقا غلامي امام جمعه شهرديزيچه در ديدار با خبرنگاران ضمن تبريك به مناسبت ماه شعبان وايام فرخنده ميلاد امام حسين(ع)حضرت ابوالفضل العباس(ع)و امام سجاد(ع)، ابتدا در اهميت جايگاه علم سخناني را بيان نمود. وي گفت: بعداز انقلاب نهادهاي پربركتي شكل گرفت كه يكي از آنان كه از نظر بزرگان به شجره طيبه انقلاب نام گذاري شد ، دانشگاه آزاد اسلامي بود و تاسيس اين نهاديكي از نعمت هاي بزرگ الهي بر مردم است كه كفران اين نعمت الهي گناهي است كه خداوند آن را نمي بخشد. وي افزود :مهر تاييد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي حمايت حضرت امام(ره) براي شکل گرفتن آن بود و دانشگاه زماني تاسيس شد که در طليعه انقلاب حجم متقاضيان تحصيلات عالي زياد بود. يکي از محورهاي اصلي توسعه كشور دانشگاه آزاد اسلامي است و هدف از تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي ، محروميت‌زدايي و گسترش عدالت اجتماعي بود وي اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي که بدون بودجه دولتي و با تکيه به مردم و شهريه دانشجويي شکل گرفت فارغ التحصيلان زيادي را در کارنامه خود دارد.وي افزود:دانشگاه آزاد اسلامي امروز رقابت کمي و کيفي با دانشگاه هاي دولتي دارد و در سطح بين المللي حرفهايي براي گفتن دارد و امروز فعاليت دانشگاه به حدي رسيده که کسي نمي تواند آن را ناديده بگيرد و سهم زيادي در دستاوردهاي علمي و تخصصي کشور داشته که قابل تحسين و تقدير است دانشگاه آزاد اسلامي در رشد علمي ، فرهنگي و آموزشي کشور سهمي به سزادارد و عملکرد مسوولان آن در زمينه ارتقاي سطح علمي و فرهنگي کشور ازجهت مسائل تحقيقاتي و فرهنگي تحسين برانگيز است و طبق فرمايشات مقام معظم رهبري كه هميشه سرلوحه كارمديران و روساي دانشگاه آزاد اسلامي بوده دردوبخش فعاليت مي كنند : 1-كيفيت علمي (تربيت نيروي متخصص وبا سواد ) 2-ارتقاء فرهنگي ديني (واردشدن افراد با آگاهي مطالب ديني كم وخارج شدن با انباشت مطالب ديني متراكم و زياد )و در ادامه سخنان خود برخي از دستاوردها و افتخارات كسب شده توسط واحد مباركه همانند پذيرش مقالات علمي دردانشگاههاوكنفرانس هاي معتبرجهان ، افزايش تحصيلات تكميلي،اهتمام به مسئله نماز وساخت مسجد وترويج امربه معروف ونهي ازمنكر درميان دانشجويان و . . .را بيان كرد.

رييس كميسيون كشاورزي آب و منابع طبيعي در مجلس شوراي اسلامي:

دانشگاه آزاد اسلامي نقش بسزايي در توسعه پايدارکشور داشته است

نشست دانشگاه محور توسعه پايدار(مديريت استراتژيک، سرمايه هاي اجتماعي در بستر توسعه)با حضور مهندس عباس رجايي نماينده شهرستان اراك ،كميجان ، خنداب و رييس كميسيون كشاورزي آب و منابع طبيعي در مجلس شوراي اسلامي ، دكتر عليرضا نظام آبادي دبير منطقه 5 دانشگاه آزاد اسلامي ، دكتر ملك حسيني رييس دانشگاه آزاد اسلامي اراك، معاونين و روساي دانشكد ه ها ومديران گروه هاي آموزشي واحد اراك در دبير خانه منطقه برگزار گرديد.

به گزارش آفرينش، دراين نشست نماينده شهرستان اراك ،كميجان ، خنداب و رييس كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي در مجلس شوراي اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي را يکي از اقدامات خوب در کشوردانست که نقش بسزايي در توسعه پايدار کشور داشته است. عباس رجايي با اشاره به اينکه يكي از مسائل اساسي در توسعه كشورها، نيروي انساني است، گفت:نيروي انساني يكي از عواملي است كه دانشگا ه ها بوا سطه آن مي توانند در تو سعه پايدار تأ ثير مهمي داشته باشند.رييس كميسيون كشاورزي آب و منابع طبيعي در مجلس شوراي اسلامي بيان داشت:نخبگان و انديشمندان يک عنصر مهم سرمايه اجتماعي در هر جامعه اي محسوب مي شوند.براي رسيدن به توسعه پايدار در کشور نيازمند هم افزايي انرژي هاي اجتماعي، اعتماد سازي و تقويت روابط متقابل، گسترش مشاركت مردمي در فعاليت ها، آگاهي رساني به موقع وصحيح و ارتقاي مسووليت پذيري اجتماعي که جزيي از زير ساخت هاي اجتماعي محسوب مي شوند، است.

رييس كميسيون كشاورزي آب و منابع طبيعي در مجلس شوراي اسلامي لازمه داشتن جامعه با نشاط، پويا ، عشق مدار وبا توسعه پايدار را توجه به سرمايه هاي اجتماعي با رويكردهاي اخلاقي دانست وگفت: دانشگاه ها بايد با پيروي از مباني ديني واعتقادي و دستاوردهاي علمي در جهت نهادينه كردن و فرهنگ سازي اين امر بيش از پيش تلاش نمايند.

رئيس واحد كرمانشاه:

بهتر است امور خير در راه تحصيل دانش صورت گيرد

دكتر نوذر قنبري در جمع معتمدان و خيرين استان کرمانشاه با اشاره به اهميت امور خيريه درتعاليم اسلام وآيات قران گفت:بهتر است امور خير در راه تحصيل دانش صورت گيرد . به گزارش آنا، رئيس واحد کرمانشاه در نخستين کميته امور خيرين که در دانشگاه واحد کرمانشاه تشکيل شد ضمن ارائه گزارشي از وضعيت آمار دانشجويان اين واحد دانشگاهي خاطر نشان کرد :واحد كرمانشاه با 15 هزار دانشجو تعداد زيادي از جوانان اين ديار را درمسير تعليم ودانش قرارداده است و کمتر خانواده اي در استان يافت مي شود که با اين دانشگاه در ارتباط نباشد چرا که بزرگترين مجتمع آموزش عالي در استان کرمانشاه و غرب کشور اين واحد دانشگاهي است . وي افزود:بيش از 90درصد دانشجويان ما بومي هستند و به منظور رفاه حال دانشجويان غير بومي نيز خوابگاه مجهزي با 72 سوئيت و ظرفيت 700 دانشجو در اختيار داريم که تمامي دانشجويان دختر غير بومي را اسکان داده است و جهت دانشجويان پسر غير بومي نيز از طريق خوابگاه هاي خود گردان با نظارت دانشگاه اقدام لازم صورت گرفته است. رئيس واحد کرمانشاه در مورد کمک هاي واحد به دانشجويان کم بضاعت و بي بضاعت گفت: تنها منبع درآمد دانشگاه فقط شهريه دانشجويان است و طبق بخشنامه هاي موجود تا 1 درصد از بودجه واحد مي تواند جهت تخفيف صرف شود ولي با وجود صرف اين بودجه نيز بازهم مشكلات اينگونه دانشجويان بسيار زياداست . قنبري ادامه داد:بر خلاف ديدگاه عمومي مبني بر اينکه دانشجويان دانشگاه هاي غير انتفاعي از خانواده هاي پردرآمد جامعه هستند اين مساله کاملا صحت ندارد و بسياري از خانواده هاي اين دانشجويان از اقشار متوسط جامعه هستند که با مشکلات مالي بسياري دست به گريبانند واين درتوان ياري رساني دانشگاه به اين مساله نيست لذا اولين هدف از تشکيل اين کميته با حضور بزرگان ، معتمدان و خيرين استان کمک رساني به خانواده هاي اين دسته از دانشجويان در جايگاه ارزشمند و متعالي آموزش عالي است .

توسط معاونت پژوهشي واحد تهران جنوب؛

بيست و چهار بازديد علمي تخصصي دانشجويي برگزار شد

به همت معاونت پژوهشي اين واحد دانشگاهي و با توجه به برنامه‌ريزي در اولين فصل سال بيست و چهار بازديد علمي تخصصي دانشجويي برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي ،مجوزهاي صادر شده دفتر ارتباط با صنايع و مؤسسات حوزه معاونت پژوهش و فناوري به منظور برگزاري بازديدهاي علمي تخصصي دانشجويان ، تعداد 856 نفر از دانشجويان گروه‌هاي آموزشي و انجمن‌هاي علمي رشته‌هاي مديريت صنعتي، مهندسي برق، مهندسي معدن، مهندسي عمران در سه ماهه اول سال 1390 طي 24 مرحله بازديد علمي تخصصي به همراه اساتيد راهنماي خود، از شرکت سايپا پرس، نيروگاه منتظر قائم، شرکت نفيس نخ قزوين، شرکت آبادگران، ميدان نفتي نفت شهر کرمانشاه، تصفيه خانه شهرک قدس، واحد مددکاري بيمارستان فوق تخصصي مؤسسه محک، شرکت پالايش نفت شهيد تند گويان تهران، معدن شن و ماسه مخلوط کوهي دماوند، معدن نمک کوهدشت کهن، معدن شن و ماسه ايوانکي، معدن توف فرحزاد، معدن طزره البرز شرقي شاهرود سمنان، شرکت سنگ آهک سيمان تهران، معدن آهن شمال شرق سمنان ديدن کردند.


 فرهنگ دانشگاه 

گزارش نشست خبري پنجمين گردهمايي دانشجويان فعال ايراني خارج از کشور

نشست خبري پنجمين گردهمايي دانشجويان فعال ايراني خارج از کشور روز يکشنبه مورخ 12 تيرماه 1390 با حضور دبير گردهمايي حجت الاسلام و المسلمين عين الله عابدي برگزار شد.

به گزارش آفرينش، دبير پنجمين گردهمايي دانشجويان فعال ايراني خارج از کشور در ابتداي نشست به فعاليت‌هاي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از کشور اشاره کرد و توضيح داد که اين نهاد برنامه‌هاي خود را به دو صورت متمرکز (در تهران) و کار گروهي (از طريق گروه‌هاي دانشجويي بويژه انجمن‌هاي اسلامي در خارج از کشور) انجام مي‌دهد.

وي برگزاري همايش فارغ التحصيلان ايراني خارج از کشور را از جمله برنامه‌هاي متمرکزي دانست که امسال براي اوّلين بار در تهران برگزار شد و ابراز اميدواري کرد که در سال‌هاي بعد هم ادامه پيدا کند.

معاون فرهنگي ـ اجتماعي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از کشور برگزاري جشنواره‌هاي قرآني را از ديگر برنامه‌هاي فرهنگي ـ مذهبي موفق نهاد عنوان کرد که طي سه دوره گذشته آن، مورد استقبال گسترده دانشجويان قرار گرفته است و اعلام کرد که در حال حاضر چهارمين جشنواره قرآني دانشجويان ايراني خارج از کشور در دو قسمت متمرکز و غير متمرکز در حال برگزاري است.

وي يکي ديگر از ديگر اقدامات اين نهاد را راه‌اندازي پايگاه‌هاي اينترنتي مرتبط با نيازهاي دانشجويان ايراني خارج از کشور و بويژه پايگاه پرسش و پاسخ براي دانشجويان ايراني خارج از کشور به آدرس اينترنتي www.porsemaniran.com اعلام کرد.وي از برگزاري جشن ازدواج دانشجويان ايراني خارج از کشور در محل انجمن‌ها و تأسيس سيستم ارتباط شبکه‌اي (به صورت تصويري و صوتي) بين نهاد و ساير انجمن‌ها و اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان ايراني خارج از کشور در آينده‌اي نزديک خبر داد.دبير پنجمين گردهمايي دانشجويان فعال ايراني خارج از کشور، برگزاري گردهمايي دانشجويان فعال ايراني خارج از کشور را نيز يکي از برنامه‌هاي موفق نهاد دانست که به صورت متمرکز، هر ساله از سوي نهاد برگزار مي‌‌شود.وي با اشاره به اين که در حال حاضر بيش از 70 هزار دانشجوي ايراني در خارج از کشور در مقاطع مختلف شاغل به تحصيل هستند، هدف از برگزاري اين گردهمايي را فراهم آوردن فرصتي براي گرد هم آمدن، تبادل نظر و آسيب شناسي فعاليت‌هاي تشکل‌هاي دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در خارج از کشور دانست و اضافه کرد که در اين گردهمايي نمايندگان بيش از 100 تشکل دانشجويي حضور خواهند داشت که از 15 الي 21 تيرماه در دو شهر تهران و مشهد گرد هم مي‌آيند.وي شعار پنجمين گردهمايي دانشجويان فعال ايراني خارج از کشور را «معنويت و توسعه مخاطب» اعلام کرد و اضافه کرد که اين گردهمايي که با حضور مسئولان ارشد وزارتخانه‌هاي علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت و آموزش پزشکي، امور خارجه و نمايندگان مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج َکشور در دو بخش آموزشي و عمومي برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام عابدي محل اجراي دوره چهار روزه آموزشي گردهمايي را شهر تهران تهران اعلام کرد که از 15 الي 18 تيرماه در مجتمع آموزشي، فرهنگي «آدينه» برگزار خواهد شد و برنامه‌هاي در نظر گرفته شده در اين بخش را شامل برگزاري کلاس‌هاي آموزشي در موضوعات برنامه‌ريزي فعاليت‌هاي فرهنگي و اخلاق تشکيلاتي، نشست‌هاي تخصصي با حضور وزرا و معاونين وزارتخانه‌هاي علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، و همچنين کميسيون‌هاي سه‌گانه آسيب‌شناسي فعاليت‌هاي فرهنگي، آسيب‌شناسي ساختارهاي تشکل‌هاي دانشجويي خارج از کشور، و آسيب‌شناسي تعامل با مراکز و سازمان‌هاي داخل و خارج از کشور اعلام کرد.

وي همچنين محل برگزاري بخش عمومي گردهمايي را 19 الي 21 تيرماه در شهر مشهد مقدس اعلام کرد و اين نکته را نيز خاطرنشان کرد که در بخش آموزشي، فقط دانشجويان فعال شرکت خواهند داشت، اما در بخش عمومي ـ که شامل زيارت مرقد مطهر امام رضا(ع)، برگزاري جلسات مشاوره‌اي و اخلاقي است ـ، خانواده‌هاي دانشجويان نيز شرکت خواهند داشت.

امضاي تفاهم نامه بين واحد تبريز ومرکز تحقيقات دانشگاه علوم پزشکي تبريز

در راستاي ايجاد و گسترش تعاملات و همکاري هاي مشترک علمي-تحقيقاتي و آموزشي بين دانشگاه آزاداسلامي واحد تبريز و مرکز تحقيقات کاربردي دارويي دانشگاه علوم پزشکي تبريز تفاهم نامه همکاري امضا شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي دانشگاه آزاداسلامي تبريز، اين تفاهم نامه با امضاي دکتر صادق ملکي آوارسين رئيس اين دانشگاه و دکتر حسين بابايي رئيس مرکز تحقيقات کاربردي دارويي دانشگاه علوم پزشکي تبريز درسه ماده تنظيم شده وبه مدت پنج سال معتبر مي باشد.

همکاري در برگزاري دوره هاي عالي آموزشي،علمي و پژوهشي،انتشار کتب،نشريات،فصلنامه وخبرنامه هاي علمي-تحقيقاتي مشترک،همکاري مشترک در برگزاري کنفرانسها،سمپوزيوم ها و نشست هاي علمي –پژوهشي،بهره گيري از امکانات تحقيقاتي آموزشي طرفين به منظور انجام پايان نامه هاي تحقيقاتي فوق ليسانس و دکترا برخي ازمحورهاي همکاري بين دانشگاه آزاداسلامي تبريز و مرکز تحقيقات کاربردي دارويي دانشگاه علوم پزشکي تبريز مي باشد.

گفتني است براساس اين تفاهم نامه کليه همکاري ها با امضاي طرفين لازم الاجرا بوده وکليه موارد تابع قوانين حاکم بر جمهوري اسلامي ايران خواهد بود.

آزمايشگاه تخصصي سلولي مولكولي واحد قائم شهر؛

موفق به كشت رده هاي مختلف سلول هاي سرطاني گرديد

با پيگيريهاي انجام شده در خصوص آماده سازي بسترهاي تحقيقاتي در دانشگاه جهت توسعه پژوهش تيم محققان جوان زيست شناسي به سرپرستي دكتر ايراني معاونت پژوهشي دانشگاه به عنوان رئيس اين تيم تحقيقاتي به همراه اعضاي علمي گروه زيست شناسي و كارشناسان زبده در آزمايشگاه تخصصي سلولي مولكولي دانشگاه آزاداسلامي واحد قائم شهر موفق به كشت رده هاي مختلف سلول هاي سرطاني كه بستر بسيار خوبي جهت مطالعات ضد سرطاني عصاره هاي گياهان دارويي مي باشد، گرديده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي واحد قائم شهر، با توجه به وجود گروه هاي تحقيقاتي گوناگوني كه دراين دانشگاه در بخش هاي مختلف مشغول به فعاليت مي باشند و زمينه كار مشترك از جمله سنتز تركيبات دارويي (بخصوصدر گرايش هاي مختلف شيمي)توانسته است زمينه تحقيقاتي بسياري ازپژوهشگران جوان را فراهم آورد.دراين پروژه ،تيم تحقيقاتي موفق به كشترده هاي مختلف سلول هاي سرطاني گرديده و همچنين توانسته اند از طريقSTEM CEL (سلولهاي بنيادي) فرايندهاي تمايزهاي سلولي و همچنين كشت بستر ازاين گونه سلول ها را آماده نمايند.در خصوص يكي ديگر از ويژگي هاي اينپروژه مي توان اعلام نمود در سطح دانشگاه هاي آزاد و سراسري، جزء معدوددانشگاه هايي خواهد بود كه اعمال تيمارهاي مختلف گياهان دارويي را بر رده سلولهاي سرطاني بررسي نموده است. همچنين درادامه سلسله پژوهشهاي اين تيمتحقيقاتي، عصاره اتانولي گياه زبان در قفا CONSOLIDA ORIENTALIS كه به روش پروكولاسيون به دست آمد توانست مانع رشد و نمو سلولهاي سرطاني در محيط كشت in vitro گردد ( گياه زبان در قفا در مناطق ييلاقي استان مازندران با گلهاي بنفش رنگ به صورت وسيع داراي رويشگاه هاي طبيعي مي‌باشد ).رده سلولهاي سرطاني مورد استفاده دراين پروژه سلولهاي سرطاني رحم hela بوده و از مركز پژوهش انستيوپاستور ايران تهيه گرديده كه بخشي از اين سلولها به صورت فريز شده در 196-درجه سانتيگراد ازت مايع به صورت بانك سلولي نگهداري مي گردد.محيط كشت مورد استفاده نيز rpmi 1640 بوده وجهت بررسي اثرات سميت سلولي بر رده سلولهاي سرطاني از روش تست (mttassay)استفاده گرديده است و كشت سلول ها در پليت 96 خانه و ميزان سميتسلولي عصاره گياه مورد نظر با دستگاه اليزاريدر در طول موج 570 نانومتر قرائت گرديده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي